О проведении эксперимента по организации и проведению динамического наблюдения и изучения физического и нервно-психического состояния молодежи призывного и допризывного возраста
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 3 июля 1997 г. N 210-р
1. Принять предложение Министерства образования и культуры Республики Казахстан о проведении в Акмолинской области Республики Казахстан в 1997 году эксперимента по организации и проведению динамического наблюдения и изучения физического и нервно-психического состояния молодежи призывного и допризывного возраста в соответствии с прилагаемой Программой.
2. Учесть, что расходы, связанные с проведением I этапа эксперимента, в сумме 2 (два) млн. тенге производятся за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 1997 год Министерству образования и культуры Республики Казахстан на проведение мероприятий по молодежной политике.
3. Министерству образования и культуры Республики Казахстан по результатам I этапа эксперимента внести предложение о дальнейшем проведении эксперимента и источниках его финансирования.
Премьер-Министр
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 3 июля 1997 г. N 210-р
Программа
эксперимента по организации и проведению
динамического наблюдения и изучения
физического и нервно-психического состояния
молодежи допризывного и призывного возраста
I этап
Введение
Программа эксперимента разработана коллективом авторов научно-исследовательского центра "Тамыр" г. Акмолы на основании Закона Республики Казахстан Z939000_ "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" с целью улучшения подготовки молодежи допризывного и призывного возраста к службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
Наличие и актуальность проблемы формирования резерва Вооруженных Сил Республики Казахстан обусловлены тем, что в условиях сокращенных сроков службы Вооруженные Силы предъявляют все более жесткие требования к различным сторонам подготовки призванного контингента, в то же время современные программы общеобразовательных и профессиональных школ не учитывают постоянно растущие требования армии к состоянию здоровья, физической, функциональной и психологической подготовке молодежи допризывного и призывного возраста.
Необходимость проведения эксперимента продиктована ситуацией,
сложившейся в системе подготовки молодежи к службе в Вооруженных
Силах Республики Казахстан в последние пять лет.
Исследования, проведенные в Акмолинской области,
зарегистрировали устойчивый рост числа юношей призывного возраста,
ежегодно признаваемых военно-врачебными комиссиями негодными к
военной службе. Если в 1992 году справки об освобождении от военной
службы получило 20% призывников, то уже в 1993 - 30%. Процент
оздоровления призывников в 1993 году равнялся 40,9, а в 1994 году -
36. Эта тенденция сохранялась и в последующие 3 года.
Состояние здоровья призывников Акмолинской
области в динамике
в процентах
---------------------------------------------------------------------
Заключение призывной комиссии          !         Год
!--------------------------

1997 жылы әскер қатарына шақырылатын жастардың дене және жүйке-психикалық жай-күйiне серпiндi байқау мен зерделеу ұйымдастыру және өткiзу бойынша эксперимент жүргiзу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 1997 жылғы 3 шiлдедегi N 210
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрлiгiнiң Қазақстан Республикасының Ақмола облысында қоса берiлiп отырған Бағдарламаға сәйкес 1997 жылы әскер қатарына шақырылатын және шақырылу жасындағы жастардың дене және жүйке-психикалық жай-күйiне серпiндi байқау мен зерделеу ұйымдастыру және өткiзу бойынша эксперимент жүргiзу туралы ұсынысы қабылдансын.
2. Эксперименттiң I кезеңiн өткiзуге байланысты 2 (екi) млн. теңге сомасындағы шығыстар 1997 жылдың республикалық бюджетiнде Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрлiгiнiң жастар саясаты жөнiндегi шараларын жүргiзуге көзделген қаражаттың есебiнен
жүргiзiлетiндiгi ескерiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi
эксперименттiң I кезеңiнiң қорытындылары бойынша тәжiрибенi одан әрi
жүргiзу мен оны қаржыландырудың көздерi туралы ұсыныс енгiзсiн.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1997 жылғы 3 шiлдедегi
N 210 өкiмiне
қосымша
Әскерге шақырылатын және шақырылу жасындағы жастардың
дене және жүйке-психикалық жай-күйiн динамикалық бақылау
мен зерттеудi ұйымдастыру мен өткiзу жөнiндегi эксперимент
БАҒДАРЛАМАСЫ
I КЕЗЕҢ
КIРIСПЕ
Эксперименттiң бағдарламасын Ақмола қаласында "Тамыр" ғылыми-зерттеу орталығының авторлар ұжымы "Жалпы әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет" туралы Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi қызметке әскер қатарына шақырылатын және шақырылу жасындағы жастардың дайындығын жақсарту мақсатында әзiрледi.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң резервiн қалыптастыру проблемасының орын алуы мен өзектiлiгi Қарулы Күштер қызметiнiң мерзiмi қысқартылуы жағдайында шақырылушы контингенттiң дайындығының әртүрлi қырларына күннен-күнге неғұрлым қатаң талаптар қойылуда, ал сонымен бiр мезгiлде жалпы бiлiм беру және кәсiптiк мектептердегi осы заманғы бағдарламаларда әскерге шақырылатын және шақырылу жасындағы жастардың денсаулығының жай-күйiне, дене, функционалдық және психологиялық дайындықтарына армияның ұдайы өсiп отырған талаптары ескерiлмейдi.
Эксперименттi өткiзу қажеттiгi соңғы бес жылда Қазақстан
Республикасының Қарулы Күштерiндегi қызметке жастарды дайындау
жүйесiнде қалыптасқан жағдайдан туындады.
Ақмола облысында жүргiзiлген зерттеулер әскери-дәрiгерлiк
комиссиялар әскерге шақырылғандардың арасында әскери қызметке
жарамсыз деп танылған жастар санының тұрақты өсiмiн тiркедi. Егер,
1992 жылы шақырылушылардың 20% әскери қызметтен босатылуы туралы
анықтама алса, 1993 жылы - 30%. Шақырылушылардың денсаулығын
сауықтыру процентi 1993 жылы 40,9-ға тең болса, 1994 жылы 36-ға
жеткен. Бұл тенденция кейiнгi үш жылда да сақталды.
Ақмола облысындағы шақырылушылардың денсаулығы
жай-күйiнiң өзгерiсi
процентпен
___________________________________________________________________

!  1993  !  1994  !  1995
---------------------------------------------------------------------
Годные к строевой службе                    78       69,3     68,3
Получили отсрочку для лечения               5,3      8,9      13,7
Негодные к военной службе в                 16       20,7     16,9
мирное время
Негодные к военной службе с                 0,7      1,1      1,1
исключением с военного учета
В целом в республике отмечается ежегодный рост числа больных подростков, состоящих под диспансерным наблюдением, снижение процента оздоровленных юношей и уровня лечебно-профилактических мероприятий, проводимых с подростками и юношами.
Такое положение дел обусловлено рядом факторов:
отсутствием в течение ряда лет нормативных документов, определяющих научно-методическую базу соответствующей воспитательной работы и лиц, ответственных за ее проведение;
отсутствием научно обоснованной методики, имеющей целевую направленность, координации действий учителей физкультуры, классных руководителей;
невостребованностью анализа и оценки состояния этой работы;
отсутствием единой системы в деятельности семьи, школы и общественности в подготовке, в том числе физической, допризывников и призывников.
Сегодня к этому добавилось отсутствие преемственности в лечебной и физкультурно-оздоровительной работе в звеньях: детский сад - школа - армия. Отсутствует и единая республиканская программно-нормативная основа такой деятельности.
I. Общие положения
1. Настоящая Программа содержит основные направления и рекомендации по организации и проведению динамического наблюдения и изучения физического и нервно-психического состояния подростков и молодежи в связи о воздействием на их организм различных факторов внешней среды.
2. Направления и рекомендации представляют собой совокупность положений, приемов, процедур и методов по выбору объектов исследований, сбору и накоплению информации, обработке и анализу данных, оценке результатов и разработке на этой основе персональных рекомендаций по улучшению развития обследуемых, сохранению и укреплению их здоровья.
3. Программа предполагает:
создание эффективной системы динамического наблюдения и достоверной оценки изменений уровней физического, функционального и нервно-психического развития обследуемых под влиянием различных факторов;
изучение и анализ зависимости уровней физического,
функционального и нервно-психического развития обследуемых от
факторов окружающей среды и эффективности оздоровительных
мероприятий;
повышение эффективности имеющихся и разработку новых методик
оздоровительных мероприятий;
создание автоматизированной компьютерной системы охраны и
укрепления здоровья подростков и молодежи.
II. Объект исследований

N |   Шақыру комиссиясының                 | 1993  | 1994  |1995
|      қорытындысы                       |_______|_______|______
|                                        |       |  жыл  |
___________________________________________________________________
1.  Саптағы қызметке әзiр                     78     69,3   68,3
2.  Емделу үшiн кейiнге қалдырылғандар        5,3    8,9    13,7
3.  Бейбiт уақытта да әскери қызметке
жарамсыздар                               16     20,7   16,9
4.  Әскери есептен алынатын әскери
қызметке жарамсыздар                      0,7    1,1    1,1
Жалпы алғанда, республикада жыл сайын диспансерлiк бақылауда тұратын аурушаң жасөспiрiмдер санының өскенi, сауықтырылған жастардың процентiнiң және жасөспiрiмдер мен жастарға арналып өткiзiлетiн емдеу-сауықтыру шаралары деңгейiнiң төмендегенi байқалады.
Iстiң мұндай жағдайы мынадай бiрқатар факторлармен:
тиiстi тәрбие жұмысының ғылыми-әдiстемелiк базасы мен оны жүргiзуге жауапты адамдарды айқындайтын нормативтiк құжаттардың бiрқатар жылдар бойы жасалмауынан;
нысаналы бағытталған ғылыми-әдiстемелiк әдiстеменiң, дене тәрбиесi мұғалiмдерi, класс жетекшiлерiнiң iс-қимылдарын үйлестiрудiң жоқтығынан;
осы жұмыстың жай-күйiн талдау мен бағалаудың талап етiлмеуiнен;
шақырылушылар мен шақырылатындарды дайындау, соның iшiнде дене дайындығында отбасы, мектеп және жұртшылық қызметiнде бiрыңғай жүйенiң жоқтығынан туындауда.
Күнi бүгiн оған бала бақша - мектеп - армия буындарындағы емдеу және дене тәрбиесi-сауықтыру жұмысында жалғастылық iзiнiң жоқтығы қосылды. Осындай қызметтiң бiрыңғай республикалық бағдарламалық-нормативтiк негiзi де жоқ.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бағдарламада жасөспiрiмдер мен жастардың организмiне сыртқы ортаның түрлi факторларының әсер етуiне байланысты олардың физикалық және нерв-жүйке жай-күйiн динамикалық бақылауды ұйымдастыру мен жүргiзу және зерттеу жөнiндегi негiзгi бағыттар мен ұсыныстар бар.
2. Бағыттар мен ұсыныстар дегенiмiз - зерттеу объектiлерiн iрiктеу жөнiндегi ережелердiң, әдiстердiң, рәсiмдердiң және тәсiлдердiң жиынтығын, ақпаратты жинау мен жиынтықтауды, деректердi өңдеу мен талдауды, нәтижелерге баға берудi және осының негiзiнде зерттеушiлердiң дамуын жақсарту жөнiнде ұсыныстар берудi, олардың денсаулығын сақтау мен нығайтуды бiлдiредi.
3. Бағдарлама:
әртүрлi факторлардың әсер етуiмен зерттеушiлердiң физикалық, функционалдық деңгейiнiң өзгерiсi мен нерв-жүйке дамуын динамикалық бақылау мен нақтылы бағалаудың тиiмдi жүйесiн құруды;
зерттеушiлердiң физикалық, функционалдық және нерв-жүйке даму
деңгейiнiң қоршаған орта факторларына тәуелдiлiгiн және сауықтыру
шараларының тиiмдiлiгiн зерттеу мен талдау;
емдеудiң қолданыста бар тиiмдiлiгiн арттыруды және сауықтыру
шараларының жаңа әдiстемелерiн әзiрлеудi;
жасөспiрiмдер мен жастардың денсаулығын қорғаудың және
нығайтудың автоматтандырылған компьютерлiк жүйесiн құруды көздейдi.
II. Зерттеу объектiсi

4. Характеристика объекта исследований.
Объект настоящих исследований рассматривается как система
"среда - подростки и молодежь".
Модель настоящих исследований предусматривает наличие
следующих элементов объекта:
среда (экология, социальные, психологические, гигиенические
факторы, организация процессов обучения или труда, физическое
воспитание, пропаганда здорового образа жизни);
подростки и молодежь (социально-биологический статус,
физическое, функциональное и нервно-психическое развитие).
5. Формирование возрастных групп.
Исследования проводятся в следующих возрастных группах:
15-16 лет,
17-18 лет.
Численность каждой возрастной группы должна быть не менее 50
чел.
6. Показатели, характеризующие объект.
Для характеристики уровней физического состояния (уровней здоровья) обследуемых предполагается использовать данные традиционных медосмотров (диспансеризаций), основные признаки физического развития, функционального состояния (включая показатели функциональных проб), физической подготовленности и их оценки.
Состояние нервно-психического здоровья обследуемых оценивается по уровню возрастного нервно-психического развития и выраженности неврологических дисфункций.
III. Анализ и оценка данных
7. Цель и задачи анализа данных.
Цель анализа - завершить обработку информации и выдать документы, содержащие рекомендации по смягчению действия неблагоприятных факторов, улучшению медицинского обслуживания, организации процессов учебы и труда, совершенствованию физического воспитания и иных мероприятий по охране и укреплению здоровья обследуемого контингента.
8. Автоматизированная (компьютерная) обработка данных.
Процесс автоматизированной обработки данных предполагает формирование файлов, содержащих данные о соматометрических признаках, показателях развития юношей и факторах среды. Сформированные таким образом файлы используются для:
создания подготовки возрастных характеристик физического состояния подростков и молодежи на основании схем оценки физического, функционального и нервно-психического развития ("паспорт здоровья", дающий более широкое представление о состоянии здоровья, чем диагноз);
подготовки сравнительной оценки физического, функционального и нервно-психического развития по годам обследований на однородных и неоднородных группах (с целью обнаружения факторов влияния);
выдачи персональных рекомендаций по сохранению и укреплению
здоровья для каждого обследованного.
IV. Разработка рекомендаций
9. В процессе разработки рекомендаций формируется и
апробируется комплекс предложений, внедрение которого должно
позволить максимально смягчить влияние неблагоприятных факторов
внешней среды на организм обследуемых, целенаправленно формировать,
сохранять и укреплять их здоровье.
В указанный комплекс войдут рекомендации по:
улучшению условий жизни (социальная сфера);
улучшению медицинского обслуживания;
нормализации двигательной активности (оптимальный режим);
повышению устойчивости к простудным заболеваниям (закаливание);
рационализации и сбалансированности пищевого режима;
улучшению физического развития;
совершенствованию нервно-психического и духовного развития.

4. Зерттеу объектiсiнiң сипаттамасы.
Осы зерттеулердiң объектiсi "орта - жасөспiрiмдер мен жастар"
жүйесi ретiнде қаралады.
Осы зерттеулердiң моделi объектiде мынадай элементтердiң болуын
көздейдi:
орта (экологиялық, әлеуметтiк, психологиялық, гигиеналық
факторлар, оқуды немесе еңбектi ұйымдастыру процесi, дене тәрбиесi,
салауатты өмiр салтын насихаттау);
жасөспiрiмдер мен жастар (әлеуметтiк-биологиялық мәртебесi,
физикалық, функционалдық және нерв-жүйке дамуы).
5. Жас ерекшелiктерiне қарай топтарды қалыптастыру.
Зерттеу жас ерекшелiктерi төмендегiдей топтарда жүргiзiледi:
15-16 жас,
17-18 жас.
Жас ерекшелiктерi бөлек әрбiр топтың саны кем дегенде 50 адам
болуға тиiс.
6. Объектiнi сипаттайтын көрсеткiштер.
Зерттеушiлердiң физикалық жай-күйiнiң деңгейiн (денсаулығының деңгейiн) сипаттау үшiн дәстүрлi медициналық бақылаудың (диспансерлеудiң деректерiн пайдалану көзделедi, олар мыналар: физикалық дамуының негiзгi белгiлерi, функционалдық жай-күйi (функционалдық сынақтың белгiлерiн қоса алғанда), дене дайындығы және оны бағалау.
Зерттеушiлердiң нерв-жүйке денсаулығының жай-күйi жас ерекшелiгiне қарай нерв-жүйке дамуы және неврологиялық дисфункциясының көрсеткiшi бойынша бағаланады.
III. Деректердi талдау және бағалау
7. Деректердi талдаудың мақсаты мен мiндеттерi.
Талдаудың мақсаты - ақпаратты өңдеудi аяқтау және қолайсыз факторлардың ықпалын жұмсарту, медициналық қызмет көрсетудi, оқу мен еңбек процесiн жақсарту, дене тәрбиесiн жетiлдiру және зерттелудегi құрамның денсаулығын сақтау мен нығайту жөнiндегi өзге де шаралар бойынша ұсыныстары бар құжаттар беру.
8. Деректердi автоматтандыру (компьютерлендiру) жолымен өңдеу.
Деректердi автоматтандырылған жолмен өңдеу процесi соматометриялық белгiлерi, жасөспiрiмдердiң дамуы және орта факторларының көрсеткiштерi туралы деректерi бар файлдарды қалыптастыру. Осындай жолмен тұжырымдалған файлдар:
дене функционалдық және нерв-жүйке дамуын бағалау схемасының негiзiнде (диагноз қоюға қарағанда денсаулықтың жай-күйi туралы анағұрлым кең түсiнiк беретiн "денсаулық паспорты") жасөспiрiмдер мен жастардың дене жай-күйiнiң жас ерекшелiгi сипаттамасын жасау;
бiртектi және әртектi топтарда (факторлардың әсер етуiн анықтау мақсатында) зерттелген жылдары бойынша дене функционалдық және нерв-жүйке дамуын салыстырмалы бағалауды дайындау;
әрбiр зерттелушi үшiн денсаулығын сақтау мен нығайту жөнiнде
жеке кеңестер беру үшiн пайдаланылады.
IV. Ұсыныстар әзiрлеу
9. Ұсыныстар әзiрлеу процесiнде ұсыныстар кешенi жасалады және
мақұлдаудан өтедi, оларды енгiзу зерттеушiлердiң организмiне сыртқы
орта факторларының қолайсыз ықпалын барынша жұмсартуға, олардың
денсаулығын мақсатты түрде қалыптастыруға, сақтауға және нығайтуға
мүмкiндiк беруге тиiс.
Аталған кешенге:
тұрмыс жағдайын жақсарту (әлеуметтiк сала);
медициналық қызмет көрсетудi жақсарту;
дене қозғалысы белсендiлiгiн қалыпқа түсiру (қолайлы режим);
суық тиюден болатын ауруларға төзiмдiлiктi арттыру (шынығу);
тамақтану режимiн ұтымды ету және тепе-теңдiктi сақтау;
дене дамуын жақсарту;
нерв-жүйке және рухани дамуды жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстар
енедi.

10. На основе рекомендаций предполагается создать комплексную
систему оздоровительных мероприятий для подростков и молодежи.
11. Анализ и оценка полученных данных позволит усовершенствовать
имеющиеся и создать новые компьютерные технологии, позволяющие
оценить уровень физического состояния обследуемого и выдать научно
обоснованные персональные рекомендации по сохранению и укреплению
здоровья.
V. Основные разделы программы
1. Врачебный контроль
Предполагается разработать:
перечень информативных и достоверных безаппаратных тестов для исходного, текущего и итогового контроля за уровнем физического состояния допризывников и призывников;
систему автоматизированного контроля для подростковых педиатров и военно-врачебных комиссий.
2. Физическая подготовка
Предполагается разработать:
современные методики организации учебно-тренировочной работы и планирования тренировочных нагрузок, предусмотрев в них военно-спортивные и подвижные игры, марш-броски, походы, преодоление естественных и искусственных препятствий (попутная тренировка),
национальные виды спорта и народные игры;
курс лекций о здоровом образе жизни, режиме дня, личной гигиене
и гигиене питания, принципах и методиках закаливания организма;
определить формы и методы педагогического контроля за динамикой
физической подготовленности подростков и юношей и систему оценок.
3. Психологическая подготовка
Психологическая подготовка включает:
тестирование личностных качеств подростков и юношей;
развитие эмоциональной и регуляторной сторон самосознания.
Формирование мотиваций. Формирование социально-психологической
адаптированности;
формирование направленности и психологического содержания
ценностных ориентаций. Методики психологической коррекции;
подготовку личностных характеристик.
4. Военно-патриотическое воспитание
Разработка методик по:
воспитанию казахстанского патриотизма на исторических примерах
и традициях народов Казахстана;
использованию местного материала;
работе с родителями допризывников и призывников;
морально-нравственному воспитанию.
5. Правовое воспитание
Разработка тематических занятий по изучению Конституции и законов Республики Казахстан о воинской службе, военной присяги, воинских уставов и наставлений.
VI. Заключение
12. Предлагаемая программа эксперимента позволит:
1) организовать путем применения простейших безаппаратных, но информативных и достоверных методик (тестирование) первичное обследование и систематический контроль за физическим состоянием подростков, начиная с 15 лет (на уровне районной больницы или военно-врачебной комиссии), с дальнейшей централизацией данных на основе автоматизированной обработки;

10. Кеңестердiң негiзiнде жасөспiрiмдер мен жастар үшiн
сауықтыру шараларының кешендi жүйесiн құру ұсынылады.
11. Алынған деректердi талдау мен бағалау зерттеушiнiң дене
жай-күйiнiң деңгейiн бағалауға және денсаулықты сақтау мен нығайту
жөнiнде ғылыми негiзделген жеке кеңестер беруге мүмкiндiк беретiндей
бұрынғы бар компьютерлердi жетiлдiруге және жаңа компьютерлiк
технология құруға мүмкiндiк бередi.
V. Бағдарламаның негiзгi бөлiмдерi
1. Дәрiгерлiк бақылау
Мынаны әзiрлеу көзделедi:
әскер қатарына шақырылушылар мен әскер қатарына
шақырылғандардың дене жай-күйi деңгейiнiң бастапқы, ағымдағы және
қорытынды бақылауы үшiн ақпараттық және ақиқат аппаратсыз тестердiң
тiзбесi;
жасөспiрiмдердiң педиатр-дәрiгерлерi мен әскери-дәрiгерлiк комиссия үшiн автоматтандырылған бақылау жүйесiн жасау.
2. Дене тәрбиесi
Мыналар көзделiп отыр:
оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру мен жаттығу тапсырмаларын жоспарлаудың осы заманғы әдiстемелерiнде әскери-спорттық және қозғалмалы ойындарды, марш-жарыстарды, жорықтарды, табиғи және жасанды тосқауылдардан өтудi (iлеспе жаттығу), спорттың ұлттық түрлерi мен халық ойындарын ескерiп, осы әдiстемелердi жасау;
кiнәратсыз өмiр салты, күн режимi, жеке бастың гигиенасы мен
тамақтану гигиенасы, организмдi шынықтырудың принциптерi мен
әдiстемелерi туралы лекциялар курсын әзiрлеу;
жасөспiрiмдер мен бозбалалардың дене шынықтыру әзiрлiгiне
педагогикалық бақылау жасау нысандары мен әдiстерiн және баға беру
жүйесiн айқындау.
3. Психологиялық әзiрлiк
Психологиялық әзiрлiк:
жасөспiрiмдер мен бозбалалардың жеке басының қасиеттерiн
сынақтан өткiзудi;
сананың көңiл-күй және реттеушiлiк жақтарын дамытуды;
себеп-салдарларды қалыптастыруды; әлеуметтiк-психологиялық
бейiмдеудi қалыптастыруды;
қадiр-қасиет бағдарларының бағыты мен психологиялық мазмұнын
қалыптастыруды; психологиялық үйлестiру әдiстемелерiн;
жеке бастың сипаттамаларын тәрбиелеудi қамтиды.
4. Әскери-патриоттық тәрбие
Қазақстан халықтарының тарихи мысалдары мен дәстүрлерiнде
қазақстандық патриотизмдi тәрбиелеу;
жергiлiктi материалды пайдалану;
әскерге шақырылатындар мен шақырылушылардың ата-аналарымен
жұмыс iстеу;
моральдық-адамгершiлiк тәрбие беру жөнiндегi әдiстемелердi
жасау.
5. Құқықтық тәрбие
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен әскери қызмет
туралы заңдарын, әскери антты, әскери жарғылар мен тәлiмдемелердi
оқып-үйрену жөнiнде тақырыптық сабақтар жасау.
VI. Қорытынды
12. Ұсынылып отырған тәжiрибе бағдарламасы мыналарға мүмкiндiк
бередi:
1) 15 жастан бастап жасөспiрiмдердiң (аудандық аурухана немесе әскери-дәрiгерлiк комиссия деңгейiнде) денсаулық жағдайын қарапайым аспаптардың көмегiнсiз, бiрақ ақпараттық және нақтылы әдiстi (тест арқылы) қолдану жолымен алғашқы тексерудi және тұрақты бақылауды ұйымдастыра отырып, кейiннен автоматтандырылған өңдеу негiзiнде деректердi бiр орталыққа жинау;

2) усовершенствовать и модифицировать систему подготовки молодежи призывного и допризывного возраста, с учетом требований к различным родам войск;
3) разработать на основе научно обоснованных нормативов физической и функциональной подготовленности организма программы физической подготовки допризывной молодежи;
4) разработать экспресс-тесты, позволяющие своевременно определять предпороговые и пороговые уровни переносимости организмом действия различных факторов и специальные реабилитационные мероприятия;
5) организовать психологическое обеспечение работы с призывниками и военнослужащими, а в необходимых случаях провести индивидуальную коррекцию;
Составить личностную характеристику призывника, которая позволит обоснованно управлять его поведением в условиях воинской службы;
6) скорректировать школьные курсы общественных дисциплин с учетом введения в них специальных занятий по изучению республиканского законодательства в части, касающейся воинской обязанности граждан, воспитания казахстанского патриотизма на основе лучших воинских традиций.

2) түрлi әскер түрлерiне қойылатын талаптарды ескере отырып, әскерге шақырылатын және шақырылуға дейiнгi жастағы жастарды даярлау жүйелерiн жетiлдiру және жаңғырту;
3) организмнiң күш-қуат және дұрыс жұмыс iстеу жағынан даярлығының ғылыми негiзделген нормативтерi негiзiнде әскерге шақырылғанға дейiнгi жастарды, дене тәрбиесi бағдарламаларын ғылыми-әзiрлеу;
4) организмнiң түрлi факторларға төзiмдiлiгiнiң зиянды болуы мүмкiн және зиянды деңгейлерiн дер кезiнде анықтауға мүмкiндiк беретiн жедел-тестердi және арнайы оңалту шараларын әзiрлеу;
5) әскерге шақырылғандармен және әскери қызметшiлермен жұмыс жүргiзудi психологиялық жағынан қамтамасыз етедi, ал қажет болған жағдайда жекелей үйлестiрулер жасап отыруды ұйымдастыру.
Әскерге шақырылғандардың, әскери қызмет жағдайында оның мiнез-құлқын сенiмдi басқаруға мүмкiндiк беретiн жеке мiнездемелерiн жасау;
6) мектептегi қоғамдық пәндер курстарына республикалық заңдардың азаматтардың әскери мiндетiне қатысты бөлiктерiн оқып-үйрену, жақсы әскери дәстүрлер негiзiнде қазақстандық патриотизмдердi тәрбиелеу жөнiнде арнайы сабақтар енгiзудi ескере отырып оларға түзетулер енгiзу.