О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска от 20 января 1995 года
Указ Президента Республики Казахстан от 22 июля 2005 года N 1620
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска от 20 января 1995 года.
2. Уполномочить Министра финансов Республики Казахстан Коржову Наталью Артемовну заключить от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска от 20 января 1995 года, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения Указом Президента РК от 3 апреля 2006 года N 84 .
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
ПРОЕКТ
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 июля 2005 года
N№1620
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между
Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях
использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган
и обеспечения жизнедеятельности города Приозерска
от 20 января 1995 года
Республика Казахстан и Российская Федерация, в дальнейшем именуемые Стороны,
согласились внести в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности города Приозерска от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) следующие изменения и дополнения:
1. В преамбуле:
абзац третий исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"руководствуясь Договором между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года, Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военно-техническом сотрудничестве от 28 марта 1994 года,".
2. В абзаце втором статьи 1 слово "Жезказганской" заменить словом "Карагандинской".

Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету шарттары туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 22 шілдедегі N 1620 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету шарттары туралы  келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Наталья Артемовна Коржова Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету шарттары туралы келiсiмге қағидатты сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, оған өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2006.04.03.  N 84 жарлығымен.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ЖОБА
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 22 шiлдедегi
N 1620 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ
полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск
қаласының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету шарттары
туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету шарттары туралы келiсiмге (бұдан әрi - Келiсiм) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге келiстi:
1. Кiрiспедегi:
үшiншi абзац алып тасталсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери ынтымақтастық туралы шартты, 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы әскери-техникалық ынтымақтастық туралы келiсiмдi басшылыққа ала отырып,".
2. 1-баптың екiншi абзацындағы "Жезқазған" деген сөз "Қарағанды" деген сөзбен ауыстырылсын.

3. В статье 2 слова ", упомянутого в статье 4 Договора по ПРО-72 и зафиксированного в Согласованном заявлении к Договору по ПРО-72 от 1 ноября 1978 года" исключить.
4. Статью 4 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами, движимым и недвижимым имуществом Полигона, а также движимым и недвижимым имуществом города Приозерска.
2. Российская Федерация осуществляет оплату за использование Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков в период их аренды в соответствии с Договором об аренде испытательного полигона Сары-Шаган от 18 октября 1996 года.".
5. Второе предложение пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Статус воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, лиц, входящих в их состав, и членов их семей, а также вопросы юрисдикции правоохранительных органов Российской Федерации на территории Полигона определяются Соглашением между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о статусе воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, от 20 января 1995 года и другими соглашениями Сторон.".
6. В статье 9:
первое предложение абзаца первого изложить в следующей редакции:
"Деятельность Полигона регламентируется Положением о структурных подразделениях, объектах и боевых полях Государственного центрального межвидового полигона Министерства обороны Российской Федерации, размещенных на территории Республики Казахстан, утверждаемым Министром обороны Российской Федерации по согласованию с Министром обороны Республики Казахстан (далее - Положение о Полигоне).";
в абзаце седьмом слова "Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан" заменить словами "Государственным органом Республики Казахстан по вопросам науки и новых технологий".
7. В статье 10:
в абзаце втором слова "восстановление и" исключить;
в абзаце четвертом слово "полную" исключить;
после абзаца девятого дополнить абзацем следующего содержания:
"рекультивацию полей падения мишеней и ракет при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Командование Полигона совместно с местными исполнительными органами власти Республики Казахстан определяют порядок использования участков территории Полигона при оказании помощи в ликвидации стихийных бедствий.";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"Временное прекращение или ограничение плановых работ Полигона при использовании его территории в других целях производится на основании совместных решений Министерства обороны Российской Федерации и Министерства обороны Республики Казахстан.".

3. 2-баптағы "Полигонның ӘШҚҚ-72 жөнiндегi Шарттың 4-бабында айтылған және 1978 жылғы 1 қарашадағы Шартқа Келiсiлген мәлiмдемеде бекiтiлген" деген сөздер алып тасталсын.
4. 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы жалға беру шартымен жер учаскелерiн онда орналасқан Полигонның объектiлерiмен, жылжымалы және жылжымайтын мүлкiмен, сондай-ақ Приозерск қаласы жылжымалы және жылжымайтын мүлкiмен бiрге Ресей Федерациясына уақытша пайдалануға бередi.
2. Ресей Федерациясы Сарышаған сынақ полигонын жалға беру туралы 1996 жылғы 18 қазандағы шартқа сәйкес жер учаскелерiн, олардың жалға берiлуi кезеңiнде Полигонның Ресей Федерациясы мүдделерiнде пайдаланылғаны үшiн ақы төлеудi жүзеге асырады.".
5. 7-баптың 1-тармағының екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан Ресей Федерациясының әскери құралымдарының, олардың құрамына кiретiн адамдар мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi, сондай-ақ Полигон аумағындағы Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарының заңдық құзыры мәселелерi Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша тұрған Ресей Федерациясы әскери құралымдарының мәртебесi туралы келiсiммен және Тараптардың басқа да келiсiмдерiмен айқындалады".
6. 9-бапта:
бiрiншi абзацтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигонның қызметi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiмен келiсiм бойынша Ресей Федерациясының Қорғаныс министрi бекiтетiн, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң Мемлекеттiк орталық түраралық полигонының құрылымдық бөлiмшелерi, объектілерi және әскери алаңдары туралы ережемен (бұдан әрi - Полигон туралы Ереже) регламенттеледi";
жетiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiктерiмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар мәселелерi жөнiндегі мемлекеттiк органымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 10-баптағы:
екiншi абзацтағы "қалпына келтiрудi және" деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi абзацтың қазақша мәтiнi өзгерiссiз қалады;
тоғызыншы абзацтағы "мiндеттенедi" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тараптардың келiсiмiмен айқындалатын тәртiппен қажет болған кезде нысаналар мен зымырандар құлаған алаңдарды қайта өңдеудi мiндеттенедi";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигонның қолбасшылығы Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы билiк органдарымен бiрлесiп дүлей зілзалаларды жоюға көмек көрсету кезiнде Полигон аумағының учаскелерiн пайдаланудың тәртiбiн айқындайды.";
мынадай мазмұндағы он үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Полигонның аумағын басқа мақсаттарда пайдалану кезiнде оның жоспарлы жұмыстарын уақытша тоқтату немесе шектеу Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң бiрлескен шешiмдерi негiзiнде жүргiзіледi.".

8. Статью 11 дополнить абзацем следующего содержания:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, которые согласованы с командованием Полигона.".
9. Статью 13 изложить в следующей редакции:
"Российская Сторона обязуется не производить на территории Полигона геологическую разведку и разработку полезных ископаемых. Охоту на животных, рыбную ловлю и сбор дикорастущих растений на территории Полигона осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
10. Статью 15 изложить в следующей редакции:
"Министерство обороны Республики Казахстан имеет приоритетное право на приобретение новых видов вооружения и военной техники, прошедших отработку на Полигоне.".
11. Статью 18 дополнить абзацем следующего содержания:
"Порядок воинских перевозок и расчеты за них определяются отдельным соглашением Сторон.".
12. Статью 22 после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"Соответствие форм допусков контрольных органов Сторон к работам и документам, содержащим секретные сведения, определяется отдельным соглашением Сторон.".
13. В статье 23 после слова "Полигона" дополнить словами "и настоящего Соглашения".
Все споры и разногласия, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров между Сторонами.
При возникновении у одной из Сторон вопросов, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет другую Сторону не позднее чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу.
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности города Приозерска от 20 января 1995 года и прекращает свое действие одновременно с данным Соглашением.
Совершено в городе " " __________ 200___ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ             ЗА РОССИЙСКУЮ
КАЗАХСТАН                 ФЕДЕРАЦИЮ

8. 11-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Полигонның аумағында жер кадастрын және мониторингтi жүргiзудi, жердiң мақсатты пайдаланылуын бақылауды Полигонның қолбасшылығымен келiсiлген тәртiппен және мерзiмдерде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы жүзеге асырады.".
9. 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Ресей Тарапы Полигонның аумағында геологиялық барлауды және пайдалы қазбалар өндiрудi жүргiзбеуге мiндеттенедi. Полигон аумағында аң аулау, балық аулау және жабайы өсiмдiктердi жинау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
10. 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Полигонда сынақтан өткен қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа түрлерiн сатып алуға басым құқығы бар.".
11. 18-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әскери тасымалдаулар және олар үшiн есеп айырысу тәртiбi Тараптардың жеке келiсiмiмен айқындалады.".
12. 22-бап бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тараптардың бақылау органдарын құпия мәлiметтердi қамтитын жұмыстар мен құжаттарға рұқсаттамасы нысандарының сәйкестігі Тараптардың жеке келiсiмiмен айқындалады.".
13. 23-баптағы "Шартты" деген сөзден кейiн "және осы Келiсiмдi" деген сөздермен толықтырылсын.
Осы Хаттаманың ережелерiн түсiндiру және қолдану кезiнде туындаған барлық даулар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасында өзара консультациялар және келiссөздер жолымен шешiлетiн болады.
Тараптардың бiрiнде бiрлескен шешiмдi талап ететiн мәселелер туындаған кезде осы Тарап екiншi Тарапты келiссөздер басталғанға дейiн 30 күннен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етедi.
Осы Хаттама Тараптар оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Хаттама Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету шарттары туралы келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады және өз қолданысын осы Келiсiммен бiр мезгiлде тоқтатады.
_________ қаласында 200__ жылғы "___"______ әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiндегi екi данада жасалды әрi екi мәтiннiң күшi бiрдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ            РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
ҮШIН                              ҮШIН