О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 3 марта 2025 года "Об особом статусе города Туркестана" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особого статуса города Туркестана и культурных центров за рубежом"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2025 года № 57-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 3 марта 2025 года "Об особом статусе города Туркестана" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особого статуса города Туркестана и культурных центров за рубежом" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Местному представительному (по согласованию) и исполнительному органам города Туркестана разработать и принять соответствующие правовые акты согласно перечню.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанных законов.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 20 марта 2025 года № 57-р
Перечень

Қазақстан Республикасының "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Түркістан қаласының ерекше мәртебесі және шет елдегі мәдениет орталықтары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 3 наурыздағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 20 наурыздағы № 57-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған, қабылдануы Қазақстан Республикасының "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Түркістан қаласының ерекше мәртебесі және шет елдегі мәдениет орталықтары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 3 наурыздағы заңдарымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі — тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Түркістан қаласының жергілікті өкілді (келісу бойынша) және атқарушы органдары тізбеге сәйкес тиісті құқықтық актілерді әзірлесін және қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген заңдарды іске асыру жөніндегі ақпаратты талдасын, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей, жиынтық ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 57-ө өкімімен
бекітілген

правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 3 марта 2025 года "Об особом статусе города Туркестана" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особого статуса города Туркестана и культурных центров за рубежом"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственные органы, ответственные за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.
Об утверждении Правил финансирования культурных центров Республики Казахстан за рубежом
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
май 2025 года
Сыдыков А.Ж.
2.

Қабылдануы Қазақстан Республикасының "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Түркістан қаласының ерекше мәртебесі және шет елдегі мәдениет орталықтары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 3 наурыздағы заңдарымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік органдар
Орындау
мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.
Қазақстан Республикасының шет елдегі мәдениет орталықтарын қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2025 жылғы мамыр
А.Ж. Сыдықов
2.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МВД
май 2025 года
Лепеха И.В.
3.
О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЦРИАП
май 2025 года
Мун Д.А.
4.
О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 862 "Некоторые вопросы Министерства транспорта Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МТ
май 2025 года
Калиакпаров
М.К.
5.
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МПС
май 2025 года
Кажкенов К.Ж.
6.
О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865 "О некоторых вопросах Министерства туризма и спорта Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МТС
май 2025 года
Еркинбаев Е.М.
7.
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
май 2025 года
Сыдыков А.Ж.
8.
Об утверждении Правил создания резервата памятников археологии города Туркестана и условий их содержания
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
май 2025 года
Сыдыков А.Ж.
9.
О внесении дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 80 "Об утверждении правил предоставления туристских услуг"
приказ Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
МТС
май 2025 года
Еркинбаев Е.М.
10.
О внесении дополнения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2021 года № 375 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан"
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май 2025 года
Еркинбаев Е.М.
11.
Об утверждении описания и изображения региональной символики города Туркестана
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
12.
Об утверждении градостроительного регламента территории города Туркестана, за исключением градостроительного регламента территории охранных зон мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
13.
Об утверждении дизайн-кода города Туркестана
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
14.
Об утверждении Правил формирования архитектурного облика и градостроительного планирования города Туркестана
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
15.
Об утверждении Правил возмещения части затрат мастеров в сфере национального ремесленничества города Туркестана за счет средств местного бюджета
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
16.
Об утверждении Правил установки видеокамер и проведения мониторинга видеонаблюдения в местах массового скопления граждан на территории города Туркестана при наличии согласия собственников
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Дауылбаев Е.А.
17.
Об утверждении схем градостроительного освоения территории города Туркестана, разрабатываемых в реализацию Генерального плана города Туркестана
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
18.
Об утверждении Правил предоставления туристских услуг по перевозке туристов на территории города Туркестана
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
19.
Об утверждении порядка использования региональной символики на территории города Туркестана
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
20.
О создании градостроительного совета
постановление акимата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
21.
Об утверждении перечня санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании
постановление акимата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
22.
Об утверждении Правил передачи в управление объектов транспортной инфраструктуры города Туркестана
постановление акимата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
23.
Об утверждении Правил определения мест размещения, порядка установки, функционирования и демонтажа нестационарных объектов и нестационарных торговых объектов на территории города Туркестана
постановление акимата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
24.
Об определении схем и порядка движения транзитного автомобильного транспорта через территорию города Туркестана
постановление акимата города Туркестана
акимат города Туркестана
май 2025 года
Жолдасов З.С.
25.
О внесении изменения в постановление акимата города Алматы от 26 января 2023 года № 1/36 "Об утверждении Правил предоставления транспортных услуг по перевозке туристов в городе Алматы""
постановление акимата города Алматы
акимат города Алматы
май 2025 года
Абдыкадыров А.Е.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
___________________________________

"Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ІІМ
2025 жылғы мамыр
И.В. Лепеха
3.
""Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы
№ 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЦДИАӨМ
2025 жылғы мамыр
Д.А. Мун
4.
"Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 862 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
КМ
2025 жылғы мамыр
М.Қ. Қалиақпаров
5.
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ӨҚМ
2025 жылғы мамыр
Қ.Ж. Қажкенов
6.
"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ТСМ
2025 жылғы мамыр
Е.М. Еркінбаев
7.
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы
№ 866 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2025 жылғы мамыр
А.Ж. Сыдықов
8.
Түркістан қаласының археология ескерткіштерінің резерватын құру қағидаларын және оларды күтіп-ұстау талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2025 жылғы мамыр
А.Ж. Сыдықов
9.
"Туристік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 80 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2025 жылғы мамыр
Е.М. Еркінбаев
10.
"Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 375 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2025 жылғы мамыр
Е.М. Еркінбаев
11.
Түркістан қаласының өңірлік нышанының сипаттамасы мен бейнесін бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
12.
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің қорғау аймақтары аумағының қала құрылысы регламентін қоспағанда, Түркістан қаласы аумағының қала құрылысы регламентін бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
13.
Түркістан қаласының дизайн-кодын бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
14.
Түркістан қаласының сәулет келбетін қалыптастыру және қала құрылысын жоспарлау қағидаларын бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
15.
Түркістан қаласының ұлттық қолөнер саласындағы шеберлері шығындарының бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
16.
Меншік иелерінің келісуі болған кезде Түркістан қаласының аумағында азаматтар көп жиналатын орындарда бейнекамералар орнату және бейнебақылау мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
Е.Ә. Дауылбаев
17.
Түркістан қаласының бас жоспарын іске асыру үшін әзірленетін Түркістан қаласы аумағының қала құрылысын игеру схемаларын бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
18.
Түркістан қаласының аумағында туристерді тасымалдау бойынша туристік көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
19.
Түркістан қаласының аумағында өңірлік нышанды пайдалану тәртібін бекіту туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
20.
Қала құрылысы кеңесін құру туралы
Түркістан қаласы әкімдігінің қаулысы
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
21.
Күтіп-ұсталуы кезінде шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбесін бекіту туралы
Түркістан қаласы әкімдігінің қаулысы
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
22.
Түркістан қаласының көлік инфрақұрылымы объектілерін басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы
Түркістан қаласы әкімдігінің қаулысы
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
23.
Түркістан қаласының аумағында стационарлық емес объектілерді және стационарлық емес сауда объектілерін орналастыру орындарын айқындау қағидаларын, орнату, олардың жұмыс істеуі және оларды бөлшектеп алу тәртібін бекіту туралы
Түркістан қаласы әкімдігінің қаулысы
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
24.
Түркістан қаласының аумағы арқылы транзиттік автомобиль көлігі жүрісінің схемалары мен тәртібін айқындау туралы
Түркістан қаласы әкімдігінің қаулысы
Түркістан қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
З.С. Жолдасов
25.
"Алматы қаласында туристерді тасымалдау жөніндегі көлік қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 26 қаңтардағы
№ 1/36 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Алматы
қаласы әкімдігінің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі
2025 жылғы мамыр
Ә.Е. Әбдіқадыров
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.