Об утверждении Плана мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., данных на XI Форуме предпринимателей Казахстана 31 октября 2003 года
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 21 ноября 2003 года N 289-р
Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., данных на XI Форуме предпринимателей Казахстана 31 октября 2003 года.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 21 ноября 2003 года N 289
План мероприятий по реализации
поручений Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А.,
данных на XI Форуме предпринимателей Казахстана
31 октября 2003 года <*>
Сноска. Внесены изменения - распоряжением Премьер-Министра РК от 22 апреля 2004 г. N 116-р .
____________________________________________________________________
Мероприятие         !  Исполнитель   !   Срок     ! Форма
!                !            ! завершения
-------------------------------------------------------------------
1. Правительству,         МЮ (созыв),      15 марта     Проект
государственным         министерства и   2004 г.,     доклада
органам, непосредст-   ведомства (по                 Главе
венно подчиненным и     списку),                      государства
подотчетным               Акимы областей   15 сентября
Президенту (по согла-    и гг. Астаны     2004 г.
сованию), акимам          и Алматы
областей и гг. Астаны
и Алматы провести с
подведомственными
структурами и организа-
циями разъяснительную
работу, направленную на
усиление защиты частной
собственности. О
результатах проведенной
работы доложить к
1 апреля и 1 октября
2004 года.
2. Правительству:
2.1. В месячный срок:         МИТ         21 ноября    Проект Указа
1) доработать проект                       2003 г.     Президента
Государственной программы                              Республики
развития и поддержки                                   Казахстан
малого предпринимательства
Республики Казахстан на
среднесрочный период с
учетом итогов Форума;
2) привести нормативные      АТК (созыв), 21 ноября    Проекты
правовые акты по осущест-    МФ, МЮ       2003 г.      нормативных
влению независимой                                     правовых
экспертизы таможенной                                  актов
стоимости импортируемых
товаров в соответствие
с законодательством.

Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2003 жылғы 31 қазандағы Қазақстан кәсiпкерлерiнiң XI форумында берген тапсырмаларын iске асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 21 қарашадағы N 289-ө өкімі
Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2003 жылғы 31 қазандағы Қазақстан кәсiпкерлерiнің XI форумында берген тапсырмаларын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2003 жылғы 21 қарашадағы
N 289 өкімімен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2003 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Кәсiпкерлерiнiң XI форумында берген тапсырмаларын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 2004.04.22. N 116 өкімімен .
__________________________________________________________________
Iс-шара               Орындаушы      Мерзімі      Аяқталу нысаны
__________________________________________________________________
1. Үкімет,              ӘдМ (шақыру),  2004 ж.      Мемлекет басшысы
Президентке тiкелей    министрліктер  15 наурыз,   баяндамасының
бағынатын және          мен ведомство.              жобасы
есеп беретiн            лар (тізім     2004 ж.
мемлекеттiк органдар   бойынша),      15 қыркүйек
(келiсiм бойынша),     облыстар мен
облыстар мен Астана    Астана және
және Алматы             Алматы
қалаларының әкiмдерi   қалаларының
ведомстволық бағынысты  әкімдері
құрылымдармен және
ұйымдармен жеке
меншiктi қорғауды
күшейтуге бағытталған
түсiндiру жұмыстарын
жүргiзсiн. 2004 жылғы
1 сәуiрге және
1 қазанға жүргiзiлген
жұмыстардың нәтижелерi
туралы баяндасын.
__________________________________________________________________
2. Үкiмет:
__________________________________________________________________
2.1. Бiр ай мерзiмде:
1) Форум қорытындыларын
ескере отырып, Қазақстан
Республикасының шағын        ИСМ       2003 ж.      Қазақстан
кәсiпкерлiгiн дамыту мен               21 қарашада  Республикасының
қолдаудың орта мерзiмдi                             Президенті
кезеңге арналған                                    Жарлығының
мемлекеттiк                                         жобасы
бағдарламасының жобасын
пысықтасын;
2) импортталатын             КБА       2003 ж.      Нормативтік
тауарлардың кеден құнының    (шақыру), 21 қарашада  құқықтық
тәуелсiз сараптамасын        ҚарМ, ӘдМ              кесімдердің
жүзеге асыру жөнiндегi                              жобасы
нормативтiк құқықтық
кесiмдердi заңнамаға сәйкес
келтiрсiн.
__________________________________________________________________

2.2. До 15 декабря 2003
года:
1) внести предложения        МИТ (созыв), 1 декабря    Отчет в
по созданию единого          МЭБП, МЮ,    2003 г.      Правительство
общественного объединения,   МФ                        Республики
отражающего интересы всех                              Казахстан
предпринимателей и
отраслевых ассоциаций;
2) принять меры по опти-     МФ (созыв),  1 декабря    Отчет в
мизации налоговой отчет-     МЭБП         2003 г.      Правительство
ности и совершенствованию                              Республики
налогового администриро-                               Казахстан
вания;
3) внести изменения и        АТК (созыв), 5 декабря    Проект
дополнения в постановление   МИТ, МФ,     2003 г.      постановления
Правительства от 8 июля      МЭБП                      Правительства
2003 года N 669 "Об                                    Республики
утверждении ставок таможен-                            Казахстан
ных сборов, сборов и платы,
взимаемых таможенными орга-
нами" с целью снижения
таможенных ставок, отмены
необоснованных таможенных
сборов, а также внести
обоснование их расчета в
иностранной валюте (евро);
4) совместно с Национальным  МФ,          1 декабря    Отчет в
Банком осуществить проверки  Национальный 2003 г.      Правительство
банков и представить отчет   банк (по                  Республики
по реальному коэффициенту    согласованию)             Казахстан
налоговой нагрузки на них
и уплате налогов;
5) принять меры по созданию  МОН (созыв), 5 декабря    Проекты
сети средних специальных     акимы        2003 г.      нормативных
учебных заведений и ПТУ      областей и                правовых
для подготовки рабочих и     гг. Астаны                актов
сельских специалистов.       и Алматы
2.3. В трехмесячный срок:
1) разработать нормативный   МЭБП (созыв), 20 января   Проект
правовой акт по вопросам     МФ, МИТ, МЮ   2004 г.     нормативного
регламентации спонcорства,                             правового
а также изучить вопрос его                             акта
cтимулирования;

2.2. 2003 жылғы
15 желтоқсанға дейiн:
__________________________________________________________________
1) барлық кәсiпкерлер мен    ИСМ        2001 ж.     Қазақстан
салалық қауымдастықтардың    (шақыру),  1 желтоқсан Республикасының
мүдделерiн көрсететiн        ЭБЖМ,                  Үкіметіне есеп
бiрыңғай қоғамдық            ӘдМ, ҚарМ
бiрлестiктерi құру
жөнінде ұсыныстар
енгiзсiн;
__________________________________________________________________
2) салық есептiлiгiн         ҚарМ,      2003 ж.     Қазақстан
оңтайландыру және            (шақыру),  1 желтоқсан Республикасының
салықтық әкiмшiлiк етудi     ЭБЖМ                   Үкіметіне есеп
жетiлдiру жөнiнде шаралар
қабылдасын;
__________________________________________________________________
3) кеден ставкаларын         КБА        2003 ж.       Қазақстан
төмендету, негiзсiз кеден   (шақыру),   5 желтоқсан Республикасының
алымдарын жою мақсатында     ИСМ, ҚарМ,                Үкіметі
"Кеден органдары алатын      ЭБЖМ                    қаулысының
кеден алымдарының,                                     жобасы
алымдар мен төлемдердiң
ставкаларын бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2003 жылғы
8 шiлдедегi N 669
қаулысына өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзсiн,
сондай-ақ олардың шетел
валютасымен (еуро) есеп
айырысуына негiздеме
енгiзсiн;
__________________________________________________________________
4) Ұлттық Банкпен бiрлесiп   ҚарМ,        2003 ж.     Қазақстан
