О мерах по обеспечению отраслей экономики квалифицированными кадрами
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 43-р
1. Утвердить прилагаемый Межотраслевой план мероприятий по обеспечению экономики квалифицированными кадрами (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
1) принять меры по реализации Плана мероприятий;
2) представлять отчетную информацию о ходе исполнения Плана мероприятий в Министерство образования и науки Республики Казахстан два раза в год, к 10 января и 10 июля, по итогам полугодия.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе исполнения Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан два раза в год, к 1 февраля и к 1 августа, по итогам полугодия.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Премьер-Министр                            К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 6 апреля 2011 года № 43-р
Межотраслевой план
мероприятий по обеспечению экономики квалифицированными кадрами
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответственные
исполнители
Срок
исполнения
1. Организационные мероприятия
1
2
3
4
5
1.
Создание Национального
совета по подготовке
профессионально-
технических кадров
Постановление
Правительства
Республики
Казахстан
МОН, МИНТ, МТК,
МНГ, МСХ, МТС,
МК, МСИ,
АДСиЖКХ,
работодатели,
профсоюзы (по
согласованию)
Март
2011 года
2.
Создание отраслевых
советов по
машиностроительной,
горно-металлургической,
легкой промышленности,
электроэнергетике,
химической отраслям,
строительной индустрии
Приказ МИНТ
МИНТ, МОН,
работодатели,
профсоюзы (по
согласованию)
Май
2011 года
3.
Создание отраслевого
совета по нефтегазовой
отрасли
Приказ МНГ
МНГ, МОН,
работодатели,
профсоюзы (по
согласованию)
Май
2011 года
4.
Совещание в
Правительстве
Республики Казахстан с
отраслевыми советами по
вопросам обеспечения
кадрами
Протокол
МОН, МТК, МСХ,
МТС, МСИ,
работодатели,
профсоюзы (по
согласованию)
Апрель
2011 года
5.
Совещания региональных
советов по подготовке
кадров
Информация в
МОН
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы
2011-2014 годы
2. Мероприятия по администрированию прогнозной потребности в
кадрах
6.
Внесение предложений по
разработке и
утверждению форм по
представлению сведений
о текущей и прогнозной
потребностей в кадрах
для формирования базы
данных
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МТСЗН
Июнь
2011 года
7.
Представление данных о
текущей, прогнозной
потребности в кадрах
Сведения по
установленным
формам
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы, МИНТ,
МНГ, МТК, МСХ,
АДСиЖКХ, МОН,
МСИ, МК,
работодатели (по
согласованию)
Один раз в
полугодие
8.
Обработка и включение в
базу данных сведений о
текущих и прогнозных
потребностях в кадрах
Информация в
МТСЗН
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы
Постоянно,
начиная с 1
ноября 2011
года
9.
Разработка порядка
прогнозирования
потребности экономики в
кадрах
Приказ МТСЗН
МТСЗН, МЭРТ, МОН
15 декабря
2011 года

Экономика салаларын білікті кадрлармен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 43-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған Экономиканы білікті кадрлармен қамтамасыз ету жөніндегі салааралық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар:
1) Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жартыжылдықтың қорытындысы бойынша есептік ақпаратты жылына екі рет 10 қаңтарға және
10 шілдеге ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жартыжылдықтың қорытындысы бойынша жиынтық ақпаратты жылына екі рет 1 ақпанға және 1 тамызға ұсынсын.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2011 жылғы 6 сәуірдегі
№ 43-ө өкімімен
бекітілген
Экономиканы білікті кадрлармен қамтамасыз ету жөніндегі салааралық
іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
1. Ұйымдастыру іс-шаралары
1
2
3
4
5
1.
Кәсіптік-техникалық кадрларды даярлау жөніндегі ұлттық кеңес құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, ИЖТМ, ККМ, МГМ, АШМ, ТСМ, ММ, БАМ, ҚТҮКШІА, жұмыс берушілер, кәсіподақтар (келісім бойынша)
2011 жылғы наурыз
2.
Машина жасау, тау-кен металлургия, жеңіл өнеркәсіп, электр энергетикасы, химия, құрылыс салалары, құрылыс индустриясы бойынша салалық кеңестер құру
ИЖТМ-нің бұйрығы
ИЖТМ, БҒМ, жұмыс берушілер, кәсіподақтар (келісім бойынша)
2011 жылғы мамыр
3.
Мұнай-газ саласы жөніндегі салалық кеңес құру
МГМ-нің бұйрығы
МГМ, БҒМ, жұмыс берушілер, кәсіподақтар (келісім бойынша)
2011 жылғы мамыр
4.
Қазақстан Республикасының Үкіметінде салалық кеңестермен кадрлармен қамтамасыз ету мәселелері жөнінде кеңестер өткізу
Хаттама
БҒМ, ККМ, АШМ, ТСМ, БАМ, жұмыс берушілер, кәсіподақтар (келісім бойынша)
2011 жылғы сәуір
5.
Кадрлар даярлау жөнінде өңірлік кеңестердің отырыстары
БҒМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011-2014 жылдар
2. Кадрларға деген болжамдық қажеттілікті әкімшілендіру жөніндегі іс-шаралар
6.
Дерекқор қалыптастыру үшін кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттіліктер туралы мәліметтерді беру жөніндегі нысандарды әзірлеу мен бекіту бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Еңбекмині
2011 жылғы маусым
7.
Кадрларға ағымдағы, болжамды қажеттілік туралы деректерді беру
Белгіленген нысандар бойынша мәліметтер
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ИЖТМ, МГМ, ККМ, АШМ, ҚТҮКШІА, БҒМ, ТСМ, БАМ, MM, жұмыс берушілер (келісім бойынша)
Жарты жылда бір рет
8.
Кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттіліктер туралы мәліметтерді өңдеу және дерекқорға енгізу
Еңбекминіне ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 1 қарашадан бастап үнемі
9.
Экономиканың кадрларға қажеттілігін болжау тәртібін әзірлеу
Еңбекминінің бұйрығы
Еңбекмині, ЭДСМ, БҒМ
2011 жылғы 15 желтоқсан

3. Обновление содержание технического и профессионального
образования
10.
Определение порядка
разработки, пересмотра,
апробации, применения,
структуры
профессионального
стандарта
Приказ МТСЗН
МТСЗН, МОН, ОЮЛ
«НЭП Казахстана
«Союз
«Атамекен»,
отраслевые
ассоциации
работодателей
1 квартал
2012 года
11.
Организация разработки
Профессиональных
стандартов Должностей
работников различных
видов экономической
деятельности
Проекты
профессио-
нальных
стандартов
МОН, МТСЗН,
заинтересованные
государственные
органы,
объединения
работодателей
1 квартал
2012-2014
гг
12.
Согласование проектов
профессиональных
стандартов с
отраслевыми
объединениями
работодателей
Экспертные
заключения
Заинтересованные
государственные
органы
2 квартал
2012-2014
гг
13.
Утверждение
профессиональных
стандартов
Приказы
госорганов
Заинтересованные
государственные
органы
2 квартал
2012-2014
гг
14.
Регистрация
профессиональных
стандартов
Реестр
профессио-
нальных
стандартов
МТСЗН,
заинтересованные
государственные
органы
2 квартал
2012-2014
гг
15.
Разработка
государственных
общеобязательных
стандартов по
специальностям
технического и
профессионального
образования в
соответствии с
требованиями
профессиональных
стандартов
Приказ МОН
МОН, объединения
работодателей
2 квартал
2012-2014
гг
16.
Внедрение системы
сертификации
квалификации
специалистов по всем
отраслям
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
ОЮЛ «НЭП
Казахстана «Союз
«Атамекен»,
ассоциации
работодателей,
заинтересованные
государственные
органы
4 квартал
2011-2014
гг
4. Разработка механизмов финансировании на основе
государственно-частного партнерства
17.
Разработка методики
целевой подготовки
кадров для предприятий
с учетом
софинансирования
предприятиями, порядка
направления обучающихся
и трудоустройства
Приказ МОН
МОН, МТСЗН, МФ,
акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы
2 квартал
2011 года
18.
Определение перечня
предприятий, имеющих
потребность в кадрах, в
разрезе районов
(области, города) и
отраслей с указанием
специальностей и
квалификации
Постановления
акиматов
областей,
гг. Астаны и
Алматы
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы,
работодатели (по
согласованию)
2 квартал
2011-2014
годы
19.
Определение потребности
работодателей в
подготовке кадров
технического и
обслуживающего труда по
техническим
специальностям и
квалификациям
Постановления
акиматов
областей,
гг. Астаны и
Алматы
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы,
работодатели (по
согласованию)
2 квартал
2011-2014
годы
20.
Определение перечня
специальностей и
квалификаций для
включения в План
целевой подготовки
Постановления
акиматов
областей,
гг. Астаны и
Алматы
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы,
работодатели (по
согласованию)
2 квартал
2011-2014
годы
21.
Обеспечение. подписания
соглашений между
акиматом и
предприятиями по
организации подготовки
кадров
Соглашения
Акиматы
областей,
городов Астаны и
Алматы, учебные
заведения,
работодатели (по
согласованию)
1-2 квартал
2011 года

3. Техникалық және кәсіптік білім берудің мазмұнын жаңарту
10.
Кәсіптік стандарттың құрылымын әзірлеу, қайта қарау, сынақтан өткізу, қолдану тәртібін айқындау
Еңбекминінің бұйрығы
Еңбекмині, БҒМ, «Атамекен» Одағы» Қазақстанның ҰЭП» ЗТБ, салалық жұмыс берушілердің қауымдастықтары
2012 жылғы 1-тоқсан
11.
Экономикалық қызметтің әртүрлі қызметкерлері лауазымдарының кәсіптік стандарттарын әзірлеуді ұйымдастыру
Кәсіптік стандарттардың жобалары
БҒМ, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, жұмыс берушілердің бірлестіктері
2012-2014 ж.ж. 1-тоқсан
12.
Кәсіптік стандарттардың жобаларын жұмыс берушілердің салалық бірлестіктерімен келісу
Сараптамалық қорытынды
Мүдделі мемлекеттік органдар
2012-2014 ж.ж. 2-тоқсан
13.
Кәсіптік стандарттарды бекіту
Меморгандар бұйрықтары
Мүдделі мемлекеттік органдар
2012-2014 ж.ж. 2-тоқсан
14.
Кәсіптік стандарттарды тіркеу
Кәсіптік стандарттардың тізілімі
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2012-2014 ж.ж. 2-тоқсан
15.
Кәсіптік стандарттардың талаптарына сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды әзірлеу
БҒМ-нің бұйрығы
БҒМ, жұмыс берушілердің бірлестіктері
2012-2014 ж.ж. 2-тоқсан
16.
Барлық салалар бойынша мамандардың біліктілігін сертификаттау жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
«Атамекен» Одағы» Қазақстанның ҰЭП» ЗТБ, жұмыс берушілердің қауымдастықтары, мүдделі мемлекеттік органдар
2011-2014 ж.ж. 4-тоқсан
4. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде қаржыландыру тетіктерін әзірлеу
17.
Кәсіпорындардың қоса қаржыландыруын, білім алушыларға жолдама беру мен жұмысқа орналастыру тәртібін ескере отырып, кәсіпорындар үшін кадрларды нысаналы даярлау әдістемесін әзірлеу
БҒМ-нің бұйрығы
БҒМ, Еңбекмині, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 2-тоқсан
18.
Аудандар (облыстар, қалалар) және салалар бөлінісінде мамандықтар мен біліктіліктерді көрсете отырып, кадрларға қажеттілігі бар кәсіпорындардың тізбесін анықтау
Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілер (келісім бойынша)
2011-2014 ж.ж. 2-тоқсан
19.
Техникалық мамандықтар мен біліктіліктер бойынша техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлауда жұмыс берушілердің қажеттілігін анықтау
Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілер (келісім бойынша)
2011-2014 ж.ж. 2-тоқсан
20.
Нысаналы даярлау жоспарына енгізу үшін мамандықтар мен біліктіліктер тізбесін анықтау
Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілер (келісім бойынша)
2011-2014 ж.ж. 2-тоқсан
21.
Әкімдік пен кәсіпорындар арасындағы кадрлар даярлауды ұйымдастыру жөніндегі келісімдерге қол қоюды қамтамасыз ету
Келісімдер
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, оқу орындары, жұмыс берушілер (келісім бойынша)
2011 жылғы 1-2-тоқсан

5. Внедрение корпоративной формы управления учебными
заведениями технического и профессионального образования
22.
Выработка предложений
по механизмам
управления
межрегиональными
центрами по подготовке
и переподготовке кадров
с работодателями
нефтегазовой,
энергетической отраслей
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН, МНГ, МИНТ,
ОЮЛ «НЭП
Казахстана «Союз
«Атамекен»,
объединения
работодателей
нефтегазовой,
энергетической
отраслей (по
согласованию)
Апрель-май
2011 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСИ - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МК - Министерство культуры Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АДСЖКХ- Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
ОЮЛ "НЭП Казахстана "Союз "Атамекен" - объединение юридических лиц "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен"

5. Техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарын басқарудың корпоративтік нысанын енгізу
22.
Мұнай-газ, энергетика салаларының жұмыс берушілерімен кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі өңіраралық орталықтарды басқару тетіктері бойынша ұсыныстар жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
БҒМ, МГМ, ИЖТМ, «Атамекен» Одағы» Қазақстанның ҰЭП» ЗТБ, мұнай-газ, энергетика салаларының жұмыс берушілер бірлестіктері (келісім бойынша)
2011 жылғы сәуір-мамыр
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
БАМ - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
MM - Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
МГМ - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚТҮКШІА - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі
«Атамекен» Одағы» Қазақстанның ҰЭП» ЗТБ - «Атамекен» Одағы» Қазақстанның ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестігі