О праздновании 175-летнего юбилея со дня рождения Абая Кунанбайулы
Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 55.
В целях обеспечения празднования на высоком организационном и содержательном уровне 175-летнего юбилея со дня рождения великого казахского поэта, просветителя Абая Кунанбайулы в 2020 году ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан:
1) утратил силу Указом Президента РК от 26.08.2019 № 134;
2) утратил силу Указом Президента РК от 26.08.2019 № 134;
3) принять необходимые меры по комплексной модернизации Государственного историко-культурного и литературно-мемориального музея-заповедника Абая "Жидебай-Бөрілі";
4) провести в 2020 году в городе Нур-Султане международную научно-практическую конференцию, посвященную 175-летнему юбилею Абая Кунанбайулы;
5) принять необходимые меры по осуществлению качественного перевода, изданию и международному продвижению трудов Абая Кунанбайулы на основных иностранных языках, имеющих широкое распространение;
6) проработать вопрос по организации празднования 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы под эгидой Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) и Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ);
7) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 26.08.2019 № 134.
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын мерекелеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 55 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкiметі актiлерiнiң жинағында
және республикалық баспасөзде
жариялануға тиiс
2020 жылы қазақ халқының ұлы ақыны, ағартушысы Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын жоғары ұйымдастырушылық жəне мазмұндық деңгейде мерекелеуді қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) күші жойылды - ҚР Президентінің 26.08.2019 № 134 Жарлығымен;
2) күші жойылды - ҚР Президентінің 26.08.2019 № 134 Жарлығымен;
3) Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мəдени жəне əдеби-мемориалдық қорық-музейін кешенді жаңғырту жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
4) 2020 жылы Нұр-Сұлтан қаласында Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойына арналған халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізсін;
5) Абай Құнанбайұлының еңбектерін кең таралған негізгі шет тілдеріне сапалы аударуды жүзеге асыру, басып шығару жəне халықаралық ілгерілету жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
6) Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын Біріккен Ұлттардың Білім, ғылым жəне мəдениет мəселелері жөніндегі ұйымы (ЮНЕСКО) мен Халықаралық түркі мəдениеті ұйымы (ТҮРКСОЙ) аясында мерекелеуді ұйымдастыру жөніндегі мəселені пысықтасын;
7) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шаралар қабылдасын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 26.08.2019 № 134 Жарлығымен.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Əкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.ТОҚАЕВ