Об утверждении Дорожной карты по совершенствованию оказания комплексной помощи детям с ограниченными возможностями в Республике Казахстан на 2021 – 2023 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 августа 2020 года № 2020
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по совершенствованию оказания комплексной помощи детям с ограниченными возможностями в Республике Казахстан на 2021 – 2023 годы (далее – Дорожная карта).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам и организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) обеспечить своевременное исполнение мероприятий, предусмотренных Дорожной картой;
2) ежегодно, не позднее 10 января, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Дорожной карты в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан не позднее 25 января, следующего за отчетным годом, обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе реализации Дорожной карты.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Мамин
Утверждена
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 17 августа 2020 года № 112-р
ДОРОЖНАЯ КАРТА
по совершенствованию оказания комплексной помощи детям с ограниченными возможностями в Республике Казахстан на 2021 - 2023 годы
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Сроки исполнения Источники финансирования
1 2 3 4 5 6
1. Мероприятия по организации системы профилактики инвалидности и ранней коррекционно-развивающей помощи
1.
Обеспечить мониторинг реализации нормативных правовых актов по вопросам раннего выявления нарушений в развитии и раннего коррекционно-развивающего обучения детей с ограниченными возможностями
информация
МЗ, МОН, МИО
ежегодно
не требуется
2.
Обеспечить мониторинг реализации приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга"
информация
МЗ, МОН, МИО
ежегодно
не требуется
3.
Обеспечить мониторинг функционирования дневных стационаров региональных центров психического здоровья, медико-социальных учреждений, центров дневного пребывания при медико-социальных учреждениях
информация
МЗ, МТСЗН, МИО
2021 год
не требуется
4.
Провести анализ нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность службы охраны психического здоровья детского населения, МСУ, центров дневного пребывания при МСУ
анализ
МЗ, МТСЗН, НПО (по согласованию)
2021 год
не требуется
5.
Проработать вопрос создания проектного офиса по совершенствованию оказания комплексной помощи детям
информация
МОН, МТСЗН, МЗ
1 квартал 2021 года
не требуется
6.
Обеспечить охват и раннее выявление нарушений в развитии при проведении профилактических медицинских (скрининговых) осмотров у детей
отчет
МИО
ежегодно
в рамках выделенных средств МБ
7.
Внести изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" в части пересмотра аудиологического, психофизического скринингов, включения постнатального селективного скрининга новорожденных на наследственные болезни обмена, преемственности ПМСП и ПМПК по детям с нарушением, отставанием и риском отставания в развитии, периодичности предоставления данных в ПМПК
приказ
МЗ, МОН, МИО
2 квартал 2021 года
не требуется
8.
Проработать вопрос создания Центра мониторинга и сопровождения результатов аудиологического скрининга (Трекинг центр)
предложения
МЗ
1 квартал 2021 года
не требуется
9.
Обеспечить родовспомогательные организации и ПМСП оборудованием для проведения аудиологического и психофизического скринингов
акты приема-передачи
МИО
ежегодно
в рамках выделенных средств МБ
10.
Провести анализ деятельности действующих кабинетов развития ребенка
анализ
МЗ, МИО
1 квартал 2021 года
не требуется
11.
Обеспечить работу кабинета развития ребенка в соответствии со Стандартом организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 января 2017 года № 1027
информация
МЗ, МИО
ежегодно
не требуется
12.
Внести изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 января 2017 года № 1027 "Об утверждении Стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" в части организации деятельности кабинетов развития ребенка, функциональных обязанностей специалистов кабинета развития ребенка, включения модифицированного скринингового теста на аутизм для детей раннего возраста (The Modified Checklist for Autismin Toddlers (M-CHAT); Robins, Fein, Barton, 1999)
приказ
МЗ
3 квартал 2021 года
не требуется
13.

Премьер-Министрінің
2020 жылғы 17 тамыздағы
№ 112-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мүмкіндігі шектеулі балаларға кешенді көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі 2021 – 2023 жылдарға арналған
ЖОЛ КАРТАСЫ
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімдері
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
1. Мүгедектік профилактикасы және ерте түзету-дамыту көмегі жүйесін ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар
1.
Мүмкіндігі шектеулі балалардың дамуындағы бұзылуды ерте анықтау және ерте түзету-дамыту мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің іске асырылу мониторингін қамтамасыз ету
ақпарат
ДСМ, БҒМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
2.
"Скринингті ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығының іске асырылу мониторингін қамтамасыз ету
ақпарат
ДСМ, БҒМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
3.
Өңірлік психикалық денсаулық орталықтарының, медициналық-әлеуметтік мекемелердің күндізгі стационарларының, медициналық-әлеуметтік мекемелер жанындағы күндіз болу орталықтарының жұмыс істеу мониторингін қамтамасыз ету
ақпарат
ДСМ, Еңбекмині, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
4.
Балалардың психикалық денсаулығын сақтау қызметінің, МӘМ-нің, МӘМ жанындағы күндіз болу орталықтарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерге талдау жүргізу
талдау
ДСМ, Еңбекмині, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жыл
талап етілмейді
5.
Балаларға кешенді көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі жобалық офис құру мәселесін пысықтау
ақпарат
БҒМ, Еңбекмині, ДСМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
6.
Балаларда профилактикалық медициналық (скринингтік) қарап-тексерулер жүргізу кезінде дамуында бұзылуларды қамтуды және ерте анықтауды қамтамасыз ету
есеп
ЖАО
жыл сайын
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
7.
"Скринингті ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына аудиологиялық, психофизикалық скринингтерді қайта қарау, тұқым қуалайтын алмасу ауруларына жаңа туған нәрестелердің постнаталды селективті скринингін енгізу, дамуы бұзылған, кенжелеп қалған және кенжелеп қалуы ықтимал балалар бойынша МСАК пен ПМПК сабақтастығын, ПМПК-ге деректерді ұсыну кезектілігі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
ДСМ, БҒМ, ЖАО
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
8.
Аудиологиялық скрининг нәтижелерін мониторингтеу және сүйемелдеу орталығын (Трекинг орталық) құру мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
9.
Босандыру ұйымдарын және МСАК-ты аудиологиялық және психофизикалық скринингтерді жүргізуге арналған жабдықтармен қамтамасыз ету
қабылдап алу-беру актілері
ЖАО
жыл сайын
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
10.
Жұмыс істеп тұрған баланы дамыту кабинеттерінің қызметіне талдау жүргізу
талдау
ДСМ, ЖАО
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
11.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 қаңтардағы № 1027 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес баланы дамыту кабинетінің жұмысын қамтамасыз ету
ақпарат
ДСМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
12.
"Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 қаңтардағы № 1027 бұйрығына баланы дамыту кабинеттерінің қызметін ұйымдастыру, баланы дамыту кабинеті мамандарының функционалдық міндеттері, сәбилер үшін аутизмге түрлендірілген скринингтік тест (The Modified Checklistfor Autismin Toddlers) енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
(M-CHAT); Robins, Fein, Barton, 1999)
бұйрық
ДСМ
2021 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
13.

Проработать вопрос о внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" в части введения в штат социального педагога для кабинетов развития ребенка
предложения
МЗ
1 квартал 2021 года
не требуется
14.
Разработать и утвердить клинические протоколы "Детский аутизм", "Синдром Аспергера", "Атипичный аутизм", "Гиперактивное расстройство", "Эмоциональные расстройства, начало которых специфичны для детского возраста", сочетающиеся с умственной отсталостью и стереотипными движениями
клинический протокол
МЗ
2 квартал 2021 года
не требуется
15.
Провести анализ первичной заболеваемости у детей (2008 – 2019 годов) по нозологии "Общие расстройства психологического развития" (F-84 по МКБ 10) с выработкой предложений и рекомендаций
анализ
МЗ
1 квартал 2021 года
не требуется
2. Мероприятия по совершенствованию организации реабилитационных услуг
16.
Проработать предложения для внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" в части межведомственного взаимодействия
предложения
МТСЗН, МОН, МЗ
2 квартал 2021 года
не требуется
17.
Внести изменения и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" в части обеспечения детских дошкольных организаций и начальной ступени общего образования оборудованием по созданию пространственно-развивающей среды, индивидуальными компенсаторными, вспомогательными, техническими средствами для организации учебного места детям с ограниченными возможностями
приказ
МОН
1 квартал 2021 года
не требуется
18.
Представить предложения по порядку выдачи технических средств реабилитации детям на основе заключения мультидисциплинарной группы, отраженной в медицинской части индивидуальной программы реабилитации пациента
предложения
МЗ, МОН, МТСЗН
2 квартал 2021 года
не требуется
19.
Проработать вопрос слухопротезирования, в том числе и обеспечения слуховыми аппаратами, речевыми (аудио) процессорами в рамках ОСМС, включая своевременную замену
предложения
МЗ
1 квартал 2021 года
не требуется
20.
Проработать вопрос необходимости предоставления заключения ПМПК при оформлении специальных социальных услуг в условиях ухода на дому
предложение
МТСЗН, МОН
1 квартал 2021 года
не требуется
21.
Проработать вопрос солидарной ответственности родителей или законных представителей детей за неисполнение рекомендаций врача и специальных педагогов
предложения
МОН, МТСЗН, МЗ
2 квартал 2022 года
не требуется
22.
Проработать вопрос создания, внедрения Единого казахстанского регистра детей с ограниченными возможностями для их непрерывного сопровождения на протяжении всей жизни
предложения
МЗ, МТСЗН, МОН,
4 квартал 2022 года
не требуется
23.
Разработать и утвердить план расширения сети специальных организаций образования (кабинетов психолого-педагогической коррекции, республиканских центров, специальных школ, детских садов), реабилитационных центров здравоохранения, социальной защиты
план
МОН, МЗ, МТСЗН, МИО
2 квартал 2021 года
не требуется
24.
Обеспечить поэтапное открытие центров (отделений) медицинской, социально-педагогической реабилитации, психолого-медико-педагогических консультаций для детей с особыми потребностями в зависимости от потребностей и плотности населения
информация
МОН, МЗ, МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
25.
Обеспечить материально-техническое оснащение специальных организаций образования согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, специальных организаций образования", а также центров дневного и круглосуточного пребывания
акты приема-передачи
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
26.
Обеспечить необходимым оборудованием детские реабилитационные центры, отделения восстановительного лечения и медицинской реабилитации согласно нормативу оснащения
акты приема-передачи
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
27.
Обеспечить открытие сурдологических кабинетов на базе организаций здравоохранения, обеспеченных врачами сурдологами, оснащенных необходимым оборудованием, в том числе для углубленного обследования слуховой функции
информация
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
28.
Проработать вопрос внесения изменений в тарифы по оказанию услуг сурдологического обследования и слухопротезирования в рамках ГОБМП и ОСМС
предложения
МЗ
2 квартал 2021 года
не требуется
29.
Проработать вопрос внесения в информационную систему нозологии по коду МКБ 10 с учетом степени снижения слуха
предложения
МЗ

"Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәселені пысықтау
ұсыныстар
ДСМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
14.
Ақыл-ой кемістігімен және стереотиптік қозғалыстармен ұштасатын "Балалар аутизмі", "Аспергер синдромы", "Атиптік аутизм", "Гиперактивтік бұзылулар", "Басталуы балаларға тән эмоционалдық бұзылулар" клиникалық хаттамаларын әзірлеу және бекіту
клиникалық хаттама
ДСМ
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
15.
"Психологиялық дамудың жалпы бұзылуы" (АХЖ 10 бойынша F-84) нозологиясы бойынша балалардағы алғашқы сырқаттанушылыққа талдау жүргізу (2008 – 2019 жылдар), ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу
талдау
ДСМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
2.Оңалту қызметтерін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі іс-шаралар
16.
"Мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына ведомствоаралық өзара іс-қимыл бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін ұсыныстар әзірлеу
ұсыныстар
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
17.
"Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына мүмкіндігі шектеулі балалардың оқу орнын ұйымдастыру үшін кеңістікте дамыту ортасын құру жөніндегі жабдықтармен, жеке орнын толтырушы, қосалқы, техникалық құралдармен қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
БҒМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
18.
Пациентті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігінде көрсетілген мультидисциплиналық топтың қорытындысы негізінде балаларға техникалық оңалту құралдарын беру тәртібі бойынша ұсыныстар беру
ұсыныстар
ДСМ, БҒМ, Еңбекмині
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
19.
МӘМС шеңберінде уақтылы ауыстыруды қоса алғанда, есту протезін салу, оның ішінде есту аппараттарымен сөйлеу (аудио) процессорларымен қамтамасыз ету мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
20.
Үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтерді ресімдеу кезінде ПМПК қорытындысын ұсыну қажеттілігі мәселесін пысықтау
ұсыныстар
Еңбекмині, БҒМ
2021 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
21.
Дәрігердің және арнайы педагогтердің ұсынымдарын орындамағаны үшін ата-аналардың немесе балалардың заңды өкілдерінің ортақ жауапкершілігі мәселесін пысықтау
ұсыныстар
БҒМ, Еңбекмині, ДСМ
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
22.
Өмір бойы үздіксіз сүйемелдеу үшін мүмкіндігі шектеулі балалардың бірыңғай қазақстандық тіркелімін құру, енгізу мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ, Еңбекмині, БҒМ
2021 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
23.
Арнайы білім беру ұйымдарының (психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттері, республикалық орталықтар, арнайы мектептер, балабақшалар), денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау оңалту орталықтарының желісін кеңейту жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, ЖАО
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
24.
Халықтың қажеттілігі мен тығыздығына қарай ерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған медициналық, әлеуметтік-педагогикалық оңалту, психологиялық және медициналық-педагогикалық консультациялар орталықтарын (бөлімшелерін) кезең-кезеңмен ашуды қамтамасыз ету
ақпарат
БҒМ, ДСМ, ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
25.
"Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына сәйкес арнайы білім беру ұйымдарын, сондай-ақ күндіз және тәулік бойы болу орталықтарын материалдық-техникалық жарақтандыруды қамтамасыз ету
қабылдап алу-беру актілері
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
26.
Жарақтандыру нормативіне сәйкес балаларды оңалту орталықтарын, қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту бөлімшелерін қажетті жабдықтармен қамтамасыз ету
қабылдап алу-беру актілері
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
27.7.
Қажетті жабдықтармен жабдықталған, оның ішінде есту функциясын терең зерттеп-қарау үшін сурдолог дәрігерлермен қамтамасыз етілген денсаулық сақтау ұйымдарының базасында сурдологиялық кабинеттер ашуды қамтамасыз ету
ақпарат
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
28.
ТМККК және МӘМС шеңберінде сурдологиялық зерттеп-қарау және есту-протездеу қызметтерін көрсету бойынша тарифтерге өзгерістер енгізу мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
29.
Естудің нашарлығы деңгейін ескере отырып, АХЖ 10 коды бойынша нозологияларды ақпараттық жүйеге енгізу мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ

3 квартал 2021 года
не требуется
30.
Пересмотреть стандарты оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
предложения
МТСЗН, МИО, НПО (по согласованию)
2 квартал 2021 года
не требуется
31.
Разработать методические рекомендации по внедрению норматива подушевого финансирования специальных социальных услуг независимо от региона, формы собственности организаций в соответствии с нозологией и категорией: 1) дети с нарушением опорно-двигательного аппарата; 2) с психоневрологическими нарушениями
методические рекомендации
МТСЗН, МИО, НПО (по согласованию)
4 квартал 2021 года
не требуется
32.
Внедрить в городе Алматы пилотный проект на тему "Раннее выявление детей группы риска с поражением центральной нервной системы и их реабилитация в рамках межведомственного взаимодействия"
отчет
акимат города Алматы
2-ое полугодие 2021 года, декабрь 2022 года
в рамках выделенных средств МБ
33.
Обеспечить дальнейшее совершенствование реабилитационной службы путем внедрения Международной классификации функционирования
информация
МЗ, МТСЗН, МОН, МИО, НПО (по согласованию)
2021 год
не требуется
34.
Создать рабочую группу и проводить мониторинг соблюдения прав детей с ограниченными возможностями на получение медицинской, реабилитационной, социальной помощи и образовательных услуг
информация
МЗ, МОН, МТСЗН, НПО (по согласованию)
2021 год
не требуется
3. Мероприятия по совершенствованию системы учета и обеспечения специальными техническими средствами, лекарственными и медицинскими изделиями
35.
Доработать информационные системы МЗ по учету пациентов с церебральным параличом и с нарушением слуха, зрения
информация
МЗ
2021 год
не требуется
36.
Обеспечить медицинскими изделиями (перевязочным материалом) детей с буллезным эпидермолизом
информация
в МЗ
МИО, НПО
(по согласованию)
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
37.
Проработать вопрос обеспечения детей с целиакией специализированными лечебными продуктами без глютена
предложения
в МЗ
МИО, НПО
(по согласованию)
4 квартал 2021 года
не требуется
38.
Проработать вопрос расширения перечня лекарственных средств и медицинских изделий для амбулаторного обеспечения детей по всем видам заболеваний, в том числе по орфанным заболеваниям
информация
МЗ, НПО
(по согласованию)
ежегодно
в рамках ГОБМП и ОСМС
39.
Обеспечить расходными материалами детей со стенозом гортани в послеоперационном периоде
информация
МИО, НПО
(по согласованию)
ежегодно
в рамках выделенных средств МБ
40.
Обеспечить детей с церебральным параличом техническими средствами реабилитации с проведением мониторинга обеспеченности в разрезе регионов в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
информация
МИО
ежегодно
в рамках выделенных средств РБ
4. Мероприятия по подготовке кадров и повышению квалификации
41.
Проработать вопрос переподготовки по специальной педагогике педагогов, не имеющих специальное образование (дефектология) для работы с детьми с особыми образовательными потребностями
предложения
МОН

2021 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
30.
Халықтық әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын қайта қарау
ұсыныстар
Еңбекмині, ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
31.
Өңірге, ұйымдардың меншік нысанына қарамастан нозология мен санатқа сәйкес: 1) тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар; 2) психоневрологиялық бұзылуы бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерді жан басына қаржыландыру нормативін енгізу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
Еңбекмині, ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
32.
Алматы қаласында "Орталық нерв жүйесі зақымданған тәуекел тобындағы балаларды ерте анықтау және ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде оларды оңалту" тақырыбы бойынша пилоттық жоба енгізу
есеп
Алматы қаласының әкімдігі
2021 жылдың 2-жартыжылдығы, 2022 жылғы желтоқсан
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
33.
Жұмыс істеудің халықаралық сыныптамасын енгізу жолымен оңалту қызметін одан әрі жетілдіруді қамтамасыз ету
ақпарат
ДСМ, Еңбекмині, БҒМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жыл
талап етілмейді
34.
Жұмыс тобын құру және мүмкіндігі шектеулі балалардың медициналық, оңалту, әлеуметтік көмек және білім беру қызметтерін алу құқықтарының сақталу мониторингін жүргізу
ақпарат
ДСМ, БҒМ, Еңбекмині, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жыл
талап етілмейді
3.Есепке алу және арнайы техникалық құралдармен, дәрілік және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шаралар
35.
Церебралды сал ауруы бар және есту, көру қабілеті бұзылған науқастарды есепке алу бойынша ДСМ ақпараттық жүйелерін пысықтау
ақпарат
ДСМ
2021 жыл
талап етілмейді
36.
Буллезді эпидермолизбен ауыратын балаларды медициналық бұйымдармен (таңу материалымен) қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
37.
Целиакиямен ауыратын балаларды глютенсіз арнайы емдеу өнімдерімен қамтамасыз ету мәселесін пысықтау
ДСМ-ге ұсыныстар
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
38.
Аурулардың барлық түрлері бойынша, оның ішінде орфандық аурулар бойынша балаларды амбулаториялық қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін кеңейту мәселесін пысықтау
ақпарат
ДСМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
жыл сайын
ТМККК және МӘМС шеңберінде
39.
Операциядан кейінгі кезеңде көмей стенозымен ауыратын балаларды шығыс материалдарымен қамтамасыз ету
ақпарат
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
жыл сайын
ЖБ бөлінген қаражат шеңберінде
40.
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес өңірлер бөлінісінде қамтамасыз етілу мониторингін жүргізе отырып, церебралды сал ауруымен ауыратын балаларды техникалық оңалту құралдарымен қамтамасыз ету
ақпарат
ЖАО
жыл сайын
РБ бөлінген қаражаты шеңберінде
4.Кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шаралар
41.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істеу үшін арнайы білімі (дефектология) жоқ педагогтерді арнайы педагогика бойынша қайта даярлау мәселесін пысықтау
ұсыныстар
БҒМ

2 квартал 2021 года
не требуется
42.
Проработать предложения по внесению изменений и дополнений в квалификационные требования для специалистов, работающих в условиях инклюзивного образования (учителя-предметники, ассистенты педагога, социальный педагог, психолог)
предложения
МОН, МЗ, НПО (по согласованию)
4 квартал 2021 года
не требуется
43.
Обучить руководителей, специалистов ПМСП вопросам организации и содержания деятельности кабинетов развития ребенка
отчет
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
44.
Обеспечить повышение квалификации врачей-сурдологов методам диагностики слуховой функции, осуществить переподготовку врачей оториноларингологов, сурдологов (аудиологов)
отчет
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
45.
Обучить врачей ПМСП (ВОП, педиатр, детский невролог, офтальмолог, хирург, оториноларинголог, кардиолог, средний медицинский персонал) вопросам диагностики и лечения орфанных заболеваний: буллезный эпидермолиз, мукополисахаридоз, несовершенный остеогенез, муковисцидоз, болезнь Крона, мышечная дистрофия Дюшенна, спинальная мышечная атрофия, сфинголипидозы, GLUT1, целиакия для создания мультидисциплинарной команды в медицинских организациях ПМСП
отчет
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
46.
Обучить врачей стационаров (детский офтальмолог) вопросам совершенствования диагностики и лечения детей с ретинопатией
отчет
МИО
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
47.
Проработать вопрос внедрения программы обучения родителей (CST-Caregiver Skills Training) на уровне кабинета развития ребенка, реабилитационных центров, кабинетов психолого-педагогической коррекции, специальных учреждений образования (детские сады и школы)
предложения
МЗ, МОН, НПО (по согласованию)
2021 год
не требуется
48.
Обучить специалистов ПМСП (ВОП, педиатры, детские невропатологи, медицинские сестры кабинетов развития ребенка, врачи-психиатры, психотерапевты, психологи, социальные работники) по теме "Вопросы раннего выявления признаков аутизма у детей. Диагностический скрининг"
отчет
МИО, НПО
(по согласованию)
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
49.
Организовать во всех медицинских организациях мероприятия по массовому информированию населения о проблеме аутизма, особенностях поведения детей с РАС с целью формирования толерантности к детям с особенностями развития (буклеты, брошюры, листовки)
информация
МИО, НПО
(по согласованию)
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
50.
Проработать вопрос обучения специалистов (детский психиатр, сурдолог, специалист по адаптивной физкультуре, врач-кинезиолог, социальный работник) по работе с детьми с ограниченными возможностями в части вопросов по РАС
предложения
МЗ, МОН, МИО, НПО
(по согласованию)

2021 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
42.
Инклюзивті білім беру жағдайында жұмыс істейтін мамандар (пән мұғалімдері, педагог ассистенттері, әлеуметтік педагог, психолог) үшін біліктілік талаптарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды пысықтау
ұсыныстар
БҒМ, ДСМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
43.
МСАК басшыларын, мамандарын баланы дамыту кабинеттерінің қызметін ұйымдастыру және ұстау мәселелері бойынша оқыту
есеп
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
44.
Сурдолог дәрігерлердің есту қызметін диагностикалау әдістеріне біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету. Оториноларинголог дәрігерлерді, сурдологтарды (аудиологтарды) қайта даярлау
есеп
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
45.
МСАК медициналық ұйымдарында мультидисциплиналық команда құру үшін МСАК дәрігерлерін (ЖПД, педиатр, балалар неврологы, офтальмолог, хирург, оториноларинголог, кардиолог, орта медициналық персонал) орфандық ауруларды диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша оқыту: буллезді эпидермолиз, мукополисахаридоз, жетілмеген остеогенез, муковисцидоз, Крон ауруы, Дюшенннің бұлшықет дистрофиясы, жұлын бұлшықет атрофиясы, сфинголипидоздар, GLUT1, целиакия
есеп
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
46.
Стационар дәрігерлерін (балалар офтальмологын) ретинопатиясы бар балаларды диагностикалау мен емдеуді жетілдіру мәселелеріне үйрету
есеп
ЖАО
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражат шеңберінде
47.
Баланы дамыту кабинеті, оңалту орталықтары, психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, арнайы білім беру мекемелері (балабақшалар мен мектептер) деңгейінде ата-аналарды оқыту бағдарламаларын (CST-Caregiver Skills Training) енгізу мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ, БҒМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 жыл
талап етілмейді
48.
МСАК мамандарын (ЖПД, педиатрлар, балалар невропатологтары, баланы дамыту кабинеттерінің мейіргерлері, психиатр дәрігерлер, психотерапевтер, психологтар, әлеуметтік қызметкерлер) "Балалардағы аутизм белгілерін ерте анықтау мәселелері. Диагностикалық скрининг" тақырыбы бойынша оқыту
есеп
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
49.
Даму ерекшеліктері бар балаларға төзімділікті қалыптастыру мақсатында барлық медициналық ұйымдарда аутизм мәселесі, АСБ-мен ауыратын балалардың мінез-құлық ерекшеліктері туралы халықты жаппай хабардар ету бойынша іс-шаралар ұйымдастыру (буклеттер, брошюралар, парақшалар)
ақпарат
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
50.
АСБ бойынша мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін мамандарды (балалар психиатры, сурдолог, бейімделген дене шынықтыру жөніндегі маман, дәрігер-кинезиолог, әлеуметтік қызметкер) оқыту мәселесін пысықтау
ұсыныстар
ДСМ, БҒМ, ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)

1 квартал 2022 года
не требуется
51.
Проработать вопрос обучения всех специалистов медико-социальной экспертизы, социальных работников, специалистов, работающих с детьми с ограниченными возможностями в реабилитационных центрах, независимо от ведомственной принадлежности по оценке критериев международной классификации функционирования и GMFCS
информация
МЗ, МТСЗН, МОН, МИО
2 квартал 2022 года
не требуется
52.
Обеспечить проведение обучающих семинаров, мастер-классов, конференций по вопросам диагностики и лечения детей, импортозамещающим операциям, методам и технологиям по разным спектрам заболеваний (кардиохирургия, травматология, нейрохирургия, трансплантология, оторинолорингология, офтальмология)
семинар,
мастер-класс,
конференция
МИО, НПО
(по согласованию)
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
53.
Обучить специалистов вопросам современных подходов реабилитации детей с церебральным параличом и с нервно-психическими заболеваниями
отчет
МИО, НПО
(по согласованию)
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
54.
Обучить медицинских работников ПМСП (ВОП, педиатр, хирург и средний медицинский персонал) вопросам диагностики и лечения детей со стенозом гортани
отчет
МИО, НПО
(по согласованию)
2021 – 2023 годы
в рамках выделенных средств МБ
55.
Рассмотреть вопрос проведения специализации слушателей резидентуры по специальности "Офтальмология, в том числе детская" для трудоустройства в регионах
предложения
МЗ, МИО, НПО (по согласованию)
1 квартал 2022 года
в рамках выделенных средств МБ
5. Мероприятия по внедрению продуктов питания без глютена
56.
Проработать вопрос организации производства продуктов питания без глютена в Республике Казахстан
информация
МСХ, МИО,
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
2021 – 2023 годы
не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
РАС – расстройства аутистического спектра;
МКБ – международная классификация болезней;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МБ – местный бюджет;
ВОП – врач общей практики;
МСУ – медико-социальные учреждения;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование;
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь;
ПМПК – психолого-медико-педагогическая консультация;
РБ – республиканский бюджет;
ГОБМП – гарантированный обьем бесплатной медицинской помощи;
НПО – неправительственные организации;
АО "НК "Kazakh Invest" – акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest".
Қазақстан Республикасында мүмкіндігі шектеулі балаларға кешенді көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі 2021 - 2023 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 17 тамыздағы № 112-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мүмкіндігі шектеулі балаларға кешенді көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі 2021 – 2023 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекітілсін.
2. Жол картасын орындауға жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жол картасында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 10 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі есепті жылдан кейінгі 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы

2022 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
51.
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың барлық мамандарын, әлеуметтік қызметкерлерді, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан оңалту орталықтарында мүмкіндіктері шектеулі балалармен жұмыс істейтін мамандарды жұмыс істеудің халықаралық сыныптамасының өлшемшарттарын және GMFCS бағалау бойынша оқыту мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ, Еңбекмині, БҒМ, ЖАО
2022 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
52.
Балаларды диагностикалау және емдеу мәселелері, импорт алмастыратын операциялар, аурулардың әртүрлі спектрлері(кардиохирургия, травматология, нейрохирургия, трансплантология, оторинолорингология, офтальмология) бойынша әдістер мен технологиялар бойынша оқыту семинарларын, шеберлік сыныптарын, конференциялар өткізуді қамтамасыз ету
семинар, шеберлік сыныптары, конференция
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
53.
Мамандарды церебралды сал ауруы және нервтік-психикалық аурулары бар балаларды оңалтудың қазіргі заманғы тәсілдері мәселелері бойынша оқыту
есеп
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
54.
МСАК медицина қызметкерлерін (ЖПД, педиатр, хирург және орта медициналық персонал) көмей стенозымен ауыратын балаларды диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша оқыту
есеп
ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
55.
Өңірлерде жұмысқа орналастыру үшін "Офтальмология, оның ішінде балалар офтальмологиясы" мамандығы бойынша резидентура мамандарын өткізу мәселесін қарау
ұсыныстар
ДСМ, ЖАО, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2022 жылғы 1-тоқсан
ЖБ бөлінген қаражаты шеңберінде
5. Глютенсіз тамақ өнімдерін енгізу жөніндегі іс-шаралар
56.
Қазақстан Республикасында глютенсіз тамақ өнімдерін өндіруді ұйымдастыру мәселесін пысықтау
ДСМ-ге ақпарат
АШМ, ЖАО, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ келісу бойынша)
2021 – 2023 жылдар
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АСБ – аутистік спектрдің бұзылуы;
АХЖ – аурулардың халықаралық жіктемесі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ЖПД – жалпы практика дәрігері;
МӘМ – медициналық-әлеуметтік мекемелер;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек;
ПМПК – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация;
РБ – республикалық бюджет;
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі;
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар;
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ – "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.