Об утверждении Плана мероприятий по реализации договоренностей, достигнутых в ходе заседания глав государств-участников Центральноазиатского Экономического Сообщества 24 июня 1999 года в городе Бишкеке
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 октября 1999 года N 1611
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации договоренностей, достигнутых в ходе заседания глав государств-участников Центральноазиатского Экономического Сообщества 24 июня 1999 года в городе Бишкеке.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 октября 1999 года N 1611
План
мероприятий по реализации договоренностей,
достигнутых в ходе заседания глав государств-участников
Центральноазиатского Экономического Сообщества
24 июня 1999 года в городе Бишкеке
--------------------------------------------------------------------------
Мероприятие              ! Ответственные за исполнение !Срок
!                             !исполнения
--------------------------------------------------------------------------
1                  !               2             !     3
--------------------------------------------------------------------------
1. Подготовить и внести на        МИД (созыв), заинтересованные
утверждение в Правительство       министерства, ведомства,
Республики Казахстан предложения  агентства, Нацбанк (по
по составу Экономического Совета  согласованию), КНБ (по          до 1
Центральноазиатского              согласованию), Генпрокуратура   декабря
Экономического Сообщества (далее  (по согласованию), национальные 1999 г.
- ЦАЭС) и его комиссий по         компании (по согласованию),
разработке комплексной программы  Международный Фонд Спасения
дальнейшего развития Центрально-  Арала (по согласованию)
азиатского региона
--------------------------------------------------------------------------
2. Подготовить казахстанский      Минэнергоиндусторг (созыв),
проект Концепции (далее -         Минэкономики, АСП (по
Концепция) совместной стратегии   согласованию), МИД, Минфин,
регионального экономического      Миндоходов, Нацбанк (по         1
сотрудничества на                 согласованию), МСХ,             квартал
ближайшую (2000-2003 гг.) и       Минтранском, Минюст, ЗАО        2000 г.
среднесрочную перспективу (2000-  "Продкорпорация" (по
2010 гг.)                         согласованию), АО "Тагам"
(по согласованию), АО
"KEGOC" (по согласованию)
--------------------------------------------------------------------------

1999 жылғы 24 маусымда Бішкек қаласында өткен Орталық-Азия Экономикалық Қоғамдастығына қатысушы мемлекеттердің басшылары отырысының барысында қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 26 қазан N 1611
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған 1999 жылғы 24 маусымда Бішкек қаласында өткен Орталық Азия Экономикалық Қоғамдастығына қатысушы мемлекеттердің басшылары отырысының барысында қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1999 жылғы 26 қазандағы
N 1611 қаулысымен бекітілген
1999 жылғы 24 маусымда Бішкек қаласында өткен Орталық Азия
Экономикалық Қоғамдастығына қатысушы мемлекеттердің басшылары отырысының барысында қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру
жөніндегі іс-шаралардың
Жоспары
__________________________________________________________________________
Іс-шаралар              Орындалуына                   Орындау
жауаптылар                   мерзімдері
__________________________________________________________________________
1. Орталық Азия Экономикалық    Сыртқыісмині (шақыру), мүд.  1999 жылдың
Қоғамдастығы (бұдан әрі - ОАЭҚ) делі министрліктер, ведом.   1 желтоқсаны.
Экономикалық Кеңесінің құрамы   стволар, агенттіктер, Ұлт.   на дейін
және оның Орталық Азия айма.    тық Банк (келісім бойынша),
ғының одан әрі дамуының кешенді ҰҚК (келісім бойынша), Бас
бағдарламасын әзірлеу жөнін.    прокуратура (келісім бойын.
дегі комиссиясы жөнінде ұсыныс  ша), ұлттық компаниялар
дайындау және Қазақстан Респуб. (келісім бойынша), Халық.
