О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153
Указ Президента Республики Казахстан от 15 января 2003 года N 1016. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696)(вводится в действие со дня подписания)
В целях дальнейшего совершенствования обеспечения конституционных прав граждан на охрану здоровья и в связи с завершением реализации краткосрочных мероприятий Государственной программы "Здоровье народа" постановляю:
1. Внести в  Указ  Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153 "О Государственной программе "Здоровье народа" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 42-43, ст. 381) следующие дополнения и изменения:
в Государственной программе "Здоровье народа", утвержденной вышеназванным Указом:
в части первой:
в разделе 1.2.:
абзац шестой дополнить следующим предложением:
"Растет число заболеваний, связанных с недостатком микронутриентов, в том числе с дефицитом йода и железа";
абзац девятый дополнить следующим предложением:
"В республике практически отсутствуют демеркуризационные
производства, позволяющие эффективно утилизировать ртутьсодержащие отходы.";
главу "Пути решения" дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Обеспечение профилактики и снижение ртутного загрязнения окружающей среды.";
в главе "Пути решения" раздела 1.5. пункт 3 дополнить словами ", в том числе взрослого населения против дифтерии, столбняка, бешенства, брюшного тифа, гепатита В, клещевого энцефалита, профилактики заболеваний иммуноглобулинами и бактериофагами.";
главу "Пути достижения" раздела 1.7. дополнить пунктами 9, 10, 11 следующего содержания:
"9. Организация обследования беременных на внутриутробные инфекции, врожденные аномалии развития плода, инфекции, передаваемые половым путем.
10. Проведение скрининг-диагностики наиболее часто встречающихся врожденных и наследственных заболеваний у новорожденных.
11. Обеспечение беременных, рожениц, родильниц и новорожденных в родовспомогательных организациях всеми необходимыми лекарственными препаратами.";
главу "Пути достижения" раздела 1.9. дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Уполномоченному органу в области охраны здоровья граждан разработать правила по реализации заменителей грудного молока на основе международной практики.";
в разделе 1.11.:
главу "Основные приоритеты" дополнить пунктом 4 следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 16 қарашадағы N 4153 Жарлығына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2003 жылғы 15 қаңтар N 1016. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Азаматтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi конституциялық құқықтарын қамтамасыз етудi одан әрi жетілдiру мақсатында және "Халық денсаулығы" Мемлекеттік бағдарламасының қысқа мерзiмдi iс-шараларын iске асыруды аяқтауға байланысты қаулы етемін:
1. "Халық денсаулығы" Мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 16 қарашадағы N 4153  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 42-43, 381-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген "Халық денсаулығы" Мемлекеттiк бағдарламасында:
бiрiншi бөлiкте:
1.2-бөлiмде:
алтыншы абзац мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Микронутриенттер жетiспеушілігiмен, оның iшiнде йод және темiр тапшылығымен байланысты аурулардың саны өсуде.";
тоғызыншы абзац мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Республикада құрамында сынап бар қалдықтарды тиiмдi кәдеге жаратуға мүмкiндiк беретiн демеркуризациялық өндiрiс iс жүзiнде болмай отыр.";
"Шешу жолдары" деген тарауы мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қоршаған ортаның сынаппен ластануының алдын алуды қамтамасыз ету және оны азайту.";
1.5-бөлiмнiң "Шешу жолдары" деген тарауының 3-тармағындағы "қамту." сөзi алып тасталып, ", оның iшiнде ересек тұрғындарды дифтерияға, тырысқаққа, құтыруға, iш сүзегiне, В гепатитiне, кене энцефалитiне қарсы вакцинамен қамту, иммуноглобулин мен бактериофаг ауруларының алдын алу." деген сөздермен толықтырылсын;
1.7-бөлiмнiң "Қол жеткiзу жолдары" деген тарауы мынадай мазмұндағы 9, 10, 11-тармақтармен толықтырылсын:
"9. Жүктi әйелдердi жатырiшiлiк инфекцияларға, ұрық дамуының туа бiткен кемiстiгiне, жыныстық жолмен берiлетін инфекцияларға орай тексерудi ұйымдастыру.
10. Жаңа туған нәрестелерде неғұрлым жиi кездесетiн туа бiткен және тұқым қуалаушы аурулардың скрининг-диагностикасын жүргізу.