банктердi тексерудi жүзеге  Ұлттық Банк 1 желтоқсан Республикасының
асырсын және оларға салық   (келісім                 Үкіметіне есеп
жүктемесiнiң нақты           бойынша)
коэффиценттерi мен салық
төлемдерi жөнiнде есеп
ұсынсын;
__________________________________________________________________
5) жұмысшы және ауыл        БҒМ          2003 ж.     Нормативтік
мамандарын дайындау үшiн    (шақыру),    5 желтоқсан  құқықтық
орта арнайы оқу орындары    облыстар                 кесімдердің
мен КТУ желiсiн құру        мен Астана                жобалары
жөнiнде шаралар қабылдасын. Алматы
қалаларының
әкімдері
__________________________________________________________________
2.3. Үш ай мерзiмде:
__________________________________________________________________
1) демеушiлiктi             ЭБЖМ         2004 ж.     Нормативтік
регламенттеу мәселелерi     (шақыру),    20 қаңтар     құқықтық
жөнiндегi нормативтiк       ҚарМ,                      кесімнің
құқықтық кесiмдi әзiрлесiн, ИСМ, ӘдМ                    жобасы
сондай-ақ оны ынталандыру
мәселесiн зерделесiн;
__________________________________________________________________

2) принять меры и внести     МИТ (созыв),  15 января   Отчет в
предложения по сокращению    МЮ, государ-  2004 г.     Правительство
и упорядочению контрольных   ственные                  Республики
и надзорных функций госу-    органы                    Казахстан
дарственных органов и        (по списку)
уменьшению их количества,
совершенствованию норматив-
ных правовых актов в части
упорядочения, оптимизации
и упрощения проверок субъек-
тов предпринимательства;
3) внести предложения по     МИТ (созыв),  15 января   Проект Закона
уточнению статуса и функций  МЮ, МФ,       2004 г.     Республики
Торгово-промышленной палаты; МЭБП                      Казахстан
"О торгово-
промышленных
палатах в
Республике
Казахстан"
4) усовершенствовать         МТиСЗН        20 января   Проекты
законодательство по вопросам (созыв), МОН, 2004 г.     нормативных
трудовых отношений и подго-  МФ, МЮ, Акимы             правовых
товки кадров, направленное   областей и                актов
на защиту работодателей от   гг. Астаны
недобросовестных работников, и Алматы
а также стимулирование
обучения работников работо-
дателями за свой счет;
5) систематизировать техни-  МИТ (созыв),  20 января   Проекты
ческие нормы, правила,       МЭМР, МТК,    2004 г.     нормативных
стандарты в сферах произ-    МЗ                        правовых
водства и торговли;                                    актов
6) совместно с Агентством    АРЕМЗК (по    15 января   Отчет в
по регулированию естествен-  согласованию) 2004 г.     Правительство
ных монополий и защите                                 Республики
конкуренции изучить и                                  Казахстан
принять адекватные меры по
регулированию цен на услуги
РГП;
7) принять меры по увели-    МЭБП (созыв), 15 января   Информация в
чению объемов микро-         МСХ, НБ (по   2004 г.     Правительство
кредитования на селе.        согласованию),
Акимы областей
и гг. Астаны
и Алматы
2.4. В срок до 1 апреля
2004 года:
1) (исключен - N 116-р от 22.04.2004 г.)
2) принять меры по совершен- МЭБП (созыв), 15 марта    Отчет в
ствованию фискальной и       МФ, МИТ, МСХ, 2004 г.     Правительство
амортизационной и другой     МТК, МЭМР                 Республики
политики, лизинговых отноше-                           Казахстан
ний с целью стимулирования
притока и внедрения новой
техники и передовых
технологий.
2.5. В срок до 1 мая
2004 года:
1) внести изменения в        АМД (созыв),  20 апреля   Законопроект
законодательство по вопросам МВД, МТСЗН,   2004 г.     "О внесении
внутренней миграции и иммиг- Акимы областей            изменений и
рации с учетом усиливающихся и гг. Астаны              дополнений в
миграционных процессов и     и Алматы                  Закон
потребностей экономики;                                Республики
Казахстан
"О миграции
населения"
2) внести изменения в Закон МЮ (созыв),   20 апреля   Законопроект
"О гражданстве", стимули-    МВД, акимы    2004 г.     "О внесении
рующие приток специалистов   областей,                 изменений и
в республику.                и гг. Астаны              дополнений в
и Алматы                  Закон                                                                                      Республики
Казахстан
"О граждан-
стве"
2.6. В шестимесячный срок    МЭБП (созыв), 20 апреля   Проекты
обеспечить пяти-десяти-      государствен- 2004 г.     нормативных
кратное сокращение лицензи-  ные органы                правовых
руемых видов деятельности и  (по списку)               актов
других предусмотренных
законодательными актами
разрешений, а также
совершенствование процедур
и порядка их выдачи.

2) мемлекеттiк органдардың    ИСМ         2004 ж.    Қазақстан
бақылау мен қадағалау        (шақыру),  15 қаңтар  Республикасының
функцияларын қысқарту мен     ӘдМ,                  Үкіметіне есеп
тәртiпке келтiру және        мемлекеттік
олардың санын азайту,       органдар
кәсіпкерлік субъектiлерiн    (тізім
тексеруді тәртiпке келтiру,  бойынша)
оңтайландыру және
оңайлату бөлiгiнде
нормативтiк құқықтық
кесiмдердi жетiлдiру
жөнiнде шаралар қабылдасын
және ұсыныстар енгiзсiн;
__________________________________________________________________
3) Сауда-өнеркәсiп           ЕХҚМ         2004 ж.  "Қазақстан
палатасының мәртебесi        (шақыру),  15 қаңтар Республикасындағы
мен функцияларын             ӘдМ, ЭБЖМ                  Сауда-
нақтылау жөнiнде ұсыныстар                         өнеркәсіптік
енгiзсiн;                                           палаталары
туралы"
Қазақстан
Республикасы
Заңының жобасы
__________________________________________________________________
4) жұмыс берушiлердi терiс   ЕХҚМ        2004 ж.    Нормативтік
пиғылды қызметкерлерден      (шақыру),   20 қаңтар   құқықтық
қорғауға бағытталған еңбек   БҒМ, ҚарМ,             кесімдердің
қатынастары мен кадрларды    ӘдМ,                    жобалары
даярлау, сондай-ақ жұмыс     облыстар мен
берушiлердiң өз есебiнен     Астана және
қызметкердi оқытуын          Алматы
ынталандыру мәселелерi       қалаларының
жөнiндегi заңнаманы          әкімдері
жетілдiрсiн;
__________________________________________________________________
5) өндiрiс және сауда       ИСМ          2004 ж.    Нормативтік
салаларындағы техникалық    (шақыру),    20 қаңтар   құқықтық
нормаларды, ережелердi      ЭБЖМ, ККМ,              кесімдердің
стандарттарды               ДСМ                      жобалары
жүйелендiрсiн;
__________________________________________________________________
6) Табиғи монополияларды    ТМРА         2004 ж.    Қазақстан
реттеу және бәсекелестiктi  (келісім    15 қаңтар  Республикасының
қорғау жөнiндегi             бойынша)               Үкіметіне есеп
агенттiкпен бiрлесiп
РМК-ның қызметтер
көрсетуiн арналған
бағаларды зерделесiн
және оларды реттеу
жөнiндегi баламалы
шараларды қабылдасын;
__________________________________________________________________
7) ауылдағы микрокредитте   ЭБЖМ         2004 ж.    Үкіметке
көлемiн ұлғайту жөнiнде    (шақыру),     15 қаңтар  ақпарат
шаралар қабылдасын.         АШМ,Ұлттық
Банк
(келісім
бойынша),
облыстар мен
Астана және
Алматы
қалаларының
әкімдері
__________________________________________________________________
2.4. 2004 жылғы 1 сәуірге
дейінгі мерзімде:
__________________________________________________________________
1) <*>
__________________________________________________________________
2) жаңа техника мен озық   ЭБЖМ          2004 ж.     Қазақстан
технологиялардың ағылуын   (шақыру),     15 наурыз  Республикасының
ынталандыру және оларды    ҚарМ, АШМ,               Үкіметіне есеп
енгiзу мақсатында          ККМ, ЭМРМ
фискальдық пен
амортизациялық және басқа
саясатты, лизингтiк
қатынастарды жетiлдiру
жөнiнде шаралар қабылдасын.