ликасы Үкіметінің бекітуіне     аралық Аралды Құтқару Қоры
енгізу                          (келісім бойынша)
2. Тану (2000-2003 жылдар) және  ЭИСМ (шақыру), Стратегиялық   2000 жылдың
орта мерзімді (2003-2010 жыл. жоспарлау жөніндегі агент.    І тоқсаны
дар) перспективаларға арнал.  тік (келісім бойынша),
ған аймақтық экономикалық     Сыртқыісмині, Қаржымині,
ынтымақтастықтың бірлескен    Мемкірісмині, Ұлттық Банк
стратегиясы тұжырымдамасының  (келісім бойынша), Ауыл.
(бұдан әрі -Тұжырымдама)      шармині, Көліккоммині,
қазақстандық жобасын әзірлеу  Әділетмині, "Азық-түлік
корпорациясы" ЖАҚ (келісім
бойынша), "Тағам" АҚ
(келісім бойынша), "KEGOC" АҚ
(келісім бойынша)

3. Направить Концепцию в          МИД                             1
Исполнительный комитет Межгоссовета                               квартал
ЦАЭС для последующего                                             2000 г.
согласования с государствами-
участниками ЦАЭС
--------------------------------------------------------------------------
4. Разработать Программу          Минэнергоиндусторг, МИД,        "_"
действий ЦАЭС на ближайшую        министерства и агентства
(2000-2003 гг.) и среднесрочную
перспективу (2003-2010 гг.),
включающую:
анализ договорно-правовой базы и  Минюст, МИД, Минфин,
хода реализации договоренностей   Минэнергоиндусторг, Миндоходов
в рамках Сообщества;              Минтранском, МСХ, Минэкономики
разработку и реализацию           Минэнергоиндусторг, Минэкономики,
мероприятий по сближению          Миндоходов, Минфин, МИД,
национальных законодательств      Минюст, Минтранском, МСХ
государств-участников в области
таможенно-тарифной политики,
согласование принципов исчисления
и взимания косвенных налогов и
сборов, пошлин, принятие
согласованных решений об единых
принципах осуществления
таможенного контроля во взаимной
торговле;
принятие согласованных мер по     То же
упрощению таможенных процедур и
обеспечению свободного перемещения
и транзита товаров;
обеспечение взаимного доступа     То же
предприятий на внутренние рынки
товаров и услуг государств
Сообщества;
разработку мероприятий и          То же
механизмов по защите национальных
производителей государств
Сообщества в отношении третьих
стран;
разработку механизмов по          То же
предотвращению незаконного
(контрабандного) ввоза/вывоза
товаров, валюты и контроля за
неорганизованной торговлей;
разработку мероприятий по         То же
пресечению незаконного реэкспорта
товаров и определению перечня
товаров, запрещенных к реэкспорту
на территориях ЦАЭС;
план работы по отслеживанию ввоза То же
товаров по демпинговым и
субсидированным ценам и мерам
принятия соответствующих
защитных критериев;
программу унификации стандартов   Минэнергоиндусторг,
и требований к лицензированию     Минэкономики, Миндоходов,
товаров и услуг с целью           Минфин, МИД, Минюст,
повышения уровня                  Минтранском, МСХ
конкурентоспособности
отечественных товаропроизводителей;
программу обеспечения             То же
"зеркальной" статистики внешней
торговли государств ЦАЭС;
проведение рекламно-маркетинговой То же
компании с целью продвижения
конкурентоспособных товаров
государств-участников ЦАЭС;
решение проблем взаимных долгов   Минэнергоиндусторг, Минэкономики,
и их реструктуризации, разработку Нацбанк (по согласованию),
расчетно-платежных механизмов     Миндоходов, Минфин, МИД, Минюст,
с использованием потенциала       Минтранском, МСХ, банки и
коммерческих банков, вексельных   организации
и долговых обязательств
предприятий, механизма погашения
взаимных долгов в товарной форме
или собственностью производств,
акциями и др.;
формирование совместных программ  Минэнергоиндусторг, Минэкономики,
сотрудничества в топливно-        Миндоходов, Минфин, МИД, Минюст,
энергетическом, транспортно-      Минтранском, МСХ, организации
коммуникационном и
агропромышленном комплексах, а
также долгосрочных программ
общеэкономического характера;
формирование совместных программ  То же
по производству конкурентоспособных
товаров и налаживанию
импортозамещающих производств
(работ, услуг)
активизацию деятельности          То же
создаваемых международных
консорциумов в приоритетных
отраслях народнохозяйственного
комплекса государств-участников
ЦАЭС;
развитие сети совместных          То же
предприятий и производственной
кооперации с учетом интересов
каждой страны, наличие ресурсов,
производственных возможностей и
перспектив;
разработку эффективных путей      Минэнергоиндусторг, Минэкономики,
взаимодействия энергетических     Минфин, Миндоходов, МИД, Минюст,
систем Центральной Азии;          Минтранском, МСХ
выработку согласованных подходов  Минэнергоиндусторг, Минтранском,
к тарифной политике на всех       Миндоходов, Минфин, Минэкономики,
видах транспорта (на рынке        МИД, Минюст, МСХ, организации
транспортных услуг); создание
тарифных коридоров по перевозке
приоритетных грузов, принятие мер
для повышения доли отечественных
перевозчиков на рынке транспортных
услуг, единой формы железнодорожной
транспортной накладной
--------------------------------------------------------------------------

3. Тұжырымдаманы ОЭАҚ-ға қаты.  Сыртқыісмині                   2000 жылдың
сушы мемлекеттермен одан әрі                                 І тоқсаны
келісу үшін ОЭАҚ Мемлекет.
аралық кеңесінің атқарушы
комитетіне жолдау
4. ОЭАҚ-тың:                    ЭИСМ, Сыртқыісмині,            2000 жылдың
Қоғамдастық шеңберіндегі     министрліктер мен               І тоқсаны
уағдаластықтарды іске        агенттіктер,
асырудың шарттық-құқықтық    Әділетмині, Сыртқыіс.
базасы мен оның барысын      мині, ЭИСМ, Қаржымині,
талдауды;                    Мемкірісмині, Көлікком.
мині, Ауылшармині,
Экономикамині
қатысушы мемлекеттердің      ЭИСМ, Экономикамині, Мем.
кедендік-тарифтік саясат     кірісмині, Қаржымині,
саласындағы ұлттық заңдарын  Сыртқыісмині, Әділетмині,
жақындастыру жөніндегі іс-   Көліккоммині, Ауылшармині
шараларды әзірлеуді және
іске асыруды, жанама салық.
тар мен алымдарды, баждарды
есептеу және алу принциптерін
келісуді, өзара саудада кеден.
дік бақылауды жүзеге асырудың
бірыңғай принциптері туралы
келісілген шешімдер қабылдауды;
кедендік рәсімдерді оңайлату   Бұл да
және тауарлардың еркін қозға.
лысы мен транзитін қамтамасыз
ету жөнінде келісілген шаралар
қабылдауды;
Қоғамдастық мемлекеттерінің     Бұл да
тауарлар мен қызмет көрсетулер
ішкі рыноктарына кәсіпорындардың
өзара қол жетімділігін қамтамасыз
етуді;
Қоғамдастық мемлекеттерінің     Бұл да
ұлттық өндірушілерін үшінші
елдерге қатысты қорғау жөнін.
дегі іс-шаралар мен тетіктерді
әзірлеуді;
тауарлар мен валюталардың заң.  Бұл да
сыз (контрабандалық) әкелуінің/
әкетілуінің алдын алу, ұйымдас.
тырылмаған сауданы бақылау
жөніндегі тетіктерді әзірлеуді;
тауарларын заңсыз түрде кері    Бұл да
экспортталуының жолын кесу және
ОАЭҚ аумақтарында кері экспорт.
