Об утверждении Правил о государственной аттестации организаций образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1305. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года N 1270
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1305 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года  N 1270  .
Сноска. В заголовок внесены изменения постановлением Правительства РК от 30 марта 2006 года  N 216 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной аттестации организаций образования.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правительства  РК от 30 марта 2006 года  N 216 .
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 1999 года N 1305
Сноска. Правила в редакции - постановлением Правительства РК от 30 марта 2006 года  N 216 .
Правила государственной аттестации
организаций образования
1. Общие положения
1. Правила государственной аттестации организаций образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об образовании".
2. Государственная аттестация организаций образования - процедура, проводимая с целью контроля соответствия предоставляемых ими образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования.
3. Основными принципами государственной аттестации организаций образования являются объективность, обязательность, периодичность и гласность.
4. Государственная аттестация проводится в целях обеспечения контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области образования организациями образования.
2. Порядок проведения государственной аттестации
5. С целью контроля выполнения организациями образования требований законодательства Республики Казахстан в области образования и государственных общеобязательных стандартов образования государственная аттестация осуществляется в целом по организации образования, кроме того, для организаций образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, также и в разрезе специальностей (профессий).

Білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 1999 жылғы 3 қыркүйек N 1305. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 1270 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы  N 1270  Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.30.  N 216  (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау ережесi бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.30.  N 216  (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1999 жылғы 3 қыркүйектегi
N 1305 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.03.30.   N 216  (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзiрлендi.
2. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау - тиiстi бiлiм беру деңгейiнде олар көрсететiн бiлiм беру қызметiнiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарт талаптарына сәйкестiгiн бақылау мақсатында жүргiзiлетiн рәсiм.
3. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттаудың негiзгi қағидаттары объективтiлiк, мiндеттiлiк, мерзiмдiлiк және жариялылық болып табылады.
4. Мемлекеттiк аттестаттау бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасын сақтауын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында жүргiзiледi.
2. Мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзу тәртiбi
5. Бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасы мен мемлекеттiк жалпы мiндеттi бiлiм беру стандарттарының талаптарын орындауын бақылау мақсатында мемлекеттiк аттестаттау, тұтастай алғанда, бiлiм беру ұйымы бойынша, бұдан басқа кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдары үшiн, сондай-ақ мамандықтар (кәсiптер) бөлiнiсiнде де жүзеге асырылады.

15. Расходы на проведение государственной аттестации организаций образования осуществляются за счет бюджетных средств.
16. Решения аттестационных комиссий подлежат утверждению приказами соответствующих исполнительных органов в пределах их компетенции не позднее десяти дней после их вынесения.
Аттестационная комиссия вправе принимать следующие мотивированные решения:
1) аттестовать;
2) не аттестовать.
Решение "аттестовать" организацию образования принимается, если:
1) образовательная деятельность полностью соответствует требованиям государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности;
2) обучающиеся по результатам проверки их знаний получили оценки выше порогового уровня, нормативно установленного центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
Решение "не аттестовать" принимается в случае невыполнения организацией образования хотя бы одного из указанных условий государственной аттестации.
Решения аттестационных комиссий не подлежат пересмотру исполнительными органами.
17. Факт неаттестации организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, свидетельствующий о невыполнении ими государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и неисполнении требований, содержащихся в лицензии на право ведения образовательной деятельности, является основанием для отзыва лицензии организации образования по неаттестованным специальностям и для приостановления действия лицензии организации образования до момента возвращения отозванных лицензий лицензиару.
18. Решения аттестационных комиссий могут быть обжалованы организациями образования в установленном законодательством порядке.
19. Государственная аттестация филиалов иностранных организаций образования и международных организаций образования осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

15. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды жүргiзуге арналған шығыстар бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
16. Аттестаттау комиссияларының шешiмдерi олар шығарылғаннан кейiн он күннен кешiктiрмей өз құзыретi шегiнде тиiстi атқарушы органдардың бұйрықтарымен бекiтiлуге тиiс.
Аттестаттау комиссиясы мынадай дәлелдi шешiмдер қабылдауға құқылы:
1) аттестатталсын;
2) аттестатталмасын.
Бiлiм беру ұйымын "аттестатталсын" деген шешiм, егер:
1) бiлiм беру қызметi тиiстi бiлiм беру деңгейiнiң жалпы мiндеттi мемлекеттiк стандарттарының талаптарына және бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарына толық сәйкес болса;
2) бiлiм алушылар өздерiнiң бiлiмдерiн тексеру нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы нормативтiк белгiлеген өту деңгейiнен жоғары баға алса, қабылданады.
"Аттестатталмасын" деген шешiм бiлiм беру ұйымы мемлекеттiк аттестаттаудың көрсетiлген шарттарының ең болмағанда бiреуiн орындамаған жағдайда қабылданады.
Аттестаттау комиссияларының шешiмдерi атқарушы органдардың қайта қарауына жатпайды.
17. Кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарының тиiстi бiлiм беру деңгейiнiң жалпы мiндеттi мемлекеттiк стандарттарын орындамағаны және бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына арналған лицензияда қамтылған талаптарды орындамағаны туралы куәландыратын аттестатталмау фактiсi бiлiм беру ұйымының аттестатталмаған мамандықтары бойынша лицензиясын қайтарып алу үшiн және қайтарып алынған лицензиялардың лицензиарға қайтарылу сәтiне дейiн бiлiм беру ұйымы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру үшiн негiздеме болып табылады.
18. Бiлiм беру ұйымдары аттестаттау комиссияларының шешiмдерiне заңнамада белгiленген тәртiппен шағымдана алады.
19. Шетелдiк бiлiм беру ұйымдары мен халықаралық бiлiм беру ұйымдарының филиалдарын мемлекеттiк аттестаттау, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгiленбесе, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.