О подписании Соглашения между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
Указ Президента Республики Казахстан от 20 мая 2023 года № 224
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан Жумангарина Серика Макашевича подписать от имени Республики Казахстан Соглашение между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 мая 2023 года № 224
Проект
СОГЛАШЕНИЕ МЕЖДУ РЕСПУБЛИКОЙ КАЗАХСТАН И РЕСПУБЛИКОЙ СИНГАПУР О ТОРГОВЛЕ УСЛУГАМИ И ИНВЕСТИЦИЯХ
ПРЕАМБУЛА
Республика Казахстан (далее - "Казахстан") и Республика Сингапур (далее - "Сингапур") (далее совместно именуемые "Стороны", и индивидуально именуемые "Сторона"),
ПРИЗНАВАЯ важность укрепления давней и крепкой дружбы между Сторонами;
ПРИЗНАВАЯ взаимное стремление Сторон к всеобъемлющему экономическому партнерству, охватывающему торговлю товарами, торговлю услугами, инвестиции и области, связанные с торговлей;
ПОДТВЕРЖДАЯ Рамочное соглашение о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами с одной стороны и Республикой Сингапур с другой стороны, подписанное в Ереване, Армения, в первый день октября 2019 года;
СТРЕМЯСЬ устранить барьеры в торговле услугами и инвестициями между Сторонами, снизить затраты на ведение бизнеса, повысить экономическую эффективность и создать благоприятные условия для расширения экономического сотрудничества и взаимной выгоды;
ПРИЗНАВАЯ, что поощрение и взаимная защита инвестиций будут способствовать стимулированию деловой инициативы и повышению благосостояния Сторон;
ЖЕЛАЯ создать благоприятные условия для расширения двустороннего экономического сотрудничества и, в частности, для инвестиций инвесторов одной Стороны на территории другой Стороны на основе принципов равенства и взаимной выгоды;
ПОДТВЕРЖДАЯ право каждой Стороны принимать и обеспечивать соблюдение мер, необходимых для достижения законных целей национальной политики;
ДОГОВОРИЛИСЬ о нижеследующем:

Қазақстан Республикасы мен Сингапур Республикасы арасындағы көрсетілетін қызметтер саудасы мен инвестициялар туралы келісімге кол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 20 мамырдағы № 224 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мен Сингапур Республикасы арасындағы көрсетілетін қызметтер саудасы мен инвестициялар туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрі Серік Мақашұлы Жұманғаринге Қазақстан Республикасы мен Сингапур Республикасы арасындағы көрсетілетін қызметтер саудасы мен инвестициялар туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 20 мамырдағы
№ 224 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ МЕН ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АРАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР САУДАСЫ ЖӘНЕ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
КІРІСПЕ
Сингапур Республикасы (бұдан әрі - "Сингапур") және Қазақстан Республикасы (бұдан әрі - "Қазақстан") (бұдан әрі бірге "Тараптар" және жеке "Тарап" деп аталады)
Тараптар арасындағы ұзақ және берік достықты нығайтудың маңыздылығын МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
Тараптардың тауарлар саудасын, көрсетілетін қызметтер саудасын, инвестицияларды және саудаға байланысты салаларды қамтитын жан-жақты экономикалық әріптестікке деген өзара ұмтылысын МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
2019 жылғы қазанның бірінші күні Ереванда, Армения, қол қойылған Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы жан-жақты экономикалық ынтымақтастық туралы негіздемелік келісімді РАСТАЙ ОТЫРЫП;
Тараптар арасындағы көрсетілетін қызметтер саудасы мен инвестициялардағы кедергілерді жоюға, бизнесті жүргізуге жұмсалатын шығындарды азайтуға, экономикалық тиімділікті арттыруға және экономикалық ынтымақтастықты кеңейту мен өзара тиімділік үшін қолайлы жағдайлар жасауға ҰМТЫЛА ОТЫРЫП;
инвестицияларды көтермелеу және өзара қорғау іскерлік бастаманы ынталандыруға және Тараптардың әл-ауқатын арттыруға ықпал ететінін МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
екіжақты экономикалық ынтымақтастықты кеңейту үшін, атап айтқанда, теңдік және өзара тиімділік қағидаттары негізінде бір Тарап инвесторларының екінші Тарап аумағындағы инвестициялары үшін қолайлы жағдайлар жасауды ҚАЛАЙ ОТЫРЫП;
әрбір Тараптың ұлттық саясаттың заңды мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті шараларды қабылдау және олардың сақталуын қамтамасыз ету құқығын РАСТАЙ ОТЫРЫП,
төмендегілер туралы уағдаласты:

"Соглашение ВТО" означает Марракешское соглашение об учреждении Всемирной торговой организации, заключенное в Марракеше 15 апреля 1994 года;
"ВТО" означает Всемирную торговую организацию.
ГЛАВА 2
ТОРГОВЛЯ УСЛУГАМИ
Статья 2.1
Сфера действия и охват
Настоящая глава применяется к мерам Стороны, затрагивающим торговлю услугами поставщика услуг другой Стороны.
Настоящая глава не применяется к авиационным услугам, включая внутренние и международные авиатранспортные услуги, как регулярные, так и нерегулярные, и связанные услуги в поддержку авиационных услуг.
В отношении финансовых услуг, как это определено в пункте 5(а) приложения ГАТС по финансовым услугам:
настоящая глава применяется только в отношении секторов, включенных в перечень специфических обязательств каждой Стороны в рамках ГАТС, при соблюдении любых условий и требований, изложенных в нем;
в дополнение к положениям настоящей главы права
и обязанности Сторон в отношении финансовых услуг также регулируются положениями приложения ГАТС по финансовым услугам, которые инкорпорированы
в настоящее Соглашение mutatis mutandis; и
в случае любого несоответствия между настоящей главой
и приложением ГАТС по финансовым услугам настоящая глава имеет преимущественную силу в части несоответствия.
В отношении телекоммуникационных услуг:
настоящая глава применяется только в отношении секторов, включенных в перечень специфических обязательств каждой Стороны в рамках ГАТС, при соблюдении любых условий и требований, изложенных в нем;
в дополнение к положениям настоящей главы права
и обязанности Сторон в отношении телекоммуникационных услуг также регулируются положениями приложения ГАТС по телекоммуникациям и справочного документа ГАТС, разработанного переговорной группой по базовым телекоммуникациям, прилагаемого к каждому перечню специфических обязательств Сторон в рамках ГАТС, которые инкорпорированы в настоящее Соглашение mutatis mutandis; и
в случае любого несоответствия между настоящей главой и приложением ГАТС по телекоммуникациям или между настоящей главой и справочным документом ГАТС, разработанным переговорной группой по базовым телекоммуникациям, приложенным к перечню специфических обязательств каждой Стороны в рамках ГАТС, настоящая глава имеет преимущественную силу в части несоответствия.
Статья 2.2
Режим наибольшего благоприятствования
С учетом исключений, которые могут возникнуть в результате гармонизации правил на основе соглашений, заключенных Стороной
со стороной, не являющейся стороной настоящего Соглашения, предусматривающих взаимное признание в соответствии со статьей VII ГАТС, и за исключением случаев, предусмотренных в приложении стороны об исключениях из статьи II к ГАТС, в отношении любой меры, охватываемой настоящей главой, каждая сторона немедленно и безусловно предоставляет услугам и поставщикам услуг другой Стороны режим
не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет аналогичным услугам и поставщикам услуг любой стороны, не являющейся стороной настоящего Соглашения.
Положения настоящей главы не должны толковаться как препятствующие Стороне передавать или предоставлять преимущества приграничным странам с целью облегчения обмена услугами, в пределах смежных приграничных территорий, которые поставляются
и потребляются в рамках таких территорий.
Ничто в настоящей главе не должно толковаться как обязывающее Сторону предоставлять услугам или поставщикам услуг другой Стороны преимущества или выгоды, которые первая Сторона предоставляет или будет предоставлять в будущем:
в рамках любого экономического или таможенного союза, или зоны свободной торговли или единого рынка, включая другие формы регионального или двустороннего сотрудничества, или аналогичных международных соглашений, стороной которых является или может стать любая из Сторон, включая инвестиционные соглашения между ними;
в соответствии с любыми двусторонними инвестиционными договорами, стороной которых является или может стать любая из Сторон;
в соответствии с любыми международными инвестиционными соглашениями между государствами-членами регионального экономического сообщества, включая инвестиционные соглашения между государствами-членами регионального экономического сообщества и любым одним или несколькими сторонами, не являющимися стороной настоящего Соглашения;
в соответствии с любой договоренностью со стороной или сторонами, не являющимися стороной настоящего Соглашения, в том же географическом регионе, направленной на содействие региональному сотрудничеству
в экономической, социальной, трудовой, промышленной или денежной областях; а также
на основе соглашений, направленных на избежание двойного налогообложения, или других договоренностей по вопросам налогообложения.
Статья 2.3
Доступ на рынок
В отношении доступа на рынок посредством способов поставки, определенных в подпункте (х) статьи 1.4 (Определения общего применения), каждая Сторона предоставляет услугам и поставщикам услуг другой Стороны режим не менее благоприятный, чем режим, предоставляемый в соответствии с условиями, ограничениями и положениями, согласованными и предусмотренными в приложении 2–1 (Перечни специфических обязательств).
В секторах, где приняты обязательства по доступу на рынок, меры, которые Сторона не сохраняет или не принимает ни на основе регионального подразделения, ни на основе всей своей территории, если иное не указано в приложении 2–1 (Перечни специфических обязательств), определяются как:
ограничения по числу поставщиков услуг в форме количественных квот, монополий, эксклюзивных поставщиков услуг или форме требований теста на экономическую целесообразность;
ограничения по общей стоимости услуги или активов в форме количественных квот или требований теста на экономическую целесообразность;
ограничения по общему числу операций с услугами или общему объему производства услуг, выраженных в виде установленных количественных единиц измерения в форме квот или требований теста на экономическую целесообразность;
ограничения по общему числу физических лиц, которые могут быть заняты в определенном секторе услуг или которых поставщик услуг может нанять и которые необходимы и непосредственно имеют отношение к поставке определенной услуги, в форме количественных квот или требования теста на экономическую целесообразность;
меры, которые ограничивают или требуют определенных типов юридических лиц или совместных предприятий, через которые поставщик услуг может предоставлять услуги; и
ограничения на участие иностранного капитала в форме максимальной доли иностранного участия в акционерном капитале или общей стоимости индивидуальных или совокупных иностранных инвестиций.
Статья 2.4
Национальный режим
В секторах, изложенных в ее перечне специфических обязательств приложения 2-1 (Перечни специфических обязательств), и в соответствии с любыми условиями и требованиями, оговоренными в них, каждая Сторона предоставляет услугам и поставщикам услуг другой Стороны в отношении всех мер, влияющих на поставку услуг, режим, не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет своим собственным аналогичным услугам и поставщикам услуг.
Сторона может выполнять требование пункта 1 путем предоставления услугам и поставщикам услуг другой Стороны либо формально такого же режима, либо режима, формально отличающегося от того, который она предоставляет своим собственным аналогичным услугам и поставщикам услуг.
Формально такой же или формально отличающийся режим считается менее благоприятным, если он меняет условия конкуренции в пользу услуг или поставщиков услуг Стороны, по сравнению с аналогичными услугами или поставщиками услуг другой Стороны.
Статья 2.5
Дополнительные обязательства

(у) "ДСҰ келісімі" 1994 жылы 15 сәуірде Марракеште жасалған Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісімін білдіреді;
(z) "ДСҰ" Дүниежүзілік сауда ұйымын білдіреді.
2-ТАРАУ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР САУДАСЫ 2.1-бап Қолданылу аясы және қамту
1. Осы тарау екінші Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісінің көрсетілетін қызметтер саудасын қозғайтын Тараптың шараларына қолданылады.
2. Осы тарау ішкі және халықаралық авиакөлік қызметтерін қоса алғанда, тұрақты, сол сияқты тұрақты емес авиациялық қызметтерге және авиациялық қызметтерді қолдауға байланысты көрсетілетін қызметтерге қолданылмайды.
3. Қаржылық көрсетілетін қызметтерге қатысты ГАТС қосымшасының 5(a) тармағында айқындалғандай:
(a) осы тарау қаржылық көрсетілетін қызметтерге қатысты онда баяндалған кез келген шарттар мен талаптар сақталған кезде ГАТС шеңберінде әрбір Тараптың ерекшелікті міндеттемелерінің тізбесіне енгізілген секторларға қатысты ғана қолданылады;
(b) осы тараудың ережелеріне қосымша Тараптардың қаржылық көрсетілетін қызметтерге қатысты құқықтары мен міндеттері осы Келісімге инкорпорацияланған қаржылық көрсетілетін қызметтер бойынша ГАТС қосымшасының ережелерімен де mutatis mutandis реттеледі; және
(c) осы тарау мен ГАТС қосымшасы арасында қаржылық көрсетілетін қызметтер бойынша кез келген сәйкессіздік болған жағдайда, сәйкессіздік бөлігінде осы тараудың басым күші болады.
4. Телекоммуникациялық қызметтерге қатысты:
(a) осы тарау онда баяндалған кез келген шарттар мен талаптар сақталған кезде ГАТС шеңберінде әрбір Тараптың ерекшелікті міндеттемелерінің тізбесіне енгізілген секторларға қатысты ғана қолданылады;
(b) осы тараудың ережелеріне қосымша Тараптардың телекоммуникациялық қызметтерге қатысты құқықтары мен міндеттері сондай-ақ осы Келісімге инкорпорацияланған ГАТС шеңберіндегі Тараптардың әрбір ерекшелікті міндеттемелерінің тізбесіне қоса берілетІн базалық телекоммуникациялар жөніндегі келіссөз тобы әзірлеген телекоммуникация жөніндегі ГАТС қосымшасының және ГАТС анықтамалық құжатының ережелерімен mutatis mutandis реттеледі; және
(c) осы тарау мен телекоммуникациялар жөніндегі ГАТС қосымшасы арасында немесе осы тарау мен ГАТС шеңберіндегі Тараптардың әрбір ерекшелікті міндеттемелерініц тізбесіне қоса берілген Базалық телекоммуникациялар жөніндегі келіссөз тобы әзірлеген ГАТС анықтамалық құжаты арасында кез келген сәйкессіздік болған жағдайда, сәйкессіздік бөлігінде осы тараудың күші басым болады.
2.2-бап Неғұрлым қолайлы режим
1. ГАТС-тың VII бабына сәйкес өзара тануды көздейтін, осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын Тараппен жасасқан келісімдер негізінде қағидаларды үйлестіру нәтижесінде туындауы мүмкін ерекшеліктерді ескере отырып, осы тарау қамтитын кез келген шараға қатысты ГАТС-тың II бабындағы ерекшеліктер туралы Тараптың қосымшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, әрбір Тарап екінші Тараптың көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын кез келген Тараптың осыған ұқсас көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді дереу және сөзсіз ұсынады.
2. Осы тараудың ережелері шекара маңындағы аумақтар осындай аумақтар шеңберінде жеткізілетін және тұтынылатын көрсетілетін қызметтер алмасуын оңайлату мақсатында Тарапқа көршілес шекара маңындағы елдерге артықшылық беруге немесе ұсынуға кедергі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
3. Осы тарауда ештеңе Тарапты екінші Тараптың көрсетілетін қызметтеріне немесе көрсетілетін қызметтерді берушілеріне бірінші Тарап:
(a) өңірлік немесе екіжақты ынтымақтастықтың басқа да нысандарын қоса алғанда, кез келген экономикалық немесе кеден одағы, немесе еркін сауда аймағы немесе бірыңғай нарық шеңберінде, немесе Тараптардың арасындағы инвестициялық келісімдерді қоса алғанда, олардың кез келгені тарапы болып табылатын немесе тарапы бола алатын осыған ұқсас халықаралық келісімдер шеңберінде;
(b) Тараптардың кез келгені тарапы болып табылатын немесе тарапы бола алатын кез келген екіжақты инвестициялық шарттарға сәйкес;
(c) өңірлік экономикалық қоғамдастыққа мүше мемлекеттер мен осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын кез келген бір немесе бірнеше тараптардың арасындағы инвестициялық келісімдерді қоса алғанда, өңірлік экономикалық қоғамдастыққа мүше мемлекеттер арасындағы кез келген халықаралық инвестициялық келісімдерге сәйкес;
(d) экономикалық, әлеуметтік, еңбек, өнеркәсіптік немесе ақша салаларындағы өңірлік ынтымақтастыққа жәрдемдесуге бағытталған, осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын тараппен немесе тараптармен сол географиялық өңірдегі кез келген уағдаластыққа сәйкес; сондай-ақ
(e) қосарланған салық салуды болдырмауға бағытталған келісімдер немесе салық салу мәселелері бойынша басқа да уағдаластықтар негізінде ұсынатын немесе келешекте ұсынатын артықшылықтар немесе пайда беруге міндеттейтін ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
2.3-бап Нарыққа қол жеткізу
1. 1.4-баптың (Жалпы қолданылатын анықтамалар) (х) тармағында айқындалған жеткізу тәсілдері арқылы нарыққа қол жеткізуге қатысты әрбір Тарап екінші Тараптың көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне 2-1-қосымшадағы (Ерекшелікті міндеттемелер тізбесінде) келісілген және көзделген шарттарға, шектеулерге және ережелерге сәйкес ұсынылатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады7.
2. Егер 2-1-қосымшада (Ерекшелікті міндеттемелер тізбелері) өзгеше көрсетілмесе, нарыққа қол жеткізу бойынша міндеттемелер қабылданған секторларда Тарап өңірлік бөлімше негізінде де, өзінің бүкіл аумағы негізінде де сақтамайтын немесе қабылдамайтын шаралар:
7 Егер Тарап 1.4-баптың (Жалпы қолданылатын анықтамалар) (х)(i) тармақшасында аталған беру тәсілі арқылы көрсетілетін кызметтерді берумен байланысты нарыққа қол жеткізу бойынша міндеттемені өзіне алса және егер капиталдың трансшекаралық қозғалысы көрсетілетін қызметтің елеулі бөлігі болып табылса, мұндай Тарап сол арқылы капиталдың осындай қозғалысына рұқсат беруге міндеттенеді. Егер қандай да бір Тарап 1.4-баптың (Жаппы қолданылатын анықтамалар) (х)(ііі) тармақшасында аталған қызмет беру тәсілі арқылы қызмет көрсетуге қатысты міндеттемені өзіне алса, онда ол сол арқылы өз аумағына капнталдын тиісті аударымдарына рұқсат беруге міндеттенеді.
(a) сандық квоталар, монополиялар, көрсетілетін қызметтерді эксклюзивті берушілер нысанындағы немесе экономикалық орындылығы тұрғысынан тест талаптары нысанындағы көрсетілетін қызметтерді берушілердің саны бойынша шектеулер;
(b) сандық квоталар немесе экономикалық орындылығы тұрғысынан тест талаптары нысанында көрсетілетін қызметтің немесе активтердің жалпы құны бойынша шектеулер;
(c) квоталар немесе экономикалық орындылығы тұрғысынан тест талаптары нысанында белгіленген сандық өлшем бірліктері түрінде көрсетілген қызметтер бойынша операциялардың жалпы саны немесе көрсетілетін қызметтерді өндірудің жалпы көлемі бойынша шектеулер;8
(d) сандық квоталар немесе экономикалық орындылығы тұрғысынан тест талаптары нысанында белгілі бір қызмет көрсету секторында жұмыспен қамтылуы мүмкін немесе көрсетілетін қызметтерді беруші жалдай алатын және белгілі бір көрсетілетін қызметті беру үшін қажетті және оған тікелей қатысы бар жеке тұлғалардың жалпы саны бойынша шектеулер;
(e) көрсетілетін қызметтерді беруші солар арқылы қызмет көрсете алатын заңды тұлғалардың немесе бірлескен кәсіпорындардың белгілі бір түрлерін шектейтін немесе талап ететін шаралар; және
(f) акционерлік капиталға шетелдік қатысудың ең жоғары үлесі немесе жеке немесе жиынтық шетелдік инвестициялардың жалпы құны нысанында шетелдік капиталдың қатысуына шектеулер ретінде айқындалады.
8 2(c) тармақшасы Тараптың қызмет көрсетуді беру үшін ресурстарды шектейтін шараларына қолданылмайды.
2.4-бап Ұлттық режим
1. 2-1-қосымшадағы (Ерекшелікті міндеттемелер тізбелері) оның Ерекшелікті міндеттемелер тізбесінде баяндалған секторларда және оларда айтылған кез келген шарттар мен талаптарға сәйкес әрбір Тарап екінші Тараптың көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілерге көрсетілетін қызметтерді беруге әсер ететін барлық шараларға қатысты өзінің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілеріне ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
2. Тарап 1-тармақтың талабын екінші Тараптың көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілерге не формальды түрде дәл осындай режимді, не өзінің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілерге ұсынатын режимнен формальды түрде ерекшеленетін режимді ұсыну жолымен орындай алады.
3. Формальды түрде дәл осындай немесе формальды түрде ерекшеленетін режим, егер ол бәсекелестік шарттарын Тараптың көрсетілетін қызметтерінің немесе көрсетілетін қызметтерді берушілердің пайдасына өзгертсе, екінші Тараптың осыған ұқсас көрсетілетін қызметтеріне немесе көрсетілетін қызметтерді берушілерге қарағанда қолайлылығы кем деп есептеледі.
2.5-бап Қосымша міндеттемелер

Стороны могут договариваться об обязательствах в отношении мер, затрагивающих торговлю услугами, которые не указаны в перечне в соответствии со статьями 2.3 (Доступ на рынок) и 2.4 (Национальный режим), в том числе в отношении квалификаций, стандартов и вопросов лицензирования. Такие обязательства включаются в перечень специфических обязательств Стороны в приложение 2-1 (Перечни специфических обязательств).
Статья 2.6
Платежи и переводы
За исключением случаев, предусмотренных в статье 7.6 (Ограничения в целях защиты платежного баланса), Сторона не применяет ограничений на международные переводы и платежи по текущим операциям, связанным с ее специфическими обязательствами.
Ничто в настоящей главе не затрагивает прав и обязательств Сторон как членов МВФ согласно статьям Соглашения МВФ, включая использование обменных действий, которые соответствуют статьям Соглашения, при условии, что Сторона не налагает ограничений на любые операции с капиталом, не совместимые с ее обязательствами в отношении таких операций, за исключением статьи 7.6 (Ограничения в целях защиты платежного баланса) или по просьбе МВФ.
Статья 2.7
Монополии и исключительные поставщики услуг
Каждая Сторона обеспечивает, чтобы любой монопольный поставщик услуги на ее территории при поставке монопольной услуги на соответствующем рынке не действовал способом, не совместимым со специфическими обязательствами этой Стороны.
Если монопольный поставщик Стороны конкурирует либо напрямую, либо через аффилированную компанию в поставке услуги, выходящей за рамки ее монопольных прав и на которую распространяются специфические обязательства этой Стороны, Сторона обеспечивает, чтобы такой поставщик не злоупотреблял своим монопольным положением, чтобы действовать на своей территории способом, не совместимым
с такими обязательствами.
Если у Стороны есть основания полагать, что монопольный поставщик услуги другой Стороны действует не в соответствии
с пунктами 1 или 2, он может запросить у другой Стороны, устанавливающей, поддерживающей или уполномочивающей такого поставщика, предоставить конкретную информацию, касающуюся проводимых операций.
Положения настоящей статьи также применяются к случаям эксклюзивных поставщиков услуг, когда Сторона формально или фактически:
разрешает или определяет небольшое количество поставщиков услуг; и
существенно препятствует конкуренции между этими поставщиками на своей территории.
Статья 2.8
Внутреннее регулирование
В секторах, где приняты специфические обязательства, каждая Сторона обеспечивает, чтобы все меры общего применения, затрагивающие торговлю услугами, применялись разумным, объективным и беспристрастным образом.
Если Стороне требуется разрешение на оказание услуги, компетентные органы Стороны в течение разумного периода времени после подачи заявки, которая считается завершенной в соответствии с ее законодательством, информируют заявителя о решении по заявке. По запросу заявителя компетентные органы Стороны без неоправданной задержки предоставляют информацию о статусе заявки.
В целях обеспечения того, чтобы меры, связанные с квалификационными требованиями и процедурами, техническими стандартами и лицензионными требованиями, не создавали неоправданных барьеров для торговли услугами, каждая Сторона стремится обеспечить, чтобы такие меры:
были основаны на объективных и прозрачных критериях, таких как компетентность и способность предоставлять услуги;
были не более обременительными, чем необходимо для обеспечения качества услуги; а также
в случае процедур лицензирования сами по себе не представляли ограничение на предоставление услуги.
Если требуется разрешение на предоставление услуги в секторах, где приняты специфические обязательства, каждая Сторона стремится обеспечить, чтобы:
ее компетентные органы устанавливали ориентировочные сроки рассмотрения для обработки заявки на лицензию;
ее компетентные органы принимали решение о выдаче или отказе в выдаче лицензии без неоправданной задержки;
по истечении ориентировочного срока обработки заявки по запросу заявителя ее компетентные органы информировали заявителя о статусе его заявки;
в случае отклонения заявки заявителю было разрешено в разумные сроки повторно подать заявку.
Если результаты переговоров, связанных с пунктом 4 статьи VI ГАТС (или результаты любых аналогичных переговоров, проведенных на других многосторонних форумах, в которых участвуют обе Стороны), вступают в силу, то в настоящую статью вносятся соответствующие изменения после консультаций между Сторонами для приведения этих результатов в действие в соответствии с настоящим Соглашением.

Тараптар 2.3 (Нарыққа қол жеткізу) және 2.4 (Ұлттық режим) баптарына сәйкес тізбеде көрсетілмеген көрсетілетін қызметтер саудасын қозғайтын шараларға, оның ішінде біліктіліктерге, стандарттарға және лицензиялау мәселелеріне қатысты міндеттемелер туралы уағдаласа алады. Мұндай міндеттемелер 2-1-қосымшаға (Ерекшелікті міндеттемелер тізбелері) Тараптың Ерекшелікті міндеттемелері тізбесіне енгізіледі.
2.6-бап Төлемдер мен аударымдар
1. 7.6-бапта (Төлем теңгерімін қорғау мақсатындағы шектеулер) көзделген жағдайларды қоспағанда, Тарап өзінің Ерекшелікті міндеттемелеріне байланысты агымдағы операциялар бойынша халықаралық аударымдар мен төлемдерге шектеулерді қолданбайды.
2. Осы тарауда ештеңе де, 7.6-бапты (Төлем теңгерімін қорғау мақсатындағы шектеулер) қоспағанда немесе ХВҚ өтініші бойынша, Тарап осындай операцияларға қатысты өзінің міндеттемелерімен үйлеспейтін капиталмен кез келген операцияларға шектеулер белгілемеген жағдайда, Келісімінің баптарына сәйкес келетін айырбастау әрекеттерін пайдалануды қоса алғанда, ХВҚ Келісімінің баптарына сәйкес ХВҚ мүшелері ретіңде Тараптардың құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
2.7-бап Монополиялар және ерекше көрсетілетін қызметтерді берушілер
1. Әрбір Тарап кез келген монополиялық көрсетілетін қызметті беруші оның аумағына тиісті нарыққа монополиялық қызметті беру кезінде осы Тараптың ерекшелікті міндеттемелеріне үйлеспейтін тәсілмен әрекет етпеуін қамтамасыз етеді.
2. Егер Тараптың монополиялық берушісі өзінің монополиялық құқықтарынан тыс шығатын және осы Тараптың ерекшелікті міндеттемелері қолданылатын көрсетілетін қызметті беру кезінде не тікелей, не үлестес компания арқылы бәсекелесе, Тарап мұндай беруші оның аумағында осындай міндеттемелермен үйлеспейтін тәсілмен әрекет ете отырып, өзінің монополиялық жағдайын теріс пайдаланбауын қамтамасыз етеді.
3. Егер Тарапта екінші Тараптың монополиялық көрсетілетін қызметті берушісі 1 немесе 2-тармақтарға сәйкес әрекет етпейді деп пайымдауға негіз болса, ол осындай берушіні белгілейтін, қолдайтын немесе оған өкілеттік беретін басқа Тараптан жүргізілетін операцияларға қатысты нақты ақпарат беруді сұрайды.
4. Осы баптың ережелері Тарап формальды немесе іс жүзінде:
(a) көрсетілетін қызметтерді аз берушілердің санына рұқсат беретін немесе анықтайтын; және
(b) өз аумағында осы берушілер арасындағы бәсекелестікке айтарлықтай кедергі болатын кезде көрсетілетін қызметтерді эксклюзивті жеткізушілер болған жагдайда да қолданылады.
2.8-бап Ішкі реттеу
1. Ерекшелікті міндеттемелер қабылданған секторларда әрбір Тарап көрсетілетін қызметтер саудасын қозғайтын жалпы қолданылатын шаралардың барлығы ақылға қонымды, объективті және бейтарап түрде қолданылуын қамтамасыз етеді.
2. Егер Тарапқа қызмет көрсету үшін рұқсат талап етілсе, Тараптың құзыретті органдары өзінің заңнамасына сәйкес аяқталды деп есептелетін өтінім берілгеннен кейін ақылға қонымды уақыт кезеңі ішінде өтініш берушіні өтінім бойынша шешім туралы хабардар етеді. Өтініш берушінің сұрау салуы бойынша Тараптың құзыретті органдары жөнсіз кідіртпей өтінімнің мәртебесі туралы ақпарат береді.
3. Біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптарға байланысты шаралар көрсетілетін қызметтер саудасы үшін негізсіз кедергілер тудырмауын қамтамасыз ету мақсатында әрбір Тарап мұндай шаралардың:
(a) көрсетілетін қызметті беру құзыреттілігі және қабілеттілігі сияқты объективті және ашық өлшемшарттарға негізделуін;
(b) көрсетілетін қызметтің сапасын қамтамасыз ету үшін қажетті шамадан артық ауыртпалықта болмауын; сондай-ақ
(c) лицензиялау рәсімдері жағдайында олар өздері көрсетілетін қызметті беруге шектеу болмауын қамтамасыз етуге ұмтылады.
4. Егер ерекшелікті міндеттемелер қабылданған секторларда көрсетілетін қызметті беруге рұқсат талап етілсе, әрбір Тарап мыналарды:
(a) оның құзыретті органдары лицензияға арналған өтінімді өңдеу үшін қараудың болжалды мерзімдерін белгілеуін;
(b) оның құзыретті органдары жөнсіз кідіртпей лицензия беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдауын;
(c) оның құзыретті органдары өтініш берушінің сұрау салуы бойынша өтінімді өндеудің болжалды мерзімі өткеннен кейін өтініш берушіні өтінімнің мәртебесі туралы хабардар етуін;
(d) өтінім қабылданбаған жағдайда өтініш берушіге ақылға қонымды мерзімде өтінімді қайта беруге рұқсат етілуін қамтамасыз етуге ұмтылады.
5. Егер ГАТС-тың VI бабының 4-тармағына байланысты келіссөздердің нәтижелері (немесе екі Тарап қатысатын басқа да көпжақты форумдарда жүргізілген кез келген осыған ұқсас келіссөздердің нәтижелері) күшіне енсе, онда осы Келісімге сәйкес осы нәтижелерді қолданысқа енгізу үшін Тараптар арасындағы консультациялардан кейін осы бапқа тиісті өзгерістер енгізіледі.

ГЛАВА 3
ИНВЕСТИЦИЯ
Статья 3.1
Определения
Для целей настоящей главы:
"заявитель" означает инвестора Стороны, являющегося стороной инвестиционного спора с другой Стороной;
"спорящие стороны" означает заявителя и ответчика;
"сторона спора" означает либо заявителя, либо ответчика;
"свободно используемая валюта" означает "свободно используемую валюту", как определено МВФ в соответствии со статьями Соглашения МВФ и любыми поправками к ним;
"МЦУИС" означает Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
"Правила дополнительного механизма МЦУИС" означают Правила, регулирующие создание дополнительного механизма для администрирования судопроизводства Секретариатом Международного центра по урегулированию инвестиционных споров, с поправками, вступившими в силу 10 апреля
2006 года;
"Арбитражные правила МЦУИС" означает Правила процедуры арбитражного разбирательства (Арбитражные правила) с поправками, вступившими в силу 10 апреля
2006 года;
"Конвенция МЦУИС" означает Конвенцию об урегулировании инвестиционных споров между государствами и гражданами других государств, подписанную в Вашингтоне 18 марта 1965 года;
"инвестор стороны, не являющийся стороной настоящего Соглашения" означает любое физическое или юридическое лицо, не принадлежащее ни к одной из Сторон;
"Нью-Йоркская конвенция" означает Конвенцию о признании и приведении в исполнение иностранных арбитражных решений, принятую в Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке 10 июня 1958 года;
"ответчик" означает Сторону, являющуюся стороной инвестиционного спора;
"финансирование третьей стороной" означает любое финансирование, предоставляемое физическим или юридическим лицом, не являющимся стороной в споре, но заключившим соглашение со стороной в споре с целью финансирования части или всей стоимости разбирательства либо:
в форме пожертвования или гранта; или
в обмен на вознаграждение, зависящее от исхода спора;
а также
"Арбитражный регламент Юнситрал" означает Арбитражные правила комиссии Организации Объединенных Наций по праву международной торговли, принятые Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций 15 декабря 1976 года.
Раздел А: Инвестиция
Статья 3.2
Охват
Настоящая глава применяется к мерам, принятым или применяемым Стороной в отношении:
инвесторов другой Стороны; и
инвестиций инвесторов другой Стороны, совершенных на территории первой Стороны до или после вступления в силу настоящего Соглашения.
Настоящая глава не применяется к:
любой налоговой мере, за исключением статей 3.10 (Экспроприация) и 3.12 (Переводы);
услугам, предоставляемым при осуществлении функций государственной власти на территории соответствующей Стороны. Для целей настоящей главы услуга, предоставляемая при осуществлении функций государственной власти, означает любую услугу, которая предоставляется не на коммерческой основе, а также не в конкурентной среде с одним или несколькими поставщиками услуг; и
любым мерам, принятым или осуществляемым Стороной, влияющим на торговлю услугами, независимо от того, включен ли сектор услуг в перечень специфических обязательств Стороны в приложении 2-1. Несмотря на вышеизложенное, статьи 3.3 (Поощрение и защита инвестиций), 3.7 (Компенсация убытков), 3.10 (Экспроприация), 3.11 (Суброгация), 3.12 (Переводы) и раздел В (Разрешение споров между инвестором и государством) применяются mutatis mutandis к любой мере, затрагивающей предоставление услуг поставщиком услуг одной Стороны посредством коммерческого присутствия на территории другой Стороны в соответствии с главой 2 (торговля услугами), но только
в той мере, в какой любые такие меры относятся к инвестициям и обязательствам в соответствии с настоящей главой, независимо от того, включен ли такой сектор услуг в перечень специфических обязательств Стороны в приложении 2–1 (Перечни специфических обязательств).
Настоящее Соглашение не применяется к искам, вытекающим из событий, которые произошли, или искам, которые были предъявлены до вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 3.3
Поощрение и защита инвестиций
Каждая Сторона поощряет и создает благоприятные условия для инвесторов другой Стороны для осуществления инвестиций на своей территории в соответствии со своим законодательством и общей экономической политикой.
Каждая Сторона предоставляет инвестициям инвесторов другой Стороны справедливый и равноправный режим, полную защиту
и безопасность в соответствии с обычным международным правом. Обязательство обеспечивать "справедливый и равноправный режим" включает обязательство не отказывать в правосудии в уголовных, гражданских или административных судебных разбирательствах. Обязательство обеспечивать "полную защиту и безопасность" требует
от каждой Стороны обеспечения уровня защиты полиции, требуемого
в соответствии с обычным международным правом. Понятия "справедливый и равноправный режим" и "полная защита и безопасность" не требуют дополнительного режима или режима, выходящего за рамки того, что требуется в соответствии с обычным международным правом,
и не создают дополнительных материальных прав.
Определение того, что имело место нарушение другого положения настоящего Соглашения или отдельного международного Соглашения,
не устанавливает, что имело место нарушение настоящей статьи.
Статья 3.4
Внутреннее регулирование
Настоящая статья применяется к мерам Сторон, связанным с лицензионными требованиями и процедурами или квалификационными требованиями и процедурами, которые затрагивают создание, приобретение или содержание юридических лиц на их территории.
Настоящая статья не применяется к:

3-ТАРАУ ИНВЕСТИЦИЯ 3.1-бап Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
(a) "өтініш беруші" екінші Тараппен инвестициялық даудың тарапы болып табылатын Тараптың инвесторын білдіреді;
(b) "дауласушы тараптар" өтініш беруші мен жауапкерді білдіреді;
(c) "дау Тарапы" не өтініш берушіні, не жауапкерді білдіреді;
(d) "еркін пайдаланылатын валюта" Халықаралық валюта қоры Келісімнің баптарына және оған кез келген түзетулерге сәйкес ХВҚ-да айқындалған "еркін пайдаланылатын валютаны" білдіреді;
(e) "ИДРХО" Инвестициялық дауларды шешу жөніндегі халықаралық орталықты білдіреді;
(1) "ИДРХО қосымша тетігінің қағидалары" 2006 жылгы 10 сәуірде күшіне енген түзетулермен Инвестициялық дауларды шешу жөніндегі халықаралық орталық Хатшылығының Сот ісін жүргізуді әкімшілендіру үшін қосымша тетік құруды реттейтін қағидаларды білдіреді;
(g) "ИДРХО Төрелік ережелері" 2006 жылғы 10 сәуірде күшіне енген түзетулермен Төрелік талқылау рәсімінің қағидаларын (Төрелік қағидалары) білдіреді;
(h) "ИДРХО конвенциясы" 1965 жылғы 18 наурызда Вашингтонда қол қойылған Мемлекеттер мен басқа мемлекеттердің азаматтары арасындағы инвестициялық дауларды шешу туралы конвенцияны білдіреді;
(і) "осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын тараптың инвесторы" Тараптардың ешқайсысына тиесілі емес кез келген жеке немесе заңды тұлғаны білдіреді;
(j) "Нью-Йорк конвенциясы" Біріккен Ұлттар Ұйымы 1958 жылғы 10 маусымда Нью-Йоркте қабылдаған Шетелдік төрелік шешімдерді тану және орындау туралы конвенцияны білдіреді;
(k) "жауапкер" инвестициялық даудың тарапы болып табылатын Тарапты білдіреді;
(1) "үшінші тараптың каржыландыруы" дау тарапы болып табылмайтын, бірақ талқылаудың бір бөлігін немесе бүкіл құнын қаржыландыру мақсатында дау тарапымен келісім жасасқан жеке немесе заңды тұлға беретін не
(i) қайырымдылық немесе грант нысанындағы; немесе
(ii) даудың нәтижесіне байланысты сыйақыға айырбасқа кез келген қаржыландыруды білдіреді.
(m) "ЮНСИТРАЛ төрелік регламенті" 1976 жылғы 15 желтоқсанда Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас Ассамблеясы қабылдаған Біріккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық сауда құқығы жөніндегі комиссиясының Төрелік қағидаларын білдіреді.
А бөлімі: Инвестиция 3.2-бап Қамту
1. Осы тарау Тарап мыналарға:
(a) екінші Тараптың инвесторларына; және
(b) осы Келісім күшіне енгенге дейін немесе одан кейін бірінші Тараптың аумағында жасалған екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына қатысты қабылдаған немесе қолданатын шараларға қолданылады.
2. Осы тарау мыналарға:
(a) ЗЛО (Экспроприация) және 3.12 (Аударымдар) баптарды қоспағанда, кез келген салықтық шараға;
(b) тиісті Тараптың аумағында мемлекеттік билік функцияларын жүзеге асыру кезінде ұсынылатын қызметтерге қолданылмайды. Осы тараудың мақсаттары үшін мемлекеттік билік функцияларын жүзеге асыру кезінде ұсынылатын қызмет коммерциялық емес негізде ұсынылатын, сондай-ақ бір немесе бірнеше көрсетілетін қызметтерді берушілер бәсекелес емес ортада ұсынатын кез келген көрсетілетін қызметті білдіреді; және
(c) көрсетілетін қызмет секторы Тараптың 2-1-қосымшадағы ерекшелікті міндеттемелер тізбесіне енгізілгеніне қарамастан, Тарап қабылдаған немесе жүзеге асыратын, көрсетілетін қызметтер саудасына әсер ететін шараларға қолданылмайды. Жоғарыда айтылғандарға қарамастан, 2-тарауға (Көрсетілетін қызметтер саудасы) сәйкес 3.3 (Инвестицияларды көтермелеу және қорғау), 3.7 (Шығыстарды өтеу), 3.10 (Экспроприация), 3.11 (Суброгация), 3.12-баптар (Аударымдар) және В бөлімі (Инвестор мен мемлекет арасындағы дауларды шешу) бір Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісінің екінші Тараптың аумағында коммерциялық қатысуы арқылы көрсетілетін қызметтерді ұсынуын қозғайтын кез келген шараға mutatis mutandis, бірақ мұндай көрсетілетін қызметтер секторы 2-1-қосымшада (Ерекшелікті міндеттемелер тізбелері) Тараптың ерекшелікті міндеттемелері тізбесіне енгізілген не енгізілмегеніне қарамастан, осы тарауға сәйкес инвестициялар мен міндеттемелерге қандай да бір осындай шараларға жататындай шамада ғана қолданылады.
3. Осы Келісім болган оқиғалардан туындайтын талап қоюларға9 немесе осы Келісім күшіне енгенге дейін ұсынылған талап қоюларға қолданылмайды.
3.3-бап Инвестицияларды көтермелеу және қорғау
1. Әрбір Тарап өзінің заңнамасына және жалпы экономикалық саясатына сәйкес өз аумағында инвестицияларды жүзеге асыру үшін екінші Тараптың инвесторларын көтермелейді және олар үшін қолайлы жағдайлар жасаиды.
2. Әрбір Тарап екінші Тараптыц инвесторларының инвестицияларына әділ және тең құқықтық режимді, әдеттегі халықаралық құқыққа сәйкес толық қорғау мен қауіпсіздікті ұсынады. "Әділ және тең құқыктық режимін" қамтамасыз ету міндеттемесі қылмыстық, азаматтық немесе әкімшілік сот талқылауында сот төрелігінен бас тартпау міндеттемесін қамтиды. "Толық қорғау мен қауіпсіздікті" қамтамасыз ету міндеттемесі әр Тараптан әдеттегі халықаралық құқыққа сәйкес талап етілетін полицияның қорғаныс деңгейін қамтамасыз етуді талап етеді. "Әділ және тең құқықтық режим" және "толық қорғау және қауіпсіздік" ұғымдары қосымша режимді немесе әдеттегі халықаралық құқыққа сәйкес талап етілетіннен тыс режимді талап етпейді және қосымша материалдық құқықтар қалыптастырмайды.
9Неғұрлым айқындылық үшін осы Келісім қандай да бір Тарапты осы Тарап үшін осы Келісім күшіне енген күнге дейін орын алған іс-қимылға немесе фактіге немесе өзінің болуын тоқтатқан жағдайға қатысты міндеттемейді.
3. Осы Келісімнің немесе жеке халықаралық Келісімнің басқа ережесін бұзудың орын алғанын айқындау осы баптың бұзылуының орын алғанын белгілемейді.
3.4-бап Ішкі реттеу
1. Осы бап Тараптардың олардың аумағында заңды тұлғалар құруды, сатып алуды немесе ұстауды қозғайтын лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе біліктілік талаптары мен рәсімдерге байланысты шараларына қолданылады.
2. Осы бап мыналарға:

несоответствующим мерам, принятым или применяемым Стороной, как это указано этой Стороной в ее перечне в приложениях 3–1 и 3–2 (Несоответствующие меры); и
мерам Стороны, затрагивающим торговлю услугами на ее территории:
инвестором другой Стороны; или
посредством инвестиций инвесторов другой Стороны,
как определено в подпункте (m) статьи 1.4 (Определения общего применения).
Каждая Сторона стремится обеспечить, чтобы меры, связанные
с лицензионными требованиями и процедурами и квалификационными требованиями и процедурами, применялись разумным, объективным и беспристрастным образом.
В тех случаях, когда требуется разрешение на создание, приобретение или содержание юридического лица, компетентные органы Стороны в разумный срок после подачи заявления, признанного полным в соответствии с внутренними законами и нормативными актами, информируют заявителя о принятом решении по данному заявлению. Насколько это практически осуществимо, компетентные органы устанавливают ориентировочные сроки рассмотрения заявления.
По просьбе заявителя компетентные органы Стороны предоставляют
без неоправданной задержки информацию о статусе заявки.
Статья 3.5
Национальный режим
Каждая Сторона предоставляет инвесторам другой Стороны режим не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет в аналогичных ситуациях своим собственным инвесторам, в отношении создания, приобретения, расширения, управления, ведения, эксплуатации, продажи или иного распоряжения инвестициями на своей территории.
Каждая Сторона предоставляет инвестициям инвесторов другой Стороны режим не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет в аналогичных ситуациях инвестициям своих собственных инвесторов, в отношении создания, приобретения, расширения, управления, ведения, эксплуатации, продажи или иного распоряжения инвестициями на своей территории.
Статья 3.6
Режим наибольшего благоприятствования
Каждая Сторона предоставляет инвесторам другой Стороны режим не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет в аналогичных ситуациях, инвесторам любого государства, не являющегося Стороной, в отношении создания, приобретения, расширения, управления, ведения, эксплуатации, продажи или иного распоряжения инвестициями на своей территории.
Каждая Сторона предоставляет инвестициям инвесторов другой Стороны режим не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет в аналогичных ситуациях инвестициям инвесторов любого государства, не являющегося Стороной, в отношении создания, приобретения, расширения, управления, ведения, эксплуатации, продажи или иного распоряжения инвестициями на своей территории.
Для большей ясности, пункты 1 и 2 не должны толковаться как предоставление инвесторам возможностей или процедур по разрешению споров, отличных от тех, которые изложены в разделе В (Разрешение споров между инвестором и государством).
Статья 3.7
Компенсация убытков
Инвесторам одной Стороны, чьи инвестиции на территории другой Стороны понесли убытки из-за войны или другого вооруженного конфликта, состояния национальной чрезвычайной ситуации, бунта, восстания, мятежа, беспорядков или любой другой подобной ситуации на территории последней Стороны, последней Стороной предоставляется
в отношении реституции, возмещения, компенсации или иного урегулирования, если таковые имеются, режим, не менее благоприятный, чем тот, который данная Сторона предоставляет инвестициям своих собственных инвесторов или инвестициям инвесторов любой стороны,
не являющейся стороной настоящего Соглашения, в зависимости от того, что благоприятнее для инвестиций инвесторов первой Стороны. Любая полученная компенсация производится в свободно используемой валюте и может свободно переводиться в соответствии со статьей 3.12 (Переводы).
Несмотря на пункт 1, если инвестор Стороны в ситуациях, указанных в пункте 1, страдает от потерь на территории другой Стороны в результате:
реквизиции его инвестиций или их части силами или властями последней Стороны; или
разорения его инвестиций или их части силами или властями последней Стороны, чего не требовала необходимость сложившейся ситуации,
последняя Сторона предоставляет инвесторам за такую потерю реституцию, компенсацию или и то, и другое, в зависимости от обстоятельств.
Статья 3.8
Требования к осуществлению деятельности
Положения Соглашения ВТО по инвестиционным мерам, связанным с торговлей (ТРИМС), согласно приложению 1А к Соглашению ВТО, которые конкретно не упомянуты в настоящем Соглашении или не изменены им, применяются mutatis mutandis к настоящему Соглашению.
Статья 3.9
Несоответствующие меры
Статьи 3.5 (Национальный режим) и 3.6 (Режим наибольшего благоприятствования) не применяются в отношении:

(a) осы Тарап 3-1 және 3-2-қосымшалардағы (Сәйкес келмейтін шаралар) өзінің тізбесінде көрсеткендей, Тарап қабылдаған немесе қолданатын сәйкес келмейтін шараларға; және
(b) Тараптың өз аумағында мыналар:
(i) екінші Тараптың инвесторы; немесе
(ii) 1.4-баптың (ш) тармақшасында (Жалпы қолданылатын анықтамалар) анықталғандай екінші Тарап инвесторларының инвестициялары арқылы көрсетілетін қызметтер саудасын қозғайтын шараларына қолданылмайды.
3. Әрбір Тарап лицензиялық талаптар мен рәсімдерге және біліктілік талаптары мен рәсімдерге байланысты шаралардың ақылға қонымды, объективті және бейтарап түрде қолданылуын қамтамасыз етуге ұмтылады.
4. Заңды тұлғаны құруға, сатып алуға немесе ұстауға рұқсат талап етілген жағдайларда Тараптың құзыретті органдары ішкі заңдар мен нормативтік актілерге сәйкес толық деп танылған өтініш берілгеннен кейін ақылға қонымды мерзімде өтініш берушіні осы өтініш бойынша қабылданған шешім туралы хабардар етеді. Бұл іс жүзінде қаншалықты мүмкін болса, құзыретті органдар өтінішті қараудың болжамды мерзімдерін белгілейді. Өтініш берушінің өтініші бойынша Тараптардың құзыретті органдары өтінімнің мәртебесі туралы ақпаратты негізсіз кідіріссіз ұсынады.
3.5-бап Ұлттық режим
1. Әрбір Тарап екінші Тараптың инвесторларына ол ұқсас жағдайларда өз аумағында инвестицияларды құруға, сатып алуға, кеңейтуге, басқаруға, жүргізуге, пайдалануға, сатуға немесе өзге де билік етуге қатысты өзінің жеке инвесторларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Әрбір Тарап екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына ол ұқсас жағдайларда өз аумағында инвестицияларды құруға, сатып алуға, кеңейтуге, басқаруға, жүргізуге, пайдалануға, сатуға немесе өзге де билік етуге қатысты өзінің жеке инвесторларының инвестицияларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
3.6-бап Барынша қолайлылық режимі
1. Әрбір Тарап екінші Тараптың инвесторларына ол ұқсас жағдайларда өз аумағында инвестицияларды құруға, сатып алуға, кеңейтуге, басқаруға, жүргізуге, пайдалануға, сатуға немесе өзге де билік етуге қатысты Тарап болып табылмайтын кез келген мемлекеттің инвесторларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Әрбір Тарап екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына ол ұқсас жағдайларда өз аумағында инвестицияларды құруға, сатып алуға, кеңейтуге, басқаруға, жүргізуге, пайдалануға, сатуға немесе өзге де билік етуге қатысты Тарап болып табылмайтын кез келген мемлекеттің инвесторларының инвестицияларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
3. Неғұрлым айқындылық үшін 1 және 2-тармақтар инвесторларға В бөлімінде (Инвестор мен мемлекет арасындағы дауларды шешу) баяндалғандардан өзгеше дауларды шешу бойынша мүмкіндіктер немесе рәсімдер беру ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
3.7-бап Шығыстарды өтеу
1. Екінші Тараптың аумағындағы инвестициялары соғыстан немесе басқа қарулы қақтығыстан, ұлттық төтенше жағдайдың жай-күйінен, бүліктен, көтерілістен, бүліншіліктен, тәртіпсіздіктерден немесе соңғы Тараптың аумағындағы кез келген осындай жағдайдан залал шеккен бір Тараптың инвесторларына, соңғы Тарап, егер осындайлар бар болса реституцияға, өтеуге, өтемақыға немесе өзге де реттеуге қатысты бірінші Тарап инвесторларының инвестициялары үшін не қолайлырақ екендігіне байланысты осы Тарап өзінің жеке инвесторларының инвестицияларына немесе осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын кез келген тарап инвесторларының инвестицияларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады. Алынған кез келген өтемақы еркін пайдаланылатын валютада жүргізіледі және 3.12-бапқа (Аударымдар) сәйкес еркін аударылуы мүмкін.
2. 1-тармаққа қарамастан, егер Тараптың инвесторы 1-тармақта көрсетілген жағдайларда:
(a) оның инвестицияларын немесе олардың бір бөлігін соңгы Тараптың күштерімен немесе билігімен реквизициялау; немесе
(b) қалыптасқан жағдайдың қажеттілігі талап етпеген оның инвестицияларын немесе олардың бір бөлігін соңғы Тараптың күштерімен немесе билігімен бұзу салдарынан органдары салған инвестициясының екінші Тараптың аумағындағы шығындардан зардап шегетін болса, соңғы Тарап инвесторларға осындай шығын үшін реституция, өтемақы немесе жағдайға байланысты екеуін де ұсынады.
3.8-бап Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
ДСҰ-ның Сауда-саттыққа байланысты инвестициялық шаралар жөніндегі келісімінің (ТРИМС) ережелері осы Келісімде нақты аталмаған немесе өзгертілмеген ДСҰ Келісіміне 1А қосымшаға сәйкес осы Келісімге mutatis mutandis қолданылады.
3.9-бап Сәйкес келмейтін шаралар
1. 4.5 (Ұлттық режим) және 3.6 (Барынша қолайлылық режимі) баптары мыналарға:

любой существующей несоответствующей меры, которая сохраняется Стороной в соответствии с ее перечнем в приложении 3-1 (Несоответствующие меры);
продолжения или незамедлительного продления любой несоответствующей меры, упомянутой в подпункте (а); или
поправки к любой несоответствующей мере, упомянутой в подпункте (а), в той степени, в какой эта поправка не снижает соответствие меры, в том виде, в какой она существовала непосредственно до внесения поправки, статьям 3.5 (Национальный режим) и 3.6 (Режим наибольшего благоприятствования).
Статьи 3.5 (Национальный режим) и 3.6 (Режим наибольшего благоприятствования) не применяются в отношении какой-либо меры, которую Сторона принимает или поддерживает в отношении секторов, подсекторов или видов деятельности, указанных в ее перечне в приложении 3-2 (Несоответствующие меры).
Ни одна из Сторон не может в соответствии с какой-либо мерой, принятой после даты вступления в силу настоящего Соглашения и предусмотренной приложением 3-2 (Несоответствующие меры), требовать от инвестора другой Стороны по причине его гражданства продать или иным образом отчуждать инвестиции, существующие на момент вступления меры в силу.
Статьи 3.5 (Национальный режим) и 3.6 (Режим наибольшего благоприятствования) не применяются в отношении какой-либо меры, которая является исключением из или отступлением от обязательства Сторон по Соглашению ТРИПС, как это прямо предусмотрено тем Соглашением.
Статья 3.10
Экспроприация
Ни одна из Сторон не должна национализировать, экспроприировать или подвергать мерам, имеющим эффект, эквивалентный национализации или экспроприации (далее именуемым "экспроприация"), инвестиции инвестора другой Стороны, за исключением случаев, когда такая мера принимается на недискриминационной основе, в общественных целях, в соответствии с надлежащей правовой процедурой и после выплаты компенсации в соответствии с настоящей статьей.
Экспроприация сопровождается выплатой быстрой, адекватной
и эффективной компенсации. Компенсация должна быть эквивалентна справедливой рыночной стоимости экспроприированных инвестиций непосредственно до фактической экспроприации или до момента как
о предстоящей экспроприации стало общеизвестно, в зависимости от того, что произошло раньше. Такая компенсация должна быть эффективно реализуемой, свободно используемой и свободно переводимой
в соответствии со статьей 3.12 (Переводы) и выплачена без неоправданной задержки. Компенсация должна включать проценты по коммерчески разумной ставке для этой валюты, начисляемые с даты экспроприации
до даты платежа.
Несмотря на пункты 1 и 2, любые меры экспроприации, связанные
с землей, должны осуществляться в соответствии с применимым законодательством экспроприирующей Стороны.
Любая мера по экспроприации или оценке может быть пересмотрена по просьбе затрагиваемых инвесторов судебным или иным независимым органом Стороны, принимающей такую меру, в порядке, установленном
ее законодательством.
Настоящая статья не распространяется на выдачу обязательных лицензий, выданных в отношении прав на интеллектуальную собственность, или к лишению, ограничению или созданию прав интеллектуальной собственности, при условии, что такие выдача, аннулирование, ограничение или создание в соответствии с Соглашением ТРИПС.
Статья 3.11
Суброгация
В случае, если какая-либо Сторона (или любой орган, учреждение, официальный орган или корпорация, уполномоченные ею) в результате возмещения, которое она предоставила в отношении инвестиций инвестора другой Стороны или любой ее части, производит платеж своим собственным инвесторам в отношении любого из их требований
по настоящему Соглашению, другая Сторона признает, что первая Сторона (или любое учреждение, учреждение, статутный орган или корпорация, назначенные ею) имеет право в силу суброгации или передачи любого права или правового титула для осуществления прав и утверждения требований своих собственных инвесторов. Суброгированные или переданные права или требования не должны превышать первоначальных прав или требований указанного инвестора.
Если Сторона (или любой орган, учреждение, официальный орган или корпорация, уполномоченные ею) произвела платеж инвестору этой Стороны и приняла права и требования инвестора, этот инвестор
не должен, если он не уполномочен действовать от имени Стороны или назначенного органа Стороны, осуществляющего платеж, осуществлять эти права и требования против другой Стороны.
Статья 3.12
Переводы
Каждая Сторона разрешает свободно и без задержек осуществлять переводы, связанные с инвестициями инвестора другой Стороны на своей территории, на свою территорию и со своей территории. Такие переводы включают:
платежи, произведенные по договору, заключенному инвестором, или его инвестиции, включая платежи, произведенные в соответствии с кредитным договором;
прибыль, дивиденды, прирост капитала и поступления
от продажи всех или любой части инвестиций или частичной или полной ликвидации инвестиций;
проценты, роялти, управленческие сборы, сборы
за техническую помощь и другие сборы;

(а) Тарап өзінің 3-1-қосымшадағы (Сәйкес келмейтін шаралар) тізбесіне сәйкес сақтайтын кез келген қолданыстағы талаптарға сәйкес келмейтін шараға;
(b) (а) тармақшасында аталған кез келген сәйкес келмейтін шараны жалғастыруға немесе дереу ұзартуға; немесе
(c) (а) тармақшасында аталған кез келген сәйкес келмейтін өлшемге түзетулер, бұл түзету шараның сәйкестігін төмендетпейтін дәрежеде, түзету енгізілгенге дейін тікелей болған күйінде 3.5 (Ұлттық режим) және 3.6 (Барынша қолайлылық режимі) баптарға қолданылмайды.
2. 3.5 (Ұлттық режим) және 3.6 (Барынша қолайлылық режимі) баптары 3-2 (Сәйкес емес шаралар) қосымшадағы Тараптың тізбесінде көрсетілген ол қабылдайтын немесе қолдайтын секторларға, кіші секторларға немесе қызмет түрлеріне қатысты қандай да бір шараға қатысты қолданылмайды.
3. Тараптардың ешқайсысы осы Келісім күшіне енген күннен кейін қабылданған және 3-2 (Сәйкес емес шаралар) қосымшасында көзделген қандай да бір шараға сәйкес екінші Тараптың инвесторынан шара күшіне енген кезде болатын инвестицияларды оның азаматтығы себебімен сатуды немесе өзге де жолмен иеліктен шығаруды талап ете алмайды.
4. 3.5 (Ұлттық режим) және 3.6 (Барынша қолайлылық режимі) баптары Тараптардың ТРИПС келісімі бойынша осы Келісімде тікелей көзделген міндеттемелерінен ерекшелік немесе одан ауытқу болып табылатын қандай да бір шараға қатысты қолданылмайды.
3.10-бап Экспроприация10
1. Мұндай шара кемсітпейтін негізде, қоғамдық мақсаттарда, тиісті құқықтық рәсімге сәйкес және осы бапқа сәйкес өтемақы төленгеннен кейін қабылданатын жағдайларды қоспағанда, Тараптардың ешқайсысы екінші Тарап инвесторының инвестицияларын мемлекеттің меншігіне алмауға, экспроприациялауға немесе мемлекеттің меншігіне алумен немесе экспроприациялаумен (бұдан әрі "экспроприация" деп аталады) баламалы әсері бар шараларға ұшыратпауы тиіс.
2. Экспроприация тез, барабар және тиімді өтемақы төлеумен бірге жүреді. Өтемақы экспроприацияланган инвестициялардың тікелей нақты экспроприацияланғанға дейін немесе бұрын болған жагдайға байланысты алдағы экспроприация туралы жалпыға бірдей белгілі болғанға дейінгі әділ нарықтық құнына баламалы болуы керек. Мұндай өтемақы 3.12-бапқа (Аударымдар) сәйкес тиімді жүзеге асырылуы, еркін пайдаланылуы және еркін аударылуы және негізсіз кідіріссіз төленуі тиіс. Өтемақы экспроприация күнінен бастап төлем күніне дейін есептелетін осы валюта үшін коммерциялық ақылға қонымды мөлшерлеме бойынша пайыздарды қамтуы керек.
3. 1 және 2-тармақтарға қарамастан, жермен байланысты кез келген экспроприациялау шаралары экспроприациялаушы Тараптың қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
4. Экспроприациялау немесе бағалау жөніндегі кез келген шараны қатысы бар инвесторлардың өтініші бойынша осындай шараны қабылдайтын Тараптың сот немесе өзге де тәуелсіз органы оның заңнамасында белгіленген тәртіппен қайта қарауы мүмкін.
5. Осы бап Зияткерлік меншік құқықтарына қатысты берілген міндетті лицензияларды беруге немесе осындай беру, күшін жою, шектеу немесе ТРИПС келісіміне сәйкес құру шартымен зияткерлік меншік құқықтарынан айыруға, шектеуге немесе құруға қолданылмайды.11
10 3.10-бап (Экспроприация) 3-3 қосымшаға (Экспроприация) сәйкес түсіндірілуі тиіс.
11 Неғұрлым айқындылық үшін зияткерлік меншік құқығынан айыру термині мұндай Құқықтардан бас тарту немесе күшін жоюды қамтиды, ал зияткерлік меншік құқығын "шектеу" термині осындай құқықтардан алып тастауларды қамтиды.
3.11-бап Суброгация
1. Егер қандай да бір Тарап (немесе кез келген орган, мекеме, ресми орган немесе ол уәкілеттік берген корпорация) екінші Тараптың инвесторының инвестицияларына немесе оның кез келген бөлігіне қатысты берген өтемінің нәтижесінде осы Келісім бойынша олардың кез келген талаптарына қатысты өз инвесторларына төлем жүргізген жағдайда, бірінші Тарап (немесе кез келген мекеме, мекеме, заң шығарушы орган немесе корпорация) суброгацияға немесе кез келген құқықты немесе құқықтық атақты беруге байланысты өз инвесторларының құқықтарын жүзеге асыру және талаптарын бекітуге құқығы болатынын екінші Тарап мойындайды. Суброгатталған немесе берілген құқықтар немесе талаптар аталған инвестордыц бастапқы құқықтарынан немесе талаптарынан аспауға тиіс.
2. Егер Тарап (немесе кез келген орган, мекеме, ресми орган немесе ол уәкілеттік берген корпорация) осы Тараптың инвесторына төлем жасаса және инвестордың құқықтары мен талаптарын қабылдаса, егер ол Тараптың немесе Тарап тағайындаған төлемді жүзеге асыратын органның атынан әрекет етуге уәкілеттік берілмесе, бұл инвестор осы құқықтар мен талаптарды екінші Тарапқа қарсы жүзеге асырмауы тиіс.
3.12-бап Аударымдар
1. Әрбір Тарап өз аумағында, өз аумағына және өз аумағынан екінші Тарап инвесторының инвестицияларына байланысты аударымдарды еркін және кідіріссіз жүзеге асыруға рұқсат береді, Мұндай аударымдарға мыналар жатады:
(а) инвестор жасаған шарт бойынша жасалған төлемдер немесе оның инвестициялары, соның ішінде кредит шартына сәйкес жасалған төлемдер;
(b) инвестициялардың барлығын немесе кез келген бөлігін сатудан немесе инвестицияларды ішінара немесе толық таратудан түскен пайда, дивидендтер, капитал өсімі және түсімдер;
(c) пайыздар, роялти, басқару алымдары, техникалық көмек алымдары және басқа да алымдар;

этот трибунал по просьбе любого инвестора, участвующего в споре, не являющегося ранее стороной спора в этом трибунале, должен быть вновь сформирован в своем первоначальном составе, за исключением того, что арбитр для инвесторов, участвующих в споре, должен быть назначен в соответствии с подпунктом 4(a) и пунктом 5; и
этот трибунал принимает решение о необходимости повторного проведения любого предыдущего слушания.
Если трибунал был учрежден в соответствии с настоящей статьей, спорящий инвестор, который подал иск в арбитраж в соответствии
со статьей 3.15 (Учреждение арбитражного разбирательства) и не был назван в просьбе, поданной в соответствии с пунктом 2, может обратиться в трибунал с письменной просьбой включить его в любое постановление, вынесенное в соответствии с пунктом 6, с указанием:
имени и адреса спорящего инвестора;
характера искомого ордена; и
основания, на которых испрашивается ордер.
Заявитель представляет Генеральному секретарю копию своей просьбы.
Трибунал, учрежденный в соответствии с настоящей статьей, проводит арбитражное разбирательство в соответствии с Арбитражными правилами ЮНСИТРАЛ, за исключением случаев, измененных настоящим разделом.
Трибунал, учрежденный в соответствии со статьей 3.16 (Учреждение Арбитражного суда), не обладает юрисдикцией для принятия решения
по иску или части иска, в отношении которых трибунал, учрежденный или уполномоченный в соответствии с настоящей статьей, принял юрисдикцию.
По ходатайству стороны спора трибунал, учрежденный
в соответствии с настоящей статьей, может до принятия своего решения
в соответствии с пунктом 6 постановить о приостановлении производства в трибунале, учрежденном в соответствии со статьей 3.16 (Учреждение Арбитражного суда), если только последний трибунал уже не отложил свое производство.
Статья 3.24
Финансирование третьей стороной
В случае финансирования третьей стороной сторона спора, получающая от него выгоду, уведомляет другую сторону спора и трибунал о наименовании и адресе, а также, где это применимо, о конечном бенефициарном владельце и корпоративной структуре финансирующей третьей стороны.
Такое уведомление должно быть сделано в момент предъявления иска или, когда договор финансирования заключен или дарение или грант сделаны после предъявления иска, незамедлительно, как только договор заключен или дарение или грант сделаны.
При распределении судебных издержек в соответствии со статьей 3.22 (Расходы) трибунал может принять во внимание любые механизмы финансирования третьей стороной, в том числе соблюдение требований, предусмотренных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи.
Раздел С: Заключительные положения
Статья 3.25
Публикация международных соглашений
Каждая Сторона обеспечивает, чтобы международные соглашения, касающиеся или затрагивающие инвесторов или инвестиционную деятельность, подписанные ею, незамедлительно публиковались или иным образом обеспечивались доступом таким образом, чтобы дать возможность заинтересованным лицам или Сторонам ознакомиться с ними.
Насколько это возможно, каждая Сторона делает международные соглашения, упомянутые в пункте 1, доступными в Интернете. Каждая Сторона по запросу другой Стороны незамедлительно отвечает
на конкретные вопросы и представляет другой Стороне информацию
в отношении международных соглашений, упомянутых в пункте 1.

(i) бұл трибунал дауға қатысатын, осы трибуналда даудың бұрын тарапы болып табылмайтын кез келген инвестордыц өтініші бойынша, дауға қатысатын инвесторлар үшін төреші 4(a) тармақшаға және 5-тармаққа сәйкес тағайындалуға тиіс екенін қоспағанда, өзінің бастапқы құрамында қайта құрылуға тиіс; және
(ii) бұл трибунал кез келген алдыңғы тыңдауды қайта өткізу қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
7. Егер трибунал осы бапқа сәйкес құрылған болса, 3.15-бапқа (Төрелік талқылауды құру) сәйкес төрелікке талап қою берген және 2-тармаққа сәйкес берілген өтініште аталмаған дауласушы инвестор трибуналға оны 6-тармаққа сәйкес шығарылған кез келген қаулыға енгізу туралы жазбаша өтінішпен:
(a) дауласушы инвестордың аты-жөні мен мекенжайын;
(b) талап қойылатын ордердің сипатын; және
(c) ордер сұралатын негіздерді көрсете отырып жүгіне алады. Өтініш беруші Бас хатшыға өз өтінішінің көшірмесін ұсынады.
8. Осы бапқа сәйкес құрылған трибунал, осы бөлімде өзгертілген жағдайларды қоспаганда, ЮНСИТРАЛДЫҢ Төрелік қағидаларына сәйкес төрелік талқылауды жүргізеді.
9. 3.16-бапқа (Төрелік сотты құру) сәйкес құрылған трибунал, осы бапқа сәйкес құрылған немесе уәкілеттік берілген трибунал өздеріне қатысты юрисдикцияны қабылдаған талап қою немесе талап қоюдың бөлігі бойынша шешім қабылдау үшін юрисдикцияға не емес.
10. Дау тарапының өтінішхаты бойынша осы бапқа сәйкес құрылған трибунал 6-тармаққа сәйкес өз шешімі қабылданғанға дейін 3.16-бапқа (Төрелік сотты құру) сәйкес құрылған трибуналда, егер соңғы трибунал өзінің іс жүргізуін кейінге қалдырмаса, іс жүргізуді тоқтата тұру туралы қаулы шығара алады.
3.24-бап Үшінші тараптың қаржыландыруы
1. Үшінші тарап қаржыландырған жағдайда, одан пайда алатын дауға қатысушы тарап дауға қатысушы екінші тарапты және трибуналды атауы мен мекенжайы туралы, сондай-ақ ол қолданылатын жерде қаржыландырушы үшінші тараптың түпкілікті бенефициарлық иесі мен корпоративтік құрылымы туралы хабардар етеді.
2. Мұндай хабарлама талап қою кезінде немесе қаржыландыру шарты жасалған кезде немесе сыйға тарту немесе грант талап қойылғаннан кейін жасалған кезде, шарт жасалғаннан кейін немесе сыйға тарту немесе грант жасалғаннан кейін дереу жасалуға тиіс.
3. 3.22-бапқа (Шығыстар) сәйкес сот шығындарын бөлу кезінде, трибунал үшінші тараптың қаржыландыруының кез келген тетіктерін, оның ішінде осы Баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген талаптардың сақталуын назарға ала алады.
С бөлімі: Қорытынды ережелер 3.25-бап Халықаралық келісімдерді жариялау
1. Әрбір тарап өзі қол қойған, инвесторларды немесе инвестициялық кызметті қозғайтын немесе оларга қатысты халықаралық келісімдердің дереу жариялануын немесе мүдделі тұлғаларға немесе Тараптарға олармен танысуға мүмкіндік беретіндей өзге де түрде қол жеткізілуін қамтамасыз етеді.
2. Мүмкіндігінше, әрбір Тарап 1-тармақта айтылған халықаралық келісімдерді интернетте қолжетімді етеді. Әрбір Тарап екінші Тараптың сұрау салуы бойынша нақты сұрақтарға дереу жауап береді және екінші Тарапқа 1-тармақта аталған халықаралық келісімдерге қатысты ақпарат береді.
Қазақстан Республикасы
мен Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы келісімге

ГЛАВА 8
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 8.1
Внесение изменений
Стороны могут договориться в письменной форме о внесении изменений в настоящее Соглашение. Все изменения являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступают в силу
в порядке, предусмотренном статьей 8.2 (Вступление в силу).
Статья 8.2
Вступление в силу
Настоящее Соглашение ратифицируется Сторонами. Настоящее Соглашение вступает в силу в первый день второго месяца, следующего
за днем получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами своих соответствующих внутренних правовых процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 8.3
Продолжительность
Настоящее Соглашение действует в течение неопределенного периода времени, если оно не будет расторгнуто любой из Сторон
в соответствии с пунктом 2.
Любая из Сторон может письменно уведомить другую Сторону
о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Действие настоящего Соглашения прекращается через двенадцать месяцев после даты получения письменного уведомления, указанного
в пункте 2. Это не наносит ущерба положению настоящего Соглашения, которое определяет последствия расторжения, а именно статье 8.4 (Положения об исключениях).
Статья 8.4
Положения об исключениях
В течение десяти (10) лет с даты прекращения действия настоящего Соглашения следующие положения (включая соответствующие приложения) продолжают применяться к инвестициям инвесторов другой Стороны, существующим на дату прекращения, без ущерба для последующего применения норм общего международного права:
положения главы 3 (Инвестиция); и
иные положения Соглашения, которые могут быть необходимы для применения или толкования главы 3 (Инвестиция).
Во избежание сомнений, пункт 1 не применяется к учреждению, приобретению или расширению инвестиций после даты прекращения.
В течение тридцати (30) дней после доставки уведомления
в соответствии с пунктом 2 любая из Сторон может запросить консультации относительно того, должно ли прекращение действия любого положения настоящего Соглашения вступить в силу позднее, чем это предусмотрено в соответствии с пунктом 2. Такие консультации должны начаться в течение тридцати (30) дней после доставки Стороной такого запроса.
Статья 8.5
Приложения
Приложения к настоящему Соглашению являются его неотъемлемой частью.
В УДОСТОВЕРЕНИЕ ЧЕГО нижеподписавшиеся, должным образом на то уполномоченные, подписали настоящее Соглашение.
Совершено в Астане, Казахстане в двух экземплярах, 22 мая 2023 года,
на казахском и английском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу. В случае спора преимущественную силу имеет текст на английском языке.
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
ЗА РЕСПУБЛИКУ СИНГАПУР

8-ТАРАУ ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР 8.1-бап Өзгерістер енгізу
Тараптар осы Келісімге өзгерістер енгізу туралы жазбаша нысанда уағдаласа алады. Барлық өзгерістер осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады және 8.2-бапта (Күшіне енуі) көзделген тәртіппен күшіне енеді.
8.2-бап Күшіне енуі
Осы Келісімді Тараптар ратификациялайды. Осы Келісім Тараптардың осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті өздерінің тиісті ішкі құқықтық рәсімдерін орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны алған күннен кейінгі екінші айдың бірінші күнінде күшіне енеді.
8.3-бап Ұзақтығы
1. Егер 2-тармаққа сәйкес Тараптардың кез келгені оны бұзбаса, осы Келісім белгісіз уақыт кезеңі ішінде қолданылады.
2. Тараптардың кез келгені осы Келісімнің қолданылуын тоқтату ниеті туралы екінші Тарапты жазбаша хабардар ете алады.
3. Осы Келісімнің қолданылуы осы баптың 2-тармағында көрсетілген жазбаша хабарлама алынған күннен кейін он екі айдан кейін тоқтатылады. Бұл тоқтату салдарын анықтайтын осы Келісімнің ережелеріне, атап айтқанда 8.4-бапқа (Ерекшеліктер туралы ережелер) знян келтірмейді.
8.4-бап Ерекшеліктер туралы ережелер
1. Осы Келісімнің қолданылуы тоқтатылған күннен бастап он (10) жыл ішінде мынадай ережелер (тиісті қосымшаларды қоса алғанда) жалпы халықаралық құқық нормаларын кейіннен қолдану үшін залал келтірмей, тоқтатылған күні қолданыстағы екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына қолданылуын жалғастырады:
(a) 3-тараудың (Инвестиция) ережелері; және
(b) 3-тарауды (Инвестиция) қолдану немесе түсіндіру үшін қажет болуы мүмкін Келісімнің өзге де ережелері.
2. Күмәнді болдырмау үшін 1-тармақ тоқтатылған күннен кейін инвестицияларды құруға, сатып алуға немесе кеңейтуге қолданылмайды.
3. 2-тармаққа сәйкес хабарлама жіберілгеннен кейін отыз (30) күн ішінде Тараптардың кез келгені 2-тармақта көзделгеннен гөрі осы Келісімнің кез келген ережесінің қолданылуын тоқтатудың неғұрлым кеш мерзімінде күшіне енуіне қатысты консультациялар сұрата алады. Мұндай консультациялар Тарап осындай сұрау салуды жібергеннен кейін отыз (30) күн ішінде басталуы тиіс.
8.5-бап Қосымшалар
Осы Келісімге қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
ОСЫНЫ КУӘЛАНДЫРУ ҮШІН тиісті түрде уәкілеттік берілген төменде қол қоюшылар осы Келісімге қол қойды.
2023 жылғы 22 мамырда, Астанада, Қазақстан, қазақ және ағылшын тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің де күші бірдей. Дау туындаған жағдайда ағылшын тіліндегі мәтіннің басым күші болады.
СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ
ҮШІН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫҮШІН
Қазақстан Республикасы
мен Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы келісімге

ПРИЛОЖЕНИЕ 2-1
к Соглашению между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
ПЕРЕЧНИ СПЕЦИФИЧЕСКИХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
ПЕРЕЧЕНЬ СПЕЦИФИЧЕСКИХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ СИНГАПУРА
Пояснительная записка
Классификация секторов услуг в данном перечне основана на предварительной Классификации основных продуктов ("КОП") Статистического управления Организации Объединенных Наций
1991 года, если иное не обозначено отсутствием номера КОП. Порядок изложен в соответствии со списком отраслевой классификации услуг, используемым в документе ГАТТ MTN.GNS/W/120 от 10 июля 1991 года. Перечень специфических обязательств соответствует руководящим принципам, изложенным в документах ГАТТ MTN.GNS/W/164
от 3 сентября 1993 года и MTN.GNS/W/164/Add.1 от 30 ноября 1993 года.
Использование "**" в отношении отдельных кодов КОП указывает на то, что специфическое обязательство для этого кода не должно распространяться на весь спектр услуг, охватываемых этим кодом.
Перечень обязательств, приведенный ниже (далее именуемый как "данный перечень"), указывает на секторы услуг, либерализованные в соответствии со статьями 2.3 (Доступ на рынок), 2.4 (Национальный режим) и 2.5 (Дополнительные обязательства) и, посредством оговорок, на ограничения доступа на рынок и национального режима, которые применяются к услугам и поставщикам услуг Казахстана в данных секторах. Данный перечень состоит из следующих элементов:
первая колонка, в которой указан сектор или подсектор,
в котором Сингапур взял на себя обязательства, и объем либерализации, к которому применяются оговорки;
вторая колонка, в которой описаны оговорки, применимые
к статье 2.3 (Доступ на рынок) в секторе или подсекторе, указанном в первой колонке;
третья колонка, в которой описаны оговорки, применимые
к статье 2.4 (Национальный режим) в секторе или подсекторе, указанном в первой колонке; а также
четвертая колонка, в которой описаны специфические обязательства по мерам, влияющим на трансграничную поставку услуг и учреждение в секторах услуг, не подлежащих включению в перечни в соответствии со статьей 2.3 (Доступ
на рынок) и статьей 2.4 (Национальный режим).
Несмотря на статью 2.3 (Доступ на рынок), необходимость указывать в данном перечне недискриминационные требования
в отношении типа организационно-правовой формы предприятия в целях их поддержания или принятия Сингапуром, отсутствует.
Данный перечень не включает меры, относящиеся
к квалификационным требованиям и процедурам, техническим стандартам и требованиям лицензирования, если они не представляют собой ограничение доступа на рынок или национального режима в значении статьи 2.3 (Доступ на рынок) и статьи 2.4 (Национальный режим).
Эти меры (например, необходимость получения лицензии, обязательства по предоставлению универсальных услуг и признанию квалификаций
в регулируемых секторах, а также необходимость сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и необходимость иметь юридическое место жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если не указаны, в любом случае применяются к услугам и поставщикам услуг Казахстана.
Данный перечень не применяется к мерам, затрагивающим недвижимое имущество, включая, помимо прочего, меры, затрагивающие владение, продажу, покупку, развитие и управление недвижимым имуществом.
В соответствии с подпунктом (с) статьи 1.3 (Охват) данный перечень не применяется к субсидиям или грантам, предоставляемым Стороной, включая поддерживаемые государством кредиты, гарантии и страхование, или к любым условиям, связанным с получением или длительным получением таких субсидий или грантов, независимо от того, предоставляются ли такие субсидии исключительно местным услугам, потребителям услуг или поставщикам услуг.
Способы поставки:

2-1-ҚОСЫМША
ЕРЕКШЕЛІКТІ МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІҢ ТІЗБЕЛЕРІ СИНГАПУРДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТІ МІНДЕТТЕМЕЛЕРНІҢ ТІЗБЕСІ
Түсіндірме жазба
1. Осы тізбедегі көрсетілетін қызметгер секторларының сыныптамасы, егер "НӨС" нөмірінің болмауы өзгешені белгілемесе, 1991 жылғы Біріккен Ұлттар Ұйымы Статистика басқармасының алдын ала Негізгі өнімдер сыныптамасына (бұдан әрі - НӨС) негізделген. Тәртіп 1991 жылғы 10 шілдедегі ГАТТ MTN.GNS/W/120 құжатында пайдаланылатын көрсетілетін қызметтердің салалық сыныптамасының тізіміне сәйкес баяндалған. Ерекшелікті міндеттемелердің тізбесі 1993 жылғы 3 қыркүйектегі ГАТТ MTN. GNS/W/164 және 1993 жылғы 30 қарашадағы MTN.GNS/W/164/Add. 1 құжаттарында жазылған басшы қағидаттарға сәйкес келеді.
2. Жекелеген НӨС кодтарына қатысты "**" пайдалану осы кодқа арналған ерекшелікті міндеттеме осы кодта қамтылатын көрсетілетін қызметтердің барлық спектріне қолданылмауға тиіс екенін көрсетеді.
3. Төменде келтірілген (бұдан әрі "осы тізбе" деп аталатын) міндеттемелер тізбесі 2.3 (Нарыққа қол жеткізу), 2.4 (Ұлттық режим) және 2.5 (Қосымша міндеттемелер)-баптарға сәйкес ырықтандырылған көрсетілетін қызметтердің секторларын көрсетеді және ескертпелер арқылы осы секторлардағы Қазақстанның көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілеріне қолданылатын нарыққа және ұлттық режимге қол жеткізуді шектеуді көрсетеді. Бұл тізбе мынадай элементтерден тұрады:
(a) Сингапур өзіне міндеттемелер алған сектор немесе кіші сектор және ескертпелер қолданылатын ырықтандыру көлемі көрсетілетін бірінші баған;
(b) бірінші бағанда көрсетілген секторда немесе кіші секторда 2.3-бапқа (Нарыққа қол жеткізу) қолданылатын ескертпелер сипатталатын екінші баған;
(c) бірінші бағанда көрсетілген секторда немесе кіші секторда 2.4-бапқа (Ұлттық режим) қолданылатын ескертпелер сипатталатын үшінші баған; сондай-ақ
(d) көрсетілетін қызметтердің трансшекаралық берілуіне және 2.3- бапқа (Нарыққа қол жеткізу) және 2,4-бапқа (Ұлттық режим) сәйкес тізбелерге енгізілуге жатпайтын көрсетілетін қызметтер секторларында мекеме құруға ықпал ететін шаралар бойынша ерекше міндеттемелер сипатталатын төртінші баған.
4. 2.3-бапқа (Нарыққа қол жеткізу) қарамастан, осы тізбеде кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанының типіне қатысты оларды Сингапурдың қолдауы немесе қабылдауы мақсатымен кемсітпейтін талаптарды көрсетудің қажеттілігі жоқ.
5. Осы тізбеде, егер 2.3-баптың (Нарыққа қол жеткізу) және 2.4-баптың (Ұлттық режим) мәнінде нарыққа қол жеткізуді немесе ұлттық режимді шектеуді білдірмесе, біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттар мен лицензиялау талаптарына қатысты шаралар қамтылмайды. Бұл шаралар (мысалы, лицензия алу қажеттілігі, әмбебап көрсетілетін қызметтерді ұсыну және реттелетін секторлардағы біліктілікті тану бойынша міндеттемелер, сондай-ақ арнаулы емтихандарды, оның ішінде тіл бойынша емтихандарды тапсыру қажеттілігі және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақта заңды тұрғылықты жері болу қажеттілігі), тіпті көрсетілмесе де, кез келген жағдайда Қазақстанның көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілеріне қолданылады.
6. Осы тізбе өзгеден басқа жылжымайтын мүлікті иеленуді, сатуды, сатып алуды, дамытуды және басқаруды қозғайтын шараларды қоса алғанда, жылжымайтын мүлікті қозғайтын шараларға қолданылмайды.
7. 1.3-бапқа (Қамту) сәйкес осы тізбе мемлекет қолдайтын кредиттерді, кепілдіктер мен сақтандыруды қоса алғанда, Тарап ұсынатын субсидияларға немесе гранттарға қолданылмайды немесе мұндай субсидиялар тек жергілікті көрсетілетін қызметтерге, көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға немесе керсетілетін қызметтерді берушілерге берілетініне-берілмейтініне қарамастан, осындай субсидияларды немесе гранттарды алуға немесе ұзақ уақыт алуға байланысты кез келген шарттарға қолданылмайды.
Өнім беру тәсілдері:

(1) Трансграничная поставка; (2) Потребление за рубежом; (3) Коммерческое присутствие; (4) Присутствие физических лиц
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
Ограничения по национальному режиму
Дополнительные обязательства
I.      ГОРИЗОНТАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
ВСЕ СЕКТОРЫ, ВКЛЮЧЕННЫЕ В ДАННЫЙ ПЕРЕЧЕНЬ
Присутствие физических лиц – обязательства не принимаются, за исключением случаев, указанных в приложении 4 – 1 (Перечень обязательств Сингапура для главы по перемещению физических лиц).
Обязательства
не принимаются
В случае, когда лицо должно быть зарегистрировано
в соответствии с Законом
о регистрации фирменных наименований 2014 года, или
в случае, когда директор или секретарь любой корпорации не является резидентом Сингапура, должен быть назначен уполномоченный представитель.
II.      СПЕЦИФИЧЕСКИЕ СЕКТОРАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
1.      ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A.      Профессиональные услуги
Консультационные юридические услуги по любому законодательству страны происхождения, иностранному праву и/или международному праву (за исключением любой прямой или косвенной практики законодательства Сингапура в качестве внутреннего права (права страны пребывания))
Обязательства
не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Отдельным юридическим фирмам Казахстана, которые должным образом учреждены в соответствии с законодательством их соответствующих стран, будет разрешено регистрироваться в качестве иностранных юридических фирм в соответствии с Законом об адвокатуре 1966 и в соответствии с установленными им правилами для предоставления консультационных юридических услуг в Сингапуре по любому законодательству страны происхождения, иностранному праву и/или международному праву, в рамках которого они имеют право практиковать (за исключением любой прямой или косвенной практики законодательства Сингапура в качестве внутреннего права (права страны пребывания)).
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
Обязательства
не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Отдельным юридическим фирмам Казахстана, которые должным образом учреждены в соответствии с законодательством их соответствующих стран, будет разрешено регистрироваться в качестве иностранных юридических фирм в соответствии с Законом об адвокатуре 1966 и в соответствии с установленными им правилами для предоставления консультационных юридических услуг в Сингапуре по любому законодательству страны происхождения, иностранному праву и/или международному праву, в рамках которого они имеют право практиковать (за исключением любой прямой или косвенной практики законодательства Сингапура в качестве внутреннего права (права страны пребывания)).
(4) Обязательства
не принимаются
Услуги в областях составления счетов, ревизии и бухгалтерского учета, за исключением услуг по финансовым ревизиям
(КОП 862**)
Нет ограничений
Нет ограничений
Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
Нет ограничений
Нет ограничений
Нет ограничений
Обязательства
не принимаются
Услуги по проведению финансовых ревизий
(КОП 86211)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений, за исключением того, что общественные бухгалтеры должны фактически проживать в Сингапуре, или по крайней мере одно из лиц, осуществляющих контроль и управление учетным подразделением, должно быть представлено общественным бухгалтером, фактически проживающим в Сингапуре.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением того, что общественные бухгалтеры должны фактически проживать в Сингапуре, или по крайней мере одно из лиц, осуществляющих контроль и управление учетным подразделением, должно быть представлено общественным бухгалтером, фактически проживающим в Сингапуре.
(4) Обязательства не принимаются
Услуги в области налогообложения
(КОП 863)
(1)      Нет ограничений, за исключением того, что общественные бухгалтеры должны быть фактически резидентами Сингапура, или по крайней мере один из партнеров фирмы должен фактически проживать в Сингапуре. Только общественные бухгалтеры, зарегистрированные в Совете общественных бухгалтеров Сингапура, могут работать налоговыми консультантами по местному налоговому законодательству.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением того, что общественные бухгалтеры должны быть фактически резидентами Сингапура, или по крайней мере один из партнеров фирмы должен фактически проживать в Сингапуре. Только общественные бухгалтеры, зарегистрированные в Совете общественных бухгалтеров Сингапура, могут работать налоговыми консультантами по местному налоговому законодательству.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги в области архитектуры
(КОП 8671)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Корпорация с ограниченной ответственностью
(а) по крайней мере 51% ее директоров должны быть зарегистрированными архитекторами или смежными профессионалами, каждый из которых должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-корпорации, в той степени, в которой он связан с такими архитектурными услугами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением директора корпорации, который является зарегистрированным архитектором, обычно проживающим в Сингапуре, и имеет действующее свидетельство о практике.
Корпорация с неограниченной ответственностью
(а) по крайней мере 51 % ее директоров должны быть зарегистрированными архитекторами или смежными профессионалами, каждый из которых должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-корпорации, в той степени, в которой он связан с такими архитектурными услугами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением директора корпорации, который является зарегистрированным архитектором, обычно проживающим в Сингапуре, и имеет действующее свидетельство о практике.
Партнерство
(а) бенефициарная доля в капитальных активах и прибыль партнерства должна принадлежать зарегистрированным архитекторам или смежным профессионалам, каждый из которых должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-партнерства, в той степени, в которой он связан с архитектурными услугами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением партнера, который является зарегистрированным архитектором, обычно проживающим в Сингапуре и имеющим действующий сертификат практики.
Партнерство с ограниченной ответственностью
(а) по крайней мере один из участников партнерства с ограниченной ответственностью должен быть зарегистрирован в качестве архитектора или смежного специалиста и должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-партнерства с ограниченной ответственностью, в той степени, в которой он связан с архитектурными услугами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением партнера, который является зарегистрированным архитектором, обычно проживающим в Сингапуре и имеющим действующий сертификат практики.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1) Нет ограничений, за исключением того, что выполнение в Сингапуре архитектурных работ, требующих одобрения уполномоченных органов, должно осуществляться архитектором, который физически присутствует в Сингапуре.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Инженерные услуги
(КОП 8672)
Комплексные инженерные услуги
(КОП 8673)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Корпорация с ограниченной ответственностью
(а) по крайней мере 51 % ее директоров должны быть зарегистрированными профессиональными инженерами или смежными профессионалами, каждый из которых должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-корпорации, в той степени, в которой он связан с такими инженерными работами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением директора корпорации, который является зарегистрированным профессиональным инженером и имеет действующее свидетельство о практике.
Корпорация с неограниченной ответственностью
(а) по крайней мере 51 % ее директоров должны быть зарегистрированными профессиональными инженерами или смежными профессионалами, каждый из которых должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-корпорации, в той степени, в которой он связан с такими профессиональными инженерными работами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением директора корпорации, который является зарегистрированным профессиональным архитектором и имеет действующее свидетельство о практике.
Мультидисциплинарное партнерство
(а) бенефициарная доля в капитальных активах и прибыль партнерства должна принадлежать зарегистрированным профессиональным инженерам или смежным профессионалам, каждый из которых должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-партнерства, в той степени, в которой он связан с инженерными работами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением партнера, который является зарегистрированным профессиональным архитектором и имеет действующее свидетельство о практике.
Партнерство с ограниченной ответственностью
(а) по крайней мере один из участников партнерства с ограниченной ответственностью должен быть зарегистрирован в качестве профессионального инженера или смежного профессионала и должен иметь действующее свидетельство о практике; а также
(b) бизнес-партнерства с ограниченной ответственностью, в той степени, в которой он связан с профессиональными инженерными работами в Сингапуре, будет находиться под контролем и управлением партнера, который является зарегистрированным профессиональным инженером и имеет действующее свидетельство о практике.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1) Нет ограничений, за исключением того, что выполнение в Сингапуре инженерных работ, требующих одобрения уполномоченных органов, должно осуществляться профессиональным инженером, который физически присутствует в Сингапуре.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги в области садово-парковой архитектуры
(КОП 86742**)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются
B.       Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
(КОП 841)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по реализации программного обеспечения
(КОП 842)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по обработке данных
(КОП 843)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по созданию базы данных
(КОП 844)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
C.      Услуги в области исследований и разработок
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в области естественных наук, в частности, биотехнологические услуги и услуги в области промышленных исследований
(КОП 851**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в областях общественных и гуманитарных наук, в частности, услуги в области экономических и поведенческих исследований
(КОП 852**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в междисциплинарных областях
для проектов, осуществляемых учебными заведениями
(КОП 853**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
D. Услуги по управлению недвижимостью
Услуги по управлению эксплуатацией жилого фонда, предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе

(1) Трансшекаралық өнім беру (2) Шетелде тұтыну (3) Коммерциялық қатысу (4) Жеке тұлғалардың қатысуы
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізуді шектеу
Ұлттық режим бойынша шектеулер
Қосымша міндеттемелер
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
ОСЫ ТІЗБЕГЕ ЕНГЗІЛГЕН БАРЛЫҚ СЕКТОРЛАР
(4) Жеке тұлғалардың қатысуы 4-1-қосымшада (Сингапурдың жеке тұлғалардың орын ауыстыруы жөніндегі тарауға арналған міндеттемелерінің тізбесі) - көрсетілген жағдайларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Тұлға 2014 жылғы Фирмалық атауларды тіркеу туралы Заңға сәйкес тіркелуге тиіс болған жағдайда немесе кез келген корпорацияның директоры немесе хатшысы Сингапурдың резиденті болып табылмаған жағдайда уәкілетті өкіл тағайындалуға тиіс.1
II. СЕКТОРЛЫҚ ЕРЕКШЕЛІКТІ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіби көрсетілетін қызметтер
1 Осы лауазымға тағайындалуы мүмкін адамдар негізінен Сингапур азаматтары, Сингапурдың тұрақты резидентгері және EntrePass иелері (барлығының жергілікті мекенжайы бар) болып табылады.
Шығу елінің кез келген заңнамасы, шетелдік құқық және/немесе халықаралық құқық бойынша консультациялық заң қызметтері (Сингапур заңнамасының ішкі құқық (болу елінің құқығы) ретіндегі кез келген тікелей немесе жанама практикасын қоспағанда)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Тиісті елдерінің заңнамасына сәйкес тиісті түрде құрылған Қазақстанның жекелеген заң фирмаларына 1966 жылғы Адвокатура туралы Заңға сәйкес және онда белгіленген қағидаларға сәйкес шығу елінің кез келген заңнамасы, шетелдік құқық және/немесе халықаралық құқық бойынша Сингапурда консультациялық заң қызметтерін ұсыну үшін шетелдік заң фирмалары ретінде тіркелуге рұқсат етіледі, оның шеңберінде олардың практикамен айналысуға құқығы (Сингапур заңнамасының ішкі құқық (болу елінің құқығы) ретіндегі кез келген тікелей немесе жанама практикасын қоспағанда) болады.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Тиісті елдерінің заңнамасына сәйкес тиісті түрде құрылған Қазақстанның жекелеген заң фирмаларына 1966 жылғы Адвокатура туралы Заңға сәйкес және онда белгілеген қағидаларғасәйкес шығу елінің кез келген заңнамасы, шетелдік құқық және/немесе халықаралық құқық бойынша Сингапурда консультациялық заң қызметтерін ұсыну үшін шетелдік заң фирмалары ретінде тіркелуге рұқсат етіледі, оның шеңберінде олардың практикамен айналысуға құқығы (Сингапур заңнамасының ішкі құқық (болу елінің құқығы) ретіндегі кез келген тікелей немесе жанама практикасын қоспағанда) болады.
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Қаржылық ревизиялар жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, шоттарды жасау, ревизия және бухгалтерлік есепке алу салаларындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 862**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Қаржылық ревизияларды жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
(НӨС 86211)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттмелер қабылданбайды
(1) Қоғамдық бухгалтерлер іс жүзінде Сингапурда тұруға тиіс немесе есепке алу бөлімшесін бақылау мен басқаруды жүзеге асыратын адамдардың кем дегенде біреуі іс жүзінде Сингапурда тұратын қоғамдық бухгалтер болуға тиіс дегенді пропаганда, шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(3) Қоғамдық бухгалтерлер іс жүзінде Сингапурда нақты тұруға тиіс немесе есепке алу бөлімшесін бақылау мен басқаруды жүзеге асыратын адамдардың кем дегенде біреуі іс жүзінде Сингапурда тұратын қоғамдық бухгалтер болуға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС 863)
(1) Қоғамдық бухгалтерлер Сингапурдың резиденті болуға тиіс немесе фирманың серіктестерінің кем дегенде біреуі іс жүзінде Сингапурда тұруға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ Сингапурдың қоғамдық бухгалтерлер кеңесінде тіркелген қоғамдық бухгалтерлер ғана жергілікті сапық заңнамасы бойынша салық консультанты болып жұмыс істей алады.
(2) Шектеулер жоқ
(3) Қоғамдық бухгалтерлер іс жүзінде Сингапурдың резиденті болуға тиіс немесе фирманың серіктестерінің кем дегенде біреуі іс жүзінде Сингапурда тұруға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
Сингапурдың қоғамдық бухгалтерлер кеңесінде тіркелген қоғамдық бухгалтерлер ғана жергілікті салық заңнамасы бойынша салық консультанты болып жұмыс істей алады.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Сәулет саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС 8671)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Жауапкершілігі шектеулі корпорация
(а) оның
директорларының кем дегенде 51%-ы тіркелген сәулетшілер немесе сабақтас кәсіпқойлар болуға тиіс, олардың әрқайсысында практика туралы жарамды куәлігі болға тиіс; сондай-ақ
Жауапкершілігі шектеулі корпорация (а) оның директорларының кем дегенде 51%-ы тіркелген сәулетшілер немесе сабақтас кәсіпқой болуға тиіс, олардың әрқайсысында практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; сондай-ақ
(b) ол Сингапурдағы осындай көрсетілетін сәулет қызметтерімен байланысты болатындай, әдетте Сингапурда тұратын және практика туралы жарамды куәлігі бар, тіркелген сәулетші болып табылатын корпорация директорының бақылауында және басқаруында болатындай дәрежеде бизнес-корпорация.
Әріптестік (а) капитал активтеріндегі бенефициарлық үлес және әріптестіктің пайдасы тіркелген сәулетшілерге немесе сабақтас кәсіпқойларға тиесілі болуға тиіс, олардың әрқайсысында практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; сондай-ақ (b) ол Сингапурдағы көрсетілетін сәулет қызметтерімен байланысты болатындай, әдетте Сингапурда тұратын және жарамды практика сертификаты бар, тіркелген сәулетші болып табылатын әріптестің бақылауында және басқаруында болатындай дәрежеде бизнес-серіктестік.
Жаүапкершілігі шектеулі әріптестік (а) жауапкершілігі шектеулі әріптестікке қатысушылардың кем дегенде біреуі сәулетші немесе сабақтас маман ретінде тіркелуге және практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; сондай-ақ (Ь), ол Сингапурдағы көрсетілетін сәулет қызметтерімен байланысты болатындай, әдетге Сингапурда тұратын және практика туралы жарамды куәлігі бар, тіркелген сәулетші болып табылатын әріптестің бақылауында және басқаруында болатындай дәрежеде жауапкершілігі шектеулі бизнес-әріптестік.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Сингапурда уәкілетгі органдардың мақұлдауын талап ететін сәулет жұмыстарын орындауды іс жүзінде Сингапурда болатын сәулетші жүзеге асыруға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Инженерлік көрсетілетін қызметтер
(НӨС 8672)
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер
(НӨС 8673)
(1) Шектеу лер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Жауапкершілігі шектеулі корпорация (а) оның директорларының кем дегенде 51%-ы тіркелген кәсіпқой инженерлер немесе сабақтас кәсіпқойлар болуға тиіс, олардың әрқайсысында практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; сондай-ақ (b) ол Сингапурдағы осындай инженерлік жұмыстармен байланысты болатындай, тіркелген кәсіпқой инженер болып табылатын және практика туралы жарамды куәлігі бар корпорация директорының бақылауында және басқаруында болатындай дәрежеде бизнес-корпорация.
Жауапкершілігі шектелмеген корпорация (а) оның директорларының кем дегенде 51%-ы тіркелген кәсіпқой инженерлер немесе сабақтас кәсіпқойлар олуға, олардың әрқайсысында практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; сондай-ақ
(b) ол Сингапурдағы осындай кәсіби инженерлік жұмыстармен байланысты болатындай, тіркелген кәсіпқой сәулетші болып табылатын және практика туралы жарамды куәлігі бар корпорация директорының бақылауында және басқаруында болатындай дәрежеде бизнес-корпорация.
Мүльтитәртіптік әріптестік
(а) капитал активтеріндегі бенефициарлық үлес және әріптестіктің пайдасы тіркелген кәсіпқой инженерлерге немесе сабақтас кәсіпқойларға тиесілі болуға, олардың әрқайсысында практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; сондай-ақ (b)ол Сингапурдағы инженерлік жұмыстармен байланысты болатындай, тіркелген кәсіпқой инженер болып табылатын және практика туралы жарамды куәлігі бар корпорация директорының бақылауында және басқаруында болатындай дәрежеде бизнес-әріптестік.
Жауапкершілігі шектеүлі әріптестік (а) жауапкершІлігі шектеулі әріптестікке қатысушылардың кем дегенде біреуі кәсіпқой инженер немесе сабақтас кәсіпқой ретінде тіркелген болуға және практика туралы жарамды куәлігі болуға тиіс; және
(Ь) Сингапурдағы инженерлік жұмыстармен байланысты болатындай, тіркелген кәсіпқой инженер болып табылатын және практика туралы жарамды куәлігі бар әріптестің бақылауында және басқаруында болатындаи дәрежеде жауапкершілігі шектеулі бизнес-әріптестік.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспагаңда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Сингапурда уәкілетті органдардың мақұлдауын талап ететін инженерлік жұмыстарды орындауды іс жүзінде Сингапурда болатын кәсіпқой инженер жүзеге асыруға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Бақ-саябақ сәулеті саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС 86742**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
В. Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
(НӨС 841)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Бағдарламалық қамтылымды іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 842)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 843)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Деректер базасын құру бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 844)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
С. Зерттеулер мен әзірлемелер саласында көрсетілетін қызметтер
Жаратылыстану ғылымдары саласындағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер, атап айтқанда биотехнологиялық көрсетілетін қызметтер және енеркәсіптік зерттеулер саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС851**)
(1) Шектеулержоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер, атап айтқанда экономикалық және мінез-құлықты зерттеу саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС 852**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндетгемелер қабылданбайды
Оқу орындары жүзеге асыратын жобалар үшін пәнаралық салалардағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 853***)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндетгемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
D. Жылжымайтын мүлікті басқару бойынша көрсетілетін қызметтер

(CPC 82201, 82202)
(1)      Нет ограничений, за исключением того, что только Корпорации развития Сентоза разрешено осуществлять развитие и управлять курортным островом Сентоза и его водными путями, и только Земельному управлению Сингапура, Совету национальных парков и/или их правопреемникам разрешено осуществлять развитие и управлять Южными Островами Сингапура.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением того, что только Корпорации развития Сентоза разрешено осуществлять развитие и управлять курортным островом Сентоза и его водными путями, и только Земельному управлению Сингапура, Совету национальных парков и/или их правопреемникам разрешено осуществлять развитие и управлять Южными Островами Сингапура.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений, за исключением того, что только Корпорации развития Сентоза разрешено осуществлять развитие и управлять курортным островом Сентоза и его водными путями, и только Земельному управлению Сингапура, Совету национальных парков и/или их правопреемникам разрешено осуществлять развитие и управлять Южными Островами Сингапура.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением того, что только Корпорации развития Сентоза разрешено осуществлять развитие и управлять курортным островом Сентоза и его водными путями, и только Земельному управлению Сингапура, Совету национальных парков и/или их правопреемникам разрешено осуществлять развитие и управлять Южными Островами Сингапура.
(4)      Обязательства не принимаются
E. Услуги по аренде/лизингу без оператора
Услуги по лизингу или аренде судов без оператора
(КОП 83103)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по лизингу или аренде частных легковых автомобилей, грузовых транспортных средств и других видов сухопутного транспортного оборудования без оператора (КОП 83101, 83102, 83105)
(1)      Нет ограничений, за исключением случаев, когда аренда частных легковых автомобилей, грузовых транспортных средств и других видов сухопутного транспортного оборудования без оператора резидентами Сингапура для использования в Сингапуре запрещена.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений, за исключением случаев, когда аренда таких транспортных средств резидентами Сингапура для использования в Сингапуре запрещена.
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по лизингу или аренде прочих машин и оборудования

Тұрғын үй қорын пайдалануды басқару бойынша, Сыйақы үшін немесе шарттық негізде ұсынылатын көрсетілетін қызметтер (НӨС 82201, 82202)
(1) Сентоза даму корпорациясына ғана Сентоза курорттық аралын және оның су жолдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі және тек Сингапур Жер басқармасына, Ұлттық саябақтар кеңесіне және/немесе олардың құқықгық мирасқорларына ғана Сингапу рдың оңтүстік аралдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(3) Сентоза даму корпорациясына ғана Сентоза курорттық аралын және оның су жолдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі және тек Сингапур Жер басқармасына, Ұлттық саябақтар кеңесіне және/немесе олардың құқықтық мирасқорларына ғана Сингапурдың оңтүстік аралдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Сентоза даму корпорациясына ғана Сентоза курорттық аралын және оның су жолдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі және тек Сингапур Жер басқармасына, Ұлттық саябақгар кеңесіне және/немесе олардың құқықтық мирасқорларына ғана Сингапурдың оңтүстік аралдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(3) Сентоза даму корпорациясына ғана Сентоза курорттық аралын және оның су жолдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі және тек Сингапур Жер басқармасына, Ұлттық саябақтар кеңесіне және/немесе олардың құқықтық мирасқорларына ғана Сингапурдың оңтүстік аралдарын дамытуды және басқаруды жүзеге асыруға рұқсат етіледі дегеңді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Е. Операторсыз жалдау/лизинг бойынша керсетілетін қызметтер
Операторсыз кемелердің лизингі немесе оларды жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 83103)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Операторсыз жекеше жеңіл автомобильдердің, жүк көлік құралдарының және басқа да құрлықтағы көлік жабдығының түрлерінің лизингі немесе оларды жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 83101,83102, 83105)
(1) Сингапур резиденттерінің Сингапурда пайдалану үшін операторсыз жекеше жеңіл автомобильдерді, жүк көліктерін және құрлықтағы көлік құралдарының басқа да түрлерін жалдауына тыйым салынған жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Сингапур резиденттерінің Сингапурда пайдалану үшін осындай көлік құралдарын жалдауына тыйым салынған жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды

(КОП 83106 - 83109)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
F.      Прочие деловые услуги
a.       Услуги в области рекламы
(КОП 871)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
b. Услуги по исследованию рынка и выявлению общественного мнения
Услуги по исследованию рынка (КОП 86401)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
c. Консультационные услуги в сфере управления (КОП 865)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
d. Услуги, относящиеся к консультационной деятельности в сфере управления (КОП 866)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
e. Услуги по техническим испытаниям и анализу
Услуги по техническим испытаниям и анализу
Услуги по техническим испытаниям и анализу, за исключением услуг по техническим испытаниям и анализу:
- автотранспортных средств;
- классификационных обществ; а также
- животных, растений и продуктов, полученных из животных и растений
(КОП 8676**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по техническим испытаниям и анализу автотранспортных средств (КОП 8676**)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Профессиональные и консультативные услуги, относящиеся к сельскому хозяйству, лесному хозяйству, рыболовству и горнодобывающей промышленности, включая нефтесервисные услуги

Басқа машиналар мен жабдықгардың лизингі немесе оларды жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 83106 - 83109)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
F. Өзге де іскерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 871)
(1) Шектеулержоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
(b) Нарықты зерттеу және қоғамдық пікірді анықтау бойынша көрсетілетін қызметтер
Нарықты зертгеу бойынша көрсетілетін қызметтері (НӨС 86401)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімінде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
(с) Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер
(НӨС 865)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
d. Басқару саласындағы консультациялық қызметке жататын көрсетілетін қызметтер
(НӨС 866)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
е. Техникалық сынақтар және талдау бойынша көрсетілетін қызметтер
Техникалық сынақтар және талдау бойынша көрсетілетін қызметтер мыналарды:
- автокөлік құралдарын;
- сыныптамалық қоғамдарды; сондай-ақ
- жануарларды, өсімдіктерді және жануарлар мен өсімдіктерден алынған өнімдерді Техникалық сынау және талдау бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, техникалық сынақтар және талдау бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 8676**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Автокөлік құралдарын техникалық сынау және талдау жөніндегі қызметтер
(НӨС 8676**)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды

2.      УСЛУГИ В ОБЛАСТИ СВЯЗИ
B.       Курьерские услуги
Курьерские услуги в отношении документов и посылок, за исключением писем весом 500 граммов и менее и почтовых открыток
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
D.       Аудиовизуальные услуги
Услуги по производству, распространению и демонстрации
- кинофильмов;
- видеофильмов;
- звукозаписей, за исключением предусмотренных в пункте (i) (КОП 9611, 9612)
(i) Все вещательные и аудиовизуальные услуги и материалы, связанные с вещанием, исключаются, например
- бесплатное эфирное вещание;
- кабельное и платное телевидение;
- прямая трансляция через спутник
- телетекст
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
3.       СТРОИТЕЛЬНЫЕ И СВЯЗАННЫЕ С НИМИ ИНЖЕНЕРНЫЕ УСЛУГИ
Строительные услуги, состоящие из:
- Строительных работ для возведения зданий (КОП 512)
- Строительных работ для сооружения объектов гражданского строительства (КОП 513)
- Сборки и возведения зданий (КОП 514 + 516)
- Завершения строительства и отделочные работы (КОП 517)
- Прочих (КОП 511 + 515 + 518).
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
4.      ДИСТРИБЬЮТОРСКИЕ УСЛУГИ
Горизонтальные ограничения доступа на рынок и национальный режим
Если не указано иное, услуги по распространению любого продукта, на который распространяется запрет на импорт или неавтоматическое лицензирование импорта, исключаются из сферы действия этих обязательств.
Сингапур оставляет за собой право и гибкость в отношении изменения и/или увеличения списка продуктов, предусмотренных законами, постановлениями и другими мерами, регулирующими наложение запрета на импорт в Сингапуре или режим неавтоматического лицензирования импорта.
A. Услуги комиссионных агентов
Услуги комиссионных агентов, за исключением фармацевтических и медицинских товаров и косметики

2. БАЙЛАНЫС САЛАСЫНДА КӨРСЕТІЛЕТШ ҚЫЗМЕТТЕР
В. Курьерлік көрсетілетін қызметтер
Салмағы 500 грамм және одан аз хаттарды және почта ашықхаттарын 2 қоспағанда, құжаттар мен сәлемдемелерге қатысты курьерлік көрсетілетін қызметтер
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
2 "Хат" дегеніміз - жіберуші хаттың өзінде немесе оның қаггтамасында көрсеткен нақты бір адресатқа немесе мекенжайға берілуге және жеткізілуге (электрондық түрдегіден өзгеше) тиіс кез келген нақты жеткізгіште жазбаша түрдегі кез келген хабарды, оған қоса осындай хабарды қамтитын, бірақ кез келген кітапты, каталогты, газетті немесе мерзімді басылымды қамтымайтын пошта жөнелтілімін білдіреді.
D. Аудиокөрудің қызметтері
Мыналарды:
- кинофильмдерді;
- бейнефильмдерді;
(і) тармақта көзделгендерді қоспағанда, дыбыстық жазбаларды жасау, тарату және корсету бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 9611, 9612)
(і) Барлық хабар таратушы және аудиокөруші көрсетілетін қызметтер мен хабар таратуға байланысты материалдар алып тасталады, мысалы
- тегін эфирлік хабар тарату;
- кабельдік және ақылы теледидар;
- спутник арқылы тікелей трансляция-телемәтін
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
3. ҚҰРЫЛЫС ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Мыналарды қамтитын көрсетілетін құрылыс қызметтері:
- Ғимараттарды салуға арналған құрылыс жұмыстары (НӨС 512)
- Азаматтық құрылыс объектілерін тұрғызуға арналған құрылыс жұмыстары (НӨС 513)
- Ғимараттарды құрастыру және тұрғызу (НӨС 514 + 516)
- Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (НӨС 517)
- Өзгелері (НӨС 511 + 515 + 518).
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жок
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
4. ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Нарыққа және Ұлттық режимге қол жеткізудің деңгейлес шектеулері
Егер өзгеше көрсетілмесе, импортқа тыйым салу немесе импортты автоматты емес лицензиялау қолданылатын кез келген өнімді тарату бойынша көрсетілетін қызметтер осы міндеттемелердің қолданылу аясынан шығарылады.
Сингапур Сингапурға импортқа тыйым салуды немесе импортты автоматты емес лицензиялау режимін реттейтін заңдарда, қаулыларда және басқа шараларда көзделген өнімдердің тізімін өзгертуге және/немесе ұлғайтуға қатысты құқық пен икемділікті өзіне қалдырады.
А. Комиссиялық агенттердің көрсетілетін қызметтері

(КОП 621**, за исключением КОП 62117)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
B. Услуги оптовой торговли
Услуги оптовой торговли, за исключением фармацевтических и медицинских товаров и хирургических и ортопедических инструментов (КОП 622**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
C. Услуги розничной торговли
Розничная торговля фармацевтическими, медицинскими и ортопедическими товарами (CPC 63211)
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги розничной торговли, за исключением
(а) пищевых продуктов, напитков и табачных изделий;
(b) фармацевтических товаров и медицинских товаров;
(с) продажи автотранспортных средств
(КОП 632**)
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Розничная торговля пищевыми продуктами, напитками и табачными изделиями (КОП 6310)
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются
Продажа только автомобилей:
Услуги по оптовой продаже автомобилей
(КОП 61111)
Розничная продажа автомобилей
(КОП 61112)
Продажи деталей и принадлежностей автомобилей
(КОП 61130)
Продажи мотоциклов и снегоходов и соответствующих деталей и принадлежностей
(КОП 61210)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
D. Франчайзинговые услуги
Франчайзинговые услуги (КОП 8929**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются

Фармацевтикалық және медициналық тауарлар мен косметиканы қоспағанда, комиссиялық агенттердің көрсетілетін қызметтер (НӨС 62117 қоспағанда, НӨС 621**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
В. Көтерме сауданың көрсетілетін қызметтері
Фармацевтикалық және медициналық тауарлар мен хирургиялық және ортопедиялық аспаптарды қоспағанда, көтерме сауданың көрсетілетін қызметтері (НӨС 622**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
С. Бөлшек сауданың көрсетілетін қызметтері
Фармацевтикалық, медициналық және ортопедиялық тауарлардың бөлшек саудасы (НӨС 63211)
(1) Міндеттемел ер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Мыналарды:
(а) тамақ өнімдерін, сусындар және темекі өнімдерін;
(ъ) фармацевтикалық тауарларды және медициналық тауарларды;
(с) автокөлік құралдарын сатуды қоспағанда бөлшек саудада керсетілетін қызметтер
(НӨС 632**)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттеме лер
қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Тамақ өнімдеріннің, сусындардың және темекі өнімдерінің бөлшек саудасы
(НӨС 6310)
(1) Міндетгемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Міндеттемелер қабылданбайды
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Тек автомобильдерді сату:
Автомобильдерді көтерме сату бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС61111)
Автомобильдердің бөлшек сатылымы (НӨС 61112)
Автомобильдің
детальдары мен керек- жарақтарын сату (НӨС 61130)
Мотоциклдер мен қарда жүретін көліктерді және тиісті детальдары мен керек-жаракдарын сату (НӨС 61210)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
D. Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер
Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер
(НӨС 8929**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды

5.      УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
Услуги в области образования для взрослых (КОП 92400)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Краткосрочные программы обучения, включая курсы английского языка (КОП 92900**)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
6.       УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Услуги по сбору отходов, за исключением управления опасными отходами (КОП 94020**)
(1)      Обязательства не принимаются, за исключением консалтинговых услуг
(2)      Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением того, что сборщик отходов должен быть зарегистрирован в Сингапуре. Количество общественных сборщиков отходов ограничено количеством географических секторов в Сингапуре.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются, за исключением консалтинговых услуг
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Санитарная обработка и аналогичные услуги (КОП 9403)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по очистке отработанных газов (КОП 9404)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по борьбе с шумом (КОП 9405)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
8. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНОЙ ОБЛАСТИ
Услуги в области медицины (КОП 93121, 93122)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам. Количество новых иностранных врачей, регистрируемых каждый год, может быть ограничено в зависимости от общего количества врачей.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги в области стоматологии (КОП 93123)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Ветеринарные услуги (КОП 932)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются

5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 92400)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Ағылшын тілі курстарын қоса алғанда, қысқа мерзімді оқыту бағдарламалары
(НӨС 92900**)
(1) Шектеулержоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қауіпті қалдықтарды басқаруды қоспағанда, қалдықгарды жинау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 94020*)
(1) Консалтингтік қызметтерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Қалдықтарды жинаушы Сингапурда тіркелуге тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
Қоғамдық қалдықтарды жинаушылардың саны Сингапурдағы географиялық секторлардың санымен шектеледі.
(4) Деңгейлес
міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Консалтинг қызметтерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Санитариялық өңдеу және ұқсас көрсетілетін қызметтер (НӨС 9403)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Пайдаланылған газдарды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 9404)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Шуға қарсы күрес бойынша көрсетілетін қызметтері (НӨС 9405)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
8. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНДАҒЫ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК САЛАДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Медицина саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС 93121,93122)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндетгемелер қабылданбайды. Жыл сайын тіркелетін жаңа шетелдік дәрігерлердің саны дәрігерлердің жалпы санына байланысты шектелуі мүмкін.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Медицина саласындағы көрсетілетін қызметтер
(НӨС 93121,93122)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндетгемелер қабылданбайды. Жыл сайын тіркелетін жаңа шетелдік дәрігерлердің саны дәрігерлердің жалпы санына байланысты шектелуі мүмкін.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 93123)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер
(НӨС 932)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды

9.      ТУРИЗМ И СВЯЗАННЫЕ С НИМ УСЛУГИ
A. Услуги гостиниц и ресторанов (включая услуги общественного питания)
Услуги гостиниц и прочих мест временного проживания (КОП 641)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги общественного питания, за исключением услуг по подаче еды в заведениях общественного питания, находящихся в ведении государства (КОП 642**)
Услуги по подаче напитков для потребления на месте, за исключением услуг по подаче напитков в заведениях общественного питания, находящихся в ведении государства (КОП 643**)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением того, что только гражданин или резидент Сингапура может подать заявку на получение лицензии на управление заведением общественного питания в личном качестве. Чтобы предоставлять услуги общественного питания и/или напитков в Сингапуре, иностранный поставщик услуг должен зарегистрироваться в качестве компании с ограниченной ответственностью в Сингапуре и подать заявку на получение лицензии заведения общественного питания от имени компании с ограниченной ответственностью.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением того, что только гражданин или резидент Сингапура может подать заявку на получение лицензии на управление заведением общественного питания в личном качестве. Чтобы предоставлять услуги общественного питания и/или напитков в Сингапуре, иностранный поставщик услуг должен зарегистрироваться в качестве компании с ограниченной ответственностью в Сингапуре и подать заявку на получение лицензии заведения общественного питания от имени компании с ограниченной ответственностью.
(4)      Обязательства не принимаются
B. Туристические агентства и услуги туроператоров
Туристические агентства и услуги тур операторов (КОП 7471)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
C. Услуги экскурсионных бюро
Услуги экскурсионных бюро (КОП 7472)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются

9. ТУРИЗМ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Қонақ үйдің және мейрамхананың көрсетілетін қызметтері (қоғамдық тамақтандырудың көрсетілетін кызметтерін қоса алғанда)
Қонақ үй мен басқа да уақытша туру орындарының көрсетілетін қызметтері (НӨС 641)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Мемлекеттің қарамағындағы қоғамдық тамақтану орындарында тамақ беру бойынша керсетілетін қызметтерді қоспағанда, қоғамдық тамақтандырудың керсетілетін қызметтері3 (НӨС 642**)
Мемлекеттің қарамағындағы қоғамдық тамақгану орындарында сусындар беру бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, сол жерде тұтыну үшін сусындарды беру бойынша көрсетілетін қызметтер4 (НӨС 643**)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Сингапурдың азаматы немесе резиденті ғана жеке түрде қоғамдық тамақгандыру орнын басқаруға лицензия алуға өтініш бере алатынын қоспағанда, басқа шектеулер жоқ. Сингапурда қоғамдық тамақтандыру және/немесе сусын сату қызметтерін ұсыну үшін шетелдік көрсетілетін қызметтері беруші Сингапурда жауапкершілігі шектеулі компания ретінде тіркелуге және жауапкершілігі шектеулі компания атынан тамақтандыру орнына лицензия алуға өтініш беруі тиіс.
(4) Деңгейлес
міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Сингапурдың азаматы немесе резиденті ғана жеке түрде қоғамдық тамақтандыру орнын басқаруға лицензия алуға өтініш бере алатынын қоспағанда, басқа шектеулер жоқ. Сингапурда қоғамдық тамақтандыру және / немесе сусын сату қызметтерін ұсыну үшін шетелдік керсетілетін өызметтері беруші Сингапурда жауапкершілігі шектеулі компания ретінде тіркелуге және жауапкершілігі шектеулі компания атынан тамақтандыру орнына лицензия алуға өтініш беруге тиіс.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
3 Әуе және теңіз көлігіндегі қоғамдық тамактандыру қызметтерін қоспағанда
4 Әуе және теңіз көлігіндегі қоғамдық тамақтандыру қызметтерін қоспағанда
В. Туристік агенттіктер және туроператорлардың көрсетілетін қызметтері
Туристік агенттіктер және туроператорлардың көрсетілетін қызметтері (НӨС 7471)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
С. Экскурсиялық бюролардың көрсетілетін қызметтері
Экскурсиялық бюролардың көрсетілетін қызметтері (НӨС 7472)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды

10.       УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ
A. Услуги по организации развлечений (включая театральные услуги, услуги по организации живых выступлений и цирковые услуги) (КОП 9619)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
С. Услуги библиотек, архивов, музеев и других услуг в области культуры
Услуги библиотек (КОП 96311)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
11.       ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A.       Услуги морского транспорта
Услуги морского транспорта
Услуги охватывают:
Грузовые перевозки КОП 7212, за исключением каботажных перевозок
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Если следующие услуги не подпадают под действие обязательства, закрепленного в статье XXVIII(c)(ii) ГАТС, они будут предоставляться международным морским поставщикам на разумных и недискриминационных условиях:
- Лоцманские услуги;
- Буксировка и помощь при буксировке;
- Снабжение топливом, продовольствием и водой;
- Сбор мусора и балласта; удаление отходов;
- Услуги капитана порта;
- Аварийные навигационные средства;
- Ремонтные сооружения;
- Якорная стоянка; и
- Другие береговые эксплуатационные службы, необходимые для эксплуатации судов, включая связь, водоснабжение и электроснабжение.
Вспомогательные услуги по морскому транспорту:
Услуги экспедиторского агентства
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Вспомогательные услуги по морскому транспорту:
Брокерские услуги
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Вспомогательные услуги по морскому транспорту:
Международные буксировки
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Вспомогательные услуги по морскому транспорту:
Классификационные общества, за исключением предусмотренных законом услуг для судов под сингапурским флагом
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
F.      Услуги автодорожного транспорта
Услуги по техническому обслуживанию и ремонту автомобилей (КОП 61120)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги автомобильных стоянок (КОП 74430)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
G. Транспортировка нефти и газа
Транспортировка нефти и газа (КОП 71310)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются

10. БОС УАҚЫТТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Ойын-сауықты (театрдың көрсетілетін қызметтерін, жанды қойылымдарды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және цирктің көрсетілетін қызметтерін қоса алғанда) ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 9619)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
С. Мәдениет саласында кітапханалардың, архивтердің, музейлердің көрсетілетін қызметтері және мәдениет саласындағы басқа да көрсетілетін қызметтер
Кітапханалардың көрсетілетін қызметтері
(НӨС 96311)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
11. КӨЛІКТІҢ ҚЫЗМЕТТЕРІ
А. Теңіз көлігінің көрсетілетін қызметтері
Теңіз көлігінің көрсетілетін қызметтері
Көрсетілетін қызметтер мыналарды қамтиды:
Каботаж тасымалын қоспағанда, жүк тасымалы НӨС 7212,
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Егер мынадай көрсетілетін қызметтер ГАТС- тың XX VIII(c)(ii)- бабында бекітілген міндеттеменің қолданылу аясына жатпаса, олар халықаралық теңіз өнім берушілеріне ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттарда ұсынылатын болады:
- Лоцмандық көрсетілетін қызметтер;
- Сүйретіп жүзу және сүйретіп жүзудегі көмек көрсету;
- Отынмен, азық- түлікпен және сумен жабдықтау;
- Қоқыс пен балласты жинау; қалдықтарды жою;
- Порт капитанының көрсетілетін қызметтері;
- Авариялық навигациялық құралдар;
- Жөндеу құрылыс жайлары;
- Зәкір тұрағы;
және
- Байланысты, сумен жабдықтауды және электрмен жабдықтауды қоса алғанда, кемелерді пайдалануға қажетті басқа да жағалаудағы пайдалану қызметтері.
Теңіз көлігі бойынша қосалқы көрсетілетін қызметтер:
Экспедиторлық агенттіктің көрсетілетін қызметтері
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Теңіз көлігі бойынша қосалқы көрсетілетін қызметтер:
Брокерлік көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Теңіз көлігі бойынша қосалқы көрсетілетін қызметтер:
Халықаралық сүйретіп жүзу
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Теңіз көлігі бойынша қосалқы көрсетілетін қызметтер:
Сингапурдың туы бар кемелер үшін занда көзделген көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, сыныптау қоғамдары
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
F. Автожол көлігінің көрсетілетін қызметтері
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша керсетілетін қызметтер
(НӨС 61120)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Автомобиль тұрақтарының көрсетілетін қызметтері
(НӨС 74430)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
G. Мұнай мен газды тасымалдау
Мұнай мен газды тасымалдау
(НӨС 71310)
(1) Міндеттемел ер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды

12. ПРОЧИЕ УСЛУГИ, НЕ ВКЛЮЧЕННЫЕ В ДРУГИЕ КАТЕГОРИИ
Услуги по стирке, чистке и окраске (КОП 9701)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Парикмахерские и другие услуги салонов красоты (КОП 9702)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
Услуги по организации похорон, кремации и захоронение, за исключением услуг по содержанию кладбищ, уходу за могилами и захоронениями (КОП 97030**)
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам
(1)      Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются
ПРИЛОЖЕНИЕ 2-1
к Соглашению между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
ПЕРЕЧНИ СПЕЦИФИЧЕСКИХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
ПЕРЕЧЕНЬ СПЕЦИФИЧЕСКИХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ КАЗАХСТАНА
Пояснительная записка
Классификация секторов услуг в настоящем перечне основана на предварительной Классификации основных продуктов (далее – КОП) Статистического управления Организации Объединенных Наций
1991 года, если на иное не указывает отсутствие номера КОП. Порядок отражает очередность отраслевой классификации услуг, используемая
в документе ГАТТ MTN.GNS/W/120 от 10 июля 1991 года. Перечень специфических обязательств соответствует руководящим принципам, изложенным в документах ГАТТ MTN.GNS/W/164 от 3 сентября 1993 года и MTN.GNS/W/164/Add.1 от 30 ноября 1993 года.
Использование "**" в отношении отдельных кодов КОП указывает на то, что конкретное обязательство для этого кода не должно распространяться на весь спектр услуг, охватываемых этим кодом.
Перечень обязательств, приведенный ниже (далее именуемый "настоящий перечень"), указывает на секторы услуг, либерализованные в соответствии со статьями 2.3 (Доступ на рынок), 2.4 (Национальный режим) и 2.5 (Дополнительные обязательства), и, посредством оговорок, ограничений по доступу на рынок и национальному режиму, которые применяются к услугам и поставщикам услуг Сингапура в этих секторах. Настоящий перечень состоит из следующих элементов:
первая колонка, в которой указываются сектор или подсектор,
в которых Казахстан берет на себя обязательства, и охват либерализации, к которому применяются оговорки;
второй столбец, в котором описаны применимые оговорки

12. БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН ӨЗГЕ ДЕ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Жуу, тазалау және бояу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 9701)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер женіндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Шаштараздар және басқа да сұлулық салондарының көрсетілетін қызметтері (НӨС 9702)
(1) Міндетгемелер қабылданбайды *
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Зираттарды күтіп-ұстау, бейіттер мен қабірлерді күту бойынша көрсетілетін қызметтері қоспағанда, жерлеуді, кремациялауды және көмуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
(НӨС 97030**)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеупер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Міндеттемелер қабылданбайды
Қазақстан Республикасы мен
Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы
келісімге
2-1-ҚОСЫМША
ЕРЕКШЕЛІКТІ МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІҢ ТІЗБЕЛЕРІ ҚАЗАҚСТАННЫҢ ЕРЕКШЕЛІК МІНДЕТТЕМЕЛЕРІНІҢ ТІЗБЕСІ
Түсіндірме жазба
1. Осы тізбедегі көрсетілетін қызметтер секторларының сыныптамасы, егер НӨС нөмірінің болмауы өзгешені көрсетпесе, 1991 жылғы Біріккен Ұлттар Ұйымы Статистика басқармасының алдын ала Негізгі өнімдерінің сыныптамасына (бұдан әрі - НӨС) негізделген. Тәртіп 1991 жылғы 10 шілдедегі ГАТТ MTN.GNS/W/120 құжатында пайдаланылатын көрсетілетін қызметтердің салалық сыныптамасының кезектілігін көрсетеді. Ерекшелікті міндеттемелердің тізбесі 1993 жылғы 3 қыркүйектегі ГАТТ MTN.GNS/W/164 және 1993 жылғы 30 қарашадағы MTN.GNS/W/164/Add.l құжаттарында жазылған басшы қағидатғарға сәйкес келеді.
2. Жекелеген НӨС кодтарына қатысты "**" пайдалану осы кодқа арналған ерекшелікті міндеттеме осы кодта қамтылатын көрсетілетін қызметтердің барлық спектріне қолданылмауға тиіс екенін көрсетеді.
3. Төменде келтірілген (бұдан әрі "осы тізбе" деп аталатын) міндеттемелер тізбесі 2.3 (Нарыққа қол жеткізу), 2.4 (Ұлттық режим) және 2.5 (Қосымша міндеттемелер)-баптарға сәйкес ырықтандырылған көрсетілетін қызметтердің секторларын көрсетеді және ескертпелер арқылы осы секторларда Сингапурдың көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілеріне қолданылатын нарыққа және ұлттық режимге қол жеткізу жөніндегі шектеулерді көрсетеді. Осы тізбе мынадай элементтерден тұрады:
(a) Қазақстан Республикасы өзіне міндеттемелер алатын сектор немесе кіші сектор және ескертпелер қолданылатын ырықтандыруды қамту көрсетілетін бірінші баған;

к статье 2.3 (Доступ на рынок) в секторе или подсекторе, указанных в первом столбце;
в третьем столбце описываются применимые оговорки к статье 2.4 (Национальный режим) в секторе или подсекторе, указанных в первом столбце; и
четвертая колонка, в которой описываются конкретные обязательства по мерам, влияющим на трансграничную поставку услуг и учреждение предприятий в секторах услуг,
не подлежащих включению в перечень в соответствии
со статьей 2.3 (Доступ на рынок) и статьей 2.4 (Национальный режим).
Без ущерба положениям статьи 2.3 (Доступ на рынок),
нет необходимости указывать в настоящем перечне недискриминационные требования в отношении организационно-правовой формы предприятия, чтобы они сохранялись или принимались Казахстаном.
Настоящий перечень не включает меры, относящиеся
к квалификационным требованиям и процедурам, техническим стандартам и требованиям лицензирования, если они не представляют собой ограничение доступа на рынок или национального режима в значении статьи 2.3 (Доступ на рынок) и статьи 2.4 (Национальный режим).
Эти меры (например, необходимость получения лицензии, обязательств по универсальному обслуживанию и признания квалификаций
в регулируемых секторах, а также необходимость сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и необходимость иметь юридическое место жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не указаны, в любом случае применяются в отношении услуг и поставщиков услуг Сингапура.
Настоящий перечень не применяется к мерам, затрагивающим недвижимое имущество, включая, помимо прочего, меры, затрагивающие владение, продажу, покупку, развитие и управление недвижимым имуществом.
В соответствии с подпунктом 3(с) статьи 1.3 (Охват) настоящий перечень не применяется к субсидиям или грантам, предоставляемым Стороной, включая кредиты, гарантии и страхование при государственной поддержке; или любым условиям, связанным с получением
или продолжающимся получением таких субсидий или грантов, независимо от того, предоставляются ли такие субсидии исключительно внутренним услугам, потребителям услуг или поставщикам услуг.
Способ (ы) поставки:
(1) Трансграничная поставка; (2) Потребление за рубежом; (3) Коммерческое присутствие; (4) Присутствие физических лиц
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
Ограничения по национальному режиму
Дополнительные обязательства
I.       ГОРИЗОНТАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
ВСЕ СЕКТОРЫ/ПОДСЕКТОРЫ, ВКЛЮЧЕННЫЕ В НАСТОЯЩИЙ ПЕРЕЧЕНЬ
Услуги, закупаемые недропользователями в рамках инвестиционных контрактов

(b) бірінші бағанда көрсетілген секторда немесе кіші секторда 2.3-бапқа (Нарыққа қол жеткізу) қолданылатын ескертпелер сипатталатын екінші баған;
(c) үшінші бағанда бірінші бағанда көрсетілген секторда немесе кіші секторда 2.4-бапқа (Ұлттық режим) қолданылатын ескертпелер сипатталады; және
(d) көрсетілетін қызметтердің трансшекаралық берілуіне жеткізуге және 2.3-бапқа (Нарыққа қол жеткізу) және 2.4-бапқа (Ұлттық режим) сәйкес тізбеге енгізілуге жатпайтын көрсетілетін қызметтер секторларында кәсіпорындар құруға ықпал ететін шаралар бойынша нақты міндеттемелер сипатталатын төртінші баған.
4. 2.3-баптың (Нарыққа қолжеткізу) ережелеріне нұқсан келтірмей, осы тізбеде кәсіпорынның ұйымдастыру-құқықтық нысанына қатысты кемсітпейтін талаптарды Қазақстанның сақтауы немесе қабылдауы үшін көрсетудің қажеттілігі жоқ.
5. Осы тізбеде, егер 2.3-баптың (Нарыққа қол жеткізу) және 2.4-баптың (Ұлттық режим) мәнінде нарыққа немесе ұлттық режимге қол жеткізуді шектеуді білдірмесе, біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттар мен лицензиялау талаптарына қатысты шаралар қамтылмайды. Бұл шаралар (мысалы, лицензия алу қажеттілігі, әмбебап қызмет корсету міндеттемелері және реттелетін секторлардағы біліктілікті тану қажеттілігі, сондай-ақ арнаулы емтихандарды, оның ішінде тіл бойынша емтихандарды тапсыру қажеттілігі және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақта заңды тұрғылықты жері болу қажеттілігі), тіпті көрсетілмесе де, кез келген жағдайда Сингапурдың көрсетілетін қызметтеріне және керсетілетін қызметтерді берушілеріне қолданылады.
6. Осы тізбе өзгелерден басқа жылжымайтын мүлікті иеленуді, сатуды, сатып алуды, дамытуды және басқаруды қозғайтын шараларды қоса алғанда, жылжымайтын мүлікті қозғайтын қатысты шараларға қолданылмайды.
7. 1.3-баптың (Қамту) 3(c) тармақшасына сәйкес осы тізбе мемлекеттік қолдау кезіндегі кредиттерді, кепілдіктерді және сақтандыруды қоса алғанда, Тарап ұсынатын субсидияларға немесе гранттарға; немесе мұндай субсидиялар тек ішкі көрсетілетін қызметтерге, көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға немесе көрсетілетін қызметтерді берушілерге берілетініне-берілмейтініне қарамастан, осындай субсидияларды немесе гранттарды алуға немесе алуды жалғастыруға байланысты кез келген шарттарға қолданылмайды.
Өнім беру тәсілдері: (1) Трансшекаралық өнім беру; (2) Шетелде тұтыну; (3) Коммерциялық қатысу; (4) Жеке тұлғалардың қатысуы
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізуді шектеу
Ұлттық режим бойынша шектеу
Қосымша міндеттемелер
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Осы тізбеге енгізілген секторлар/кіші секторлар
Инвестициялық келісімшарттар шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылар сатып алатын көрсетілетін қызметтер

(1), (2), (3)
При осуществлении операций по недропользованию:
- Казахстан может потребовать от инвесторов при закупке услуг приобретать до 50 % таких услуг у юридических лиц Казахстана.
- После 2022 года инвестор должен предусмотреть предоставление 20 % условной скидки для любого юридического лица Казахстана, в котором по крайней мере 50 % квалифицированных работников субподрядчика являются гражданами Казахстана, при условии, что юридическое лицо Казахстана соответствует стандартам и качественным характеристикам, установленным в тендерной документации.
Коммерческое присутствие
(3)      Коммерческое присутствие допускается в форме юридического лица Казахстана, филиалов и представительств, учрежденных в Казахстане юридическим лицом другой Стороны.
Филиалы и представительства другой Стороны не рассматриваются как юридические лица.
Представительства юридического лица другой Стороны и неправительственных организаций не вправе предоставлять услуги на коммерческой основе на территории Казахстана.
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в части II (Специфические секторальные обязательства) ниже.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением, указанных в приложении 4 – 1 (Перечень обязательств Казахстана для главы по перемещению физических лиц).
(4) Обязательства
не принимаются,
за исключением, указанных
в приложении 4 – 1 (Перечень обязательств Казахстана для главы по перемещению физических лиц).
II.      СПЕЦИФИЧЕСКИЕ СЕКТОРАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
1.      ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A.      Профессиональные услуги
(а) Юридические услуги (консультации, представительство и участие в арбитражных делах и процедурах примирения) по законодательству юрисдикции, где поставщик услуг квалифицирован в качестве юриста и по международному праву, за исключением:
- нотариальных услуг
- уголовного законодательства Казахстана (часть КОП 861*).
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(b) Аудиторские услуги (услуги по финансовому аудиту КОП 86211) и услуги по проверке счетов (КОП 86212)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
- аудиторские компании и аудиторы должны иметь договоры с аудиторской компанией – юридическим лицом Казахстана, которая подписывает аудиторский отчет.
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана путем создания товарищества с ограниченной ответственностью.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.

(1), (2), (3) Жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүзеге асыру кезінде:
- Қазақстан көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде инвесторлардан осындай көрсетілетін қызметтердің 50%-ына дейінгісін Қазақстанның заңды тұлғаларынан сатып алуын талап ете алады.
- 2022 жылдан кейін инвестор Қазақстанның заңды тұлғасы тендерлік құжаттамада белгіленген стандарттар мен сапалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда, өзінде қосалқы мердігердің білікті жұмыскерлерінің кем дегенде 50%-ы Қазақстан азаматтары болып табылатын Қазақстанның кез келген заңды тұлғасы үшін шартты түрде 20 % жеңілдік      ұсынуды кездеуге тиіс.
Коммерциялық қатысу
(3) Коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы, Қазақстанда екінші Тараптың заңды тұлғасы құрған филиалдар және өкілдіктер нысанында жол беріледі.
Екінші Тараптың филиалдары мен өкілдіктері заңды тұлға ретінде қаралмайды.
Екінші Тарап заңды тұлғасының және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдіктері Қазақстанның аумағында коммерциялық негізде көрсетілетін қызметтерді ұсынуға құқылы емес.
(3) Төменде II бөлікте (Ерекшелікті секторлық міндеттемелердің) көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) 4-1-қосымшада (Қазақстанның жеке тұлғалардың орын ауыстыруы жөніндегі тарауға арналған міндеттемелерінің тізбесі) көрсетілгенді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(4) 4-1-қосымшада (Қазақстанның жеке тұлғалардың орын ауыстыруы жөніндегі тарауға арналған міндеттемелерінің тізбесі) көрсетілгенді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
II ЕРЕКШЕЛІКТІ СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіби көрсетілетін қызметтер
(а) Юрисдикция заңнамасы бойынша көрсетілетін заң қызметтері (консультациялар, өкілдік ету және төрелік істер мен татуласу рәсімдеріне қатысу), онда көрсетілетін қызметтерді беруші:
- нотариаттық көрсетілетін қызметтерді
- Қазақстанның қылмыстық заңнамасын (НӨС 861 бөлігін*) қоспағанда, халықаралық кұқық бойынша да заңгер ретінде сараланады
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ.
(3) Шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(3) Шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(b) Аудиторлық көрсетілетін қызметтер (НӨС 86211 қаржылық аудит бойынша көрсетілетін қызметтер) және шоттарды тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 86212)
(1), (2) Мынаны:
- Аудиторлық компаниялар мен аудиторлардың1 аудиторлық есепке қол қоятын аудиторлық компания - Қазақстанның заңды тұлғасымен шарттары болуға тиіс жағдайды қоспағанда шектеулер жоқ.
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға жауапкершілігі шектеулі серіктестік құру арқылы Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген2 жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1), (2)
"Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілдергенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
1 Осы ақпарат тек транспаренттілік мақсатында ғана ұсынылады: Аудиторлық көрсетілетін қызметтерге арналған осы шарт Қазақстан Республикасының заңнамасына еәйкес мұндай шарттың жарамды болуы үшін әдетте талап етілетін ережелерге қосымша құпиялылыққа және кәсіби ұйымда мүшелікке қойылатын талаптарға қатысты ережелерді қамтуға тиіс.
2 Осы ақпарат тек транспаренттілік мақсатында ғана ұсынылады: 1. Аудиторлық ұйым жалдаған кемінде үш аудитор Қазақстанның біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігін иеленуге тиіс. 2. Қазақстанның аумағында заңды тұлғаны құру үшін шетелдік аудиторлық компания Халықаралық бухгалтерлер федерациясына мүше ұйымға мүше болуға немесе резиденттік орны бойынша құзыретті уәкілетті органда тіркелуге болуға тиіс.

(b) Бухгалтерские услуги и услуги по составлению баланса (КОП 86213, 86219 и 8622, за исключением налоговых деклараций)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(c)      Услуги в области налогообложения
(КОП 863)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(d) Услуги в области архитектуры (КОП 8671)
(g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию
(КОП 8674)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
- оказание услуг разрешается только при наличии правового договорного отношения с юридическим лицом Казахстана, обладающим лицензией на оказание архитектурных и инженерных услуг, выданной уполномоченным органом Казахстана.
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(e)       Инженерные услуги
(КОП 8672)
(f)Комплексные инженерные услуги (КОП 8673)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(h) Специализированные медицинские услуги (КОП 93122)
(1)       Обязательства не принимаются*
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующих:
- коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(h) Общие медицинские услуги, относящиеся только к физиотерапии, гомеопатии, акупунктуре, фитотерапии
(часть КОП 93121*), за исключением:
- принудительного медицинского лечения людей, страдающих психическими расстройствами и совершивших опасные для безопасности общества действия;
- лечения наркоманов;
- отдельных видов обследований, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная медицина).
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
- компенсации расходов за медицинские услуги, входящие в пакет услуг, предоставляемых в рамках системы государственных гарантий обеспечения граждан Казахстана бесплатной медицинской помощью.
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана;
- доля иностранного участия в уставном капитале юридического лица не должна превышать 49 %.
Для оказания медицинских услуг необходимо получить лицензию, которая выдается уполномоченным органом на основании требований квалификации, сертификации, стандартизации и аккредитации. Требуется уровень знания казахского или русского языков, достаточный для выполнения профессиональной деятельности.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(i)      Ветеринарные услуги
(КОП 9320)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана;
- доля иностранного участия в уставном капитале юридического лица не должна превышать 49 %.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
B.       Компьютерные и связанные с ними услуги
Компьютерные и связанные с ними услуги (КОП 84)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
C.       Услуги в области исследований и разработок
(a) Услуги по проведению исследований и экспериментальных разработок в области естественных наук (КОП 851)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(b)       Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук (КОП 852)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(c) Услуги по междисциплинарным исследованиям и экспериментальным разработкам (КОП 853)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
D. Услуги в сфере недвижимости

(b) Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер және баланс жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (салық декларацияларын қоспағанда, НӨС 86213, 86219 және 8622)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3)Шектеулер жоқ3
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніңдегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
3 Бұл ақпарат тек траснпаренттілік мақсатында беріледі: бухгалтерлік компания Халықаралық бухгалтерлер федерациясына мүше ұйымның мүшесі болуға тиіс. Бухгалтерлерді Халықаралық бухгалтерлер федерациясына мүше ұйым сертификаттауы немесе оларға тұрғылықты жері бойынша құзыретті уәкілетті орган уәкілеттік беруге тиіс.
(с) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 863)
(1) Шектеу лер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер женіндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(d) Сәулет саласындағы көрсетілетін
қызметтер (НӨС 8671)
(g) Қалаларды жоспарлау және ландшафтты жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 8674)
(1), (2)
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
- қызметтерді көрсетуге Қазақстанның уәкілетті органы берген сәулет және инженерлік қызметтерді керсетуге лицензиясы бар Қазақстанның заңды тұлғасымен құкықтық шарттық қатынастары болған кезде ғана рұқсат беріледі.
(3) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1), (2)
"Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (НӨС 8672)
(f) Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (НӨС 8673)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген4 жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
4 Жергілікті, сол сияқты шетелдік көрсетілетін қызметтерді берушілер үшін жергілікті уәкілетгі органдардан рұқсат алу талап етіледі, ол қалалық жоспарлау мен тарихи және табиғи объектілерді қорғауға байланысты өлемшарттар бойынша берілетін болады.
(һ) Мамандандырылған медициналық керсетілетін қызметтер (НӨС 93122)
(1) Міндеттемелер
қабылданбайды *
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міңдеттемелер қабылданбайды.
(һ) Мыналарды қоспағанда, физиотерапияға, гомеопатияға, акупунктураға, фитотерапияға ғана қатысты жалпы медициналық көрсетілетін қызметтер (бөлік НӨС 93121*):
- психикасының бұзылуынан зардап шегетін және қоғамның қауіпсіздігіне қауіпті әрекет жасаған адамдарды мәжбүрлеп медициналық емдеу;
- нашақорларды емдеу;
- құқықтық жауаптылықты белгілеу үшін (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік медицина), мемлекеттік жәрдемақыларды төлеуге қажетті зерттеп-қараудың жекелеген түрлері (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты белгілеу).
(1), (2)
Мынаны:
- Қазақстан азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі шеңберінде ұсынылатын көрсетілетін қызметтер топтамасына кіретін медициналық көрсетілетін қызметтер үшін шығыстардың өтемақысын қоспағанда, шектеулер жоқ.
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген;
- заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы шетелдік қатысу үлесі 49%-дан аспауға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
Медициналық қызметтер корсету үшін біліктілік талаптары, сертификаттау, стандарттау және аккредиттеу негізінде уәкілетті орган беретін лицензия алу қажет. Кәсіби қызметті орындау үшін қазақ немесе орыс тілдерін жеткілікті түрде білу деңгейі талап етіледі.
(1), (2)
"Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(і) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер НӨС 9320)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген;
- заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы шетелдік қатысу үлесі 49%-дан аспауға тиіс дегенді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
В. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (НӨС 84)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
С. Зерттеулер мен әзірлемелер саласындағы көрсетілетін қызметтер
(а) Жаратылыстану ғылымдары саласында зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨП 851)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(ь) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(с) Пәнаралық зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨП 853)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер женіндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
D. Жылжымайтын мүлік саласындағы корсетілетін қызметтер

Услуги по управлению жилой и нежилой недвижимостью на платной или контрактной основе (КОП 82201, 82202)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
E. Услуги по аренде/лизингу без операторов
(a)      Услуги по лизингу или аренде судов без оператора (КОП 83103)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(b) Услуги по аренде и лизингу воздушных судов без оператора (КОП 83104)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(c) Услуги по лизингу или аренде других видов сухопутного транспортного оборудования без оператора (КОП 83105)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(d) Относящиеся к прочим машинам и оборудованию
(КОП 83106 - 83109)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(e)      Услуги по лизингу или аренде товаров для личного и домашнего пользования (КОП 832)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
F.       Прочие деловые услуги
(a)       Услуги в области рекламы (КОП 871)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(b) Услуги по исследованию рынка (КОП 86401)
(c) Консультационные услуги в сфере управления (КОП 8650)
(d) Услуги, связанные с консультациями
по вопросам управления
(КОП 866*)
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(e) Услуги по техническим испытаниям и анализам (КОП 8676)
(1), (2) Нет ограничений только в отношении тестирования образцов пород, осуществляемого в связи с горнорудными работами и в целях охраны окружающей среды, и при условии наличия лицензии и разрешений.
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1), (2)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(f) Услуги, относящиеся к охоте (только в отношении развития спортивной охоты
КОП 88130*) и лесного хозяйства
(часть КОП 88140*)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
g) Услуги, связанные с рыболовством, только в случае оказания услуг по развитию спортивной рыбалки:
Услуги, относящиеся к рыболовству
(КОП 882*), касающиеся:
- технологий по воспроизводству и выращиванию рыбы,
- технологий по переработке рыбы.
Услуги, относящиеся к рыболовству
(КОП 882*), затрагивающие:
- формирование экипажа рыболовных судов;
- выращивание икры рыб.
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(h) Услуги в области горнодобывающей промышленности

Ақылы немесе келісімшарттық негізде тұрғын және тұрғын емес жылжымайтын мүлікті басқару бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨП 82201, 82202)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мыналарды:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Е. Операторларсыз жалдау / лизинг бойынша көрсетілетін қызметтер
(а) Операторсыз кемелердің лизингі немесе оларды жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 83103)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(ь) Операторсыз әуе кемелерін жалдау және олардың лизингі бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 83104)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жок
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(с) Жерүсті көлік құралдарының басқа түрлерін операторсыз жалдау және лизинг бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 83105)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(d) Басқа да машиналар мен жабдықтарға қатысты (НӨС 83106 -83109)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(е) Жеке және үйде пайдалану үшін тауарларды лизингі немесе оларды жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 832)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
F. Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 871)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(b) Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 86401)
(c) Басқару саласындагы консультациялық көрсетілетін қызметтер (НӨС 8650)
(d) Басқару мәселелері бойынша консультацияларға байланысты көрсетілетін қызметтер (НӨС 866*)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(е) Техникалық сынақтар мен талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 8676)
(1), (2)
Тау-кен жұмыстарына байланысты және қоршаған ортаны қорғау мақсатында және лицензиялар мен рұқсаттар болған кезде жүзеге асырылатын жыныстардың үлгілерін тестілеуге ғана қатысты шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1), (2)
"Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында
көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(f) Аң аулауға (спорттық аң аулауды дамытуға ғана қатысты НӨС 88130*) және орман шаруашылығына (НӨС 88140 бөлігі *) қатысты керсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(g) Спортгық балық аулауды дамыту жөнінде қызметтер көрсеткен жағдайда ғана балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер:
Мыналарға:
- балықты молайту және өсіру бойынша технологияларға,
- балықты қайта өндеу бойынша технологияларға қатысты балық аулауға жататын көрсетілетін қызметтер (НӨС 882*).
Мыналарды:
- балық аулау кемелерінің экипажын қалыптастыруды;
- балықтардың уылдырығын өсіруді қозғайтын болатын балық аулауға жататын көрсетілетін қызметтер (НӨС 882*).
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.

(КОП 883 + 5115)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(i) Услуги, связанные с производством
(КОП 884* and 885*), только в отношении консультационных услуг
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(i) - Услуги, связанные с производством
(КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* and 8852*), только в отношении услуг, связанных с осуществлением производственного процесса, за исключением услуг, относящихся к осуществлению производственного процесса, связанного с товарами, имеющими существенное значение для национальной безопасности или обороны в соответствии с законодательством Казахстана. Права на собственность или аренду производственных мощностей не предоставляются поставщику услуг.
(1)      Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются
(2)      Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются.
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются.
(2)       Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются.
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(j)      Услуги, относящиеся к распределению энергии (КОП 887*), только в отношении консультационных услуг.
(1)      Обязательства не принимаются
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(l) Консультативные услуги по обеспечению безопасности (КОП 87302)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются.
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана;
- требуется предварительное разрешение уполномоченного органа Казахстана;
- для иностранных компаний требуется подтверждение наличия 5-летнего соответствующего опыта работы в стране происхождения.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам и при условии:
- число иностранных консультантов должно быть ограничено до 25 % от штата юридического лица Республики Казахстан, с минимальным штатом в количестве 5 человек.
(1) Обязательства не принимаются
(2) Обязательства не принимаются
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(m) Консультативные услуги в научных и технических областях, смежных с инженерной областью (КОП 8675*), за исключением
(КОП 86754)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(n)       Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда и другое транспортное оборудование)

(һ) Тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 883 + 5115)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндетгемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(і) Консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты өндіріспен байланысты көрсетілетін қызметтер (НӨС 884* және 885*)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер женіндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(і) Қазақстанның заңнамасына сәйкес ұлттық қауіпсіздік немесе қорғаныс үшін айтарлықтай маңызы бар тауарлармен байланысты өндірістік процесті жүзеге асыруға қатысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, өндірістік процесті жүзеге асыруға байланысты көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты өндіріспен байланысты керсетілетін қызметтер (НӨС 8845*, 8846*, 8848*, 8851*және 8852*). Өндірістік қуаттарды меншікке немесе жалға алу құқығы көрсетілетін қызметтерді берушіге ұсынылмайды.
(1) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, өзге жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, өзге жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды.
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Консалтингтік керсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, өзге жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, өзге жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды.
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(j) Консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты энергияны таратуға жататын көрсетілетін қызметтер (НӨС 887*)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
- коммерциялық қатысу Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін консультациялық қызметтер (НӨС 87302)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(3) Мыналарды:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген;
- қазақстан уәкілетті органының алдын ала рұқсаты талап етілетін;
- шетелдік компаниялар үшін шыққан елінде тиісті 5 жылдық жұмыс тәжірибесінің болуын растау талап етілетін жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда және шетелдік консультанттардың саны сипатында ең азы 5 адам болатын Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының штатынан 25%-ға дейін шектелуге тиіс болған жағдайда міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(m) (НӨС 86754) қоспағанда, инженерлік салаға сабақтас ғылым мен техника салаларындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (НӨС 8675*)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.

2.      КОММУНИКАЦИОННЫЕ УСЛУГИ
B.       Курьерские услуги
Курьерские услуги
(КОП 7512*) только в отношении:
- обработки адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
- обработки адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания);
- услуг по ускоренной доставке адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и товаров, и адресованной печатной продукции.
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Юридическим лицам Казахстана, в том числе с иностранным участием, оказывающим курьерские услуги, как определено в перечне, должен быть предоставлен режим не менее благоприятный, чем режим, предоставляемый национальному почтовому оператору в отношении предоставления услуг, которые не относятся к исключительным правам национального почтового оператора.
D.       Аудиовизуальные услуги
- Услуги по производству и распространению кинофильмов или видеофильмов (КОП 96113*) только в отношении продажи или проката кинофильмов или видеофильмов другим предприятиям по развлечению публики или продаже, или сдаче в аренду другим. Данные обязательства не охватывают трансляцию кинофильмов или видеофильмов, или иных схожих форм доведения до широкой публики.
(1)       Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Нет ограничений
Нет ограничений
Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
- Демонстрация кинофильмов и видеофильмов только владельцами кинотеатров (только КОП 9612*), за исключением услуг по показу фильмов, одобренных государством, в рамках фестивалей и других культурных мероприятий.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются.
(2)      Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
- Продажа теле- и радиопрограмм теле- и радиостанциям, за исключением вещания (КОП 9613*). Для ясности: данные обязательства не охватывают трансляцию теле- и радиопрограмм или другие аналогичные формы передачи широкой публике
(1)       Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)       Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)       Обязательства не принимаются
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.

2. КОММУНИКАЦИЯЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
В. Курьерлік корсетілетін кызметтер
Мыналарға ғана:
- жолданған бандерольдер мен сәлемдемелерді (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда) өңдеуге;5
- жолданған баспа өнімін (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар) өңдеуге қатысты курьерлік көрсетілетін қызметтер
(НӨС 7512*)
- жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерды, сәлемдемелер      мен тауарларды және жолданған баспа өнімдерін жылдам жеткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер6
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Тізбеде айқындалғандай курьерлік қызметтерді көрсететін Қазақстанның заңды тұлғаларына, оның ішінде шетелдік қатысуы бар заңды тұлғаларына ұлттық пошта операторының айрықша құқықтарына жатпайтын көрсетілетін қызметтерді ұсынуға қатысты ұлттық пошта операторына ұсынылатын қолайлы режимнен кем емес режим ұсынылуға тиіс.
5 "Өндеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдау мен жеткізуді қамтиды.
D. Аудиокөру көрсетілетін қызметтері
- Тек кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқаларға жалға беру үшін басқа да кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді жасау және тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 96113*).
Осы міндеттемелер кинофильмдердің немесе бейнефильмдердің трансляциясын немесе қалың жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды.
(1) Шектеул ер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
- Фестивальдар мен басқа да мәдени іс- шаралар аясында мемлекет мақұлдаған фильмдерді көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кинофильмдер мен бейнефильмдерді кинотеатр иелерінің ғана көрсетуі (тек НӨС 9612*).
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
6Көрсетілетін экспресс жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (мысалы, хаттарды, ашықхаттарды) жеткізуге арналған айтарлықтай анағұрлым жоғары тарифтерге, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен көбірек сенімділігіне қосымша жөнелту орнынан тікелей жөнелтімдерді алу, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысын қадағалау және жеткізу жолында межелі және алу пунктін өзгерту ықтималдығын, алғанын растау сияқты қосымша басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізуге арналған айтарлықтай анағұрлым жоғары тарифтер - неғұрлым шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағында ұлттық операторының жазбаша хат-хабарды жеткізгені үшін мемлекеттік базалық тарифінен 5 есе астам жоғары тарифтер.
- Хабар таратуды қоспағанда, теле және радиобағдарламаларын теле және радиостанцияларға сату (НӨС 9613*). Түсінікті болу үшін: осы міндеттемелер теле және радиобағдарламалардың қалың жұртшылыққа жеткізудің басқа да ұқсас нысандарын қамтымайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Міндеттемелер қабылданбайды.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Міндеттемелер қабылданбайды.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.

3.       СТРОИТЕЛЬНЫЕ И СВЯЗАННЫЕ С НИМИ ИНЖЕНЕРНЫЕ УСЛУГИ
Строительные и связанные с ними инженерные услуги (КОП 51), включая буровые работы.
A. Строительные работы для возведения зданий (КОП 512).
B. Строительные работы для сооружения объектов гражданского строительства (КОП 513).
C. Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, работы по монтажу оборудования (КОП 514, 516).
D. Завершение строительства и отделочные работы (КОП 517).
E. Прочие (КОП 511, 515, 518).
(1)       Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
4.      ДИСТРИБЬЮТОРСКИЕ УСЛУГИ
Обязательства не принимаются в отношении распространения следующих продуктов:
- оружие и системы вооружения, военные снаряжения и военные материалы;
- взрывчатые материалы, оборудование и приборы для взрывного дела и пиротехнические изделия;
- измерительные устройства, используемые в сфере государственного метрологического контроля и надзора;
- наркотические и психотропные средства;
- этиловый спирт (ТН ВЭД 2207, 2208907809)
A.Услуги комиссионных агентов
(КОП 61111, 6113, 6121, 621*), за исключением (КОП 62113) и части (КОП 62117) в отношении торговли фармацевтическими, парафармацевтическими и медицинскими товарами.
B. Услуги в оптовой торговле
(КОП 61111, 6113, 6121, 622*), за исключением осетровых рыб и икры.
C. Услуги в розничной торговле
(КОП 6111, 61112, 6113, 6121, 631, 61300*) только в отношении топлива, смазочных масел и жидкостей для автомобилей, 632*, за исключением 63211 в отношении торговли фармацевтическими, парафармацевтическими и медицинскими товарами.
(1)       Нет ограничений.
(2)       Нет ограничений.
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений.
(2)       Нет ограничений.
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
D.       Франчайзинговые услуги (КОП 8929)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.

3. ҚҰРЫЛЫС ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Бұрғылау жұмыстарын қоса алғанда, құрылыс және онымен байланысты инженерлік көрсетілетін кызметтер (НӨС 51).
А. Ғимараттар тұрғызуға арналған құрылыс жұмыстары (НӨС 512).
В. Азаматтық құрылыс объектілерін салуға арналған құрылыс жұмыстары (НӨС 513).
С. Дайын конструкциялардан ғимараттарды құрастыру және тұрғызу, жабдықтарды монтаждау бойынша жұмыстар (НӨС 514, 516).
D. Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (НӨС 517).
Е. Басқалары (НӨС 511,7 515, 518).
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
4. ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Мынадай өнімдерді:
- қару-жарақ және қарулану жүйесін, әскери жарақтар мен әскери материалдарды;
- жарылғыш материалдарды, жару ісіне арналған жабдықтар мен аспаптарды және пиротехникалық бұйымдарды;
- мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау саласында қолданылатын өлшеу құрылғыларын;
- есірткі және психотроптық заттарды;
- этил спиртін таратуға қатысты міндеттемелер қабылданбайды (СЭҚ TH 2207, 2208907809)
7 Траспаренттілік мақсаты үшін: осы код НӨС 5115-ті қамтиды (Тау-кен жұмыстарын жүргізу үшін алаңдарды дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер).
А. Фармацевтикалык, парафармацевтикалық және медициналық тауарлар8 саудасына қатысты комиссиялық агенттердің көрсетілетін қызметтері (НӨС 62113-ті және НӨС 62117-ның) бөлігін қоспағанда, (НӨС 61111, 6113, 6121, 621*)
В. Көтерме саудадағы көрсетілетін қызметтер (бекіре балықтар мен уылдырықты қоспағанда, (НӨС 61111, 6113, 6121, 622*)
С. Бөлшек саудадағы көрсетілетін қызметтер (НӨС6П1, 61112,6113, 6121,631, 61300*) фармацевтикалық, парафармацевтикалық және медициналық тауарларға қатысты 63211-ді қоспағанда, автомобильдерге арналған отынға жағармай мен сұйықтарға ғана қатысты 632*
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысу Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген9 жағдайды қоспағанда, шектеулер қабылданбайды.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
8 Осы ерекшелікті міндеттемелердің тізбесі тұрғысында фармацевтикалық, парафармацевтикалық және медициналық тауарлар: витаминдерді, минералдарды немесе адам организмінің дұрыс жұмыс істеуіне арналса да, ауруларды емдеуге арналмаған басқа да белсенді биологиялык заттарды; косметиканы, мақта тампондары сияқты медициналық сараптаманы қажет етпейтін ортақ пайдаланудағы тауарларды; және басқа да гигиена мен тазалық өнімдерін қамтымайды.
9 Бөлшек саудада қызметтерді көрсету үшін ұлттық режимнің негізінде жергілікті биліктің рұқсаты талап етіледі. Негізгі өлшемшарттар: халықтың тығыз қоныстануы, географиялық қашықтық, қала құрылысы және тарихи ескертіштер мен табиғи парктерді қорғау жоспары.
D. Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер (НӨС 8929)10
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысу Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
10 Осы сектордағы (НӨС 8929* бөлігі) міндеттемелер осы Ерекше міндеттемелердің тізбесінде сипатталған шараларды, көрсетілетін қызметтердің басқада секторларында жүзеге асырылуына кедергі келтірмеуге тиіс.

5.      ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ УСЛУГИ
C.       Услуги в области высшего образования (КОП 923*) только в отношении частного образования
D.       Услуги образования для взрослых
(КОП 924*) только в отношении частного образования
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Е. Другие услуги в области образования (КОП 929*)
Краткосрочные программы обучения
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
- Услуги обучающих курсов (например, курсы иностранных языков; обучение руководителей /менеджеров, компьютерные курсы); частные образовательные услуги по тестированию, образовательные программы, предлагаемые в период школьных каникул, репетиторские и подготовительные курсы.
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
6.       УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Данные обязательства распространяются только на услуги по контракту с частными компаниями.
A. Услуги по канализации только в отношении сбора и переработки промышленных жидких отходов
(часть КОП 9401*).
B. Управление твердыми / опасными отходами.
- Услуги по удалению отходов, за исключением радиоактивных отходов (КОП 9402).
- Санитарная обработка и аналогичные услуги (КОП 9403).
C. Охрана окружающей среды и климата (КОП 9404).
D. Восстановление и очистка почвы и воды (часть КОП 94060*).
E. Услуги по борьбе с шумом (КОП 94050).
F. Защита биоразнообразия и ландшафтов (часть КОП 9406*).
G. Прочие услуги по охране окружающей среды (КОП 94090).
(1) Нет ограничени
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- для услуг по канализации и управлению отходами коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.

5. БІЛІМ БЕРУДІҢ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕРІ
С. Білім беруге ғана қатысты жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (НӨС 923*).
D. Жекеше білім беруге ғана қатысты ересек адамдарға арналған білім берудің көрсетілетін қызметтері (НӨС 924*)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
- коммерциялық қатысуға Қазақстанның занды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Е. Жоғары білім беру саласындағы басқа да көрсетілетін қызметтер (НӨС 929*).
Қысқа мерзімді оку бағдарламалары
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндетгемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер женіндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
- Оқуыту курстарының көрсетілетін қызметтері (мысалы, шет тілдері курстары; басқарушыларды/ме- неджерлерді оқыту, компьютер курстары); жекеше білім берудің тестілеу бойынша көрсетілетін қызметтері, мектептегі демалыс кезеңінде ұсынылатын білім беру бағдарламалары, репетиторлық және дайындық курстары
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(3) Мынаны: коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Осы міндеттемелер жекеше компаниялармен жасалған келісімшарт бойынша көрсетілетін қызметтерге ғана қолданылады
А. Тек қана өнеркәсіптік сұйық қалдықтарды жинау мен қайта өндеуге қатысты кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 9401* бөлігі).
В. Қатты/қауіпті қалдықдарды басқару;
- Радиоактивті қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 9402).
- Санитариялық өндеу және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (НӨС 9403).
C. Қоршаған орта мен климатты қорғау (НӨС 9404).
D. Топырақ пен суды қалпына келтіру және тазарту (НӨС 94060* бөлігі).
E. Шуға қарсы күресу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 94050).
F. Биоәртүрлілік пен ландшафтыларды қорғау (НӨС 9406* бөлігі).
G. Қоршаған органы қорғау бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер (НӨС 94090).
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
Кәріз бойынша және қалдықтарды басқару бойынша көрсетілетін қызметтер үшін коммерциялық қатысу Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.

8. МЕДИЦИНСКИЕ И СОЦИАЛЬНЫЕ УСЛУГИ
Медицинские и стоматологические услуги (9312)
Стоматологические услуги (93123)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено в форме юридического лица Казахстана
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
9.      ТУРИЗМ И СВЯЗАННЫЕ С НИМ УСЛУГИ
A. Услуги отелей и ресторанов
(КОП 641**, за исключением 64191, 64192); 642; 643)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
B. Туристические агентства и услуги туроператоров (КОП 74710)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующих:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана;
- для иностранных компаний требуется подтверждение, как минимум, 5-ти летнего опыта соответствующей работы в стране происхождения
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
10.       УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ (ИНЫЕ, ЧЕМ АУДИОВИЗУАЛЬНЫЕ УСЛУГИ)
A.       Услуги по организации развлечений (включая услуги театра, живых групп и цирка) (КОП 9619)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
B.      Услуги информационных агентств (КОП 962)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующих:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана;
- доля иностранного участия в совокупности не должна превышать 20 % акций (долей) юридического лица Казахстана - собственника средства массовой информации в Казахстане;
- несмотря на вышеуказанное, иностранные информационные агентства могут получить аккредитацию в Министерстве иностранных дел Казахстана на срок, не превышающий одного года с возможностью продления на ежегодной основе.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.

8. МЕДИЦИНАЛЫҚ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Медициналық және стоматологиялық керсетілетін қызметтер
Стоматологиялық көрсетілетін қызметтер (СРС 93123)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны: коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
9. ТУРИЗМ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Отельдер мен мейрамханалардың көрсетілетін қызметтері (64191, 64192); 642; 643) қоспағанда, НӨС 641**)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны: коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндетгемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
В. Туристік агенттіктер мен тур операторлардың көрсетілетін Кызметгері (НӨС 74710)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мыналарды:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген;
шетелдік компаниялар үшін шыққан елінде кем дегенде 5 жылдық тиісті жұмыс тәжірибесі болуының растауы талап етіледі жағдайларды
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыкка қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (АУДИОКӨРУДІҢ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕРІНЕН ӨЗГЕЛЕРІ)
А. Ойын-сауық (театрдың, жанды топтардың және цирктің көрсетілетін қызметтерін қоса алғанда) ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 9619)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді Қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
В. Ақпараттық агенттіктердің көрсетілетін қызметтері (НӨС 962)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мыналарды:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның занды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген;
шетелдік қатысу үлесі жиынтығында Қазақстанның занды тұлғасы - Қазақстандағы бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иесі акцияларының (үлестерінің) 20%-нан аспауға тиіс болатын;
жоғарыда аталғанға қарамастан, шетелдік ақпараттық агенттіктер Қазақстанның Сыртқы істер министрлігінде жыл сайынғы негізде ұзарту мүмкіндігімен бір жылдан аспайтын мерзімге аккредиттеуді ала алатын жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.

11.       ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A.       Услуги морского транспорта
Международный транспорт (пассажирские и грузовые перевозки) КОП 7211 и 7212, за исключением каботажных перевозок (как определено ниже – 1)
(1) (a) Линейные перевозки: нет ограничений.
(b) Крупногабаритные перевозки и перевозки без определенного маршрута, и другие международные морские перевозки, включая пассажирские перевозки: Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(3) (a) Учреждение зарегистрированной компании в целях функционирования ее на флоте под национальным флагом Казахстана: обязательства не принимаются.
(b) Другие формы коммерческого присутствия для предоставления услуг международного морского транспорта
(как определено ниже – 2): Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Казахстана.
(4) (a) Экипажи судов: обязательства не принимаются.
(b) Ключевой персонал, нанимаемый в отношении коммерческого присутствия, как определено выше, по форме поставки 3(b): в отношении внутрикорпоративных переводов: обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) (a)      Обязательства не принимаются
(b) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4) (a)      Обязательства не принимаются.
(b) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
По следующим услугам, оказываемым в порту, обеспечить доступ международным морским транспортным поставщикам на разумных и не дискриминационных условиях.
1. Лоцманские услуги.
2. Буксирование и оказание помощи при буксировке.
3. Снабжение топливом, продовольствием и водой.
4. Сбор мусора и очищение от балластной воды.
5. Услуги капитана порта.
6. Оказание помощи по навигационным услугам.
7. Береговые операционные услуги, связанные с эксплуатацией судна, включая коммуникации, водо- и электроснабжение.
8. Аварийный ремонт.
9. Якорная стоянка, услуги, связанные с причаливанием.
1) см. примечание
Вспомогательные услуги по морскому транспорту
Морские услуги по обработке груза (как это определено ниже – 3)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено в форме юридического лица Казахстана.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Услуги складов и пакгаузов (КОП 742)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено в форме юридического лица Казахстана.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Пункты обработки контейнеров и услуги депо (как определено ниже – 4)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Услуги по аренде морских судов с экипажем (КОП 7213)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам, и подлежат следующим ограничениям:
- капитан, старший помощник капитана, старший механик и радиоспециалист должны быть гражданами Казахстана.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Ремонт и техническое обслуживание судов (КОП 8868)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
B.      Внутренний водный транспорт
Услуги по аренде судов с экипажем (КОП 7223)
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующих:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана;
- трансграничная поставка грузов осуществляется только на основе двусторонних соглашений Казахстана с другими странами.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам, и подлежат следующим ограничениям:
- капитан, старший помощник капитана, старший механик и радиоспециалист должны быть гражданами Казахстана.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Ремонт и техническое обслуживание судов (КОП 8868)
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
C.      Услуги воздушного транспорта
Ремонт и техническое обслуживание самолетов (КОП 8868)
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)       Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Услуги компьютерной системы резервирования (КСР)
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)       Нет ограничений
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Е.      Услуги железнодорожного транспорта
Ремонт и техническое обслуживание железнодорожного транспорта (КОП 8868)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Нет ограничений
(2)      Нет ограничений
(3)      Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
F.      Услуги автомобильного транспорта
Ремонт и техническое обслуживание оборудования автомобильного транспорта

11. КӨЛІКТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Теңіз көлігінің көрсетілетін қызметтері
Халықаралық көлік (жолаушылар және жүк тасымалы) НӨС 7211 және 7212, каботаждық тасымалдауларды қоспағанда (төменде айқындалғандай - 1)
(1) (а) Желілік тасымалдар:
шектеулер жоқ.
(ь) Ірі габаритті тасымалдау және белгілі бір маршрутсыз тасымалдау және жолаушылар тасымалын қоса алғанда, басқа да халықаралық теңіз тасымалдары: шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(3) (а) Қазақстанның ұлттық туын көтеріп жүзетін флотта жұмыс істеуі мақсатында тіркелген компанияның мекемесі: Міндеттемелер қабылданбайды.
(ь) Халықаралық теңіз көлігінің көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін коммерциялық қатысудың басқа да нысандары (төменде айқындалғандай -2).
Мынаны: Коммерциялық қатысуға Қазақстанның занды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) (а) Кеме экипаждары:
міндеттемелер қабылданбайды.
(ь) Жоғарыда айқындалғандай, ЗЬ) жеткізу нысаны бойынша коммерциялық қатысуға қатысты жалданатын негізгі персонал: корпоративішілік ауысуларға қатысты: деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) (а) Міндеттемелер қабылданбайды.
(ь) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) (а) Міндеттемелер
қабылданбайды.
(b) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Портта көрсетілетін төмендегі қызметтер бойынша халықаралық теңіз көлігінің өнім берушілеріне ақылға қонымды және кемсітпеушілік жағдайларда қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
1. Лоцманның көрсетілетін қызметтері;
2. Тіркеп сүйрету және тіркеп сүйрету кезінде көмек көрсету;
3. Отынмен, азық-түлікпен және сумен жабдықтау;
4. Қоқысты жинау және балшық судан тазарту;
5. Порт капитанының көрсетілетін қызметтері;
6. Навигациялық көрсетілетін қызметтер бойынша көмек көрсету;
7. Коммуникацияны, сумен және электрмен жабдықтауды қоса алғанда, кемені пайдалануға байланысты жағалау операциялық көрсетілетін қызметтер;
8. Авариялық жөндеу;
9. Зәкірлік тұрақ, айлаққа тоқдауға байланысты көрсетілетін қызметтер.
1) ескертпені қараңыз.
Теңіз көлігі бойынша қосалқы көрсетілетін қызметтер
Жүкті өңдеу бойынша көрсетілетін теңіз қызметтері (төменде айқындалғандай –
3)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстан заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер
қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Қоймалар мен пакгауздардың көрсетілетін қызметтері (НӨС 742)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысу Қазақстан заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер женіндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында
көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Контейнерлерді өңдеу пункттері және депоның көрсетілетін қызметтері (төменде айқындалғандай - 4)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысу Қазақстан заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндетгемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Кемелерді жөндеу және оларға техникалық қызмет корсету (НӨС 8868)
(1) Міндеттемелер кабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстан занды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде керсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер кабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
В. Ішкі су көлігі
Экипажи бар кемелерді жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 7223)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мыналарды: коммерциялық қатысуға Қазақстан заңды тұлғасы
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді
Экипажи бар кемелерді жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 7223)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мыналарды: коммерциялық қатысуға Қазақстан заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген:
жүктерді трансшекаралық беру Қазақстанның басқа да елдермен екіжақты келісімдері негізінде ғана жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды және мынадай шектеулер болады: капитан, капитанның аға көмекшісі, аға механик және радиомаман Қазақстан Республикасының азаматтары болуға тиісті.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді
қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендердІ қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Кемелерді жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету (НӨС 8868)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі белімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
С. Әуе көлігінің корсетілетін қызметтері
Ұшақтарды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету (НӨС 8868)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны: коммерциялық қатысуға Қазақстан заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында керсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Әуе көлігінің көрсетілетін қызметтерін сату және маркетинг
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Компютерлік резервтеу жүйесінің көрсетілетін қызметтері (КРЖ)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Шектеулер жоқ
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Е. Теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтері
Теміржол көлігін жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету (НӨС 8868)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
F. Автомобиль көлігінің көрсетілетін қызметтері

(КОП 6112, 8867)
Грузовые перевозки только в отношении перевозки писем, посылок, товаров и адресных печатных изданий (КОП 71235)
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
H.      Вспомогательные и дополнительные транспортные услуги (за исключением соответствующих вспомогательных услуг для космического транспорта и трубопроводного транспорта)
Услуги по обработке грузов (КОП741*), только в отношении услуг морского транспорта, автомобильного транспорта и ж/д транспорта;
Услуги складов и пакгаузов (КОП 742*), только в отношении услуг морского, железнодорожного и автомобильного транспорта.
Услуги грузовых транспортных агентств (КОП 748*), только в отношении услуг морского, железнодорожного, автомобильного и воздушного транспорта.
Предотгрузочная инспекция и прочие вспомогательные и дополнительные транспортные услуги в отношении посреднических услуг по фрахтованию судов, услуги по оформлению транспортной документации, услуги по проверке груза, услуги по взвешиванию и взятию проб (КОП 749**), только для услуг морского, железнодорожного и автомобильного транспорта.
(1)       Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений
(3)       Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
(1)      Обязательства не принимаются
(2)       Нет ограничений.
(3)       Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
12. ПРОЧИЕ УСЛУГИ, НЕ ВКЛЮЧЕННЫЕ В ДРУГИЕ КАТЕГОРИИ
Услуги по окраске и интенсификации
цвета (КОП 97015)
1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Парикмахерские и другие услуги красоты (КОП 9702)
1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
Услуги по организации похорон,
кремации и захоронению (КОП 97030)
1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением следующего:
- коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана.
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(3) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок".
(4)      Обязательства не принимаются, за исключением указанных в разделе по горизонтальным обязательствам.
ПРИМЕЧАНИЯ К ПЕРЕЧНЮ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ ПО УСЛУГАМ МОРСКОГО ТРАНСПОРТА
Там, где услуги автодорожного, железнодорожного, внутриводного транспорта и связанные с ними вспомогательные услуги не охвачены полностью в перечне Казахстана, оператор мультимодальных перевозок может арендовать или взять в лизинг грузовые автомобили, железнодорожные вагоны или баржи, а также соответствующее оборудование для продвижения грузов внутри страны, или же должен иметь доступ и использовать эти виды мультимодальной деятельности на разумных и недискриминационных условиях, в целях осуществления мультимодальных перевозок.
Для целей мультимодальных транспортных перевозок и данного дополнительного обязательства формулировка "разумные
и недискриминационные условия" означает гарантированное предоставление оператору мультимодальных перевозок возможности для своевременной доставки товаров, включая приоритет над всеми прочими товарами, прибывшими в порт позднее.
Определения
Без ущерба для видов деятельности, которые могут рассматриваться
в соответствии с законодательством как "каботажные перевозки", в данный перечень не вошли "услуги по морским каботажным перевозкам", под которыми понимаются перевозки пассажиров и товаров между портом, расположенным
в Казахстане, и другим портом, расположенным в Казахстане, а также
все перевозки, имеющие пунктом отправки и пунктом назначения один и тот же порт, расположенный в Казахстане, при условии, что маршруты этих перевозок остаются в пределах территориальных вод Казахстана.
Под "другими формами коммерческого присутствия для оказания международных морских транспортных услуг" следует понимать способность международных поставщиков услуг морского транспорта Сингапура осуществлять на местном уровне все виды деятельности, необходимые для их оказания потребителям частично или полностью интегрированных транспортных услуг, в рамках которых услуги морского транспорта являются существенной составляющей (однако данное обязательство не следует понимать, как ограничивающее каким-то образом обязательство, принятое
по способу трансграничной поставки).
Помимо прочего, среди данных видов деятельности могут быть названы:
маркетинг и продажа морских транспортных и сопутствующих услуг посредством заключения контактов непосредственно
с покупателями, начиная с представления оферты и заканчивая выпиской счета. Среди услуг могут быть как услуги, предоставляемые и предлагаемые самим поставщиком, так и услуги, реализуемые через поставщика другим продавцом, установившим
с поставщиком постоянные деловые отношения;
приобретение в свою пользу или по поручению клиентов (а также перепродажа клиентам) любых транспортных средств
и сопутствующих услуг, включая внутренние транспортные услуги по любым способам поставок услуг, с применением любого вида транспорта, в частности, по внутриводным, дорожным
и железнодорожным видам транспорта, необходимых для предоставления комплексных услуг;
подготовка документации, касающейся транспортных, таможенных или прочих документов, связанных с происхождением и характером транспортируемых товаров;
представление деловой информации любыми способами, включая компьютеризированные информационные системы и электронный обмен данных (в рамках положений приложения
по телекоммуникациям);
организация любых деловых отношений (включая долевое участие
в компании) и назначение сотрудников из местных специалистов (или для иностранного персонала, подлежащего горизонтальным обязательствам по перемещению персонала) с любым местным отгрузочным агентством;
осуществление деятельности по поручению компаний, организация вызова судна или получение груза в случае необходимости.
Под "услугами по обработке морских грузов" понимается деятельность, осуществляемая стивидорными компаниями, включая операторов терминалов, но не включая непосредственную деятельность портовых рабочих (докеров),
в том случае, если эта рабочая сила была организована независимо
от стивидоринга или компаний операторов терминала. В покрываемые услуги по обработке морских грузов входит организация и надзор за:
погрузкой/разгрузкой грузов на/с судов;
закреплением/снятием креплений с грузов;
получением/доставкой и ответственным хранением грузов
до отгрузки или после разгрузки.
Под "услугами контейнерных станций и депо" понимается деятельность, включающая в себя хранение контейнеров как на территории порта, так и за его пределами, с целью их загрузки, выгрузки, или ремонта и предоставления их для перевозки грузов.

Автомобиль көлігінің жабдықтарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету (НӨС 6112, 8867)
Хаттар, сәлемдемелер, тауарлар және атаулы мерзімдік басылымдарды тасымалдауға ғана қатысты жүк тасымалдары 11 (НӨС 71235)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Н. Көліктік қосалқы және қосымша көрсетілетін қызметтер (ғарыш көлігі мен құбыр көлігіне арналған тиісті қосалқы қызметтерді қоспағанда)
Теңіз көлігінің, автомобиль көлігінің және теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтеріне ғана қатысты жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 741*)*
Теңіз көлігінің, темір жол көлігінің және автомобиль көлігінің көрсетілетін қызметтеріне ғана қатысты қоймалар мен пакгауздардың көрсетілетін қызметтері (НӨС 742*);
Теңіз көлігінің, теміржол көлігінің, автомобиль көлігінің және әуе көлігінің көрсетілетін қызметтеріне ғана қатысты жүк көлік агенттіктерінің көрсетілетін қызметтері (НӨС 748*).
Теңіз көлігінің, теміржол көлігінің және автомобиль көлігінің көрсетілетін қызметтеріне ғана арналған кемелерді жалдау бойынша делдалдық көрсетілетін қызметтерге, көлік құжаттамасын ресімдеу бойынша көрсетілетін қызметтерге, жүкті тексеру бойынша көрсетілетін қызметтерге, өлшеу және сынамаларды алу бойынша көрсетілетін қызметтерге (НӨС 749**) қатысты тиеп- жөнелту алдындағы инспекция және басқа да қосалқы және қосымша көліктік көрсетілетін қызметтер.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысу Қазақстан заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде * көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
12. БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН ӨЗГЕ ДЕ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Бояу және түсті қанықтыру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 97015)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Шаштараздар және басқа да көрсетілетін сұлулық қызметтері (НӨС 9702)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды *
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысу Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер
қабылданбайды*
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Жерлеуді, кремацияны және көмуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (НӨС 97030)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) Мынаны:
коммерциялық қатысуға Қазақстанның заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген жағдайды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(4) Деңгейлес міндеттемелер жөніндегі бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
11Осы тізбенің Курьерлік көрсетілетін қызметтер бөлімінде айқындалғандай.
ТЕҢІЗ КӨЛІГІНІҢ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕРІ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР ТІЗБЕСІНЕ ЕСКЕРТПЕЛЕР
Автожол, теміржол, ішкі су көлігінің көрсетілетін қызметтері және олармен байланысты қосалқы көрсетілетін қызметтер Қазақстанның тізбесінде толығымен қамтылмаса, мультимодал тасымалдардың операторы жүк автомобильдерін, теміржол вагондарын немесе баржаларды, сондай-ақ елдің ішінде жүктерді жылжытуға арналған тиісті жабдықты жалға немесе лизингке ала алады немесе оларға қол жеткізе алуға және мультимодал тасымалдарды жүзеге асыру мақсатында мультимодал қызметтің осы түрлерін ақылға қонымды және кемсітпеушілік шарттарында пайдалануға тиіс.
Мультимодал көлік тасымалдарының және осы қосымша міндеттеменің мақсаттары үшін "ақылға қонымды және кемсітпеушілік шарттарында" деген тұжырым портқа кешірек келген барлық басқа да тауарлардан басымдығын қоса алғанда, мультимодал тасымалдардың. операторына тауарларды уақтылы жеткізу үшін кепілдік берілген мүмкіндікті ұсынуды білдіреді.
Анықтамалар
1. Заңнамаға сәйкес "каботаждық тасымалдар" ретінде қаралуы мүмкін қызмет түрлеріне нұқсан келтірмей, осы тізбеге "теңіз каботаждық тасымалдары бойынша көрсетілетін қызметтер" енгізілмеді, ол Қазақстанда орналасқан порт және Қазақстанда орналасқан басқа порт арасындағы жолаушылар мен тауарлар тасымалдары, сондай-ақ осы тасымалдардың маршруттары Қазақстанның аумақтық суларының шегінде қалған жағдайда, Қазақстанда орналасқан сол бір портта жөнелту пункті мен межелі пункті болатын осындай барлық тасымалдар деп түсініледі.
2. "Халықаралық теңіз көлігінің қызметтерін корсету үшін коммерциялық қатысудың басқа да нысандары" деп Сингапурдың теңіз көлігінің көрсетілетін қызметтерін халықаралық берушілердің тұтынушыларға ішінара немесе толық интеграцияланған көлік қызметтерін көрсету үшін қажетті қызметтің барлық түрлерін жергілікті деңгейде жүзеге асыру қабілеттілігін түсінген жөн, олардың шеңберінде теңіз көлігінің көрсетілетін қызметтері маңызды құрамдас бөлік болып табылады (алайда, осы міндеттемені трансшекаралық өнім беру тәсілі бойынша қабылданған міндеттемені қандай да бір түрде шектеу деп түсінбеу керек).
Бұдан басқа, осы қызмет түрлерінің арасында мыналар:
(а) тікелей сатып алушылармен байланыс жасау арқылы теңіз көліктік және ілеспе көрсетілетін қызметтердің маркетингі және оларды сату, оферта ұсынудан бастап шоттың көшірме үзіндісіне дейін аталуы мүмкін. Көрсетілетін қызметтер арасында өнім берушілердің өздері беретін және ұсынатын көрсетілетін қызметтері де, өнім берушімен тұрақты іскерлік қатынастар орнатқан басқа да сатушы өнім беруші арқылы өткізетін көрсетілетін қызметтер де болуы мүмкін;
(b) кез келген көлік түрін қолдана отырып, көрсетілетін қызметтерді берудің кез келген тәсілдері бойынша, атап айтқанда, кешенді көрсетілетін қызметтер ұсынуға қажетті ішкі су, жол және теміржол көлігінің түрлері бойынша ішкі көліктік көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, кез келген көлік құралдары мен ілеспе қызметтерді өз пайдасына немесе клиенттердің тапсырмасы бойынша (сондай-ақ клиенттерге қайта сату) сатып алу;
(c) тасымалданатын тауарлардың шығу тегіне және сипатына байланысты көліктік құжаттарға, кедендік құжаттарға немесе басқа да құжаттарға қатысты құжаттаманы дайындау;
(d) компьютерлендірілген ақпараттық жүйелерді және деректерді электрондық алмасуды қоса алғанда (Телекоммуникациялар бойынша қосымшаның ережелері шеңберінде), іскерлік ақпаратты кез келген тәсілдермен ұсыну;
(e) кез келген іскерлік қатынастарды (компаниядағы үлестік қатысуды қоса алғанда) ұйымдастыру және кез келген жергілікті тиеп-жөнелтуші агенттікпен бірге жергілікті мамандардан (немесе персоналдың орнын ауыстыру бойынша деңгейлес міндеттемелерге жататын шетелдік персонал үшін) қызметкерлерді тағайындау;
(f) компанияның тапсырмасы бойынша қызметті жүзеге асыру, қажет болған жағдайда кемені шақыруды немесе жүкті алуды ұйымдастыру қызметтері аталуы мүмкін.
3. "Теңіз жүктерін өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер" деп, егер бұл жұмыс күші стивидорингтен және терминал операторларының компанияларынан тәуелсіз ұйымдастырылған жағдайда, терминалдардың операторларын қоса алғанда, бірақ порт жұмысшыларының (докерлердің) тікелей қызметін қоспағанда, стивидорлық компаниялар жүзеге асыратын қызмет түсініледі. Теңіз жүктерін өңдеу бойынша өтелетін көрсетілетін қызметтерге мыналарды:
(a) жүктерді кемелерге тиеуді/кемелерден түсіруді;
(b) жүктерден бекіткіштерді бекітуді/ шешуді;
(c) жүктерді тиеп жөнелткенге дейін немесе тиеп/түсіріп алғаннан кейін алу/жеткізу және жауапты сақтауды ұйымдастыру мен қадағалау кіреді.
4. "Контейнерлік станциялар мен депоның көрсетілетін қызметтері" деп порттың аумағында да, оның шегінен тыс жерде контейнерлерді тиеу, түсіру немесе жөндеу және жүктерді тасымалдау үшін ұсыну мақсатында оларды сақтауды қамтитын қызмет түсініледі.
Қазақстан Республикасы мен
Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы
келісімге

ПРИЛОЖЕНИЕ 3-1
к Соглашению между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
НЕСООТВЕСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
ПЕРЕЧЕНЬ СИНГАПУРА
Пояснительная записка
В Приложении Сингапура к настоящему приложению в соответствии со статьей 3.9 (несоответствующие меры) главы 3 (Инвестиция) указаны существующие меры Сингапура, на которые не распространяются некоторые или все обязательства, налагаемые:
статьей 3.5 (Национальный режим);
статьей 3.6 (Режим наибольшего благоприятствования); или
статьей 3.8 (Требования к осуществлению деятельности).
Каждый перечень содержит следующие элементы:
Сектор относится к общему сектору, для которого делается запись;
Подсектор, где упоминается, относится к конкретному подсектору, для которого делается запись;
Отраслевая классификация, где она упоминается, относится к деятельности, на которую распространяется несоответствующая мера, в соответствии с предварительными кодами КОП, используемыми в Предварительной классификации основных продуктов (серия статистических документов M № 77, Департамент международных экономических и социальных дел, Статистическое бюро Организации Объединенных Наций, Нью-Йорк, 1991 год);
Соответствующие обязательства определяют обязательство(а), упомянутое в пункте 1, которое
в соответствии со статьей 3.9 (Несоответствующие меры) главы 3 (Инвестиция) не применяется к перечисленным мерам, указанным в элементе Описание этой записи;
Описание устанавливает несоответствующие аспекты меры,
к которой применяется запись; и
Источник меры определяет законы, постановления, правила, процедуры, решения, административные действия или любую другую форму, для которой делается запись. Мера, указанная
в элементе Источник меры:
означает меру с изменениями, продолжением или продлением на дату вступления в силу настоящего Соглашения; и
включает любую дополнительную меру, принятую или сохраняемую на основании и в соответствии с мерой;
При интерпретации записи следует учитывать все элементы записи.
1.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
Финансовое учреждение-нерезидент может при определенных обстоятельствах не иметь возможности заимствовать в сингапурских долларах более 5 миллионов сингапурских долларов у финансового учреждения-резидента в связи со следующими ограничениями, наложенными на кредитование финансовыми учреждениями сингапурских долларов финансовым учреждениям-нерезидентам.
Финансовое учреждение не должно предоставлять любому финансовому учреждению-нерезиденту кредитные линии в сингапурских долларах (S$), превышающие 5 миллионов сингапурских долларов на каждое финансовое учреждение-нерезидент:
если доходы от S$ должны быть использованы за пределами Сингапура, если только:
(i) такие поступления обмениваются или конвертируются в иностранную валюту при использовании или до перевода за границу; или
(ii) такие поступления предназначены для предотвращения сбоев в расчетах, когда финансовое учреждение продлевает временный овердрафт в сингапурских долларах на любой счет vostro любого финансового учреждения-нерезидента, и финансовое учреждение предпринимает разумные усилия для обеспечения покрытия овердрафта в течение двух рабочих дней; и
когда есть основания полагать, что выручка от S$ может быть использована для валютных спекуляций S$, независимо от того, будет ли выручка от S$ использоваться в Сингапуре или за пределами Сингапура.
Финансовое учреждение не должно организовывать выпуск акций или облигаций в сингапурских долларах для любого финансового учреждения-нерезидента, если поступления в сингапурских долларах будут использоваться за пределами Сингапура, за исключением случаев, когда поступления обмениваются или конвертируются в иностранную валюту при использовании или до перевода за границу.
"Финансовое учреждение-нерезидент" означает любое финансовое учреждение, которое не является резидентом, как это определено в соответствующем уведомлении.
Источник меры

3-1-ҚОСЫМША
СӘЙКЕС КЕЛМЕЙТІН ШАРАЛАР СИНГАПУРДЫҢ ТІЗБЕСІ
Түсіндірме жазба
1. Осы Қосымшаға Сингапурдың қосымшасында 3-тараудың (Инвестиция) 3.9-бабына (сәйкес келмейтін шаралар) сәйкес Сингапурдың:
(a) 3.5-бапта (Ұлттық режим);
(b) 3.6-бапта (Барынша қолайлылық режимі); немесе
(c) 3.8-бапта (Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар) салынатын кейбір немесе барлық міндеттемелері қолданылмайтын қолданыстағы шаралары көрсетілген.
2. Әрбір тізбе мынадай элементтерді қамтиды:
(a) Сектор ол үшін жазба жасалатын жалпы секторға жатады;
(b) Кіші сектор, ол айтылатын жерде өзі үшін жазба жасалатын нақгы кіші секторға жатады;
(c) Салалық сыныптама, ол айтылатын жерде, Негізгі өнімдердің алдын ала сыныптамасында пайдаланылатын НӨС-тің алдын ала кодтарына сәйкес (М № 77 статистикалық құжаттар сериясы, Халықаралық экономикалық және әлеуметтік істер департаменті;
Біріккен Ұлттар Ұйымының статистикалық бюросы, Нью-Йорк, 1991 жыл) сәйкес келмейтін шара қолдаиылатын қызметке жатады;
(d) Тиісті міндеттемелер 3-тараудың (Инвестиция) 4.9-бабына (Сәйкес келмейтін шаралар) сәйкес осы жазбаның Сипаттамасы элементінде көрсетілген, санамаланған шараларға қолданылмайтын, 1-тармақта айтылған міндеттемені айқындайды;
(e) Сипаттама жазба қолданылатын шараның сәйкес келмейтін аспектілерін белгілейді; және
(f) Шара көзі заңдарды, қаулыларды, қағидаларды, рәсімдерді, шешімдерді, әкімшілік әрекеттерді немесе өзі үшін жазба жасалған кез келген басқа нысанды айқындайды. Шара көзі элементінде көрсетілген шара:
(i) осы Келісім күшіне енген күнге өзгерістері бар, жалғастырылатын немесе ұзартылатын шараны білдіреді; және
(ii) шараның негізінде және оған сәйкес қабылданған немесе сақталатын кез келген қосымша шараны қамтиды;
3. Жазбаны түсіндіру кезінде жазбаның барлық элементтерін ескерген жөн.
1.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Сипаттама
Бейрезидент қаржы мекемесі белгілі бір мән- жайларда бейрезидент-қаржы мекемелерінің қаржы мекемелеріне Сингапур долларымен кредит беруіне қойылған мынадай шектеулерге байланысты резидент-қаржы мекемесінен 5 миллион Сингапур долларынан артық Сингапур долларымен қарыз ала алмауы мүмкін.
Қаржы мекемесі:
(а) егер S$-ден түсетін кіріс Сингапурдан тыс жерде пайдаланылуға тиіс болса, егер:
(і) мұндай түсімдер пайдаланылған кезде немесе шетелге аударылғанға дейін шетел валютасына айырбасталатын
немесе конвертацияланатын болса ғана; немесе
(іі)мұндай түсімдер қаржы мекемесі кез келген бейрезидент-қаржы мекемесінің кез келген vostro шотына Сингапур долларындағы уақытша овердрафтты ұзартқанда және қаржы мекемесі екі жұмыс күні ішінде овердрафтты жабуды қамтамасыз ету үшін ақылға қонымды күш-жігер жұмсаған кезде есеп айырысудың бұзылуын болдырмауға арналған болса; және
(b) S$-ден түсетін түсімнің Сингапурда немесе Сингапурдан тыс жерлерде пайдаланылатынына қарамастан, SS-дан түсетін түсім S$-мен валюталық алыпсатарлық үшін пайдаланылуы ықтимал болады деп пайымдауға негіз болса, кез келген бейрезидент-қаржы мекемесіне бір бейрезидент-қаржы мекемесі үшін 5 миллион Сингапур долларынан асатын Сингапур долларымен (S$) кредит желілерін бермеуге тиіс.
Егер Сингапур долларындағы түсімдер Сингапурдан тыс жерлерде пайдаланса, түсімдер пайдаланылған кезде немесе шетелге аударылғанға дейін шетел валютасына айырбасталатын немесе конвертацияланатын жағдайларды қоспағанда, қаржы мекемесі кез келген бейрезидент-қаржы мекемесі үшін Сингапур долларында акцияларды немесе облигацияларды шығаруды ұйымдастырмаға тиіс.
"Бейрезидент-қаржы мекемесі" тиісті хабарламада айқындалғандай резидент болып табылмайтын кез келген қаржы мекемесін білдіреді.
Шара көзі

Закон о страховании 1966 года, Уведомление MAS 109
Закон о банках 1970 года, Уведомление MAS 757
Закон о финансовых компаниях 1967 года, Уведомление MAS 816
Закон о денежно-кредитном управлении Сингапура 1970 года, Уведомление MAS 1105
Закон о ценных бумагах и фьючерсах 2001 года, Уведомление MAS SFA 04-N04
2.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
Совокупность иностранных пакетов акций корпорации Администрация порта Сингапура (PSA) и/или ее правопреемника ограничена 49 %.
"Совокупность иностранных пакетов акций" определяется как общее количество акций, принадлежащих:
любому лицу, не являющемуся гражданином Сингапура;
любой корпорации, не более чем на 50 % принадлежащей гражданам Сингапура или правительству Сингапура; и/или
любому другому предприятию, которое не принадлежит или не контролируется Правительством Сингапура.
Источник меры
Это административная политика правительства Сингапура, закрепленная в Меморандуме и Уставе корпорации PSA.
3.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
На всех индивидуальных инвесторов, кроме правительства Сингапура, распространяются следующие ограничения на владение акциями предприятий и/или их правопреемников, как указано ниже:
Singapore Technologies Engineering – 15 %;
Корпорация PSA – 5 %;
Сингапурские авиалинии – 5 %;
PowerGas, SP PowerGrid, SP PowerAssets, Singapore LNG Corporation – 10 %
Для целей настоящей оговорки владение капиталом инвестора в этих предприятиях и/или его правопреемниках включает как прямое, так и косвенное владение капиталом.
Источник меры
Это административная политика правительства Сингапура, прописанная в Меморандуме и Уставе соответствующих предприятий выше.
Закон о газе 2001 года, пересмотренное издание 2020 года, раздел 63(B)
Закон об электричестве 2001 года, пересмотренное издание 2020 года, раздел 30(B)
4.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
Закон о регистрации фирменных наименований 2014 года
В случае, если лицо должно быть зарегистрировано в соответствии с Законом о регистрации фирменных наименований, или, в случае любой корпорации, директора или секретари корпорации, не проживают в Сингапуре, должен быть назначен уполномоченный представитель, который должен обычно проживать в Сингапуре.
Источник меры
Закон о регистрации фирменных наименований 2014 года, пересмотренное издание 2020 года
Положение о регистрации фирменных наименований 2015 года
5.
Сектор
Производство и услуги, связанные с производством
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства

1966 жылғы Сақтандыру туралы заң, MAS 109 хабарламасы
1970 жылғы Банктер туралы заң, MAS 757 хабарламасы
1967 жылғы Қаржы компаниялары туралы заң, MAS 816 хабарламасы
1970 жылғы Сингапурдың ақша-кредит басқармасы туралы заң, MAS 1105 хабарламасы 2001 жылғы Бағалы қағаздар және фьючерстер туралы заң, MAS SFA 04-N04 хабарламасы
2.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Снпатгама
Сингапурдың порт әкімшілігі (PSA) корпорациясының және/немесе оның құқық мирасқорының шетелдік акция пакеттерінің жиынтығы 49%-мен шектелген.
"Шетелдік акция пакеттерінің жиынтығы":
(a) Сингапур азаматы болып табылмайтын кез келген адамға;
(b) Сингапур азаматтарына немесе Сингапур Үкіметіне тиесілігі 50%-дан аспайтын кез келген корпорацияға; және/немесе
(c) Сингапур Үкіметіне тиесілі емес немесе ол бақыламайтын кез келген басқа кәсіпорынға тиесілі акциялардың жалпы саны ретінде айқындалады.
Шара көзі
Бұл Сингапур Үкіметінің PSA корпорациясының Меморандумы мен Жарғысында бекітілген әкімшілік саясаты.
3.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Сипаттама
Сингапур Үкіметінен басқа барлық жеке-дара инвесторларға төменде көрсетілгендей, кәсіпорындардың және/немесе олардың құқық мирасқорларының акцияларына иелік етуге мынадай шектеулер қолданылады:
(a) Singapore Technologies Engineering - 15%;
(b) PSA корпорациясы - 5 %;
(c) Сингапур авиакомпаниялары - 5%;
(d) PowerGas, SP PowerGrid, SP PowerAssets, Singapore LNG Corporation -10%
Осы ескертпенің мақсаттары үшін осы кәсіпорындарда және/немесе оның құқық мирасқорларында инвестордың капиталы" иелену капиталға тікелей де, жанама да иелік етуді қамтиды.
Шара көзі
Бұл Сингапур Үкіметінің жоғарыдағы тиісті кәсіпорындардың Меморандумы мен Жарғысында жазылған әкімшілік саясаты.
2001 жылғы Газ туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым, 63(B) бөлім
2001 жылгы Электр энергиясы туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым, 30(B) бөлім
4.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Сипаттама
2014 жылғы Фирмалық атауларды тіркеу туралы заң.
Егер тұлға Фирмалық атауларды тіркеу туралы заңға сәйкес тіркелуге тиіс болса немесе кез келген корпорация, корпорацияның директорлары немесе хатшылары Сингапурда тұрмаса, әдетте Сингапурда тұруға тиіс уәкілетті өкіл тағайындалуға тиіс.
Шара көзі
2014 жылғы Фирмалық атауларды тіркеу туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым
2015 жылғы Фирмалық атауларды тіркеу туралы ереже
5.
Сектор
Өндіріс және өндіріске байланысты көрсетілетін қызметтер
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер

Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Производство следующей продукции и услуг, связанных с производством этой продукции, в Сингапуре может подлежать определенным ограничениям:
пиво и стаут;
сигары;
изделия из тянутой стали;
жевательная резинка, жвачка, зубная жевательная резинка или любое подобное вещество, не являющееся продуктом для здоровья, отнесенным к категории жевательной резинки для полости рта или терапевтического продукта в Первом приложении к Закону о продуктах для здоровья 2007 года;
сигареты; и
спички.
Источник меры
Закон о контроле за производством 1959 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о продукции медицинского назначения 2007 года, пересмотренное издание 2020 года
6.
Сектор
Энергоснабжение
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
Только лицензиаты розничной торговли электроэнергией, имеющие местное присутствие, могут поставлять электроэнергию в Сингапур.
Существующие меры
Закон об электричестве 2001 года, пересмотренное издание 2020 года, разделы 6(1) и 9(1)
7.
Сектор
Передача и распределение электроэнергии
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
Только лицензиаты передачи должны быть владельцем и оператором сети передачи и распределения электроэнергии в Сингапуре.
Существующие меры
Закон об электричестве 2001 года, пересмотренное издание 2020 года, разделы 6(1) и 9(1)
8.
Сектор
Производство, розничная торговля, транспортировка и распределение промышленного газа и природного газа (трубопроводный газ)
Подсектор
-
Классификация отрасли
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Описание
Только компания City Gas Ltd и/или ее правопреемник могут производить и продавать произведенный газ.
Только владелец лицензии на транспортировку газа может транспортировать и распределять произведенный и природный газ.
Учитывая размер сингапурского рынка, была выдана только одна лицензия на транспортировку газа.
Существующие меры
Закон о газе 2001 года, пересмотренное издание 2020 года
ПРИЛОЖЕНИЕ 3-1
к Соглашению между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
НЕСООТВЕСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
ПЕРЕЧЕНЬ КАЗАХСТАНА
1.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Существующие меры
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан № 375-V от 29 октября 2015 года
Описание
Следующие физические лица могут заниматься предпринимательской деятельностью в качестве индивидуальных предпринимателей (т.е. неюридических лиц) и пользоваться льготами, предусмотренными законодательством, включая освобождение от налогов, пенсионные программы и определенные регистрационные процедуры:
граждане Казахстана;
кандасы; а также
(c) иностранцы, постоянно проживающие в Казахстане.
2.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства

Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурда осы өнімді өндіруге байланысты мынадай өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру белгілі бір шектеулерге ұшырауы мүмкін:
(a) сыра және стаут;
(b) сигаралар;
(c) тартылған болаттан жасалған бұйымдар;
(d) сағыз, сағыз, тіс сағызы немесе 2007 жылғы Денсаулыққа арнапған өнімдер туралы заңға бірінші қосымшада ауыз қуысы сагызы немесе терапевтік өнім санатына жатқызылған денсаулыққа арналған өнім болып табылмайтын кез келген ұқсас зат;
(e) сигареталар; және
(f) сіріңке.
Шара көзі
1959 жылғы Өндірісті бақылау туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым 2007 жылғы Медициналық мақсаттағы өнімдер туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым
6.
Сектор
Энергиямен жабдықтау
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Сипаттама
Жергілікті қатысуы бар электр энергиясы бөлшек саудасының лицензиаттары ғана Сингапурға электр энергиясын бере алады.
Шара көзі
2001 жылғы Электр энергиясы туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым, 6(1) және 9(1)-бөлімдері
7.
Сектор
Электр энергиясын беру және тарату
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
Тністі міндетгемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Сипаттама
Тек беруші лицензиаттар ғана Сингапурдағы электр энергиясын беру және тарату желісінің иесі және операторы болуға тиіс.
Шара көзі
2001 жылғы Электр энергиясы туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым, 6(1) және 9(1)-бөлімдері
8.
Сектор
Өнеркәсіптік газды және табиғи газды (құбыр жолының газын) өндіру, бөлшек саудада сату, тасымалдау және тарату
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Сипаттама
Өндірілген газды тек City Gas LTD компаниясы және/немесе оның құқықтық мирасқоры өндіре алады және сата алады.
Тек газ тасымалдау лицензиясының иесі ғана өндірілген және табиғи газды тасымалдай алады және тарата алады.
Сингапур нарығының көлемін ескере отырып, газ тасымалдауға бір ғана лицензия берілді.
Шара көзі
2001 жылғы Газ туралы заң, 2020 жылғы қайта қаралған басылым
Қазақстан Республикасы мен
Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы
келісімге
3-1-ҚОСЫМША
СӘЙКЕС КЕЛМЕЙТІН ШАРАЛАР ҚАЗАҚСТАННЫҢ ТІЗБЕСІ
1.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
2015 жылғы 29 қазандағы № 375-V Қазақстан
Республикасынын Кәсіпкерлік кодексі
Сипаттама
Мына жеке тұлғалар:
(a) Қазақстанның азаматтары;
(b) қандастар;1 сондай-ақ
(c) Қазақстанда тұрақты тұратын шетелдіктер дара кәсіпкерлер (яғни заңды емес тұлғалар) ретінде кәсіпкерлік қызметпен айналыса алады және салықтан босатуды, зейнетақы бағдарламалары мен белгілі бір тіркеу рәсімдерін қоса алғанда, заңнамада көзделген жеңілдіктерді пайдаланаалады.
1Қандас - бұрын Қазақстанның азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі № 477-IV Қазақстан Республикасынын Заңында белгіленген тәртіппеи тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшесі.
2.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер

Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года № 527-IV "О национальной безопасности Республики Казахстан"; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года № 461 "О рынке ценных бумаг"
Описание
Государственный орган вправе отказать заявителю в выдаче разрешения на совершение сделок по использованию стратегических ресурсов и (или) использованию, приобретению стратегических объектов Казахстана, если это может повлечь за собой концентрацию прав у одного лица или группы лиц из одной страны.
Соблюдение данного условия является обязательным в отношении сделок с аффилированными лицами. Для большей определенности под аффилированным лицом понимается физическое или юридическое лицо, имеющие возможность оказывать влияние на деятельность юридических и/или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий).
3.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года
№ 167 "О концессиях"
Описание
Процедура отбора концессионера и перечень существенных условий концессионного соглашения устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 593 "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира"
Описание
Приоритет в предоставлении животного мира в пользование на конкретной территории или акватории отдается юридическим лицам и гражданам Казахстана.
Приоритет в предоставлении животного мира в пользование включает: предоставление гражданам Казахстана преимущественного выбора рыболовных угодий; льготы в отношении сроков и районов добычи объектов животного мира, пола, возрастного состава и количества добываемых объектов животного мира, а также продуктов их жизнедеятельности; исключительное право на добычу отдельных объектов животного мира и продуктов их жизнедеятельности.
5.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 532-IV "О газе и газоснабжении"
Описание
1. Государство имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и контрольных акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом. К таким объектам относятся, в частности, магистральные газопроводы, хранилища товарного газа, газораспределительные и газопотребляющие системы или газозаправочные станции.
Государство имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими и принадлежащего им сырого газа.
2. Государство осуществляет свое преимущественное право в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
6.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 444-V "О драгоценных металлах и драгоценных камнях"
Описание
Государство имеет приоритетное право на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах. Приоритетное право государства реализует Национальный Банк Казахстана.
7.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 444-V "О драгоценных металлах и драгоценных камнях";
Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря
2017 года № 125-VI "О недрах и недропользовании";
Решение Высшего Евразийского Экономического Совета от 23 декабря 2014 года № 112.
Описание
Перечень организаций, уполномоченных осуществлять аффинаж драгоценных металлов, устанавливается нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры

Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527-VI Қазақстан Республикасының Заңы; "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі № 461 Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Егер бұл бір тұлғадан немесе бір елден келген тұлғалар тобында құқықтардың шоғырлануына әкеп соғуы мүмкін болса, мемлекеттік орган өтініш берушіге Қазақстанның стратегиялық ресурстарын пайдалану және (немесе) стратегиялық объектілерін пайдалану, сатып алу бойынша мәмілелер жасауға рұқсат беруден бас тартуға құқылы.
Осы шартты сақтау үлестес тұлғалармен жасалатын мәмілелерге қатысты міндетті болып табылады. Анағұрлым айқын болуы үшін үлестес тұлға деп кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды және/немесе жеке тұлғалардың қызметіне ықпал ету мүмкіндігі бар жеке немесе заңды тұлға (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) түсініледі.
2Стратегиялық ресурстарға мұнай, газ, газ конденсаты кен орындары, мұнай-газ өндіру және қайта өңдеу өнеркәсібінің өнімі; әуе кеңістігі, темір жолдар, телекоммуникациялар; энергия ресурстары, энергетикалық жүйелер; дәнді дақылдар; алтын кен орындары, алтын және басқа да бағалы металдар; қара және түсті металдар кен орындары, қара, түсті және сирек кездесетінметалдар; уран кен орындары және уран өнімдері; минералдық шикізат және тау-кен-химия өнеркәсібінің өнімдері; магистральдық құбыржолдар жатады, бірақолармен шектелмейді.
Стратегиялық обьектілерге: магистральдық теміржол желілері; магистральдық құбыржолдар; ұлттық электр тораптары; магистральдық байланыс желілері; телерадио хабарларын тарату объектілері; мұнайды қайта өңдеу өндірістері; қуаты кемінде 50 мегаватт энергия ендіруші объектілер; ұлттық пошта желісі; халықаралық әуежайлар; халықаралық маңызды мәртебесі бар теңіз порттары; әуе қозғалысын басқару жүйесінін аэронавигациялық құрылғылары; кеме қатынасыньщ қауіпсіздігін реттейтін және оған кепілдік беретін құрылғылар мен навигациялық белгілер; атом энергиясын пайдаланатын объектілер; ғарыш саласының объектілері; су шаруашылығы құрылысжайлары; ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары; сондай-ақ меншігінде стратегиялық объектілер бар заңды тулғалардагы акциялар (қатысу үлестері, пайлар) пакеттері, меншігінде стратегиялық объектілер бар занды тұлғалардың шешімдерін тікелей немесе жанама айқындауға немесе қабылданатын пішімдеріне ықпал етуге мүмкіндігі бар жеке және заңды тұлғалар акцияларының (қатысу үлестерінің, пайларының) пакеттері жатқызылуы мүмкін.
3.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі № 167 Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Концессионерді іріктеу рәсімі және концессиялық келісімнің елеулі шарттарының тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Белгілі бір аумақта немесе акваторияда жануарлар дүниесін пайдалануға берудегі басымдық Қазақстанның заңды тұлғалары мен азаматтарына беріледі.
Жануарлар дүниесін пайдалануға берудегі басымдық: Қазақстанның азаматтарына балық аулау алқаптарын басым таңдауды беруді; жануарлар дүниесі объектілерін аулау мерзімдері мен аудандарына, жануарлар дүниесінің ауланатын объектілерінің жынысына, жас құрамы мен санына, сондай-ақ олардың тіршілік ету өнімдеріне қатысты жеңілдіктерді; жануарлар дүниесінің жекелеген объектілерін және олардың тіршілік ету өнімдерін аулауға айрықша құқықты қамтиды.
5.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 532-IV Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
1. Мемлекеттің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін,3 тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерді және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері-заңды тұлғалардың бақылау акцияларын (қатысу үлестерін) сатып алуға басқа тұлғалар алдында артықшылықтар. Мұндай объектілерге, атап айтқанда, магистральдық газ құбыржолдары, тауарлық газ қоймалары, газ тарату және газ тұтыну жүйелері немесе газ құю станциялары жатады.
Мемлекеттің жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ олар өндірген және оларға тиесілі шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген тауарлық газды сатып алуда басқа тұлғалар алдында артықшылықты құқығы бар.
2. Мемлекет өзінің артықшылықты құқығын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
6.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Бағалы металдар және асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 444-V Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Мемлекеттің бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін аффинирленген алтынды сатып алуға артықшылықты құқығы бар. Мемлекеттің артықшылықты құқығын Қазақстанның Ұлттық Банкі іске асырады.
7.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Бағалы металдар және асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 444-V Қазақстан Республикасының Заңы 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" № 125-VI Қазақстан Республикасының Кодексі Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 112 шешімі
Сипаттама
Бағалы металдарды аффинаждауды жүзеге асыруға уәкілетті ұйымдардың тізбесі4 Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
3Анағұрлым айқын болуы үшін иеліктен шығарылатын объект деп меншік иесі сататын немесе меншік иесі оны сатқаннан кейін жаңа меншік иесі мәміле жасау кезінде сатып алатын объект есептеледі.
4Кез келген күйдегі және пішіндегі алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий).
8.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар

Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года № 279 "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах по противодействию их незаконному обороту и злоупотреблению"
Описание
Деятельность, связанная с оборотом наркотических средств и психотропных веществ и их прекурсоров, может осуществляться только государственными предприятиями.
9.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года
№ 429 "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"
Описание
Ввоз и вывоз этилового спирта и алкогольной продукции на территорию (с территории) Казахстана могут осуществлять только юридические лица, зарегистрированные на территории Казахстана.
10.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года
№ 202-V "О разрешениях и уведомлениях"
Описание
Деятельность, на осуществление которой требуется лицензия, может осуществляться только юридическими лицами Казахстана или индивидуальными предпринимателями, зарегистрированными в установленном порядке в Казахстане.
Виды деятельности, на осуществление которых требуется лицензия, а также определение организационно-правовой формы лицензиата, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3-2
к Соглашению между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
НЕСООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
ПЕРЕЧЕНЬ СИНГАПУРА
Сопроводительная записка
В Перечне Сингапура к настоящему приложению в соответствии со статьей 3.9 (Несоответствующие меры) главы 3 (Инвестиция) указаны конкретные сектора, подсектора или виды деятельности, в отношении которых Сингапур может сохранить существующие или принять новые или более ограничительные меры, не соответствующие некоторым или всем обязательствам, налагаемым:
статьей 3.5 (Национальный режим);
статьей 3.6 (Режим наибольшего благоприятствования); или
статьей 3.8 (Требования к осуществлению деятельности);
Каждый перечень содержит следующие элементы:
Сектор относится ко всему сектору, для которого делается запись;
Подсектор, где упоминается, относится к конкретному подсектору, для которого делается запись;
Отраслевая классификация, где она упоминается, относится к деятельности, на которую распространяется несоответствующая мера, в соответствии с предварительными кодами КОП, используемыми в Предварительной классификации основных продуктов (серия статистических документов М № 77, Департамент международных экономических и социальных дел, Статистическое бюро Организации Объединенных Наций, Нью-Йорк, 1991);

"Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі № 279 Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Есірткі және психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының айналымына байланысты қызметті мемлекеттік кәсіпорындар ғана жүзеге асыра алады.
9.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі № 429 Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Этил спирті мен алкоголь өнімін Қазақстанның аумағына әкелуді және аумағынан әкетуді Қазақстанның аумағында тіркелген заңды тұлғалар ғана жүзеге асыра алады.
10.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы № 202-V Қазақстан Республикасының Заңы
Сипаттама
Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызметті Қазақстанның заңды тұлғалары немесе Қазақстанда белгіленген тәртіппен тіркелген дара кәсіпкерлер ғана жүзеге асыра алады.
Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызмет түрлері, сондай-ақ лицензиаттың ұйымдық-құқықтық нысанын айқындау5 Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
5 Іс-шаралар тізімімен мына сілтеме бойынша танысуға болады: https://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1400000202
Қазақстан Республикасы мен
Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы
келісімге
3-2-ҚОСЫМША
СӘЙКЕС КЕЛМЕЙТІН ШАРАЛАР СИНГАПУРДЫҢ ТІЗБЕСІ
Ілеспе жазба
1. Осы қосымшаға Сингапурдың тізбесінде 3-тараудың (Инвестиция) 3.9-бабына (Сәйкес келмейтін шаралар) сәйкес Сингапур өздеріне қатысты қолданыстағы іпектеу шараларын сақтай алатын немесе:
(a) 3.5-бапта (Ұлттық режим);
(b) 3.6-бапта (Барынша қолайлылық режимі); немесе
(c) 3.8-бапта (Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар) салынатын кейбір немесе барлық міндеттемелерге сәйкес келмейтін жаңа немесе барынша шектеу шараларын қабылдай алатын нақты секторлар, кіші секторлар немесе қызмет түрлері көрсетілген.
2. Әрбір тізбе мынадай элементтерді қамтиды:
(a) сектор өзі үшін жазба жасалатын барлық секторға жатады;
(b) кіші сектор, ол айтылатын жерде, өзі үшін жазба жасалатын накты кіші секторға жатады;
(c) салалық сыныптама, ол айтылатын жерде, Негізгі өнімдердің алдын ала сыныптамасында пайдаланылатын НӨС-тің алдын ала кодтарына сәйкес (М № 77 статистикалық құжаттар сериясы, Халықаралықэкономикалық және әлеуметтік істер департаменті, Біріккен Ұлттар Ұйымының статистикалық бюросы, Нью-Йорк, 1991) сәйкес келмейтін шара қолданылатын қызметке жатады;

Соответствующие обязательства определяют обязательство(а), упомянутое в пункте 1, которое в соответствии со статьей 3.9 (Несоответствующие меры) главы 3 (Инвестиция) не применяется к секторам, подсекторам или видам деятельности, перечисленным в записи;
Описание определяет охват или характер секторов, подсекторов или видов деятельности, перечисленных в записи; и
Существующие меры, если указано, то в целях прозрачности приводится неисчерпывающий перечень существующих мер, которые применяются к секторам, подсекторам или видам деятельности, охватываемым записью;
в соответствии со статьей 3.9 (Несоответствующие меры) главы 3 (Инвестиция) статьи настоящего Соглашения, указанные в элементе Соответствующие обязательства, не применяются к секторам, подсекторам и видам деятельности, указанным в элементе Описание данной позиции.
При интерпретации записи следует учитывать все элементы записи.
1.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры в отношении отчуждения администратора и оператора аэропортов.
Существующие меры
-
2.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или поддерживать любые меры, затрагивающие предоставление социальных услуг, функционирование государственных правоохранительных органов, служб скорой помощи, исправительных учреждений и противопожарных служб.
Существующие меры
-
3.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, влияющие на социальное обеспечение, обучение населения и предоставление медицинских услуг государственными или контролируемыми учреждениями здравоохранения, такими как больницы и поликлиники, включая инвестиции в эти учреждения, больницы и поликлиники.
Существующие меры
-
4.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или поддерживать любые меры, затрагивающие недвижимость. Это включает, но не ограничивается мерами, влияющими на владение, продажу, покупку, развитие и управление недвижимостью.
Данная оговорка не распространяется на консультационные услуги по недвижимости, услуги агентства недвижимости, услуги аукциона недвижимости, услуги по оценке недвижимости, а также услуги по аренде или лизингу принадлежащей или арендуемой нежилой недвижимости.
Существующие меры

(d) тиісті міндеттемелер 3-тараудың (Инвестиция) 3.9-бабына (Сәйкес келмейтін шаралар) сәйкес жазбада санамаланған секторларға, кіші секторларға немесе қызмет түрлеріне қолданылмайтын 1-тармақта айтылған міндеттемелерді айқындайды;
(e) сипаттама жазбада санамаланған секторлардың, кіші секторлардың немесе қызмет түрлерінің қамтылуын немесе сипатын айқындайды; және
(f) қолданыстағы шаралар, егер көрсетілген болса, онда ашықтық мақсатында жазбамен қамтылған секторларға, кіші секторларға немесе қызмет түрлеріне қолданылатын қолданыстағы шаралардың толық емес тізбесі келтіріледі;
3. Осы Келісімнің 3-тарауының (Инвестиция) 3.9-бабына (Сәйкес келмейтін шаралар) сәйкес Сәйкес келетін міндеттемелер элементінде көрсетілгендер осы позицияның Сипаттама элементінде көрсетілген секторларға, кіші секторларға және қызмет түрлеріне қолданылмайды.
4. Жазбаны түсіндіру кезінде жазбаның барлық элементтерін ескерген жөн.
1.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап) Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың әуежайлар әкімшісі мен операторын иеліктен шығаруға қатысты кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
2.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға, мемлекеттік құқық қорғау органдарының, жедел жәрдем қызметтерінің, түзеу мекемелерінің және өртке қарсы қызметтердің жұмысына қатысты кез келген шараларды қабылдау немесе қолдау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
3.
Сектор
Барлығы
Kiшi сектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап) Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың әлеуметтік қамсыздандыруға, халықты оқытуға және ауруханалар мен емханалар сияқты мемлекеттік немесе бақыланатын денсаулық сақтау мекемелерінің медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға, оған қоса осы мекемелерге, ауруханалар мен емханаларға инвестиция салуға әсер ететін кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
4.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың жылжымайтын мүлікке қатысты кез келген шараларды қабылдау немесе қолдау қүқығы өзінде сақталады. Бұған жылжымайтын мүлікті иеленуге, сатуға, сатып алуға, дамытуға және басқаруға әсер ететін шаралар кіреді, бірақ олармен шектелмейді.
Бұл ескертуге жылжымайтын мүлік бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтерге, жылжымайтын мүлік агенттігінің көрсетілетін қызметтеріне, жылжымайтын мүлік аукционының көрсетілетін қызметтеріне, жылжымайтын мүлікті бағалау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге, сондай-ақ тиесілі немесе жалға алынған тұрғын емес жылжымайтын мүлікті жалға беру немесе оның лизингі жөніңдегі көрсетілетін қызметтерге қолданылмайды.
Қолданыстағы шаралар

Закон о жилой собственности 1976 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о государственных землях 1920 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о Корпорации развития Сентозы
1972 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о жилищном строительстве и развитии 1959 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о застройщиках жилья (контроль и лицензирование) 1965 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о корпорации города Джуронг 1968 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон об исполнительной системе жилищного строительства в кондоминиумах 1996 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о планировании 1998 года, пересмотренное издание 2020 года
Закон о продаже коммерческой недвижимости 1979 года, пересмотренное издание 2020 года
5.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или поддерживать любые меры, затрагивающие:
полную или частичную передачу частному сектору услуг, предоставляемых при осуществлении государственных полномочий;
отчуждение долей в капитале и/или активов предприятия, полностью принадлежащего правительству Сингапура; и
отчуждение долей в капитале и/или активов предприятия, которое частично принадлежит правительству Сингапура.
Существующие меры
-
6.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принять или сохранить любые меры в отношении сохранения контрольного пакета акций правительством Сингапура в компании Singapore Technologies Engineering (компания) и/или ее правопреемнике, включая, но не ограничиваясь, контроль за назначением и увольнением членов Совета директоров, отчуждением акций и роспуском компании.
Существующие меры
-
7.
Сектор
Администрирование и эксплуатация национальных электронных систем
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать и поддерживать любые меры, касающиеся или влияющие на сбор и администрирование информации, являющейся собственностью, с помощью национальных электронных систем.
Существующие меры
-
8.
Сектор
Оружие и взрывчатые вещества
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, затрагивающие сектор оружия и взрывчатых веществ.
Существующие меры

1976 жылғы Тұрғын үй меншігі туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1920 жылғы Мемлекеттік жерлер туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1972 жылғы Сентозаны дамыту корпорациями туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1959 жылғы Түргын үй цүрылысы және даму туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1965 жылғы Тұрғын үй салушылар туралы заң (бақылау және лицензиялау), 2020 жылы қайта қаралған басылым
1968 жылғы Джуронг қаласының корпорациясы туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1996 жылғы Кондоминиумдардағы тұрғын үй құрылысының атқарушы жүйесі туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1998 жылғы Жоспарлау туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
1979 жылғы Коммерциялық жылжымайтын мүлікті сату туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
5.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап) Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
(3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың мыналарды:
(a) мемлекеттік өкілеттіктерді жүзеге асыру кезінде ұсынылатын көрсетілетін қызметтерді жекеше секторға толық немесе ішінара беруді;
(b) Сингапурдың Үкіметіне толығымен тиесілі кәсіпорынның капиталындағы үлестерді және/немесе активтерін иеліктен шығаруды; және
(c) Сингапурдың Үкіметіне ішінара тиесілі кәсіпорынның капиталындағы үлестерді және/немесе активтерін иеліктен шығаруды қозғайтын кез келген шараларды қабылдау немесе қолдау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
6.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Сипаттама
Сингапурдың Директорлар кеңесі мүшелерінің тағайындалуы мен жұмыстан шығарылуын, акциялардың иеліктен шығарылуын және Компанияның таратылуын бақылауды қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, Сингапур Үкіметінің Singapore Technologies Engineering компаниясындағы (Компания) және/немесе оның құқық мирасқорындағы акциялардың бақылау пакетін сақтауға қатысты кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
7.
Сектор
Ұлттық электрондық жүйелерді әкімшілендіру және пайдалану
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың ұлттық электрондық жүйелердің көмегімен меншік болып табылатын ақпаратты жинауға және әкімшілендіруге қатысты немесе оған әсер ететін кез келген шараларды қабылдау және қолдау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
-
8.
Сектор
Қару және жарылғыш заттар
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың қару және жарылғыш заттар секторына қатысты кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар

Закон об оружии и взрывчатых веществах 1931 года, пересмотренное издание 2020 года
9.
Сектор
Распространение, издание и печать газет
"Газета" означает любое издание, содержащее новости, разведданные, сообщения о происшествиях или любые замечания, наблюдения или комментарии в связи с такими новостями, разведданными, сообщениями о происшествиях или по любому другому вопросу, представляющему общественный интерес, напечатанное на любом языке и издаваемое для продажи или бесплатного распространения через регулярные промежутки времени или иным образом, но не включает любое издание, выпускаемое правительством или для правительства.
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства

1931 жылғы Қару және жарылғыш заттар туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
9.
Сектор
Газеттерді тарату, шығару және басып шығару
"Газет" дегеніміз жаңалықтар, барлау деректері, оқиғалар туралы хабарлар немесе осындай жаңалықтарға, барлау деректеріне, оқиғалар туралы хабарларға байланысты немесе қоғамдық қызығушылық тудыратын кез келген басқа мәселе бойынша кез келген ескертулер, байқау жасаулар немесе түсініктемелер болатын, кез келген тілде басылған, тұрақты уақыт аралығында немесе өзгеше түрде сату немесе тегін тарату үшін шығарылатын, бірақ үкімет шығаратын немесе үкімет үшін шығарылатын кез келген басылымды қамтымайтын кез келген басылымды білдіреді.
Кіші сектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер

Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, влияющие на распространение, издание и печать газет, включая, но не ограничиваясь, ограничения на владение акциями и контроль над руководством.
Распространение любой газеты, изданной за пределами Сингапура или в Сингапуре, регулируется законодательством Сингапура.
Существующие меры
Закон о газетах и печатных изданиях 1974 года, пересмотренное издание 2020 года
10.
Сектор
Энергия
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или поддерживать любые меры, затрагивающие ядерную энергетику или связанные с ней, включая энергопродукты (например, электричество, тепло и пар), производимые ядерной энергией.
Существующие меры
-
11.
Сектор
Питьевая вода для потребления человеком
Подсектор
Классификация отраслей
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, влияющие на снабжение питьевой водой.
Для большей уверенности можно сказать, что этот пункт не влияет на поставки бутилированной воды.
Существующие меры
Закон о коммунальных услугах 2001 года, пересмотренное издание 2020 года
12.
Сектор
Канализационные услуги
Подсектор
Управление сточными водами, включая, но не ограничиваясь сбором, утилизацией и обработкой
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, влияющие на управление сточными водами, включая, но не ограничиваясь сбором, утилизацией и обработкой сточных вод.
Существующие меры
Свод правил по канализации и сантехническим работам
Закон о канализации и дренаже 1999 года, пересмотренное издание 2020 года
13.
Сектор
Торговые услуги
Подсектор
Услуги оптовой торговли и услуги розничной торговли алкогольными напитками и табачными изделиями
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Требования к осуществлению деятельности (статья 3.8)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или поддерживать любые меры, затрагивающие услуги оптовой и розничной торговли табачными изделиями и алкогольными напитками.
Существующие меры
-
14.
Сектор
Все
Подсектор
-
Классификация отраслей
-
Соответствующие обязательства

Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап) Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
(3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың акцияларға иелік етуге және басшылықты бақылауға қабылдайтын шектеулерді қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, газеттерді таратуға, шығаруға және басып шығаруға әсер ететін кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Сингапурдан тыс жерде немесе Сингапурда шыққан кез келген газеттің таралуы Сингапур заңнамасымен реттеледі.
Қолданыстағы шаралар
1974 жылғы Газет және баспа туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
10.
Сектор
Энергия
Кіші сектор
-
Салалар сыныптамасы
-
Мазасыз міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап) Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
(3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың ядролық энергия өндіретін энергия өнімдерін (мысалы, электр, жылу және бу) қоса алғанда, ядролық энергетикаға қатысты немесе онымен байланысты кез келгеи шараларды қабылдау немесе қолдау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
-
11.
Сектор
Адамның тұтынуына арналған ауызсу
Кіші сектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап) Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
(3.8-бап)
Снпаттама
Сингапурдың ауызсумен жабдықтауға әсер ететін кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Барынша сенімді болуы үшін бұл тармақ бетелкедегі суды беруге әсер етпейді деп айтуға болады.
Қолданыстағы шаралар
2001 жылғы Коммуналдьщ көрсетілетін қызметтер туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
12.
Сектор
Кәріздік көрсетілетін қызметтер
Kiшi сектор
Сарқынды суларды жинауды, кәдеге жарату мен өңдеуді қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, оларды басқару
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
(3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың сарқынды суларды жинауды, кәдеге жарату мен өңдеуді қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, сарқынды суларды басқаруға эсер ететін кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
Кәріз және сантехникалық жұмыстар жөніндегі қағидалар жинағы 1999 жылғы Кәріз және дренаж туралы заң, 2020 жылы қайта қаралған басылым
13.
Сектор
Сауданың көрсетілетін қызметтері
Кіші сектор
Алкогольдік сусындар мен темекі өнімдері көтерме саудасының көрсетілетін қызметтері меи бөлшек саудасының көрсетілетін қызметтері
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қызметгі жүзеге асыруға қойылатын талаптар (3.8-бап)
Сипаттама
Сингапурдың темекі өнімдері мен алкогольдік сусындардың көтерме және бөлшек саудасының көрсетілетін қызметтерін қозғайтын кез келген шараларды қабылдау немесе қолдау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
14.
Сектор
Барлығы
Кішісектор
Салалар сыныптамасы
Тиісті міндеттемелер

Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Описание
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, предоставляющие странам дифференцированный режим в соответствии с любым двусторонним или многонациональным международным соглашением.
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, предоставляющие дифференцированный режим государствам-членам АСЕАН в соответствии с любым международным соглашением, действующим или подписанным после даты вступления в силу настоящего Соглашения.
Сингапур оставляет за собой право принимать или сохранять любые меры, предоставляющие дифференцированный режим странам в соответствии с любым международным соглашением, действующим или подписанным после даты вступления в силу настоящего Соглашения, включая:
авиационные вопросы, включая воздушные перевозки;
морские и вспомогательные морские службы, а также портовые вопросы;
вопросы наземного транспорта;
вопросы почтовых и курьерских служб;
вопросы телекоммуникации и информационных технологий;
вопросы электронной коммерции;
(g)      экологические вопросы.
Существующие меры
-
ПРИЛОЖЕНИЕ 3-2
к Соглашению между Республикой Казахстан и Республикой Сингапур о торговле услугами и инвестициях
НЕСООТВЕСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
ПЕРЕЧЕНЬ КАЗАХСТАНА
1.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года
№ 165-IV "О поддержке использования возобновляемых источников энергии"; другие законы и нормативные акты Республики Казахстан
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия, влияющие на использование возобновляемых источников энергии.
2.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры
Законы, нормативные акты и международные договоры Республики Казахстан
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия, затрагивающие естественные монополии.
3.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года
№ 445-V "Об использовании атомной энергии"; другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности и операций в области ядерной энергетики и обращения с радиоактивными отходами.
4.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры

Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Сипаттама
Сингапурдың кез келген екіжақты немесе көпұлтты халықаралық келісімге сәйкес елдерге сараланған режим беретін кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.1
Сингапурдың осы Келісім күшіне енген күннен кейін қолданыста болған немесе қол қойылған кез келген халықаралық келісімге сәйкес АСЕАН-ға мүше мемлекеттерге сараланған режимді беретін кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Сингапур мыналарды:
(a) әуе тасымалын қоса алғанда,
авиациялық мәселелерді;
(b) теңіз және қосалқы теңіз көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ порт мәселелерін;
(с) жерүсті көлігі мәселелерін;
(d) пошта және курьер қызметтері мәселелерін;
(е) телекоммуникация және ақпараттық технологиялар мәселелерін;
(f) электрондық коммерция мәселелерін; және
(g) экология мәселелерін қоса алғанда, осы Келісім күшіне енген күннен кейін қолданыста болған немесе қол қойылған кез келген халықаралық келісімге сәйкес елдерге сараланған режимді ұсынатын кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
Қолданыстағы шаралар
-
1 Барынша айқын болуы үшін осы тармақтың тұжырымдамасы осы тармақта аталған тиісті екіжақты немесе көпжақты келісімді кейіннен қайта қарауға немесе өзгертуге нәтижесінде елге берілген кез келген сараланған режимге қолданылады.
Қазақстан Республикасы мен
Сингапур Республикасы
арасындағы көрсетілетін
қызметтер саудасы және
инвестициялар туралы
келісімге
3-2-ҚОСЫМША
СӘЙКЕС КЕЛМЕЙТІН ШАРАЛАР ҚАЗАҚСТАННЫҢ ТІЗБЕСІ
1.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі № 165-IV Қазақстан Республикасының Заңы; Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік актілері
Сипаттама
Қазақстанның жаңартылатын энергия көздерін пайдалануға әсер ететін шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
2.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
Қазақстан Республикасының заңдары, нормативтік актілері және халықаралық шарттары
Сипаттама
Қазақстанның табиғи монополияларды қозғайтын шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.1
3.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 445-V Қазақстан Республикасының Заңы; Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама
Қазақстанның ядролық энергетика және радиоактивті қалдықгармен жұмыс істеу саласындағы қызмет пен операцияларға қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
4.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
— 1
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар

Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года № 125-VI "О недрах и недропользовании"; другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении недропользования.
5.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры
Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря
2017 года № 125-VI "О недрах и недропользовании"; Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года № 527-IV "О национальной безопасности Республики Казахстан"; другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан
Описание
Казахстан сохраняет за собой право принимать или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности в пределах континентального шельфа Казахстана.
6.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры
Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года; другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан.
Описание
Казахстан оставляет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении земельных участков, используемых для сельскохозяйственного производства и лесопосадок.
7.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования
(статья 3.6)
Существующие меры
Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан
Описание
Казахстан оставляет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении продажи, покупки, пользования или распоряжения землей.
8.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Существующие меры
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года № 242-VI "О специальных экономических и индустриальных зонах", другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности на территориях специальных экономических зон.
9.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Существующие меры
Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года № 527-IV "О национальной безопасности Республики Казахстан"; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года № 399 "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии № 30 от 21 апреля 2015 года; другие законы и нормативные акты Республики Казахстан; международные договоры Республики Казахстан.
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности, связанной с оборотом оружия и боеприпасов, а также взрывчатых веществ.
10.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Существующие меры:
-
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или сохранять любые меры, включая, затрагивающие предоставление социальных услуг, государственных правоохранительных услуг, услуг скорой помощи, исправительных услуг и услуг пожаротушения.
11.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Существующие меры
-
Описание
Казахстан сохраняет за собой право применять или поддерживать любые меры, влияющие на социальное обеспечение и предоставление медицинских услуг учреждениями здравоохранения, находящимися в собственности или под контролем государства, включая инвестиции в эти учреждения.
12.
Сектор
Все
Подсектор
-
Соответствующие обязательства
Национальный режим (статья 3.5)
Режим наибольшего благоприятствования (статья 3.6)
Существующие меры

2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" № 125-VI Қазақстан Республикасының Кодексі; Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама
Қазақстанның жер қойнауын пайдалануға қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
5.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" № 125-VI Қазақстан Республикасының Кодексі; "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігІ туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527-1V Қазақстан Республикасының Заңы; Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама:
Қазақстанныңның континенттік қайраңы шегіндегі қызметке қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, Қазақстанның кез келген шараларды қабылдау немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
6.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексі, 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі; Қазақстан Республикасының басқа да завдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама:
Қазақстанның ауыл шаруашылығы өндірісі мен ағаш отырғызу үшін пайдаланылатын жер учаскелеріне қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шартгарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
7.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексі, Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама
Қазақстанның жерді сатуға, сатып алуға, пайдалануға немесе оған билік етуге қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
8.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бaп)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақгар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі № 242-VI Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасының баска да заңдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама
Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтар аумақтарындағы қызметке қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақгау құқығы өзінде сақталады.
9.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3,5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3,6-бап)
Қолданыстағы шаралар
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527-1V Қазақстан Республикасының Заңы; "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы № 399 Қазақстан Республикасының Заңы, Еуразиялық экономикалық комиссия алкасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімі; Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік актілері; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
Сипаттама:
Қазақстанның қару мен оқ-дәрілердің, сондай-ақ жарылғыш заттардың айналымына 2 байланысты қызметке қатысты шектеулерді, алып қоюды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақтау құқығы өзінде сақталады.
10.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
Сипаттама
Қазақстанның әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік құқық қорғаудың қызметтерін, жедел жәрдемнің қызметтерін, түзеудің көрсетілетін қызметтерін және өрт сөндірудің көрсетілетін қызметтерін ұсынуды қоса алғанда, кез келген шараларды қолдану немесе сақгау құқығы өзінде сақталады.
11.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар
Сипаттама
Қазақстанның әлеуметтік қамсыздандыруға және мемлекетгің меншігіндегі немесе бақылауындағы денсаулық сақгау мекемелерінің медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсынуына, оған қоса осы мекемелерге инвестицияларға эсер ететін кез келген шараларды қолдану немесе қолдау құқығы өзінде сақталады.
12.
Сектор
Барлығы
Кіші сектор
Тиісті міндеттемелер
Ұлттық режим (3.5-бап)
Барынша қолайлылық режимі (3.6-бап)
Қолданыстағы шаралар