Об утверждении Временного порядка выпуска облигаций местного исполнительного органа города Алматы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 1999 года № 1437
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 августа 1999 года Z990464_ "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Временный порядок выпуска облигаций местного исполнительного органа города Алматы.
2. Установить, что финансовые средства от размещения облигаций местного исполнительного органа города Алматы поступают в местный бюджет города Алматы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и действует до утверждения общих Правил выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг местными исполнительными органами Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 1999 года № 1437
Временный порядок
выпуска облигаций местного исполнительного органа
города Алматы
1. Общие положения
1. Настоящий Временный порядок определяет правила выпуска, размещения, обращения и погашения облигации местного исполнительного органа города Алматы (далее - облигации) со сроком обращения шесть, девять и двенадцать месяцев на территории Республики Казахстан.
2. Облигации являются государственными эмиссионными ценными бумагами, выпускаются местным исполнительным органом города Алматы (далее - Эмитент), с целью финансирования региональных инвестиционных программ, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Облигации выпускаются в бездокументарной форме, размещаются и обращаются путем ведения соответствующих записей на счетах "депо" их держателей в закрытом акционерном обществе "Центральный депозитарий ценных бумаг" (далее - Депозитарий) и на счетах "депо", открытых у профессиональных участников на рынке государственных ценных бумаг по их инвесторам.
2. Выпуск и размещение
4. Каждый выпуск имеет национальный идентификационный номер, присваиваемый Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам в соответствии с действующим законодательством, согласно утвержденным Эмитентом параметрам выпуска.
5. Номинальная стоимость облигации равна 100 долларам США.
6. Финансовым агентом, осуществляющим первичное размещение облигаций, выступает закрытое акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" (далее - Финансовый агент). Взаимоотношения между Эмитентом и Финансовым агентом регулируются действующим законодательством Республики Казахстан, настоящим Временным порядком и соглашением о первичном размещении, обращении и погашении облигаций, заключаемого между Эмитентом и Финансовым агентом.

Алматы қаласы жергілікті атқарушы органының облигацияларын шығарудың уақытша тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 22 қыркүйек N 1437
"Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 тамыздағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласы жергілікті атқарушы органының
облигацияларын шығарудың уақытша тәртібі бекітілсін.
2. Алматы қаласы жергілікті атқарушы органының облигацияларын
орналастырудан қаржы қаражаты Алматы қаласының жергілікті бюджетіне түседі
деп белгіленсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және Қазақстан
Республикасы жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік эмиссиялық бағалы
қағаздар шығаруының жалпы тәртібі бекітілгенге дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 22 қыркүйектегi
N 1437 қаулысымен
бекiтiлген
Алматы қаласы жергiлiкті атқарушы органының
облигацияларын шығарудың
Уақытша тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Уақытша тәртiп Қазақстан Республикасының аумағында Алматы қаласы жергiлiктi атқарушы органының айналым мерзiмдерi алты, тоғыз және он екi ай облигацияларын (бұдан әрi - облигациялар) шығарудың, орналастырудың және өтеудiң тәртiбiн айқындайды.
2. Облигациялар мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес аймақтық инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру мақсатында Алматы қаласының жергілiктi атқарушы органы (бұдан әрi - Эмитент) шығарады.
3. Облигациялар құжаттамалық емес нысанда шығарылады, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийi" жабық акционерлiк қоғамындағы (бұдан әрi - Депозитарий) оларды ұстаушылардың "депо" шоттарында және мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қатысушылардың олардың инвесторлары жөнiндегi ашық "депо" шоттарына тиістi жазбалар жүргізу жолымен орналастырылады және айналымда болады.
2. Шығару және орналастыру
4. Әр шығарылымның Эмитент бекiткен шығару параметрлерiне орай қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясы беретiн ұлттық бiрдейлендiрiлген нөмiрi болады.
5. Облигациялардың бастапқы құны 100 АҚШ долларына тең.
6. "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамы облигацияларды бастапқы орналастыруды жүзеге асыратын Қаржылық агент (бұдан әрi - Қаржылық агент) болады. Эмитент пен Қаржылық агенттiң арасындағы өзара қатынас Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен, осы Уақытша тәртiппен және Эмитент пен Қаржылық агенттiң арасында жасалатын облигацияларды бастапқы орналастыру, олардың айналымы және өтеу туралы келiсiммен реттеледi.

