Об утверждении Плана мероприятий по переходу Республики Казахстан на критерии живорождения и мертворождения, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 38-р
В целях проведения подготовительных мероприятий в Республике Казахстан в 2006-2007 годах по переходу на международные критерии живорождения и мертворождения, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по переходу Республики Казахстан на критерии живорождения и мертворождения, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения (далее - План).
2. Заинтересованным министерствам, Агентству Республики Казахстан по статистике, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Плана;
2) один раз в полугодие, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации Плана.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, сводную информацию о выполнении Плана.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 1 марта 2006 года N 38-р
План мероприятий
по переходу   Республики Казахстан на критерии
живорождения и мертворождения, рекомендованные
Всемирной организацией здравоохранения
N
п/п
Мероприятия
Форма
завер-
шения
Ответст-
венные
исполни-тели
Срок
испол-
нения
Пред-
пола-
гаемые
рас-
ходы
млн.
тенге
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1. Организационно-правовые мероприятия
1.
Провести ревизию действующих норма-
тивных правовых актов,
регламентирующих регистрацию случаев рождения и смерти детей в соответствии с критериями
живорождения и мертворождения,
рекомендуемыми Всемирной организацией
здравоохранения (далее - критерии ВОЗ)
Отчет в
Прави-
тель-
ство Респуб-
лики Казах-
стан
МЗ РК (созыв),МЮ РК, АС РК
II
квар-
тал
2007
года
Не тре-
буются
2.
Внести изменения и дополнения в
ведомственную учетно-отчетную
документацию, используемую для
регистрации случаев рождения и смерти детей, в соответствии с критериями ВОЗ
Приказ
МЗ РК (созыв),МЮ РК, АС РК
IV
квар-
тал
2007
года
Не тре-
буются
3.
Провести ревизию действующих
"Периодических клинических протоколов
диагностики и лечения
по уходу за беремен-
ными женщинами и новорожденными" и
внести изменения с учетом критериев ВОЗ
Приказ
МЗ РК
III
квар-
тал
2007
года
Не тре-
буются
4.
Провести с привлечением СМИ среди населения разъяснительную кампанию по внедрению критериев ВОЗ
Инфор-
мация
в МЗ РК
Акиматы
облас-
тей, городов Астаны и
Алматы, между-
народныеоргани-
зации (по сог-
ласова-
нию)
В те-
чение

Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тiрi туу мен өлi туу өлшемдерiне Қазақстан Республикасының көшуi жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 38-ө Өкімі
Қазақстан Республикасында 2006 - 2007 жылдары Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тiрi туу мен өлi туудың халықаралық өлшемдерiне көшу жөнiндегi дайындық iс-шараларын жүргiзу мақсатында:
1. Қоса берiлiп отырған Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тiрi туу мен өлi туу өлшемдерiне Қазақстан Республикасының көшуi жөнiндегi iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Мүдделi министрлiктер, Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) Жоспардың тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдан кейiнгi айдың 5-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiне Жоспардың iске асырылу барысы туралы ақпаратты ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Yкiметiне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты ұсынсын.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
2006 жылғы 1 наурыздағы
N 38-ө өкiмiмен
бекiтiлген
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тірі
туу мен өлі туу өлшемдеріне Қазақстан Республикасының
көшуі жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/с
N
Іс-шаралар
Аяқта-
лу
нысаны
Жауап-
ты
орын-
даушы-
лар
Орында-
лу
мерзімі
Болжа-
нып
отыр-
ған
шығыс-
тар
(млн.
теңге)
Қаржы-ланды-
ру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Ұйымдастыру-құқықтық іс-шаралар
1.
Дүниежүзілік ден-
саулық сақтау
ұйымы ұсынған тірі
туу мен өлі туу
өлшемдеріне (бұдан
әрі - ДДҰӨөлшемде-
рі) сәйкес бала-
лардың туылу және
шетінеу жағдайла-
рын тіркеуді рег-
ламенттейтін қол-
даныстағы норма-
тивтік құқықтық
кесімдерге тексеру
жүргізу
Қазақ-
стан
Рес-
публи-
касы-
ның
Үкіме-
тіне
есеп
ҚРДСМ
(жинақ-
тау),
ҚР
Әділет-
мині,
ҚРСА
2007
жылғы
II
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
2.
ДДҰ өлшемдеріне
сәйкес балалардың
туылу және шетінеу
жағдайларын тіркеу
үшін пайдаланыла-
тын ведомстволық
есепке алу-есеп
беру құжаттамасы-
на өзгерістер мен
толықтырулар
енгізу
Бұйрық
ҚРДСМ
(жинақ-
тау),
ҚР
Әділет-
мині,
ҚРСА
2007
жылғы
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
3.
Қолданыстағы»"Жүк-
ті әйелдер мен
жаңа туған нәрес-
телерді күту
жөніндегі диагнос-
тика мен емдеудің
мерзімді клиника-
лық хаттамалары-
на" тексеру жүргі-
зу және ДДҰӨөлшем-
дерін ескере отырып өзгерістер
енгізу
Бұйрық
ҚРДСМ
2007
жылғы
III
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
4.
БАҚ-ты тарта
отырып, халық арасында ДДҰӨ
өлшемдерін енгізу
жөніндегі түсін-
дірме науқанын
жүргізу
ҚР
ДСМ-ге
ақпа-
рат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дікте-
рі, ха-
лықара-
лық
ұйымдар
(келі-
сім
бойын-
ша)

2006-
2007
годов
Сред-
ства
между-
народ-
ных
орга-
низаций
2. Подготовка и переподготовка кадров здравоохранения
5.
Внести изменения в учебные программы до- и после дипломной подготовки специалис-
тов с учетом внедрения
критериев ВОЗ
Приказ
МЗ РК
III
квар-
тал
2006
года
Не тре-
буются
6.
Определить прогнозное количество медицинских
работников,
нуждающихся в
обучении применению критериев ВОЗ
Инфор-
мация в МЗ РК
Акиматы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
III
квар-
тал
2006
года
Не тре-
буются
7.
Утвердить график обучения медицинских работников применению критериев ВОЗ
Приказ
МЗ РК,
между-
народные
органи-
зации
(по сог-
ласова-
нию)
IV
квар-
тал
2006
года
Не тре-
буются
8.
Обучить медицинских
работников детских и
родовспомогательных
организаций,
специалистов патолого-
анатомической службы
областей, городов
Астаны и Алматы применению критериев ВОЗ
Приказ
МЗ РК,
между-
народные
органи-
зации
(по сог-
ласова-
нию)
В те-
чение
2007
года
Средст-
ва
между-
народ-
ных
органи-
заций
3. Совершенствование лекарственного обеспечения и
материально-технического оснащения медицинских
организаций службы родовспоможения и детства
9.
Определить потребность
детских и родовспомо-
гательных организаций
в медицинском
оборудовании,
необходимом для
оказания реанимаци-
онной помощи
новорожденным (в том
числе с малой массой
тела при рождении)
Инфор-
мация в МЗ РК
Акиматы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
II
квар-
тал
2006
года
Не тре-
буются
10
Провести работу по
определению
потребности детских и
родовспомогательных
организаций в
специфическом
лекарственном средстве
(сурфактант) для
оказания медицинской
помощи новорожденным,
с учетом внедрения
критериев ВОЗ
Инфор-
мация в МЗ РК
Акиматы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
III
квар-
тал
2006
года
Не тре-
буются
11.
Довести уровень
оснащенности детских
и родовспомогательных
организаций до мини-
мального норматива
оснащения медицинским
оборудованием и
изделиями медицинского
назначения
Инфор-
мация в МЗ РК
Акиматы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
В те-
чение
2006-
2007
годов
2006
год -
2859,9
2007
год* -
2948,1
Целевые
транс-
ферты
из рес-
публи-
кан-
ского
бюджета
(бюд-
жетная
прог-
рамма
038)
4. Мероприятия по социальной поддержке
12.
Определить прогнозное
количество рождений
детей и показатель
младенческой
смертности на
2008-2010 годы с целью
расчета финансовых
средств, необходимых
для выплаты государст-
венных пособий семьям,
имеющим детей, с
учетом критериев ВОЗ
Инфор-
мация в МТСЗН
РК
МЗ РК
III
квар-
тал
2006
года
Не тре-
буются
5. Мероприятия по регистрации случаев рождения и смерти
детей с учетом международных критериев
13.
Внедрить с 1 января
2008 года в
организациях
здравоохранения
регистрацию случаев
рождения и смерти
детей в соответствии
с критериями ВОЗ
Проект
норма-
тивного
право-
вого
акта
МЗ РК
(созыв),
АС РК
IV
квар-
тал

