О мерах по реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 5 ноября 2022 года "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 декабря 2022 года № 194-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых необходимо для реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 5 ноября 2022 года "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" (далее - перечень).
2. Национальному центру по правам человека (по согласованию):
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президенту Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Конституционного закона.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 7 декабря 2022 года № 194-р
Перечень правовых актов, принятие которых необходимо для реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 5 ноября 2022 года "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан"
п/п
Наименование правового акта Форма акта Государственный орган, ответственный за исполнение Срок исполнения Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1 2 3 4 5 6
1.
О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 992 "О создании Национального центра по правам человека"
Указ Президента Республики Казахстан
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
2.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266 "Об утверждении Правил превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма"
Постановление Правительства Республики Казахстан
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
3.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2014 года № 301 "Об утверждении Правил возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям"
Постановление Правительства Республики Казахстан
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
4.
Об утверждении Правил рассмотрения жалоб
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
5.
Об утверждении Положения о Координационном совете при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
6.
Об утверждении Положения об экспертном совете при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
7.
Об утверждении Правил отбора участников национального превентивного механизма
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
8.
Об утверждении Правил формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
9.
Об утверждении Методических рекомендаций по превентивным посещениям
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
10.
Об утверждении Положения и описания символа и флага Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
11.
Об утверждении Порядка подготовки и распространения докладов Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
12.
Об утверждении функциональных обязанностей представителей Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
13.
Об утверждении структуры Национального центра по правам человека и его представительств
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
14.
О признании утратившими силу некоторых распоряжений Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
Приказ Уполномоченного по правам человека
НЦПЧ (по согласованию)
январь
2023 года
Умаров А.С.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НЦПЧ – Национальный центр по правам человека

"Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" 2022 жылғы 5 қарашадағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 7 желтоқсандағы № 194-ө өкімі.
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" 2022 жылғы 5 қарашадағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық (келісу бойынша):
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Конституциялық заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдасын, қорытындыласын және есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырсын.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 194-ө өкімімен
бекітілген
"Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" 2022 жылғы 5 қарашадағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі
Р/с № Құқықтық актінің атауы Актінің нысаны Орындауға жауапты мемлекеттік орган Орындаумерзімі Құқықтық актілердің сапалы, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1 2 3 4 5 6
1.
"Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 992 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
2.
"Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
3.
"Ұлттық алдын алу тетiгi қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 301 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
4.
Шағымдарды қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
5.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
6.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы сараптама кеңесі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
7.
Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
8.
Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушылардан топтар қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
9.
Алдын ала бару жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
10.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің рәмізі мен туының ережесі мен сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
11.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің баяндамаларын дайындау және тарату тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
12.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл өкілдерінің функционалдық міндеттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
13.
Адам құқықтары жөніндегі Ұлттық орталық пен оның өкілдіктерінің құрылымын бекіту туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
14.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір өкімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің бұйрығы
АҚҰО (келісу бойынша)
2023 жылғы қаңтар
Ә.С. Омаров
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚҰО – Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық