О некоторых вопросах Национального Банка Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 458
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Комитет по защите прав потребителей финансовых услуг Национального Банка Республики Казахстан.
2. Упразднить Комитет по развитию регионального финансового центра города Алматы Национального Банка Республики Казахстан.
3. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 «Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 50, ст. 640; 2005 г., № 39, ст. 555; 2006 г, № 35, ст. 373; 2007 г., № 42, ст. 479; 2008 г., № 3, ст. 38; № 35, ст. 364; 2009 г, № 15, ст. 106; № 55, ст. 446; 2011 г., № 29, ст. 352; № 34, ст. 408; № 52, ст. 710) следующие изменения и дополнения:
Положение о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно  приложению к настоящему Указу.
В структуре Национального Банка Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 1:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
«1. Департамент исследований и стратегии»;
дополнить строкой, порядковый номер 1-1, следующего содержания:
«1-1. Департамент статистики»;
дополнить строкой, порядковый номер 9-1, следующего содержания:
«9-1. Департамент по развитию регионального финансового центра города Алматы и исламского финансирования»;
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
«14. Финансовый департамент»;
строку, порядковый номер 15, исключить;
в разделе 5:
строку, порядковый номер 2, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 3, следующего содержания:
«3. Комитет по защите прав потребителей финансовых услуг Национального Банка Республики Казахстан».
4. Национальному Банку Республики Казахстан:
1) утвердить положение о комитете, указанном в пункте 1 настоящего Указа;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                     Н.Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 458
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года № 1271
ПОЛОЖЕНИЕ о Национальном Банке
Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Национальный Банк Республики Казахстан (далее — Национальный Банк Казахстана) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, обеспечивающим разработку и проведение денежно-кредитной политики государства, функционирование платежных систем, надлежащий уровень защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, содействующим обеспечению стабильности финансовой системы, осуществляющим статистическую деятельность в области денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора, валютное регулирование и контроль, государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в пределах компетенции, регулирование функционирования регионального финансового центра города Алматы.

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 458 Жарлығы
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығын дамыту комитеті таратылсын.
3. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 50, 640-құжат; 2005 ж., № 39, 555-құжат; 2006 ж., № 35, 373-құжат; 2007 ж., № 42, 479-құжат; 2008 ж., № 3, 38-құжат; № 35, 364-құжат; 2009 ж., № 15, 106-құжат; № 55, 446-құжат; 2011 ж., № 29, 352-құжат; № 34, 408-құжат; № 52, 710-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереже осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрылымында:
1-бөлімде:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Зерттеулер және стратегия департаменті»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 1-1-жолмен толықтырылсын:
«1-1. Статистика департаменті;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 9-1-жолмен толықтырылсын:
«9-1. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын және исламдық қаржыландыруды дамыту департаменті»;
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Қаржылық департамент»;
реттік нөмірі 15-жол алып тасталсын;
5-бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3-жолмен толықтырылсын:
«3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті».
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі:
1) осы Жарлықтың 1-тармағында көрсетілген комитет туралы ережені бекітсін;
2) осы Жарлықты іске асыру бойынша өзге де шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 458 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1271 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Қазақстан Ұлттық Банкі) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, мемлекеттің ақша-кредит саясатын әзірлеуді және жүргізуді, төлем жүйелерінің жұмыс істеуін, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ететін, қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесетін, ақша-кредит статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті, валюталық реттеуді және валюталық бақылауды, мемлекеттік реттеуді, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, сондай-ақ құзыреті шегінде өзге де тұлғаларды бақылауды және қадағалауды, Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының жұмыс істеуін реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.

2. Национальный Банк Казахстана имеет ведомства:
1) Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан;
2) Комитет по защите прав потребителей финансовых услуг Национального Банка Республики Казахстан.
3. Национальный Банк Казахстана является центральным банком Республики Казахстан, представляет собой верхний (первый) уровень банковской системы Республики Казахстан, осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о Национальном Банке Республики Казахстан (далее - Положение).
Национальный Банк Казахстана координирует свою деятельность с Правительством Республики Казахстан и проводит с ним регулярные консультации.
Национальный Банк Казахстана, руководствуясь Стратегией  развития Казахстана до 2030 года, учитывает экономическую политику Правительства Республики Казахстан и содействует ее реализации, если это не противоречит выполнению его основных функций и осуществлению денежно-кредитной политики.
Правительство Республики Казахстан не несет ответственности по обязательствам Национального Банка Казахстана, так же как и Национальный Банк Казахстана не несет ответственности по обязательствам Правительства Республики Казахстан, за исключением случаев, когда он принимает на себя такую ответственность.
Органы представительной и исполнительной власти Республики Казахстан не вправе вмешиваться в деятельность Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств, ведомств и организаций по реализации их законодательно закрепленных полномочий.
Национальный Банк Казахстана при выполнении своих задач не должен руководствоваться целью получения прибыли.
4. Национальный Банк Казахстана является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет самостоятельный баланс и вместе со своими филиалами, представительствами, ведомствами и организациями составляет единую централизованную структуру с вертикальной схемой подчинения.
Национальный Банк Казахстана имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке, штампы, а также собственную эмблему и бланки установленного образца.
Национальный Банк Казахстана в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан может открывать свои филиалы и представительства в Республике Казахстан и за ее пределами с учетом законодательства страны их пребывания.
В единую централизованную структуру Национального Банка Казахстана входят центральный аппарат, состоящий из департаментов и других самостоятельных подразделений, филиалы, представительства, ведомства и организации.
Филиалы Национального Банка Казахстана (далее - филиал) открываются по решению Совета директоров Национального Банка Казахстана, подотчетны ему и осуществляют свою деятельность в пределах полномочий, установленных Национальным Банком Казахстана.
В структуру филиала, утверждаемую Советом директоров Национального Банка Казахстана, могут входить отделения и другие подразделения, правовой статус и полномочия которых определяются положением о филиале.
Филиал в своей деятельности независим от местных органов государственной власти и не несет ответственности по обязательствам государства, за исключением случаев, когда такая ответственность возлагается на него Национальным Банком Казахстана.
Национальный Банк Казахстана несет ответственность по обязательствам филиала.
В своей деятельности филиал руководствуется законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, постановлениями Правления и Совета директоров, приказами, распоряжениями Национального Банка Казахстана, Положением и положением о филиале Национального Банка Казахстана.
Порядок открытия и закрытия филиала, его полномочия, задачи и функции, определяются законодательством Республики Казахстан, положением о филиале Национального Банка Казахстана и другими нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Руководство деятельностью филиала осуществляет его директор, назначаемый на должность (освобождаемый от должности) Председателем Национального Банка Казахстана, с предварительным согласованием кандидатуры Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Директор филиала осуществляет свою деятельность на основании положения о филиале и генеральной доверенности Национального Банка Казахстана.
Представительства Национального Банка Казахстана открываются по решению Совета директоров Национального Банка Казахстана как на территории Республики Казахстан, так и вне ее, и осуществляют защиту и представительство интересов Национального Банка Казахстана в пределах полномочий, установленных Национальным Банком Казахстана.
Порядок открытия, закрытия представительств, их полномочия и правовой статус определяются положением о представительствах Национального Банка Казахстана.
Руководство деятельностью Представительства осуществляет глава Представительства, назначаемый на должность (освобождаемый от должности) Председателем Национального Банка Казахстана, с предварительным согласованием кандидатуры Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Глава Представительства осуществляет свою деятельность на основании положения о представительстве и генеральной доверенности Национального Банка Казахстана.
Ведомства Национального Банка Казахстана (далее - ведомства) являются юридическими лицами, образовываются в форме республиканских государственных учреждений, подлежат государственной регистрации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и входят в единую централизованную структуру Национального Банка Казахстана.
Решение об образовании, упразднении и реорганизации ведомств принимается Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Национального Банка Казахстана.
Предмет и цели деятельности ведомств, их компетенция определяются законодательством Республики Казахстан, Положением, положениями о ведомствах и другими нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Положение, структура и лимит штатной численности ведомств утверждаются Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Иные вопросы, связанные с внутренней деятельностью Национального Банка Казахстана и его ведомств, устанавливаются регламентом работы Национального Банка Казахстана, положениями о структурных подразделениях и иными внутренними нормативными правовыми актами и правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Организации Национального Банка Казахстана являются республиканскими юридическими лицами, создаются в форме республиканских государственных предприятий, подлежат государственной регистрации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и входят в единую централизованную структуру Национального Банка Казахстана.
Национальный Банк Казахстана по отношению к создаваемым им организациям является их учредителем и уполномоченным государственным органом, осуществляющим по отношению к ним функции субъекта права республиканской собственности, включая полномочия по регулированию их деятельности и принятию решений об изменении правового статуса названных организаций.
Национальный Банк Казахстана самостоятельно определяет предмет и цели деятельности создаваемых им организаций, а также их вид (на праве хозяйственного ведения или оперативного управления), утверждает их уставы, изменения и дополнения в них.
Решение о создании, реорганизации, изменении наименования, увеличении либо уменьшении уставного капитала, ликвидации и отчуждении организаций принимается Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Порядок создания, реорганизации, ликвидации, предмет и цели деятельности, правовой статус и уставная компетенция организаций и их органов определяются законодательством Республики Казахстан, их уставами, Положением и другими нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Устав организации утверждается Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Филиалы, представительства, ведомства и организации Национального Банка Казахстана имеют свою печать и бланки установленного образца.

2. Қазақстан Ұлттық Банкінің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті.
3. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының орталық банкі болып табылады, Қазақстан Республикасы банк жүйесінің жоғарғы (бірінші) деңгейін білдіреді, өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, сондай-ақ осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережеге (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкі өз қызметін Қазақстан Республикасының Үкіметімен үйлестіреді және онымен тұрақты консультациялар өткізіп отырады.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің экономикалық саясатын ескеріп отырады және егер өзінің негізгі функцияларын орындауына және ақша-кредит саясатын жүзеге асыруына қайшы келмейтін болса, оны іске асыруға жәрдемдеседі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Ұлттық Банкінің міндеттемелері бойынша жауаптылық атқармайды, сол сияқты Қазақстан Ұлттық Банкі де осындай жауаптылық қабылдаған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің міндеттемелері бойынша жауаптылық атқармайды.
Қазақстан Республикасының өкілетті және атқарушы билік органдары Қазақстан Ұлттық Банкінің, оның филиалдарының, өкілдіктерінің, ведомстволары мен ұйымдарының заңнамамен бекітілген өкілеттіктерін іске асыру жөніндегі қызметіне араласуға құқылы емес.
Қазақстан Ұлттық Банкі өз міндеттерін орындау кезінде пайда алу мақсатын басшылыққа алмауы тиіс.
4. Қазақстан Ұлттық Банкі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы болады және өзінің филиалдарымен, өкілдіктерімен, ведомстволарымен және ұйымдарымен бірге тікелей бағыну схемасындағы біртұтас орталықтандырылған құрылымды құрайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттік тілде өзінің атауы жазылған мөрі, мөртабандары, сондай-ақ өзінің эмблемасы және белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде филиалдары мен өкілдіктері болатын елдің заңнамасын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өзінің филиалдары мен өкілдіктерін аша алады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің біртұтас орталықтандырылған құрылымына департаменттерден және басқа да дербес бөлімшелерден тұратын орталық аппарат, филиалдар, өкілдіктер, ведомстволар мен ұйымдар кіреді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары (бұдан әрі - филиал) Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің шешімімен ашылады, оған есеп береді және өз қызметін Қазақстан Ұлттық Банкі белгілеген өкілеттіктер шегінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі бекітетін филиалдың құрылымына құқықтық мәртебесі мен өкілеттіктері филиал туралы ережеде айқындалатын бөлімдер мен басқа да бөлімшелер кіруі мүмкін.
Филиал өз қызметінде жергілікті мемлекеттік билік органдарынан тәуелсіз және оған ондай жауаптылықты Қазақстан Ұлттық Банкі жүктеген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттің міндеттемелері бойынша жауаптылық атқармайды.
Қазақстан Ұлттық Банкі филиалдың міндеттемелері бойынша жауаптылық атқармайды.
Филиал өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, Басқарма мен Директорлар кеңесінің қаулыларын, Қазақстан Ұлттық Банкінің бұйрықтарын, өкімдерін, Ережені және Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалы туралы ережені басшылыққа алады.
Филиалды ашу және жабу тәртібі, оның өкілеттіктері, міндеттері мен функциялары Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалы туралы ережеде және Қазақстан Ұлттық Банкінің басқа да нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Филиалдың қызметіне басшылықты Қазақстан Ұлттық Банкі Директорлар кеңесімен кандидатурасын алдын ала келісіп, Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы лауазымға тағайындайтын (лауазымнан босататын) оның директоры жүзеге асырады.
Филиалдың директоры өз қызметін филиал туралы ереже және Қазақстан Ұлттық Банкінің бас сенімхаты негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілдіктері Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің шешімімен Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тыс жерлерде де ашылады және Қазақстан Ұлттық Банкі белгілеген өкілеттіктер шегінде Қазақстан Ұлттық Банкінің мүдделерін қорғауды және білдіруді жүзеге асырады.
Өкілдіктерді ашу, жабу тәртібі, олардың өкілеттіктері және құқықтық мәртебесі Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілдіктері туралы ережеде айқындалады.
Өкілдіктің қызметіне басшылықты Қазақстан ұлттық Банкі Директорлар кеңесімен кандидатурасын алдын ала келісіп, Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы лауазымға тағайындайтын (лауазымнан босататын) Өкілдік басшысы жүзеге асырады.
Өкілдік басшысы өз қызметін өкілдік туралы ереже және Қазақстан Ұлттық Банкінің бас сенімхаты негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің ведомстволары (бұдан әрі — ведомстволар) заңды тұлғалар болып табылады, республикалық мемлекеттік мекемелер нысанында құрылады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуге жатады және Қазақстан Ұлттық Банкінің бірыңғай орталықтандырылған құрылымына кіреді.
Ведомстволарды құру, тарату және қайта ұйымдастыру туралы шешімді Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Ведомстволар қызметінің мәні мен мақсаттары, олардың құзыреті Қазақстан Республикасының заңнамасында, Ережеде, ведомстволар туралы ережелерде және Қазақстан Ұлттық Банкінің басқа да нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Ведомстволардың ережесін, құрылымын және штат санының лимитін Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының ішкі қызметіне байланысты өзге мәселелер Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмыс регламентінде, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерде және Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де ішкі нормативтік құқықтық актілері мен құқықтық актілерінде белгіленеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдары республикалық заңды тұлғалар болып табылады, республикалық мемлекеттік кәсіпорындар нысанында құрылады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуге жатады және Қазақстан Ұлттық Банкінің бірыңғай орталықтандырылған құрылымына кіреді.
Қазақстан Ұлттық Банкі өзі құратын ұйымдарға қатысты олардың құрылтайшысы және олардың қызметін реттеу және аталған ұйымдардың құқықтық мәртебесін өзгерту туралы шешімдер қабылдау бойынша өкілеттіктерді қоса алғанда, оларға қатысты республикалық меншік құқығы субъектісі функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкі өзі құратын ұйымдардың қызметінің мәнін және мақсаттарын, сондай-ақ олардың түрін (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы) дербес айқындайды, олардың жарғыларын, оларға өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді.
Ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту, жарғылық капиталын ұлғайту не азайту, тарату және иелігінен шығару туралы шешімді Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі қабылдайды.
Ұйымдарды және олардың органдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату тәртібі, олардың қызметінің мәні мен мақсаттары, құқықтық мәртебесі мен жарғылық құзыреті Қазақстан Республикасының заңнамасында, олардың жарғыларында, Ережеде және Қазақстан Ұлттық Банкінің басқа да нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Ұйымның жарғысын Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі филиалдарының, өкілдіктерінің, ведомстволары мен ұйымдарының өз мөрі және белгіленген үлгідегі бланкілері бар.

5. Национальный Банк Казахстана вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Национальный Банк Казахстана имеет право выступать от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Национальный Банк Казахстана на основании и во исполнение законов Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, потребителями финансовых услуг, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан.
Нормативные правовые акты Национального Банка Казахстана публикуются в официальных изданиях «Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы», «Вестник Национального Банка Казахстана» на казахском и русском языках.
8. Структура и общая штатная численность Национального Банка Казахстана утверждаются Президентом Республики Казахстан.
9. Место нахождения центрального аппарата Национального Банка Казахстана: 050040, город Алматы, микрорайон «Коктем-3», дом 21.
10. Полное наименование государственного органа - Республиканское государственное учреждение «Национальный Банк Республики Казахстан».
11. Положение является учредительным документом Национального Банка Казахстана.
12. Финансирование деятельности Национального Банка Казахстана осуществляется из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана.
Вид имущества Национального Банка Казахстана - республиканское государственное имущество.
13. Национальный Банк Казахстана вправе производить на платной основе банковские операции и другие услуги. Виды и размеры платы за предоставляемые им услуги определяются Национальным Банком Казахстана самостоятельно.
Национальный Банк Казахстана не взимает платы за банковские и иные услуги, оказываемые Правительству Республики Казахстан и центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета, за исключением услуг по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, иными фондами и организациями.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и
обязанности Национального Банка Казахстана
14. Миссия Национального Банка Казахстана - достижение ценовой стабильности и стабильности финансовой системы.
15. На Национальный Банк Казахстана возлагаются следующие задачи:
1) разработка и проведение денежно-кредитной политики государства (подпункт 1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года № 2155 «О Национальном Банке Республики Казахстан» (далее - Закон о Национальном Банке);
2) обеспечение функционирования платежных систем (подпункт 2) статьи 7 Закона о Национальном Банке);

5. Қазақстан Ұлттық Банкі өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастар жасайды.
6. Қазақстан Ұлттық Банкінің, егер ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті болса, мемлекеттің атынан іс-әрекет жасауға құқығы бар.
7. Қазақстан Ұлттық Банкі құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңдарының негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық қаржы ұйымдарының, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың, басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері «Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы», «Вестник Национального Банка Казахстана» ресми басылымдарында қазақ тілінде және орыс тілінде жарияланады.
8. Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын және жалпы штат санын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
9. Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының орналасқан жері: 050040, Алматы қаласы, «Көктем-3» шағын ауданы, 21-үй.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі» республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Ереже Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
Қазақстан Ұлттық Банкі мүлкінің түрі - республикалық мемлекеттік мүлік.
13. Қазақстан Ұлттық Банкі ақылы негізде банктік операциялар және басқа да қызметтер жүргізуге құқылы. Көрсететін қызметтерінің түрлері мен ақысының мөлшерлерін Қазақстан Ұлттық Банкі дербес айқындайды.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын, өзге қорлар мен ұйымдарды басқару жөніндегі қызметтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органға көрсетілетін банктік және өзге де қызметтер үшін ақы алмайды.
2. Қазақстан Ұлттық Банкінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Қазақстан Ұлттық Банкінің миссиясы - баға тұрақтылығына және қаржы жүйесінің тұрақтылығына қол жеткізу.
15. Қазақстан Ұлттық Банкіне мынадай міндеттер:
1) мемлекеттің ақша-кредит саясатын әзірлеу және жүргізу («Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Ұлттық Банк туралы заң) 7-бабының 1) тармақшасы);
2) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 2) тармақшасы);

3) осуществление валютного регулирования и валютного контроля (подпункт 3) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
4) содействие обеспечению стабильности финансовой системы (подпункт 4) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
5) регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в пределах компетенции (подпункт 5) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
6) обеспечение надлежащего уровня защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
7) осуществление статистической деятельности в области денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора (подпункт 7) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
8) иные задачи в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан (подпункт 8) статьи 7 Закона о Национальном Банке).
16. В соответствии с возложенными на Национальный Банк Казахстана задачами Национальный Банк Казахстана, включая его территориальные филиалы и его ведомства, выполняет функции, указанные в Положении.
17. Функции центрального аппарата Национального Банка Казахстана:
1) разрабатывает и проводит государственную денежно-кредитную политику Республики Казахстан (подпункт 1) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
2) рассматривает предложения уполномоченного органа по исполнению бюджета при разработке и реализации политики государственного заимствования, формировании бюджетной политики по вопросам, связанным с денежно-кредитной политикой государства (статья 25 Закона о Национальном Банке);
3) согласовывает ежемесячные объемы выпуска государственных ценных бумаг и погашения государственного долга Правительства Республики Казахстан с учетом их воздействия на ликвидность банковской системы и приоритетов денежно-кредитной политики, условия допуска финансовых организаций к первичному размещению государственных ценных бумаг, выпущенных по решению Правительства Республики Казахстан (часть третья статьи 27 Закона о Национальном Банке);
4) осуществляет регулирование обращения государственных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета (статья 28 Закона о Национальном Банке);
5) организует наличное денежное обращение на территории Республики Казахстан (подпункт 3) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
6) осуществляет функции банка, банков (подпункт 30) статьи 8 и статья 52 Закона о Национальном Банке);
7) осуществляет функции банка, финансового советника, агента Правительства Республики Казахстан и других государственных органов по соглашению с ними, а также предоставляет иные услуги для Правительства Республики Казахстан (статьи 23242526 Закона о Национальном Банке);

3) валюталық реттеуді және валюталық бақылауды жүзеге асыру (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 3) тармақшасы);
4) қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 4) тармақшасы);
5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, сондай-ақ құзыреті шегінде өзге де тұлғаларды реттеу, бақылау және қадағалау (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 5) тармақшасы);
6) қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ету (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы);
7) ақша-кредит статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті жүзеге асыру (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 7) тармақшасы);
8) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де міндеттер жүктеледі (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 8) тармақшасы).
16. Қазақстан Ұлттық Банкіне жүктелген міндеттерге сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкі аумақтық филиалдары мен ведомстволарын қоса алғанда, Ережеде көрсетілген функцияларды орындайды.
17. Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының функциялары:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын әзірлейді және жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 1) тармақшасы);
2) мемлекеттік қарыз алу саясатын әзірлеу және іске асыру, мемлекеттің ақша-кредит саясатына байланысты мәселелер бойынша бюджет саясатын қалыптастыру кезінде уәкілетті органның бюджеттің орындалуы жөніндегі ұсыныстарын қарайды (Ұлттық Банк туралы заңның 25-бабы);
3) мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік борышын өтеудің ай сайынғы көлемін, оның банк жүйесінің өтімділігіне ықпал етуін және ақша-кредит саясатының басымдықтарын есепке ала отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру үшін қаржы ұйымдарына рұқсат ету талаптарын келіседі (Ұлттық Банк туралы заңның 27-бабының үшінші бөлігі);
4) бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарының айналысын реттеуді жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 28-бабы);
5) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақша айналысын ұйымдастырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 3) тармақшасы);
6) банктердің банкі функцияларын жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 30) тармақшасы және 52-бабы);
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің және олармен келісім бойынша басқа да мемлекеттік органдардың банкі, қаржы кеңесшісі, агенті функцияларын жүзеге асырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін өзге де қызметтерді көрсетеді (Ұлттық Банк туралы заңның 23242526-баптары);

8) организует функционирование платежных систем (статья 48 Закона о Национальном Банке);
9) обеспечивает управление активами в иностранной валюте и драгоценных металлах (подпункт 10) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
10) осуществляет доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, который заключается между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан и публикуется в официальных изданиях (подпункт 31) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
11) покупает и продает иностранную валюту (абзац второй части первой статьи 57 Закона о Национальном Банке);
12) определяет структуру номиналов, дизайн банкнот и монет на основе концепции, утвержденной Президентом Республики Казахстан, а также необходимое количество банкнот и монет и обеспечивает их изготовление (подпункт 5) части третьей статьи 15, часть третья статьи 38, часть первая статьи 42 Закона о Национальном Банке);
13) обладает исключительным правом выпуска банкнот и монет, организации их обращения и изъятия из обращения на территории Республики Казахстан (часть первая статьи 40 Закона о Национальном Банке).
Выпуск банкнот и монет в обращение осуществляется Национальным Банком Казахстана посредством их продажи физическим и юридическим лицам (часть вторая статьи 40 Закона о Национальном Банке);
14) определяет порядок продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана инвестиционных и коллекционных монет (статья 43-1 Закона о Национальном Банке);
15) устанавливает порядок определения платежности и обмена бывших в употреблении банкнот и монет, изъятия их из обращения, хранения и уничтожения (подпункт 10) части второй статьи 15, часть первая статьи 42статья 45 Закона о Национальном Банке);
16) устанавливает требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка Казахстана на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей (подпункт 13) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке);
17) устанавливает правила учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей, участвует в обеспечении перевозки, хранении и инкассации банкнот, монет и ценностей (подпункт 4) статьи 8, подпункт 8) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке);

8) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін ұйымдастырады (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы);
9) шетел валютасындағы және бағалы металдардағы активтерді басқаруды қамтамасыз етеді (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 10) тармақшасы);
10) Қазақстан Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалатын және ресми басылымдарда жарияланатын сенімгерлікпен басқару туралы шарт негізінде Қазақстан Республикасының ұлттық қорын сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 31) тармақшасы);
11) шетел валютасын сатып алады және сатады (Ұлттық Банк туралы заңның 57-бабы бірінші бөлігінің екінші абзацы);
12) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тұжырымдама негізінде банкноттар мен монеталар номиналдарының құрылымын, дизайнын, сондай-ақ банкноттар мен монеталардың қажетті санын айқындайды және олардың дайындалуын қамтамасыз етеді (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы үшінші бөлігінің 5) тармақшасы38-бабының үшінші бөлігі, 42-бабының бірінші бөлігі);
13) банкноттар мен монеталар шығарудың, Қазақстан Республикасының аумағында олардың айналысын ұйымдастырудың және айналыстан алудың ерекше құқығына ие болады (Ұлттық Банк туралы заңның 40-бабының бірінші бөлігі).
Қазақстан Ұлттық Банкі банкноттар мен монеталарды айналысқа шығаруды оларды жеке және заңды тұлғаларға сату арқылы жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 40-бабының екінші бөлігі);
14) Қазақстан Ұлттық Банкінің инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату және сатып алу тәртібін айқындайды (Ұлттық Банк туралы заңның 43-1-бабы);
15) бұрын қолданыста болған банкноттар мен монеталардың төлемге жарамдылығын және айырбасталуын айқындау, оларды айналыстан алу, сақтау және жою тәртібін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 10) тармақшасы42-бабының бірінші бөлігі, 45-бабы);
16) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияны жүргізуге Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 13) тармақшасы);
17) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау қағидаларын белгілейді, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауды, сақтауды және инкассациялауды қамтамасыз етуге қатысады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 4) тармақшасы15-бабы екінші бөлігінің 8) тармақшасы);

18) присваивает, аннулирует и определяет использование банковских идентификационных кодов, присваивает и аннулирует коды банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и коды филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, устанавливает их структуру, а также формирует и ведет Справочник банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (подпункт 37) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
19) размещает у себя средства Правительства Республики Казахстан, производит платежи и осуществляет иные операции по счетам Правительства (статья 24 Закона о Национальном Банке);
20) открывает и ведет единый казначейский счет, счета в иностранной валюте Комитета казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета (статьи 86 и 87 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV);
21) участвует в обслуживании государственного долга Правительства Республики Казахстан по согласованию с ним и обслуживает государственный долг Национального Банка Казахстана (подпункт 25) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
22) регулирует и осуществляет надзор (оверсайт) за межбанковской системой переводов денег, системой межбанковского клиринга и другими платежными системами, обеспечивающими проведение переводов денег между пользователями в казахстанских тенге (подпункт 6) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
23) организует, координирует, регулирует осуществление платежей и переводов денег (абзац первый части первой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
24) устанавливает способы осуществления платежей и переводов денег, применяемых на территории Республики Казахстан, правила и особенности применения способов осуществления платежей и (или) переводов денег, основные требования к содержанию указаний (подпункт 1) части первой статьи 48, статья 50 Закона о Национальном Банке);
25) устанавливает порядок и условия осуществления платежей с использованием наличных денег (подпункт 2) части первой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
26) устанавливает виды, правовой режим и структуру банковских счетов, порядок и условия открытия, ведения и закрытия счетов (статья 49 Закона о Национальном Банке);
27) принимает нормативные правовые акты, направленные на обеспечение эффективности и надежности функционирования платежных систем на территории Республики Казахстан (часть вторая статьи 48 Закона о Национальном Банке);

18) банктік сәйкестендіру кодтарын береді, жояды және олардың пайдаланылуын айқындайды, банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтары мен банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың филиалдарының кодтарын береді және жояды, олардың құрылымын белгілейді, сондай-ақ Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастырады және жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 37) тармақшасы);
19) өзінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаражатын орналастырады, Үкіметтің шоттары бойынша төлемдер жүргізеді және өзге де операцияларды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 24-бабы);
20) бірыңғай қазынашылық шот, бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазынашылық комитетінің шетел валютасындағы шоттарын ашады (2008 жылғы 4 желтоқсандағы № 95-IV Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 86 және 87-баптары);
21) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісім бойынша оның мемлекеттік борышына қызмет көрсетуге қатысады және Қазақстан Ұлттық Банкінің мемлекеттік борышына қызмет көрсетеді (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 25) тармақшасы);
22) банкаралық ақша аударымдары жүйесін, банкаралық клиринг жүйесін және пайдаланушылар арасында Қазақстан теңгесімен ақша аударымдарын жүргізуді қамтамасыз ететін басқа да төлем жүйелерін реттейді және қадағалауды (оверсайт) жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 6) тармақшасы);
23) ақша төлемдерін және аударымдарын жүзеге асыруды ұйымдастырады, үйлестіреді, реттейді (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы бірінші бөлігінің бірінші абзацы);
24) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру тәсілдерін, ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүзеге асыру тәсілдерін қолдану қағидалары мен ерекшеліктерін, нұсқауларының мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы бірінші бөлігінің 1) тармақшасы50-бабы);
25) қолма-қол ақшаны пайдалана отырып төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен талаптарын белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы);
26) банк шоттарының түрлерін, құқықтық режимін және құрылымын, шоттарды ашу, жүргізу және жабу тәртібі мен талаптарын белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 49-бабы);
27) төлем жүйелерінің Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істеуінің тиімділігін және сенімділігін қамтамасыз етуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабының екінші бөлігі);

28) в целях упорядочения платежей и переводов денег устанавливает по согласованию с Правительством Республики Казахстан очередность платежей по банковским счетам, осуществляемых банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и субъектами предпринимательской деятельности, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан (подпункт 7) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
29) принимает иные нормативные правовые акты (правила, требования) по вопросам платежей и переводов денег, в том числе правила представления сведений по платежам и переводам денег (подпункты 16)19) и 25) части второй статьи 15, статья 48 Закона о Национальном Банке);
30) в целях осуществления надзора (оверсайта) за платежными системами:
устанавливает порядок проведения надзора (оверсайта) за платежными системами (подпункт 1) части четвертой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
принимает нормативные правовые акты, определяющие условия и порядок организации и функционирования платежных систем (подпункт 2) части четвертой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
осуществляет мониторинг платежных систем (подпункт 3) части четвертой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
проверяет организацию и функционирование платежных систем (подпункт 4) части четвертой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
осуществляет проверки деятельности участников платежных систем (подпункт 6) части четвертой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
получает информацию по вопросам платежей и переводов денег, функционирования платежных систем от участников и операторов платежных систем (подпункт 5) части четвертой статьи 48 Закона о Национальном Банке);
31) устанавливает порядок обращения валютных ценностей в Республике Казахстан (подпункт 1) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
32) устанавливает порядок осуществления резидентами и нерезидентами валютных операций, в том числе режимы валютного регулирования (подпункт 2) пункта 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года № 57-III «О валютном регулировании и валютном контроле» (далее - Закон о валютном регулировании и валютном контроле);
33) устанавливает единые правила и условия получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту и порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации, а также пороговое значение в отношении суммы сделки, при превышении которого требуется получение учетного номера контракта (подпункт 3) статьи 56 Закона о Национальном Банке, пункт 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании и валютном контроле);

28) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақша төлемдерін және аударымдарын реттеу мақсатында, банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және кәсіпкерлік қызмет субъектілері банк шоттары бойынша жүзеге асыратын төлемдердің кезектілігін Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісім бойынша белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 7) тармақшасы);
29) ақша төлемдері мен аударымдары мәселелері жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілерді (қағидаларды, талаптарды), оның ішінде ақша төлемдері мен аударымдары жөнінде мәліметтер беру қағидаларын қабылдайды (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 16),  19)және 25) тармақшалары48-бабы);
30) төлем жүйелерін қадағалауды (оверсайтты) жүзеге асыру мақсатында:
төлем жүйелеріне қадағалау (оверсайт) жүргізу тәртібін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы төртінші бөлігінің 1) тармақшасы);
төлем жүйелерін ұйымдастырудың және олардың жұмыс істеуінің талаптары мен тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы төртінші бөлігінің 2) тармақшасы);
төлем жүйелерінің мониторингін жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы төртінші бөлігінің 3) тармақшасы);
төлем жүйелерінің ұйымдастырылуын және жұмыс істеуін тексереді (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы төртінші бөлігінің 4) тармақшасы);
төлем жүйелеріне қатысушылардың қызметін тексеруді жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы төртінші бөлігінің 6) тармақшасы);
ақша төлемдері мен аударымдары, төлем жүйелерінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша төлем жүйелерінің қатысушыларынан және операторларынан ақпарат алады (Ұлттық Банк туралы заңның 48-бабы төртінші бөлігінің 5) тармақшасы);
31) Қазақстан Республикасында валюталық құндылықтар айналысының тәртібін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 1) тармақшасы);
32) резиденттердің және резидент еместердің валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін, оның ішінде валюталық реттеу режимін белгілейді («Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы № 57-III Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 5-бабы 4-тармағының 2) тармақшасы);
33) резиденттердің репатриация талабын орындауын қамтамасыз ету мақсатында резиденттердің экспорт пен импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алуының бірыңғай қағидалары мен талаптарын және экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ шекті мәні асып кеткен жағдайда келісімшарттың есептік нөмірін алу талап етілетін мәміле сомасына қатысты шекті мәнді белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 3) тармақшасы, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 12-бабының 4-тармағы);

34) устанавливает порядок ввоза, вывоза и пересылки в Республику Казахстан и из Республики Казахстан валютных ценностей (подпункт 4) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
35) устанавливает порядок лицензирования деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой (подпункт 5) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
36) устанавливает порядок регистрации (открытия) обменных пунктов (подпункт 6) статьи 56 Закона о Национальном Банке, предложение первое пункта 2 статьи 6 Закона о валютном регулировании и валютном контроле);
37) устанавливает порядок лицензирования и квалификационные требования к осуществлению деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой (подпункты 5) и 7) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
38) устанавливает порядок осуществления регистрации и уведомления о валютных операциях, об открытии резидентами Республики Казахстан счетов в иностранных банках, а также выдает регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении (подпункт 8) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
39) устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, определяет порядок их установления и осуществляет контроль их соблюдения (подпункт 36) части второй, подпункт 7) части третьей статьи 15, подпункт 9) статьи 56, пункт 1 статьи 61 Закона о Национальном Банке);
40) выдает специальные разрешения на проведение валютных операций в рамках специального валютного режима (подпункт 10) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
41) устанавливает по согласованию с государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан, а также порядок и сроки представления отчетности агентами валютного контроля (подпункт 11) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
42) устанавливает порядок и осуществляет мониторинг валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг) (подпункт 9-1) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
43) устанавливает порядок и осуществляет мониторинг источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке (статья 17 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, подпункт 28) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
44) осуществляет проверки по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан (подпункт 1) пункта 2 статьи 17 Закона о валютном регулировании и валютном контроле);

34) валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету және жіберу тәртібін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 4) тармақшасы);
35) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті лицензиялау тәртібін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 5) тармақшасы);
36) айырбастау пункттерін тіркеу (ашу) тәртібін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 6) тармақшасы, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 6-бабы 2-тармағының бірінші сөйлемі);
37) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялаудың тәртібін және біліктілік талаптарын белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 5) және 7) тармақшалары);
38) валюталық операциялар туралы, Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетелдік банктерде шоттар ашуы туралы тіркеуді және хабарлама беруді жүзеге асырудың тәртібін белгілейді, сондай-ақ тіркеу куәліктері мен хабарлама туралы куәліктерді береді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 8) тармақшасы);
39) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша теңгеге шетел валютасын сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шегін белгілейді, оларды белгілеу тәртібін айқындайды және олардың сақталуына бақылауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 36) тармақшасы, үшінші бөлігінің 7) тармақшасы, 56-бабының 9) тармақшасы, 61-бабының 1-тармағы);
40) арнайы валюталық режим шеңберінде валюталық операциялар жүргізуге арнайы рұқсаттар береді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 10) тармақшасы);
41) мемлекеттік органдармен келісім бойынша олардың құзыретіне сәйкес валюталық операциялар бойынша есепке алудың және есептіліктің Қазақстан Республикасындағы резиденттер мен резиденті еместер орындауға міндетті тәртібі мен нысандарын, сондай-ақ валюталық бақылау агенттерінің есептілік беру тәртібін және мерзімдерін белгілейді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 11) тармақшасы);
42) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операциялары мониторингінің (валюталық мониторингтің) тәртібін белгілейді және жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 9-1) тармақшасы);
43) сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарының тәртібін белгілейді және мониторингін жүргізеді (Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 17-бабы, Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 28) тармақшасы);
44) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын сақтау мәселелері бойынша тексерулерді жүзеге асырады (Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 17-бабы 2-тармағының 1) тармақшасы);

45) применяет к финансовым, иным организациям и лицам в пределах своей компетенции ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, в случае нарушения ими требований законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию (подпункт 35) статьи 8 Закона о Национальном Банке, пункт 8 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года № 2444 «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее - Закон о банках и банковской деятельности);
46) открывает счета в банках Республики Казахстан, иностранных центральных банках, иностранных банках и других финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, а также в международных финансовых организациях (абзац четвертый части первой статьи 57 Закона о Национальном Банке);
47) открывает и ведет счета, действует как представитель или корреспондент для иностранного центрального банка, иностранных банков и других финансовых институтов, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, иностранных правительств и их агентов, а также международных финансовых организаций (абзац пятый части первой статьи 57 Закона о Национальном Банке);
48) проводит операции по покупке и продаже аффинированного золота и других драгоценных металлов на внутреннем и внешнем рынках, в том числе по покупке аффинированного золота в рамках реализации приоритетного права государства (абзац седьмой части первой статьи 57 Закона о Национальном Банке);
49) выдает лицензии, переоформляет лицензии, выдает дубликаты лицензий, отказывает в выдаче лицензий, принимает решение о приостановлении, возобновлении и лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическим лицам, не являющимся банками (подпункты 20),  35) статьи 8 Закона о Национальном Банке, статья 47 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года № 214-III «О лицензировании» (далее - Закон о лицензировании), статья 47 Закона о банках и банковской деятельности);
50) определяет:
требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, по обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии (подпункт 7) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 7) пункта 1 статьи 73 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года № 126-II «О страховой деятельности» (далее - Закон о страховой деятельности), подпункт 7) пункта 1 статьи 45-3 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года № 136-I «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон о пенсионном обеспечении);

45) қаржы, өзге ұйымдарға және тұлғаларға олар Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды өз құзыреті шегінде қолданады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы, «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы № 2444 Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Банктер және банк қызметі туралы заң) 46-бабының 8-тармағы);
46) Қазақстан Республикасының банктерінде, өздері тіркелген мемлекеттердің заңнамасы бойынша тиісті құқығы бар шетелдің орталық банктерінде, шетел банктерінде және басқа да қаржы институттарында, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарында шоттар ашады (Ұлттық Банк туралы заңның 57-бабы бірінші бөлігінің төртінші абзацы);
47) өздері тіркелген мемлекеттердің заңнамасы бойынша тиісті құқығы бар шетелдің орталық банкі, шетел банктері және басқа да қаржы институттары, шетел үкіметтері мен олардың агенттері, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдары үшін шоттар ашады және жүргізеді, өкіл немесе корреспондент ретінде іс-әрекет жасайды (Ұлттық Банк туралы заңның 57-бабы бірінші бөлігінің бесінші абзацы);
48) ішкі және сыртқы нарықтарда тазартылған алтынды және басқа да бағалы металдарды сатып алу мен сату жөніндегі, оның ішінде мемлекеттің басым құқығын іске асыру шеңберінде тазартылған алтынды сатып алу жөніндегі операцияларды жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 57-бабы бірінші бөлігінің жетінші абзацы);
49) банк болып табылмайтын заңды тұлғаларға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау үшін лицензиялар береді, лицензияларды қайта ресімдейді, лицензиялардың телнұсқаларын береді, лицензияларды беруден бас тартады, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, қолданылуын жалғастыру және тоқтату туралы шешім қабылдайды (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 20)35) тармақшалары, «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-ІІІ Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Лицензиялау туралы заң) 47-бабы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабы);
50) мыналарды:
тарату комиссияларының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жүргізу, кассалық құжаттарды жүргізу жөніндегі қағидаларды орындауы бойынша, қолма-қол ақшаның жұмсалуын, касса қалдықтары лимиттерін, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткізу мерзімдерін қамтамасыз ету бойынша талаптарды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы 1-тармағының 7) тармақшасы, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы № 126-II Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Сақтандыру қызметі туралы заң) 73-бабы 1-тармағының 7) тармақшасы, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру» 1997 жылғы 20 маусымдағы № 136-I Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 45-3-бабы 1-тармағының 7) тармақшасы);

особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов (часть вторая пункта 4 статьи 69 Закона о банках и банковской деятельности, часть вторая пункта 9 статьи 67 Закона о страховой деятельности, часть третья пункта 2 статьи 45 Закона о пенсионном обеспечении);
методику расчета собственного капитала и инвестиций банка (пункт 5 статьи 16 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок применения (установления) режима консервации банков (пункт 6 статьи 62 Закона о банках и банковской деятельности);
условия деятельности страхового брокера, в том числе устанавливает требования к минимальному размеру уставного капитала страхового брокера (пункт 3 статьи 16-3 Закона о страховой деятельности);
порядок передачи страхового портфеля (пункт 4 статьи 37-1 Закона о страховой деятельности);
порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации (подпункт 9-2) статьи 43 Закона о страховой деятельности);
порядок регистрации договоров о совместной деятельности, заключенных страховой (перестраховочной) организацией (статья 52 Закона о страховой деятельности);
порядок создания страховых резервов (пункт 3 статьи 47 Закона о страховой деятельности);
порядок и требования к осуществлению актуарной деятельности (статья 19 Закона о страховой деятельности);
условия и порядок выдачи разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства (пункт 4 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года № 461-II «О рынке ценных бумаг (далее - Закон о рынке ценных бумаг);
требования к условиям и порядку совершения профессиональными участниками рынка ценных бумаг сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, учету этих сделок и отчетности по ним (подпункт 8) статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
порядок осуществления банком-кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов накопительных пенсионных фондов (пункт 3 статьи 26 Закона о пенсионном обеспечении);
порядок учета пенсионных накоплений на индивидуальных счетах вкладчиков (получателей) и осуществляет контроль за правильностью ведения учета пенсионных взносов и начислением инвестиционного дохода на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) накопительных пенсионных фондов (пункт 2 статьи 49 Закона о пенсионном обеспечении);

ерікті таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссиясы қызметінің ерекшеліктерін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 69-бабы 4-тармағының екінші бөлігі, Сақтандыру қызметі туралы заңның 67-бабы 9-тармағының екінші бөлігі, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-бабы 2-тармағының үшінші бөлігі);
банктің меншік капиталы мен инвестицияларын есептеу әдістемесін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 16-бабының 5-тармағы);
банктердің консервациялау режимін қолдану (белгілеу) тәртібін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 62-бабының 6-тармағы);
сақтандыру брокері қызметінің талаптарын, оның ішінде сақтандыру брокерінің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшеріне қойылатын талаптарды (Сақтандыру қызметі туралы заңның 16-3-бабының 3-тармағы);
сақтандыру портфелін беру тәртібін (Сақтандыру қызметі туралы заңның 37-1-бабының 4-тармағы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициенте, аралас коэффициентті) есептеу тәртібін (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 9-2) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған бірлескен қызмет туралы шарттарды тіркеу тәртібін (Сақтандыру қызметі туралы заңның 52-бабы);
сақтандыру резервтерін құру тәртібін (Сақтандыру қызметі туралы заңның 47-бабының 3-тармағы);
актуарлық қызметті жүзеге асыру тәртібін және талаптарын (Сақтандыру қызметі туралы заңның 19-бабы);
Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беру талаптары мен тәртібін («Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі № 461-II Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 22-1-бабының 4-тармағы);
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау шарттары мен тәртібіне, осы мәмілелерді есепке алуға және олар бойынша есеп беруге қойылатын талаптарды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабының 8) тармақшасы);
жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін мақсатты орналастыруын бақылауды кастодиан банктің жүзеге асыру тәртібін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 26-бабының 3-тармағы);
салымшылардың (алушылардың) жеке шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражатын есепке алу тәртібін айқындайды және зейнетақы жарналарының есепке алынуы мен жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының (алушыларының) жеке зейнетақы шоттарында инвестициялық кірістің есептелуін дұрыс жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 49-бабының 2-тармағы);

перечень основных документов накопительных пенсионных фондов, подлежащих хранению, и сроки их хранения (пункт 3 статьи 49 Закона о пенсионном обеспечении);
подробную регламентацию деятельности временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) и принципы ее взаимоотношений с третьими лицами (пункт 2 статьи 42-5 Закона о пенсионном обеспечении);
предельный размер годовой эффективной ставки вознаграждения (часть вторая пункта 2 статьи 718 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года № 409-I);
51) разрабатывает в пределах своей компетенции проекты нормативных правовых и иных актов по вопросам деятельности временной администрации (временного администратора) (пункт 2 статьи 48-1 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 2 статьи 55-5 Закона о страховой деятельности, пункт 2 статьи 42-5 Закона о пенсионном обеспечении);
при лишении банка лицензии на проведение банковских операций, а также по вопросам ликвидации банков;
при лишении страховой (перестраховочной) организации лицензии на право осуществления страховой деятельности, а также по вопросам ликвидации страховых (перестраховочных) организаций;
при лишении накопительного пенсионного фонда лицензии по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, а также по вопросам ликвидации накопительных пенсионных фондов;
52) устанавливает:
требования к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра, а также к таким ценным бумагам (подпункт 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 5 июня 2006 года № 145-III «О региональном финансовом центре города Алматы» (далее - Закон о региональном финансовом центре);
требования к рейтинговым агентствам, рейтинговые оценки которых признаются Национальным Банком Казахстана (подпункт 4) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);
требования к рейтинговым оценкам ценных бумаг и их эмитентов для допуска на специальную торговую площадку финансового центра (подпункт 5) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);
порядок возмещения затрат на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку финансового центра (подпункт 6) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);
требования к фондовым биржам, признаваемым Национальным Банком Казахстана (подпункт 9) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);

жинақтаушы зейнетақы қорларының сақталуы тиіс негізгі құжаттарының тізбесін және оларды сақтау мерзімдерін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 49-бабының 3-тармағы);
уақытша әкімшіліктің (жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша басқарушысының) қызметін толық реттеуді және оның үшінші тұлғалармен өзара қарым-қатынастарының қағидаттарын (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-5-бабының 2-тармағы);
сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің шекті мөлшерін (1999 жылғы 1 шілдедегі № 409-I Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 718-бабы 2-тармағының екінші бөлігі) айқындайды;
51) өзінің құзыреті шегінде уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) қызметінің мәселелері бойынша (Банктер және банк қызметі туралы заңның 48-1-бабының 2-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 55-5-бабының 2-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-5-бабының 2-тармағы):
банкті банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айырған кезде, сондай-ақ банктерді тарату мәселелері бойынша;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру қызметін жүзеге асыру лицензиясынан айырған кезде, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын тарату мәселелері бойынша;
жинақтаушы зейнетақы қорын зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру лицензиясынан айырған кезде, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларын тарату мәселелері бойынша нормативтік құқықтық және өзге актілердің жобаларын әзірлейді;
52) мыналарды:
бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізу көзделіп отырған немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды («Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы» 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының № 145-ІІІ Заңы (бұдан әрі - Өңірлік қаржы орталығы туралы заң) 6-бабының 3) тармақшасы);
рейтингілік бағаларын Қазақстан Ұлттық Банкі танитын рейтингілік агенттіктерге талаптарды белгілейді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 4) тармақшасы);
қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін бағалы қағаздардың және олардың эмитенттерінің рейтингілік бағаларына қойылатын талаптарды (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 5) тармақшасы);
қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберілген бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық есептілік аудитінің шығындарын өтеудің тәртібін (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 6) тармақшасы);
Қазақстан Ұлттық Банкі танитын қор биржаларына талаптарды белгілейді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 9) тармақшасы);

требования к учредителям, руководящим работникам и специалистам накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, а также к размеру и составу их уставного капитала (подпункт 4) пункта 2 статьи 6 Закона о пенсионном обеспечении);
минимальный размер уставного капитала организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, порядок формирования и состав уставного капитала накопительного пенсионного фонда и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (пункт 3 статьи 52 Закона о пенсионном обеспечении);
порядок передачи пенсионных активов накопительного пенсионного фонда, в том числе реорганизуемого или лишенного лицензии, его обязательств по пенсионным договорам другому фонду (пункт 4 статьи 43 Закона о пенсионном обеспечении);
порядок перевода пенсионных накоплений вкладчика (получателя) из одного накопительного пенсионного фонда в другой, а также порядок перевода пенсионных накоплений вкладчика (получателя) из одного вида инвестиционного портфеля в другой внутри одного накопительного пенсионного фонда (подпункты 6) и 6-1) статьи 27 Закона о пенсионном обеспечении);
порядок и сроки публикации в средствах массовой информации сведений о структуре инвестиционного портфеля накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов (подпункт 3-1) пункта 2 статьи 41 Закона о пенсионном обеспечении);
порядок и условия инвестирования пенсионных активов в финансовые инструменты, в том числе перечень объектов инвестирования, размеры инвестиций по видам финансовых инструментов и суммарные размеры инвестиций для каждого вида инвестиционного портфеля (пункт 3 статьи 34-1 Закона о пенсионном обеспечении);
условия и порядок выпуска, обращения и погашения негосударственных ценных бумаг, производных ценных бумаг и их государственной регистрации, рассмотрения отчетов об итогах размещения и погашения негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг, а также их аннулирования, в том числе государственной регистрации эмиссионных ценных бумаг нерезидентов Республики Казахстан и международных организаций, подлежащих выпуску и размещению на территории Республики Казахстан (подпункт 5) пункта 1 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
структуру проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, облигационной программы и выпусков облигаций в пределах облигационной программы, порядок их составления и оформления, а также требования к отчетам об итогах размещения и погашения ценных бумаг (пункт 3 статьи 9, пункт 1 статьи 13 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 3) пункта 1 статьи 24 Закона о рынке ценных бумаг);

жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың құрылтайшыларына, басшы қызметкерлері мен мамандарына, сондай-ақ олардың жарғылық капиталының мөлшеріне және құрамына қойылатын талаптарды (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 6-бабы 2-тармағының 4) тармақшасы);
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін, жинақтаушы зейнетақы қорының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталын қалыптастыру тәртібін және құрамын (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 52-бабының 3-тармағы);
жинақтаушы зейнетақы қорының, оның ішінде қайта ұйымдастырылатын немесе лицензиядан айырылған қордың зейнетақы активтерін, оның зейнетақы шарттары бойынша міндеттемелерін басқа қорға беру тәртібін белгілейді (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 43-бабының 4-тармағы);
салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатын бір жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына аудару тәртібін, сондай-ақ салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатын бір жинақтаушы зейнетақы қорының ішіндегі инвестициялық портфельдің бір түрінен басқасына аудару тәртібін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 27-бабының 6) және 6-1) тармақшалары);
жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен құрылатын инвестициялық портфельдің құрылымы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау тәртібін және мерзімдерін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 41-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасы);
зейнетақы активтерін қаржы құралдарына инвестициялау тәртібі мен талаптарын, оның ішінде инвестициялау объектілерінің тізбесін, қаржы құралдарының түрлері бойынша инвестициялардың мөлшерін және инвестициялық портфельдің әрбір түрі үшін инвестициялардың жиынтық мөлшерлерін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 34-1-бабының 3-тармағы);
мемлекеттік емес бағалы қағаздардың, туынды қаржы құралдарының шығарылымы, айналысы мен өтеу және оларды мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар мен туынды бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерді қарау, сондай-ақ оларды жою, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденті еместерінің және халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аумағында шығарылуға және орналастырылуға жататын эмиссиялық бағалы қағаздарын мемлекеттік тіркеу талаптары мен тәртібін (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы);
эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің, облигациялық бағдарламаның және облигациялық бағдарлама шеңберінде облигациялар шығарылымдарының құрылымын, оларды жасау және ресімдеу тәртібін, сондай-ақ бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерге талаптарды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 9-бабының 3-тармағы, 13-бабының 1-тармағы, 24-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);

требования к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем, а также порядок и случаи досрочного прекращения полномочий представителя (пункт 2 статьи 19 Закона о рынке ценных бумаг);
условия и порядок совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (часть вторая пункт 4 статьи 45 Закона о рынке ценных бумаг);
порядок исполнения лицензиатом обязательств перед клиентами в случае приостановления действия лицензии или ее лишения (пункт 6 статьи 51 Закона о рынке ценных бумаг);
порядок деятельности единого регистратора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (часть вторая пункта 1 статьи 64-1, часть первая пункта 1 статьи 65 Закона о рынке ценных бумаг);
условия и порядок выпуска, размещения, обращения и погашения казахстанских депозитарных расписок, представления отчета об итогах размещения или погашения казахстанских депозитарных расписок, а также требования, подлежащие соблюдению эмитентом казахстанских депозитарных расписок (статья 35 Закона о рынке ценных бумаг);
условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами (пункт 4 статьи 77-1 Закона о рынке ценных бумаг);
виды пруденциальных нормативов и иных показателей или критериев (нормативов) финансовой устойчивости лицензиатов, порядок их расчета и методики расчета (пункт 4 статьи 41 Закона о пенсионном обеспечении, пункт 3  статьи 27 Закона о микрофинансовых организациях, подпункт 5) статьи 43 Закона о страховой деятельности, статья 41 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок сверки передаваемых выделенных активов специальной финансовой компании новому управляющему инвестиционным портфелем (часть четвертая пункта 3 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года № 126-III «О проектном финансировании и секьюритизации» (далее - Закон о проектном финансировании и секьюритизации);
порядок передачи активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану (часть четвертая пункта 8 статьи 6-3 Закона о проектном финансировании и секьюритизации);
перечень финансовых инструментов для инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам специальной финансовой компании (пункт 3 статьи 4 Закона о проектном финансировании и секьюритизации);
порядок присвоения национальных идентификационных номеров ценным бумагам (пункт 2 статьи 7, пункт 5 статьи 11, пункт 2 статьи 12 Закона о рынке ценных бумаг);
требования, подлежащие соблюдению банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в случае их намерения выпустить облигации при обращении ранее выпущенных ими облигаций на вторичном рынке ценных бумаг (статья 8 Закона о банках и банковской деятельности);
минимальный размер уставного капитала банка и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (подпункт 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 474—II «О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций» (далее - Закон о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка), статьи 4275 Закона о банках и банковской деятельности);

эмитент пен өкіл арасында жасалатын, облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ өкілдің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі мен жағдайларын (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 19-бабының 2-тармағы);
бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің түрлерін қоса атқару талаптары мен тәртібін (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 45-бабы 4-тармағының екінші бөлігі);
лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған немесе одан айырған жағдайда лицензиаттың клиенттер алдындағы міндеттемелерін орындау тәртібін (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 51-бабының 6-тармағы);
бірыңғай тіркеушінің бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесін жүргізу бойынша қызметінің тәртібін (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 64-1-бабы 1-тармағының екінші бөлігі, 65-бабы 1-тармағының бірінші бөлігі);
қазақстандық депозитарлық қолхаттарды шығару, орналастыру, айналысы және өтеу, қазақстандық депозитарлық қолхаттарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есепті берудің талаптары мен тәртібін, сондай-ақ қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитентінің сақтауы тиіс талаптарды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 35-бабы);
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібін (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 77-1-бабының 4-тармағы);
пруденциялық нормативтердің және өзге де көрсеткіштердің түрлерін немесе лицензиаттардың қаржылық тұрақтылығының критерийлерін (нормативтерін), оларды есептеу тәртібі мен әдістемесін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 41-бабының 4-тармағы, Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 27-бабының 3-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 5) тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 41-бабы);
арнайы қаржы компаниясының инвестициялық портфельді жаңа басқарушыға берілетін өткізілетін активтерін салыстыру тәртібін («Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы» 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы № 126-III Заңының (бұдан әрі — Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заң) 6-2-бабы 3-тармағының төртінші бөлігі);
арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан банкке беру тәртібін (Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңның 6-3-бабы 8-тармағының төртінші бөлігі);
арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері бойынша уақытша бос түсімдерді инвестициялау үшін қаржы құралдарының тізбесін (Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңның 4-бабының 3-тармағы);
бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру тәртібін (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 7-бабының 2-тармағы, 11-бабының 5-тармағы, 12-бабының 2-тармағы);
банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы бұрын шығарған облигациялардың айналысы кезінде облигациялар шығаруға ниеті болған жағдайда, олар сақтауы тиіс талаптарды белгілейді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 8-бабы);
банктің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін («Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының № 474-ІІ Заңы (бұдан әрі - Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау туралы заң) 10-бабының 2-тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 42-бабы75-бабы);

ограничения, предъявляемые к банкам, при совершении сделок и операций (статья 8-1 Закона о банках и банковской деятельности);
требования к приобретаемым банками, дочерними организациями банка или банковского холдинга акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также совокупной стоимости долей участия банка в уставном капитале либо акций юридических лиц (статья 8 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок деятельности дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, срок, в течении которого дочерняя организация управляет приобретенными сомнительными и безнадежными активами, а также требования к приобретаемым (приобретенным) ею сомнительным и безнадежным активам (статья 11-2 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для банков и банковских конгломератов (пункт 1 статьи 40-5 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам), а также виды активов и обязательств, подлежащих передаче при проведении указанной операции (пункт 3 статьи 61-2 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок передачи активов и обязательств банка, находящегося в режиме консервации, стабилизационному банку, а также виды активов и обязательств, подлежащих передаче (пункт 1 статьи 61-3 Закона о банках и банковской деятельности);
перечень основных документов банков, подлежащих хранению, и сроки их хранения (пункт 2 статьи 56 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок отнесения активов, предоставленных банками дочерним организациям на приобретение прав требований по кредитам (займам), признанным сомнительными и безнадежными активами, к категории сомнительных и безнадежных, а также порядок формирования провизии (резервов) против активов, представленных родительскими банками дочерним организациям (пункт 1-1 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года № 99-IV (далее - Налоговый кодекс);
пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для банков и банковских конгломератов (статьи 4142 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок и условия классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них (пункт 2 статьи 43 Закона о банках и банковской деятельности);

мәмілелер жасау және операциялар жүргізу кезінде банктерге қойылатын шектеулерді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 8-1-бабы);
заңды тұлғалардың банктер, банктің еншілес ұйымдары немесе банк холдингі сатып алатын акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне), сондай-ақ банктің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына не акцияларына қатысу үлесінің жиынтық құнына қойылатын талаптарды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 8-бабы);
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым қызметінің тәртібін, еншілес ұйымның сатып алынған күмәнді және үмітсіз активтерді басқару мерзімін, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) күмәнді және үмітсіз активтерге қойылатын талаптарды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 11-2-бабы);
банктер және банк конгломераттары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 40-5-бабының 1-тармағы);
банктің активтері мен міндеттемелерін жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдында басқа банкке (банктерге) бір бөлігін не толық көлемде бір мезгілде беру бойынша операцияны жүргізу тәртібін, сондай-ақ көрсетілген операцияны жүргізу кезінде берілуге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-2-бабының 3-тармағы);
консервациялау режимінде тұрған банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру тәртібін, сондай-ақ беруге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-3-бабының 1-тармағы);
банктердің сақтауға жататын негізгі құжаттарының тізбесін және оларды сақтау мерзімдерін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 56-бабының 2-тармағы);
күмәнді және үмітсіз активтер ретінде танылған кредиттер (қарыздар) бойынша талап ету құқықтарын сатып алу үшін еншілес ұйымдарға банктер берген активтерді күмәнділер және үмітсіздер санаттарына жатқызу тәртібін, сондай-ақ бас банктер еншілес ұйымдарға берген активтерге қарсы провизиялар (резервтер) қалыптастыру тәртібін (2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 106-бабының 1-1-тармағы);
банктер және банк конгломераттары үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 4142-баптары);
активтерді жіктеудің шарттары мен тәртібін, шартты міндеттемелерді және оларға қарсы провизияларды (резервтерді) құруды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 43-бабының 2-тармағы);

минимальный размер и порядок формирования уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, (далее - уполномоченные организации) (пункт 2 статьи 6 Закона о валютном регулировании и валютном контроле);
минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств (пункт 5 статьи 17, статьи 17-1, пункт 1 статьи 18пункт 13 статьи 30 Закона о банках и банковской деятельности, статьи 3636-152 Закона о пенсионном обеспечении, пункт 6 статьи 15-1пункт 4 статьи 21, статья 26, пункт 13 статьи 34пункт 6 статьи 44, пункты 34910 статьи 48, пункт 9 статьи 62 Закона о страховой деятельности);
по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, порядок отнесения доходов, подлежащих к получению организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Казахстана, к доходам от осуществления видов деятельности, указанных в пункте 1 статьи 135-2 Налогового кодекса (пункт 1 статьи 135-2 Налогового кодекса);
порядок назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов, требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, а также порядок осуществления ликвидации и требования к работе ликвидационных комиссий (пункт 1 статьи 74 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 1 статьи 70 Закона о страховой деятельности, пункт 7 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);
форму, сроки и периодичность предоставления временной администрацией (временным администратором) и ликвидационной комиссией отчетов и иной (дополнительной) информации (статьи 45-2 и 45-3 Закона о пенсионном обеспечении, статья 55-5, подпункт 2) пункта 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, пункт 2 статьи 66, подпункт 2) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности);
порядок назначения и полномочия временной администрации (временного администратора) (пункт 2 статьи 48-1 Закона о банках и банковской деятельности, статья 55-5 Закона о страховой деятельности, подпункт 6) пункта 4 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);
порядок предоставления займов либо размещения депозитов организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в банке (банках) - участнике (участниках), принимающем (принимающих) обязательства по гарантируемым депозитам (пункт 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 169-III «Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан»);

қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі — уәкілетті ұйымдар) жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін және қалыптастыру тәртібін (Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 6-бабының 2-тармағы);
талап етілетін ең төменгі рейтингіні және рейтингілік агенттіктердің тізбесін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 17-бабының, 17-1-бабының 5-тармағы18-бабының 1-тармағы, 30-бабының 13-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 3636-152-баптары, Сақтандыру қызметі туралы заңның 15-1-бабының 6-тармағы, 21-бабының 4-тармағы26-бабы, 34-бабының 13-тармағы, 44-бабының 6-тармағы, 48-бабының 34910-тармақтары, 62-бабының 9-тармағы);
салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі банктердің кредиттік портфелінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым алатын кірістерді Салық Кодексінің 135-2-бабының 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түскен кірістерге жатқызу тәртібін (Салық кодексінің 135-2-бабының 1-тармағы);
мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларын тағайындау және босату тәртібін, тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ таратуды жүзеге асыру тәртібін және тарату комиссиясының жұмысына қойылатын талаптарды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-бабының 1-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 70-бабының 1-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабының 7-тармағы);
уақытша әкімшіліктің (уақытша әкімшінің) және тарату комиссиясының есептерді және өзге (қосымша) ақпаратты ұсыну нысанын, мерзімдері мен кезеңділігін (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2 және 45-3-баптары, Сақтандыру қызметі туралы заңның 55-5-бабы73-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 66-бабының 2-тармағы, 74-4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы);
уақытша әкімшілікті (уақытша әкімшіні) тағайындау тәртібін және өкілеттіктерін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 48-1-бабының 2-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 55-5-бабы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабы 4-тармағының 6) тармақшасы);
қарыздар беру не депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның депозиттерді кепілдік берілетін депозиттер бойынша міндеттемелер қабылдайтын қатысушы банкке (банктерге) орналастыру тәртібін («Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының № 169-ІІІ Заңының 16-бабының 2-тармағы);

порядок выбора исламского банка и передачи ему имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам ликвидируемого исламского банка (пункт 3 статьи 74-1 Закона о банках и банковской деятельности);
особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов (подпункт 6) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 6) пункта 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, подпункт 6) пункта 1 статьи 45-3 Закона о пенсионном обеспечении);
требования по наличию системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций и страховых групп (пункт 2 статьи 52-1 Закона о страховой деятельности);
дополнительные требования к минимальному уровню маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию и обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, а также к порядку расчета страховых резервов для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию (пункт 8 статьи 46 Закона о страховой деятельности);
пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, включая минимальные размеры уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности, и обеспечивает контроль за их соблюдением (подпункт 5) статьи 43 Закона о страховой деятельности);
порядок применения принудительных мер (подпункт 9) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
порядок ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана (подпункт 6) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке);
порядок ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (подпункт 11) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке);
порядок исчисления ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальной стоимости) по займам и вкладам (пункт 7 статьи 39 Закона о банках и банковской деятельности);
53) утверждает:
правила государственной регистрации (перерегистрации) юридических лиц-участников финансового центра (подпункт 2) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);

ислам банкін таңдау және оған инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлікті және таратылатын ислам банкінің инвестициялық депозиттері жөніндегі міндеттемелерді беру тәртібін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-1-бабының 3-тармағы);
тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту ерекшеліктері мен тәртібін (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 73-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-3-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру топтары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің болуы жөніндегі талаптарды (Сақтандыру қызметі туралы заңның 52-1-бабының 2-тармағы);
ипотекалық сақтандыру және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеті маржасының ең төменгі деңгейіне, сондай-ақ ипотекалық сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін сақтандыру резервтерін есептеу тәртібіне қосымша талаптарды (Сақтандыру қызметі туралы заңның 46-бабының 8-тармағы);
жарғылық капиталдың, кепілдік қорының, төлем қабілеті маржасының ең төменгі мөлшерін қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру тобы үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілейді және олардың сақталуына бақылауды қамтамасыз етеді (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 5) тармақшасы);
мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібін (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы);
Қазақстан Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу тәртібін (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабының екінші бөлігінің 6) тармақшасы);
банктерде және банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операциялар және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабының екінші бөлігінің 11) тармақшасы);
қарыздар және салымдар бойынша дәйекті, жылдық, тиімді, салыстырмалы түрде (нақты құнымен) есептелетін сыйақы мөлшерлемелерін есептеу тәртібін белгілейді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 39-бабының 7-тармағы);
53) мыналарды:
қаржы орталығының қатысушылары - заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 2) тармақшасы);

пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (подпункты 3)3-1) пункта 2 статьи 6, пункт 4 статьи 41, статья 57 Закона о пенсионном обеспечении);
правила проведения банковских операций в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан (подпункт 21) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
форму типового кастодиального договора (пункт 2-1 статьи 26 Закона о пенсионном обеспечении);
типовые договоры о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов и типовой договор пенсионного аннуитета (пункт 2 статьи 30, пункт 1 статьи 31-2 Закона о пенсионном обеспечении);
54) принимает нормативные правовые акты по формам либо требованиям к формам, соответствующим международным стандартам финансовой отчетности, перечню, срокам и порядку представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами (подпункт 43) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке);
55) разрабатывает и принимает нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовые планы счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правила организации ведения бухгалтерского учета и правила автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами (подпункт 41) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке, пункт 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года № 234-III «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (далее - Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);
56) в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан в случае, если примененные меры не привели к улучшению финансового состояния банка, по согласованию с Правительством Республики Казахстан:
принимать решение о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка в размере, необходимом для улучшения его финансового состояния и выполнения банком пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан (подпункт 1) пункта 4 статьи 17 Закона о банках и банковской деятельности);

жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 6-бабы 2-тармағының 3)3-1) тармақшалары, 41-бабының 4-тармағы57-бабы);
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда банк операцияларын жүргізу қағидаларын (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 21) тармақшасы);
кастодиандық шарттың үлгі нысанын (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 26-бабының 2-1-тармағы);
міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарттарын және зейнетақы аннуитетінің үлгі шартын (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 30-бабының 2-тармағы31-2-бабының 1-тармағы) бекітеді;
54) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін нысандар не нысандарға қойылатын талаптар, қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың қаржылық есептілігінің тізбесі, ұсыну мерзімдері мен тәртібі бойынша нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 43) тармақшасы);
55) барлық қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың орындауы үшін міндетті бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарды, бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын әзірлейді және қабылдайды (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 41) тармақшасы, «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының 234-ІІІ Заңы (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заң) 20-бабының 6-тармағы);
56) егер қолданылған шаралар банктің қаржылық жай-күйінің жақсаруына әкелмеген жағдайда, банктердің кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметімен келісім бойынша:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің банктің қаржылық жай-күйін жақсарту және банктің пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді орындауы үшін қажетті банктің жарияланған акцияларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртіпте сатып алуы туралы шешім қабылдауға (Банктер және банк қызметі туралы заңның 17-бабы 4-тармағының 1) тармақшасы);

при наличии у банка отрицательного размера капитала осуществлять принудительный выкуп акций банка с условием их обязательной последующей незамедлительной реализации по цене приобретения новому инвестору, гарантирующему необходимое улучшение финансового положения банка (пункт 6 статьи 16 Закона о банках и банковской деятельности);
в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан, принимать решения о принудительном ограничении прав и обязанностей акционеров банков, имеющих отрицательный размер капитала, путем применения к ним установленных законодательством санкций (пункт 3 статьи 7 Закона о банках и банковской деятельности);
57) в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, принимает решение о создании и прекращении деятельности стабилизационного банка (пункты 1, 2, 8 статьи 61-3 Закона о банках и банковской деятельности);
58) регулирует деятельность банковских конгломератов (статья 41 Закона о банках и банковской деятельности);
59) предъявляет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций (подпункт 9-1) статьи 43 Закона о страховой деятельности);
60) определяет по согласованию с Правительством Республики Казахстан приоритеты в области формирования и развития рынка ценных бумаг (подпункт 1) пункта 2 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
61) определяет виды и требования к средствам массовой информации, которые могут быть использованы для публикации информации о деятельности субъектов рынка ценных бумаг, подлежащей обязательному опубликованию в соответствии с Законом о рынке ценных бумаг и иными законодательными актами Республики Казахстан (подпункт 7-1) пункта 2 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
62) осуществляет макропруденциальное регулирование финансовой системы путем (подпункт 2) статьи 51-1, статья 51-2 Закона о Национальном Банке):
проведения на регулярной основе мониторинга системных рисков финансовой системы;
определения порядка отнесения финансовых организаций к числу системообразующих;
установления пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов для системообразующих финансовых организаций в целях снижения уровня системных рисков финансовой системы и предупреждения их наступления;
введения ограничений на проведение отдельных видов банковских и других операций финансовыми организациями в случае возникновения или угрозы возникновения системного финансового кризиса самостоятельно или совместно с Правительством Республики Казахстан;

банкте капиталының теріс мөлшері болған жағдайда, кейіннен дереу сатып алу бағасы бойынша банктің қаржылық жай-күйін қажетті жақсартуға кепілдік беретін жаңа инвесторға міндетті өткізу талабымен банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алуды жүзеге асыруға (Банктер және банк қызметі туралы заңның 16-бабының 6-тармағы);
Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының талаптарына сәйкес заңнамада белгіленген санкцияларды қолдану жолымен капиталының теріс мөлшері бар банктер акционерлерінің құқықтары мен міндеттерін мәжбүрлеп шектеу туралы шешімдер қабылдауға құқылы (Банктер және банк қызметі туралы заңның 7-бабының 3-тармағы);
57) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда тұрақтандыру банкін құру және оның қызметін тоқтату туралы шешім қабылдайды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-3-бабының 1, 2, 8-тармақтары);
58) банк конгломераттарының қызметін реттейді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 41-бабы);
59) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына талаптар қояды (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 9-1) тармақшасы);
60) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісім бойынша бағалы қағаздар нарығын қалыптастыру және дамыту саласындағы басымдықтарды айқындайды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабы 2-тармағының 1) тармақшасы);
61) «Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне сәйкес міндетті жариялануға тиіс бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметі туралы ақпаратты жариялау үшін пайдаланылуы мүмкін бұқаралық ақпарат құралдарының түрлерін және оларға қойылатын талаптарды айқындайды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабы 2-тармағының 7-1) тармақшасы);
62) мыналарды (Ұлттық Банк туралы заңның 51-1-бабының 2) тармақшасы51-2-бабы):
тұрақты негізде қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдеріне мониторинг жүргізу;
қаржы ұйымдарын жүйе құраушылар қатарына жатқызу тәртібін айқындау;
қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдерінің деңгейін төмендету және олардың басталуының алдын алу мақсатында пруденциялық нормативтерді және (немесе) жүйе құраушы қаржы ұйымдары үшін сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді белгілеу;
жүйелі қаржы дағдарысы туындаған немесе туындау қаупі төнген жағдайда, дербес немесе Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесе отырып, қаржы ұйымдарының банк операцияларының жекелеген түрлерін және басқа да операцияларды жүргізуіне шектеулер енгізу жолымен қаржы жүйесін макропруденциялық реттеуді жүзеге асырады;

63) участвует в регулировании внешнего долга финансовых организаций (подпункт 15) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
64) обеспечивает полноту и доступность информации для потребителей финансовых услуг о деятельности финансовых организаций и оказываемых ими финансовых услугах (подпункт 4) пункта 3 статьи 3 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
65) осуществляет информационную работу, направленную на повышение финансовой грамотности населения и разъяснение прав потребителей финансовых услуг по всем секторам финансового рынка (подпункт 3) пункта 1, подпункт 4) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
66) разрабатывает статистическую методологию и определяет перечень, формы, сроки и порядок представления первичных статистических данных по наличному денежному обращению, денежно-кредитной и банковской статистике, платежному балансу, внешнему долгу, международной инвестиционной позиции, обеспечению финансовой стабильности (подпункт 16) части первой статьи 8 Закона о Национальном Банке);
67) проводит ведомственное статистическое наблюдение в соответствии с планом статистических работ, а также в пределах своей компетенции осуществляет контроль в области государственной статистики (подпункт 17) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
68) формирует и распространяет статистическую информацию по обзору финансового рынка, денежно-кредитной и банковской статистике, платежному балансу, международной инвестиционной позиции и внешнему долгу, участвует в разработке прогнозных оценок платежного баланса (подпункт 18) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
69) осуществляет мониторинг договоров по негосударственным внешним займам (подпункт 27) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
70) представляет по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма (подпункт 33) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
71) устанавливает и публикует официальный курс национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню и порядку, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана (подпункт 26) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
72) осуществляет контроль и надзор за соблюдением уполномоченными организациями, юридическими лицами, осуществляющими операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Казахстана, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, инвестиционными фондами, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов финансовой отчетности (подпункт 24) статьи 8 Закона о Национальном Банке);

63) қаржы ұйымдарының сыртқы борышын реттеуге қатысады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 15) тармақшасы);
64) тұтынушылар үшін қаржы ұйымдарының қызметі және олар көрсететін қаржылық қызметтер туралы ақпараттың толықтығын және қолжетімділігін қамтамасыз етеді (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау туралы заңның 3-бабы 3-тармағының 4) тармақшасы);
65) халықтың қаржылық сауаттылығын арттыруға және қаржы нарығының барлық секторлары бойынша қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын түсіндіруге бағытталған ақпараттық жұмысты жүзеге асырады (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, 2-тармағының 4) тармақшасы);
66) статистикалық әдіснаманы әзірлейді және қолма-қол ақша айналысы, ақша-кредит және банк статистикасы, төлем балансы, сыртқы борыш, халықаралық инвестициялық позиция, қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету бойынша бастапқы статистикалық деректердің тізбесін, нысандарын, мерзімдері мен ұсыну тәртібін айқындайды (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабы бірінші бөлігінің 16) тармақшасы);
67) статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес ведомстволық статистикалық бақылауды жүргізеді, сондай-ақ өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы бақылауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 17) тармақшасы);
68) қаржы нарығына шолу, ақша-кредит және банк статистикасы, төлем балансы, халықаралық инвестициялық позиция және сыртқы борыш бойынша статистикалық ақпаратты қалыптастырады және таратады, төлем балансын болжамдық бағалауды әзірлеуге қатысады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 18) тармақшасы);
69) мемлекеттік емес сыртқы қарыздар бойынша шарттардың мониторингін жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 27) тармақшасы);
70) Қазақстан Республикасының заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес өзінің ақпарат жүйелерінен қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша мәліметтер береді (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 33) тармақшасы);
71) Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тізбеге және тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына қатысты ресми бағамын белгілейді және жариялайды (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 26) тармақшасы);
72) Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың инкассациясы бойынша операцияларды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдардың, заңды тұлғалардың, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 24) тармақшасы);

73) осуществляет контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, инвестиционными фондами, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» требований правил автоматизации ведения бухгалтерского учета (подпункт 24) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
74) определяет политику и методы бухгалтерского учета для Национального Банка Казахстана с учетом международных стандартов финансовой отчетности (подпункт 23) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
75) для государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) или контрольный пакет акций которых принадлежат Национальному Банку Казахстана, устанавливает перечни и формы, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, сроки и порядок представления финансовой отчетности, и утверждает в соответствии с требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета (подпункт 2) пункта 6 статьи 20 Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);
76) осуществляет контроль за экспортными операциями банков с аффинированным золотом и серебром в слитках (подпункт 9) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
77) реализует приоритетное право государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах (подпункт 11) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
78) осуществляет в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, контрольные испытания проб (образцов) драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы (подпункт 12) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
79) осуществляет государственную регистрацию (перерегистрацию) юридических лиц-участников финансового центра, выдает свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-участника финансового центра (подпункт 1) пункта 2 статьи 5, подпункт 1) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре;
80) ходатайствует о выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в финансовом центре, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (подпункт 2) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
81) разъясняет участникам финансового центра их права и обязанности (подпункт 4) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);

73) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру қағидаларының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 24) тармақшасы);
74) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын ескере отырып, Қазақстан Ұлттық Банкі үшін бухгалтерлік есеп саясатын және әдістерін айқындайды (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 23) тармақшасы);
75) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы немесе акцияларының бақылау пакеті Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен заңды тұлғалар үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін тізбелері мен нысандарын, қаржылық есептілікті ұсыну мерзімдері мен тәртібін белгілейді және Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңның талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын бекітеді (Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңның 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасы);
76) банктердің тазартылған құйма алтынмен және күміспен жүргізетін экспорттық операцияларын бақылауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 9) тармақшасы);
77) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған алтынды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 11) тармақшасы);
78) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының сынамаларына (үлгілеріне) бақылау сынақтарын жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 12) тармақшасы);
79) қаржы орталығының қатысушылары-заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырады, қаржы орталығының қатысушысы-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік береді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 1) тармақшасы, 6-бабының 1) тармақшасы);
80) қаржы орталығында қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келетін шетелдіктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте виза беру туралы өтініш білдіреді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы);
81) қаржы орталығының қатысушыларына олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 4) тармақшасы);

82) осуществляет государственный контроль за соблюдением участниками финансового центра трудового законодательства Республики Казахстан (подпункт 5) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
83) представляет финансовый центр в государственных органах и иных организациях (подпункт 6) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
84) ведет государственный реестр участников финансового центра (подпункт 7) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
85) ведет учет иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность в финансовом центре, и ежеквартально предоставляет информацию о привлечении иностранной рабочей силы в местный исполнительный орган города Алматы по форме, установленной центральным исполнительным органом, координирующим реализацию государственной политики в сфере занятости населения (подпункт 8) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
86) разрабатывает и реализует мероприятия по развитию финансового центра (подпункт 10) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
87) содействует улучшению инфраструктуры рынка ценных бумаг (подпункт 11) пункта 2 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре);
88) возмещает затраты на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку финансового центра (подпункт 7) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);
89) проводит проверки на предмет соблюдения участниками финансового центра трудового законодательства Республики Казахстан (подпункт 10) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);
90) осуществляет перевод документации участников финансового центра с английского языка на государственный и русский языки для представления в государственные органы, за исключением органов финансового центра (статья 15 Закона о региональном финансовом центре);
91) принимает обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, потребителями финансовых услуг, другими физическими и юридическими лицами нормативные правовые акты по вопросам банковской деятельности, деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховой деятельности, деятельности накопительных пенсионных фондов, деятельности на рынке ценных бумаг, платежей и переводов денег, осуществления валютных операций и иным вопросам в пределах полномочий, определенных законодательными актами Республики Казахстан, а также осуществляет контроль и надзор за их соблюдением, в том числе путем проведения проверок (статья 4 Закона о Национальном Банке);

82) қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 5) тармақшасы);
83) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда қаржы орталығының мүдделерін білдіреді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 6) тармақшасы);
84) қаржы орталығы қатысушыларының мемлекеттік тізілімін жүргізеді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 7) тармақшасы);
85) қаржы орталығында еңбек қызметін жүзеге асырып жатқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларды есепке алады және халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды үйлестіретін орталық атқарушы орган белгілеген нысан бойынша Алматы қаласының жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тарту туралы ақпаратты тоқсан сайын табыс етеді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 8) тармақшасы);
86) қаржы орталығын дамыту жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және іске асырады (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 10) тармақшасы);
87) бағалы қағаздар нарығының инфрақұрылымын жақсартуға жәрдемдеседі (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасы);
88) қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберілген бағалы қағаздар эмитенттері қаржылық есептілігінің аудитіне жұмсалған шығындарды өтейді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 7) тармақшасы);
89) қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтауына тексерулер жүргізеді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 10) тармақшасы);
90) қаржы орталығы қатысушыларының құжаттамасын қаржы орталығының органдарын қоспағанда, мемлекеттік органдарға беру үшін ағылшын тілінен мемлекеттік тілге және орыс тіліне аударуды жүзеге асырады (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 15-бабы);
91) банк қызметінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің, сақтандыру қызметінің, жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметтің, ақша төлемдері және аударымдары, валюталық операцияларды жүзеге асыру мәселелері бойынша және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған өкілеттіктер шегінде өзге де мәселелер бойынша барлық қаржы ұйымдары, заңды және жеке тұлғалар орындауға міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды, сондай-ақ тексерулер жүргізу арқылы олардың сақталуын бақылауды және қадағалауды, оның ішінде тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 4-бабы);

92) разрабатывает и утверждает правила прохождения учетной регистрации и ведения реестра микрофинансовых организаций (пункт 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 56-V «О микрофинансовых организациях» (далее - Закон о микрофинансовых организациях);
93) разрабатывает и утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению микрофинансовой организацией нормы и лимиты, методику их расчетов, а также формы и сроки представления отчетности об их выполнении (подпункт 3) статьи 27 Закона о микрофинансовых организациях);
94) определяет перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности от банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, кредитных бюро, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, профессиональных участников рынка ценных бумаг и других организаций, осуществляющих лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг, накопительных пенсионных фондов, банковских конгломератов и страховых групп, микрофинансовых организаций (подпункт 6) пункта 1 и пункт 3 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзора финрынка, пункт 1 статьи 54 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 2 статьи 74 Закона о страховании, пункт 1 статьи 53, статья 57 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 43) статьи 15 Закона о Национальном Банке);
95) утверждает по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, правила осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам и создания провизии (резервов) против них (подпункт 7) пункта 2 статьи 7 Закона о микрофинансовых организациях);
96) утверждает по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, стандарты финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами, а также методические рекомендации к ним (подпункт 42) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке);
97) для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра утверждает квалификационные требования к аудиторским организациям по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию в области аудиторской деятельности и контроль за деятельностью аудиторских и профессиональных организаций (подпункт 8) статьи 6 Закона о региональном финансовом центре);

92) микроқаржы ұйымдарының есептік тіркеуден өту және тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді («Микроқаржы ұйымдары туралы» 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының № 56-V Заңы (бұдан әрі - Микроқаржы ұйымдары туралы заң) 14-бабының 2-тармағы);
93) пруденциялық нормативтерді және микроқаржы ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, оларды есептеу әдістемесін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдерін әзірлейді және бекітеді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 27-бабының 3) тармақшасы);
94) банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, оның ішінде ипотекалық ұйымдардың, кредиттік бюролардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың және бағалы қағаздар нарығында қызметтің лицензияланатын түрлерін жүзеге асыратын басқа ұйымдардың, жинақтаушы зейнетақы қорларының, банк конгломераттарының және сақтандыру топтарының, микроқаржы ұйымдарының есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін айқындайды (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы және 3-тармағы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 54-бабының 1-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 74-бабының 2-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабының 1-тармағы57-бабы, Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабының 43) тармақшасы);
95) салықтардың және бюджетке басқа міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша берілген микрокредиттер бойынша активтерді және шартты міндеттемелерді жіктеуді жүзеге асыру және оларға қарсы провизияларды (резервтерді) құру қағидаларын бекітеді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 7-бабы 2-тармағының 7) тармақшасы);
96) халықаралық стандарттармен реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша бекітеді (Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 42) тармақшасы);
97) қаржы құралдарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық қызмет саласындағы реттеу мен аудиторлық және кәсіби ұйымдардың қызметін бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді (Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 6-бабының 8) тармақшасы);

98) разрабатывает и утверждает правила расчета годовой эффективной ставки вознаграждения по предоставляемым микрокредитам (пункт 2 статьи 5 Закона о микрофинансовых организациях);
99) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (статья 572 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года № 155-II (далее - КоАП);
100) устанавливает минимальный размер уставного капитала микрофинансовых организаций (пункт 2 статьи 12 Закона о микрофинансовых организациях);
101) получает финансовую и иную отчетность от банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, кредитных бюро, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, профессиональных участников рынка ценных бумаг и других организаций, осуществляющих лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг, накопительных пенсионных фондов, банковских конгломератов и страховых групп, специальных финансовых компаний и исламских специальных финансовых компаний, микрофинансовых организаций (подпункт 6) пункта 1, пункт 3 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, пункт 1 статьи 54 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 2 статьи 74 Закона о страховой деятельности, статья 57 Закона о пенсионном обеспечении, статья 70 Закона о Национальном Банке);
102) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан (подпункт 39) статьи 8 Закона о Национальном Банке).
18. Основные функции территориальных филиалов Национального Банка Казахстана:
1) осуществляют контроль за репатриацией валюты в сроки репатриации и иные функции в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана, регулирующим порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и условия получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту (пункт 6 статьи 12 Закона о валютном регулировании и валютном контроле);
2) осуществляют выдачу, приостановление действия, лишение, возобновление, переоформление и выдачу дубликатов лицензий на осуществление деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой, выданной уполномоченным организациям (подпункт 35) статьи 8,  подпункт 5) статьи 56 Закона о Национальном Банке, статья 30 Закона о валютном регулировании и валютном контроле,  статья 47 Закона о банках и банковской деятельности,  статья 47 Закона о лицензировании);

98) берілетін микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 5-бабының 2-тармағы);
99) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады (2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155-II Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі - ӘҚтК) 572-бабы);
100) микроқаржы ұйымдарының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін белгілейді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 12-бабының 2-тармағы);
101) банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, оның ішінде ипотекалық ұйымдардан, кредиттік бюролардан, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, сақтандыру брокерінен, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардан және багалы қағаздар нарығында лицензияланатын қызмет түрлерін жүзеге асыратын басқа ұйымдардан, жинақтаушы зейнетақы қорларынан, банктік конгломераттардан және сақтандыру топтарынан, арнайы қаржы компаниялары мен арнайы исламдық компанияларынан, микроқаржы ұйымдарынан қаржылық және өзге есептілікті алады (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы, 3-тармағы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 54-бабының 1-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 74-бабының 2-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 57-бабы, Ұлттық Банк туралы заңның 70-бабы);
102) Ұлттық Банк туралы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 39) тармақшасы).
18. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі аумақтық филиалдарының негізгі функциялары:
1) репатриация мерзімінде валютаның репатриациялануын бақылауды және Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірін алу шарттарын реттейтін Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады (Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 12-бабының 6-тармағы);
2) уәкілетті ұйымдарға берілген шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияларды беруді, қолданысын тоқтата тұруды, айыруды, қайта ресімдеуді және беруді жүзеге асырады, сондай-ақ лицензиялардың телнұсқаларын қайта ресімдеу мен беруді жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы, 56-бабының 5) тармақшасы, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 30-бабы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабы, Лицензиялау туралы заңның 47-бабы);

3) осуществляют регистрацию обменных пунктов уполномоченных банков и уполномоченных организаций (их филиалов), выдают регистрационное свидетельство обменного пункта, приостанавливают его действие, а также выдают дубликат регистрационного свидетельства обменного пункта (подпункт 6) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
4) выдают регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении о проведении валютной операции (подпункт 8) статьи 56 Закона о Национальном Банке);
5) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, применяют меры воздействия и санкции  (подпункт 35) статьи 8 Закона о Национальном Банке);
6) составляют в пределах своей компетенции проекты планов проверок и представляют их в центральный аппарат Национального Банка Казахстана для рассмотрения и последующего утверждения в установленном порядке (пункт 2 статьи 62 Закона о Национальном Банке);
7) осуществляют контроль за соблюдением финансовыми организациями и их филиалами требований к устройству помещений (подпункт 5) статьи 8, пункт 1 статьи 62 Закона о Национальном Банке);
8) осуществляют в установленном порядке проверки, в том числе внеплановые и документальные проверки (пункты 123 статьи 61 Закона о Национальном Банке, подпункт 6) статьи 27 Закона о микрофинансовых организациях):
деятельности уполномоченных банков и уполномоченных организаций (их филиалов), а также иных лиц в части соблюдения валютного законодательства и законодательства в области платежей и переводов денег;
уполномоченных организаций, микрофинансовых организаций на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов финансовой отчетности;
деятельности юридических лиц (их филиалов), осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Казахстана, в части соблюдения требований, установленных нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, определяющими порядок совершения операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег, других ценностей и контроля за соблюдением кассовой дисциплины;
банков (их филиалов, а также дополнительных помещений филиалов, в том числе находящихся по нескольким адресам), а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в части соответствия зданий, помещений и оборудования требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, определяющими требования к организации охраны и устройству помещений;
деятельности микрофинансовых организаций;

3) уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың (олардың филиалдарының) айырбастау пункттерін тіркеуді жүзеге асырады, айырбастау пунктінің тіркеу куәлігін береді, оның қолданылуын тоқтата тұрады, сондай-ақ айырбастау пунктінің тіркеу куәлігінің телнұсқасын береді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 6) тармақшасы);
4) тіркеу куәліктерін және валюталық операциялар жүргізу туралы хабарлама туралы куәліктер береді (Ұлттық Банк туралы заңның 56-бабының 8) тармақшасы);
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ықпал ету шаралары мен санкцияларды қолданады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы);
6) өз құзыреті шегінде тексеру жоспарларының жобаларын жасайды және оларды Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратына қарау және кейіннен белгіленген тәртіпте бекіту үшін ұсынады (Ұлттық Банк туралы заңның 62-бабының 2-тармағы);
7) қаржы ұйымдарының және олардың филиалдарының үй-жайлардың құрылғыларына қойылатын талаптарды сақтауына бақылауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 5) тармақшасы, 62-бабының 1-тармағы);
8) белгіленген тәртіпте:
уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың (олардың филиалдарының), сондай-ақ өзге тұлғалардың валюталық заңнаманы және ақша төлемі мен аударымы саласындағы заңнаманы сақтау бөлігіндегі қызметін;
уәкілетті ұйымдардың, микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасын және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын сақтауын;
Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (олардың филиалдарының) банкноттар, монеталар және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жасау тәртібін, сондай-ақ қолма-қол ақшаның, басқа құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету және касса тәртібінің сақталуын бақылау үшін қажетті талаптарды айқындайтын Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды сақтау бөлігіндегі қызметін;
банктерді (олардың филиалдарын, сондай-ақ филиалдардың қосымша үй-жайларын, оның ішінде бірнеше мекенжайда орналасқан), сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды үйлердің, үй-жайлардың және жабдықтардың Қазақстан Ұлттық Банкінің үй-жайларды күзетуді ұйымдастыруға және құрылғыларына қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігіне қатысты;
микроқаржы ұйымдарының қызметін тексерулерді, оның ішінде жоспардан тыс және құжаттамалық тексерулерді жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 61-бабының 123-тармақтары, Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 27-бабының 6) тармақшасы);

9) самостоятельно осуществляют административное производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с делегированными центральным аппаратом Национального Банка Казахстана полномочиями, а также в пределах компетенции филиала выполняют функции, связанные с производством по делам об административных правонарушениях (статья 572 КоАП);
10) в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана принимают участие в разработке мероприятий по организации эмиссионно-кассовой работы, осуществляют практические мероприятия по организации эмиссионно-кассовой работы Национального Банка Казахстана (статьи 4045 Закона о Национальном Банке);
11) проводят учетную регистрацию микрофинансовых организаций (подпункт 1) статьи 27 Закона о микрофинансовых организациях);
12) ведут реестр микрофинансовых организаций (подпункт 2) статьи 27 Закона о микрофинансовых организациях);
13) подают иск в суд о реорганизации либо ликвидации микрофинансовых организаций в случаях, предусмотренных Законом о микрофинансовых организациях (подпункт 7) статьи 27 Закона о микрофинансовых организациях);
14) применяют ограниченные меры воздействия к микрофинансовым организациям (пункты 12 статьи 28 Закона о микрофинансовых организациях);
15) осуществляют иные функции, предусмотренные положением о филиале, утвержденным приказом Председателя Национального Банка Казахстана.
19. Функции Комитета по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан:
1) выносит на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана вопросы о выдаче, отказе в выдаче либо отзыве разрешения на:
открытие банков, добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) банков (банковских холдингов) и добровольную ликвидацию банков (статьи 13606169 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
создание или приобретение банками и (или) банковскими холдингами дочерней организации (пункты 16 и  13 статьи 11-1 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 10 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
создание или приобретение банками дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка (пункты 16 и 9 статьи 11-2 Закона о банках и банковской деятельности);
значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций (пункты 61112 и 13 статьи 11-1 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 10 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);

9) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты берген өкілеттіктерге сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді дербес жүзеге асырады, сондай-ақ филиалдың құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуге байланысты функцияларды орындайды (ӘҚтК 572-бабы);
10) Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес эмиссиялық-кассалық жұмысты ұйымдастыру бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады, Қазақстан Ұлттық Банкінің эмиссиялық-кассалық жұмысын ұйымдастыру бойынша практикалық іс-шараларды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 404546-баптары);
11) микроқаржы ұйымдарының есептік тіркеуін жүргізеді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 27-бабының 1) тармақшасы);
12) микроқаржы ұйымдарының тізілімін жүргізеді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 27-бабының 2) тармақшасы);
13) «Микроқаржы ұйымдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда микроқаржы ұйымдарын қайта ұйымдастыру не тарату туралы сотқа шағым-талап береді (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 27-бабының 7) тармақшасы);
14) микроқаржы ұйымдарына шектеулі ықпал ету шараларын қолданады (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 28-бабының 12-тармақтары);
15) Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының бұйрығымен бекітілген филиал туралы ережеде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
19. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетінің функциялары:
1) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына:
банктерді ашуға, банктерді (банк холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) және ерікті түрде таратуға (Банктер және банк қызметі туралы заңның 13606169-баптары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
банктердің және (немесе) банк холдингтерінің еншілес ұйымды құруға және сатып алуға (Банктер және банк қызметі туралы заңның 11-1-бабының 16 және 13-тармақтары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 10-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
банктердің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруға және сатып алуға (Банктер және банк қызметі туралы заңның 11-2-бабының 16 және 9-тармақтары);
банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына (Банктер және банк қызметі туралы заңның 11-1-бабының 61112 және 13-тармақтары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 10-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);

создание страховых (перестраховочных) организаций, добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов) и добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций (статья 27, подпункты 3) и 3-3) статьи 43статьи 62636567 и 68 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
создание или приобретение страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми холдингами дочерней организации (пункты 16 и 13 статьи 32, подпункт 3-4) статьи 43 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 11 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций (пункты 61112 и 13 статьи 32, подпункт 3-4) статьи 43 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 11 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
добровольную реорганизацию и ликвидацию накопительного пенсионного фонда (пункт 1 статьи 43, статья 44подпункт 1) пункт 1 статьи 45, статья 45-1 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 1) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
государственную регистрацию накопительных пенсионных фондов в органах юстиции (статья 37 Закона о пенсионном обеспечении);
добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании (статья 32-6 Закона о рынке ценных бумаг);
2) выносит на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана вопрос о приостановлении действия, возобновлении действия либо лишении лицензии на:
проведение банковских, а также иных установленных Законом о банках и банковской деятельности операций, за исключением лицензий на инкассацию банкнот, монет и ценностей, выданных юридическим лицам, не являющимся банками, и на организацию обменных операций с иностранной валютой, выданных уполномоченным организациям (подпункт б)  пункта 2 статьи 47 Закона о банках и банковской деятельности);
право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке (подпункт 16) статьи 43, подпункты 2) и 3) пункта 2 статьи 53-3 Закона о страховой деятельности);
осуществление деятельности накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат (подпункт 3) пункта 7 статьи 42 Закона пенсионном обеспечении);

сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға (Сақтандыру қызметі туралы заңның 27-бабы43-бабының 3) және 3-3) тармақшалары, 62636567 және 68-баптары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға (Сақтандыру қызметі туралы заңның 32-бабының 1, 6 және 13-тармақтары43-бабының 3-4) тармақшасы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына (Сақтандыру қызметі туралы заңның 32-бабының 61112 және 13-тармақтары43-бабының 3-4) тармақшасы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 43-бабының 1-тармағы44-бабы, 45-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы45-1-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
жинақтаушы зейнетақы қорларын әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 37-бабы);
исламдық арнайы қаржы компаниясын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға (Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 32-6-бабы) рұқсат беру, беруден бас тарту не рұқсатты кері қайтарып алу туралы мәселелерді енгізеді;
2) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына:
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау үшін банктер болып табылмайтын заңды тұлғаларға берілген және шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға уәкілетті ұйымдарға берілген лицензияларды қоспағанда, банктік, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңда белгіленген өзге де операцияларды жүргізуге (Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабы 2-тармағының б) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін, сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 16) тармақшасы, 53-3-бабы 2-тармағының 2) және 3) тармақшасы);
жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-бабы 7-тармағының 3) тармақшасы);

осуществление деятельности на рынке ценных бумаг (статья 51 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 3) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
осуществление деятельности кредитного бюро, за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием (подпункт 2) пункта 2 статьи 4, подпункт 4) пункта 1 статьи 5, пункт 3 статьи 6статьи 1213 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года № 573-II «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан» (далее — Закон о кредитных бюро и формировании кредитных историй);
3) выносит на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана вопрос о выдаче, отказе в выдаче и отзыве согласия на:
приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга (статья 17-1 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 1) статьи 10 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга (статья 26 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) статьи 11 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (статья 36-1 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 9-1) статьи 12 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
4) выносит на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана вопрос о (об):
заключении договора доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка и (или) банковскому холдингу, а по согласованию с Правительством Республики Казахстан - о принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков второго уровня, имеющих отрицательный размер собственного капитала (пункт 6 статьи 16, пункт 3 статьи 47-1 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 10) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
принудительном выкупе акций страховых (перестраховочных) организаций у их акционеров и реализации этих акций новому инвестору, пожелавшему их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования, в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами (подпункт 24) статьи 43статья 61 Закона о страховой деятельности);

бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға (Бағалы қағаздар туралы заңның 51-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);
мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметін қоспағанда, кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, қолданылуын жалғастыру және лицензиядан айыру туралы мәселені енгізеді («Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының № 573-II Заңының (бұдан әрі - Кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заң) 4-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы5-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы, 6-бабының 3-тармағы, 1213-баптары);
3) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына:
банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге (Банктер және банк қызметі туралы заңның 17-1-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 10-бабының 1) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге (Сақтандыру қызметі туралы заңның 26-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 11-бабының 1) тармақшасы);
жинақтаушы зейнетақы қорының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 12-бабының 9-1) тармақшасы) келісім беру, беруден бас тарту не келісімді кері қайтарып алу туралы мәселені енгізеді;
4) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына:
банктің ірі қатысушысына және (немесе) банк холдингіне тиесілі банктің акцияларын, ал Үкіметпен келісім бойынша - банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында және меншікті капиталының теріс мөлшері бар екінші деңгейдегі банктердің акцияларын жаңа инвесторларға міндетті түрде кейіннен дереу сату шарттарымен сенімгерлікпен басқару шарттарын жасау (Банктер және банк қызметі туралы заңның 16-бабының 6-тармағы47-1-бабының 3-тармағы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 10) тармақшасы);
сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген активтердің құны және міндеттемелер арасында теріс айырма белгіленген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының акционерлеріндегі акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және осы акцияларды сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары жөніндегі барлық міндеттемелерді орындауға кепілдік беретін талаптармен сатып алуға ниет білдірген жаңа инвесторға сату (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 24) тармақшасы, 61-бабы);

заключении с акционерами страховой (перестраховочной) организации договора доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими страховому холдингу и (или) крупному участнику страховой (перестраховочной) организации и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга (пункт 3 статьи 53-1 Закона о страховой деятельности);
заключении договора доверительного управления акциями, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (пункт 3 статьи 42-7 Закона о пенсионном обеспечении);
учреждении доверительного управления акциями накопительного пенсионного фонда, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда (статьи 42-7,  54 Закона о пенсионном обеспечении);
5) выносит на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана вопрос о признании активов финансового рынка ценными бумагами (подпункт 4) пункта 2 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 1) статьи 12 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
6) выносит на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана вопрос о принятии решения о введении консервации банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов и назначении временной администрации (временного управляющего) банка (банков), страховой (перестраховочной) организации (страховых (перестраховочных) организаций), накопительного пенсионного фонда (накопительных пенсионных фондов) (подпункт в) пункта 2 статьи 47, статьи 6263 и 64 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 2-1) пункта 2 статьи 3-3, статьи 55-155-2 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) пункта 7 статьи 42, статьи 42-142-242-3 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 9) статьи 1011подпункт 8) статьи 13 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
7) выдает лицензии, отказывает в выдаче лицензий на:
проведение отдельных видов банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением лицензий на инкассацию банкнот, монет и ценностей, выданных юридическим лицам, не являющимся банками, и на организацию обменных операций с иностранной валютой, выданных уполномоченным организациям (пункт 1 статьи 26статья 27 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 3) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);

сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлерімен сақтандыру холдингіне және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру шартын жасау (Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-1-бабының 3-тармағы);
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына не ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға тиесілі акцияларды сенімгерлікпен басқару шарттарын жасау (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-7-бабының 3-тармағы);
жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысына не ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын сенімгерлікпен басқаруды бекіту туралы мәселелерді енгізеді (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-757-баптары);
5) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына қаржы нарығының активтерін бағалы қағаздар деп тану туралы мәселені енгізеді (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабы 2-тармағының 4) тармақшасы), Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 12-бабының 1-тармағы);
6) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының консервациясын енгізу және банктің (банкті), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (ұйымын), жинақтаушы зейнетақы қорының (жинақтаушы зейнетақы қорларының) уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушыны) тағайындау туралы шешім қабылдау жөніндегі мәселені енгізеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабы 2-тармағының в) тармақшасы6263 және 64-баптары, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-3-бабы 2) тармағының 2-1) тармақшасы, 55-155-2 баптары, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-бабы 7-тармағының 1) тармақшасы42-142-242-3-баптары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 10-бабының 9-тармақшасы, 1113-бабының 8) тармақшасы);
7) мыналарға:
банктер болып табылмайтын заңды тұлғаларға берілген банкноттар, монеталар мен құндылықтарды инкассациялауға және уәкілетті ұйымдарға берілген шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банктік және өзге де операциялардың жекелеген түрлерін жүргізуге (Банктер және банк қызметі туралы заңның 26-бабының 1-тармағы, 27-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);

осуществление деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, актуариев на страховом рынке (статьи 37 и 38 Закона о страховой деятельности, подпункт 3) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащей лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан (подпункты 10) и 12) пункта 2 статьи 3статья 50 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 3) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
осуществление деятельности накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат (статья 39 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 3) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
осуществление деятельности кредитного бюро, за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием (статьи 910 Закона о кредитных бюро и формировании кредитных историй);
8) осуществляет контроль и надзор за деятельностью временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда, в том числе:
назначает временную администрацию (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации, и накопительного пенсионного фонда с учетом филиалов и представительств на период после лишения лицензии и до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии (пункт 6 статьи 47 Закона о банках и банковской деятельности, часть первая пункта 3 статьи 56 Закона о страховой деятельности, часть первая пункта 4 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 10) статьи 10, подпункт 10) статьи 11подпункт 7) статьи 13 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
утверждает отчет временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда о выполненной работе (пункт 4 статьи 48-1 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 5 статьи 56 Закона о страховой деятельности, часть десятая пункта 4 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);
согласовывает решение временной администрации о передаче:
страхового портфеля при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации (подпункт 16-1) статьи 43, часть третья пункта 1 статьи 54-1 Закона о страховой деятельности);

сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру нарығындағы актуарийлердің қызметін жүзеге асыруға (Сақтандыру қызметі туралы заңның 37 және 38-баптары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабы 2-тармағының 10) және 12) тармақшалары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);
жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 39-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);
мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметін қоспағанда, кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға лицензиялар береді, лицензияларды беруден бас тартады (Кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңның 910-баптары);
8) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) қызметін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде:
филиалдар мен өкілдіктерді ескере отырып банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының лицензиядан айырудан кейінгі кезеңдегі және уәкілетті орган тарату комиссиясын тағайындағанға дейін уақытша әкімшілігін (уақытша әкімшісін) тағайындайды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабының 6-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 56-бабы 3-тармағының бірінші бөлігі, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабы 4-тармағының бірінші бөлігі, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 10-бабының 10-тармақшасы, 11-бабының 10) тармақшасы, 13-бабының 7) тармақшасы);
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмысы туралы есебін бекітеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 48-1-бабының 4-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 56-бабының 5-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабы 4-тармағының оныншы бөлігі);
уақытша әкімшіліктің:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиядан айыру кезінде сақтандыру портфелін (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 16-1) тармақшасы, 54-1-бабының 1-тармағының үшінші бөлігі);

пенсионных активов, обязательств накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении другому накопительному пенсионному фонду (пункт 4 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении, постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 6 «Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда (далее — Правила назначения и деятельности временной администрации (временного администратора);
проводит проверки деятельности временных администраций (временных администраторов) (пункт 21 Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора);
получает от временных администраций (временных администраторов) банка, страховой (перестраховочной) организации, и накопительного пенсионного фонда, информацию, необходимую для осуществления своих контрольных и надзорных функций, требует разъяснения по полученной информации (статья 14 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, пункт 4 статьи 48-1 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 4 статьи 56 Закона о страховой деятельности, пункт 4 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);
9) осуществляет контроль и надзор за деятельностью ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов, в том числе (подпункт 11) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, статья 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, пункт 1 статьи 45-3 Закона о пенсионном обеспечении):
создает ликвидационные комиссии с учетом филиалов и представительств принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда (статья 74 Закона о банках и банковской деятельности, статья 70 Закона о страховой деятельности, пункт 7 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);
утверждает промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда (пункт 4 статьи 73 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 2 статьи 70 Закона о страховой деятельности, часть четвертая пункта 7 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);

жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін, міндеттемелерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт бойынша басқа жинақтаушы зейнетақы қорына беру туралы шешімін келіседі (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабының 4-тармағы, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің «Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 6 қаулысы (бұдан әрі - Уақытша әкімшілікті (уақытша басқарушыны) тағайындау және қызметінің ережесі);
уақытша әкімшіліктердің (уақытша әкімшілердің) қызметіне тексеру жүргізеді (Уақытша әкімшілікті (уақытша басқарушыны) тағайындау және қызметі ережесінің 21-тармағы);
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшіліктерінен (уақытша әкімшілерінен) өзінің бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты алады, алынған ақпарат туралы түсіндірулерді талап етеді (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 14-бабы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 48-1-бабының 4-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 56-бабының 4-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабы 4-тармағы);
9) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларының қызметіне бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 11) тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 73-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-3-бабы 1-тармағы):
мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып тарату комиссияларын тағайындайды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-бабы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 70-бабы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабының 7-тармағы);
мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының аралық тарату балансын және кредиторлар талаптарының тізілімін бекітеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 73-бабының 4-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 70-бабының 2-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабы 7-тармағының төртінші бөлігі);

утверждает состав комитетов кредиторов ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов (статья 68-1 Закона о банках и банковской деятельности, статья 66 Закона о страховой деятельности, статья 45 Закона о пенсионном обеспечении);
согласовывает отчет о ликвидации и ликвидационный баланс принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда (пункт 7 статьи 73 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 5 статьи 70 Закона о страховой деятельности, часть первая пункта 8 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении);
устанавливает особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов (подпункт 6) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 6) пункта 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, подпункт 6) пункта 1 статьи 45-3 Закона о пенсионном обеспечении);
проводит проверки деятельности ликвидационных комиссий в порядке, установленном законами Республики Казахстан (подпункт 3) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 3) пункта 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, подпункт 3) пункта 1 статьи 45-3 Закона о пенсионном обеспечении);
получает от ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов, информацию, необходимую для осуществления своих контрольных и надзорных функций, требует разъяснения по полученной информации (подпункт 1) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) пункта 1 статьи 45-3 Закона о пенсионном обеспечении);
при выявлении в деятельности ликвидационных комиссий нарушений требований законодательства Республики Казахстан, выносит обязательные для исполнения ликвидационными комиссиями письменные предписания об устранении нарушений, устанавливает срок исполнения предписания (подпункт 4) пункта 1 статьи 74-4 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 4) пункта 1 статьи 73 Закона о страховой деятельности, подпункт 4) пункта 1 статьи 45-3 Закона о пенсионном обеспечении);
рассматривает дела об административных правонарушениях, совершенных председателями и руководителями подразделений ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов и налагает на них административные взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (статьи 172-1573 КоАП);

таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының кредиторлар комитетінің құрамын бекітеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 68-1-бабы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 66-бабы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-бабы);
мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату туралы есебін және тарату балансын келіседі (Банктер және банк қызметі туралы заңның 73-бабының 7-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 70-бабының 5-тармағы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабы 8-тармағының бірінші бөлігі);
тарату шығыстарының сметасын қалыптастырудың және бекітудің ерекшеліктері мен тәртібін белгілейді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 73-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-3-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы);
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте тарату комиссияларының қызметіне тексеру жүргізеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 73-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы);
банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларынан өзінің бақылау функцияларын жүзеге асыруға қажетті ақпаратты алады, алынған ақпарат бойынша түсіндіруді талап етеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 73-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-3-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
тарату комиссияларының қызметінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу анықталған кезде тарату комиссияларының орындауы үшін міндетті бұзушылықтарды жою туралы жазбаша ұйғарымдарды шығарады, ұйғарымның орындалу мерзімін белгілейді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 74-4-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 73-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-3-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы);
банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларының төрағалары және бөлімшелердің басшылары жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды және оларға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкімшілік жаза қолданады (ӘҚтК-нің 172-1573-баптары);

10) в случае нарушения банками и их аффилиированными лицами, аффилиированными лицами крупных участников банков, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечными организациями, кредитными бюро, требований законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет к ним ограниченные меры воздействия, санкции, принудительные меры, а также иные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан (статьи 41464747-1 Закона о банках и банковской деятельности, статья 5-4 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года № 2723 «Об ипотеке недвижимого имущества», подпункты 4) и 5) пункта 2 статьи 4статья 11 Закона о кредитных бюро и формировании кредитных историй, подпункт 9) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
11) выдает (отзывает) согласие, отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков и банковских холдингов, страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, страховых брокеров, руководящих работников фонда гарантирования страховых выплат, накопительных пенсионных фондов, центрального депозитария, единого регистратора и лицензиатов (заявителей) (статья 20 Закона о банках и банковской деятельности, статья 34, подпункт 7) статьи 43 Закона о страховой деятельности, подпункт 4) пункта 2 статьи 6, статья 40 Закона о пенсионном обеспечении,  статья 54 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 2) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
12) осуществляет анализ деятельности банков/банковского конгломерата для выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка/банковского конгломерата, в случае необходимости применяет меры раннего реагирования, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан (статья 45 Закона о банках и банковской деятельности);
13) публикует информацию на официальном интернет-ресурсе Комитета по вопросам (подпункт 12) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка):
деятельности банков, организаций осуществляющих отдельные виды банковских операций с использованием находящихся в его распоряжении сведений о банках, организациях осуществляющих отдельные виды банковских операций (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к банкам, организациям осуществляющим отдельные виды банковских операций;
деятельности страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров с использованием находящихся в его распоряжении сведений о страховых (перестраховочных) организациях и страховых брокерах (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к страховым (перестраховочным) организациям и к страховым брокерам;
деятельности рынка ценных бумаг с использованием находящихся в его распоряжении сведений о субъектах рынка ценных бумаг (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к субъектам рынка ценных бумаг;
деятельности накопительных пенсионных фондов с использованием находящихся в его распоряжении сведений о накопительных пенсионных фондах (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к накопительным пенсионным фондам;

10) банктер және олардың үлестес тұлғалары, банктердің ірі қатысушыларының үлестес тұлғалары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде ипотекалық ұйымдар, кредиттік бюролар оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда оларға шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды, мәжбүрлеу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де шараларды қолданады (Банктер және банк қызметі туралы заңның 41464747-1-баптары, «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» 1995 жылғы 23 желтоқсандағы № 2723 Қазақстан Республикасы Заңының 5-4-бабы, Кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңның 11-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы);
11) банктердің және банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін, сақтандыру брокерлерін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының, жинақтаушы зейнетақы қорларының, орталық депозитарийдің, бірыңғай тіркеушінің және лицензиаттардың (өтініш берушілердің) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім береді, келісім беруден бас тартады (Банктер және банк қызметі туралы заңның 20-бабы34-бабы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 7) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 6-бабы 2-тармағының 4) тармақшасы40-бабы, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы);
12) банктің/банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау үшін банктің/банк конгломератының қызметін талдауды жүзеге асырады, қажет болғанда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ертерек ден қою шараларын қолданады (Банктер және банк қызметі туралы заңның 45-бабы);
13) Комитеттің ресми интернет-ресурсында:
банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданған шаралары туралы ақпаратты;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына  және сақтандыру брокерлеріне қолданған шаралары туралы ақпаратты;
бағалы қағаздар нарығының субъектілері туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып бағалы қағаздар нарығы қызметінің бойынша ақпаратты, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне қолданған шаралары туралы ақпаратты;
жинақтаушы зейнетақы қорлары туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларына қолданған шаралары туралы ақпаратты жариялайды (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 12) тармақшасы);

14) рассматривает обращения физических и юридических лиц в рамках своей компетенции (подпункт 1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года № 221-III «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» (далее - Закон о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц);
15) выдает согласие, отказывает в выдаче согласия на совершение сделки с акциями страховой (перестраховочной) организации (подпункт 3-2) статьи 43 Закона о страховой деятельности);
16) получает необходимую информацию от ассоциаций, союзов и объединений страховых (перестраховочных) организаций, государственных органов для подготовки экономического анализа состояния страхового рынка (подпункт 19) статьи 43 Закона о страховой деятельности);
17) применяет в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, актуарию, организации по формированию и ведению базы данных, акционерному обществу «Фонд гарантирования страховых выплат» ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан (подпункт 9) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, статьи 53-153-253-3 Закона о страховой деятельности, пункт 2 статьи 3, подпункт 9) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 3 июня 2003 года № 423-II «О Фонде гарантирования страховых выплат» (далее - Закон о Фонде гарантирования страховых выплат);
18) применяет в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, принудительные меры (подпункт 9) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка):
к лицам, обладающим признаками крупного участника или страхового холдинга, к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, а также юридическим лицам, входящим в состав страховой группы (статья 53-1 Закона о страховой деятельности);
к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (статья 42-7 Закона о пенсионном обеспечении);
к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам накопительного пенсионного фонда (статья 42-7 Закона о пенсионном обеспечении);
19) получает необходимую информацию для обеспечения своих контрольных и надзорных функций от (статья 14 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка):
банков, а также их аффилиированных лиц, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, кредитных бюро;
страховых (перестраховочных) организаций, их аффилиированных лиц, страхового брокера, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, а также страхового холдинга;
профессиональных участников рынка ценных бумаг и других организаций, осуществляющих лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг, а также их аффилиированных лиц;
накопительных пенсионных фондов, а также их аффилиированных лиц;
банковских холдингов и страховых групп, а также их аффилиированных лиц;
микрофинансовых организаций;

14) өз құзыреті шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың сұратулары мен өтініштерін қарайды (Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы заңның 15-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы);
15) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен мәміле жасауға келісім береді, келісім беруден бас тартады (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 3-2) тармақшасы);
16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қауымдастықтарынан, одақтарынан және бірлестіктерінен, мемлекеттік органдардан сақтандыру нарығының жай-күйіне экономикалық талдау дайындау үшін қажетті ақпарат алады (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 19) тармақшасы);
17) Қазақстан Республикасының заңнама актілерінде көзделген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, актуарийге, деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шараларды қолданады (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-153-253-3-баптары, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы» 2003 жылғы 3 маусымдағы № 423-ІІ Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы заң) 3-бабының 2-тармағы, 4-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы);
18) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы):
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар адамдарға, сондай-ақ ірі қатысушыларына, сақтандыру холдингіне, сондай-ақ сақтандыру тобының құрамына кіретін заңды тұлғаларға (Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-1-бабы);
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілері бар адамдарға, сондай-ақ ірі қатысушыларына (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-7-бабы);
жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы белгілері бар адамдарға, сондай-ақ ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолданады (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-7-бабы);
19) өзінің бақылау және қадағалау функцияларын қамтамасыз ету үшін (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 14-бабы):
банктерден, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, оның ішінде ипотекалық ұйымдардан, кредиттік бюролардан;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, олардың үлестес тұлғаларынан, сақтандыру брокерінен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысынан, сондай-ақ сақтандыру холдингінен;
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларынан және бағалы қағаздар нарығында лицензияланатын қызметтің түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдардан, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан;
жинақтаушы зейнетақы қорларынан, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан;
банк холдингтерінен және сақтандыру топтарынан, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан;
микроқаржы ұйымдарынан қажетті ақпарат алады;

20) осуществляет в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан, контроль за исполнением акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансовых организаций, за исключением нормативных правовых актов по вопросам пруденциального регулирования банков, банковских конгломератов и резервных требований, согласования руководящих работников, классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, требований, предъявляемых к порядку формирования системы управления рисками и внутреннего контроля (пункт 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года № 178-II «О Банке Развития Казахстана»);
21) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров банка, страховой (перестраховочной) организации; накопительного пенсионного фонда, управляющего инвестиционным портфелем (подпункт 7-1) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
22) проверяет деятельность банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, кредитных бюро, и их филиалов, в том числе с привлечением государственных органов и иных организаций (пункт 1 статьи 62 Закона о Национальном Банке, подпункт 8-1) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, статьи 4144 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 14) статьи 43статья 44 Закона о страховой деятельности, подпункт 3) пункта 2 статьи 4 Закона о кредитных бюро и формировании кредитных историй);
23) проверяет деятельность аффилиированных лиц банков, в том числе с привлечением государственных органов и иных организаций, исключительно в целях определения степени и характера их влияния на деятельность банков в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан (пункт 1 статьи 44 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 2 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
24) взаимодействует и сотрудничает с центральными банками и иностранными органами, осуществляющими регулирование и надзор за деятельностью финансовых организаций и финансового рынка, по вопросам координации принимаемых мер в целях осуществления контроля и надзора финансового сектора, а также по иным вопросам, представляющим взаимный интерес (пункт 4 статьи 61 Закона о Национальном Банке, статья 15 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);

20) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының банктерді, банктік конгломераттарды пруденциялық реттеу және резервтік талаптар, басшы қызметкерлерді келісу, активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібіне қойылатын талаптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын орындауын бақылауды жүзеге асырады («Қазақстанның Даму Банкі туралы» 2001 жылғы 25 сәуірдегі № 178-II Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы);
21) банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельдің басқарушысы акционерлерінің жалпы жиналысына қатысу үшін өз өкілін жібереді (Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 7-1) тармақшасы);
22) банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, оның ішінде ипотекалық ұйымдардың және олардың филиалдарының қызметін, оның ішінде мемлекеттік органдарды және өзге де ұйымдарды тарта отырып тексереді (Ұлттық Банк туралы заңның 62-бабының 1-тармағы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 4144-баптары, Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 14) тармақшасы, 44-бабы, Кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңның 4-бабы 2-тармағының 3) тармақшасы);
23) банктердің үлестес тұлғаларының, банктердің қызметіне олардың әсер ету дәрежесін және сипатын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес олардың қызметін, оның ішінде мемлекеттік органдарды және өзге де ұйымдарды тарта отырып тексереді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 44-бабының 1-тармағы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 9-бабының 2-тармағы);
24) қаржы секторына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын шараларды үйлестіру мәселелері бойынша, сондай-ақ өзара мүддені білдіретін өзге де мәселелер бойынша орталық банктермен және қаржы ұйымдары мен қаржы нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын шетелдік органдармен бірлесіп әрекет етеді және ынтымақтастық жасайды (Ұлттық Банк туралы заңның 61-бабының 4-тармағы, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 15-бабы);

25) регистрирует договоры о совместной деятельности, заключаемые страховой (перестраховочной) организацией, ведет реестры договоров залога собственного имущества, гарантий (поручительств) и иных обязательств страховой (перестраховочной) организации, не отражаемых в балансе (подпункт 7) статьи 62-5 Закона о Национальном Банке, пункт 2 статьи 52 Закона о страховой деятельности);
26) проводит согласование учредительных документов банков, страховых (перестраховочных) организаций (статья 25 Закона о банках и банковской деятельности);
27) принимает решение об отстранении от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных:
в статье 20 Закона о банках и банковской деятельности, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) банка не соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан (подпункт е) пункта 2 статьи 47 Закона о банках и банковской деятельности);
в статьях 3453-3 Закона о страховой деятельности и статье 3-2 Закона о Фонде гарантирования страховых выплат, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга и фонда гарантирования страховых выплат, а также должностного лица организации по формированию и ведению базы данных не соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан (подпункт 5) пункта 2 статьи 53-3 Закона о страховой деятельности, статья 3-2 Закона о Фонде гарантирования страховых выплат);
в статье 40 Закона о пенсионном обеспечении в Республике Казахстан, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан (подпункт 4) пункта 7 статьи 42 Закона о пенсионном обеспечении);
в статье 54 Закона о рынке ценных бумаг, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата), центрального депозитария, единого регистратора не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан (пункт 8-1 статьи 54 Закона о рынке ценных бумаг);
28) проводит проверки (пункт 4 статьи 20-4, пункт 1 статьи 61 Закона о Национальном Банке):
субъектов страховой деятельности, страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров (подпункт 14) статьи 43,  статья 44 Закона о страховой деятельности);
накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (пункт 4 статьи 20-4, пункт 1 статьи 61 Закона о Национальном Банке);
деятельности эмитентов, лицензиатов, центрального депозитария, саморегулируемых организаций и юридических лиц, осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг без лицензии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (статья 108 Закона о рынке ценных бумаг);
банковских и страховых холдингов и финансовых организаций, входящих в состав банковского конгломерата и страховой группы (статья 44 Закона о банках и банковской деятельности);

25) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасайтын бірлескен қызмет туралы шарттарды тіркейді, өзінің мүлкін кепілге қою шарттарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кепілдіктерінің (кепілдемелерінің) және теңгерімде көрсетілмейтін өзге де міндеттемелерінің тізілімдерін жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 62-5-бабының 7) тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 52-бабының 2-тармағы);
26) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының құрылтай құжаттарын келісуді жүргізеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 25-бабы);
27) мыналарды:
банктің басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында (Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабы 2-тармағының е) тармақшасы);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының көрсетілген басшы қызметкерінің іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректері негізінде Сақтандыру қызметі туралы заңның 34, 53-3-баптарында және Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы заңның 3-2-бабында (Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-3-бабы 2-тармағының 5) тармақшасы, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы заңның 3-2-бабы);
жинақтаушы зейнетақы қорының көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 40-бабында (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-бабы 7-тармағының 4) тармақшасы);
өтініш берушінің (лицензиаттың), орталық депозитарийдің, бірыңғай тіркеушінің басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабында (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабының 8-1-тармағы) көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдайды;
28) мыналарды:
сақтандыру қызметінің субъектілерін, сақтандыру брокерлерін, сақтандыру қызметінің субъектілері мен сақтандыру брокерлерінің оқшауланған бөлімшелерін (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 14) тармақшасы, 44-бабы);
жинақтаушы зейнетақы қорларын және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарды (Ұлттық Банк туралы заңның 20-4-бабының 4-тармағы, 61-бабының 1-тармағы);
эмитенттердің, лицензиаттардың, орталық депозитарийдің, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бағалы қағаздар нарығында лицензиясыз кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 108-бабы);
банк және сақтандыру холдингтерін, банк конгломератының және сақтандыру тобының құрамына кіретін қаржы ұйымдарын (Банктер және банк қызметі туралы заңның 44-бабы) тексереді (Ұлттық Банк туралы заңның 20-4-бабының 4-тармағы, 61-бабының 1-тармағы);

29) требует представления учредительных документов и иной информации прямыми или косвенными участниками банков, банковского холдинга, физическими и юридическими лицами в целях выявления крупных участников и банковских холдингов, аффилиированных лиц банковского холдинга (банковского конгломерата), а также финансовой отчетности и иной информации аффилиированными с банками лицами в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан (пункт 7 статьи 17, пункт 17 статьи 17-1 Закона о банках и банковской деятельности);
30) согласовывает внутренние правила деятельности банковского омбудсмана (пункт 1 статьи 40-4 Закона о банках и банковской деятельности);
31) в целях осуществления контрольных и надзорных функций вправе иметь своего представителя в банках, банковских холдингах, страховых (перестраховочных) организациях и страховых холдингах, накопительных пенсионных фондах, организациях, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (пункт 2-2 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
32) осуществляет мероприятия по проведению реструктуризации организации, входящей в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющейся банком (статья 59-1 Закона о банках и банковской деятельности);
33) требует представления учредительных документов и иной информации прямыми или косвенными участниками страхового холдинга, физическими и юридическими лицами в целях выявления и определения круга аффилиированных лиц страховой группы (пункт 5 статьи 15-1, пункт 17 статьи 26 Закона о страховой деятельности);
34) ведет реестр (пункты 2-2 и 2-5 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 107-II «Об административных процедурах» (далее - Закон об административных процедурах):
выданных разрешений на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) или ликвидацию банка (пункты 2-2 и 2-5 статьи 1 Закона об административных процедурах);
страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов и представительств страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, актуариев (подпункт 9) статьи 11 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре, подпункт 10) статьи 43 Закона о страховании);
35) формирует Перечень выданных и отозванных разрешений (пункты 2-2 и 2-5 статьи 1 Закона об административных процедурах):
на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации;
на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
на значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций;

29) ірі қатысушыларды және банк холдингтерін, банк холдингінің (банк конгломератының) үлестес тұлғаларын анықтау мақсатында банктердің тікелей немесе жанама қатысушыларының, банк холдингінің, жеке және заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарын және өзге де ақпаратты, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда банктермен үлестес тұлғалардың қаржылық есептілікті және өзге ақпаратты ұсынуын талап етеді (Банктер және банк қызметі туралы заңның 17-бабының 7-тармағы, 17-1-бабының 17-тармағы);
30) банк омбудсманы қызметінің ішкі ережелерін келіседі (Банктер және банк қызметі туралы заңның 40-4-бабының 1-тармағы);
31) бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында банктерде, банк холдингтерінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында және сақтандыру холдингтерінде, жинақтаушы зейнетақы қорларында, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарда өз өкілінің болуына құқылы (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 9-бабының 2-2-тармағы);
32) бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін және банк болып табылмайтын ұйымға қайта құрылымдау жүргізу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады (Банктер және банк қызметі туралы заңның 59-1-бабы);
33) сақтандыру тобының үлестес тұлғаларын анықтау және олардың аясын айқындау мақсатында сақтандыру холдингінің тікелей немесе жанама қатысушыларының, жеке және заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарын және өзге де ақпаратты табыс етуін талап етеді (Сақтандыру қызметі туралы заңның 15-1-бабының 5-тармағы, 26-бабының 17-тармағы);
34) мыналарды («Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107-II Заңының 1-бабының 2-2 және 2-5-тармақтары) (бұдан әрі - Әкімшілік рәсімдер туралы заң):
банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе банкті таратуға берілген рұқсаттардың (Әкімшілік рәсімдер туралы заңның 1-бабының 2-2 және 2-5-тармақтары);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің филиалдары мен өкілдіктерінің, актуарийлердің тізілімін жүргізеді (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 11-бабының 9-тармақшасы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 10) тармақшасы);
35) мыналарды:
банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құруға немесе оны сатып алуға;
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымын құруға немесе оны сатып алуға;
банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына берілген және кері қайтарылған рұқсаттарының тізбесін қалыптастырады (Әкімшілік рәсімдер туралы заңның 1-бабының 2-2 және 2-5-тармақтары);

36) запрашивает и получает от субъектов финансового рынка, государственных органов, организаций и граждан в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, информацию, необходимую для осуществления своих контрольных и надзорных функций, требует разъяснения по полученной информации (статья 14 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
37) осуществляет аккредитацию оценщиков (независимых экспертов) для проведения оценки размера вреда, причиненного имуществу (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) потерпевшего в результате эксплуатации транспортного средства, выдает (отказывает в выдаче), приостанавливает, возобновляет действие свидетельства об аккредитации (статья 18-1 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств»);
38) осуществляет на консолидированной основе надзор за деятельностью страховой (перестраховочной) организации, аффилиированных с ней и ее учредителями лиц и организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах с участием страховых (перестраховочных) организаций (пункт 3 статьи 52 Закона о страховой деятельности);
39) проводит квалификационный экзамен актуариев (пункт 4 статьи 40 Закона о страховой деятельности, подпункт 16) статьи 62-5 Закона о Национальном Банке);
40) ведет Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг, электронный реестр лицензиара и реестр разрешений на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг (подпункт 9) статьи 12 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финансового рынка);
41) приостанавливает и возобновляет размещение негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг, аннулирует выпуски негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг (подпункт 7) пункта 2 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
42) признает деятельность на рынке ценных бумаг в качестве профессиональной (подпункт 9) пункта 2 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
43) ставит вопрос перед акционерами об отстранении руководящих работников субъектов рынка ценных бумаг и накопительных пенсионных фондов в случае нарушения законодательства Республики Казахстан (подпункт 2) пункта 1 статьи 3-1 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 2) пункта 1 статьи 42 Закона о пенсионном обеспечении);
44) осуществляет контроль в целях недопущения манипулирования цен на ценные бумаги, в том числе производные ценные бумаги, заключением на рынке ценных бумаг сделок с использованием инсайдерской информации или информации, составляющей служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну (пункты 2, 6, 7, 8 статьи 56 Закона о рынке ценных бумаг);

36) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қаржы нарығының субъектілерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және азаматтардан өзінің бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті деп санайтын ақпаратты сұратады және алады (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 14-бабы);
37) көлік құралын пайдалану нәтижесінде зардап шегушінің мүлкіне (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу үшін бағалаушыларды (тәуелсіз сарапшыларды) аккредиттеуді жүзеге асырады, аккредиттеу туралы куәлік береді (беруден бас тартады), қолданылуын тоқтата тұрады, қайта жалғастырады («Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңының 18-1-бабы);
38) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, онымен және оның құрылтайшыларымен үлестес тұлғалардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қатысуымен консорциумдарға және жай серіктестіктерге қатысатын ұйымдардың қызметіне шоғырландырылған негізде қадағалауды жүзеге асырады (Сақтандыру қызметі туралы заңның 52-бабының 3-тармағы);
39) актуарийлердің біліктілік емтиханын жүргізеді (Сақтандыру қызметі туралы заңның 40-бабының 4-тармағы, Ұлттық Банк туралы заңның 62-5-бабының 16) тармақшасы);
40) Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімін, лицензиардың электрондық тізілімін және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар тізілімін жүргізеді (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 12-бабының 9-тармақшасы);
41) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды және туынды бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұрады және жаңартады, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың және туынды бағалы қағаздардың шығарылымының күшін жояды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабының 2-тармағының 7) тармақшасы);
42) бағалы қағаздар нарығындағы қызметті кәсіби деп таниды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабының 2-тармағының 9) тармақшасы);
43) Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылған жағдайда акционерлердің алдында бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің және жинақтаушы зейнетақы қорларының басшы қызметкерлерін шеттету туралы мәселені қояды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-1-бабының 1-тармағының 2) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-бабының 1-тармағының 2) тармақшасы);
44) бағалы қағаздардың, оның ішінде туынды бағалы қағаздардың бағаларымен айла-шарғы жасауға, инсайдерлік ақпаратты немесе қызметтік, коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты пайдалана отырып бағалы қағаздар нарығында мәмілелер жасауға бақылауды жүзеге асырады (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 56-бабының 2, 6, 7, 8-тармақтары);

45) участвует в работе органов организатора торгов, центрального депозитария и единого регистратора в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан (пункт 2 статьи 64-1, пункт 2 статьи 79, пункт 4 статьи 84 Закона о рынке ценных бумаг);
46) обращается в суд в целях защиты прав и законных интересов держателей ценных бумаг (подпункт 19-3) пункта 2  статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг);
47) осуществляет государственную регистрацию выпусков негосударственных ценных бумаг, в том числе производных ценных бумаг, присваивает им и государственным ценным бумагам национальные идентификационные номера, рассматривает отчеты об итогах размещения и погашения эмиссионных ценных бумаг, в том числе производных ценных бумаг, утверждает такие отчеты либо отказывает в их утверждении (подпункт 5) пункта 2 статьи 3, пункт 2 статьи 7, пункт 1, подпункт 2) пункта 2 статьи 8 Закона о рынке ценных бумаг);
48) согласовывает:
внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, свод правил центрального депозитария, свод правил единого регистратора и правила организатора торгов (пункт 2 статьи 64-2, пункт 3 статьи 77-1, пункт 1 статьи 81пункт 1 статьи 85 Закона о рынке ценных бумаг);
изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда (пункт 2 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2004 года № 576-II «Об инвестиционных фондах»);
49) предусматривает меры по поддержанию крупным участником накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, коэффициентов достаточности собственного капитала накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (часть третья пункта 4 статьи 41 Закона о пенсионном обеспечении);
50) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, применяет к накопительному пенсионному фонду, крупным участникам накопительного пенсионного фонда ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан (подпункт 35) статьи 8 Закона о Национальном Банке, пункт 3 статьи 41-2 Закона о пенсионном обеспечении);
51) рассматривает в пределах своей компетенции проекты нормативных правовых актов, а также вносит предложения об их разработке (статья 4 Закона о Национальном Банке);

45) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте сауда-саттық ұйымдастырушы органдардың орталық депозитарийдің және бірыңғай тіркеушінің жұмысына қатысады (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 64-1-бабының 2-тармағы79-бабының 2-тармағы, 84-бабының 4-тармағы);
46) бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгінуге құқылы (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабының 2-тармағының 19-3) тармақшасы);
47) мемлекеттік емес бағалы қағаздардың, оның ішінде туынды қаржы құралдарының шығарылымдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады, оларға және мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін береді, эмиссиялық бағалы қағаздарды, оның ішінде туынды қаржы құралдарын орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерді қарайды, осындай есептерді бекітеді не оларды бекітуден бас тартады (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабының 2-тармағының 5) тармақшасы7-бабының 2-тармағы, 8-бабының 1-тармағы, 2-тармағының 2) тармақшасы);
48) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларын, орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығын, бірыңғай тіркеушінің қағидалар жиынтығын және сауда-саттық Ұйымдастырушының қағидаларын келіседі (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 64-2-бабының 2-тармағы, 77-1-бабының 3-тармағы81-бабының 1-тармағы, 85-бабының 1-тармағы);
акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер мен толықтыруларды келіседі («Инвестициялық қорлар туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі № 576-II Заңының 39-бабының 2-тармағы);
49) жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның меншік капиталының жеткіліктілік коэффициенттерін ұстап тұру бойынша шараларды көздейді (Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 41-бабының 4-тармағының үшінші бөлігі);
50) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда жинақтаушы зейнетақы қорына, жинақтаушы зейнетақы қорына ірі қатысушыларына шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолданады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 41-2-бабының 3-тармағы);
51) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарайды, сондай-ақ оларды әзірлеу жөнінде ұсыныстар береді (Ұлттық Банк туралы заңның 4-бабы);

52) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, применяет к субъектам рынка ценных бумаг, крупным участникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан (подпункт 35) статьи 8 Закона о Национальном Банке, пункт 1-1 статьи 3-1 Закона о рынке ценных бумаг,  подпункт 14-3) статьи 12 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
53) осуществляет контроль за исполнением финансовыми организациями законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, а также за организацией внутреннего контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан (пункт 2-1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
54) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к компетенции Комитета (статья 573 КоАП);
55) в случае нарушения банковскими и страховыми холдингами, а также организациями, входящими в состав банковского конгломерата и страховой группы, требований законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет к ним ограниченные меры воздействия, санкции, принудительные меры, а также иные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан (подпункт 35) статьи 8 Закона о Национальном Банке, пункт 8 статьи 46 Закона о банках и банковской деятельности, пункт 5 статьи 53, пункт 7 статьи 53-2 Закона о страховой деятельности);
56) осуществляет контроль и надзор за банковскими и страховыми холдингами, входящими в состав банковского конгломерата и страховой группы (пункт 4 статьи 20-4,  пункт 1 статьи 62 Закона о Национальном Банке);
57) взаимодействует с иностранными органами, осуществляющими регулирование и надзор за деятельностью родительской организации и ее трансграничных учреждений по вопросам координации принимаемых мер в рамках консолидированного надзора (статья 15 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
58) ведет реестр банковских конгломератов и страховых групп, а также организаций, входящих в состав банковского конгломерата и страховой группы (подпункт 10) статьи 43 Закона о страховой деятельности);

52) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолданады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-1-бабының 1-1-тармағы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 12-бабының 14-3) тармақшасы);
53) қаржы ұйымдарының қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар туралы ақпаратты белгілеу, сақтау және ұсыну бөлігінде Қазақстан Республикасының заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі бақылауды ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асырады (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 9-бабының 2-1-тармағы);
54) қаралуы Комитеттің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады (Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 573-бабы);
55) банктік және сақтандыру холдингтері, сондай-ақ банктік конгломераттың және сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдар оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, оларға шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды, мәжбүрлеу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де ықпал ету шараларын қолданады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 46-бабының 8-тармағы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-бабының 5-тармағы, 53-2-бабының 7-тармағы);
56) банктік конгломераттың және сақтандыру тобының құрамына кіретін банктік және сақтандыру холдингтерін қадағалауды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 20-4-бабының 4-тармағы, 62-бабының 1-тармағы);
57) шоғырландырылған қадағалау шеңберінде қолданылатын шараларды үйлестіру мәселелері бойынша бас ұйымның және оның трансшекаралық мекемелерінің қызметін реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын шетелдік органдармен өзара іс-қимыл жасайды (Қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 15-бабы);
58) банктік конгломераттардың және сақтандыру топтарының, сондай-ақ банктік конгломераттың және сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың тізілімін жүргізеді (Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 10) тармақшасы);

59) применяет меры воздействия в отношении микрофинансовых организаций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (пункт 1 статьи 28 Закона о микрофинансовых организациях)
60) осуществляет контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями (за исключением уполномоченных организаций, юридических лиц, осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Казахстана), требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов финансовой отчетности (пункт 6 статьи 20 Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, пункт 2 статьи 61 Закона о Национальном Банке);
61) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан (подпункт 39) статьи 8 Закона о Национальном Банке).
20. Функции Комитета по защите прав потребителей финансовых услуг Национального Банка Республики Казахстан:
1) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам предоставления финансовых услуг (пункт 1 статьи 7 Закона о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц);
2) предоставляет правовую помощь потребителям финансовых услуг по вопросам защиты их прав (подпункт 6) статьи 7, статья 61 Закона о Национальном Банке);
3) выявляет нарушения прав потребителей финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7, статья 61 Закона о Национальном Банке);
4) ведет реестр обращений потребителей финансовых услуг и результатов их рассмотрения, проводит анализ соответствующей статистической информации (статья 7 Закона о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц);
5) ведет реестр нарушений финансовыми организациями и эмитентами ценных бумаг требований законодательства по защите прав потребителей финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7, статья 61 Закона о Национальном Банке);
6) запрашивает и получает от физических и юридических лиц сведения, необходимые для обеспечения защиты прав потребителей финансовых услуг (статья 14 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, подпункт 1) пункта 1 статьи 15 Закона о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц, пункт 1 статьи 16 Закона об административных процедурах);
7) осуществляет контроль и проверки деятельности субъектов финансового рынка по соблюдению законодательно установленных требований при оказании финансовых услуг и раскрытии информации о финансовых услугах (пункт 3 статьи 61, статья 62 Закона о Национальном Банке, пункт 2 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка,  статья 44 Закона о банках и банковской деятельности, подпункты 14), 14-1) статьи 43статья 44 Закона о страховой деятельности, статья 108 Закона о рынке ценных бумаг);

59) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес микроқаржы ұйымдарына қатысты ықпал ету шараларын қолданады (Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 28-бабының 1-тармағы);
60) қаржы ұйымдарының (Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың инкассациясы бойынша операцияларды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдарды, заңды тұлғаларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын сақтауына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады (Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңның 20-бабының 6-тармағы, Ұлттық Банк туралы заңның 61-тармағының 2-тармағы);
61) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде
көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 39) тармақшасы).
20. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің функциялары:
1) жеке және заңды тұлғалардың қаржылық қызмет көрсету мәселелері бойынша өтініштерін қарайды (Заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңның 7-бабының 1-тармағы);
2) қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушыларға олардың құқықтарын қорғау бойынша құқықтық көмек көрсетеді (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы61-бабы);
3) қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын бұзушылықтарды анықтайды (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы61-бабы);
4) қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың өтініштерінің және оларды қарау нәтижелерінің тізілімдерін жүргізеді, статистикалық ақпаратқа сәйкес талдау жүргізеді (Заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңның 7-бабы);
5) қаржы ұйымдарының және бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын бұзушылықтардың, тізілімін жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы61-бабы);
6) жеке және заңды тұлғалардан қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз етуге қажетті мәліметтерді сұратады және алады (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 14-бабы, Заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңның 15-бабының 1-тармағының 1) тармақшасы, Әкімшілік рәсімдер туралы заңның 16-бабының 1-тармағы);
7) қаржылық қызметті көрсету және қаржылық қызмет көрсету туралы ақпаратты жария ету кезінде қаржы нарығы субъектілерінің заңнама тұрғысынан белгіленген талаптарды сақтау қызметін бақылайды  және тексереді (Ұлттық Банк туралы заңның 61-бабының 3-тармағы62-бабы, Қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 9-бабының 2-тармағы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 44-бабы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 43-бабының 14), 14-1) тармақшалары, 44-бабы);

8) осуществляет надзор за качеством предоставляемых субъектами финансового рынка услуг и распространяемой ими информации о финансовых услугах (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 4) пункта 3 статьи 3 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
9) разрабатывает стандарты оказания финансовых услуг и распространения информации о финансовых услугах финансовыми организациями (пункт 2-2 статьи 1 Закона об административных процедурах);
10) проводит мероприятия по повышению качества финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 1) пункта 3 статьи 3 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
11) определяет перечень (виды) финансовых продуктов, требующих согласия Национального Банка Казахстана для предложения потребителям финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 1) пункта 3  статьи 3 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
12) осуществляет предварительный анализ условий финансовых продуктов, предлагаемых потребителям финансовыми организациями, в целях недопущения норм, нарушающих права и интересы потребителей и требований законодательства и выдает согласия для их предложения потребителям финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
13) осуществляет мероприятия по повышению финансовой грамотности населения (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 3) пункта 1 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре, подпункт 4) пункта 3 статьи 3 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
14) проводит обследование уровня финансовой грамотности населения (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 3) пункта 1 статьи 5 Закона о региональном финансовом центре, подпункт 4) пункта 3 статьи 3 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
15) осуществляет информационно-разъяснительную работу для потребителей финансовых услуг и финансовых организаций (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 4) пункта 3 статьи 3 Закона о государственном регулировании, контроле и надзоре финрынка);
16) принимает участие в совершенствовании законодательства Республики Казахстан в части защиты прав потребителей финансовых услуг и по разработке мероприятий по повышению финансовой грамотности населения (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, подпункт 4) пункта 1  статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);

8) қаржы нарығының субъектілері ұсынатын қызметтің және олар тарататын қаржылық қызмет көрсету туралы ақпараттың сапасын қадағалайды (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 3-бабының 3-тармағының 4) тармақшасы);
9) қаржы ұйымдарының қаржылық қызмет көрсету және қаржылық қызмет көрсету туралы ақпаратты тарату стандарттарын әзірлейді (Әкімшілік рәсімдер туралы заңның 1-бабының 2-2-тармағы);
10) қаржылық қызмет көрсету сапасын арттыру бойынша іс-шаралар жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 3-бабының 3-тармағының 4) тармақшасы);
11) қаржылық қызметтердің тұтынушыларына ұсыну үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің келісімін талап ететін қаржы өнімдерінің тізбесін (түрлерін) айқындайды (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 3-бабының 3-тармағының 4) тармақшасы);
12) тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін және заңнаманың талаптарын бұзатын нормаларды болдырмау мақсатында қаржы ұйымдарының тұтынушыларға ұсынатын талаптарына алдын ала талдауды жүзеге асырады және оларды қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушыларға ұсыну үшін келісім береді (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы);
13) халықтың қаржылық сауаттылығын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асырады (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабының 1-тармағының 3) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 3-бабының 3-тармағының 4) тармақшасы);
14) халықтың қаржылық сауаттылық деңгейіне зерттеу жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Өңірлік қаржы орталығы туралы заңның 5-бабының 1-тармағының 3) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 3-бабының 3-тармағының 4) тармақшасы);
15) қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылар және қаржы ұйымдары үшін ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды
мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 3-бабының 3-тармағының 4) тармақшасы);
16) қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау бөлігінде және халықтың қаржылық сауаттылығын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіруге қатысады (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 9-бабының 1-тармағының 4) тармақшасы);

17) принимает участие в судебных разбирательствах по вопросам потребителей финансовых услуг (подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке);
18) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к компетенции Комитета, налагает на субъекты финансового рынка взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (статья 573 КоАП);
19) применяет к субъектам финансового рынка ограниченные меры воздействия, санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан (подпункт 35) статьи 8 Закона о Национальном Банке, подпункт 9) пункта 1  статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка, статьи 4647 Закона о банках и банковской деятельности, статья 42 Закона о пенсионном обеспечении, статья 3-1 Закона о рынке ценных бумаг, статья 53-2 Закона о страховой деятельности);
20) взаимодействует с государственными органами, общественными и иными организациями по вопросам защиты прав потребителей финансовых услуг и финансовой грамотности населения (статья 1подпункт 6) статьи 7 Закона о Национальном Банке, статья 14 Закона о государственном регулировании, контроле и надзоре финрынка);
21) сотрудничает с международными и иностранными организациями по вопросам защиты прав потребителей финансовых услуг и финансовой грамотности населения (пункт 2 статьи 15 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);
22) иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан (подпункт 39) статьи 8 Закона о Национальном Банке).
21. Права и обязанности Национального Банка Казахстана:
Национальный Банк Казахстана имеет право:
1) в целях проведения денежно-кредитной политики государства:
осуществлять прием депозитов;
осуществлять валютные интервенции;
осуществлять выпуск собственных ценных бумаг, являющихся государственными эмиссионными ценными бумагами;
покупать и продавать государственные и другие ценные бумаги в рамках осуществляемой денежно-кредитной политики;
производить в соответствии с официальной ставкой рефинансирования переучет коммерческих векселей;
в исключительных случаях при невозможности приостановления инфляционных процессов косвенными методами денежно-кредитного регулирования вводить прямые количественные ограничения на уровень и объемы отдельных видов операций путем установления лимитов кредитования, замораживания ставок вознаграждения по ним, максимальных уровней ставок по отдельным видам операций и сделок и прямого регулирования конкретных видов кредита в целях стимулирования или сдерживания развития отдельных отраслей;

17) қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың мәселелері бойынша сот талқылауларына қатысады (Ұлттық Банк туралы заңның 7-бабының 6) тармақшасы);
18) қаралуы Комитеттің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады, қаржы нарығының субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жазалар қолданады (Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 573-бабы);
19) қаржы нарығының субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнама актілерінде көзделген ықпал ету шараларын, санкцияларды қолданады (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 35) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 9-бабының 1-тармағының 9) тармақшасы, Банктер және банк қызметі туралы заңның 4647-баптары, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 14-бабы, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-1-бабы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-2-бабы);
20) мемлекеттік органдармен, қоғамдық және өзге де ұйымдармен қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың қаржылық сауаттылығы мәселелері бойынша өзара іс-әрекет жасайды (Ұлттық Банк туралы заңның 1-бабы, 7-бабының 6) тармақшасы, Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 14-бабы);
21) халықаралық және шетелдік ұйымдармен қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың қаржылық сауаттылығы мәселелері бойынша ынтымақтастық жасайды (Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңның 15-бабының 2-тармағы);
22) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды (Ұлттық Банк туралы заңның 8-бабының 39) тармақшасы).
21. Қазақстан Ұлттық Банкінің құқықтары мен міндеттері:
Қазақстан Ұлттық Банкі:
1) мемлекеттің ақша-кредит саясатын жүргізу мақсатында:
депозиттер қабылдауды жүзеге асыруға;
валюталық интервенцияларды жүзеге асыруға;
мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылатын өзінің бағалы қағаздарын шығаруды жүзеге асыруға;
жүзеге асырылатын ақша-кредит саясаты шеңберінде мемлекеттік және басқа бағалы қағаздарды сатып алуға және сатуға;
қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесіне сәйкес коммерциялық вексельдерді қайта есепке алуды жүргізуге;
ерекше жағдайларда, инфляция процестерін ақша-кредиттік реттеудің жанама әдістерімен тоқтата тұру мүмкін болмаған кезде операциялардың жекелеген түрлері бойынша кредиттеу лимиттерін белгілеу, олар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін тоқтата тұру, операциялардың жекелеген түрлері мен мәмілелер бойынша мөлшерлемелердің ең жоғарғы деңгейлерін белгілеу және жекелеген салалардың дамуын ынталандыру немесе ұстап тұру мақсатында кредиттің нақты түрлерін тікелей реттеу жолымен операциялардың жекелеген түрлерінің деңгейіне және көлеміне тікелей сандық шектеулер енгізуге;

2) в целях осуществления функции банка банков:
осуществлять операции с государственными ценными бумагами, выпущенными по решению Правительства Республики Казахстан;
выступать заимодателем последней инстанции для банков в порядке, на условиях и в сроки, установленные Правлением Национального Банка Казахстана;
открывать счета в банках и финансовых организациях на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
проводить изъятие денег с банковского счета клиента при установлении факта ошибочности их зачисления, дебетовать банковский счет клиента при наличии документов, подтверждающих его согласие на безакцептное изъятие денег с банковского счета;
производить реструктуризацию задолженностей банков и других организаций перед Национальным Банком Казахстана по предоставленным им займам в порядке и на условиях, определяемых Правлением Национального Банка Казахстана;
3) в целях осуществления функций банка, финансового советника, агента Правительства Республики Казахстан и иных услуг для Правительства и других государственных органов по соглашению с ними:
осуществлять доверительное управление активами на основании договоров о доверительном управлении, заключаемых между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан или другими юридическими лицами;
открывать счета в банках и финансовых организациях на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
4) по согласованию с Правительством Республики Казахстан принимать решение о принудительном выкупе акций финансовых организаций в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
5) в целях осуществления статистической деятельности в области денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора запрашивать и получать статистическую отчетность и в случае необходимости иную дополнительную информацию от государственных органов, финансовых и иных организаций, а также их ассоциаций (союзов);
6) в целях реализации функции эмитента банкнот и монет на территории Республики Казахстан:
обеспечивать стратегическое и оперативное маркетинговое планирование для продвижения банкнотного и монетного производства на международный рынок;
осуществлять мониторинг движения и сбыта на внутреннем рынке инвестиционных и коллекционных монет на предмет целесообразности выпуска в дальнейшем новых монет той или иной серии;
принимать участие в переговорах с монетными дворами зарубежных государств, дистрибьюторскими и другими организациями по вопросам изготовления и реализации монет национальной валюты;

2) банктердің банкі функциясын жүзеге асыру мақсатында:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыруға;
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген тәртіпте, талаптарда және мерзімдерде банктер үшін соңғы сатыдағы қарыз беруші ретінде көрінуге;
Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде банктерде және қаржы ұйымдарында шоттар ашуға;
ақшаның қате аударылу фактісі анықталған жағдайда, оны клиенттің банк шотынан алуға, клиенттің ақшаны банк шотынан акцептемей алуға берген келісімін растайтын құжаттар болған жағдайда, оның банк шотын дебеттеуге;
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тәртіпте және талаптарда банктерге және басқа ұйымдарға берілген қарыздар бойынша олардың Қазақстан Ұлттық Банкі алдындағы берешектерін қайта құрылымдауды жүргізуге;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің банкі, қаржы кеңесшісі, агенті функцияларын және Үкімет пен олардың келісімі бойынша басқа да
мемлекеттік органдар үшін өзге де қызметтерді жүзеге асыру мақсатында:
Қазақстан Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе басқа да заңды тұлғалар арасында жасалатын сенімгерлікпен басқару туралы шарттар негізінде активтерді сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде банктерде және қаржы ұйымдарында шоттар ашуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметімен келісім бойынша қаржы ұйымдарының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылдауға;
5) ақша-кредит статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік органдардан, қаржы және өзге де ұйымдардан, сондай-ақ олардың қауымдастықтарынан (одақтарынан) статистикалық есептілікті және қажет болған жағдайда өзге де қосымша ақпаратты сұратуға және алуға құқылы;
6) Қазақстан Республикасының аумағында банкноттар мен монеталардың эмитенті функциясын іске асыру мақсатында:
банкнот және монета өндірісінің халықаралық нарықтағы қозғалысы үшін стратегиялық және жедел маркетингтік жоспарлауды қамтамасыз етуге;
бұдан былай қандай да болмасын сериядағы жаңа монеталарды шығарудың мақсатқа сай болу мәніне инвестициялық және коллекциялық монеталардың ішкі нарықтағы қозғалысы мен өткізілуіне мониторингті жүзеге асыруға;
ұлттық валютаның монеталарын дайындау және сату мәселелері бойынша шет мемлекеттердің монета сарайларымен, дистрибьютерлік және басқа да ұйымдармен келіссөздерге қатысуға құқылы;

7) в целях проведения операций с активами в иностранной валюте и драгоценных металлах:
покупать и продавать иностранную валюту;
проводить операции с ценными бумагами, выпущенными и гарантированными Правительством Республики Казахстан в иностранной валюте, правительствами иностранных государств или международными финансовыми организациями;
открывать счета в банках Республики Казахстан, иностранных центральных банках, иностранных банках и других финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, а также в международных финансовых организациях;
открывать и вести счета, действовать как представитель или корреспондент для иностранного центрального банка, иностранных банков и других финансовых институтов, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, иностранных правительств и их агентов, а также международных финансовых организаций;
осуществлять прием и хранение аффинированного золота, других драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них;
проводить операции по покупке и продаже аффинированного золота и других драгоценных металлов на внутреннем и внешнем рынках, в том числе по покупке аффинированного золота в рамках реализации приоритетного права государства;
в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, ввозить в Республику Казахстан активы в иностранной валюте и драгоценные металлы, а также вывозить их за рубеж для размещения на своих счетах в иностранных банках и специализированных финансовых организациях;
проводить операции с ценными бумагами, требования к которым определяются Правлением Национального Банка Казахстана;
осуществлять операции с инструментами денежного рынка с контрпартнерами, имеющими кредитный рейтинг, минимальный уровень которого определяется Правлением Национального Банка Казахстана;
осуществлять операции с производными финансовыми инструментами в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана;
8) в целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на него функций:
предоставлять займы владельцам банковских счетов, открытых в Национальном Банке Казахстана, на срок не более одного года под обеспечение, установленное Правлением Национального Банка Казахстана, за исключением случаев, предусмотренных Законом о Национальном Банке;
получать безвозмездно от любых физических и юридических лиц, а также государственных органов необходимую информацию, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;
проводить проверки в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан;
осуществлять платежи и переводы денег, принимать на хранение и в управление ценные бумаги и иные ценности;
осуществлять банковское обслуживание клиентов Национального Банка Казахстана;
участвовать в организации системы международных (межгосударственных) платежей;

7) шетел валютасындағы және бағалы металдардағы активтермен операциялар жүргізу мақсатында:
шетел валютасын сатып алуға және сатуға;
Қазақстан Республикасының Үкіметі, шет мемлекеттердің үкіметтері немесе халықаралық қаржы ұйымдары шығарған және кепілдік берген шетел валютасындағы бағалы қағаздармен операциялар жүргізуге;
Қазақстан Республикасының банктерінде, өздері тіркелген мемлекеттердің заңнамасы бойынша тиісті құқығы бар шет елдердің орталық банктерінде, шетел банктерінде және басқа да қаржы институттарында, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарында шоттар ашуға;
өздері тіркелген мемлекеттердің заңнамасы бойынша тиісті құқығы бар шетелдің орталық банкі, шетел банктері және басқа да қаржы институттары, шетел үкіметтері мен олардың агенттері, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдары үшін шоттар ашуға және жүргізуге, өкіл немесе корреспондент ретінде іс-әрекет жасауға;
тазартылған алтынды, басқа да бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды қабылдауды және сақтауды жүзеге асыруға;
ішкі және сыртқы нарықтарда тазартылған алтынды және басқа да бағалы металдарды сатып алу мен сату бойынша, оның ішінде мемлекеттің басым құқығын іске асыру шеңберінде тазартылған алтынды сатып алу бойынша операцияларды жүргізуге;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасына шетел валютасындағы активтер мен бағалы металдарды әкелуге, сондай-ақ оларды шетел банктеріндегі және мамандандырылған қаржы ұйымдарындағы өз шоттарына орналастыру үшін шет елге әкетуге;
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы қойған талаптарды айқындайтын бағалы қағаздармен операциялар жүргізуге;
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы ең төменгі деңгейін айқындайтын кредиттік рейтингі бар қарсы әріптестермен ақша нарығының құралдарымен операцияларды жүзеге асыруға;
Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүзеге асыруға құқылы;
8) өзіне жүктелген функциялардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында:
Ұлттық Банк туралы заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінде ашылған банк шоттарының иелеріне бір жылдан аспайтын мерзімге, Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген қамтамасыз етумен қарыздар беруге;
кез келген жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты, оның ішінде қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді өтеусіз алуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шеңберінде тексерулер жүргізуге;
ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыруға, бағалы қағаздар мен өзге де құндылықтарды сақтауға және басқаруға қабылдауға;
Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттеріне банктік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға;
халықаралық (мемлекетаралық) төлемдер жүйесін ұйымдастыруға қатысуға құқылы;

9) в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан:
на платной основе оказывать банковские и другие услуги, в том числе услуги по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, иными фондами и организациями;
покупать и продавать депозитные сертификаты, долговые ценные бумаги, которые Национальный Банк Казахстана считает пригодными для обеспечения кредитов;
выписывать чеки и выдавать векселя;
принимать нормативные правовые акты, в том числе регулирующие внутреннюю деятельность Национального Банка Казахстана, а также отношения, связанные с осуществлением деятельности юридических лиц, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером;
выступать от имени Республики Казахстан учредителем акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, участвовать в деятельности организаций, в том числе способствующих осуществлению Национальным Банком Казахстана возложенных на него функций и (или) являющихся частью инфраструктуры финансового рынка;
приобретать товары, работы и услуги, в том числе у юридических лиц, в отношении которых Национальный Банк Казахстана является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером, соответствующие полномочия, виды деятельности, задачи которых установлены в их уставах;
участвовать в подготовке и переподготовке кадров для государственных органов и финансовых организаций;
осуществлять без получения соответствующих лицензий банковскую деятельность, профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг и иную деятельность, определенную законами Республики Казахстан;
10) иные права, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Обязанности Национального Банка Казахстана:
1) разрабатывает и принимает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, обязательные для исполнения финансовыми организациями, потребителями финансовых услуг, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;
2) обеспечивает разработку и проведение денежно-кредитной политики государства;
3) обеспечивает функционирование платежных систем;
4) осуществляет валютное регулирование и валютный контроль;
5) содействует обеспечению стабильности финансовой системы;
6) является единственным эмитентом банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан и организует наличное денежное обращение на территории Республики Казахстан;

9) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес:
ақылы негізде банктік және басқа да қызметтер, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын, өзге де қорлар мен ұйымдарды басқару бойынша қызметтер көрсетуге;
Қазақстан Ұлттық Банкі кредиттерді қамтамасыз ету үшін жарамды деп санайтын депозиттік сертификаттарды, борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға және сатуға;
чектер жазып беруге және вексельдер беруге;
нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің ішкі қызметін, сондай-ақ өзі құрылтайшысы (уәкілетті органы) не акционері болып табылатын заңды тұлғалардың қызметін жүзеге асыруға байланысты қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;
Қазақстан Республикасының атынан акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің құрылтайшысы ретінде іс-әрекет жасауға, ұйымдардың, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің жүктелген функцияларды жүзеге асыруы үшін оған мүмкіндік жасайтын және (немесе) қаржы нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын ұйымдардың қызметіне қатысуға;
Қазақстан Ұлттық Банкі құрылтайшысы (уәкілетті органы) не акционері болып табылатын, тиісті өкілеттіктері, қызметінің түрлері, міндеттері олардың жарғыларында белгіленген заңды тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуға;
мемлекеттік органдар мен қаржы ұйымдары үшін кадрларды даярлауға және қайта даярлауға қатысуға;
Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметкерлерін даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыруға;
банк қызметін, бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметті және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де қызметті тиісті лицензиялар алмастан жүзеге асыруға;
10) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функциялар.
Қазақстан Ұлттық Банкінің міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы қаржы ұйымдарының, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың, басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді өзінің құзыреті шеңберінде әзірлейді және қабылдайды;
2) мемлекеттің ақша-кредит саясатын әзірлеуді және жүргізуді қамтамасыз етеді;
3) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
4) валюталық реттеуді және валюталық бақылауды жүзеге асырады;
5) қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының жалғыз эмитенті болып табылады және Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақша айналысын ұйымдастырады;

7) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в пределах компетенции;
8) обеспечивает надлежащий уровень защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг;
9) осуществляет статистическую деятельность в области денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора;
10) оказывает в рамках стандартов и регламентов государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) осуществляет государственное регулирование функционирования регионального финансового центра города Алматы;
12) устанавливает официальную ставку рефинансирования в зависимости от общего состояния денежного рынка, спроса и предложения по займам, уровня инфляции и инфляционных ожиданий;
13) устанавливает уровни ставок вознаграждения по основным операциям денежно-кредитной политики в целях воздействия на рыночные ставки вознаграждения на финансовом рынке в рамках осуществляемой денежно-кредитной политики;
14) осуществляет контроль за выполнением минимальных резервных требований;
15) регулирует общий объем заимствования в соответствии с принятыми ориентирами денежно-кредитной политики, а также определяет порядок, условия предоставления и погашения, виды, сроки и лимиты предоставляемых банкам займов;
16) проводит регулярный мониторинг макроэкономических и макрофинансовых факторов, влияющих на стабильность финансовой системы;
17) осуществляет макропруденциальное регулирование финансовой системы;
18) публикует в средствах массовой информации сведения о финансовых организациях (за исключением сведений, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну), в том числе информацию о мерах, принятых к ним;
19) применяет к финансовым организациям, крупным участникам финансовых организаций, банковским и страховым холдингам, участникам банковских конгломератов и страховых групп ограниченные меры воздействия, принудительные меры и санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан;
20) осуществляет подготовку и повышение квалификации работников Национального Банка Казахстана;
21) осуществляет внутренний аудит и проверку деятельности подразделений центрального аппарата, филиалов, представительства, организаций и ведомств Национального Банка Казахстана, а также акционерных обществ, единственным акционером которых является Национальный Банк Казахстана;
22) иные обязанности, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.

7) өз құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, сондай-ақ өзге де тұлғаларды мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
8) қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін қамтамасыз етеді;
9) ақша-кредит статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стандарттар мен регламенттер шеңберінде мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
11) Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығының жұмыс істеуіне мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
12) ақша нарығының, қарыздар бойынша сұраныс пен ұсыныстардың, инфляцияның және инфляциялық күтулер деңгейінің жалпы жай-күйіне қарай ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесін белгілейді;
13) жүргізіліп жатқан ақша-кредит саясатының шегінде қаржы нарығындағы сыйақының нарықтық мөлшерлемесіне ықпал ету мақсатында, ақша-кредит саясатының негізгі операциялары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің деңгейін белгілейді;
14) ең төменгі резервтік талаптардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
15) қабылданған ақша-кредит саясатының бағдарларына сәйкес қарыз алудың жалпы көлемін реттейді, сондай-ақ банктерге берілетін қарыздардың беру және оларды өтеу тәртібін, талаптарын, олардың түрлерін, мерзімдерін және лимиттерін айқындайды;
16) қаржы жүйесінің тұрақтылығына әсер ететін макроэкономикалық және макроқаржылық факторларға жүйелі түрде мониторинг жүргізеді;
17) қаржы жүйесін макропруденциялық реттеуді жүзеге асырады;
18) бұқаралық ақпарат құралдарында қаржы ұйымдары туралы мәліметтерді (қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын басқа да мәліметтерді қоспағанда), оның ішінде оларға қабылданған шаралар жөніндегі ақпаратты жариялайды;
19) қаржы ұйымдарына, қаржы ұйымдарының ірі қатысушыларына, банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломераттарының және сақтандыру топтарының қатысушыларына шектеулі ықпал ету шараларын, мәжбүрлеу шараларын және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды қолданады;
20) Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметкерлерін дайындауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асырады;
21) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының бөлімшелеріне, филиалдарына, өкілдігіне, ұйымдарына және ведомстволарына, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі жалғыз акционері болып табылатын акционерлік қоғамдарға ішкі аудитті және қызметтерін тексеруді жүзеге асырады;
22) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де міндеттемелер.

3. Организация деятельности Национального
Банка Казахстана
22. Национальный Банк Казахстана представляет собой единую централизованную структуру с вертикальной схемой подчинения.
Органами Национального Банка Казахстана являются Правление и Совет директоров (Директорат).
Высшим органом Национального Банка Казахстана является Правление.
Правление Национального Банка Казахстана утверждает:
1) правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования;
2) правила установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана;
3) правила проведения Национальным Банком Казахстана операций с ценными бумагами;
4) правила обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
5) правила продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
6) правила ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
7) правила определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
8) правила учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей;
9) правила замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты при изменении их дизайна (формы);
10) правила изъятия из денежного обращения наличных денежных знаков;
11) правила ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
12) по согласованию с соответствующими уполномоченными органами правила организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
13) требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка Казахстана на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей;
14) порядок и условия лицензирования деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей юридических лиц, не являющихся банками;

3. Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметін ұйымдастыру
22. Қазақстан Ұлттық Банкі тікелей бағыну схемасы бар орталықтандырылған біртұтас құрылымды білдіреді.
Басқарма мен Директорлар кеңесі (Директорат) Қазақстан Ұлттық Банкінің органдары болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің жоғары органы Басқарма болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды;
2) Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын;
3) Қазақстан Ұлттық Банкінің бағалы қағаздармен операциялар жүргізу қағидаларын;
4) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидаларын;
5) Қазақстан Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын;
6) Қазақстан Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларын;
7) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын;
8) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау қағидаларын;
9) ұлттық валютаның айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру қағидаларын;
10) қолма-қол ақша белгілерін ақша айналысынан алу қағидаларын;
11) кассалық операцияларды және банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидаларын;
12) тиісті уәкілетті органдардың келісімі бойынша банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзету және орналастыруды ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды;
13) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияны жүргізуге Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды;
14) банктер болып табылмайтын заңды тұлғалардың банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызметін лицензиялау тәртібін және талаптарын;

15) инструкцию по организации автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан;
16) правила и инструкции по вопросам функционирования платежных систем, в том числе правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег, правила проведения операций в клиринговой системе, правила функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Казахстана либо его организация;
17) требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в платежные системы;
18) правила осуществления межбанковского клиринга в Республике Казахстан;
19) нормативные правовые акты по вопросам оформления, использования и исполнения платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений, чеков, прямого дебетования банковского счета, проведения операций с аккредитивами, учета и переучета векселей, проведения операций с простыми и переводными векселями, выпуска и использования платежных карточек и иных способов осуществления безналичных платежей и переводов денег, установленных законодательством Республики Казахстан, осуществления платежей с использованием наличных денег, а также безналичных платежей и переводов денег без открытия банковского счета;
20) правила предоставления электронных банковских услуг при осуществлении банковских операций;
21) правила обмена электронными документами при осуществлении платежей и переводов денег в Республике Казахстан;
22) правила выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требования к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан;
23) правила, устанавливающие требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге;
24) правила, устанавливающие порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов;
25) правила представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег;
26) правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними;
27) правила предоставления банковских займов Национальным Банком Казахстана банкам, в том числе в качестве заимодателя последней инстанции, а также юридическим лицам, открывшим банковские счета в Национальном Банке Казахстана;

15) Қазақстан Республикасында автомобильмен инкассаторлық тасымалдауларды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
16) төлем жүйелерінің жұмыс істеу мәселелері жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтарды, оның ішінде банкаралық ақша аудару жүйесіндегі ақша аударымдары қағидаларын, клиринг жүйесінде операциялар жүргізу қағидаларын, операторы Қазақстан Ұлттық Банкі не оның ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын;
17) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем жүйелеріне қолжетімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды;
18) Қазақстан Республикасында банкаралық клирингті жүзеге асыру қағидаларын;
19) төлем тапсырмаларын, төлемдік талап-тапсырмаларын, инкассалық өкімдерді, чектерді ресімдеу, пайдалану және орындау, банк шотын тікелей дебетке алу, аккредитивтермен операциялар жүргізу, вексельдерді есепке алу және қайта есепке алу, жай және аударым вексельдерімен операциялар жүргізу, төлем карточкаларын шығару мен пайдалану және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асырудың өзге де тәсілдері, қолма-қол ақшаны пайдаланумен төлемдерді, сондай-ақ банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді;
20) банк операцияларын жүзеге асыру кезінде электрондық банк қызметтерін көрсету қағидаларын;
21) Қазақстан Республикасында ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру кезінде электрондық құжаттар алмасу қағидаларын;
22) электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы электрондық ақшаның эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды;
23) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғалу дәрежесіне қойылатын талаптарды белгілейтін қағидаларды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды;
24) банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін белгілейтін қағидаларды;
25) электрондық терминалдар және қашықтан кіру жүйелері арқылы, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдаланумен жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары жөніндегі мәліметтерді ұсыну қағидаларын;
26) экономика секторларының және төлемдер мақсаттарының кодтарын қолдану және оларға сәйкес төлемдер жөнінде мәліметтер ұсыну қағидаларын;
27) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктерге, оның ішінде соңғы сатыдағы қарыз беруші ретінде, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде банк шоттарын ашқан заңды тұлғаларға банк қарыздарын беру қағидаларын;

28) правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Казахстана и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
29) правила установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
30) размеры лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
31) требования к содержанию выписки о движении денег по банковским счетам клиента;
32) правила, определяющие порядок отнесения финансовых организаций к числу системообразующих;
33) инструкцию о формах, сроках и порядке представления банками второго уровня отчетности по экспортным операциям с аффинированным золотом и серебром в слитках;
34) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в соответствии с Законом о Национальном Банке и иными законами Республики Казахстан;
35) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность регионального финансового центра города Алматы;
36) правила установления пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты;
37) правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан;
38) правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан;
39) правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту;
40) правила осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан;
41) нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовые планы счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правила организации ведения бухгалтерского учета и правила автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами;
42) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, стандарты финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами финансовой отчетности, а также методические рекомендации к ним;

28) Қазақстан Ұлттық Банкі және банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын;
29) банктер, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын;
30) банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша ақша төлемдері мен аударымдары лимитінің мөлшерін;
31) клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзіндінің мазмұнына қойылатын талаптарды;
32) қаржы ұйымдарын жүйе құраушылар қатарына жатқызу тәртібін айқындайтын қағидаларды;
33) банктердің тазартылған құйма алтынмен және күміспен жүргізілетін экспорттық операциялар жөніндегі есептілікті ұсыну нысандары, мерзімдері және тәртібі туралы нұсқаулықты;
34) Ұлттық Банкі туралы заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, сондай-ақ өзге де тұлғалардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
35) Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
36) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілеу қағидаларын;
37) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын;
38) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын;
39) Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын;
40) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операцияларының мониторингін жүзеге асыру қағидаларын;
41) бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде барлық қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялары, исламдық арнайы қаржы компаниялары, микроқаржы ұйымдары, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамы және инвестициялық қорлар орындауға міндетті бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты, бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын;
42) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарымен реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды;

43) нормативные правовые акты по формам либо требованиям к формам, соответствующим международным стандартам финансовой отчетности, перечню, срокам и порядку представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами;
44) нормативные правовые акты по перечню, порядку и срокам публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями;
45) учетную политику, типовой план счетов бухгалтерского учета и нормативные правовые акты Национального Банка Казахстана по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности Национального фонда Республики Казахстан;
46) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, форму и содержание контрольного чека компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
47) нормативные правовые акты по сбору административных данных по вопросам валютного регулирования, формирования обзора финансового сектора от финансовых организаций, наличного денежного обращения, платежей и переводов денег, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций, в том числе инструкцию по представлению банками второго уровня, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и ипотечными организациями в Национальный Банк Казахстана сведений для формирования обзора финансового сектора и инструкцию по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;
48) по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, а также отчет о результатах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, представляемый Правительству Республики Казахстан;
49) правила конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
50) правила выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан;
51) правила реализации приоритетного права государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
52) правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Казахстана и его ведомств;

43) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін нысандар не нысандарға қойылатын талаптар, қаржылық есептіліктің тізбесі, оны қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың ұсыну мерзімдері мен тәртібі жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
44) қаржылық есептіліктің тізбесі, оны акционерлік қоғамдар мен қаржы ұйымдарының жариялау тәртібі мен мерзімдері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
45) Қазақстан Ұлттық Банкінің есеп саясатын, бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарын және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін;
46) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның келісімі бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелердің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын;
47) валюталық реттеу, қаржы ұйымдарынан қаржы секторына шолу қалыптастыру, қолма-қол ақша айналысы, ақша төлемдері мен аударымдары, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері жөніндегі әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді беру жөніндегі нұсқаулықты, Сұраныс пен ұсыныс көздерінің мониторингін жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты, сондай-ақ шетел валютасын ішкі валюта нарығында пайдалану бағыттарын;
48) бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері туралы есепті;
49) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін айырбастау және қайта айырбастау қағидаларын;
50) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидаларын;
51) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін мемлекеттің тазартылған алтын сатып алуға басым құқығын іске асыру қағидаларын;
52) Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және еңбек шартын тоқтату қағидаларын;

53) правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Казахстана, его ведомствами и юридическими лицами, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером;
54) положение о подразделении внутреннего аудита, а также нормативные правовые акты, устанавливающие порядок организации и проведения внутреннего аудита в Национальном Банке Казахстана;
55) инструкцию о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Казахстана банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
56) перечень обязательных условий договора банковского займа;
57) порядок ведения банками документации по кредитованию и перечень необходимых документов;
58) порядок применения (установления) режима консервации банков;
59) порядок консервации банков второго уровня и осуществлении временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банка) операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам);
60) порядок осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
61) условия и порядок выдачи лицензий для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан;
62) требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи;
63) условия и порядок выдачи разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства, представления уведомления о выпуске депозитарных расписок или иных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, а также отчета об итогах их размещения;
64) минимальный размер уставного капитала заявителя (лицензиата) на рынке ценных бумаг;
65) порядок заключения накопительным пенсионным фондом договоров о пенсионном обеспечении;
66) порядок представления отчета о совершенных сделках по инвестированию пенсионных активов и собственных активов накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами;

53) Қазақстан Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының және өзі құрылтайшысы (уәкілетті органы) не акционері болып табылатын заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу қағидаларын;
54) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде ішкі аудитті ұйымдастыру және өткізу тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді;
55) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтары мен банктер филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы туралы және Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты;
56) банктік қарыз шартының міндетті талаптарының тізбесін;
57) банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу тәртібін және қажетті құжаттардың тізбесін;
58) банктердің консервациялay режимін қолдану (белгілеу) тәртібін;
59) екінші деңгейдегі банктерді консервациялау және банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) банк активтерінің және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың алдындағы міндеттемелерінің бір бөлігін не толығымен бір мезгілде басқа банкке (банктерге) тапсыру тәртібін;
60) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыру тәртібін;
61) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензиялар беру талаптарын және тәртібін;
62) эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа рұқсат етілетін (рұқсат етілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды;
63) Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беру, депозитарлық қолхаттарды немесе базалық активі Қазақстан Республикасының резиденті ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын өзге де бағалы қағаздарды шығару туралы хабарламаны, сондай-ақ оларды орналастыру нәтижесі туралы есепті ұсыну талаптары мен тәртібін;
64) өтініш берушінің (лицензиаттың) бағалы қағаздар нарығындағы жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін;
65) жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарын жасау тәртібін;
66) жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың зейнетақы активтерін және меншікті активтерін инвестициялау бойынша жасалған мәмілелері туралы есепті беру тәртібін;

67) порядок оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов;
68) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
69) порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для накопительных пенсионных фондов или организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами;
70) порядок осуществления доверительного управления акциями накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;
71) порядок представления отчетности крупными участниками банков, банковскими холдингами, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, страховыми холдингами, крупными участниками накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
72) порядок исполнения представителем держателей облигаций своих функций и обязанностей, досрочного прекращения его полномочий, а также требований к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем держателей облигаций;
73) перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов;
74) порядок осуществления деятельности центрального депозитария;
75) порядок передачи организациями, обладающими лицензиями на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, единому регистратору сведений и документов, составляющих системы реестров держателей ценных бумаг эмитентов;
76) порядок осуществления деятельности платежного агента на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан;
77) требования к системе управления рисками клиринговой организации, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками в клиринговой организации;
78) порядок осуществления трансфер-агентской деятельности на рынке ценных бумаг;
79) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;

67) жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау тәртібін;
68) ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібін және жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
69) жинақтаушы зейнетақы қорлары немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін;
70) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына не ірі қатысушы белгілері бар тұлғаға тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ уәкілетті органның не ұлттық басқару холдингінің сенімгерлікпен басқару кезеңіндегі іс-әрекеттерін;
71) Банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, жинақтаушы зейнетақы қоры ірі қатысушыларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның есептілікті беру тәртібін;
72) Облигациялар ұстаушылар өкілінің өз функциялары мен міндеттерін орындау, оның өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату тәртібін, сондай-ақ эмитент пен облигациялар ұстаушының өкілі арасында жасалатын, облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды;
73) білікті инвесторлар қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін;
74) орталық депозитарий қызметін жүзеге асыру тәртібін;
75) бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардың эмитенттердің бағалы қағаздарын ұстаушылары тізілімі жүйелерін құрайтын мәліметтерді және құжаттарды бірыңғай тіркеушіге тапсыру тәртібін;
76) Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар нарығында төлем агентінің қызметін жүзеге асыру тәртібін;
77) клиринг ұйымының тәуекелдерін басқару жүйесіне, клиринг ұйымындағы мониторингтің шарттары мен тәртібіне, тәуекелдерді бақылау және басқару жүйесіне қойылатын талаптарды;
78) бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыру тәртібін;
79) ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібін және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;

80) порядок направления уведомления о намерении приобретения на вторичном рынке ценных бумаг тридцати или более процентов голосующих акций общества либо иного количества голосующих акций, в результате приобретения которого лицу самостоятельно или совместно с его аффилиированными лицами будет принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества;
81) порядок исчисления, условий действия плавающей ставки вознаграждения по договорам банковского займа;
82) устанавливает лимит доли акций (долей участия в уставном капитале) родительской организации банковского конгломерата, банка или банковского холдинга, принадлежащих дочерним организациям банка либо банковского холдинга, организациям, в которых банк либо банковский холдинг имеют значительное участие;
83) порядок совершения банком или банковским холдингом сделок с собственными облигациями и облигациями, выпущенными дочерними организациями данного банка или банковского холдинга, обязательства по которым гарантированы банком или банковским холдингом;
84) порядок осуществления доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;
85) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка;
86) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банковского конгломерата;
87) требования к внутренней политике по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банков, накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, страховых (перестраховочных) организаций и формы отчетности о доходах, выплаченных всем руководящим работникам банков, накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, страховых (перестраховочных) организаций;
88) порядок выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия;

80) бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан көп пайызын не сатып алу нәтижесінде тұлғаның өзіне немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірге қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызы тиесілі болатын дауыс беретін акцияларының өзге де санын сатып алу ниеті туралы хабарлама жіберу тәртібін;
81) банктік қарыз шарттары бойынша өзгермелі сыйақы мөлшерлемесін есептеу тәртібін, қолдану талаптарын;
82) банк конгломератының, банктің немесе банк холдингінің бас ұйымы акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) банктің не банк холдингінің еншілес ұйымдарына, банктің не банк холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарға тиесілі үлесінің лимитін белгілейді;
83) банктің немесе банк холдингінің меншікті облигацияларымен және осы банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымдары шығарған, міндеттемелері бойынша банк немесе банк холдингі кепілдік берген облигациялармен мәмілелерді жасау тәртібін;
84) банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің акцияларын сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ уәкілетті органның не ұлттық басқару холдингінің сенімгерлікпен басқару кезеңіндегі іс-әрекеттерін;
85) ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібін және банктің қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
86) ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібін және банк конгломератының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
87) банктердің, жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақыларды, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа түрлерін есептеу бойынша ішкі саясатқа қойылатын талаптарды және банктердің, жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының барлық басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есептілік нысандарын;
88) банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым мәртебесін иеленуге келісімді беру, кері қайтарып алу тәртібін, аталған келісімді алу үшін берілетін құжаттарға қойылатын талаптарды;

89) порядок осуществления доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;
90) порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, страховой (перестраховочной) организации, страховой группы;
91) порядок осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;
92) иные нормативные правовые акты Национального Банка Казахстана в соответствии с Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
23. Правление Национального Банка Казахстана:
1) одобряет государственную денежно-кредитную политику;
2) устанавливает официальную ставку рефинансирования;
3) устанавливает нормативы минимальных резервных требований;
4) принимает решения об изготовлении и выпуске в обращение банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе по заказам других стран, замене банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна или формы, а также устанавливает порядок обмена ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
5) определяет номинальную стоимость и дизайн банкнот и монет на основе утвержденной Президентом Республики Казахстан концепции;
6) определяет тематику выпуска, тираж изготовления, сплав, сроки и дату выпуска коллекционных и инвестиционных монет;
7) устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты;
8) устанавливает размер и порядок формирования уставного капитала для уполномоченных организаций;
9) определяет основные принципы управления активами в иностранной валюте и драгоценных металлах, включая их структуру;
10) определяет деятельность, относящуюся к монетарной;
11) определяет категории юридических лиц, обслуживаемых Национальным Банком Казахстана;
12) рассматривает, принимает и представляет на утверждение Президента Республики Казахстан годовой отчет о работе Национального Банка Казахстана;

89) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру, сондай-ақ сенімгерлікпен басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингі іс-қимылдарының тәртібін;
90) ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібін және жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
91) бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру тәртібін;
92) Ұлттық Банкі туралы заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де нормативтік құқықтық актілерін бекітеді.
23. Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) мемлекеттік ақша-кредит саясатын мақұлдайды;
2) қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесін белгілейді;
3) ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін белгілейді;
4) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын дайындау және айналысқа шығару, оның ішінде басқа елдердің тапсырыстары бойынша, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының дизайны немесе нысаны өзгерген кезде оларды ауыстыру туралы шешімдер қабылдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау тәртібін белгілейді;
5) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тұжырымдама негізінде банкноттар мен монеталардың номиналдық құнын және дизайнын айқындайды;
6) инвестициялық және коллекциялық монеталарды шығару тақырыбын, дайындау таралымын, қорытпасын, шығарылатын мерзімдері мен күнін айқындайды;
7) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейді;
8) уәкілетті ұйымдар үшін жарғылық капиталды қалыптастыру мөлшерін және тәртібін белгілейді;
9) құрылымын қоса алғанда, шетел валютасындағы және бағалы металдардағы активтерді басқарудың негізгі қағидаттарын айқындайды;
10) монетарлық қызметке жататын қызметті айқындайды;
11) Қазақстан Ұлттық Банкі қызмет көрсететін заңды тұлғалардың санаттарын айқындайды;
12) Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмысы туралы жылдық есепті қарайды, қабылдайды және Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне ұсынады;

13) рассматривает, одобряет и представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан структуру, общую штатную численность, систему оплаты труда Национального Банка Казахстана и Положение, а также изменения и дополнения в них;
14) утверждает бюджет (смету расходов) Национального Банка Казахстана;
15) рассматривает и утверждает годовую консолидированную финансовую отчетность Национального Банка Казахстана;
16) утверждает условия труда, его оплаты, социально-бытового обеспечения, повышения квалификации и переподготовки работников Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств, ведомств и организаций;
17) определяет должностное лицо на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Казахстана, в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан (полномочный представитель);
18) определяет порядок применения к финансовым и иным организациям ограниченных мер воздействия, санкций и иных мер, предусмотренных законами Республики Казахстан, в случае нарушения ими требований законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
19) рассматривает вопрос о предоставлении займа банкам в качестве заимодателя последней инстанции, а также владельцам банковских счетов, открытых в Национальном Банке Казахстана, на срок не более одного года под обеспечение высоколиквидными, безрисковыми ценными бумагами и другими активами как в национальной, так и иностранной валютах;
20) принимает решения о создании и участии в деятельности организаций, в том числе способствующих осуществлению Национальным Банком Казахстана возложенных на него функций и (или) являющихся частью инфраструктуры финансового рынка, а также о создании и финансировании стабилизационного банка;
21) дает согласие на увеличение либо уменьшение уставного капитала акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью Национального Банка Казахстана, а также на приобретение либо отчуждение акций акционерных обществ, долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью; принимает решение об участии Национального Банка Казахстана в международных и иных организациях;
22) принимает решение о создании консультативно-совещательных органов Национального Банка Казахстана;
23) утверждает среднесрочный план аудиторских проверок и годовой отчет подразделения внутреннего аудита;
24) определяет условия реструктуризации задолженности банков и других организаций перед Национальным Банком Казахстана по кредитам, предоставленным Национальным Банком Казахстана;

13) Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын, жалпы штат санын, еңбекақы төлеу жүйесін және Ережені, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды қарайды, мақұлдайды және Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне ұсынады;
14) Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджетін (шығыстар сметасын) бекітеді;
15) Қазақстан Ұлттық Банкінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін қарайды және бекітеді;
16) Қазақстан Ұлттық Банкі, оның филиалдары, өкілдіктері, ведомстволары және ұйымдары қызметкерлерінің еңбек жағдайын, оған ақы төлеу, әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз ету, біліктілігін арттыру мен қайта даярлау талаптарын бекітеді;
17) өкілеттіктеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлікпен басқару бойынша шұғыл шешімдер қабылдау кіретін Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі лауазымды адамды (өкілетті өкіл) айқындайды;
18) қаржы және өзге де ұйымдарға, олар Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қолдану тәртібін айқындайды;
19) соңғы сатыдағы қарыз беруші ретінде банктерге, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде ашылған банк шоттарының иелеріне өтімділігі жоғары, тәуекелсіз бағалы қағаздармен және басқа да активтермен қамтамасыз етілген қарызды ұлттық және сол сияқты шетел валюталарымен бір жылдан аспайтын мерзімге беру туралы мәселені қарайды;
20) Қазақстан Ұлттық Банкіне жүктелген функцияларды жүзеге асыруға ықпал ететін және (немесе) қаржы нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын ұйымдарды құру және олардың қызметіне қатысу, сондай-ақ тұрақтандыру банкін құру және қаржыландыру туралы шешімдер қабылдайды;
21) Қазақстан Ұлттық Банкінің акционерлік қоғамдарының және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерінің жарғылық капиталын ұлғайтуға не азайтуға, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың акцияларын, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алуға не иеліктен шығаруға келісім береді; Қазақстан Ұлттық Банкінің халықаралық және өзге де ұйымдарға қатысуы туралы шешім қабылдайды;
22) Қазақстан Ұлттық Банкінің консультативтік-кеңесші органдарын құру туралы шешім қабылдайды;
23) аудиторлық тексерулердің орта мерзімді жоспарын және ішкі аудит бөлімшесінің жылдық есебін бекітеді;
24) Қазақстан Ұлттық Банкі берген кредиттер бойынша банктердің және басқа ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкі алдындағы берешегін қайта құрылымдау талаптарын айқындайды;

25) устанавливает размер нераспределенного чистого дохода, направляемого на формирование уставного и (или) резервного капиталов;
26) утверждает нормативы минимальных резервных требований для банков, нормативные правовые акты о минимальных резервных требованиях для банков;
27) определяет минимальный уровень кредитного рейтинга эмитентов ценных бумаг;
28) выдает, отказывает в выдаче либо отзывает разрешения на:
открытие банков, добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) банков (банковских холдингов) и добровольную ликвидацию банков;
создание и приобретение банками и (или) банковскими холдингами дочерней организации;
создание или приобретение банками дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций;
создание страховых (перестраховочных) организаций, добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов) и добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций;
создание или приобретение страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми холдингами дочерней организации;
значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций;
добровольную реорганизацию и ликвидацию накопительного пенсионного фонда;
государственную регистрацию накопительных пенсионных фондов в органах юстиции;
добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании;
29) принимает решение о выдаче, отказе в выдаче и отзыве согласия на:
приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга;
приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга;
приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
30) принимает решения о приостановлении, возобновлении действия либо лишении лицензии на:
проведение банковских, а также иных установленных Законом о банках и банковской деятельности операций;
право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке;
осуществление деятельности накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;
осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;
осуществление деятельности кредитного бюро, за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием;

25) жарғылық және (немесе) резервтік капиталдарды қалыптастыруға жіберілетін бөлінбеген таза кірістің мөлшерін белгілейді;
26) банктер үшін ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін, банктер үшін ең төменгі резервтік талаптар туралы нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
27) бағалы қағаздар эмитенттерінің кредиттік рейтингісінің ең төменгі деңгейін айқындайды;
28) мыналарға:
банктерді ашуға, банктерді (банк холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіруге, қосуға, бөлуге, бөлініп шығуға, қайта құруға) және банктерді ерікті түрде таратуға;
банктердің және (немесе) банк холдингтерінің еншілес ұйымды құруға және сатып алуға;
банктердің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымын құруына немесе сатып алуына;
банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын (сақтандыру холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіруге, қосуға, бөлуге, бөлініп шығуға, қайта құруға) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымды құруына немесе сатып алуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына;
жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға;
жинақтаушы зейнетақы қорларын әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге;
исламдық арнайы қаржы компаниясын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат береді, беруден бас тартады не рұқсатты кері қайтарып алады;
29) мыналарға:
банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуге;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге;
жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту не кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды;
30) мыналарға:
банктік, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңда белгіленген өзге де операцияларды жүргізуге;
сақтандыру нарығында сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына;
жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметін жүзеге асыруға;
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға;
мемлекет қатысатын кредиттік бюроның қызметін қоспағанда, кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, қолданылуын жалғастыру не лицензиядан айыру туралы шешім қабылдайды;

31) принимает решение о введении консервации банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов, а также назначении временной администрации (временного управляющего) банка (банком), страховой (перестраховочной) организации (организацией) и накопительного пенсионного фонда (накопительным пенсионным фондом);
32) принимает решение по вопросу о (об):
заключении договора доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка и (или) банковскому холдингу, а по согласованию с Правительством Республики Казахстан - о принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков второго уровня, имеющих отрицательный размер собственного капитала;
принудительном выкупе акций страховых (перестраховочных) организаций у их акционеров и реализации этих акций новому инвестору, пожелавшему их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования, в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами;
заключении с акционерами страховой (перестраховочной) организации договора доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими страховому холдингу и (или) крупному участнику страховой (перестраховочной) организации и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга;
заключении с акционерами организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, договора доверительного управления акциями, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
учреждении доверительного управления акциями накопительного пенсионного фонда, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда;
33) в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан в случае, если примененные меры не привели к улучшению финансового состояния банка, по согласованию с Правительством Республики Казахстан:
принимает решение о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка в размере, необходимом для улучшения его финансового состояния и выполнения банком пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан;
при наличии у банка отрицательного размера капитала осуществляет принудительный выкуп акций банка с условием их обязательной последующей незамедлительной реализации по цене приобретения новому инвестору, гарантирующему необходимое улучшение финансового положения банка;

31) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және жинақтаушы зейнетақы қорларының консервациясын енгізу, сондай-ақ банктің (банкті), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (ұйымын) және жинақтаушы зейнетақы қорының (жинақтаушы зейнетақы қорын) уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушыны) тағайындау туралы шешім қабылдайды;
32) мыналар:
банктің ірі қатысушысына және (немесе) банк холдингіне тиесілі банктің акцияларын сенімгерлік басқару шартын, ал Қазақстан Республикасы Үкіметінің келісуі бойынша - банктердің кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында және меншікті капиталының теріс мөлшері бар банктердің акцияларын жаңа инвесторларға міндетті түрде кейіннен дереу сату талабымен банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шартты жасасу;
сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген активтердің құны мен міндеттемелер арасында теріс айырма болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының акционерлерінен акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және осы акцияларды сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша барлық міндеттемелерді орындауға кепілдік беретін талаптармен сатып алуға ниет білдірген жаңа инвесторға сату туралы шешім қабылдайды;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлерімен сақтандыру холдингіне және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару шартын жасасу;
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акционерлерімен зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы не ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі акцияларын сенімгерлік басқару шартын жасасу;
жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысына не ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы (жөніндегі) мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
33) егер қолданылған шаралар банктің қаржылық жай-күйін жақсартуға әкелмеген жағдайда, банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртіпте, Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің банктің қаржылық жай-күйін жақсарту және ол пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді орындауы үшін қажетті мөлшерде жарияланған акцияларын сатып алуы туралы шешім қабылдайды;
банкте капиталдың теріс мөлшері болған жағдайда банктің қаржылық жай-күйін қажетінше жақсартуға кепілдік беретін жаңа инвесторға сатып алу бағасы бойынша міндетті түрде кейіннен дереу сату талабымен банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алуды жүзеге асырады;

34) принимает решение о принудительном выкупе акций страховых (перестраховочных) организаций у их акционеров и реализации этих акций новому инвестору, пожелавшему их приобрести, на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования, в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами;
35) принимает решение о признании активов финансового рынка ценными бумагами;
36) утверждает отчеты по итогам работы за год и иную документацию ведомств Национального Банка Казахстана;
37) осуществляет иные функции и полномочия, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Правление Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому вопросу, входящему в компетенцию Национального Банка Казахстана.
Заседания Правления Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Заседания Правления ведет Председатель Национального Банка Казахстана, а в случае его отсутствия - лицо, его замещающее.
Порядок работы Правления Национального Банка Казахстана определяется его регламентом.
24. Совет директоров (Директорат) Национального Банка Казахстана является органом оперативного управления Национального Банка Казахстана и принимает решения по вопросам, находящимся в ведении Национального Банка Казахстана, за исключением вопросов, входящих в компетенцию Правления и Председателя Национального Банка Казахстана (или его заместителей).
В состав Совета директоров входят Председатель Национального Банка Казахстана, его заместители, руководители структурных подразделений и ведомств Национального Банка Казахстана по представлению Председателя Национального Банка Казахстана. Состав Совета директоров Национального Банка Казахстана утверждается Председателем Национального Банка Казахстана.
Заседания Совета директоров Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Заседания Совета директоров ведет Председатель Национального Банка Казахстана, а в случае его отсутствия - лицо, его замещающее.
25. Совет директоров по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает постановления. Порядок работы Совета директоров определяется его регламентом.
Полномочия Совета директоров Национального Банка Казахстана:
1) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан структуры Национального Банка Казахстана утверждает структуру подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и ведомств Национального Банка Казахстана, а также уставы организаций Национального Банка Казахстана;

34) сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, есептелген активтердің құны мен міндеттемелер арасында теріс айырма белгіленген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының акционерлерінен акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары жөніндегі барлық міндеттемелерді орындауға кепілдік беретін талаптармен сатып алуға ниет білдірген жаңа инвесторға осы акцияларды сату туралы шешім қабылдайды;
35) қаржы нарығының активтерін бағалы қағаздар ретінде тану туралы шешім қабылдайды;
36) жыл бойы жұмыстың қорытындысы бойынша есептерді және Қазақстан Ұлттық Банкі ведомстволарының өзге де құжаттамасын бекітеді;
37) Ұлттық Банкі туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін кез келген мәселені қарауға және шешім қабылдауға құқылы.
Қазақстан ұлттық Банкі Басқармасының отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына кемінде бір рет өткізіледі. Басқарма отырыстарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, ол болмаған жағдайда оның орнындағы адам жүргізеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының жұмыс тәртібі оның регламентінде айқындалады.
24. Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі (Директорат) Қазақстан ұлттық Банкін жедел басқару органы болып табылады және Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы мен Төрағасының (немесе оның орынбасарларының) құзыретіне кіретін мәселелерді қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің құзырындағы мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Директорлар кеңесінің құрамына Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, оның орынбасарлары, Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының ұсынуымен Қазақстан Ұлттық Банкі құрылымдық бөлімшелерінің және ведомстволарының басшылары кіреді. Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің құрамын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына кемінде бір рет өткізіледі. Директорлар кеңесінің отырыстарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, ал ол болмаған жағдайда, оның орнындағы адам жүргізеді.
25. Директорлар кеңесі өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қаулы қабылдайды. Директорлар кеңесінің жұмыс тәртібі оның регламентінде айқындалады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымы негізінде Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің, филиалдарының, өкілдіктерінің және ведомстволарының құрылымын, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының жарғыларын бекітеді;

2) утверждает перечень должностей технических служащих Национального Банка Казахстана и его ведомств;
3) заслушивает отчеты руководителей подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана;
4) определяет структуру годовой консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Казахстана;
5) утверждает нормативные правовые акты, регулирующие порядок составления и использования бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана;
6) принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и правового статуса, увеличении либо уменьшении уставного капитала и ликвидации организаций Национального Банка Казахстана;
7) принимает решение об открытии и закрытии филиалов и представительств Национального Банка Казахстана;
8) утверждает бизнес-планы организаций Национального Банка Казахстана;
9) дает согласие о назначении на должность и освобождении от нее должностных лиц Национального Банка Казахстана в соответствии с утвержденной Председателем Национального Банка Казахстана номенклатурой;
10) при необходимости предварительно рассматривает вопросы, выносимые на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана;
11) утверждает виды и размер платы за предоставляемые Национальным Банком Казахстана услуги;
12) осуществляет государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Национальном Банке Казахстана и его ведомствах;
13) для государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) или контрольный пакет акций которых принадлежат Национальному Банку Казахстана, устанавливает перечни и формы, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, сроки и порядок представления финансовой отчетности, и утверждает в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета.
Совет директоров Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому иному вопросу, не относящемуся к исключительной компетенции Правления Национального Банка Казахстана.
26. Руководство Национальным Банком Казахстана осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Национальный Банк Казахстана задач и осуществление им своих функций.
27. Председатель Национального Банка Казахстана назначается на должность с согласия Сената Парламента Республики Казахстан сроком на 6 лет и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.

2) Қазақстан Ұлттық Банкі және оның ведомстволарының техникалық қызметшілері лауазымдарының тізбесін бекітеді;
3) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының бөлімшелері, филиалдары, өкілдіктері және ұйымдары басшыларының есептерін тыңдайды;
4) Қазақстан Ұлттық Банкінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігінің құрылымын айқындайды;
5) Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджетін (шығыстар сметасын) жасау және оны қолдану тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
6) Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, атауын және құқықтық мәртебесін өзгерту, жарғылық капиталын ұлғайту не азайту және тарату туралы шешім қабылдайды;
7) Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары мен өкілдіктерін ашу және жабу туралы шешім қабылдайды;
8) Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының бизнес-жоспарын бекітеді;
9) Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекіткен номенклатураға сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің лауазымды тұлғаларын қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға келісім береді;
10) қажеттілігіне қарай Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына енгізілетін мәселелерді алдын ала қарайды;
11) Қазақстан Ұлттық Банкі көрсететін қызметтер үшін ақы түрлерін және мөлшерін бекітеді;
12) Қазақстан Ұлттық Банкінде және оның ведомстволарында бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
13) акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) елу және одан астам пайызы немесе акцияларының бақылау пакеті Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен заңды тұлғалар үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін тізбелер мен нысандарды, қаржылық есептілікті ұсыну мерзімдерін және тәртібін белгілейді және «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының айрықша құзыретіне жатпайтын кез келген өзге де мәселені қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға құқылы.
26. Қазақстан Ұлттық Банкін басқаруды Төраға жүзеге асырады, ол Қазақстан Ұлттық Банкіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруы үшін жеке жауапкершілікте болады.
27. Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасын Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының келісуімен алты жылдық мерзімге лауазымға тағайындайды және оны лауазымынан босатады.

28. Председатель Национального Банка Казахстана имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Председатель Национального Банка Казахстана наделен полномочиями принимать оперативные и исполнительно-распорядительные решения по всем вопросам деятельности Национального Банка Казахстана, за исключением полномочий, оговоренных Законом о Национальном Банке и Положением для Правления Национального Банка Казахстана, в том числе:
1) ведет заседания Правления и Совета директоров Национального Банка Казахстана;
2) на основе и (или) во исполнение законодательных актов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана, постановлений Правления и Совета директоров Национального Банка Казахстана издает приказы и распоряжения по вопросам деятельности Национального Банка Казахстана, подписывает постановления Правления и Совета директоров Национального Банка Казахстана;
3) представляет в пределах своей компетенции Национальный Банк Казахстана в республике и за границей;
4) назначает и освобождает членов Правления Национального Банка Казахстана от Национального Банка Казахстана;
5) представляет для назначения Президентом Республики Казахстан кандидатуры заместителей Председателя Национального Банка Казахстана;
6) назначает по согласованию с Президентом Республики Казахстан или по его поручению с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан руководителей ведомств Национального Банка Казахстана, а также по представлению руководителей ведомств Национального Банка Казахстана назначает их заместителей;
7) распределяет обязанности между заместителями Председателя Национального Банка Казахстана, устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств, ведомств и организаций Национального Банка Казахстана за состояние дел на порученном участке работы;
8) утверждает состав Совета директоров Национального Банка Казахстана;
9) утверждает номенклатуру должностей Национального Банка Казахстана;
10) назначает должностных лиц Национального Банка Казахстана согласно утвержденной номенклатуре и увольняет их, поощряет отличившихся работников, налагает дисциплинарные взыскания;
11) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан общей штатной численности Национального Банка Казахстана утверждает штатные расписания центрального аппарата, филиалов, представительств Национального Банка Казахстана, согласовывает штатные расписания ведомств Национального Банка Казахстана;

28. Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары бар.
29. Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы Ұлттық Банк туралы заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы үшін Ережеде келісілген өкілеттіктерді қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің барлық мәселелері бойынша жедел және атқарушы-өкімдік шешімдер қабылдау өкілеттіктеріне ие, оның ішінде:
1) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының және Директорлар кеңесінің отырыстарын жүргізеді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының және Директорлар кеңесінің қаулылары негізінде және (немесе) оларды орындау үшін Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің мәселелері бойынша бұйрықтар мен өкімдер шығарады, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының және Директорлар кеңесінің қаулыларына қол қояды;
3) өз құзыреті шегінде Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан республикада және шетелдерде өкілдік етеді;
4) Қазақстан Ұлттық Банкінен сайланған Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқарма мүшелерін тағайындайды және босатады;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің тағайындауы үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы орынбасарларының кандидатураларын ұсынады;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша немесе оның тапсырмасымен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысымен Қазақстан Ұлттық Банкі ведомстволарының басшыларын тағайындайды, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінің ведомстволары басшыларының ұсынуы бойынша олардың орынбасарларын тағайындайды;
7) Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары арасында міндеттерді бөледі, өз орынбасарларының және Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелері, филиалдары, өкілдіктері, ведомстволары мен ұйымдары басшыларының тапсырылған жұмыс учаскесіндегі істің жай-күйі үшін жауаптылық дәрежесін белгілейді;
8) Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің құрамын бекітеді;
9) Қазақстан Ұлттық Банкінің лауазымдары номенклатурасын бекітеді;
10) бекітілген номенклатураға сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің лауазымды тұлғаларын тағайындайды және оларды жұмыстан босатады, көзге түскен қызметкерлерді көтермелейді, тәртіптік жаза қолданады;
11) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің жалпы штат саны негізінде Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының, филиалдарының, өкілдіктерінің штат кестелерін бекітеді, Қазақстан Ұлттық Банкі ведомстволарының штат кестелерін келіседі;

12) утверждает положения о структурных подразделениях центрального аппарата, филиалах и представительствах Национального Банка Казахстана;
13) утверждает по решению Технического комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана ставки вознаграждения по операциям «репо», «обратное репо» и по займам «овернайт»;
14) устанавливает отдельным работникам, имеющим высокую профессиональную квалификацию и выполняющим особо важные функции, должностные индивидуальные оклады;
15) заключает от имени Национального Банка Казахстана договоры (соглашения, контракты);
16) распоряжается в соответствии с законодательством Республики Казахстан всем имуществом и средствами Национального Банка Казахстана, выдает доверенности, устанавливает порядок подписания обязательств и выдачи доверенностей от имени Национального Банка Казахстана;
17) принимает решение о выдаче либо об отказе, переоформлении, приостановлении действия, возобновлении, выдаче дубликатов и лишении лицензии на проведение инкассации банкнот, монет и ценностей, выданных юридическим лицам, не являющимся банками;
18) принимает решение о переоформлении лицензий и выдаче дубликатов лицензий, ранее выданных Национальным Банком Казахстана на основании решения Правления Национального Банка Казахстана;
19) рассматривает результаты проверок и результаты внутреннего аудита подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств, ведомств и организаций Национального Банка Казахстана, а также акционерных обществ, единственным акционером которых является Национальный Банк Казахстана.
Председатель Национального Банка Казахстана (либо заместитель Председателя Национального Банка Казахстана) принимает решение о наложении административного взыскания по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана.
Председатель Национального Банка Казахстана вправе принимать решение по любому вопросу, не относящемуся к исключительной компетенции Правления и Совета директоров Национального Банка Казахстана, а также поручать решение отдельных вопросов, входящих в его компетенцию, своим заместителям, руководителям структурных подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и ведомств Национального Банка Казахстана.
Размеры должностных индивидуальных окладов Председателя Национального Банка Казахстана и его заместителей утверждаются Президентом Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Председателя Национального Банка Казахстана в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством.
Председатель Национального Банка Казахстана обязан принимать меры по противодействию коррупции и несет установленную законом ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение этой обязанности.
Председатель Национального Банка Казахстана обеспечивает соблюдение гендерного баланса при принятии на работу и продвижении работников.

12) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері, филиалдар, өкілдіктер туралы ережені бекітеді;
13) Қазақстан Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясаты жөніндегі техникалық комитетінің шешімі бойынша «репо», «кері репо» операциялары және «овернайт» қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін бекітеді;
14) кәсіби біліктілігі жоғары және аса маңызды функцияларды орындайтын жекелеген қызметкерлерге жеке лауазымдық жалақылар белгілейді;
15) Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан шарттар (келісімдер, келісімшарттар) жасасады;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің барлық мүлкі мен қаражатына билік етеді, Қазақстан Ұлттық Банкі атынан сенімхат береді, міндеттемелерге қол қою және сенімхаттар беру тәртібін белгілейді;
17) банкноттарға, монеталар мен құндылықтарға инкассация жүргізуге лицензия беру не беруден бас тарту, оны қайта ресімдеу, қолданылуын тоқтата тұру, жаңарту, телнұсқаларын беру және банктер болып табылмайтын заңды тұлғаларды лицензиядан айыру туралы шешім қабылдайды;
18) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының шешімі негізінде Қазақстан Ұлттық Банкі бұрын берген лицензияларды қайта ресімдеу және лицензиялардың телнұсқаларын беру туралы шешім қабылдайды;
19) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерін, филиалдарын, өкілдіктерін, ведомстволары мен ұйымдарын, сондай-ақ жалғыз акционері Қазақстан Ұлттық Банкі болып табылатын акционерлік қоғамдарды тексеру қорытындыларын және ішкі аудиттің қорытындыларын қарайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы (не Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары) қаралуы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі істер бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының және Директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне жатпайтын кез келген мәселе бойынша шешім қабылдауға, сондай-ақ өз құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді шешуді өзінің орынбасарларына, Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты құрылымдық бөлімшелерінің, филиалдарының, өкілдіктерінің және ведомстволарының басшыларына тапсыруға құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының және оның орынбасарларының лауазымдық жеке жалақыларының мөлшерін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының өкілеттігін орындауды ол болмаған кезеңде заңнамаға сәйкес оның орнындағы адам жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдауға міндетті және осы міндетті орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін заңда белгіленген жауаптылықта болады.
Қазақстан ұлттық Банкінің Төрағасы қызметкерлерді жұмысқа қабылдаған және лауазымын өсірген кезде гендерлік баланстың сақталуын қамтамасыз етеді.

30. Председатель Национального Банка Казахстана определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Заместители Председателя представляют Национальный Банк Казахстана без доверенности, выдают доверенности для участия работников Национального Банка Казахстана при рассмотрении дел в судах и других организациях, подписывают документы в пределах своей компетенции. Заместители Председателя Национального Банка Казахстана рассматривают вопросы и принимают решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на основании распределения их функциональных обязанностей.
31. Руководители подразделений центрального аппарата Национального Банка Казахстана осуществляют свою деятельность на основании положений об этих подразделениях, утверждаемых приказом Председателя Национального Банка Казахстана.
4. Имущество, капитал и резервы Национального
Банка Казахстана
32. Национальный Банк Казахстана самостоятельно осуществляет от имени Республики Казахстан права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе, в порядке, определяемом нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
33. Капитал и резервы Национального Банка Казахстана состоят из уставного и резервного капиталов, счетов переоценки, специальных провизий (резервов).
Чистый доход Национального Банка Казахстана за финансовый год определяется как разница между фактическими полученными доходами и расходами, относящимися к данному финансовому году.
Нераспределенным чистым доходом Национального Банка Казахстана является чистый доход Национального Банка Казахстана, за исключением суммы курсовой переоценки, относимой на счета переоценки золотовалютных резервов и иных активов в иностранной валюте, скорректированный на суммы переоценки основных средств и нематериальных активов. Нераспределенный чистый доход направляется на увеличение уставного и (или) резервного капиталов в размере, установленном Правлением Национального Банка Казахстана.
После утверждения Президентом Республики Казахстан годового отчета Национального Банка Казахстана оставшаяся часть нераспределенного чистого дохода перечисляется в государственный бюджет с отсрочкой на один финансовый год.
В случае если размер резервного капитала составляет менее суммы уставного капитала, то весь нераспределенный чистый доход остается в распоряжении Национального Банка Казахстана и направляется на пополнение резервного капитала до достижения им размера уставного капитала. При недостаточности средств резервного капитала для возмещения убытков финансового года непокрытые убытки компенсируются Национальному Банку Казахстана в полном объеме за счет средств государственного бюджета с отсрочкой на один финансовый год.
Уставный капитал Национального Банка Казахстана принадлежит государству и формируется в размере не менее 20 (двадцати) миллиардов казахстанских тенге путем отчислений от нераспределенного чистого дохода.
Резервный капитал формируется в размере не менее уставного капитала, пополняется за счет нераспределенного чистого дохода и предназначается исключительно для компенсации потерь и возмещения убытков по проводимым операциям в порядке, установленном Правлением Национального Банка Казахстана.
За счет расходов Национального Банка Казахстана формируются специальные провизии (резервы) по сомнительным и безнадежным требованиям, включая кредиты, депозиты, ценные бумаги, убытки при расчетах, остатки на счетах и другие активы, включающие объемы незавершенного строительства, прочие требования по немонетарной деятельности Национального Банка Казахстана и выплаты социального характера.
Счет переоценки золотовалютных резервов и иных активов в иностранной валюте предназначен для учета нереализованного дохода от их переоценки. Счет переоценки основных средств предназначен для учета результатов индексации основных средств Национального Банка Казахстана.

30. Қазақстан ұлттық Банкінің Төрағасы өзінің орынбасарларының өкілеттігін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
Төрағаның орынбасарлары Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан сенімхатсыз өкілдік етеді, соттарда және басқа да ұйымдарда істер қаралған кезде Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің қатысуы үшін сенімхаттарды береді, өзінің құзыреті шегінде құжаттарға қол қояды. Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өздеріне бөлінген функционалдық міндеттері негізінде мәселелерді қарайды және шешімдерді қабылдайды.
31. Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің басшылары өз қызметін Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының бұйрығымен бекітілген осы бөлімшелер туралы ережелер негізінде жүзеге асырады.
4. Қазақстан Ұлттық Банкінің мүлкі, капиталы және резервтері
32. Қазақстан ұлттық Банкі өз балансындағы мүлікті Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын тәртіпте иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
33. Қазақстан Ұлттық Банкінің капиталы және резервтері жарғылық және резервтік капиталдардан, қайта бағалау шоттарынан, арнайы провизиялардан (резервтерден) тұрады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржы жылындағы таза кірісі осы қаржы жылына жатқызылатын нақты алынған кірістері мен шығыстары арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Алтынвалюта резервтерін және шетел валютасындағы өзге де активтерді қайта бағалау шоттарына жатқызылатын бағамдық қайта бағалау сомасын қоспағанда, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау сомасына түзетілген Қазақстан Ұлттық Банкінің таза кірісі Қазақстан Ұлттық Банкінің бөлінбеген таза кірісі болып табылады. Бөлінбеген таза кіріс Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген мөлшерде жарғылық және (немесе) резервтік капиталдарды ұлғайтуға жіберіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Ұлттық Банкінің жылдық есебін бекіткеннен кейін бөлінбеген таза кірістің қалған бөлігі бір қаржы жылына кейінге қалдырумен мемлекеттік бюджетке аударылады.
Егер резервтік капиталдың мөлшері жарғылық капитал сомасынан аз болған жағдайда, барлық бөлінбеген таза кіріс Қазақстан Ұлттық Банкінің басқаруында қалады және жарғылық капитал мөлшеріне жеткенге дейін резервтік капиталды толықтыруға жіберіледі. Қаржы жылындағы шығындарды өтеу үшін резервтік капитал қаражаты жеткіліксіз болған кезде орны жабылмаған шығын Қазақстан Ұлттық Банкіне бір қаржы жылына кейінге қалдырумен мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен толық көлемде өтеледі.
Қазақстан Ұлттық Банкінің жарғылық капиталы мемлекетке тиесілі және бөлінбеген таза кірістен жасалған аударымдар арқылы кемінде 20 (жиырма) миллиард Қазақстан теңгесі мөлшерінде қалыптасады.
Резервтік капитал жарғылық капиталдан кем болмайтындай мөлшерде қалыптастырылады, бөлінбеген таза кіріс есебінен толықтырылады және Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген тәртіпте жүргізілетін операциялар бойынша залалдарды өтеу мен шығындардың орнын толтыруға ғана айрықша арналады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің шығыстары есебінен кредиттерді, депозиттерді, бағалы қағаздарды, есеп айырысу кезіндегі шығындарды, шоттардағы қалдықтарды және аяқталмаған құрылыс көлемін, Қазақстан Ұлттық Банкінің монетарлық емес қызметі бойынша басқа да талаптарды және әлеуметтік сипаттағы төлемдерді қамтитын басқа активтерді қоса алғанда, күмәнді және үмітсіз талаптар бойынша арнайы провизиялар (резервтер) құрылады.
Алтынвалюта резервтерін және шетел валютасындағы өзге де активтерді қайта бағалау шоты оларды қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кірісті есепке алуға арналған. Негізгі құралдарды қайта бағалау шоты Қазақстан Ұлттық Банкінің негізгі құралдарын индекстеу нәтижелерін есепке алуға арналған.

5. Реорганизация и ликвидация Национального
Банка Казахстана
34. Реорганизация Национального Банка Казахстана осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
35. Национальный Банк Казахстана может быть ликвидирован путем принятия соответствующего закона Республики Казахстан. В случае ликвидации Национального Банка Казахстана его имущество передается правопреемнику, указанному в соответствующем законе.
6. Заключительные положения
36. Перечень филиалов, представительств, ведомств и организаций Национального Банка Казахстана указан в структуре Национального Банка Казахстана, утвержденной Президентом Республики Казахстан.

5. Қазақстан Ұлттық Банкін қайта ұйымдастыру және тарату
34. Қазақстан Ұлттық Банкін қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
35. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының тиісті заңын қабылдау арқылы таратылуы мүмкін. Қазақстан Ұлттық Банкі таратылған жағдайда, оның мүлкі тиісті заңда көрсетілген құқықтық мирасқорына беріледі.
6. Қорытынды ережелер
36. Қазақстан Ұлттық Банкі филиалдарының, өкілдіктерінің, ведомстволарының және ұйымдарының тізбесі Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымында көрсетілген.