2006 -
2007
жылдар
ішінде
Халықа-
ралық
ұйым-
дардың
қаража-
ты
2. Денсаулық сақтау кадрларын даярлау және қайта даярлау
5.
ДДҰ өлшемдерін
ескере отырып,
мамандарды диплом-
ға дейінгі және
дипломнан кейінгі
даярлаудың оқу
бағдарламаларына
өзгерістер енгізу
Бұйрық
ҚРДСМ
2006
жылғы
III
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
6.
ДДҰ өлшемдерін
қолдануды үйретуге
мұқтаж медицина
қызметкерлерінің
болжамды санын
анықтау
ҚР
ДСМ-ге
ақпа-
рат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкім-
діктері
2006
жылғы
III
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
7.
ДДҰ өлшемдерін
қолдануға медицина
қызметкерлерін
оқыту кестесін
бекіту
Бұйрық
ҚРДСМ,
халық-
аралық
ұйымдар
(келі-
сім
бойын-
ша)
2006
жылғы
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
8.
Балалар мен босан-
дыру ұйымдарының
медицина қызмет-
керлерін, облыс-
тардың, Астана
және Алматы қала-
ларының патолого-
анатомиялық қызмет
мамандарын ДДҰ
өлшемдерін қолда-
нуға оқыту
Бұйрық
ҚРДСМ,
халық-
аралық
ұйымдар
(келі-
сім
бойын-
ша)
2007
жылдың
ішінде
Халық-
аралық
ұйым-
дардың
қара-
жаты
3. Босандыру және балалар қызметінің медициналық
ұйымдарын дәрілік қамтамасыз ету мен
материалдық-техникалық жарақтандыруды жетілдіру
9.
Балалар мен босан-
дыру ұйымдарының
жаңа туған нәрес-
телерге (оның
ішінде аз дене
салмағымен туған)
реанимациялық
көмек көрсету үшін
қажетті медицина-
лық жабдықтарға
қажеттілігін
анықтау
ҚР
ДСМ-ге
ақпа-
рат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкім-
діктері
2006
жылғы
II
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
10.
ДДҰ өлшемдерін
ескере отырып,
жаңа туған бала-
ларға медициналық
көмек көрсету үшін
балалар мен босан-
дыру ұйымдарының
арнайы дәрілік
құралдарға (сур-
фактант) қажетті-
лігін анықтау
жөніндегі жұмысты
жүргізу
ҚР
ДСМ-ге
ақпа-
рат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкім-
діктері
2006
жылғы
III
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
11.
Балалар мен босан-
дыру ұйымдарының
жарақтандырылу
деңгейін медицина-
лық жабдықтармен
және медициналық
мақсаттағы бұйым-
дармен жарақтан-
дырудың ең аз
нормативіне дейін
жеткізу
ҚР
ДСМ-ге
ақпа-
рат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкім-
діктері
2006 -
2007
жылдар
ішінде
2006
жыл -
2859,9
2007
жыл* -
2948,1
Респуб-
ликалық
бюджет-
тен ны-
саналы
транс-
ферттер
(038
бюджет-
тік
бағдар-
лама)
4. Әлеуметтік қолдау жөніндегі іс-шаралар
12.
ДДҰ өлшемдерін
ескере отырып,
балалары бар отба-
сыларына мемлекет-
тік жәрдемақы төлеу үшін қажетті
қаржы қаражатын
есептеу мақсатында
2008 - 2010 жыл-
дары балалар туы-
луының болжамды
санын және нәрес-
телердің шетінеу
көрсеткішін
анықтау
ҚР
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
ҚРДСМ
2006
жылғы
III
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
5. Халықаралық өлшемдерді ескере отырып, балалардың
туылу және шетінеу жағдайларын тіркеу жөніндегі
іс-шаралар
13.
2008 жылғы 1
қаңтардан бастап
денсаулық сақтау
ұйымдарына ДДҰ
өлшемдеріне сәйкес
балалардың туылу
және шетінеу
жағдайларын
тіркеуді енгізу
Норма-
тивтік
құқық-
тық
кесім-
нің
жобасы
ҚРДСМ
(жинақ-
тау),
ҚРСА

2007
года
Не тре-
буются
* объем финансовых средств будет уточняться при формировании
республиканского бюджета в соответствии с законодательством
Республики Казахстан
Примечание:
МЗ РК - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МЮ РК - Министерство юстиции Республики Казахстан
МТСЗН РК - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
АС РК - Агентство Республики Казахстан по статистике.

2007
жылғы
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
* қаржы қаражатының көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланады
Ескертпе:
ҚР ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ҚР Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ҚР Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ҚР СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі.