О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о гарантиях пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 1999 года № 410
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о гарантиях пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О ратификации Соглашения между Правительством Республики
Казахстан и Правительством Российской Федерации о
гарантиях пенсионных прав жителей города Байконыр
Республики Казахстан
1. Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о гарантиях пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан, совершенное в городе Алматы 27 апреля 1996 года.
2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о гарантиях пенсионных прав жителей города
Байконыр Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые далее Сторонами,
основываясь на Соглашении между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года и Договоре аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года,
исходя из необходимости защиты пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан (бывший город Ленинск),
сознавая важность соблюдения Соглашения о гарантиях прав граждан государств - участников Содружества Независимых Государств в области пенсионного обеспечения от 13 марта 1992 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения:
а) термин «полномочный орган» означает:
для Казахстанской стороны – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
для Российской стороны – Министерство труда и социальной защиты Российской Федерации и Пенсионный фонд Российской Федерации,
б) термин "жители города Байконыр" означает граждан Республики Казахстан, граждан Российской Федерации, граждан третьих государств и лиц без гражданства, постоянно проживающих в городе Байконыр.
в) термин «трудовой (страховой) стаж» - период трудовой деятельности, учитываемый согласно законодательству каждой из Договаривающихся сторон при определении права на пенсию.

"Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарының зейнетақы алу құқығының кепілдіктері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 13 сәуір N 410
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарыныңзейнетақы алу құқығының кепілдіктері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарының
зейнетақы алу құқығының кепілдіктері туралы Қазақстан
Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
арасындағы келісімді бекіту туралы
1. 1996 жылғы 27 сәуірде Алматы қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарының зейнетақы алу құқығының кепілдіктері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы келісім бекітілсін.
2. Осы Заң қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы
тұрғындарының зейнетақы алу құқығының кепілдіктері
туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы
Келісім
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі, бұдан әрі Тараптар деп аталады,
"Байқоңыр" космос айлағын пайдаланудың негізгі принциптері мен шарттары туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келісімді және "Байқоңыр" кешенін жалға беру туралы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Шартты негізге ала отырып,
Қазақстан Республикасы Байқоңыр қаласы (бұрынғы Ленинск қаласы) тұрғындарының зейнетақы алу құқығын қорғау қажеттілігін ескеріп,
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер азаматтары құқықтарының кепілдіктері туралы 1992 жылғы 13 наурыздағы Келісімді зейнетақымен қамсыздандыру саласында сақтаудың маңыздылығын түсініп,
мыналар туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсатында:
а) «өкілетті орган» термині:
Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Ресей тарапынан - Ресей Федерациясы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігі мен Ресей Федерациясының Зейнетақы қоры, дегенді білдіреді;
б) "Байқоңыр қаласының тұрғындары" термині - Байқоңыр қаласында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, Ресей Федерациясының азаматтары, үшінші бір мемлекеттердің азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар дегенді білдіреді.
в) "еңбек (сақтандыру) стажы" термині – зейнетақы алу құқығын айқындау кезінде Уағдаласушы тараптардың әрқайсысының заңнамасына сәйкес ескерілетін еңбек қызметі кезеңі.

Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.06.2012 № 820.
Статья 2
Полномочный орган Казахстанской Стороны передает, а полномочный орган Российской Стороны принимает на себя организацию пенсионного обеспечения жителей города Байконыр, сбора и аккумуляции страховых взносов.
Статья 3
Пенсионное обеспечение жителей города Байконыр, производится по нормам законодательства Российской Федерации. Выплата пенсий производится в российских рублях.
Для установления права на пенсию, в том числе пенсии на льготных основаниях и за выслугу лет, учитывается трудовой (страховой) стаж, приобретенный на территории любого из государств - участников Соглашения о гарантиях прав граждан государств - участников Содружества Независимых Государств в области пенсионного обеспечения от 13 марта 1992 года, а также на территории бывшего СССР за время до вступления в силу названного Соглашения.
В случае, если заработок (доход) выплачивается в национальной валюте Республики Казахстан, его размер для исчисления пенсии определяется исходя из официально установленного Центральным банком Российской Федерации курса валют к моменту назначения (перерасчета) пенсии.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.06.2012 № 820.
Статья 3-1
Пенсионное обеспечение жителей города Байконыр, выехавших на постоянное местожительство в другие регионы Республики Казахстан, осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан.
Для назначения пенсии учитывается заработок (доход) указанных лиц за период работы на территории комплекса «Байконур».
Заработок (доход) за период работы на территории комплекса «Байконур» подтверждается документами, выдаваемыми в установленном порядке работодателями или соответствующими государственными (муниципальными) органами.
Для назначения пенсии размер заработка (дохода), выплаченного в национальной валюте Российской Федерации, исчисляется исходя из официально установленного Национальным Банком Республики Казахстан курса валют к моменту назначения (перерасчета) пенсии.
Сноска. Соглашение дополнено статьей 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.06.2012 № 820.
Статья 4
Пенсии, ранее назначенные жителям города Байконыр в соответствии с законодательством Республики Казахстан, пересматриваются в соответствии с законодательством Российской Федерации.
В случае, если право на пенсию в соответствии с законодательством Российской Федерации отсутствует, назначенная пенсия выплачивается в российских рублях исходя из официально установленного Центральным банком Российской Федерации курса валют к моменту назначения (перерасчета) пенсии. Эта пенсия не может быть выше пенсии, пересчитанной с учетом стажа работы и заработка в соответствии с частью первой настоящей статьи.

Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.21 № 820 Қаулысымен.
2-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарын зейнетақымен қамсыздандыруды, аталған адамдар үшін жұмыс берушілер төлейтін міндетті сақтандыру жарналарын жинап, шоғырландыруды Қазақстан жағының құзыретті органы табыстайды, ал Ресей жағының құзыретті органы өзіне қабылдайды.
3-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындары зейнетақымен Ресей Федерациясы заңдарының нормалары бойынша қамсыздандырылады. Зейнетақы Ресей рублімен төленеді.
Зейнетақы алу құқығын, соның ішінде жеңілдікті негіздігі және еңбек сіңірген жылдар үшін берілетін зейнетақыны алуды белгілеу үшін зейнетақымен қамтамасыз ету саласында 1992 жылғы 13 наурыздағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер азаматтарының құқықтары туралы Келісімге қатысушы мемлекеттердің кез-келгенінің аумағында, сондай-ақ осы Келісім күшіне енгізілгенге дейінгі бұрынғы КСРО аумағында істеген еңбек (сақтандыру) стажы ескеріледі.
Жалақы (табыс) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы түрінде төленген жағдайда оның мөлшері Ресей Федерациясының Орталық банкі зейнетақы тағайындалған (қайта есептелген) сәтте ресми түрде белгілеген валюта бағамына сүйене отырып белгіленеді.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.21  № 820 Қаулысымен.
3-1-бап
Ескерту. Келісім 3-1-баппен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.21  № 820 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне тұрақты тұруға кеткен Байқоңыр қаласының тұрғындарын зейнетақымен қамсыздандыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Зейнетақы тағайындау үшін көрсетілген адамдардың «Байқоңыр» кешенінің аумағында жұмыс істеу кезеңіндегі жалақысы (табысы) ескеріледі.
«Байқоңыр» кешенінің аумағында жұмыс істеу кезеңіндегі жалақы (табыс) белгіленген тәртіпте жұмыс берушілер немесе тиісті мемлекеттік (муниципалдық) органдар беретін құжаттармен расталады.
Зейнетақы тағайындау үшін Ресей Федерациясының ұлттық валютасымен төленген жалақының (табыстың) мөлшері зейнетақы тағайындау (қайта есептеу) сәтінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ресми белгілеген валюта бағамының негізінде есептеледі.
4-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарына Қазақстан Республикасының заңдары бойынша бұрын тағайындалған зейнетақы Ресей Федерациясының заңдары бойынша қайта қаралады.
Ресей Федерациясының заңдары бойынша зейнетақы алуға құқығы болмаған жағдайда, тағайындалған зейнетақы Ресей Федерациясының Орталық банкі зейнетақы тағайындалған /қайта есептелген/ сәтте ресми түрде белгілеген валюта бағамын басшылыққа ала отырып Ресей рублімен төленеді. Бұл зейнетақы осы баптың бірінші бөлігіне сәйкес еңбек стажы мен жалақыны ескере отырып, қайта есептелген зейнетақыдан артық болмауға тиіс.

Статья 5
Финансирование выплаты пенсий жителям города Байконыр, назначенных (пересчитанных) в соответствии с законодательством Российской Федерации, а также пенсий, указанных в части второй статьи 4 настоящего Соглашения, осуществляет Пенсионный фонд Российской Федерации.
Финансирование выплаты пенсий жителей города Байконыр, выехавших на постоянное местожительство в другие регионы Республики Казахстан, осуществляется за счет бюджетных средств Республики Казахстан в соответствии с национальным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.06.2012 № 820.
Статья 6
Уплата начисленных страховых взносов на цели пенсионного обеспечения жителей города Байконыр производится в Пенсионный фонд Российской Федерации в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.06.2012 № 820.
Статья 7
Для организации работ по сбору страховых взносов в пенсионный фонд Российской Федерации, назначению и выплате пенсий жителям города Байконыр полномочным органом Российской Федерации по согласованию с администрацией города Байконыр создаются соответствующие органы.
Статья 8
Изменение положений настоящего Соглашения осуществляется с согласия Сторон.
Изменения оформляются протоколами, которые будут подписываться Сторонами и являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 9
Споры относительно толкования и применения настоящего Соглашения решаются путем консультации и переговоров между Сторонами.
Статья 10
Настоящее Соглашение остается в силе в течение срока аренды комплекса "Байконур", установленного Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года и Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года.
Статья 11
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и вступает в силу с даты обмена ратификационными грамотами.
Каждая Сторона может прекратить действие настоящего Соглашения. В этом случае Соглашение утрачивает силу через шесть месяцев со дня направления письменного уведомления одной из Сторон о своем намерении прекратить его действие.
Пенсионные права, приобретенные согласно положениям настоящего Соглашения, не теряют своей силы в случае прекращения его действия.
Совершено в г. Алматы 27 апреля 1996 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                    За Правительство
Республики Казахстан               Российской Федерации

5-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарына Ресей Федерациясының заңдары бойынша тағайындалған (қайта есептелген) зейнетақыны, сондай-ақ осы Келісімнің 4-бабының екінші бөлігінде көрсетілген зейнетақыны төлеуді Ресей Федерациясының Зейнетақы қоры қаржыландырады.
Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне тұрақты тұруға кеткен Байқоңыр қаласы тұрғындарының зейнетақы төлемін қаржыландыру Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.21  № 820 Қаулысымен.
6-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарын зейнетақымен қамсыздандыру мақсатына арналған міндетті сақтандыру жарналарын төлеушілер оны Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес Ресей Федерациясының Зейнетақы қорына аударады және төлейді.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.21  № 820 Қаулысымен.
7-бап
Ресей Федерациясының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын жинау, Байқоңыр қаласының тұрғындарына зейнетақы тағайындап, төлеу жұмыстарын ұйымдастыру үшін Ресей Федерациясының өкілетті органдары Байқоңыр қаласы әкімшілігімен келісе отырып, тиісті органдар құрады.
8-бап
Осы келісімнің ережелері Тараптардың келісімімен өзгертіледі.
Енгізілетін өзгертулер Тараптар қол қойылатын және осы келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын хаттамалармен ресімделеді.
9-бап
осы Келісімді түсіндіруге және қолдануға қатысты даулар Тараптар арасындағы кеңесу және келіссөздер арқылы шешіледі.
10-бап
Осы Келісімнің күші "Байқоңыр" космос айлағын пайдаланудың негізгі принциптері мен шарттары туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келісімде және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы "Байқоңыр" кешенін жалға беру туралы Шартта белгіленген "Байқоңыр" кешенін жалдау мерзімі бойына сақталады.
11-бап
Осы Келісім бекітілуге тиіс және бекітілген грамоталарды алмасқан күннен бастап күшіне енеді. Әрбір Тарап осы Келісімнің қолданылу күшін тоқтата алады. Бұл ретте Тараптардың бірі оның қолданылуын тоқтатпақ ниетте екені туралы жазбаша хабарлама жолдаған күннен бастап алты ай өткеннен кейін Келісім күшін жояды. Осы Келісімнің ережелеріне сәйкес ие болған зейнетақы құқығы оның қолданылуы күші тоқтатылған жағдайда күшін жоймайды.
Алматы қаласында 1996 жылғы 27 сәуірде әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данадан жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының       Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін