О мерах по модернизации системы государственного управления Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года N 273. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 3 января 2024 года № 429.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
и республиканской печати
В целях углубления административной реформы, направленной на модернизацию системы государственного управления, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Определить основные принципы реформирования системы государственного управления:
1) постепенность и последовательность этапов;
2) комплексность поставленных задач реформирования и системность предлагаемых решений;
3) транспарентность;
4) постоянный мониторинг реализации принятых решений;
5) эффективность взаимодействия всех вовлеченных государственных органов.
2. Основывать эффективную систему государственного управления на:
1) повышении эффективности контрольных и надзорных функций центральных государственных органов при сохранении самостоятельности регионов;
2) повышении гибкости во взаимоотношениях между разными уровнями исполнительной власти;
3) комплексной оценке эффективности деятельности органов государственного управления;
4) создании условий для привлечения на государственную службу наиболее талантливых кадров;
5) формировании позитивного имиджа государственной службы;
6) внедрении новых подходов в бюджетном процессе;
7) внедрении оптимальных методов государственного менеджмента, ориентированных на конечный результат;
8) снижении коррупции.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 19.03.2010 № 954.
3. Определить, что приоритетами реформирования на настоящем этапе должны стать:
1) качественное совершенствование процессов и процедур государственного управления, а также предоставления государственных услуг;
2) повышение профессионализма, эффективности деятельности и координации государственного аппарата.
4. Утвердить прилагаемый план первоочередных мероприятий по модернизации системы государственного управления.
5. Создать для координации деятельности государственных органов межведомственную комиссию по проведению административной реформы под руководством Премьер-Министра Республики Казахстан в составе согласно приложению к настоящему Указу.
Сноска. Пункт 5 в редакции Указа Президента РК от 16.04.2014 № 799.
6. Правительству Республики Казахстан:
1) внести предложения по созданию Центра по изучению актуальных вопросов государственного управления;

Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару жүйесiн жаңғырту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 273 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 3 қаңтардағы № 429 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Yкіметі актiлерiнiң жинағында
және республикалық баспасөзде
жариялануға тиiс
Мемлекеттiк басқару жүйесiн жаңғыртуға бағытталған әкiмшiлiк реформаны тереңдету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Мемлекеттiк басқару жүйесiн реформалаудың мынадай негiзгi қағидаттары белгiленсiн:
1) кезеңдердiң бiртiндеушiлiгi мен дәйектiлiгi;
2) реформалаудың алға қойылған мiндеттерiнiң кешендiлiгi және ұсынылып отырған шешiмдердiң жүйелiлiгi;
3) транспаренттiлiк;
4) қабылданған шешiмдердi iске асырудың тұрақты мониторингi;
5) жұмылдырылған барлық мемлекеттiк органдардың өзара iс-қимылының тиiмдiлiгi.
2. Мемлекеттiк басқарудың тиiмдi жүйесi мыналарға негiзделсiн:
1) өңiрлердiң дербестiгiн сақтау барысында орталық мемлекеттiк органдардың бақылау және қадағалау функцияларының тиiмдiлiгiн арттыру;
2) атқарушы билiктiң әртүрлi деңгейлерi арасындағы өзара қарым-қатынастарда икемдiлiктi арттыру;
3) мемлекеттік басқару органдары қызметінің тиімділігін кешенді бағалау;
4) мемлекеттiк қызметке неғұрлым дарынды кадрларды тарту үшiн жағдай жасау;
5) мемлекеттiк қызметтiң оң имиджiн қалыптастыру;
6) бюджет процесiне жаңа тәсiлдер енгiзу;
7) мемлекеттiк менеджменттiң соңғы нәтижеге бағдарланған оңтайлы әдiстерiн енгiзу;
8) сыбайлас жемқорлықты азайту.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 19.03.2010 № 954 Жарлығымен.
3. Осы кезеңде реформалаудың басымдықтары мыналар болуға тиiс деп белгiленсiн:
1) мемлекеттiк басқарудың процестерi мен рәсiмдерiн, сондай-ақ мемлекеттiк қызметтер көрсетудi сапалы жетiлдiру;
2) мемлекеттiк аппарат қызметiнiң кәсiбилiгiн, тиiмдiлiгiн және оның үйлесiмдiлiгiн арттыру.
4. Қоса берiлiп отырған мемлекеттiк басқару жүйесiн жаңғырту жөнiндегi бiрiншi кезектегi iс-шаралар жоспары бекiтiлсiн.
5. Мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру үшін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің басшылығымен осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес құрамда әкімшілік реформа жүргізу жөніндегі ведомствоаралық комиссия құрылсын.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 16.04.2014 № 799 Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Мемлекеттiк басқарудың өзектi мәселелерiн зерделеу жөнiндегi орталық құру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн;

2) разработать и внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекты законов, вытекающие из положений настоящего Указа;
3) принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
7. Признать утратившими силу:
1) распоряжение Президента Республики Казахстан от 18 апреля 2006 года N 46а "О создании рабочей группы по административной реформе";
2) распоряжение Президента Республики Казахстан от 11 сентября 2006 года N 66 "О Плане мероприятий по реализации мер, направленных на совершенствование системы государственного управления";
3) распоряжение Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года N 72 "О дальнейшей модернизации социальной сферы и правоохранительной системы".
8. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
9. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 января 2007 года N 273
ПЛАН
первоочередных мероприятий по модернизации
системы государственного управления
1. Совершенствование законодательства по административным процедурам с разработкой административных регламентов государственных органов и организаций с целью:
1) формализации и разграничения функциональных обязанностей и полномочий государственных органов и служащих;
2) определения механизма координации и взаимодействия между государственными органами;
3) разработки стандартов предоставления государственных услуг обществу, населению и бизнесу
срок реализации - первое полугодие 2007 года,
ответственные исполнители - Правительство Республики Казахстан, акимы областей, городов Астаны и Алматы, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы.
2. Разработка и внедрение стандартов предоставления государственных услуг в государственных органах и организациях, предоставляющих услуги непосредственно населению
срок реализации - 2007-2008 годы,
ответственные исполнители - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Правительство Республики Казахстан.
3. Поэтапное проведение функционального анализа деятельности государственных органов и организаций
срок реализации - первое полугодие 2007 года,
ответственные исполнители - Правительство Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы.
4. Совершенствование структуры государственного управления на основе результатов функционального анализа
срок реализации - четвертый квартал 2007 года,
ответственные исполнители - Правительство Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы.

2) осы Жарлықтың ережелерiнен туындайтын заң жобаларын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзсiн;
3) осы Жарлықтан туындайтын өзге де қажеттi шараларды қабылдасын.
7. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Әкiмшiлiк реформа жөнiндегi жұмыс тобын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 18 сәуiрдегi N 46a өкiмi;
2) "Мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiруге бағытталған шараларды iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 11 қыркүйектегi N 66 өкiмi;
3) "Әлеуметтiк саланы және құқық қорғау жүйесiн одан әрi жаңғырту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 10 қазандағы N 72 өкiмi.
8. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
9. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2007 жылғы 13 қаңтардағы
N 273 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Мемлекеттiк басқару жүйесiн жаңғырту жөнiндегi бiрiншi
кезектегi iс-шаралар
ЖОСПАРЫ
1. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың әкiмшiлiк регламенттерiн әзiрлей отырып:
1) мемлекеттiк органдар мен қызметшiлердiң функционалдық мiндеттерiмен өкiлеттiктерiн қалыптау және аражiгiн ажырату;
2) мемлекеттiк органдарды үйлестiру және олардың арасындағы өзара iс-қимыл тетiгiн айқындау;
3) қоғамға, халыққа және бизнеске мемлекеттiк қызмет көрсетулер стандарттарын әзiрлеу мақсатында әкiмшiлiк рәсiмдер жөнiндегi заңнаманы жетiлдiру
iске асыру мерзiмi - 2007 жылғы бiрiншi жартыжылдық,
жауапты орындаушылар - Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi.
2. Тiкелей халыққа қызмет көрсетулер ұсынатын мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда мемлекеттiк қызмет көрсетулер ұсыну стандарттарын әзiрлеу және енгiзу
iске асыру мерзiмi - 2007-2008 жылдар,
жауапты орындаушылар - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Үкiметi.
3. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметiне кезең-кезеңiмен функционалдық талдау жүргiзу
iске асыру мерзiмi - 2007 жылғы бiрiншi жартыжылдық,
жауапты орындаушылар - Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi.
4. Функционалдық талдау нәтижелерi негiзiнде мемлекеттiк басқару құрылымын жетiлдiру
iске асыру мерзiмi - 2007 жылғы төртiншi тоқсан,
жауапты орындаушылар - Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi.

5. Обеспечение оптимальной численности работников государственных органов и организаций, основанной на результатах функционального анализа
срок реализации - четвертый квартал 2007 года,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
6. Внесения предложений о создании Центра по изучению актуальных вопросов государственного управления
срок реализации - первое полугодие 2007 года,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
7. Разработка системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов
срок реализации - 2007 год,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 19.03.2010 № 954.
8. Разработка и внедрение системы рейтинговой оценки деятельности государственных органов, учитывающей степень достижения стратегических целей, качество предоставления государственных услуг, эффективность реализации программных документов и другие индикаторы
срок реализации - первое полугодие 2007 года,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
9. Регулярное проведение социологических опросов населения по оценке качества государственных услуг
срок реализации - начиная с 2008 года,
ответственный исполнитель - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы.
10. Поэтапное внедрение "электронного правительства"
срок реализации - 2007-2008 годы,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
11. Разработка Стратегического плана управления и повышения квалификации государственных служащих
срок реализации - 2007 год,
ответственные исполнители - Правительство Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы.
12. Разработка предложений по совершенствованию системы оплаты труда работников государственных органов и организаций
срок реализации - первый квартал 2007 года,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
13. Создание системы оценки качества работы государственных служащих
срок реализации - четвертый квартал 2007 года,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
14. Совершенствование бюджетного планирования в целях предоставления большей самостоятельности администраторам бюджетных программ и усиления их ответственности за достижение конечных результатов
срок реализации - 2007-2008 года,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
15. Разработка законопроектов и введение в центральных государственных органов высшей административной должности генерального директора
срок реализации - первый квартал 2007 года,
ответственные исполнители - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Правительство Республики Казахстан.

5. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдар қызметкерлерiнiң функционалдық талдау нәтижелерiне негiзделген оңтайлы санын қамтамасыз ету
iске асыру мерзiмi - 2007 жылғы төртiншi тоқсан,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
6. Мемлекеттiк басқарудың өзектi мәселелерiн зерделеу жөнiндегi орталық құру туралы ұсыныстар енгiзу
iске асыру мерзiмi - 2007 жылғы бiрiншi жартыжылдық,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
7. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметiнiң тиiмдiлiгiн жыл сайынғы бағалау жүйесiн әзiрлеу
iске асыру мерзiмi - 2007 жыл,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 19.03.2010 № 954 Жарлығымен.
8. Стратегиялық мақсаттардың қол жеткiзiлу деңгейiн, мемлекеттiк қызмет көрсетулердiң ұсынылу сапасын, бағдарламалық құжаттардың iске асырылу тиiмдiлiгi мен басқа да көрсеткiштердi есепке алатын мемлекеттiк органдар қызметiнiң рейтингтiк бағалау жүйесiн әзiрлеу мен енгізу
iске асыру мерзiмi - 2007 жылғы бiрiншi жартыжылдық,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
9. Мемлекеттiк қызмет көрсетулердiң сапасын бағалау жөнiнде халыққа әлеуметтанушылық сауал қоюларды тұрақты түрде өткізіп тұру
iске асыру мерзiмi - 2008 жылдан бастап,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi.
10. "Электрондық үкiметтi" кезең-кезеңiмен енгiзу
iске асыру мерзiмi - 2007-2008 жылдар,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
11. Мемлекеттiк қызметшiлердi басқарудың және олардың бiлiктiлiгiн арттырудың стратегиялық жоспарын әзiрлеу
iске асыру мерзiмi - 2007 жыл,
жауапты орындаушылар - Қазақстан Республикасының Yкiметi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi.
12. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
iске асыру мерзiмi - 2007 жылдың бiрiншi тоқсаны,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
13. Мемлекеттiк қызметшiлердiң жұмыс сапасын бағалау жүйесiн жасау
iске асыру мерзiмi - 2007 жылдың төртiншi тоқсаны;
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
14. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне көбiрек дербестiк беру және түпкi нәтижелерге қол жеткiзу үшiн олардың жауапкершiлiгiн күшейту мақсатында бюджеттiк жоспарлауды жетiлдiру
iске асыру мерзiмi - 2007-2008 жылдар,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
15. Орталық мемлекеттiк органдарда бас директор жоғары әкiмшiлiк лауазымын енгiзу туралы заң жобасын әзiрлеу және оны енгiзу
iске асыру мерзiмi - 2007 жылдың бiрiншi тоқсаны,
жауапты орындаушылар - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Yкiметi.

16. Разработка предложений по модернизации правоохранительной системы и бюджетной сферы (образования и здравоохранение)
срок реализации - 2007 год,
ответственный исполнитель - Правительство Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 января 2007 года № 273
СОСТАВ
межведомственной комиссии по проведению административной реформы
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 21.02.2018 № 642; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 22.07.2019 № 74; от 28.10.2019 № 195; от 05.10.2020 № 427.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий работу в сфере региональной политики государства, заместитель председателя
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, секретарь
члены Комиссии:
заместители Руководителя Администрации Президента, координирующие работу в сфере правовой политики и социально-экономические вопросы
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан

16. Құқық қорғау жүйесi мен бюджет саласын (бiлiм беру және денсаулық сақтау) жаңғырту жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
iске асыру мерзiмi - 2007 жыл,
жауапты орындаушы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2007 жылғы 13 қаңтардағы
N 273 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Әкімшілік реформа жүргізу жөніндегі ведомствоаралық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 21.02.2018 № 642 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 22.07.2019 № 74; 28.10.2019 № 195; 05.10.2020 № 427 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының өңірлік саясат саласындағы жұмысты үйлестіруші орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі, хатшы
Комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының құқықтық саясат және әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін орынбасарлары
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі