О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388
Указ Президента Республики Казахстан от 24 июля 2006 года N 150. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В соответствии со статьей 20 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388 "О Государственной программе развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 26, ст. 329) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 3:
в подразделе 3.6. абзацы девятый и десятый исключить;
дополнить главой 3.6.1. следующего содержания:
"3.6.1. Система гарантирования и страхования ипотечных кредитов.
Немаловажную роль в динамичном развитии ипотечного кредитования играет система гарантирования и страхования ипотечных кредитов. Система гарантирования и страхования ипотечных кредитов направлена на создание благоприятных условий для повышения доступности ипотечных кредитов путем разделения кредитных рисков по кредиту между банками второго уровня и организациями, осуществляющими гарантирование и страхование ипотечных кредитов.
В этой связи в 2003 году был создан Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов (далее - КФГИК). Создание системы гарантирования и страхования ипотечных кредитов позволит Казахстану оптимизировать и расширить рынок ипотечных кредитов. Система гарантирования и страхования ипотечных кредитов предполагает покрытие КФГИК до 100 % кредитных рисков в течение срока всего кредита.";
в разделе 5:
пункт 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"развитие системы гарантирования ипотечных кредитов.";
в подразделе 5.1.:
в главе 5.1.1. в абзаце третьем слова "затраты застройщиков жилых домов, связанные с долевым участием в развитии городских энергоисточников (оплата за присоединяемую мощность)" заменить словами "плату за подключение дополнительных мощностей, а также затраты, связанные с развитием и реконструкцией сетей транспортировки энергии энергопередающей организации, застройщиков жилых домов независимо от их форм собственности";

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 24 шілдедегі N 150 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
"Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында" жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 20-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 - 2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., N 26, 329-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 - 2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында:
3-бөлiмде:
3.6-шағын бөлiмде тоғызыншы және оныншы абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3.6.1-тараумен толықтырылсын:
"3.6.1. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйесi.
Ипотекалық кредит берудi серпiндi дамытуда ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйесi айтарлықтай рөл атқарады. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйесi екiншi деңгейдегi банктер мен ипотекалық кредиттерге кепiлдiк берудi және сақтандыруды жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы кредит бойынша кредиттiк тәуекелдердi бөлу жолымен ипотекалық кредиттерге қолжетiмдiлiктi арттыру үшiн қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған.
Осыған байланысты 2003 жылы Қазақстандық ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру қоры (бұдан әрi - ҚИКБҚ) құрылды. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және оларды сақтандыру жүйесiн құру Қазақстанға ипотекалық кредиттер нарығын оңтайландыруға және кеңейтуге мүмкiндiк бередi. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйесi бүкiл кредиттiң мерзiмi iшiнде кредиттiк тәуекелдердiң 100%-ға дейiн ҚИКБҚ-ның жабылуын болжайды.";
5-бөлiмде:
2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру жүйесiн дамыту.";
5.1-шағын бөлiмде:
5.1.1-тарауда үшiншi абзацтағы "қалалық энергия көздерiн дамытуға үлестiк қатысумен байланысты тұрғын үй салушылардың шығындарын (қосылатын қуат үшiн ақы төлеу)" деген сөздер "қосымша қуаттарды қосуға ақы төлеудi, сондай-ақ энергия беретiн ұйымдардың энергияны тасымалдау желiлерiн дамытуға және қайта жаңғыртуға байланысты, меншiк нысанына қарамастан тұрғын үйлердi салушылардың шығындарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

главу 5.1.2. дополнить абзацами вторым, четвертым и пятым следующего содержания:
"выделение местным исполнительным органам целевых трансфертов на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов индивидуального жилищного строительства с учетом количества поданных заявлений граждан на предоставление земельных участков для индивидуального жилищного строительства;";
"Гражданам Республики Казахстан будут предоставляться земельные участки для индивидуального жилищного строительства с подведенными инженерно-коммуникационными сетями, что значительно сократит расходы граждан при строительстве собственного жилья. Будут предприняты меры по разработке единой процедуры получения гражданами земельных участков для индивидуального жилищного строительства.
Во избежание бюрократической волокиты осуществление процедуры оформления и выдачи правоудостоверяющих документов на земельные участки будет производиться по принципу "одного окна" с установлением конкретных сроков рассмотрения заявлений граждан.";
в главе 5.1.6.:
в абзаце первом слова "стоимостью, не превышающей 350 долл. США за один квадратный метр" исключить;
в абзаце четвертом слова "- не более 350 долл. США в среднем по республике" заменить словами "общей площади квартиры не должна превышать 56515 тенге за один квадратный метр. При этом стоимость одного квадратного метра общей площади квартиры по регионам будет регулироваться при проведении государственной экспертизы проектов.";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Строительство жилья и развитие арендного сектора жилья";
дополнить абзацами четырнадцатым, шестнадцатым и семнадцатым следующего содержания:
"Кредитные средства на строительство жилья будут перераспределены между областями с учетом платежеспособного спроса со стороны населения на доступное жилье.";
"Организация арендных домов и развитие арендного сектора жилья являются альтернативными способами обеспечения населения благоустроенным жильем и требуют разработки законодательной базы, принятия дополнительных мер для реализации этой задачи. Создание условий для развития такого жилья требует привлечения государственных средств в виде установления определенных льгот как застройщикам и собственникам арендных домов, так и нанимателям.
Для более полного охвата и скорейшего решения жилищных проблем населения необходимо рассмотреть механизм дальнейшего развития сектора арендного жилья.";
двадцать второй абзац изложить в следующей редакции:
"При этом в целях исключения спекуляций с доступным жильем в договорах купли - продажи будет предусмотрено ограничение по реализации жилья в течение трех лет со дня его приобретения, за исключением случаев реализации заложенного жилья в принудительном внесудебном порядке или по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
в главе 5.2.1. подраздела 5.2. последнее предложение пункта 2 исключить;
в разделе 6:

5.1.2-тарау мынадай мазмұндағы екiншi, төртiншi және бесiншi абзацтармен толықтырылсын:
"азаматтардың жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiн алуға берген өтiнiштерiнiң санын ескере отырып, жергiлiктi атқарушы органдарға жеке тұрғын үй құрылысының аудандарында инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту мен орналастыруға мақсатты трансферттер бөлу;";
"Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерi инженерлiк-коммуникациялық желiлер жүргiзiле отырып берiледi, бұл жеке тұрғын үйiн салған кезде азаматтардың шығыстарын айтарлықтай қысқартады. Азаматтардың жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiн алудың бiрыңғай рәсiмiн әзiрлеу жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Төрешiлдiк әуре-сарсаңды болдырмау үшiн жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжаттарды ресiмдеу және беру рәсiмдерiн жүзеге асыру азаматтардың өтiнiштерiн қараудың нақты мерзiмiн белгiлей отырып, "жалғыз терезе" қағидаты бойынша жүргiзiледi.";
5.1.6-тарауда:
бiрiншi абзацта "бip шаршы метр үшiн 350 АҚШ долларынан аспайтын" деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi абзацта: "- республика бойынша орта есеппен 350 АҚШ долларынан аспайды" деген сөздер "пәтерлердiң жалпы алаңының бiр шаршы метрi үшiн 56515 теңгеден аспайды. Бұл ретте өңiрлер бойынша пәтерлердiң жалпы алаңының бiр шаршы метрi құрылысының құны жобалардың мемлекеттiк сараптамасын жүргiзген кезде реттелетiн болады." деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысы және тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту";
мынандай мазмұндағы он төртiншi, он алтыншы және он жетiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Тұрғын үй салуға арналған кредиттiк қаражат халық тарапынан қолжетiмдi тұрғын үйге арналған төлемге қабiлеттi сұранысын ескере отырып, облыстардың арасында қайта бөлiнедi.";
"Халықты жайлы тұрғын үймен қамтамасыз етудiң баламалы тәсiлдерiнiң бiрi жалға берiлетiн үйлердi ұйымдастыру және тұрғын үйдi жалға беру секторын дамыту болып табылады және заңнамалық базаны әзiрлеудi, осы мiндеттi іске асыру үшiн қосымша шаралар қабылдауды талап етедi. Мұндай тұрғын үйдi дамыту үшiн жағдай жасау құрылыс салушыларға да, жалға берiлетiн үйлердiң меншiк иелерiне де, сондай-ақ жалға алушыларға да белгiлi бір жеңiлдiктердi белгiлеу түрiнде мемлекеттiк қаражатты тартуды талап етедi.
Халықтың тұрғын үй проблемаларын толық қамту және жеделдетiп шешу үшiн жалға берiлетiн тұрғын үй секторын одан әрi дамытудың тетiгiн қарау қажет.";
жиырма екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте қолжетiмдi тұрғын үй алыпсатарлығын болдырмау мақсатында мәжбүрлеме соттан тыс тәртiппен немесе соттың шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен кепiлдiкке алынған тұрғын үйдi сату жағдайларын қоспағанда, тұрғын үйдi сатып алу-сату шарттарында тұрғын үйдi сатып алған күннен бастап үш жыл iшiнде оны сатуға шектеу көзделетiн болады.";
5.2-шағын бөлiмнiң 5.2.1-тарауында:
2-тармақтың соңғы сөйлемi алып тасталсын;
6-бөлiмде:

в абзаце шестом цифры "84,0" заменить цифрами "64,0";
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры при строительстве жилых домов в 2006 году - 20,0 млрд. тенге.";
в разделе 7:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Ввод жилья в 2005 году составил - 5,04 млн. кв. метров (43,6 тыс. квартир), в 2006 году составит - 5,11 млн. кв. метров (44,1 тыс. квартир), в 2007 году - 5,68 млн. кв. метров общей площади жилых домов (50,4 тыс. квартир).";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"за три года будут сданы в эксплуатацию жилые дома площадью 15,8 млн. кв. метров или обеспечены жильем около 250 тыс. семей;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

алтыншы абзацта "84,0" цифрлары "64,0" цифрларымен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"тұрғын үйлер салған кезде инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымдарды дамыту мен жайластыруға 2006 жылы - 20,0 млрд. теңге.";
7-бөлiмде:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үйлердi iске қосу 2005 жылы - 5,04 млн. шаршы метрдi құрады (43,6 мың пәтер), 2006 жылы тұрғын үйлердiң жалпы алаңы - 5,11 млн. шаршы метр (44,1 мың пәтер), 2007 жылы - 5,68 млн. шаршы метр (50,4 мың пәтер) құрайды.";
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"үш жылдың iшiнде алаңы 15,8 млн. шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берiледi немесе 250 мың отбасы тұрғын үймен қамтамасыз етiледi;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті