О некоторых вопросах Национального Банка Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 30 января 2014 года № 744.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента
и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Упразднить следующие ведомства Национального Банка Республики Казахстан:
1) Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан;
2) Комитет по защите прав потребителей финансовых услуг Национального Банка Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
3. Национальному Банку Республики Казахстан принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 января 2014 года № 744
ИЗМЕНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента
Республики Казахстан
1. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
2. В Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 50, ст. 640; 2005 г., № 39, ст. 555; 2006 г., № 35, ст. 373; 2007 г., № 42, ст. 479; 2008 г., № 3, ст. 38; № 35, ст. 364; 2009 г., № 15, ст. 106; № 55, ст. 446; 2011 г., № 29, ст. 352; № 34, ст. 408; № 52, ст. 710; 2013 г., № 8, ст. 169; № 30, ст. 455):
в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 исключить;
часть пятую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Органы представительной и исполнительной власти Республики Казахстан не вправе вмешиваться в деятельность Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств и организаций по реализации их законодательно закрепленных полномочий.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Национальный Банк Казахстана является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет самостоятельный баланс и вместе со своими филиалами, представительствами и организациями составляет единую централизованную структуру с вертикальной схемой подчинения.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В единую централизованную структуру Национального Банка Казахстана входят центральный аппарат, состоящий из департаментов и других самостоятельных подразделений, филиалы, представительства и организации.";
части семнадцатую, восемнадцатую, девятнадцатую и двадцатую исключить;
часть двадцать первую изложить в следующей редакции:
"Иные вопросы, связанные с внутренней деятельностью Национального Банка Казахстана, устанавливаются регламентом работы Национального Банка Казахстана, положениями о структурных подразделениях и иными внутренними нормативными правовыми актами и правовыми актами Национального Банка Казахстана.";
часть двадцать восьмую изложить в следующей редакции:
"Филиалы, представительства и организации Национального Банка Казахстана имеют свою печать и бланки установленного образца.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 744 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мына ведомстволары:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржылық қызметтерді
тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті таратылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін, қоса берілген өзгерістер бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы Жарлықтан туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы 30 қаңтардағы
№ 744 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 50, 640-құжат; 2005 ж., № 39, 555-құжат; 2006 ж., № 35, 373-құжат; 2007 ж., № 42, 479-құжат; 2008 ж., № 3, 38-құжат; № 35, 364-құжат; 2009 ж., № 15, 106-құжат; № 55, 446-құжат; 2011 ж., № 29, 352-құжат; № 34, 408-құжат; № 52, 710-құжат; 2013 ж., № 8, 169-құжат; № 30, 455-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережеде:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының өкілді және атқарушы билік органдары Қазақстан Ұлттық Банкінің, оның филиалдарының, өкілдіктерінің және ұйымдарының заңнамамен бекітілген өкілеттіктерін іске асыру жөніндегі қызметіне араласуға құқылы емес";
4-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Ұлттық Банкі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы болады және өзінің филиалдарымен, өкілдіктерімен және ұйымдарымен бірге тікелей бағыну схемасындағы біртұтас орталықтандырылған құрылымды құрайды.";
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің біртұтас орталықтандырылған құрылымына департаменттерден және басқа да дербес бөлімшелерден тұратын орталық аппарат, филиалдар, өкілдіктер мен ұйымдар кіреді.";
он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы бөліктері алып тасталсын;
жиырма бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің ішкі қызметіне байланысты өзге мәселелер Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмыс регламентінде, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерде және Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де ішкі нормативтік құқықтық актілері мен құқықтық актілерінде белгіленеді.";
жиырма сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкі филиалдарының, өкілдіктерінің және ұйымдарының өз мөрі және белгіленген үлгідегі бланкілері бар.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. В соответствии с возложенными на Национальный Банк Казахстана задачами Национальный Банк Казахстана, включая его территориальные филиалы, выполняет функции, указанные в Положении.";
абзац первый части первой пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Основные функции Национального Банка Казахстана:";
в пункте 19:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"19. Функции Национального Банка Казахстана по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций:";
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) рассматривает вопросы о выдаче, отказе в выдаче либо отзыве разрешения на:";
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) рассматривает вопрос о приостановлении действия, возобновлении действия либо лишении лицензии на:";
абзац первый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"3) рассматривает вопрос о выдаче, отказе в выдаче и отзыве согласия на:";
абзац первый подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) рассматривает вопрос о (об):";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) рассматривает вопрос о признании активов финансового рынка ценными бумагами (подпункт 4) пункта 2 статьи 3 Закона о рынке ценных бумаг, подпункт 1) статьи 12 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) рассматривает вопрос о принятии решения о введении консервации банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов и назначении временной администрации (временного управляющего) банка (банков), страховой (перестраховочной) организации (страховых (перестраховочных) организаций), накопительного пенсионного фонда (накопительных пенсионных фондов) (подпункт в) пункта 2 статьи 47, статьи 62, 63 и 64 Закона о банках и банковской деятельности, подпункт 2-1) пункта 2 статьи 3-3, статьи 55-1, 55-2 Закона о страховой деятельности, подпункт 1) пункта 7 статьи 42, статьи 42-1, 42-2, 42-3 Закона о пенсионном обеспечении, подпункт 9) статьи 10, 11, подпункт 8) статьи 13 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка);";
абзац первый подпункта 13) изложить в следующей редакции:
"13) публикует информацию на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Казахстана по вопросам (подпункт 12) пункта 1 статьи 9 Закона о госрегулировании, контроле и надзоре финрынка):";
подпункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана (статья 573 КоАП);";
в пункте 20:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:

"16. Қазақстан Ұлттық Банкіне жүктелген міндеттерге сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкі аумақтық филиалдарын қоса алғанда, Ережеде көрсетілген функцияларды орындайды.";
17-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қазақстан Ұлттық Банкінің негізгі функциялары:";
19-тармақта:
бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі функциялары:";
1) тармақшаның бірінші абзацында "Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына", он бірінші абзацында "енгізеді" деген сөздер тиісінше "мыналарға", "қарайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшаның бірінші абзацында "Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына", алтыншы абзацында "енгізеді" деген сөздер тиісінше "мыналарға", "қарайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның бірінші абзацында "Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына", төртінші абзацында "енгізеді" деген сөздер тиісінше "мыналарға", "қарайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшаның бірінші абзацында "Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына", алтыншы абзацында "енгізеді" деген сөздер тиісінше "мыналарға", "қарайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қаржы нарығының активтерін бағалы қағаздар деп тану туралы мәселені қарайды (Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-бабы 2-тармағының 4) тармақшасы), Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 12-бабының 1-тармағы);";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының консервациясын енгізу және банктің (банкті), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (ұйымын), жинақтаушы зейнетақы қорының (жинақтаушы зейнетақы қорларының) уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушыны) тағайындау туралы шешім қабылдау жөніндегі мәселені қарайды (Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-бабы 2-тармағының в) тармақшасы, 62, 63 және 64-баптары, Сақтандыру қызметі туралы заңның 3-3-бабы 2) тармағының 2-1) тармақшасы, 55-1, 55-2 баптары, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 42-бабы 7-тармағының 1) тармақшасы, 42-1, 42-2, 42-3-баптары, Қаржы нарығын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңның 10, 11-баптарының 9) тармақшасы, 13-бабының 8) тармақшасы);";
13) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында:";
54) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"54) қаралуы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады (Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 573-бабы);";
20-тармақта:
бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Функции Национального Банка Казахстана по защите прав потребителей финансовых услуг:";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана, налагает на субъекты финансового рынка взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (статья 573 КоАП);";
подпункт 21) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21) осуществляет внутренний аудит и проверку деятельности подразделений центрального аппарата, филиалов, представительства и организаций Национального Банка Казахстана, а также акционерных обществ, единственным акционером которых является Национальный Банк Казахстана;";
подпункты 52) и 53) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"52) правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Казахстана;
53) правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Казахстана и юридическими лицами, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером;";
в пункте 23:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) утверждает условия труда, его оплаты, социально-бытового обеспечения, повышения квалификации и переподготовки работников Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств и организаций;";
подпункт 36) исключить;
часть вторую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"В состав Совета директоров входят Председатель Национального Банка Казахстана, его заместители, руководители структурных подразделений Национального Банка Казахстана по представлению Председателя Национального Банка Казахстана. Состав Совета директоров Национального Банка Казахстана утверждается Председателем Национального Банка Казахстана.";
в пункте 25:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан структуры Национального Банка Казахстана утверждает структуру подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана, а также уставы организаций Национального Банка Казахстана;
2) утверждает перечень должностей технических служащих Национального Банка Казахстана;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) осуществляет государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Национальном Банке Казахстана;";
в пункте 29:
