О введении единого статистического учета всех проверок деятельности хозяйствующих субъектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 1999 года № 1286. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 512 (Р040512)
Сноска. В названии и тексте дополнены слова - постановлением Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_  .
В соответствии С  Указом  Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 4189 "О государственной программе развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан на 1999-2000 годы" и в целях реализации распоряжения Президента Республики Казахстан от 28 мая 1999 года № 49  N990049_  "О дополнительных мерах по защите граждан и юридических лиц на свободу предпринимательской деятельности" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Ввести единый статистический учет всех проверок деятельности хозяйствующих субъектов государственными органами, с обеспечением такого учета для субъектов малого предпринимательства с 1 октября 1999 года, а для остальных - с 1 октября 2000 года.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_  .
2. Министерству финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке для реализации настоящего постановления предусмотреть выделение из республиканского бюджета Генеральной Прокуратуре Республики Казахстан средств в размере 10 (десять) миллионов тенге в 2000 году и 38 (тридцать восемь) миллионов тенге в 2001 году.
3. Утвердить прилагаемые Правила регистрации актов о назначении проверок субъектов предпринимательства государственными органами.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 сентября 1999 года № 1286
Правила
регистрации актов о назначении проверок деятельности
субъектов предпринимательства государственными органами   <*>
Сноска. В названии и тексте дополнены слова - постановлением Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_  .
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 4189  U984189_  "О государственной программе развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан на 1999-2000 годы" и распоряжением Президента Республики Казахстан от 28 мая 1999 года № 49  N990049_  "О дополнительных мерах по защите прав граждан и юридических лиц на свободу предпринимательской деятельности".

Шаруашылық жүргізуші субъектілерінің қызметтерін барлық тексерулердің бірыңғай статистикалық есебін енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 1 қыркүйек N 1286. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.05.07. N 512 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599
қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 4189  Жарлығына  сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Азаматтар мен заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызмет бостандығы құқығын қорғау жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1999 жылғы 28 мамырдағы N 49  өкiмiн  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Шағын кәсiпкерлiктiң субъектiлерi үшiн 1999 жылдың 1 қазанынан бастап, ал қалғандары үшiн - 2000 жылдың 1 қазанынан бастап мұндай есептi қамтамасыз ете отырып мемлекеттік органдардың шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнің қызметтерін барлық тексерулерiнiң бiрыңғай статистикалық есебi енгiзiлсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599
қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi заңдарда белгiленген тәртiппен осы қаулыны iске асыру үшiн мемлекеттiк бюджеттен Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына 2000 жылы 10 (он) миллион теңге және 2001 жылы 38 (отыз сегiз) миллион теңге мөлшерiнде қаражат бөлудi көздесiн.
3. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк органдардың кәсiпкерлiк субъектiлерiне тексерулер тағайындау туралы актiлерiн тiркеудiң тәртiбi бекiтiлсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 1 қыркүйектегі
N 1286 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк органдардың кәсiпкерлiк субъектiлерiнің қызметтеріне тексерулер тағайындау туралы актiлерiн тiркеудiң тәртібі<*>
ЕСКЕРТУ. Тақырыбы өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599  қаулысымен .
1. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 4189 Жарлығы мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Азаматтар мен заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызмет бостандығы құқығын қорғау жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1999 жылғы 28 мамырдағы N 49 өкiмiне сәйкес әзiрлендi.

2. Регистрацию актов о назначении проверок деятельности субъектов предпринимательства осуществляет Центр правовой статистики и информации при Генеральной Прокуратуре Республики Казахстан и его территориальные органы (далее - Регистрирующий орган).
На территориях городов и районов, не имеющих подразделений Регистрирующего органа, регистрация актов производится органами прокуратуры этих городов и районов.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_  .
3. Государственные органы, уполномоченные законодательством Республики Казахстан на осуществление проверок субъектов предпринимательства, обязаны регистрировать вынесенные ими акты о назначении проверок деятельности субъектов предпринимательства в Регистрирующем органе.
Регистрации не подлежат акты о назначении проверок деятельности субъектов предпринимательства, связанные с расследованием возбужденных в установленном законодательством порядке уголовных дел, а также акты о назначении проверок банков второго уровня и страховых организаций, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан. Акты проверок Национальным Банком Республики Казахстан деятельности иных хозяйствующих субъектов подлежат обязательной регистрации.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_   ; от 10 декабря 2001 г. N 1601   P011601_  .
4. Государственный орган, вынесший акт о назначении проверки деятельности субъекта предпринимательства до начала проверки, представляет в Регистрирующий орган указанный акт для регистрации.
Регистрирующий орган осуществляет регистрацию не позднее трех часов с момента представления акта на регистрацию и обязан обеспечить неразглашение информации по назначенной проверке.
В исключительных случаях, когда проверка вызвана необходимостью принятия незамедлительных мер по предотвращению нарушений, создающих угрозу жизни и здоровью людей, а также в случаях обнаружения нарушений непосредственно в момент их совершения и когда по ним требуется проведение неотложных действий для закрепления доказательств выявленных нарушений, акты о назначении проверок представляются в Регистрирующий орган в течение следующего рабочего дня.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_  .
5. Регистрация производится путем представления в Регистрирующий орган акта о назначении проверки и заполненной карточки учета установленного образца. Акт о назначении проверки деятельности хозяйствующего субъекта представляется в Регистрирующий орган в двух экземплярах, один из которых остается в Регистрирующем органе. По окончании проверки государственный орган, вынесший акт о ее назначении, заполняет и представляет в Регистрирующий орган талон-приложение к карточке учета на каждый проверенный субъект.
Регистрирующему органу запрещается отказывать государственным органам в регистрации их актов о назначении проверок деятельности хозяйствующих субъектов.
Отказ в регистрации акта о назначении проверки может быть обжалован в органы прокуратуры или суд.  <*>
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_   . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 декабря 2001 г. N 1601  P011601_  .

2. Кәсiпкерлiк субъектiлерiнің қызметтеріне тексерулер тағайындау туралы актiлердi тiркеудi Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика және ақпараттар орталығы мен оның аумақтық органдары (бұдан әрi - Тiркеушi орган) жүзеге асырады.<*>
Тiркеушi органның бөлiмшелерi жоқ қалалар мен аудандардың аумақтарында актiлердi тiркеудi осы қалалар мен аудандардың прокуратура органдары жүзеге асырады.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының заңдарымен кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексерудi жүзеге асыруға уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдар, өздерi шығарған кәсiпкерлiк субъектiлерiнің қызметтеріне тексерулер тағайындау туралы актiлердi Тiркеушi органда тiркеуге мiндеттi.<*>
Кәсiпкерлiк субъектiлерiне заңдарда белгіленген тәртiппен қозғалған қылмыстық iстердi тергеуге байланысты тексерулер тағайындау туралы актілер тiркеуге жатпайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктерге және сақтандыру ұйымдарына тексерулер тағайындау туралы актілер тіркеуге жатпайды. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзге шаруашылық жүргізуші субъектілердің қызметтеріне тексерулер актілері міндетті тіркеуге жатады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.10. N 1601  қаулысымен .
4. Кәсiпкерлiк субъектiлерінің қызметтерін тексерудi тағайындау туралы актi шығарған мемлекеттiк орган, көрсетiлген актiнi тексерулер басталғанға дейін Тiркеушi органға тiркеу үшiн ұсынады.
Ерекше жағдайларда, егер тексеру адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн тәртiп бұзушылықты болдырмау жөнiнде кiдiрiссiз шаралар қолдану қажеттiгiнен туындаса, сондай-ақ тәртiп бұзушылық жасалған кезде тiкелей анықталса және ол бойынша анықталған тәртiп бұзушылықтың дәлелдеулерiн бекiту үшiн шұғыл iс-әрекет жүргiзу талап етiлсе, тексерудi тағайындау туралы акт Тiркеушi органға келесi жұмыс күнiнiң iшiнде ұсынылады.<*>
Тiркеушi орган, актi тiркеуге ұсынылған сәттен бастап үш сағаттан кешiктiрмей тiркеудi жүзеге асырады және тағайындалған тексеру жөнiндегi ақпараттың жарияланбауын қамтамасыз етуге міндеттi.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599 қаулысымен.
5. Тiркеу тексеру жүргiзу және белгіленген үлгiдегi есепке алу карточкасын толтыру туралы актiнi Тiркеушi органға ұсыну жолымен жүргiзiледi. Шаруашылық жүргізуші субъектінің қызметіне тексеру тағайындау туралы акті екі данада Тіркеуші органға ұсынылады, оның біреуі Тіркеуші органда қалдырылады. Тексеру аяқталғаннан кейiн оны тағайындау туралы актiнi шығарған мемлекеттiк орган Тiркеушi органға әрбiр тексерiлген субъектiнi есепке алу карточкасына қосымша талонды толтырады және ұсынады. <*>
Тiркеушi органға мемлекеттiк органдардың шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң қызметiне тексерудi тағайындау туралы олардың актiлерiн тiркеуден бас тартуға тыйым салынады.
Тексерудi тағайындау туралы актiнi тiркеуден бас тартуға прокуратура органдарына немесе сотқа шағым жасалуы мүмкiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.10. N 1601 қаулысымен.

6. Формы и образцы документов о регистрации актов о назначении проверки утверждаются Регистрирующим органом.
7. Должностные лица, виновные в нарушении утвержденного настоящими Правилами порядка регистрации проверок, несут установленную законодательством ответственность.  <*>
Сноска. Дополнены пунктом 7 - постановлением Правительства РК от 26 октября 2000 г. N 1599   P001599_  .
8. Государственные органы, уполномоченные законодательством Республики Казахстан на осуществление проверок субъектов предпринимательства, обязаны проводить сверку зарегистрированных актов о назначении проверок деятельности хозяйствующих субъектов в Регистрирующем органе не реже 1 раза в квартал.  <*>
Сноска. Дополнены пунктом 8 - постановлением Правительства РК от 10 декабря 2001 г. N 1601   P011601_  .

6. Тексерулер тағайындау туралы актілерді тіркеу туралы құжаттардың нысандары мен үлгілерін Тіркеуші орган бекітеді.
7. Тексерулердi тiркеудiң осы Ережемен бекiтілген тәртiбiнiң бұзылуына кiнәлi лауазымды адамдар заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.10.26. N 1599  қаулысымен .
8. Қазақстан Республикасының заңнамасымен кәсіпкерлік субъектілерге тексерулерді жүзеге асыруға уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар шаруашылық жүргізуші субъектілердің қызметіне тексерулер тағайындау туралы тіркелген актілерді Тіркеуші органда кемінде тоқсанына бір рет салыстыра тексеруді жүргізуге міндетті.<*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.12.10. N 1601  қаулысымен .