Об утверждении Плана мероприятий по оптимизации штатной численности и расходов центральных и местных исполнительных органов и иных организаций на 2019 – 2020 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 18 февраля 2019 года № 23-р
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по оптимизации штатной численности и расходов центральных и местных исполнительных органов и иных организаций на 2019 – 2020 годы (далее - План мероприятий).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) обеспечить своевременное исполнение Плана мероприятий;
2) информировать Министерство национальной экономики Республики Казахстан на полугодовой основе до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, о принятых мерах.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан на полугодовой основе до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять сводную информацию о ходе исполнения настоящего Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан.
Премьер-Министр Б. Сагинтаев
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 18 февраля 2019 года № 23-р
План мероприятий
по оптимизации штатной численности и расходов центральных и местных исполнительных органов и иных организаций на 2019 - 2020 годы
п/п
Наименование мероприятия Ответственные исполнители Форма завершения Срок исполнения
1 2 3 4 5
Оптимизация штатной численности
центральных и местных исполнительных органов и подведомственных организаций
1.
Проведение функционального анализа подведомственных организаций государственных органов на предмет выявления излишних и дублирующих функций
ЦИО и МИО
информация
в МНЭ
апрель 2019 года
2.
Оптимизация подведомственных организаций государственных органов, в том числе с пересмотром их штатной численности по результатам функционального анализа
МНЭ (свод), МФ,
АДГСПК
(по согласованию),
заинтересованные государственные органы
постановление Правительства Республики Казахстан
май 2019 года
3.
Сокращение штатной численности государственных органов за счет:
оптимизации контрольно-надзорных функций;
автоматизации государственных услуг;
передачи функций государственных органов в конкурентную среду.
заинтересованные государственные органы, МИО
приказы министров и иных руководителей центральных государственных органов,
решения акимов
первый квартал 2019 года
4.
Выработка предложений по нормативному закреплению соотношения вспомогательного персонала к основному персоналу, руководящего к исполнительному составу ЦИО/МИО на основе соответствующего анализа
АДГСПК
(по согласованию),
заинтересованные государственные органы, МИО
предложения в МНЭ
первый квартал 2019 года
5.
Оптимизация расходов на административное содержание субъектов квазигосударственного сектора
заинтересованные государственные органы, МИО
информация в МНЭ
второй квартал 2019 года
Оптимизация подведомственных организаций
центральных и местных исполнительных органов (ГУ, АО, ТОО, ГП)
6.
Разработка проекта Указа Президента Республики Казахстан, предусматривающего введение моратория до конца 2020 года на создание новых подведомственных организаций, не являющихся социально значимыми объектами
МНЭ (свод), МФ,
АДГСПК
(по согласованию)
проект
Указа Президента Республики Казахстан
март
2019 года
7.
Выработка предложений по дальнейшей оптимизации, консолидации либо ликвидации подведомственных организаций государственных органов
АДГСПК
(по согласованию),
заинтересованные государственные органы, МИО
предложения в МНЭ

Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың штат санын және шығыстарын оңтайландыру жөніндегі 2019 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2019 жылғы 18 ақпандағы № 23-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың штат санын және шығыстарын оңтайландыру жөніндегі 2019 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) Іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін жартыжылдық негізде қабылданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігін хабардар етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін жартыжылдық негізде осы Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынсын.
Премьер-Министр Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2019 жылғы 18 ақпандағы
№ 23-ө өкімімен
бекітілген
Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың штат санын және шығыстарын оңтайландыру жөніндегі 2019 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шараның атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
1 2 3 4 5
Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың штат санын оңтайландыру
1.
Артық және қайталанатын функцияларды анықтау тұрғысынан мемлекеттік органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарына функционалдық талдау жүргізу
ОАО және ЖІАО
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы сәуір
2.
Функционалдық талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын, оның ішінде олардың штат санын қайта қарай отырып, оңтайландыру
ҰЭМ (жинақтау), Қаржымині, МҚІСҚА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2019 жылғы мамыр
3.
Мемлекеттік органдардың штат санын:
бақылау-қадағалау функцияларын оңтайландыру;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру;
мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру есебінен қысқарту
мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
министрлердің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының бұйрықтары, әкімдердің шешімдері
2019 жылғы бірінші тоқсан
4.
Тиісті жүргізілген талдаудың негізінде ОАО/ЖАО атқарушы құрамына жетекшілік ететін негізгі персоналға қосалқы персоналдың қатынасын нормативтік бекіту бойынша ұсыныстар әзірлеу
МҚІСҚА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2019 жылғы бірінші тоқсан
5.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерін әкімшілік күтіп ұстау шығыстарын оңтайландыру
мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы екінші тоқсан
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың (ММ, АҚ, ЖШС, МК) ведомстволық бағынысты ұйымдарын оңтайландыру
6.
2020 жылдың соңына дейін әлеуметтік ; маңызы бар объектілер болып табылмайтын ведомстволық бағынысты жаңа ұйымдарды құруға мораторий енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
ҰЭМ (жинақтау), Қаржымині, МҚІСҚА (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы
2019 жылғы наурыз
7.
Мемлекеттік органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын одан әрі оңтайландыру, шоғырландыру не тарату бойынша ұсыныстар енгізу
МҚІСҚА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
ҰЭМ-ге ұсыныстар

2019-2020 годы,
на полугодовой основе
8.
Выработка предложений по интеграции информационных систем, обеспечивающих деятельность государственных органов и подведомственных организаций
заинтересованные государственные органы, МИО
предложения в МИК
второе полугодие
2019 года
9.
Нормативное закрепление по целевому использованию высвободившихся площадей в рамках оптимизации, консолидации и ликвидации подведомственных организаций
МФ (свод),
заинтересованные государственные органы, МИО
приказ Министра финансов Республики Казахстан
первое полугодие
2019 года
Централизация и оптимизация вспомогательных служб
в территориальных органах министерств и территориальных подразделениях ведомств министерств
10.
Проведение функционального анализа вспомогательных служб в территориальных органах министерств и территориальных подразделениях ведомств министерств
заинтересованные государственные органы
информация
в МНЭ
второй квартал 2019 года
11.
Централизация и оптимизация структурных подразделений, ответственных за финансовое, административное, документационное обеспечение деятельности территориальных органов министерств и территориальных подразделений ведомств министерств, в рамках проекта "Единый балансодержатель" по результатам функционального анализа
МФ (свод),
заинтересованные государственные органы, МИО
приказы министров Республики Казахстан
второе полугодие 2020 года
Привлечение "мягких" рычагов высвобождения штатных единиц
12.
Проведение мониторинга состояния кадров государственной службы с проведением анализа длительности на замещение вакансий в государственных органах
АДГСПК
(по согласованию) (свод),
МНЭ, МФ,
заинтересованные государственные органы
информация в МНЭ
февраль
2019 года
Совершенствование нормативов по работникам, обеспечивающим техническое обслуживание и функционирование центральных и местных исполнительных органов
13.
Оптимизация отдельных должностей и нормативов численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов, с учетом экономической целесообразности и привлечения конкурентной среды через аутсорсинг
МТСЗН (свод), МНЭ, МФ,
заинтересованные государственные органы, МИО
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
второй квартал
2019 года
Оптимизация расходов центральных и местных исполнительных органов на проведение исследований
14
Оптимизация расходов центральных и местных исполнительных органов на проведение исследований:
- анализ обоснованности запланированных социологических и других исследований, финансирование которых предусмотрено за счет оказания консалтинговых услуг, государственного социального заказа, аналитических и социологических исследований, консультационных услуг и консалтинговых услуг, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями;
- по итогам анализа провести соответствующую оптимизацию расходов на проведение исследований
заинтересованные государственные органы, МИО
информация в МНЭ
первое полугодие
2019 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
АО – акционерное общество
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МОР – Министерство общественного развития Республики Казахстан
ГП – государственное предприятие
АДГСПК – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
ГУ – государственное учреждение
ЦИО – центральные исполнительные органы
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан

2019 - 2020 жылдар, жартыжылдық негізде
8.
Мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді интеграциялау бойынша ұсыныстар әзірлеу
мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
АКМ-ге ұсыныстар
2019 жылдың екінші жартыжылдығы
9.
Ведомстволық бағынысты ұйымдарды оңтайландыру, шоғырландыру және тарату шеңберінде босатылған алаңдарды мақсатты пайдалану бойынша нормативтік бекіту
Қаржымині (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
2019 жылдың бірінші жартыжылдығы
Министрліктердің аумақтық бөлімшелеріндегі және министрліктердің аумақтық органдарындағы қосалқы қызметтерді орталықтандыру және оңтайландыру
10.
Министрліктердің аумақтық бөлімшелеріндегі және министрліктердің ведомствалық аумақтық органдарының қосалқы қызметтеріне функционалдық талдау жүргізу
мүдделі мемлекеттік органдар
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы екінші тоқсан
11.
Функционалдық талдау нәтижелері бойынша "Бірыңғай баланс ұстаушы" жобасының шеңберінде министрліктердің құрылымдық бөлімшелерінің қаржы, әкімшілік құжаттамалық қамтамасыз ету қызметтеріне жауапты құрылымдық бөлімшелерін орталықтандыру және оңтайландыру
Қаржымині (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
Қазақстан Республикасы министрлерінің бұйрықтары
2020 жылдың екінші жартыжылдығы
Штаттық бірліктерді босатудың "қолайлы" тетіктерін тарту
12.
Мемлекеттік органдардағы бос орындарды алмастыру ұзақтығына талдау жүргізе отырып, мемлекеттік қызмет кадрларының жағдайына мониторинг жүргізу
МҚІСҚА (келісу бойынша) (жинақтау), ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы ақпан
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың техникалық қызмет көрсетуін және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қызметкерлер бойынша нормативтерді жетілдіру
13.
Экономикалық орындылықты және аутсорсинг арқылы бәсекелес ортаны тартуды ескере отырып, мемлекеттік органдардың техникалық қызмет көрсетуін және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жекелеген лауазымдарды және қызметкерлердің нормативтік санын оңтайландыру
Еңбекмині (жинақтау), ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
2019 жылдың екінші жартыжылдығы
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың зерттеулер жүргізуге арналған шығыстарын оңтайландыру
14.
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың зерттеулер жүргізуге арналған шығыстарын оңтайландыру:
- қаржыландырылуы консалтингтік қызметтер көрсету, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын консультациялық қызметтерге талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер мен шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулер есебінен көзделген жоспарланған әлеуметтанушылық және басқа да зерттеулердің негізділігіне талдау жүргізу;
- талдау қорытындылары бойынша зерттеулер жүргізуге арналған тиісті шығыстарды оңтайландыру
мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылдың бірінші жартыжылдығы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКМ - Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
АҚ - акционерлік қоғам
Еңбекмині - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО - жергілікті атқарушы орган
ЖШС - жауапкершілігі шектеулі серіктестік
Қаржымині - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚДМ - Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрлігі
МК - мемлекеттік кәсіпорын
МҚІСҚА - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ММ - мемлекеттік мекеме
ОАО - орталық атқарушы органдар
ҰЭМ - Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі