О мерах по оптимизации штатной численности органов, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 1072
В целях дальнейшего совершенствования системы государственного управления в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Сократить с 1 ноября 2010 года на 15 процентов лимиты штатной численности органов Республики Казахстан, содержащихся за счет средств государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан:
аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан;
аппарата Конституционного Совета Республики Казахстан;
Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан), его территориальных органов (канцелярий судов) в областях, столице и городах республиканского значения;
аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
Национального центра по правам человека;
государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств, территориальных подразделений;
центральных исполнительных органов, их ведомств, территориальных подразделений;
местных исполнительных органов;
органов внутренних дел Республики Казахстан;
органов по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
а также судей областных и приравненных к ним судов, районных и приравненных к ним судов Республики Казахстан,
за исключением органов, перечисленных в пунктах 5 (секретно), 5-1 (секретно) настоящего Указа.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 20.10.2011 № 165 (вводится в действие с 01.11.2010).
2. Государственным органам, перечисленным в пункте 1 настоящего Указа:
1) до 1 ноября 2010 года провести работу по уведомлению работников и сокращению штатной численности согласно законодательству Республики Казахстан;
2) привести свои акты в соответствие с настоящим Указом.
3. Установить, что руководители органов, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан, после проведения мероприятий, предусмотренных настоящим Указом, имеют право самостоятельно принимать решения о сокращении штатной численности работников государственных органов, их территориальных подразделений и использовать средства государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан, высвободившиеся в результате принятых ими решений о сокращении штатной численности, в порядке, установленном Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2007 года № 304 "О некоторых мерах по дальнейшему проведению административной реформы".
Пункт 4 вводится в действие с 1 ноября 2010 года.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған органдардың штат санын оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 1072 Жарлығы
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2010 жылғы 1 қарашадан бастап осы Жарлықтың 5 (құпия), 5-1-тармақтарында (құпия) көрсетілген органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдарының:
Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары аппараттарының;
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі аппаратының;
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты), оның облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдарының (соттардың кеңселері);
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының;
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың;
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының, аумақтың бөлімшелерінің;
орталық атқарушы органдардың, олардың ведомстволарының, аумақтық бөлімшелерінің;
жергілікті атқарушы органдардың;
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының;
сондай-ақ Қазақстан Республикасының облыстық және оларға теңестірілген соттары, аудандық және оларға теңестірілген соттары судьяларының штат санының лимиттері 15 пайызға қысқартылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.10.20 N 165 (2010.11.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Осы Жарлықтың 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар:
1) 2010 жылғы 1 қарашаға дейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерлерге хабарлау мен штат санын қысқарту бойынша жұмыс жүргізсін;
2) өз актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған органдар басшыларының осы Жарлықта көзделген іс-шаралар жүргізілгеннен кейін «Әкімшілік реформаны одан әрі жүргізу жөніндегі кейбір шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 29 наурыздағы № 304 Жарлығында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің штат санын қысқарту туралы дербес шешім қабылдауға және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті мен Ұлттық Банкі сметасының (бюджетінің) штат санына қысқарту туралы олар қабылдаған шешімдердің нәтижесінде босаған қаражатын пайдалануға құқығы бар деп белгіленсін.

4. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 1, ст. 2; 2000 г., № 54, ст. 593; 2001 г., № 1-2, ст. 2; № 4-5, ст. 43; 2002 г., № 26, ст. 272; № 45, ст. 445; 2003 г., № 12, ст. 130; № 16, ст. 160; 2004 г., № 13, ст. 166; № 21, ст. 267; № 27, ст. 344; № 48, ст. 590; 2005 г., № 16, ст. 189; № 27, ст. 329; № 30, ст. 380; № 49, ст. 623; 2006 г., № 7, ст. 50; № 26, ст. 264; № 28, ст. 299; № 30, ст. 320; 2007 г., № 30, ст. 330; № 33, ст. 361; 2008 г., № 10, ст. 105, 2009 г., № 5, ст. 13; 2010 г., № 27, ст. 205):
в приложении 1 к вышеназванному Указу:
в строке "Управление Делами Президента Республики Казахстан" цифры "139" заменить цифрами "118";
в строке "Аппарат Конституционного Совета Республики Казахстан" цифры "30" заменить цифрами "25";
в строке "Аппарат Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" цифры "101" заменить цифрами "86";
в строке "ХОЗУ Парламента Республики Казахстан" цифры "39" заменить цифрами "33";
в строке "Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан)" цифры "6563" заменить цифрами "5579";
в строке "в том числе: территориальные органы (канцелярий судов) в областях, столице и городах республиканского значения" цифры "6357" заменить цифрами "5403";
строку "Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан      31" исключить;
в строке "Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы" цифры "253" заменить цифрами "215";
в строке "в том числе территориальные органы" цифры "204" заменить цифрами "173";
в строке "Национальный центр по правам человека" цифры "14" заменить цифрами "12";
в приложении 2 к вышеназванному Указу:
в строке "Прокуратура Республики Казахстан" цифры "6281" заменить цифрами "5338";
в строке "Генеральная прокуратура" цифры "338" заменить цифрами "287";

4. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 1, 2-құжат; 2000 ж., № 54, 593-құжат; 2001 ж., № 1-2, 2-құжат; № 4-5, 43-құжат; 2002 ж., № 26, 272-құжат; № 45, 445-құжат; 2003 ж., № 12, 130-құжат; № 16, 160-құжат; 2004 ж., № 13, 166-құжат; № 21, 267-құжат; № 27, 344-құжат; № 48, 590-құжат; 2005 ж., № 16, 189-құжат; № 27, 329-құжат; № 30, 380-құжат; № 49, 623-құжат; 2006 ж., № 7, 50-құжат; № 26, 264-құжат; № 28, 320-құжат; № 30, 320-құжат; 2007 ж., № 30, 330-құжат; № 33, 361-құжат; 2008 ж., № 10, 105-құжат; 2009 ж., № 5, 13-құжат, 2010 ж., № 27, 205-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлыққа 1-қосымшада:
«Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы» деген жолдағы «139» деген цифрлар «118» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің аппараты» деген жолдағы «30» деген цифрлар «25» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің аппараты» деген жолдағы «101» деген цифрлар «86» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасы Парламентінің Шаруашылық басқармасы» деген жолдағы «39» деген цифрлар «33» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты)» деген жолдағы «6563» деген цифрлар «5579» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«оның ішінде: облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдары (соттардың кеңселері)» деген жолдағы «6357» деген цифрлар «5403» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігі 31» деген жол алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі» деген жолдағы «253» деген цифрлар «215» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«соның ішінде аумақтық органдар» деген жолдағы «204» деген цифрлар «173» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық» деген жолдағы «14» деген цифрлар «12» деген цифрлармен ауыстырылсын;
жоғарыда аталған Жарлыққа 2-қосымшада:
«Қазақстан Республикасының Прокуратурасы» деген жолдағы «6281» деген цифрлар «5338» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Бас прокуратура» деген жолдағы «338» деген цифрлар «287» деген цифрлармен ауыстырылсын;

в строке "Органы Прокуратуры" цифры "5171" заменить цифрами "4395";
в строке "Комитет по правовой статистике и специальным учетам" цифры "118" заменить цифрами "100";
в строке "Территориальные органы Комитета по правовой статистике и специальным учетам" цифры "654" заменить цифрами "556";
в приложении 3 к вышеназванному Указу:
в строке "Судьи областных и приравненных к ним судов" цифры "574" заменить цифрами "488";
в строке "Судьи районных и приравненных к ним судов" цифры "1945" заменить цифрами "1653";
в приложении 4 к вышеназванному Указу:
в строке "Органы финансовой полиции Республики Казахстан" цифры "3970" заменить цифрами "3375";
в строке "территориальные органы финансовой полиции" цифры "3447" заменить цифрами "2852";
2) утратил силу Указом Президента РК от 30.07.2012 № 360;
3) утратил силу Указом Президента РК от 12.08.2011 № 139;
4) в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 50, ст. 640; 2005 г., № 39, ст. 555; 2006 г., № 35, ст. 373; 2007 г., № 42, ст. 479; 2008 г., № 3, ст. 38; № 35, ст. 364; 2009 г., № 15, ст. 106; № 55, ст. 446):
в пункте 2 цифры "3580" заменить цифрами "3043";
5) в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2007 года № 304 "О некоторых мерах по дальнейшему проведению административной реформы" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 98):
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2):
слова "подпунктом 1) пункта 2 настоящего Указа" заменить словами "утвержденными лимитами штатной численности";
цифры "2008" заменить словом "соответствующий";
6) (секретно);
7) (секретно);
8) (совершенно секретно).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными указами РК от 12.08.2011 № 139; от 20.10.2011 № 165 (вводится в действие с 01.11.2010).
5. (секретно).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Указом РК от 20.10.2011 № 165 (вводится в действие с 01.11.2010).
5-1.(секретно).
Сноска. Указ дополнен пунктом 5-1 в соответствии с Указом Президента РК от 20.10.2011 № 165 (вводится в действие с 01.11.2010).
6. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.

«Прокуратура органдары» деген жолдағы «5171» деген цифрлар «4395» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитет» деген жолдағы «118» деген цифрлар «100» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық органдары» деген жолдағы «654» деген цифрлар «556» деген цифрлармен ауыстырылсын;
жоғарыда аталған Жарлыққа 3-қосымшада:
«Облыстық және оларға теңестірілген соттардың судьялары» деген жолдағы «574» деген цифрлар «488» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Аудандық және оларға теңестірілген соттардың судьялары» деген жолдағы «1945» деген цифрлар «1653» деген цифрлармен ауыстырылсын;
жоғарыда аталған Жарлыққа 4-қосымшада:
«Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары» деген жолдағы «3970» деген цифрлар «3375» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«қаржы полициясының аумақтық органдары» деген жолдағы «3447» деген цифрлар «2852» деген цифрлармен ауыстырылсын;
2) күші жойылды - ҚР Президентінің 2012.07.30 N 360 Жарлығымен
3) күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.08.12 N 139 Жарлығымен
4) «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 50, 640-құжат, 2005 ж., № 39, 555-құжат; 2006 ж., № 35, 373-құжат; 2007 ж., № 42, 479-құжат; 2008 ж., № 3, 38-құжат, № 35, 364-құжат; 2009 ж., № 15, 106-құжат; № 55, 446-құжат):
2-тармақтағы «3580» деген цифрлар «3043» деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) «Әкімшілік реформаны одан әрі жүргізу жөніндегі кейбір шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 29 наурыздағы № 304 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 9, 98-құжат):
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшада:
«осы Жарлықтың 2-тармағының 1) тармақшасына» деген сөздер «бекітілген штат санының лимиттеріне» деген сөздермен ауыстырылсын,
«2008» деген цифрлар «тиісті» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) (құпия);
7) (құпия);
8) (өте құпия).
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.08.12 N 139, 2011.10.20 N 165 (2010.11.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.07.30 N 360 Жарлықтарымен.
5. (құпия).
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.10.20 N 165 (2010.11.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5-1. (құпия).
Ескерту. Жарлық 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2011.10.20 N 165 (2010.11.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.

7. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением пункта 4, который вводится в действие с 1 ноября 2010 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

7. Осы Жарлық, 2010 жылғы 1 қарашадан бастап қолданысқа енгізілетін 4-тармақты қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н. Назарбаев