О статусе и полномочиях ответственного секретаря центрального исполнительного органа Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 27 июля 2007 года N 372. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 января 2021 года № 495.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 21-1 , 22 , 23 и 24 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" и в целях дальнейшего осуществления административной реформы ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Ввести в центральных исполнительных органах Республики Казахстан должность ответственного секретаря, возглавляющего аппарат центрального исполнительного органа.
2. Установить, что ответственный секретарь:
1) является государственным служащим, обладающим особым статусом, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Администрации Президента Республики и согласованию с Премьер-Министром Республики;
2) является должностным лицом:
подотчетным Президенту Республики, Премьер-Министру Республики и руководителю соответствующего центрального исполнительного органа;
контроль за деятельностью которого осуществляют Глава государства либо по его уполномочию Администрация Президента Республики, Премьер-Министр Республики, а также руководитель соответствующего центрального исполнительного органа в пределах своей компетенции;
3) два раза в год отчитывается об итогах своей деятельности перед Администрацией Президента Республики, в том числе по итогам ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляемой в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы";
4) не прекращает своих полномочий в случае отставки Правительства, руководителя центрального исполнительного органа.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 16.11.2012 № 435 (порядок введения в действие см. п. 3); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.08.2018 № 723.
2-1. Процедура рассмотрения кандидатуры на должность ответственного секретаря осуществляется не менее чем за месяц до момента истечения срока полномочий действующего ответственного секретаря.

Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органының жауапты хатшысының мәртебесі мен өкілеттіктері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 шілдедегі N 372 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 18 қаңтардағы № 495 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Конституциялық заңының 21-1 , 22, 23 және 24-баптарына сәйкес және әкімшілік реформаны одан әрі жүзеге асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарында орталық атқарушы органның аппаратын басқаратын жауапты хатшы лауазымы енгізілсін.
2. Жауапты хатшы:
1) Республика Президенті Әкімшілігінің ұсынуы бойынша және Республика Премьер-Министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын, ерекше мәртебеге ие мемлекеттік қызметші болып табылады;
2) лауазымы бойынша:
Республика Президентіне, Республика Премьер-Министріне және тиісті орталық атқарушы органның басшысына есеп беретін;
оның қызметіне бақылауды Республика Президенті не оның уәкілеттік беруі бойынша Республика Президентінің Әкімшілігі, Республика Премьер-Министрі, сондай-ақ тиісті орталық атқарушы органның басшысы өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын тұлға болып табылады;
3) Республика Президенті Әкімшілігінің алдында өз қызметінің қорытындылары туралы жылына екі рет, соның ішінде "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылатын орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау қорытындылары бойынша есеп береді;
4) Үкімет, орталық атқарушы органның басшысы орнынан түскен жағдайда өзінің өкілеттіліктерін тоқтатпайды деп белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.11.16 N 435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңаз) Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 04.08.2018 № 723 Жарлығымен.
2-1. Жауапты хатшы лауазымына кандидатураларды қарау рәсімі жұмыс істеп жүрген жауапты хатшының өкілеттіктерінің мерзімі аяқталған сәтке дейін кемінде бір ай бұрын жүзеге асырылады.

Сноска. Указ дополнен пунктом 2-1 в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2012 № 435 (порядок введения в действие см. п. 3).
2-2. Срок полномочий ответственного секретаря – 4 года со дня его назначения с возможностью продления полномочий не более одного раза по представлению Руководителя Администрации Президента Республики и согласованию с Премьер-Министром Республики.
Сноска. Указ дополнен пунктом 2-2 в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2012 № 435 (порядок введения в действие см. п. 3).
2-3. Ответственный секретарь может быть досрочно освобожден от занимаемой должности по представлению Руководителя Администрации Президента Республики в случаях, предусмотренных законодательством о государственной службе.
Сноска. Указ дополнен пунктом 2-3 в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2012 № 435 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Утвердить полномочия ответственного секретаря (прилагаются).
4. Администрации Президента Республики Казахстан совместно с Правительством Республики и Агентством по делам государственной службы в двухмесячный срок принять меры по реализации настоящего Указа, в том числе по приведению в соответствие с настоящим Указом ранее принятых актов Президента Республики, Правительства и Агентства по делам государственной службы.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением утвержденных пунктом 3 настоящего Указа полномочий ответственного секретаря, которые вводятся в действие со дня назначения на должности ответственных секретарей соответствующих центральных исполнительных органов Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 июля 2007 года N 372
ПОЛНОМОЧИЯ
ответственного секретаря
Сноска. Полномочия в редакции Указа Президента РК от 16.11.2012 № 435 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Ответственный секретарь:
1) обеспечивает реализацию политики в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления;
2) в пределах своей компетенции исполняет акты и поручения первого руководителя государственного органа;
3) осуществляет руководство аппаратом центрального исполнительного органа: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;
4) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности центрального исполнительного органа, его ведомств, а также территориальных органов и подразделений;
5) после согласования с руководителем центрального исполнительного органа утверждает структуру и штатную численность государственного органа, ведомств, территориальных органов и подразделений в пределах лимита штатной численности центрального исполнительного органа, утвержденного Правительством Республики, а также вносит изменения в структуру и штатную численность органа, ведомств, территориальных органов и подразделений при реорганизации государственного органа, изменении его функций и принятия соответствующего нормативного правового акта;

Ескерту. Жарлық 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2012.11.16 N 435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңаз) Жарлығымен.
2-2. Жауапты хатшы өкілеттіктерінің мерзімі – оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының ұсынуы және Республика Премьер-Министрінің келісімі бойынша бір реттен артық емес ұзарту мүмкіндігімен ол тағайындалған күннен бастап 4 жыл.
Ескерту. Жарлық 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2012.11.16 N 435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңаз) Жарлығымен.
2-3. Жауапты хатшы мемлекеттік қызмет туралы заңнамада көзделген жағдайларда атқаратын қызметінен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының ұсынуы бойынша мерзімінен бұрын босатылуы мүмкін.
Ескерту. Жарлық 2-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2012.11.16 N 435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңаз) Жарлығымен.
3. Жауапты хатшының өкілеттіктері бекітілсін (қоса беріліп отыр).
4. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Республика Үкіметімен және Мемлекеттік қызмет істері агенттігімен бірлесіп, екі ай мерзімде осы Жарлықты іске асыру жөнінде, оның ішінде Республика Президентінің, Үкімет пен Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің бұрын қабылдаған актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтіру жөнінде шаралар қабылдасын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, оған осы Жарлықтың 3-тармағымен бекітілген, Қазақстан Республикасының тиісті орталық атқарушы органдары жауапты хатшыларының лауазымдарына тағайындалған күннен бастап қолданысқа енгізілетін жауапты хатшының өкілеттіктері қосылмайды.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 27 шілдедегі
N 372 Жарлығымен
бекітілген
Жауапты хатшының
ӨКІЛЕТТІКТЕРІ
Ескерту. Өкілеттіктер жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.11.16 N 435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңаз) Жарлығымен.
1. Жауапты хатшы:
1) мемлекеттік басқарудың тиісті салаларындағы (аясындағы) саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органның бірінші басшысының актілері мен тапсырмаларын орындайды;
3) орталық атқарушы органның аппаратына басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
4) орталық атқарушы органның, оның ведомстволарының, сондай-ақ аумақтық органдары мен бөлімшелерінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
5) орталық атқарушы органның басшысымен келіскеннен кейін мемлекеттік органның, ведомстволарының, аумақтық органдары мен бөлімшелерінің Республика Үкіметі бекіткен штат санының лимиті шегінде құрылымы мен штат санын бекітеді, сондай-ақ мемлекеттік органды қайта құрған, оның функциялары өзгерген және тиісті нормативтік құқықтық акті қабылданған жағдайда органның, ведомстволарының, аумақтық органдары мен бөлімшелерінің құрылымы мен штат санына өзгерістер енгізеді;

6) по согласованию с руководителем центрального исполнительного органа утверждает положения о структурных подразделениях органа и ведомствах, курируемых руководителем центрального исполнительного органа или его заместителем;
7) утверждает положения о курируемых им структурных подразделениях центрального исполнительного органа, территориальных подразделениях;
8) курирует деятельность структурных подразделений, ответственных за кадровое, финансовое, юридическое, административное, документационное, информационное обеспечение деятельности центрального исполнительного органа, реализацию единой государственной политики в сфере развития государственного языка, а также за выполнение процедур организации и проведения государственных закупок;
9) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий центрального исполнительного органа, формирует их состав и определяет председателей из числа руководителей курируемых им структурных подразделений;
10) контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины;
11) осуществляет общее руководство в сфере государственных закупок исполнительного органа:
утверждает годовой план государственных закупок;
утверждает состав конкурсной комиссии;
утверждает конкурсную документацию;
подписывает счета к оплате;
12) организует и отвечает за проведение государственных закупок по материально-техническому обеспечению деятельности исполнительного органа, в том числе:
утверждает техническое задание;
председательствует в заседаниях конкурсной комиссии, рассматривает заявки, подписывает протоколы вскрытия, допуска и об итогах проведения государственных закупок либо в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, возлагает данные полномочия на иных должностных лиц центрального исполнительного органа;
заключает договоры государственных закупок с победителем конкурса;
13) по согласованию с руководителем центрального исполнительного органа назначает на должности и освобождает от должностей директоров департаментов и начальников самостоятельных управлений центрального исполнительного органа, курируемых руководителем центрального исполнительного органа или его заместителями;
14) согласовывает назначение руководителем центрального исполнительного органа заместителей руководителей ведомств, представляемых для назначения руководителями ведомств, в случаях, предусмотренных законодательными актами;
15) назначает заместителей руководителей ведомств, представляемых для назначения руководителями ведомств, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;

6) орталық атқарушы органның басшысымен келісім бойынша органның құрылымдық бөлімшелері және орталық атқарушы органның басшысы немесе оның орынбасары қадағалайтын ведомстволары туралы ережелерді бекітеді;
7) орталық атқарушы органның өзі қадағалайтын құрылымдық бөлімшелері, аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
8) орталық атқарушы органның қызметін кадрлық, қаржылық, заңдық, әкімшілік, құжаттамалық, ақпараттық қамтамасыз етуге, мемлекеттік тілді дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу рәсімдерінің орындалуына жауапты құрылымдық бөлімшелердің қызметін қадағалайды;
9) орталық атқарушы органның тәртіптік, аттестациялау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, олардың құрамын қалыптастырады және өзі қадағалайтын құрылымдық бөлімшелердің басшылары арасынан төрағаларды анықтайды;
10) атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын бақылайды;
11) атқарушы органның мемлекеттік сатып алу саласына жалпы басшылықты жүзеге асырады:
мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын бекітеді;
конкурстық комиссияның құрамын бекітеді;
конкурстық құжаттаманы бекітеді;
төлеу есеп шоттарына қол қояды;
12) атқарушы органның қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік сатып алуларды өткізуді ұйымдастырады және сол үшін жауап береді, соның ішінде:
техникалық тапсырманы бекітеді;
конкурстық комиссияның отырыстарына төрағалық етеді, өтінімдерді қарайды, өткізілген мемлекеттік сатып алулардың қорытындылары туралы ашу, рұқсат ету хаттамаларына қол қояды не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда бұл өкілеттіктерді орталық атқарушы органның өзге лауазымды адамдарына жүктейді;
конкурс жеңімпаздарымен мемлекеттік сатып алу шартын жасайды;
13) орталық атқарушы органның басшысымен келісім бойынша орталық атқарушы орган басшысы немесе оның орынбасарлары қадағалайтын орталық атқарушы орган департаменттері директорларын және дербес басқармалары бастықтарын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
14) заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда ведомстволар басшылары тағайындау үшін ұсынған ведомстволар басшыларының орынбасарларын орталық мемлекеттік орган басшысының тағайындауына келіседі;
15) еңбек қатынастары мәселесі заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, ведомстволар басшылары тағайындау үшін ұсынған ведомстволар басшыларының орынбасарларын тағайындайды;

16) по согласованию с руководителем центрального исполнительного органа назначает на должности и освобождает от должностей руководителей территориальных органов и подразделений, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
17) назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей территориальных органов и подразделений, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
18) назначает на должности и освобождает от должностей работников центрального исполнительного органа, за исключением должностных лиц, указанных в подпункте 13) настоящих полномочий, а также работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
19) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников центрального исполнительного органа, руководителей ведомств и их заместителей, а также руководителей территориальных органов;
20) решает вопросы дисциплинарной ответственности работников центрального исполнительного органа, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
21) организует работу по реализации стратегического плана центрального исполнительного органа;
22) утверждает разработанный на основе предложений структурных подразделений операционный план, а также при необходимости перспективные, годовые и квартальные планы работы государственного органа, обеспечивает их реализацию;
23) обеспечивает подготовку бюджетной заявки центрального исполнительного органа, представление бюджетной заявки руководителю центрального исполнительного органа, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
24) обеспечивает разработку и утверждает планы финансирования органа и финансовую отчетность государственного органа;
25) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
26) обеспечивает мониторинг и контроль за качеством оказания государственных услуг центральным государственным органом, его ведомствами, территориальными органами и подразделениями, а также подведомственными организациями;

16) еңбек қатынастары мәселесі заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, аумақтық органдар мен бөлімшелердің басшыларын орталық атқарушы орган басшысымен келісе отырып, қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
17) еңбек қатынастары мәселесі заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, аумақтық органдар мен бөлімшелердің басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
18) осы өкілеттіктердің 13) тармақшасында көрсетілген лауазымды адамдарды, сондай-ақ еңбек қатынастары мәселесі заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, орталық атқару органның қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
19) орталық атқарушы органның қызметкерлерін, ведомство басшылары мен олардың орынбасарларын, сонымен бірге аумақтық органдардың басшыларын іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, дайындау (қайта дайындау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақы және сыйақы төлеу мәселелерін шешеді;
20) еңбек қатынастары мәселесі заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, орталық атқарушы орган қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілік мәселелерін шешеді;
21) орталық атқарушы органның стратегиялық жоспарын іске асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
22) құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстары негізінде әзірленген операциялық жоспарды, сондай-ақ қажет болған жағдайда мемлекеттік органның перспективалық, жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын бекітеді, олардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
23) орталық атқарушы органның бюджеттік өтінімін дайындауды, бюджеттік өтінімді Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізетін орталық атқарушы органның басшысына ұсынуды, сондай-ақ бюджет процесінің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
24) органның қаржыландыру жоспарларын және мемлекеттік органның қаржылық есептілігін әзірлеп, бекітуді қамтамасыз етеді;
25) мемлекеттік қызмет көрсету регламенттері мен стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады;
26) орталық мемлекеттік органның, оның ведомстволарының, аумақтық органдары мен бөлімшелерінің, сондай-ақ бағынысты ұйымдарының мемлекеттік қызмет көрсету сапасына мониторинг пен бақылауды қамтамасыз етеді;

27) организует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции соответствующего центрального исполнительного органа;
28) представляет государственный орган во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своей компетенции;
29) в пределах своей компетенции обеспечивает исполнение требований законодательства о борьбе с коррупцией;
30) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики.
2. Для выполнения возложенных на него служебных обязанностей ответственный секретарь вправе:
1) давать обязательные к исполнению поручения работникам центрального аппарата, ведомств и территориальных подразделений государственного органа;
2) запрашивать и получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, отнесенных к компетенции ответственного секретаря;
3) принимать правовые акты индивидуального применения.
3. На период временного отсутствия (отпуска, командировки, болезни и другие основания) ответственного секретаря его полномочия возлагаются на директора одного из подчиненных ему департаментов.
4. Не допускается возложение на ответственного секретаря обязанностей первого руководителя центрального исполнительного органа, а также обязанностей ответственного секретаря на первого руководителя центрального исполнительного органа и его заместителя.

27) тиісті орталық атқарушы органның құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
28) өз құзыреті шегінде басқа мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қатынаста мемлекеттік органның атынан өкілеттік етеді;
29) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
30) Қазақстан Республикасының заңдарында және Республика Президентінің актілерінде жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Жауапты хатшы өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін:
1) орталық аппараттың, мемлекеттік органның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне орындалуы міндетті тапсырмаларды беруге;
2) өзге мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан жауапты хатшының құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
3) дербес қолданылатын құқықтық актілерді қабылдауға құқығы бар.
3. Жауапты хатшы уақытша болмаған кезеңде (еңбек демалысы, іссапар, ауруы және басқа да негіздер) оның өкілеттіктері өзіне бағынысты департаменттерінің бірінің директорына жүктеледі.
4. Жауапты хатшыға орталық атқарушы органның бірінші басшысының міндеттерін, сондай-ақ жауапты хатшының міндеттерін орталық атқарушы органның бірінші басшысы мен оның орынбасарына жүктеуге жол берілмейді.