подпункт 6) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) распределяет обязанности между заместителями Председателя Национального Банка Казахстана, устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана за состояние дел на порученном участке работы;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан общей штатной численности Национального Банка Казахстана утверждает штатные расписания центрального аппарата, филиалов, представительств Национального Банка Казахстана;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) рассматривает результаты проверок и результаты внутреннего аудита подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана, а также акционерных обществ, единственным акционером которых является Национальный Банк Казахстана.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Председатель Национального Банка Казахстана вправе принимать решение по любому вопросу, не относящемуся к исключительной компетенции Правления и Совета директоров Национального Банка Казахстана, а также поручать решение отдельных вопросов, входящих в его компетенцию, своим заместителям, руководителям структурных подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"20. Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі функциялары:";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) қаралуы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады, қаржы нарығының субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жазалар қолданады (Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 573-бабы);";
21-тармақтың 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының бөлімшелеріне, филиалдарына, өкілдігіне және ұйымдарына, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі жалғыз акционері болып табылатын акционерлік қоғамдарға ішкі аудитті және қызметін тексеруді жүзеге асырады;";
22-тармақтың 52) және 53) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"52) Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және еңбек шартын тоқтату қағидаларын;
53) Қазақстан Ұлттық Банкінің және өзі құрылтайшысы (уәкілетті органы) не акционері болып табылатын заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу қағидаларын;";
23-тармақта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Ұлттық Банкі, оның филиалдары, өкілдіктері және ұйымдары қызметкерлеріне еңбек жағдайын жасау, еңбекақы төлеу, әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз ету, біліктілігін арттыру мен қайта даярлау шарттарын бекітеді;";
36) тармақша алып тасталсын;
24-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесінің құрамына Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, оның орынбасарлары, Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының ұсынуымен Қазақстан Ұлттық Банкі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары кіреді. Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің құрамын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.";
25-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымы негізінде Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің құрылымын, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының жарғыларын бекітеді;
2) Қазақстан Ұлттық Банкі техникалық қызметшілері лауазымдарының тізбесін бекітеді;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Ұлттық Банкінде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;";
29-тармақта:
6) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары арасында міндеттерді бөледі, өз орынбасарларының және Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелері, филиалдары, өкілдіктері мен ұйымдары басшыларының тапсырылған жұмыс учаскесіндегі істің жай-күйі үшін жауаптылық дәрежесін белгілейді;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің жалпы штат саны негізінде Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының, филиалдарының, өкілдіктерінің штат кестелерін бекітеді;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерін, филиалдарын, өкілдіктерін және ұйымдарын, сондай-ақ жалғыз акционері Қазақстан Ұлттық Банкі болып табылатын акционерлік қоғамдарды тексеру қорытындыларын және ішкі аудиттің қорытындыларын қарайды.";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының және Директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне жатпайтын кез келген мәселе бойынша шешім қабылдауға, сондай-ақ өз құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді шешуді өзінің орынбасарларына, Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты құрылымдық бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларына тапсыруға құқылы.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. Перечень филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана указан в структуре Национального Банка Казахстана, утвержденной Президентом Республики Казахстан.";
структуру Национального Банка Республики Казахстан, утвержденную вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
3. В Указ Президента Республики Казахстан от 15 ноября 2012 года № 432 "Об утверждении Перечня должностей служащих Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств и внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 501 "О мерах по оптимизации должностей государственных служащих":
наименование изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Перечня должностей служащих Национального Банка Республики Казахстан и внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 501 "О мерах по оптимизации должностей государственных служащих";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый Перечень должностей служащих Национального Банка Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Предоставить право Национальному Банку Республики Казахстан к наименованиям должностей, указанным в Перечне должностей служащих Национального Банка Республики Казахстан, применять специальные дополнительные наименования, характеризующие специфику их деятельности.";
в Перечне должностей служащих Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень должностей служащих Национального Банка Республики Казахстан";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Центральный аппарат, представительства";
абзацы второй и третий исключить.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 января 2014 года № 744
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года № 1271
СТРУКТУРА Национального Банка Казахстана 1. Центральный аппарат:
1. Департамент исследований и стратегического анализа
2. Департамент платежного баланса, валютного регулирования и статистики
3. Департамент правового обеспечения
4. Департамент монетарных операций и управления активами
5. Департамент бухгалтерского учета
6. Департамент информационных технологий
7. Департамент внутреннего аудита
8. Департамент кадрового обеспечения
9. Департамент наличного денежного обращения
10. Департамент по развитию регионального финансового центра города Алматы и исламского финансирования

"36. Қазақстан Ұлттық Банкі филиалдарының, өкілдіктерінің және ұйымдарының тізбесі Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымында көрсетілген.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымы осы Жарлықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері лауазымдарының тізбесін бекіту және "Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдарын оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 501 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 15 қарашадағы № 432 Жарлығына:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілері лауазымдарының тізбесін бекіту және "Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдарын оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 501 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілері лауазымдарының тізбесі бекітілсін.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілері лауазымдарының тізбесінде көрсетілген лауазымдардың атауларына олардың қызметінің ерекшелігін сипаттайтын арнайы қосымша атаулар қолдану құқығы берілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері лауазымдарының тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілері лауазымдарының тізбесі";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орталық аппарат, өкілдіктер";
екінші және үшінші абзацтар алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы 30 қаңтардағы
№ 744 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1271 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Ұлттық Банкінің
ҚҰРЫЛЫМЫ
1. Орталық аппарат:
1. Зерттеулер және стратегиялық талдау департаменті
2. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті
3. Құқықтық қамтамасыз ету департаменті
4. Монетарлық операциялар және активтерді басқару департаменті
5. Бухгалтерлік есеп департаменті
6. Ақпараттық технологиялар департаменті
7. Ішкі аудит департаменті
8. Кадрмен қамтамасыз ету департаменті
9. Қолма-қол ақша айналысы департаменті
10. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын және исламдық қаржыландыруды дамыту департаменті

11. Департамент развития и управления платежными системами
12. Департамент организационной работы и контроля
13. Департамент международных отношений и связей с общественностью
14. Департамент финансовой стабильности и управления рисками
15. Управление по обеспечению операционной деятельности
16. Департамент финансового учета и мониторинга финансовых операций
17. Департамент планирования и бюджета
18. Департамент обеспечения внутренней безопасности
19. Административный департамент
20. Департамент по координации работы с государственными органами (город Астана)
21. Управление по защите государственных секретов
22. Департамент методологии контроля и надзора
23. Управление контроля качества государственных услуг
24. Департамент банковского надзора
25. Департамент надзора за субъектами рынка ценных бумаг
26. Департамент надзора за субъектами страхового рынка
27. Департамент инспектирования финансовых организаций
28. Управление контроля за ликвидацией субъектов финансового рынка
29. Департамент по защите прав потребителей финансовых услуг
2. Филиалы Национального Банка Казахстана:
1. Центральный филиал (город Астана)
2. Алматинский городской филиал
3. Алматинский областной филиал
4. Акмолинский филиал
5. АктюбинскиЙ филиал
6. Атырауский филиал
7. Восточно-Казахстанский филиал
8. Жамбылский филиал
9. Западно-Казахстанский филиал
10. Карагандинский филиал
11. Костанайский филиал
12. Кызылординский филиал
13. Мангистауский филиал
14. Павлодарский филиал
15. Северо-Казахстанский филиал
16. Южно-Казахстанский филиал
17. Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
3. Организации Национального Банка Казахстана:
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банковское сервисное бюро Национального Банка Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский монетный двор Национального Банка Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан".
4. Представительства Национального Банка Казахстана:
Представительство Национального Банка Казахстана в Российской Федерации

11. Төлем жүйелерін дамыту және басқару департаменті
12. Ұйымдастыру жұмысы және бақылау департаменті
13. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті
14. Қаржылық тұрақтылық және тәуекелдерді басқару департаменті
15. Операциялық қызметті қамтамасыз ету басқармасы
16. Қаржылық операцияларды қаржылық есепке алу және мониторингі
департаменті
17. Жоспарлау және бюджет департаменті
18. Ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету департаменті
19. Әкімшілік департаменті
20. Мемлекеттік органдармен жұмысты үйлестіру департаменті (Астана қаласы)
21. Мемлекеттік құпияларды қорғау басқармасы
22. Бақылау және қадағалау әдіснамасы департаменті
23. Мемлекеттік қызметтердің сапасын бақылау басқармасы
24. Банктік қадағалау департаменті
25. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау департаменті
26. Сақтандыру нарығының субъектілерін қадағалау департаменті
27. Қаржы ұйымдарын инспекциялау департаменті
28. Қаржы нарығының субъектілерін таратуды бақылау басқармасы
29. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті
2. Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары:
1. Орталық филиал (Астана қаласы)
2. Алматы қалалық филиалы
3. Алматы облыстық филиалы
4. Ақмола филиалы
5. Ақтөбе филиалы
6. Атырау филиалы
7. Шығыс Қазақстан филиалы
8. Жамбыл филиалы
9. Батыс Қазақстан филиалы
10. Қарағанды филиалы
11. Қостанай филиалы
12. Қызылорда филиалы
13. Маңғыстау филиалы
14. Павлодар филиалы
15. Солтүстік Қазақстан филиалы
16. Оңтүстік Қазақстан филиалы
17. Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиал)
3. Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдары:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банктік сервис бюросы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан теңге сарайы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы"
шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілдіктері:
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ресей Федерациясындағы өкілдігі