О некоторых вопросах экономической политики
Распоряжение Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года № 46-р
В соответствии с совместным Заявлением Правительства и Национального Банка Республики Казахстан о дальнейшей политике обменного курса тенге:
1. Министерству энергетики, индустрии и торговли (Аблязов М.К.), Министерству государственных доходов Республики Казахстан (Какимжанов З.Х.) в трехдневный срок внести в установленном порядке проект правительственного решения об отмене следующих постановлений Правительства Республики Казахстан:
от 31 декабря 1998 года № 1376 P981376_ "О введении временных ограничений при импорте товаров";
от 4 февраля 1999 года № 83 P990083_ "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 1376";
от 5 февраля 1999 года № 88 P990088_ "О мерах по стабилизации экономической ситуации и защиты отечественных товаропроизводителей";
от 5 февраля 1999 года № 89 P990089_ "О мерах по стабилизации экономической ситуации и защиты отечественных товаропроизводителей".
2. Министерству государственных доходов (Какимжанов З.Х.), Министерству энергетики, индустрии и торговли (Аблязов М.К.), Министерству финансов (Джандосов У.А.), Министерству сельского хозяйства (Карибжанов Ж.С.), Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Коржова Н.А.), Агентству Республики Казахстан по экономическому планированию (Солодченко Р.В.), Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Радостовец Н.В.), в связи с переходом к режиму свободно конвертируемого курса тенге, выработать соответствующие меры по:
обеспечению конкурентоспособности казахстанских товаров и услуг, созданию условий для эффективной деятельности предприятий иных организаций, работающих в экспортном и импортозамещающем секторах экономики, стабильности тарифной политики и ценообразования;
усилению контроля за экспортно-импортными таможенными операциями;
смягчению последствий и предоставлению, в первоочередном порядке,
компенсаций возможных потерь отдельным слоям населения с низкими
доходами, получаемых из бюджета.
3. С целью осуществления мониторинга и регулирования происходящих в
экономике страны процессов в связи с переходом тенге к свободно плавающему
свободному обменному курсу в соответствии с Заявлением Правительства и
Национального Банка Республики Казахстан о дальнейшей политике обменного
курса тенге и постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля
1999 года № 360
P990360_
"О политике обменного курса национальной валюты":

Экономикалық саясаттың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің Өкімі 1999 жылғы 9 сәуір N 46-ө
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің теңгенің айырбас бағамының алдағы уақыттағы саясаты туралы бірлескен мәлімдемесіне сәйкес:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі (М.Қ.Әблязов), Мемлекеттік кіріс министрлігі (З.Х.Кәкімжанов) үш күндік мерзім ішінде белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің мына қаулыларын тоқтату туралы Үкімет қаулысының жобасын енгізсін:
"Тауарлардың импорты кезінде уақытша шектеулер енгізу туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1376;
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1376 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1999 жылғы 4 ақпандағы N 83;
"Экономикалық жағдайды тұрақтандыру және отандық тауар өндірушілерді қорғау жөніндегі шаралар туралы" 1999 жылғы 5 ақпандағы N 88
"Экономикалық жағдайды тұрақтандыру және отандық тауар өндірушілерді қорғау жөніндегі шаралар туралы" 1999 жылғы 5 ақпандағы N 89;
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі (З.Х.Кәкімжанов), Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі (М.Қ.Әблязов), Қаржы министрлігі (О.Ә.Жандосов), Ауыл шаруашылығы министрлігі (Ж.С. Кәрібжанов), Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (Н.А.Коржова), Қазақстан Республикасының Экономикалық жоспарлау жөніндегі агенттігі (Р.В.Солодченко), Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі (Н.В.Радостовец) теңгенің еркін өтімді бағамына көшу режиміне байланысты:
- қазақстандық тауарлар мен қызмет көрсетулердің бәсекелестік қабілетін қамтамасыз ету, кәсіпорындары мен экономиканың экспорттық және импортты алмастырушы секторларында жұмыс істейтін өзге де ұйымдардың тиімді қызметі, тариф саясаты мен баға құрудың тұрақтылығы үшін жағдай жасау;
- экспорттық-импорттық кеден операцияларына бақылауды күшейту;
- олардың зардаптарын жұмсарту және бiрiншi кезектегi тәртiппен халықтың бюджеттен алатын кiрiсi төмен жекелеген жiктерiнiң мүмкiн болатын жоғалтуларын өтеу жөнiндегi тиiстi шараларды пысықтасын.
3. Мониторингтi жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының
Yкiметi мен Ұлттық Банкiнiң теңгенiң айырбас бағамының одан арғы
саясаты туралы бiрлескен мәлiмдемесi мен Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң "Ұлттық валютаның айырбас бағамының саясаты туралы" 1999
жылғы 3 сәуiрдегi N 360 қаулысына сәйкес теңгенiң еркiн өзгермелi еркiн
айырбас бағамына көшуiне байланысты ел экономикасында болып жатқан
процестердi реттеу мақсатында:

1) создать рабочую группу в следующем составе:
Павлов Александр      - Заместитель Премьер-Министра Республики
Сергеевич               Казахстан (руководитель)
Абитаев Есберген      - первый вице-Министр энергетики, индустрии
и торговли Республики Казахстан
Аймагамбетов Копжасар - заместитель заведующего Отделом финансово-
Туленович               экономической экспертизы Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
Аханов Серик          - вице-Министр финансов Республики Казахстан
Ахметжанович
Антропов Петр         - заместитель заведующего Отделом
Константинович          информации и анализа Канцелярии Премьер-
Министра Республики Казахстан
Бейсембетов Искандер  - заместитель Председателя Национального
Калыбекович             Банка Республики Казахстан (по согласованию)
Буканов Марат         - начальник 9 Департамента Министерства
Абдыкалович             внутренних дел Республики Казахстан
Коржова Наталья       - Министр труда и социальной защиты
Артемовна               населения Республики Казахстан
Кузатбеков Науатбек   - заместитель заведующего Отделом
Бултбекович             организации, контроля и безопасности
Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан
Кулекеев Жаксыбек     - Председатель Агентства Республики
Абдрахметович           Казахстан по статистике
Нурпеисов Кайрат      - вице-Министр государственных доходов
Айтмухамбетович         Республики Казахстан
Радостовец Николай    - Председатель Агентства Республики
Владимирович            Казахстан по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции;
2) рабочей группе обеспечить анализ и выработку оперативных мер и решений для смягчения социальных последствий перехода тенге к свободно плавающему обменному курсу, восстановления конкурентоспособности казахстанской экономики, улучшения внешнеторгового баланса страны и создания предпосылок для возобновления экономического роста;
3) акимам областей, городов Астаны и Алматы не допускать случаев отсутствия в торговых точках информации о ценах на товары и услуги, выраженных в тенге;
4) Национальному Банку (по согласованию), Агентству Республики Казахстан по статистике, Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, акимам областей, городов Астаны и Алматы организовать сбор, обобщение и представление регулярной информации о происходящих процессах в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, по следующим адресам:
Е-маil: govrk@ glоbаl, kz
Факс: 8-3172-32-33-20

1) мына құрамда жұмыс тобы құрылсын:
Павлов Александр        - Қазақстан Республикасы
Сергеевич                 Премьер-Министрiнiң орынбасары (жетекшi)
Әбiтаев Есберген        - Қазақстан Республикасының Энергетика,
индустрия және сауда бiрiншi вице-
министрi,
Аймағамбетов            - Қазақстан Республикасының
Көпжасар Төленұлы         Премьер-Министрi Кеңсесiнiң
Қаржы-экономикалық сараптама бөлiмi
меңгерушiсiнiң орынбасары
Аханов Серiк            - Қазақстан Республикасының Қаржы
Ахметжанұлы               вице-министрi
Антропов Петр           - Қазақстан Республикасының
Константинович            Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Ақпарат және
талдау бөлiмi меңгерушiсiнiң орынбасары
Бейсембетов             - Ұлттық Банк төрағасының орынбасары
Ескендір                  (келiсiм бойынша)
Қалыбекұлы
Бұқанов Марат           - Қазақстан Республикасының Iшкi iстер
Әбдіқалұлы                министрлiгi 9-департаментiнiң бастығы
Коржова Наталья         - Қазақстан Республикасының Еңбек және
Артемовна                 халықты әлеуметтiк қорғау министрi
Құзатбеков Науатбек     - Қазақстан Республикасының
Бұлтбекұлы                Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Ұйымдастыру,
бақылау және қауiпсiздiк бөлiмi
меңгерушiсiнiң орынбасары
Күлекеев Жақсыбек       - Қазақстан Республикасы Статистика
Әбдірахметұлы             жөнiндегi агенттiгiнiң төрағасы
Нұрпейiсов Қайрат       - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
Айтмұхамбетұлы            кiрiс вице-министрi
Радостовец Николай      - Қазақстан Республикасы Табиғи
Владимирович              монополиялар және бәсекенi қорғау
жөнiндегi агенттiгiнiң төрағасы.
2) жұмыс тобы теңгенiң еркiн өзгермелi айырбас бағамына көшуiнiң әлеуметтiк зардаптарын жұмсарту, қазақстандық, экономиканың бәсекелестiк қабiлеттiлiгiн қалпына келтiру, елдің сыртқы сауда балансын жақсарту және экономикалық өсудi қайта жаңарту үшін алғы шарттар жасауға арналған жедел шаралар мен шешiмдердi талдауды және пысықтауды қамтамасыз етсiн;
3) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi сауда нүктелерiнде теңгемен көрсетiлген тауарлар мен қызмет көрсетулерге арналған бағалар туралы ақпараттардың болмауы жағдайларына жол бермесiн;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi (келiсiм бойынша), Статистика жөнiндегi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекенi қорғау жөнiндегi агенттiгi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi болып жатқан процестер туралы ақпараттарды тұрақты түрде жинауды, қорытуды және мына мекен-жай:
Е-маil: govrk@ glоbаl. kz
факс: 8-3172-32-33-20 бойынша Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне ұсынуды ұйымдастырсын.

4. Агентству Республики Казахстан по экономическому планированию (Солодченко Р.В.) внести соответствующие изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года № 119 P980119_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы" и от 5 февраля
1999 года № 86
P990086_
"О внесении изменений и дополнений в постановление
Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года № 119".
5. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на
Павлова А.С. - Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан.
Премьер-Министр
(Специалисты: Э.Жакупова
Д.Кушенова)

4. Қазақстан Республикасының Экономикалық жоспарлау жөнiндегi агенттiгi (Р.В.Солодченко) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 1998-2000 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 және "Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
туралы" 1999 жылғы 5 ақпандағы N 86 қаулыларына тиiстi өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзсiн.
5. Осы өкiмнiң атқарылуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С.Павловқа жүктелсін.
Премьер-Министр
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.