О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 3 октября 2012 года № 401
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 «О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 11, ст. 120; № 38, ст. 430; 2008 г., № 24, ст. 226; № 42, ст. 465; 2009 г., № 10, ст. 49; № 27-28, ст. 234; № 29, ст. 249; 2010 г., № 50, ст. 453; 2012 г., № 10, ст. 189; № 36, ст. 476) следующие изменения:
1) Положение о Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
2) персональный состав Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                             Н.Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 401
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 апреля 2007 года № 314
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики
Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Государственная комиссия по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Главы государства и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственная комиссия состоит из председателя, его заместителя и членов Государственной комиссии.
4. Персональный состав Государственной комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Задачи и функции Государственной комиссии
5. Задачами Государственной комиссии являются выработка рекомендательных решений по вопросам повышения конкурентоспособности и эффективности экономики Казахстана, а также по вопросам повторного использования антикризисных средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан.

"Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 3 қазандағы № 401 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 11, 120-құжат; № 38, 430-құжат; 2008 ж., № 24, 226-құжат; № 42, 465-құжат; 2009 ж., № 10, 49-құжат; № 27-28, 234-құжат; № 29, 249-құжат; 2010 ж., № 50, 453-құжат., 2012 ж., № 10, 189-құжат; № 36, 476-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның дербес құрамы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                      Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 3 қазандағы
№ 401 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 сәуірдегі
№ 314 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту
мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Мемлекет басшысының актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, оның орынбасары мен Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.
4. Мемлекеттік комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Мемлекеттік комиссияның міндеттері мен функциялары
5. Қазақстан экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі ұсынымдық шешімдер әзірлеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан дағдарысқа қарсы бөлінген қаржыны қайта пайдалану жөнінде Мемлекеттік комиссияның міндеттері болып табылады.

6. Для выполнения этих задач Государственная комиссия:
1) выносит рекомендательные решения по вопросам индустриально-инновационного развития, модернизации экономики Казахстана, а также по вопросам повторного использования антикризисных средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан;
2) проводит мониторинг за целевым и эффективным использованием антикризисных средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, а также предпринимаемых государственными органами и иными организациями мер по реализации принятых решений по вопросам индустриально-инновационного развития, модернизации экономики Казахстана;
3) запрашивает от центральных и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных на нее задач.
3. Организация деятельности Государственной комиссии
7. Руководство деятельностью Государственной комиссии осуществляет председатель Государственной комиссии.
8. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель председателя.
9. Государственная комиссия осуществляет свою деятельность на основе ежеквартальных планов, утверждаемых председателем Государственной комиссии, которые составляются рабочим органом по предложениям заинтересованных государственных органов.
10. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, функциями которого являются:
1) обеспечение подготовки заседаний Государственной комиссии;
2) формирование проекта ежеквартального плана и внесение на утверждение председателю Государственной комиссии на предстоящий период не позднее чем за 15 календарных дней до 1 числа первого месяца предстоящего квартала;
3) направление в Администрацию Президента Республики Казахстан раз в полугодие к 25 числу месяца, следующего за отчетным, обобщенной информации о проделанной работе по исполнению поручений на основании данных, представляемых государственными органами к 10 числу месяца, следующего за отчетным;
4) направление копии ежеквартального плана членам Государственной комиссии, а также заинтересованным государственным органам и организациям в срок не позднее 5 рабочих дней со дня его получения;
5) сбор и представление материалов по вопросам повестки дня заседания (справки, презентации, проекты протокольных решений, списки выступающих и участников), предусмотренным в ежеквартальном плане, председателю Государственной комиссии не менее чем за один рабочий день до проведения заседания, определенного в соответствии с планом сроков проведения заседаний Государственной комиссии;

6. Мемлекеттік комиссия осы міндеттерді орындау үшін:
1) Қазақстанның экономикасын индустриялық-инновациялық дамыту, жаңғырту мәселелері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген дағдарысқа қарсы қаражатты қайта пайдалану мәселелері бойынша ұсынымдық шешімдер шығарады;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген дағдарысқа қарсы қаражаттың мақсатты және тиімді пайдаланылуына мониторинг, сондай-ақ Қазақстан экономикасын индустриялық-инновациялық дамыту, жаңғырту мәселелері бойынша қабылданған шешімдерді іске асыру жөнінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қабылдаған шараларға мониторинг жүргізеді;
3) орталық атқарушы органдардан және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарынан өзіне жүктелген міндеттерді орындауға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратады.
3. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Мемлекеттік комиссияның қызметіне басшылық жасауды Мемлекеттік комиссияның төрағасы жүзеге асырады.
8. Төраға болмағанда оның міндеттерін төрағаның орынбасары атқарады.
9. Мемлекеттік комиссия өз қызметін Мемлекеттік комиссияның төрағасы бекітетін, мүдделі мемлекеттік органдардың ұсынысы бойынша жұмыс органы жасайтын тоқсан сайынғы жоспарлар негізінде жүзеге асырады.
10. Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы  Экономикалық даму және сауда министрлігіболып табылады, оның функциялары:
1) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына дайындықты қамтамасыз ету;
2) алдағы кезеңге арналған тоқсан сайынғы жоспар жобаларын қалыптастыру және алдағы тоқсандағы бірінші айдың 1-күніне дейін кемінде 15 күнтізбелік күн бұрын Мемлекеттік комиссияның төрағасына бекітуге енгізу;
3) есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне мемлекеттік органдар ұсынатын деректер негізінде тапсырмаларды орындау жөніндегі атқарылған жұмыс туралы қорытылған ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейін жарты жылда бір рет Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолдау;
4) тоқсан сайынғы жоспардың көшірмесін Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға оны алған күнінен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей жіберу;
5) тоқсан сайынғы жоспарда көзделген отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдарды (анықтамалар, тұсаукесерлер, хаттамалық шешімдердің жобалары, сөйлеушілер мен қатысушылардың тізімдері) жинау және Мемлекеттік комиссияның отырыстарын өткізу мерзімдерінің жоспарына сәйкес белгіленген отырыс өткізілгенге дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын Мемлекеттік комиссияның төрағасына ұсыну;

6) направление присутствовавшим на заседании членам Государственной комиссии на согласование и визирование проекта протокола заседания Государственной комиссии.
11. По решению председателя Государственной комиссии и предложениям рабочего органа могут созываться внеочередные заседания, на рассмотрение которых выносятся внеплановые вопросы.
Дата проведения внеочередного заседания, представление материалов по вопросам, выносимым на него, и сроки подтверждения членами Государственной комиссии своего участия определяются в решении председателя Государственной комиссии о созыве внеочередного заседания.
12. Для включения вопросов в ежеквартальный план работы Государственной комиссии заинтересованные государственные органы представляют свои предложения (соответствующие материалы) в рабочий орган до 1 числа последнего месяца квартала, предшествующего планируемому.
13. При получении ежеквартального плана работы Государственной комиссии заинтересованные государственные органы в соответствии с ежеквартальным планом своевременно организуют необходимые мероприятия. Материалы по вопросам повестки дня заседания (справка по вопросу, презентации, проект протокольного решения, список выступающих и участников) должны быть представлены в рабочий орган не менее чем за два рабочих дня до проведения заседания в соответствии с ежеквартальным планом.
14. Заседание Государственной комиссии созывается по инициативе председателя Государственной комиссии не позднее чем за два рабочих дня до планируемого заседания.
15. Не менее чем за один рабочий день до дня заседания члены Государственной комиссии подтверждают свое участие в заседании.
16. Заседания Государственной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее членов. Члены Государственной комиссии участвуют в ее заседаниях без права замены.
17. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании, и оформляются протоколом на основании произведенной стенограммы. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
Копии протокола Государственной комиссии направляются всем членам Государственной комиссии и заинтересованным государственным органам и лицам.
18. Члены Государственной комиссии согласовывают и визируют проект протокола в срок не позднее трех рабочих дней со дня его получения.
19. Решениями Государственной комиссии в целях реализации поставленных перед ней задач создаются рабочие группы при Государственной комиссии, состав и задачи которых определяются протоколом Государственной комиссии.

6) Мемлекеттік комиссияның отырысы хаттамасының жобасын Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне келісуге және бұрыштама қоюға жіберу болып табылады.
11. Мемлекеттік комиссия төрағасының шешімі және жұмыс органының ұсыныстары бойынша қарауға жоспардан тыс мәселелер шығарылатын кезектен тыс отырыстар шақырылуы мүмкін.
Кезектен тыс отырыс өткізілетін күн, оған шығарылатын мәселелер бойынша материалдар ұсыну және Мемлекеттік комиссия мүшелерінің өз қатысуын растау мерзімі Мемлекеттік комиссия төрағасының кезектен тыс отырысты шақыру туралы шешімінде айқындалады.
12. Мемлекеттік комиссияның тоқсан сайынғы жоспарына алдағы тоқсанға арналған мәселелерді енгізу үшін мүдделі мемлекеттік органдар жұмыс органына өз ұсыныстарын (тиісті материалдарды) жоспарланғаннан кейінгі тоқсанның соңғы айының 1-күніне дейін береді.
13. Мүдделі мемлекеттік органдар Мемлекеттік комиссияның тоқсан сайынғы жұмыс жоспарын алған соң өздеріне тоқсан сайынғы жоспарда жүктелген іс-шараларды уақтылы ұйымдастырады. Отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдар (мәселе бойынша анықтама, тұсаукесерлері, хаттамалық шешімнің жобасы, сөйлеушілер мен қатысушылар тізімі) жұмыс органына тоқсан сайынғы жоспарға сәйкес айқындалған отырыс өткізілгенге дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын берілуі тиіс.
14. Мемлекеттік комиссияның отырысы Мемлекеттік комиссия төрағасының бастамасымен жоспарланған отырысқа дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмеЙ шақырылады.
15. Отырыс басталғанға дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын Мемлекеттік комиссияның мүшелері отырысқа өздерінің қатысатынын растайды.
16. Мемлекеттік комиссияның отырыстары оның мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан кезде заңды болады. Мемлекеттік комиссияның мүшелері оның отырыстарына ауысу құқығынсыз қатысады.
17. Мемлекеттік комиссияның шешімдері оның отырысына қатысушы мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады және жүргізілген дәлжазбаның негізінде хаттамамен ресімделеді. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде төрағалық етуші берген дауыс шешуші болып табылады.
Мемлекеттік комиссия хаттамасының көшірмесі Мемлекеттік комиссияның барлық мүшелеріне және мүдделі мемлекеттік органдар мен тұлғаларға жіберіледі.
18. Мемлекеттік комиссияның мүшелері хаттаманың жобасын, оны алған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде келіседі және бұрыштама қояды.
19. Мемлекеттік комиссияның алдына қойылған міндеттерді іске асыру мақсатында оның шешімдерімен Мемлекеттік комиссияның жанынан жұмыс топтары құрылады, олардың құрамы мен міндеттері Мемлекеттік комиссияның хаттамасымен айқындалады.

20. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители средств массовой информации.
21. О результатах работы Государственная комиссия ежегодно докладывает Президенту Республики Казахстан и представляет отчет Совету по управлению Национальным фондом Республики Казахстан по вопросу повторного использования антикризисных средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан.
22. Деятельность Государственной комиссии прекращается на основании решения Президента Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 401
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 апреля 2007 года № 314
ПЕРСОНАЛЬНЫЙ СОСТАВ
Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики
Республики Казахстан
Ахметов                    - Премьер-Министр Республики Казахстан,
Серик Ныгметович             председатель
Султанов                   - заместитель Руководителя Администрации
Бахыт Турлыханович           Президента Республики Казахстан,
заместитель председателя
Келимбетов                 - Заместитель Премьер-Министра
Кайрат Нематович             Республики Казахстан
Исекешев                   - Заместитель Премьер-Министра
Асет Орентаевич              Республики Казахстан - Министр индустрии
и новых технологий Республики Казахстан
Досаев                     - Министр экономического развития и
Ерболат Аскарбекович         торговли Республики Казахстан
Жамишев                    - Министр финансов Республики Казахстан
Болат Бидахметович
Шукеев                     - председатель правления акционерного
Умирзак Естаевич             общества «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына»
(по согласованию)
Мирчев                     - член совета директоров акционерного
Александр                    общества «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына»
(по согласованию)

20. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына оның мүшелері болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
21. Жұмысының нәтижелері туралы Мемлекеттік комиссия Қазақстан Республикасының Президентіне жыл сайын баяндап тұрады және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңеске Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген дағдарысқа қарсы қаражатты қайта пайдалану мәселесі бойынша есеп береді.
22. Мемлекеттік комиссияның қызметі Қазақстан Республикасының Президенті шешімінің негізінде тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 3 қазандағы
№ 401 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 сәуірдегі
№ 314 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері
жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ДЕРБЕС ҚҰРАМЫ
Ахметов               Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі,
Серік Нығметұлы       төраға
Сұлтанов              Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
Бақыт Тұрлыханұлы     Басшысының орынбасары, төрағаның орынбасары
Келімбетов            Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Қайрат Нематұлы       орынбасары
Исекешев              Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Әсет Өрентайұлы       орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар
министрі
Досаев                Қазақстан Республикасының Экономикалық даму
Ерболат Асқарбекұлы   және сауда министрі
Жәмішев               Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Болат Бидахметұлы
Шөкеев                «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
Өмірзақ Естайұлы      акционерлік қоғамының басқарма төрағасы
(келісім бойынша)
Мирчев Александр      «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
акционерлік қоғамының директорлар кеңесінің
мүшесі (келісім бойынша)