О вопросах присвоения высших воинских и специальных званий, классных чинов
Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1565. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 5 мая 2017 года № 470
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 05.05.2017 № 470.
В целях дальнейшего упорядочения присвоения высших воинских и специальных званий, классных чинов и приведения перечня должностей, замещаемых лицами высшего офицерского и начальствующего состава, в соответствие с произошедшей реорганизацией некоторых государственных органов и их структур ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести следующие изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 12 мая 2000 года N 392 "О перечне должностей, замещаемых лицами высшего офицерского и начальствующего состава":
1) в приложении N 1:
после строки
"Заместитель Министра обороны - генерал-лейтенант"
(за исключением ведающего вопросами
воспитательной работы, экономики и финансов)
дополнить строкой следующего содержания:
"Первый заместитель председателя Комитета - генерал-майор";
начальников штабов - начальник департамента
оперативного планирования
после строки
"Заместитель председателя - генерал-майор";
Комитета начальников штабов
дополнить строкой следующего содержания:
"Начальник департамента - генерал-майор";
организационно-мобилизационной работы
в строке
"Начальник Главного - генерал-лейтенант"
разведывательного управления
после слова "управления" дополнить словами "Вооруженных Сил";
в строке
"Заместитель командующего видом - генерал-майор"
Вооруженных Сил (за исключением ведающего
вопросами воспитательной работы, тыла)
слово "командующего" заменить словом "главнокомандующего";
2) в приложении N 2:
после строки
"Заместитель Председателя - генерал-майор"
(за исключением ведающего кадровыми,
финансово-хозяйственными вопросами)
дополнить строками следующего содержания:
"Заместитель Председателя - директор - генерал-майор
Пограничной службы
Начальники департаментов анализа и стратегического - генерал-майор";
планирования, военной контрразведки, кадровой
работы, контрразведки, по борьбе с международным
терроризмом и религиозным экстремизмом,
по защите конституционного строя, экономической
безопасности
3) в приложении N 3:
после строки
"Вице-министр - генерал-майор
(за исключением ведающего кадровыми, полиции"
финансово-хозяйственными вопросами)
дополнить строкой следующего содержания:
"Вице-министр - председатель Комитета - генерал-майор
по борьбе с наркобизнесом и контролю за полиции";
оборотом наркотиков
строки
"Командующий внутренними войсками - генерал-лейтенант
Первый заместитель Командующего - генерал-майор
внутренними войсками
- начальник штаба войск
Заместитель Командующего - генерал-майор"
внутренними войсками
(за исключением ведающего вопросами
воспитательной и социально-правовой
работы, тыла)
изложить соответственно в следующей редакции:
"Командующий внутренними войсками - генерал-лейтенант
- председатель Комитета внутренних войск
Первый заместитель Командующего - генерал-майор
внутренними войсками - начальник
Главного штаба внутренних войск
- первый заместитель председателя
Комитета внутренних войск
Заместитель Командующего - генерал-майор";
внутренними войсками - заместитель
председателя Комитета внутренних войск
(за исключением ведающего вопросами
воспитательной и социально-правовой
работы, тыла)
после строки
"Полномочный представитель в Бюро - генерал-майор
по координации борьбы с организованной полиции"
преступностью и иными опасными видами
преступлений на территории Содружества
Независимых Государств
дополнить строкой следующего содержания:
"Начальник Центра по координации борьбы - генерал-майор
с особо опасными преступлениями полиции";

Жоғары әскери және арнаулы атақтар, сыныптық шендер беру мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1565 Жарлығы
Жоғары әскери және арнаулы атақтар, сыныптық шендер беруді одан әрі реттеу, жоғары офицерлік және басшы құрамның адамдары атқаратын лауазымдар тізбесін кейбір мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдарында болған қайта ұйымдастырумен сәйкес келтіру мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Жоғары офицерлік және басшы құрамның адамдары атқаратын лауазымдар тізбесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 мамырдағы N 392  Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) N 1 қосымшада:
"Қорғаныс министрінің орынбасары               - генерал-лейтенант"
(тәрбие жұмысы, экономика және қаржы
мәселелерімен айналысатынды қоспағанда)
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Штабтар бастықтары комитеті төрағасының бірінші  - генерал-майор";
орынбасары - жедел жоспарлау департаментінің
бастығы
"Штабтар бастықтары комитеті төрағасының           - генерал-майор"
орынбасары
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы                     - генерал-майор";
департаментінің бастығы
"Бас барлау басқармасының бастығы              - генерал-лейтенант"
деген жолда "Бас" деген сөздің алдынан "Қарулы Күштер" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қарулы Күштер түрлерінің Бас қолбасшысының        - генерал-майор"
орынбасары (тәрбие жұмысы, тыл мәселелерімен
айналысатынды қоспағанда)
деген жолдар өзгеріссіз қалдырылсын;
2) N 2 қосымшада:
"Төрағаның орынбасары (кадр, қаржы-шаруашылық      - генерал-майор"
мәселелерімен айналысатынды қоспағанда)
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Төрағаның орынбасары -                             - генерал-майор
Шекара қызметінің директоры
Талдау және стратегиялық жоспарлау, әскери қарсы  - генерал-майор";
барлау, кадр жұмысы, қарсы барлау, халықаралық
терроризм мен діни экстремизмге қарсы күрес,
конституциялық құрылысты, экономикалық
қауіпсіздікті қорғау жөніндегі департаменттердің
бастықтары
3) N 3 қосымшада:
"Вице-министр (кадр, қаржы-шаруашылық             - полиция
мәселелерімен айналысатынды қоспағанда)             генерал-майоры"
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Вице-министр - Есірткі бизнесіне қарсы күрес    - полиция
және есірткі айналымын бақылау комитетінің         генерал-майоры";
төрағасы
"Ішкі әскерлер қолбасшысы                       - генерал-лейтенант
Ішкі әскерлер қолбасшысының                         - генерал-майор
бірінші орынбасары - әскерлер штабы бастығы
Ішкі әскерлер қолбасшысының орынбасары (тәрбие     - генерал-майор"
және әлеуметтік-құқықтық жұмыс, тыл
мәселелерімен айналысатынды қоспағанда)
деген жолдар тиісінше мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі әскерлер қолбасшысы -                     - генерал-лейтенант
Ішкі әскерлер комитетінің төрағасы
Ішкі әскерлер қолбасшысының бірінші орынбасары
- Ішкі әскерлер бас штабының бастығы - Ішкі         - генерал-майор
әскерлер комитеті төрағасының бірінші орынбасары
Ішкі әскерлер қолбасшысының орынбасары -          - генерал-майор";
Ішкі әскерлер комитеті төрағасының орынбасары
(тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыс, тыл
мәселелерімен айналысатынды қоспағанда)
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы аумағында        - полиция
Ұйымдасқан қылмысқа және қылмыстың өзге де          генерал-майоры"
қауіпті түрлеріне қарсы күресті үйлестіру
жөніндегі бюродағы уәкілетті өкіл
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Аса қауіпті қылмыстарға қарсы күресті           - полиция
үйлестіру жөніндегі орталықтың бастығы             генерал-майоры";

4) в приложении N 4:
в строке
"Заместитель начальника - полковник, генерал-майор"
Службы охраны
слово "полковник," исключить;
дополнить строкой следующего содержания:
"Заместитель начальника - генерал-майор";
Службы охраны - начальник
первого департамента
5) в приложении N 5:
в строке
"Первый заместитель Командующего - полковник, генерал-майор"
Республиканской гвардией
слово "полковник," исключить;
6) в приложении N 7:
в строке
"Заместитель Генерального прокурора - генерал-майор юстиции,
Республики Казахстан - Главный - генерал-лейтенант юстиции"
военный прокурор
слова "генерал-майор юстиции," исключить;
7) приложение N 8 изложить в следующей редакции:
"Перечень должностей Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, подлежащих замещению лицами высшего начальствующего состава
Вице-министр - генерал-майор
(ведающий вопросами гражданской
обороны, воинских частей и
оперативного реагирования)
Заместитель председателя Комитета - генерал-майор
по государственному контролю и надзору внутренней службы
в области чрезвычайных ситуаций
(ведающий вопросами государственной
противопожарной службы)
Директор Департамента - генерал-майор";
гражданской обороны, воинских
частей и оперативного реагирования
8) в приложении N 9:
в наименовании приложения слова "Агентства финансовой полиции Республики Казахстан" заменить словами "Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)";
в строке
"Заместитель Председателя Агентства - генерал-майор
(ведающий вопросами следствия) финансовой полиции"
после слова "следствия" дополнить словами ", борьбы с коррупцией".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

4) N 4 қосымшада:
"Күзет қызметі бастығының орынбасары               - полковник,
генерал-майор"
деген жолдағы "полковник," деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Күзет қызметі бастығының орынбасары -           - генерал-майор";
бірінші департамент бастығы
5) N 5 қосымшада:
"Республикалық ұлан қолбасшысының бірінші          - полковник,
орынбасары                                           генерал-майор"
деген жолдағы "полковник," деген сөз алып тасталсын;
6) N 7 қосымшада:
"Қазақстан Республикасы Бас проку-     - әділет генерал-майоры,
рорының орынбасары - Бас әскери        - әділет генерал-лейтенанты"
прокурор
деген жолдағы "әділет генерал-майоры," деген сөздер алып тасталсын;
7) N 8 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жоғары басшы құрамы адамдары атқаратын лауазымдар тізбесі
Вице-министр (азаматтық қорғаныс, әскери бөлімдер   - генерал-майор
және жедел әрекет ету мәселелерімен айналысатын)
Төтенше жағдайлар саласындағы мемлекеттік          - ішкі қызмет
бақылау мен қадағалау комитеті төрағасының           генерал-майоры
орынбасары (мемлекеттік өртке қарсы қызмет
мәселелерімен айналысатын)
Азаматтық қорғаныс, әскери бөлімдер және жедел    - генерал-майор";
әрекет ету департаментінің директоры
8) N 9 қосымшада:
қосымшаның атауындағы "Қазақстан Республикасы Қаржы полициясы агенттігінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының)" деген сөздермен алмастырылсын;
"Агенттік төрағасының орынбасары (тергеу          - қаржы полициясы
мәселелерімен айналысатын)                          генерал-майоры"
деген жолдағы "тергеу" деген сөзден кейін ", сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті