О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" и от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва"
Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2022 года № 77
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы":
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
2) в Правилах и сроках проведения оценки деятельности государственных служащих, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки проведения оценки деятельности государственных служащих (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и определяют порядок и сроки проведения оценки деятельности государственных служащих.";
пункт 16 исключить;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Оценка деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – служащие корпуса "Б") проводится по результатам их деятельности на конкретной должности в сроки, определяемые типовой методикой, утвержденной уполномоченным органом по делам государственной службы.
Оценка служащего корпуса "Б" не проводится в случаях, если срок пребывания на конкретной должности в оцениваемом периоде составляет менее трех месяцев.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Оценка деятельности служащего корпуса "Б" проводится лицами, определяемыми типовой методикой, утвержденной уполномоченным органом по делам государственной службы.";
пункт 31 исключить;
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Результаты оценки деятельности служащего корпуса "Б" фиксируются в оценочном листе.
33. Результаты оценки деятельности служащего корпуса "Б" выставляются по шкале со следующими значениями:
1) "выполняет функциональные обязанности эффективно";
2) "выполняет функциональные обязанности надлежащим образом";
3) "выполняет функциональные обязанности удовлетворительно";
4) "выполняет функциональные обязанности неудовлетворительно" (неудовлетворительная оценка).";
пункт 35 исключить;
3) в Правилах наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 және "Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 31 желтоқсандағы № 77 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мына жарлықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығында:
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалауды өткізу қағидалары мен мерзімінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік қызметшілердің қызметіне бағалау жүргізу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілердің қызметіне бағалау жүргізу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.";
16-тармақ алып тасталсын;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің (бұдан әрі – "Б" корпусының қызметшілері) қызметін бағалау олардың нақты лауазымдағы қызметінің нәтижелері бойынша, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен үлгілік әдістемеде айқындалатын мерзімдерде жүргізіледі.
Егер "Б" корпусы қызметшісінің бағаланатын кезеңде нақты лауазымда болу мерзімі үш айдан аз болған жағдайда, оған бағалау жүргізілмейді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. "Б" корпусы қызметшісінің қызметін бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен үлгілік әдістемеде айқындалатын адамдар жүргізеді.";
31-тармақ алып тасталсын;
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. "Б" корпусы қызметшісінің қызметін бағалау нәтижелері бағалау парағында тіркеледі.
33. "Б" корпусы қызметшісінің қызметін бағалау нәтижелері мынадай мәндері бар шәкіл бойынша қойылады:
1) "функционалдық міндеттерін тиімді атқарады";
2) "функционалдық міндеттерін тиісті түрде атқарады";
3) "функционалдық міндеттерін қанағаттанарлық түрде атқарады";
4) "функционалдық міндеттерін қанағаттанарлықсыз түрде атқарады" (қанағаттанарлықсыз баға).";
35-тармақ алып тасталсын;
3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 44 и пунктом 4 статьи 60 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Дисциплинарное взыскание может быть снято до истечения шестимесячного срока, если политический государственный служащий не совершил нового проступка и при этом проявил себя как добросовестный работник.
При наложении на политических государственных служащих дисциплинарных взысканий за неисполнение или ненадлежащее исполнение поручений Президента Республики Казахстан, а также Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан и их заместителей, а также Правительства Республики Казахстан их досрочное снятие производится по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан и Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан соответственно.
Ходатайство на дачу согласия на досрочное снятие дисциплинарного взыскания в Администрацию Президента Республики Казахстан и Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан соответственно направляет непосредственный руководитель политического государственного служащего, на которого было наложено взыскание.";
пункт 87 исключить;
4) в Правилах занятия вакантных или временно вакантных административных государственных должностей корпуса "Б" в порядке перевода без проведения конкурса, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила занятия вакантных или временно вакантных административных государственных должностей корпуса "Б" в порядке перевода без проведения конкурса (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и определяют порядок занятия вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" в порядке перевода.";
5) в Указе Президента Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва":
1) в Положении о Национальной комиссии по молодежному кадровому резерву при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Задачами Национальной комиссии являются:
1) общая координация работы по формированию Резерва;

"1. Осы Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 44-бабының 10-тармағына және 60-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану тәртібін айқындайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер мемлекеттік саяси қызметші жаңа теріс қылық жасамаса және бұл ретте өзін адал жұмыскер ретінде көрсетсе, тәртіптік жаза алты айлық мерзім өткенге дейін алынуы мүмкін.
Мемлекеттік саяси қызметшілерге Қазақстан Республикасы Президентінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының және олардың орынбасарларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тәртіптік жазалар қолданылған кезде оларды мерзімінен бұрын алу тиісінше Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің келісімі бойынша жүргізіледі.
Тиісінше Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алуға келісім беру жөніндегі өтінішхатты жаза қолданылған мемлекеттік саяси қызметшінің тікелей басшысы жолдайды.";
87-тармақ алып тасталсын;
4) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен, ауысу тәртібімен орналасу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен, ауысу тәртібімен орналасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына ауысу тәртібімен орналасу тәртібін айқындайды.";
5) "Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 Жарлығында:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар кадр резерві жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережеде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұлттық комиссияның міндеттері:
1) Резервті қалыптастыру жөніндегі жұмысты жалпы үйлестіру;

2) решение вопросов о зачислении в Резерв, исключении из Резерва;
3) обеспечение исполнения поручений Президента Республики Казахстан по вопросам формирования Резерва.
4. В соответствии с задачами на Национальную комиссию возлагаются следующие функции:
1) рассмотрение кандидатов, рекомендованных к зачислению в Резерв,
2) направление запросов и получение информации из государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Национальной комиссии;
3) принятие решений по вопросам, относящимся к компетенции Национальной комиссии.
4) рассмотрение вопроса об исключении лица из Резерва.";
6) в Правилах формирования Президентского молодежного кадрового резерва, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. По решению Национальной комиссии лицо, зачисленное в Резерв, исключается из Резерва при предоставлении соответствующих предложений уполномоченным органом в случаях:
1) по собственному желанию;
2) утраты гражданства Республики Казахстан;
3) наличия гражданства иностранного государства;
4) совершения дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу;
5) понижения в должности либо увольнения на основе оценки эффективности его деятельности;
6) привлечения к административной ответственности за правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность;
7) совершения административного коррупционного правонарушения;
8) совершения преступления или уголовного проступка либо освобождения от уголовной ответственности за совершение преступления или уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в период пребывания в Резерве;
9) отказа от принятия на себя антикоррупционных ограничений;
10) признания судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
11) увольнения по отрицательным мотивам в соответствии с законами Республики Казахстан либо расторжения трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 10), 12), 13), 14), 15) и 17) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев

2) Резервке алу туралы, Резервтен шығару туралы мəселелерді шешу;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің Резервті қалыптастыру мəселелері жөніндегі тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Ұлттық комиссияға міндеттеріне сəйкес мынадай функциялар жүктеледі:
1) Резервке алуға ұсынылған кандидаттарды қарау;
2) Ұлттық комиссияның құзыретіне жататын мəселелер бойынша сұрау салуларды жіберу және мемлекеттік органдардан жəне өзге де ұйымдардан ақпарат алу;
3) Ұлттық комиссияның құзыретіне жататын мəселелер бойынша шешімдер қабылдау;
4) адамды Резервтен шығару туралы мәселені қарау.";
6) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Президенттік жастар кадр резервін қалыптастыру қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Резервке алынған адам мынадай:
1) өз қалауы бойынша;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан;
3) шет мемлекеттің азаматтығы болған;
4) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасаған;
5) қызметінің тиімділігін бағалау негізінде лауазымнан төмендетілген не шығарылған;
6) қоғамдық тәртіп пен имандылыққа қол сұғатын құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
7) әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған;
8) Резервте болу кезеңінде қылмыс немесе қылмыстық теріс қылық жасаған не қылмыс немесе қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді қабылдаудан бас тартқан;
10) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған;
11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес теріс себептер бойынша жұмыстан шығарылған не Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 13), 14), 15) және 17) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша еңбек шарты жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылған жағдайларда, уәкілетті орган тиісті ұсыныстар берген кезде Ұлттық комиссияның шешімі бойынша Резервтен шығарылады.".
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев