О некоторых мерах по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики
Указ Президента Республики Казахстан от 22 мая 2013 года № 571
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В целях оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) создать акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «Байтерек» (далее – АО «НУХ «Байтерек»);
2) определить, что АО «НУХ «Байтерек» – национальный управляющий холдинг, основной деятельностью которого является управление принадлежащими ему на праве собственности и переданными в доверительное управление пакетами акций (долями участия) национальных институтов развития, национальных компаний и других юридических лиц;
3) обеспечить:
утверждение перечня акционерных обществ, государственные пакеты акций которых передаются в оплату размещаемых акций АО «НУХ «Байтерек», включающего в том числе акционерные общества, согласно приложению 1 к настоящему Указу;
передачу по договору мены республиканского имущества, указанного в приложении 2 к настоящему Указу, в собственность акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»;

Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы № 571 Жарлығы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Yкіметі актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) «Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамын (бұдан әрі – «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ) құратын болсын;
2) «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ-тың негізгі қызметі өзіне меншік құқығымен тиесілі және ұлттық даму институттарының, ұлттық компаниялар мен басқа да заңды тұлғалардың сенімгерлікпен басқаруға берілген акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг деп айқындасын;
3) мыналарды:
акцияларының мемлекеттік пакеттері «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ-тың орналастырылатын акцияларын төлеуге берілетін, оның ішінде осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес акционерлік қоғамдарды қамтитын, акционерлік қоғамдар тізбесін бекітуді;
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының меншігіне осы Жарлыққа 2-қосымшада көрсетілген республикалық мүлікті айырбастау шарты бойынша беруді;

до 1 января 2014 года разработку законодательной основы деятельности АО «НУХ «Байтерек» в целях содействия развитию и диверсификации экономики, привлечения инвестиций, развития кластеров;
4) принять иные меры, необходимые для реализации настоящего Указа.
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 мая 2013 года № 571
ПЕРЕЧЕНЬ
акционерных обществ, государственные пакеты акций
которых передаются в оплату размещаемых акций
акционерного общества «Национальный управляющий
холдинг «Байтерек»
№ п/п
Наименование
Государственный пакет акций
1
2
3
1.
Акционерное общество «Национальное агентство по технологическому развитию»
100 %
2.
Акционерное общество «Жилстройсбербанк Казахстана»
100 %
3.
Акционерное общество «Ипотечная организация «Казахстанская Ипотечная Компания»

2014 жылғы 1 қаңтарға дейін экономиканы дамытуға және әртараптандыруға жәрдемдесу, инвестициялар тарту, кластерлерді дамыту мақсатында «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ қызметінің заңнамалық негізін әзірлеуді қамтамасыз етсін;
4) осы Жарлықты іске асыру үшін қажетті өзге де шараларды қабылдасын.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.НАЗАРБАЕВ.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 22 мамырдағы
№ 571 Жарлығына
1-қосымша
Акцияларының мемлекеттік пакеттері «Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамының орналастырылатын акцияларын төлеуге берілетін акционерлік қоғамдардың
ТІЗБЕСІ
р/с №
Атауы
Акцияларының мемлекеттік пакеті
1
2
3
1.
«Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік» акционерлік қоғамы
100 %
2.
«Қазақстанның тұрғын-үй құрылыс жинақ банкі» акционерлік қоғамы
100 %
3.
«Қазақстан Ипотекалық Компаниясы» ипотекалық ұйымы» акционерлік қоғамы

91,3554 %
4.
Акционерное общество «Казахстанский Фонд гарантирования ипотечных кредитов»
100 %
5.
Акционерное общество «Фонд стрессовых активов»
100 %
6.
Акционерное общество «Банк развития Казахстана»
100 %
7.
Акционерное общество «Казына Капитал Менеджмент»
100 %
8.
Акционерное общество «Экспортно-кредитная страховая корпорация «КазЭкспортГарант»
100 %
9.
Акционерное общество «Инвестиционный фонд Казахстана»
100 %
10.
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»
100 %
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 мая 2013 года № 571
Республиканское имущество,
передаваемое в собственность акционерного общества
«Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
№ п/п
Наименование имущества
1.
Активы газотранспортной системы, полученные в результате расторжения Договора концессии внутренней и международной газотранспортных систем и хозяйственной деятельности от 14 июня 1997 года
2.
Подводящие газопроводы высокого давления к АГРС «Кавказ-15» в поселках Уштаган, Шолтобе, Бейнеу и подводящие газопроводы высокого давления к АГРС «Кавказ-10» в поселках Сай-Утес и Тажен
3.
Объекты железнодорожного транспорта и иное имущество, расположенные на территории Алтайского края и Оренбургской области Российской Федерации, являющиеся собственностью Республики Казахстан
4.
Объекты железнодорожного транспорта и иное имущество, расположенные на территории Республики Казахстан:
1) на участке государственная граница – станция Никельтау (линия Орск – Никельтау);
2) на участке государственная граница – станция Тобол (линия Тобол – Карталы);
3) на участке государственная граница – станция Пресногорьковская (линия Новоишимская – Утяк);
4) на участке станция Петропавловск (исключительно) – Блокпост № 7 (линия Петропавловск – Кокшетау)
5.
Гараж общей площадью 71,20 квадратных метра, расположенный по адресу: Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Кайсенова, 121
6.
Магистральный газопровод-отвод протяженностью 17 771 м (электрические сети ВЛ-10 кВ – 14 676 м) и двухквартирный жилой дом для операторов АГРС (АГРС – 1 шт.) в поселке Аккайтым Шалкарского района Актюбинской области
7.
Магистральный газопровод высокого давления «Карачаганак – Уральск» в Западно-Казахстанской области

91,3554 %
4.
«Қазақстандық ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамы
100 %
5.
«Стрестік активтер қоры» акционерлік қоғамы
100 %
6.
«Қазақстанның Даму банкі» акционерлік қоғамы
100 %
7.
«Қазына Капитал Менеджмент» акционерлік қоғамы
100 %
8.
«ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» акционерлік қоғамы
100 %
9.
«Қазақстанның инвестициялық қоры» акционерлік қоғамы
100 %
10.
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы
100 %
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 22 мамырдағы
№ 571 Жарлығына
2-қосымша
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік коғамының меншігіне берілетін республикалық мүлік
р/с №
Мүліктің атауы
1.
1997 жылғы 14 шілдедегі Ішкі және халықаралық газ тасымалдау жүйелерінің және шаруашылық қызметінің концессиясы шартын бұзу нәтижесінде алынған газ тасымалдау жүйесінің активтері
2.
Үштаған, Шөлтөбе, Бейнеу кенттерінде «Кавказ-15» АГТС-ке тартылған жоғары қысымды газ құбырлары және Сай-Өтес және Тәжен кенттерінде «Кавказ-10» АГТС-ке тартылған жоғары қысымды газ құбырлары
3.
Ресей Федерациясының Алтай аймағы мен Орынбор облысы аумағында орналасқан, Қазақстан Республикасының меншігі болып табылатын темір жол көлігінің объектілері және өзге мүлік
4.
Қазақстан Республикасының аумағында:
1) мемлекеттік шекара – Никельтау бекеті (Орск – Никельтау желісі) учаскесінде;
2) мемлекеттік шекара – Тобыл бекеті (Тобыл – Қарталы желісі) учаскесінде;
3) мемлекеттік шекара – Пресногорьков бекеті (Новоишимск – Утяк желісі) учаскесінде;
4) Петропавл станциясы (тек қана) – № 7 блок бекеті (Петропавл – Көкшетау желісі) учаскесінде орналасқан темір жол көлігінің объектілері және өзге мүлік
5.
Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Қайсенов көшесі 121 мекенжайы бойынша орналасқан, жалпы ауданы 71,20 шаршы метр гараж
6.
Бұру ұзындығы 17 771 м. (ӘЖ-10 кВ – 14676 м. электр желілері) магистральды газ құбыры және Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Аққайтым кентіндегі АГТС (АГТСм –1 дана) операторлары үшін екі пәтерлі тұрғын үй
7.
Батыс Қазақстан облысындағы «Қарашығанақ–Орал» магистральды жоғары қысымды газ құбыры