11. Әйелдердi босандыру ұйымдарында жүктi, босанатын, босанған әйелдер мен жаңа туған нәрестелердi барлық қажеттi дәрiлiк препараттармен қамтамасыз ету.";
1.9-бөлiмнiң "Қол жеткiзу жолдары" деген тарауы мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орган халықаралық практиканың негiзiнде емшек сүтiн алмастырғыштарды сату жөнiндегi ереженi әзiрлесiн.";
1. 11-бөлiмде:
"Негiзгi басымдықтар" деген тарау мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Организация и реализация лечебно-профилактических мероприятий, направленных на лечение больных с поли-, мультирезистентными и хроническими формами туберкулеза.";
главу "Пути достижения" дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Разработать отраслевую программу на 2004-2006 годы, направленную на усиление борьбы с туберкулезом в Республике Казахстан.";
в разделе 1.12.:
главу "Состояние вопроса" дополнить абзацем следующего содержания:
"Нарастает уровень заболеваемости и смертности, обусловленных психо-эмоциональными нагрузками, несбалансированным питанием, малоподвижным образом жизни, воздействием вредных факторов среды обитания, профессиональными факторами и социально-бытовыми условиями, злоупотреблением наркотических средств и психотропных веществ. Актуальной проблемой системы здравоохранения становится распространенность патологии сердечно-сосудистой системы, особенно артериальной гипертонии, на долю которой приходится 20-50 процентов причин смерти. На протяжении последних десятилетий наблюдается тенденция роста и онкологических заболеваний. Сложившаяся ситуация требует принятия срочных мер, направленных на снижение и профилактику заболеваний человека, напрямую зависящих от образа жизни."
главу "Пути достижения" дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Внедрение комплекса широкомасштабных мер по сохранению и укреплению здоровья населения, профилактике и снижению уровня заболеваний, напрямую зависящих от образа жизни.";
дополнить разделом 1.13. следующего содержания:
"1.13. Совершенствование специализированной медицинской
помощи населению
Увеличение удельного веса травматизма в структуре общей заболеваемости населения требует совершенствования и обеспечения соответствующего уровня специализированной и скорой неотложной медицинской помощи, которая стала практически недоступной для жителей сельской местности и не соответствует международным стандартам в городах.
Анализ сложившейся ситуации и качества оказания специализированной помощи, особенно больным с нейрохирургической и кардиохирургической патологией, указывает на усиление негативных тенденций, ведущих к росту смертности и инвалидности больных трудоспособного возраста.
Основные приоритеты:
1. Профилактика и оказание качественной медицинской помощи больным с заболеваниями центральной, периферической нервной системы и кардиохирургической патологией.
2. Повышение оперативности и качества оказания скорой и неотложной медицинской помощи.
Пути достижения:
1. Обеспечение реабилитационной помощи больным с черепно-мозговыми травмами, нейроонкологическими, цереброваскулярными заболеваниями и пороками развития нервной системы.

"4. Туберкулездiң поли-, мультирезистенттiк және созылмалы нысандарымен ауыратын науқастарды емдеуге бағытталған емдеу-алдын алу iс-шараларын ұйымдастыру және iске асыру.";
"Қол жеткiзу жолдары" деген тарауы мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Қазақстан Республикасында туберкулезге қарсы күрестi күшейтуге бағытталған 2004-2006 жылдарға арналған салалық бағдарламаны әзiрлеу.";
1.12-бөлiмiнде:
"Мәселенiң жай-күйi" деген тарау мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Психикалық-сезiмталдық ауыртпалықтан, тұрақты тамақтанбаудан, қимыл-қозғалысы аз өмiр сүру салтынан, тiршiлiк ету ортасының зиянды әсер факторларынан, кәсiби факторлардан және әлеуметтiк-тұрмыстық жағдайлардан, есiрткi және психотроптық заттарға әуестiктен пайда болатын аурулар мен өлiм-жiтiм деңгейi өсуде. Жүрек-қан тамырлары жүйесi патологиясының, әcipece, қайтыс болу себептерiнiң 20-50 процентi үлесiне келетiн артериялық гипертонияның таралуы денсаулық сақтау жүйесiнiң көкейкестi проблемасына айналуда. Соңғы онжылдықтар ішiнде онкологиялық аурулардың да өсу үрдiсi байқалып отыр. Қалыптасқан ахуал адамның өмiр сүру салтымен тiкелей байланысты ауруларды азайтуға және олардың алдын алуға бағытталған шұғыл шаралар қабылдауды талап етедi.";
"Қол жеткiзу жолдары" деген тарауы мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Халық денсаулығын сақтау және нығайту, өмiр сүру салтымен тiкелей байланысты болатын аурулардың алдын алу мен оның деңгейiн төмендету жөнiнде кең ауқымды шаралар кешенiн енгiзу";
мынадай мазмұндағы 1.13-бөлiммен толықтырылсын:
"1.13. Халыққа мамандандырылған медициналық көмек көрсетудi
жетiлдiру
Халықтың жалпы науқастану құрылымында жарақаттанушылық үлес салмағының көбеюi ауылдық жерлердiң тұрғындары үшiн iс жүзiнде қол жетпеске айналған, ал қалаларда халықаралық стандарттарға сәйкес келмейтiн мамандандырылған және шұғыл медициналық жедел көмектi жетiлдiру мен оның тиiстi деңгейiн қамтамасыз етудi талап етедi.
Қалыптасқан жағдайды және мамандандырылған, әcipece, нейрохирургиялық және кардиохирургиялық патологиясы бар науқастарға көрсетілетiн көмектiң сапасын талдау еңбек жасындағы науқастардың өлімі мен мүгедектiгiне әкелетiн келеңсiз үрдiстердiң ушығуын көрсетiп отыр.
Негізгі басымдықтар:
1. Орталық, шеткi нерв жүйесi науқасы және кардиохирургиялық патологиясы бар аурулардың алдын алу және науқастарға сапалы медициналық көмек көрсету.
2. Жедел және шұғыл медициналық көмектiң жеделдiгi мен сапасын арттыру.
Қол жеткiзу жолдары:
1. Бас-ми жарақаттануы, нейроонкологиялық, цереброваскулярлық аурулармен ауыратын және нерв жүйесi дамуында ақаулары бар науқастарға оңалту көмегiн көрсетудi қамтамасыз ету.

2. Улучшение качества диагностики и лечения больных с нейрохирургической и кардиохирургической патологией.
3. Сокращение сроков реабилитации и снижение инвалидности.
4. Обеспечение эффективной организации службы скорой медицинской помощи и оперативного управления ею.
5. Совершенствование системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников организаций скорой медицинской помощи.
6. Модернизация материально-технического оснащения организаций скорой медицинской помощи.";
в части второй:
раздел 2.1. дополнить абзацами следующего содержания:
"Вместе с тем в республике остро стоит вопрос развития и модернизации медицинских организаций республиканского и местного уровней. Следует также обратить внимание на то, что большинство зданий, принадлежащих вышеуказанным организациям, имеют большой срок эксплуатации и неудовлетворительное состояние, что, в свою очередь, отражается на качестве услуг, оказываемых лечебно-профилактическими организациями, условиях пребывания и сервисном обслуживании больных.
Таким образом, состояние материально-технической базы медицинских организаций не позволяет в полной мере внедрять в отечественное здравоохранение современные методы диагностики, лабораторного контроля и модернизировать систему медицинского обслуживания населения, повышать качество оказываемых услуг.
Цель: укрепление материально-технической базы лечебно-профилактических организаций.
Основные приоритеты:
улучшение качества и доступности медицинской помощи населению через укрепление материально-технической базы лечебно-профилактических учреждений.
Пути решения:
1. Продолжить работу по укреплению материально-технической базы лечебно-профилактических организаций в сельской местности.
2. Принять меры по телефонизации, обеспечению холодной и горячей водой объектов сельского здравоохранения";
главу "Пути решения" раздела 2.6. дополнить пунктами 4, 5 следующего содержания:
"4. В целях оказания качественной медицинской помощи укомплектовать медицинским оборудованием фельдшерско-акушерские пункты, сельские участковые больницы, семейные врачебные амбулатории, консультативно-диагностические центры и поликлиники.
5. С целью уменьшения расходов государства на оказание населению медицинской помощи за счет сокращения сроков пребывания больных в стационаре и на амбулаторном лечении необходимо обновить диагностическое и лечебное оборудование в государственных организациях здравоохранения для своевременной диагностики и лечения заболеваний.";
в разделе 2.7.:
главу "Состояние вопроса" дополнить абзацами следующего содержания:

2. Нейрохирургиялық және кардиохирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау мен емдеу сапасын жақсарту.
3. Оңалту мерзiмдерiн қысқарту және мүгедектiктi азайту.
4. Жедел медициналық көмек қызметiн тиiмдi ұйымдастыру және оны жедел басқаруды қамтамасыз ету.
5. Жедел медициналық көмек көрсету ұйымдары қызметкерлерiн даярлау, қайта даярлау және олардың білiктілiгiн арттыру жүйесiн жетiлдiру.
6. Жедел медициналық көмек көрсету ұйымдарының материалдық-техникалық жарақтарын жаңалау.";
екiншi бөлiкте 2.1-бөлiм мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Сонымен бiрге республикада республикалық және жергiлiктi деңгейдегi медициналық ұйымдарды дамыту мен жаңғырту мәселесi өткiр қойылған. Сондай-ақ, жоғарыда көрсетілген ұйымдарға тиесілі ғимараттардың көпшiлiгi ұзақ уақыт пайдаланылғанына және олардың қанағаттанғысыз жай-күйi өз кезегiнде, емдеу-алдын алу ұйымдары көрсететiн қызметтердiң сапасына, науқастардың келуi мен оларға сервистiк қызмет көрсету жағдайына әсер ететiндiгiне назар аударған жөн.
Осылайша, медицина ұйымдарының материалдық-техникалық базасының жай-күйi диагностиканың, зертханалық бақылаудың қазiргi заманғы әдiстерiн отандық денсаулық сақтауға толық көлемде енгiзуге және халыққа медициналық қызмет көрсету жүйесiн жаңғыртуға, көрсетiлетiн қызметтiң сапасын арттыруға мүмкiндiк бермей отыр.
Мақсаты: емдеу-алдын алу ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту.
Негiзгi басымдықтар:
емдеу-алдын алу мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту арқылы халыққа медициналық көмек көрсетудiң сапасы мен қол жетімділiгін жақсарту;
Шешу жолдары:
1. Ауылдық жерлерде емдеу-алдын алу ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi жұмыстар жалғастыру.
2. Ауылдық денсаулық сақтау объектiлерiне телефон орнату, оларды суық және ыстық сумен қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдау.";
2.6-бөлiмнiң "Шешу жолдары" деген тарауы мынадай мазмұндағы 4, 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Сапалы медициналық көмек көрсету мақсатында фельдшерлiк-акушерлiк пункттердi, ауылдық учаскелiк ауруханаларды, отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияларды, консультативтiк-диагностикалық орталықтар мен емханаларды медициналық жабдықпен жарақтау.
5. Науқастардың стационарда және амбулаториялық емдеуде болу мерзiмдерiн қысқарту есебiнен мемлекеттiң халыққа медициналық көмек көрсету шығыстарын азайту мақсатында науқастануды қазiргi заманғы диагностикалау мен емдеу үшiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарында диагностикалау және емдеу жабдықтарын жаңарту қажет.";
2.7-бөлiмде:
"Мәселенiң жай-күйi" деген тарау мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:

"Анализ ситуации по заболеваемости сахарным диабетом в республике показывает ежегодный прирост больных в среднем на 10-12 процентов, что требует увеличения затрат на приобретение инсулина. Кроме того, имеет место выраженный дефицит средств контроля и самоконтроля диабета, в частности по данным регистра, только 2,6 процента больных имеют глюкометры. Это в значительной степени приводит к немотивированному повышению ими дозы инсулина.
В связи с этим необходимо продолжить практику приобретения высококачественных препаратов инсулина и средств их доставки для больных сахарным диабетом. Приобретение таблетированных противодиабетических препаратов, средств контроля и самоконтроля диабета необходимо осуществлять за счет местных бюджетов.
Актуальной проблемой является совершенствование специализированной помощи больным с почечной патологией, включая трансплантацию почек и проведение иммуносупрессивной терапии, что требует обеспечения больных с почечной недостаточностью и пациентов с пересаженной почкой иммуносупрессивными препаратами, диализаторами и расходными материалами, централизованно закупаемыми за счет средств республиканского бюджета.
Принятые меры по лечению больных туберкулезом позволили снизить смертность населения от этого заболевания, однако нерешенной проблемой остается лечение мультирезистентных форм туберкулеза. В этой связи необходимо обеспечить централизованный закуп противотуберкулезных препаратов, в том числе для лечения мультирезистентных форм туберкулеза.
Актуальными остаются вопросы централизованного обеспечения онкологических больных и детей, страдающих лейкемией, высокоэффективными цитостатическими препаратами.";
главу "Пути решения" дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Обеспечить централизованный закуп лекарственных препаратов и расходных материалов для больных диабетом, туберкулезом, почечной патологией, онкологическими заболеваниями и детей, страдающих лейкемией.";
в части пятой:
в абзаце первом главы "Состояние вопроса":
пункт 1 изложить в следующей редакции: "1. Недостаточное финансирование, не покрывающее потребности населения в гарантированном объеме бесплатной медицинской помощи, определенном законодательством республики.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Отсутствие единой тарифной политики в области возмещения затрат по предоставлению медицинских услуг.";
в главе "Основные приоритеты":

"Республикада қант диабетiмен науқастану жөнiндегi жағдайды талдау науқастардың жыл сайын орташа есеппен алғанда 10-12 процентке өсуiн көрсетедi, бұл инсулин сатып алуға жұмсалатын шығындарды ұлғайтуды қажет етедi. Бұдан басқа, диабеттi бақылау мен өзiндiк бақылау құралдарының айқын тапшылығы орын алып отыр, атап айтқанда, тiркелiм деректерi бойынша науқастардың 2,6 процентiнде ғана глюкометрлер бар. Бұл олардың едәуiр дәрежеде инсулин мөлшерiн уәжсiз арттыруына әкелiп соқтырады.
Осыған орай, қант диабетiмен ауыратын науқастар үшiн сапасы жоғары инсулин препараттары мен оларды жеткiзу құралдарын сатып алу практикасын жалғастыру қажет.
Диабетке қарсы таблеткiленген препараттарды, диабеттi бақылау мен өзiндiк бақылау құралдарын сатып алуды жергiлiктi бюджеттер есебiнен жүзеге асыру қажет.
Бүйрек ауыстырып салу жағдайларын және иммундық-супрессивтiк терапия жүргiзу қажеттiлiгін қоса алғанда, бүйрек патологиясы бар науқастарға мамандандырылған көмек көрсетудi жетiлдiру өзектi проблема болып табылады, бұл бүйрек қызметі жеткілiксiз науқастар мен бүйрегi ауыстырылған пациенттердi республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен орталықтандырылып сатып алынатын иммундық-супрессивтiк препараттармен, диализаторлармен және шығындалатын материалдармен қамтамасыз етудi қажет етедi.
Туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеу жөнiнде қабылданған шаралар халық арасында бұл аурудан қайтыс болуды азайтуға мүмкiндiк бердi, алайда, туберкулездiң мультирезистенттiк нысандарын емдеу проблемасы шешiлмей отыр. Осыған байланысты, туберкулезге қарсы, соның iшiнде туберкулездiң мультирезистенттiк нысандарын емдеу үшiн қажет препараттарды орталықтандырылған сатып алуды қамтамасыз ету қажет.
Онкологиялық науқастар мен лейкемиядан зардап шегушi балаларды тиiмдiлiгi жоғары цитостаттық препараттармен орталықтандырылған қамтамасыз ету мәселелерi өзектi күйiнде қалуда.";
"Шешу жолдары" деген тарау мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Диабетпен, туберкулезбен, бүйрек патологиясы бар, онкологиялық аурулармен ауыратын науқастар және лейкемиядан зардап шегушi балалар үшiн дәрiлiк препараттар мен шығындалатын материалдарды орталықтандырылған сатып алуды қамтамасыз ету.";
бесiншi бөлiкте:
"Мәселенiң жай-күйi" деген тараудың бiрiншi абзацында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "1. Республика заңдарында айқындалған тегiн медициналық көмектің кепілдiк берілген көлемiне деген халықтың қажеттілiгін жаппайтын жеткiлiксiз қаржыландыру.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Медициналық қызметтердi ұсыну бойынша шығындарды өтеу саласында бiрыңғай тарифтiк саясаттың болмауы.";
"Негiзгi басымдықтар" деген тарауда:

дополнить пунктами 3, 4 следующего содержания:
"3. Создание системы финансирования здравоохранения, обеспечивающей повышение доступности и качества оказываемой населению медицинской помощи.
4. Поэтапное финансовое обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в течение трех лет.";
в главе "Пути решения":
в тексте на русском языке цифру "5" заменить цифрой "4";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Совершенствовать информационное обеспечение и учет в медицинских организациях.";
дополнить частью 6 следующего содержания:
"Часть 6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансирование Программы осуществляется за счет средств республиканского бюджета и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Реализация Программы требует финансирования из средств республиканского бюджета в 2003 году - 15273312 тыс. тенге, в 2004 году - 20887139 тыс. тенге, в 2005 году - 20887139 тыс. тенге (таблица).
Объем бюджетных средств, необходимый для реализации Программы в 2004-2005 годах, будет уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
тыс. тенге
____________________________________________________________________
N !  Наименование мероприятий  !  2003 год ! 2004 год ! 2005 год
--------------------------------------------------------------------
1.   Обеспечение иммунизацией       638196     638196     638196
населения, в том числе
вакцинами против дифтерии,
столбняка, бешенства,
брюшного тифа и клещевого
энцефалита и гепатита В
2.  Обеспечение современным       1404122    1382101     1382101
медицинским оборудованием
и санитарным автотранспортом
государственных лечебно-
профилактических организаций
3.  Обеспечение закупа лекар-     3795056    3795056     3795056
ственных препаратов и
расходных материалов,
в том числе для больных:
диабетом -                    1167691    1167691     1167691
туберкулезом -                1293673    1293673     1293673
почечной патологией -          400206     400206      400206
онкологическими заболеваниями- 800000     800000      800000
детей, страдающих лейкемией -  133486     133486      133486
4.  Совершенствование управления    71786      71786       71786
медицинским обслуживанием
населения
5.  Обеспечение необходимого     10000000   15000000    15000000
уровня финансирования
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи,
в том числе учтено в пунктах
1, 3                           635848                      ".
-------------------------------------------------------------------

мынадай мазмұндағы 3, 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Халыққа көрсетiлетiн медициналық көмектiң қол жетiмдiлiгi мен сапасын арттыруды қамтамасыз ететiн денсаулық сақтауды қаржыландыру жүйесiн құру.
4. Үш жыл iшiнде тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн қаржылық қамтамасыз етуге кезең-кезеңiмен қол жеткiзу.";
"Шешу жолдары" деген тарауда:
орыс тіліндегi мәтiнде "5" деген сан "4" деген санмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Медицина ұйымдарында ақпараттық қамтамасыз ету мен есепке алуды жетілдipу.";
мынадай мазмұндағы 6-бөлiммен толықтырылсын:
"6-бөлiм. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджеттiң қаражаты және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыру республикалық бюджеттің қаражатынан 2003 жылы - 15273312 мың теңге, 2004 жылы - 20887139 мың теңге, 2005 жылы - 20887139 мың теңге қаржыландыруды (кесте) қажет етедi.
Бағдарламаны 2004-2005 жылдары iске асыру үшiн қажеттi бюджет қаражатының көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
мың теңге
___________________________________________________________________
N|  Iс-шаралардың атауы         | 2003 жыл | 2004 жыл | 2005 жыл
___________________________________________________________________
1. Халықты иммундық егуді,         638196    638196     638196
соның iшiнде дифтерияға,
тырысқаққа, құтыру, іш
сүзегi мен кене
энцефалитiне және В
гепатитiне қарсы
вакциналармен қамтамасыз
ету
2. Мемлекеттiк емдеу-алдын         1404122   1382101    1382101
алу ұйымдарын қазiргi
заманғы медициналық
жабдықпен және
санитарлық автокөлiкпен
қамтамасыз ету
3. Дәрiлiк препараттар мен         3795056   3795056    3795056
шығындалатын материалдарды,
соның iшiнде:
диабетпен-                      1167691   1167691    1167691
туберкулезбен-                  1293673   1293673    1293673
бүйрек патологиясымен-          400206    400206     400206
онкологиялық аурулармен         800000    800000     800000
ауыратын науқастарға және
лейкемиядан зардап шегушi
балалар                         133486    133486     133486
үшiн сатып алуды
қамтамасыз eту
4. Халыққа медициналық             71786     71786      71786
қызмет көрсетудi басқаруды
жетілдіру
5. Тегiн медициналық               10000000  15000000   15000000
көмектiң кепiлдiк берілген
көлемiн қаржыландырудың
қажеттi деңгейiн қамтамасыз
ету, соның iшiнде 1,
3-тармақтарда ескерілгенi       635848                     ".
___________________________________________________________________

2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті