О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 4 июля 2023 года "О профессиональных квалификациях" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам профессиональных квалификаций, государственных наград, социального обеспечения и образования"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 16 августа 2023 года № 128-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законов Республики Казахстан от 4 июля 2023 года "О профессиональных квалификациях" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам профессиональных квалификаций, государственных наград, социального обеспечения и образования" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и не позднее 5 числа месяца размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанных законов.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Перечень
правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законов Республики Казахстан от 4 июля 2023 года "О профессиональных квалификациях" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам профессиональных квалификаций, государственных наград, социального обеспечения и образования"
п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Сроки исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6
О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
О создании Национального совета по профессиональным квалификациям
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об определении правил создания отраслевых советов по профессиональным квалификациям и утверждении их типового положения
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об определении правил формирования, актуализации и ведения реестра профессий
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об определении правил признания профессиональных квалификаций
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об утверждении правил аккредитации центров признания профессиональных квалификаций, переоформления, отзыва, возобновления и прекращения действия аттестата аккредитации, а также типовой формы и условий постаккредитационного договора
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об утверждении правил разработки и утверждения квалификационных программ, а также требований к ним
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об определении правил разработки и (или) актуализации отраслевых рамок квалификаций
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об утверждении правил разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об утверждении правил формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об утверждении правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН,
МИО
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об определении правил формирования потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН,
МИО
сентябрь
2023 года
Ордабаев О.Т.
Об утверждении профессиональных стандартов в области здравоохранения
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
МЗ
сентябрь
2023 года
Буркитбаев Ж.К.
Об утверждении профессиональных стандартов для педагогов дошкольного воспитания и обучения, среднего, дополнительного, а также технического и профессионального образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
МП
сентябрь
2023 года
Оспан Е.С.
Об утверждении профессионального стандарта для педагогов (профессорско-преподавательского состава) организаций высшего и (или) послевузовского образования
приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан
МНВО
сентябрь 2023 года
Ергалиев К.А.
Об утверждении профессионального стандарта для энергоаудиторов
приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МИИР
Сентябрь 2023 года
Оспанов И.Е.
Об утверждении профессиональных стандартов для администраторов
приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра финансов Республики Казахстан
МФ
Сентябрь 2023 года
Биржанов Е.Е.
Об утверждении профессиональных стандартов для тренеров, тренеров-преподавателей и спортивных судей
приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан
МКС
сентябрь 2023 года
Куранбек С.А.

"Кәсіптік біліктілік туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіптік біліктілік, мемлекеттік наградалар, әлеуметтік қамсыздандыру және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 16 тамыздағы № 128-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған "Кәсіптік біліктілік туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіптік біліктілік, мемлекеттік наградалар, әлеуметтік қамсыздандыру және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген заңдарды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдасын, қорытындыласын және айдың 5-і күнінен кешіктірмей, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 16 тамыздағы
№ 128-ө өкімімен
бекітілген
"Кәсіптік біліктілік туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіптік біліктілік, мемлекеттік наградалар, әлеуметтік қамсыздандыру және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі
Р/с № Құқықтық актінің атауы Актінің нысаны Орындауға жауапты мемлекеттік орган Орындау мерзімі Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты тұлға
1 2 3 4 5 6
1.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
2.
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңесті құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
3.
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестерді құру қағидаларын айқындау және олардың үлгілік ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
4.
Кәсіптер тізілімін қалыптастыру, өзектендіру және жүргізу қағидаларын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
5.
Кәсіптік біліктілікті тану қағидаларын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
6.
Кәсіптік біліктілікті тану орталықтарын аккредиттеу, аккредиттеу аттестатын тану, қайта ресімдеу, кері қайтарып алу, қайта бастау және қолданысын тоқтату қағидаларын, сондай-ақ аккредиттеуден кейінгі шарттың үлгілік нысаны мен талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
7.
Біліктілік бағдарламаларын әзірлеу және бекіту қағидаларын, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
8.
Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
9.
Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
10.
Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
11.
Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині, ЖАО
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
12.
Ағымдағы және болашақ кезеңдердегі кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, кәсіптік біліктілікті тануда еңбек нарығының қажеттілігін қалыптастыру қағидаларын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині, ЖАО
2023 жылғы қыркүйек
О.Т. Ордабаев
13.
Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
ДСМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Қ. Бүркітбаев
14.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, қосымша, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білім беру педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттарды бекіту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
ОМ
2023 жылғы қыркүйек
Е.С. Оспан
15.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне (профессор-оқытушылар құрамына) арналған кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің бұйрығы
ҒЖБМ
2023 жылғы қыркүйек
Қ.А. Ерғалиев
16.
Энергия аудиторларына арналған кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрығы
ИИДМ
2023 жылғы қыркүйек
І.Е. Оспанов
17.
Әкімшілерге арналған кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2023 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
18.
Жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға және спорт төрешілеріне арналған кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің бұйрығы
МСМ
2023 жылғы қыркүйек
С.А. Құранбек
19.

О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 100 "Об утверждении Правил проведения аттестации тренеров и спортивных судей"
приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан
МКС
сентябрь 2023 года
Куранбек С.А.
Об утверждении профессионального стандарта в сфере судебно-экспертной деятельности
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
сентябрь 2023 года
Молдабеков Б.С.
Об утверждении профессионального стандарта в области религиозной деятельности
приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан
МИОР
сентябрь 2023 года
Искаков К.Ж.
Об утверждении правил признания результатов обучения, полученных через неформальное образование, а также результатов признания профессиональной квалификации
совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан и Министра просвещения Республики Казахстан
МНВО, МП
сентябрь 2023 года
Ергалиев К.А.,
Оспан Е.С.
Об утверждении правил присуждения и размеров образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен"
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
МП
сентябрь 2023 года
Оспан Е.С.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан.
_____________________________________

"Жаттықтырушылар мен спорт төрешілерін аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 100 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің бұйрығы
МСМ
2023 жылғы қыркүйек
С.А. Құранбек
20.
Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2023 жылғы қыркүйек
Б.С. Молдабеков
21.
Діни қызмет саласындағы кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің бұйрығы
АҚДМ
2023 жылғы қыркүйек
Қ.Ж. Ысқақов
22.
Формалды емес білім беру арқылы алынған оқыту нәтижелерін, сондай-ақ кәсіптік біліктілікті тану нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бірлескен бұйрығы
ҒЖБМ, ОМ
2023 жылғы қыркүйек
Қ.А. Ерғалиев
Е.С. Оспан
23.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын беру қағидаларын және оның мөлшерлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
ОМ
2023 жылғы қыркүйек
Е.С. Оспан
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі.