О юбилейной медали в ознаменование 20-летия со дня введения в обращение национальной валюты Республики Казахстан - тенге
Указ Президента Республики Казахстан от 2 сентября 2013 года № 631
В ознаменование 20-летия со дня введения в обращение национальной валюты Республики Казахстан - тенге ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль «Теңгеге 20 жыл».
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью «Теңгеге 20 жыл»;
2) описание юбилейной медали «Теңгеге 20 жыл».
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2 сентября 2013 года № 631
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью «Теңгеге 20 жыл»
1. Настоящие Правила награждения юбилейной медалью «Теңгеге 20 жыл» регулируют порядок награждения юбилейной медалью «Теңгеге 20 жыл» (далее - юбилейная медаль).
2. Юбилейной медалью награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в функционирование национальной валюты Республики Казахстан - тенге.
3. Порядок изготовления юбилейной медали и представления к награждению юбилейной медалью определяется Председателем Национального Банка Республики Казахстан.
4. Вручение юбилейной медали производится от имени Президента Республики Казахстан:
1) Председателем Национального Банка Республики Казахстан;
2) заместителями Председателя Национального Банка Республики Казахстан;
3) первыми руководителями филиалов, представительства, ведомств, организаций Национального Банка Республики Казахстан;
4) уполномоченными лицами, определяемыми Председателем Национального Банка Республики Казахстан.
Вместе с юбилейной медалью награжденному лицу вручается удостоверение установленного образца.
5. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке награжденному лицу лично. Перед вручением оглашается приказ Председателя Национального Банка Республики Казахстан о награждении.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан юбилейная медаль располагается после них.
7. О вручении юбилейной медали в списке для награждения делается соответствующая запись.
Списки для награждения, а также неврученные юбилейные медали и удостоверения к ним возвращаются в подразделение по работе с персоналом Национального Банка Республики Казахстан с указанием причин возврата в списках для награждения.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведется подразделением по работе с персоналом Национального Банка Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2 сентября 2013 года № 631
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали «Теңгеге 20 жыл»

Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгенің айналысқа енгізілгеніне 20 жыл толу құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 2 қыркүйектегі № 631 Жарлығы
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгенің айналысқа енгізілгеніне 20 жыл толу құрметіне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) «Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалімен наградтау қағидалары;
2) «Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық кол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 631 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалімен наградтау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы, «Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалімен наградтау қағидалары «Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) наградтау тәртібін реттейді.
2. Мерекелік медальмен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - тенгенің қолданыста болуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары наградталады.
3. Мерекелік медальді дайындау және мерекелік медальмен наградтауға ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы айқындайды.
4. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасы Президентінің атынан:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының, өкілдігінің, ведомстволарының, ұйымдарының бірінші басшылары;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы айқындайтын уәкілетті тұлғалар тапсырады.
Наградталған адамға мерекелік медальмен қоса белгіленген үлгідегі куәлік табыс етіледі.
5. Мерекелік медаль салтанатты жағдайда наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының наградтау туралы бұйрығы жария етіледі.
6. Мерекелік медаль сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда мерекелік медаль олардан кейін орналасады.
7. Мерекелік медальдің табыс етілгендігі туралы наградтауға арналған тізімге тиісті жазба жазылады.
Наградтауға арналған тізімдер, сондай-ақ табыс етілмеген мерекелік медальдар мен олардың куәліктері наградтауға арналған тізімдерге қайтарылу себептері көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметкерлермен жұмыс жөніндегі бөлімшесіне қайтарылады.
8. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметкерлермен жұмыс жөніндегі бөлімшесі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 631 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалінің
СИПАТТАМАСЫ

Юбилейная медаль «Теңгеге 20 жыл» (далее - юбилейная медаль) состоит из двух частей - колодки и подвески. Юбилейная медаль имеет форму неправильного квадрата с диаметром описанной окружности 34 мм.
На лицевой стороне юбилейной медали в центральной части размещено число «20» с рельефным изображением на нем лучей солнца и парящего орла, в верхней части юбилейной медали расположена надпись «теңгеге», в нижней - «жыл», слева и справа изображен национальный орнамент.
Юбилейная медаль изготовлена из сплава нейзильбер.
Юбилейная медаль при помощи ушка и кольца соединяется с колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой темно-зеленой муаровой лентой. Посередине колодки расположена накладка в виде вертикальной рельефной лавровой ветви из нейзильбера шириной 8 мм.
Юбилейная медаль с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.

«Теңгеге 20 жыл» мерекелік медалі (бұдан әрі - мерекелік медаль) екі бөліктен - тағаннан және ілгіштен тұрады. Мерекелік медаль диаметрі 34 мм шеңберге алынған бұрыс шаршы нысанында болады.
Мерекелік медальдің бет жағының орталық бөлігінде күн сәулесі мен қалықтаған қыран бедерленген «20» саны орналасқан, мерекелік медальдің жоғарғы бөлігінде «теңгеге», төменгі бөлігінде «жыл» деген жазу орналасқан, сол және оң жағында ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Мерекелік медаль нейзильбер қоспасынан жасалған.
Мерекелік медаль құлақша мен шығыршық арқылы қою жасыл түсті қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм болатын тағанға жалғанады. Тағанның ортасында тігінен тұрған бедерлі лавр бұтағы түріндегі нейзильберден жасалған ені 8 мм қондырма орналасқан.
Мерекелік медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.