7. Облигации размещаются среди инвесторов - физических и юридических лиц, резидентов и нерезидентов Республики Казахстан, по дисконтированной цене, определяемой аукционным методом. Удовлетворение заявок участников аукциона начинается с предложений, поданных по наивысшей дисконтированной цене за облигацию до достижения объявленного объема эмиссии, с учетом неконкурентных заявок с согласия Эмитента.
8. Аукционы по размещению облигаций проводятся Финансовым агентом по графику, устанавливаемому Эмитентом. Эмитент не позднее чем за семь календарных дней до даты проведения очередного аукциона сообщает Финансовому агенту дату и условия проведения аукциона облигаций, который, в свою очередь, не позднее чем за пять календарных дней оповещает профессиональных участников рынка ценных бумаг о дате и условиях проведения аукциона облигаций. Порядок проведения аукционов регулируется актами закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
9. Объем эмиссии облигаций устанавливается Эмитентом в пределах лимита заимствования, утвержденного соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан. Условия каждой эмиссии, в том числе максимальный объем приобретения облигаций на одном аукционе профессиональным участником рынка ценных бумаг или инвестором, процент удовлетворения неконкурентных заявок определяется Эмитентом для каждого выпуска отдельно.
Ставка вознаграждения (интереса) по облигациям согласовывается с Министерством финансов Республики Казахстан на основании сводной ведомости заявок на участие в аукционе.
10. Оплата за приобретенные облигации производится профессиональными участниками рынка ценных бумаг в тенге до 11-00 часов (алматинского времени) дня оплаты, устанавливаемого Эмитентом при объявлении условий каждой эмиссии, по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дню оплаты.
11. Объем приобретения облигаций нерезидентами согласовывается Эмитентом с Национальным Банком Республики Казахстан перед объявлением условий эмиссии.
3. Обращение облигаций
12. Обращение облигаций начинается с момента получения профессиональными участниками рынка ценных бумаг извещения от финансового агента о поступлении денег на счет Эмитента за приобретенные облигации, и приостанавливается за пять рабочих дней до их погашения.
13. Держателями облигаций могут быть юридические и физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан. При этом на аукционах облигаций непосредственно участвуют только профессиональные участники рынка ценных бумаг. Остальные участники рынка ценных бумаг (инвесторы) участвуют в аукционах первичного размещения только через профессиональных участников рынка ценных бумаг.

7. Облигациялар инвесторлардың - жеке және заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидентi еместердiң арасында аукциондық әдiспен айқындалатын дисконтирлендiрiлген баға бойынша орналастырылады. Аукционға қатысушылардың өтiніштерiн қанағаттандыру Эмитенттің келiсiмiмен бәсекелi емес өтiнiштер ескерiле отырып эмиссияның жарияланған көлемiне қол жеткiзiлгенге дейiн облигация үшiн ең жоғары дисконтирлендiрiлген баға бойынша берiлген ұсыныстан басталады.
8. Облигацияларды орналастыру жөнiндегі аукциондарды Эмитент белгiлеген кесте бойынша Қаржылық агент жүргізедi. Эмитент кезектi аукционды өткiзу күнiне дейiн жетi күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей, өз кезегiнде бес күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушыларға облигациялардың аукционын өткiзу күнi мен шарттары туралы құлақтандыратын Қаржылық агентке облигациялардың аукционын өткiзудiң күнi мен шарттарын хабарлайды. Аукциондарды өткiзудiң тәртiбi "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының актiлерiмен реттеледi.
9. Облигациялар эмиссиясының көлемiн Қазақстан Республикасы Yкiметінiң тиiстi қаулысымен бекiтiлген қарыз алу лимитiнiң шегінде Эмитент белгілейдi. Әр эмиссияның шартын, оның iшiнде бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушының немесе инвестордың бiр аукционында облигациялар сатып алуының ең жоғарғы көлемiн, бәсекелі емес өтiнiштердi қанағаттандырудың процентiн әр шығарылым үшiн Эмитент айқындайды.
Облигациялар бойынша сыйақының (мүдденің) ставкасы аукционға қатысуға өтiніштердiң жиынтық ведомосының негізiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсіледi.
10. Облигациялар сатып алуға ақы төлеудi бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар әр эмиссияның шарттары жариялануы жағдайында ақы төлеу күнінiң алдындағы күнгі, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы бойынша Эмитент белгiлеген төлем күнi сағат 11.00-ге (Алматы уақытымен) дейiн теңгемен жүргізедi.
11. Резидент еместердiң облигацияларды сатып алуының көлемiн эмиссияның шарттарын жариялаудың алдында, Эмитент Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiседi.
3. Облигациялардың айналымы
12. Облигациялардың айналымы бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар Қаржылық агенттен облигацияларды сатып алғаны үшiн Эмитенттiң шотына ақшаның түскенi туралы құлақтандыру алған сәтiнен басталады және олар өтелгенге дейiн бес жұмыс күнi қалғанда тоқтатыла тұрады.
13. Заңды және жеке тұлғалар - Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидент еместерi облигацияларды ұстаушылар бола алады. Бұл ретте облигациялардың аукционына тек бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар ғана тiкелей қатысады. Бағалы қағаздар рыногына қалған қатысушылар (инвесторлар) бастапқы орналастыру аукциондарына тек бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар арқылы ғана қатысады.

14. Все операции с облигациями на вторичном рынке ценных бумаг осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Учет и перемещение прав собственности на казначейские обязательства осуществляется через Депозитарий путем внесения соответствующих записей на счете "депо" продавца и покупателя на основании письменных поручений и/или электронных поручений держателей облигаций.
4. Погашение облигаций
16. Начисление вознаграждения (интереса) начинается со дня следующего за днем оплаты инвесторами приобретенных на аукционах по первичному размещению облигаций, в течение периода обращения, включая день погашения, по ставке вознаграждения (интереса), определяемой на аукционе в соответствии с пунктом 7 настоящего Временного порядка.
17. Эмитент производит погашение облигаций по номинальной стоимости на сто восемьдесят второй, двести семьдесят третий или триста шестьдесят четвертый календарный день, соответственно, со дня следующего за днем оплаты инвесторами приобретенных на аукционах по первичному размещению облигаций.
18. Депозитарий не позднее трех рабочих дней до даты погашения облигации направляет Эмитенту сводную ведомость, формируемую на основании данных Депозитария и включающую сведения о количестве облигаций, по которым должно производиться погашение, и суммам выплат по каждому профессиональному участнику рынка ценных бумаг.
19. Погашение номинальной стоимости облигации осуществляется Эмитентом за счет средств местного бюджета города Алматы путем перевода денег на счет Депозитария, который в свою очередь осуществляет перевод денег на счета профессиональных участников рынка ценных бумаг, в соответствии с ведомостью.
20. Погашение номинальной стоимости облигаций Эмитентом производится в тенге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дате погашения.
21. После погашения облигаций, Эмитент в течение 5 дней предоставляет в Министерство финансов Республики Казахстан копию сведений Депозитария о погашении облигаций и копии документов, подтверждающие произведенные погашения.
22. Порядок налогообложения по операциям с облигациями определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Кушенова Д.С.)

14. Облигациялармен бағалы қағаздардың қайталама рыногындағы барлық операциялар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Қазынашылық мiндеттемелерге арналған меншiк құқықтарының есебi мен ауысуы облигацияларды ұстаушылардың жазбаша тапсырмасының және/немесе электрондық тапсырмасының негізiнде сатушы мен сатып алушының "депо" шотына тиiстi жазбалар енгiзу жолымен Депозитарий арқылы жүзеге асырылады.
4. Облигацияларды өтеу
16. Сыйақыны (мүдденi) есептеу осы Тәртiптiң 7-тармағына сәйкес аукционда айқындалатын сыйақының (мүдденiң) ставкасы бойынша инвесторлар бастапқы орналастыру бойынша аукциондарда сатып алынған облигацияларға ақы төлеген күннен кейiнгі күннен басталады, өтеу күнiн қоса алғанда, айналымның кезеңi бойы жүргiзiледi.
17. Эмитент облигацияларды өтеудi бастапқы құны бойынша, тиiсiнше, инвесторлар бастапқы орналастыру бойынша аукциондарда сатып алынған облигацияларға ақы төлеген күннен кейiнгi күннен бастап жүз сексен екiншi, екi жүз жетпiс үшiншi немесе үш жүз алпыс төртiншi күнтiзбелiк күнде жүргiзедi.
18. Депозитарий облигацияларды өтеу күнiне дейiн үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей Эмитентке Депозитарийдiң деректерiнiң негізiнде қалыптастырылған және олар бойынша өтем жүргізiлуi тиiс, облигациялардың саны мен әрбiр бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы бойынша төлемдердiң сомалары туралы мәлiметті қамтитын жиынтық ведомост жолдайды.
19. Облигацияның бастапқы құнын өтеудi, өз кезегінде ведомосқа сәйкес бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының шоттарына ақша аударуды жүзеге асыратын, Депозитарийдiң шотына ақша аудару жолымен Алматы қаласы жергiлiктi бюджетiнiң қаражаты есебiнен Эмитент жүзеге асырады.
20. Эмитент облигациялардың бастапқы құнын өтеудi өтем күнiнiң
алдындағы күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы
бойынша теңгемен жүргiзедi.
21. Эмитент облигацияларды өтегеннен кейiн 5 күннiң iшiнде
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне Депозитарийдiң
облигациялардың өтелгендiгi туралы мәлiметiнiң көшiрмесi мен жүргiзiлген
өтемдi растайтын құжаттардың көшiрмесiн ұсынады.
22. Облигациялармен операциялар бойынша салық салудың тәртiбi
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен айқындалады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Қасымбеков Б.А.