тауға тыйым салынған тауарлардың
тізбесін анықтау жөніндегі іс-
шараларды әзірлеуді;
демпингтік және субсидияланған   Бұл да
бағалар мен тиісті қорғаныш
өлшемдерін қабылдау шаралары
бойынша тауарлардың әкелінуін
қадағалау жөніндегі жұмыстардың
жоспарын;
отандық тауар өндірушілердің    ЭИСМ, Экономикамині,
бәсекеге қабілеттілігі деңгейін Мемкірісмині, Қаржымині,
арттыру мақсатында тауарлар мен Сыртқыісмині, Әділетмині,
қызмет көрсетулерді лицензия.   Көліккоммині, Ауылшармині
лаудың стандарттары мен
талаптарын бірдейлендіру
бағдарламасын;
ОАЭҚ мемлекеттері сыртқы сауда. Бұл да
сының айқын статистиканы қамта.
масыз ету бағдарламасын;
ОАЭҚ-ға қатысушы мемлекеттердің  Бұл да
бәсекеге қабілетті тауарларын
жылжыту мақсатында жарнамалық-
маркетингтік науқандар өткізуді;
өзара борыштар мен оларды қайта  ЭИСМ, Экономикамині,
құрылымдау проблемаларын шешуді, Ұлттық Банк, (келісім
коммерциялық банктердің әлеуе.   бойынша), Мемкірісмині,
тін, кәсіпорындардың вексельдік  Қаржымині, Сыртқыісмині,
және борыштық міндеттемелерін,   Әділетмині, Көліккоммині
өзара борыштарды тауарлық нысан.
да
немесе өндірістердің меншігімен,  Ауылшармині, банктер
акцияларымен және т.б. өтеудің    мен ұйымдар
тетігін пайдалана отырып, есеп
айырысу-төлем тетіктерін әзірлеуді;
отын-энергетикалық, көлік-комму.  ЭИСМ, Экономикамині,
никациялық және агроөнеркәсіптік  Мемкірісмині, Қаржымині,
кешендердегі ынтымақтастықтың     Сыртқыісмині, Әділетмині,
бірлескен бағдарламаларын, сон.   Көліккоммині, Ауылшармині,
дай-ақ жалпы экономикалық         ұйымдар
сипаттағы ұзақ мерзімді бағ.
дарламаларды қалыптастыруды;
бәсекеге қабілетті тауарлар       Бұл да
шығару және импорттарды алмас.
тыратын өндірістерді (жұмыстарды,
қызмет көрсетулерді) жолға қою
жөніндегі бірлескен бағдарлама.
ларды қалыптастыруды;
ОАЭҚ-ға қатысушы мемлекеттер      Бұл да
халық шаруашылығы кешенінің
басымдықты салаларында құрылатын
халықаралық консорциумдардың
қызметін жандандыруды;
әрбір елдің мүдделерін, қолда     Бұл да
бар ресурстарды, өндірістік
мүмкіндіктер мен перспектива.
ларды ескере отырып, бірлескен
кәсіпорындар мен өндірістік
кооперациялардың желілерін
дамытуды;
Орталық Азияның энергетикалық     ЭИСМ, Экономикамині,
жүйелерінің өзара іс-қимылының    Қаржымині, Мемкіріс.
тиімді жолдарын әзірлеуді;        мині, Сыртқыісмині,
Әділетмині, Көлікком.
мині, Ауылшармині
көліктің барлық түрлеріне         ЭИСМ, Көліккоммині,
(көліктік қызметтер көрсету       Мемкірісмині, Қаржымині,
рыногына) арналған тарифтік       Экономикамині, Сыртқыісмині,
саясатқа келісілген қадамдарды    Әділетмині, Ауылшармині,
пысықтауды, басымдықты жүктерді   ұйымдар
тасымалдау жөніндегі тарифтік
дәліздер жасауды, көліктік
қызметтер көрсету рыногында
отандық тасымалдаушылардың
үлесін арттыру, темір жол
көлігі жүкқұжатының бірыңғай
нысаны үшін шаралар қолдануды
қамтитын таяу (2000-2003 жылдар)
және орта (2003-2010 жылдар)
мерзімді перспективасына
арналған іс-қимыл бағдарламасын
әзірлеу

5. Координация действий по        МВД, Госкомиссия по контролю
усилению борьбы с религиозным     наркотиками, КНБ (по          Постоянно
экстремизмом, организованной      согласованию), Генпрокуратура
преступностью, терроризмом,       (по согласованию), Минюст, МИД
незаконным изготовлением,
перевозкой и сбытом наркотических,
психотропных веществ и оружия
--------------------------------------------------------------------------
6. Осуществление согласованной    МИД, Минобороны, КНБ (по
стратегии по укреплению           согласованию), МВД, Минюст,    Постоянно
региональной и международной      Минкультинформ
безопасности
--------------------------------------------------------------------------
7. Реализация мер по укреплению и Минкультинформ, Министерство   -""-
развитию гуманитарного общения    образования и науки, МИД
между гражданами государств
Центральной Азии
--------------------------------------------------------------------------
8. Осуществление согласованных    Минприроды, МСХ, МИД, АЧС,
действий по охране окружающей     Министерство образования и      -""-
среды в центральноазиатском       науки, Агентство по делам
регионе, ликвидации последствий   здравоохранения, Международный
стихийных бедствий и катастроф,   Фонд Спасения Арала (по
продолжение реализации мер по     согласованию)
улучшению экологической
обстановке в бассейне Аральского
моря и Приаралья
--------------------------------------------------------------------------
9. Развитие сотрудничества и      Минтруда, Минкультинформ,
тесное взаимодействие в           Министерство образования и      -""-
социальной, культурной, правовой  науки, МИД, Минюст, Агентство
и иных сферах (содействие местной по миграции и демографии
власти обучению родному языку
казахской диаспоры и расширению
сети казахских школ в местах
компактного проживания
переселенцев)
--------------------------------------------------------------------------
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

5. Діни экстремизмге, ұйымдас.   ІІМ, Есірткіні бақылау      Ұдайы
қан қылмысқа, терроризмге,       жөніндегі мемкомиссия,
есірткілік, психотроптық зат.    ҰҚК (келісім бойынша),
тар мен қаруды заңсыз дайын.     Бас прокуратура (келісім
дауға, тасымалдауға және сатуға  бойынша), Әділетмині,
қарсы күресті күшейту жөніндегі  Сыртқыісмині
іс-қимылды үйлестіру
6. Аймақтық және халықаралық        Сыртқыісмині, Қорғанысмині,
қауіпсіздікті нығайту жөніндегі  ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ
келісілген стратегияны жүзеге    Әділетмині, МАҚКМ
асыру
7. Орталық Азия мемлекеттерінің     МАҚКМ, Білім және ғылымині,
азаматтары арасындағы гумани.    Сыртқыісмині
тарлық қарым-қатынасты нығайту
және дамыту жөніндегі шараларды
іске асыру
8. Орталық Азия аймағында қоршаған  Табиғиресурсмині, Ауылшармині,
ортаны қорғау, табиғи зілзала.   Сыртқыісмині, ТЖА, Білім және
лар мен апаттардың зардаптарын   ғылым министрлігі, Денсаулық
жою жөніндегі келісілген іс-     сақтау ісі жөніндегі агенттік,
қимылдарды жүзеге асыру,         Халықаралық Аралды Құтқару Қоры
Арал теңізі бассейні мен Арал    (келісім бойынша)
өңіріндегі экологиялық жағдайды
жақсарту жөніндегі шараларды
іске асыруды жалғастыру
9. Әлеуметтік, мәдени, құқықтық     Еңбекәлеуметмині, МА ж ҚКМ, Білім
және өзге де салаларда ынтымақ.  және ғылыммині, Сыртқыісмині,
тастық пен тығыз өзара іс-қи.    Әділетмині, Көші-қон және
мылды дамыту (жергілікті өкі.    демография жөніндегі агенттік
меттің қазақ диаспорасына ана
тілін оқып-үйренуіне және олар
жинақы тұратын жерлерде қазақ
мектептерінің жүйесін кеңейтуге
жәрдемдесуі)
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.