__________________________________________________________________
2.5. 2004 жылғы 1 мамырға
дейiнгi мерзiмде:
__________________________________________________________________
1) көшi-қон процестерi мен  КДА          2004 ж.    "Халықтың көш-
экономика қажеттiлiгiнiң    (шақыру),    20 сәуір    қоны туралы"
күшеюiн ескере отырып,      ІІМ, ЕХҚМ,                Қазақстан
iшкi көшi-қон және          облыстар                Республикасының
иммиграция мәселелерi       мен Астана                 Заңына
жөнiндегi заңнамаға         және Алматы             өзгерістер
өзгерiстер енгiзсiн;        қалаларының             мен толықтырулар
әкімдері                 енгізу туралы"
Заң жобасы
__________________________________________________________________
2) республикаға             ӘдМ          2004 ж.    "Азаматтық
мамандардың ағылуын         (шақыру),    20 сәуір    туралы"
ынталандыратын              ІІМ,                     Қазақстан
"Азаматтық туралы" Заңға    облыстар                 Республикасының
өзгерiстер енгiзсiн.        мен Астана               Заңына
және Алматы              өзгерістер
қалаларының              мен толық.
әкімдері                 тырулар
енгізу туралы"
Заң жобасы
__________________________________________________________________
2.6. Алты ай мерзiмде       ЭБЖМ         2004 ж.     Қазақстан
лицензияланатын қызмет      (шақыру),    15 мамыр    Республикасының
түрлерiн және заңнамалық    мемлекеттік              Үкіметіне есеп
кесiмдермен көзделген       органдар
басқа да рұқсат берулердi   (тізім
бес-он есе қысқартуды,      бойынша)
сондай-ақ оларды беру
рәсiмдерi мен тәртiбiн
жетiлдiруді қамтамасыз
етсiн.
__________________________________________________________________

2.7. В срок до 1 июня 2004   МИТ, МЮ, МИД  15 мая      Отчет в
года разработать эффективный                2004 г.    Правительство
механизм поддержки и защиты                            Республики
казахстанского бизнеса на                              Казахстан
международном рынке, провести
работу по признанию казахстан-
ских сертификатов за рубежом.
О принятых мерах доложить.
3. Национальному Банку
совместно с Правительством
в месячный срок:
1) принять меры по снижению  НБ (по         24 ноября  Отчет в
ставок кредитования для      согласованию), 2003 г.    Правительство
субъектов малого и среднего  МФ, МИТ,                  Республики
бизнеса и совершенствованию  ассоциации                Казахстан
нормативов в банковской      предпринима-
сфере;                       телей (по
согласованию)
2) пересмотреть практику     НБ (по         24 ноября  Отчет в
ежегодного переоформления    согласованию), 2003 г.    Правительство
кредитов для субъектов       МФ, МИТ,                  Республики
малого и среднего            ассоциации                Казахстан
предпринимательства.         предпринимате-
лей (по
согласованию)
4. Правительству           МИТ (созыв),  Ежемесячно Отчет в
совместно с акимами        МЭБП, МОН,    к 20 числу Правительство
областей и гг. Астаны      акимы областей           Республики
и Алматы активизировать      и гг. Астаны             Казахстан
работу по созданию сети       и Алматы
бизнес-инкубаторов и центров
подготовки предпринимателей.
5. Центральным и местным   МЮ (созыв),   24 ноября  Отчет в
исполнительным органам в   акимы областей 2003 г.   Правительство
месячный срок представить    и гг. Астаны             Республики
свои нормативные правовые    и Алматы                 Казахстан
акты по вопросам предприни-
мательства на экспертизу и
регистрацию в Министерство
юстиции и его территориаль-
ные подразделения.
6. Министерству юстиции в       МЮ       24 ноября  Отчет в
месячный срок доложить о                   2003 г.    Правительство
мерах по искоренению фактов                           Республики
незаконного взимания допол-                           Казахстан
нительной платы РГП "Центры
по недвижимости" Комитета
регистрационной службы за
услуги по регистрации прав
на имущество и по снижению
цен на услуги РГКП "Нацио-
нальный институт интеллек-
туальной собственности".

2.7. 2004 жылғы 1 маусымға   ИСМ, ӘдМ,   2004 ж.     Қазақстан
дейiнгi мерзiмде             СІМ         15 мамыр   Республикасының
халықаралық рынокта                                  Үкіметіне есеп
қазақстандық бизнестi
қолдау мен қорғаудың
тиiмдi тетiгiн әзiрлесiн,
шетелде қазақстандық
сертификаттарды тану
жөнiнде жұмыстар жүргiзсiн.
Қабылданған шаралар туралы
баяндасын.
__________________________________________________________________
3. Ұлттық Банкi Үкiметпен
бiрлесiп бiР ай мерзiмде:
__________________________________________________________________
1) шағын және орта бизнес   Ұлттық Банк 2004 ж.      Қазақстан
субъектiлерi үшiн кредит    (келісім    24 қараша   Республикасының
беpy ставкасын төмендету     бойынша),              Үкіметіне есеп
және банк саласындағы       ҚарМ, ИСМ,
нормативтердi жетiлдiру     Кәсіпкерлер
жөнiнде шаралар             қауымдастығы
қабылдасын;                 (келісім
бойынша)
__________________________________________________________________
2) шағын және орта         Ұлттық Банк              Қазақстан
кәсiпкерлiк субъектiлерi   (келісім                 Республикасының
үшiн кредиттердi жыл        бойынша),               Үкіметіне есеп
сайын қайта ресiмдеу        ҚарМ, ИСМ,
практикасын қайта          Кәсіпкерлер
қарасын.                   қауымдастығы
(келісім
бойынша)
__________________________________________________________________
4. Yкiмет облыстар         ИСМ           Ай сайын  Қазақстан
мен Астана және Алматы    (шақыру),     20 күнге  Республикасының
қалаларының әкiмдерiмен   ЭБЖМ,                   Үкіметіне есеп
бiрлесiп                   БҒМ,
бизнес-инкубаторлар        облыстар мен
желiсiн және кәсiпкерлердi Астана және
дайындау орталықтарын құру Алматы
жөнiндегi жұмысты          қалаларының
жандандырсын.              әкiмдерi
__________________________________________________________________
5. Орталық және            ӘдМ           2003 ж.   Қазақстан
жергiлiктi атқарушы       (шақыру),     24 қараша Республикасының
органдар бiр ай мерзiмде  облыстар                Үкіметіне есеп
кәсiпкерлiк мәселелерi     мен Астана
жөнiндегi өздерiнiң        және Алматы
нормативтiк құқықтық       қалаларының
кесiмдерiн Әдiлет          әкiмдерi
министрлiгi мен
оның аумақтық
бөлiмшелерiне сараптау
мен тiркеуге ұсынсын.
__________________________________________________________________
6. Әдiлет министрлiгi бiр  ӘдМ          2003 ж.    Қазақстан
ай мерзiмде Тiркеу қызметi               24 қараша  Республикасының
комитетiнiң "Жылжымайтын                            Үкіметіне есеп
мүлiк жөнiндегi орталық"
РМК-ның  мүлікке
құқықтарды тіркеу жөнiндегi
қызметтер көрсетуi үшiн
заңсыз қосымша төлем алуы
фактiлерiн жою жөнiндегi
және "Ұлттық санаткерлiк
меншiк институты" РМҚК-ның
қызметтер көрсетуiне
арналған бағаларды
төмендету жөнiндегi
шаралар туралы баяндасын.
__________________________________________________________________