О подписании Соглашения о гармонизированной системе определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза
Указ Президента Республики Казахстан от 24 октября 2023 года № 393
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о гармонизированной системе определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее - Соглашение).
2. Премьер-Министру Республики Казахстан Смаилову Алихану Асхановичу подписать от имени Республики Казахстан Соглашение, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ОДОБРЕН
Указом Президента Республики
Казахстан от 24 октября 2023
года № 393
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о гармонизированной системе определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза
Государства - члены Евразийского экономического союза, именуемые в дальнейшем государствами-членами,
основываясь на Договоре о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Договоре о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года,
признавая необходимость совершенствования и развития системы подтверждения происхождения товаров, применяемой в государствах-членах,
основываясь на принципах гласности и недискриминации участников внешнеторговой деятельности,
стремясь к обеспечению применения единых подходов в области определения, удостоверения и подтверждения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее - Союз),
руководствуясь общепризнанными правилами международной торговли,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Общие положения
В целях обеспечения единства подходов к определению, удостоверению и подтверждению происхождения товаров при их вывозе с таможенной территории Союза применяется гармонизированная система определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза.
Статья 2
Определения
Для целей настоящего Соглашения используются понятия, которые означают следующее:
"верификация" - установление подлинности сертификата о происхождении товара и (или) достоверности содержащихся в документе о происхождении товара сведений;
"верифицирующий орган" - орган государства-члена, уполномоченный в соответствии c законодательством государства-члена на осуществление верификации;
"декларация о происхождении товара" - коммерческий или любой другой документ, имеющий отношение к товару, вывозимому с таможенной территории Союза, и содержащий сведения о происхождении товара, заявленные производителем, продавцом или отправителем государства-члена в связи с его вывозом с таможенной территории Союза;
"документ о происхождении товара" - декларация о происхождении товара или сертификат о происхождении товара;
"определение происхождения товара" - совокупность действий, которые совершаются лицом, имеющим право владения, пользования и (или) распоряжения товаром, или уполномоченным органом в целях установления происхождения товара, вывозимого с таможенной территории Союза, и в результате совершения которых такое лицо или уполномоченный орган признают товар происходящим из конкретной страны либо признают, что происхождение такого товара не может быть определено;
"правила определения происхождения товаров" - совокупность норм, устанавливающих порядок и критерии определения происхождения товаров, требования к документальному подтверждению происхождения товаров, а также иных положений, связанных с происхождением товаров, вывозимых с таможенной территории Союза;
"сертификат о происхождении товара" - документ установленной формы, свидетельствующий о происхождении товара, вывозимого с таможенной территории Союза, и выданный уполномоченным органом;
"третья страна" - страна, не являющаяся членом Союза (группа стран, либо таможенный союз стран, либо регион или часть страны, если имеется необходимость их выделения для целей определения происхождения товаров);
"удостоверение происхождения товара" - действия, которые совершаются уполномоченным органом в целях свидетельствования происхождения товара исходя из итогов определения происхождения товара и результатом совершения которых является выдача сертификата о происхождении товара;
"уполномоченный орган" - государственный орган или организация государства-члена, уполномоченные в соответствии с законодательством государства-члена на выдачу сертификатов о происхождении товара.

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың үйлестірілген жүйесі туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 24 қазандағы № 393 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың үйлестірілген жүйесі туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Әлихан Асханұлы Смайылов Келісімге Қазақстан Республикасының атынан қол қойсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 24 қазандағы
№ 393 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың үйлестірілген жүйесі туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты және 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартты негізге ала отырып,
мүше мемлекеттерде қолданылатын тауарлардың шығарылған жерін растау жүйесін жетілдіру және дамыту қажеттілігін мойындай отырып,
жариялылық және сыртқы сауда қызметіне қатысушыларды кемсітпеу қағидаттарын негізге ала отырып,
Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындау, куәландыру және растау саласында бірыңғай тәсілдерді қолдануды қамтамасыз етуге ұмтыла отырып, халықаралық сауданың жалпыға бірдей танылған қағидаларын басшылыққа ала отырып, төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Жалпы ережелер
Тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде олардың шығарылған жерін айқындау, куәландыру және растау тәсілдерінің бірлігін қамтамасыз ету мақсатында Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың үйлестірілген жүйесі қолданылады.
2-бап
Анықтамалар
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
“верификация” - тауардың шығарылған жері және (немесе) тауардың шығарылған жері туралы құжатта бар мәліметтердің анықтығы туралы сертификаттың төлнұсқалығын анықтау;
“верификациялаушы орган” - мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес верификацияны жүзеге асыруға уәкілеттік берілген мүше мемлекеттің органы;
“тауардың шығарылған жері туралы декларация” - Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарға қатысы бар және тауарды Одақтың кедендік аумағынан әкетуге байланысты мүше мемлекеттің өндірушісі, сатушысы немесе жөнелтушісі мәлімдеген тауардың шығарылған жері туралы мәліметтерді қамтитын коммерциялық немесе кез келген басқа құжат;
"тауардың шығарылған жері туралы құжат” - тауардың шығарылған жері туралы декларация немесе тауардың шығарылған жері туралы сертификат;
"тауардың шығарылған жерін айқындау” - Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауардың шығарылған жерін анықтау мақсатында тауарды иеленуге, пайдалануға және (немесе) оған билік етуге құқығы бар тұлға немесе уәкілетті орган жасайтын әрекеттер жиынтығы және соларды жасаудың нәтижесінде осындай тұлға немесе уәкілетті орган тауарды нақты елден шығарылған деп таниды не болмаса мұндай тауардың шығарылған жерін айқындаудың мүмкін еместігін мойындайды;
“тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидалары” - тауарлардың шығарылған жерін, тауарлардың шығарылған жерін құжаттық растауға қойылатын талаптарды айқындау тәртібі мен өлшемшарттарын, сондай-ақ Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жеріне байланысты өзге де ережелерді белгілейтін нормалар жиынтығы;
“тауардың шығарылған жері туралы сертификат” - Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауардың шығарылған жерін куәландыратын және уәкілетті орган берген, белгіленген нысандағы құжат;
“үшінші ел” - Одаққа мүше болып табылмайтын ел (елдер тобы не елдердің кеден одағы не, егер тауарлардың шығарылған жерін айқындау мақсаттары үшін бөліп көрсету қажет болса, елдің өңірі немесе бір бөлігі);
“тауардың шығарылған жерін куәландыру” - уәкілетті орган тауардың шығарылған жерін куәландыру мақсатында тауардың шығарылған жерін айқындау қорытындыларын негізге ала отырып жасайтын және жасалу нәтижесі тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру болып табылатын әрекеттер;
“уәкілетті орган” - мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификаттар беруге уәкілеттік берілген мүше мемлекеттің мемлекеттік органы немесе ұйымы.

Иные понятия, используемые в настоящем Соглашении, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Статья 3
Правила определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза
1. При необходимости подтверждения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их ввоза на территорию третьей страны определение происхождения таких товаров осуществляется по правилам, установленным международным договором Союза с такой третьей стороной, международным договором государства-члена С такой третьей стороной, международным договором, участниками которого являются все государства-члены, или законодательством такой третьей страны.
В случае отсутствия правил определения происхождения товаров, указанных в абзаце первом настоящего пункта, или отсутствия в распоряжении уполномоченного органа или лица, осуществляющего определение происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, информации о таких правилах определение происхождения товаров осуществляется в соответствии с критериями определения происхождения товаров, установленными статьей 5 настоящего Соглашения.
2. При необходимости подтверждения таможенным органам государств-членов происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их вывоза с таможенной территории Союза в соответствии с пунктом 1 статьи 4 настоящего Соглашения определение происхождения таких товаров осуществляется по специальным правилам, устанавливаемым Евразийской экономической комиссией (далее - Комиссия).
Статья 4
Подтверждение происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их вывоза с таможенной территории Союза и обеспечение соблюдения отдельных мер регулирования
1. Происхождение товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их вывоза с таможенной территории Союза подтверждается в случаях, когда применение вывозных таможенных пошлин и мер нетарифного регулирования (далее - отдельные меры регулирования) зависит от происхождения товаров с учетом пунктов 2 и 3 статьи 29 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
Для целей применения настоящей статьи рассматриваются только следующие меры нетарифного регулирования, вводимые государствами-членами в одностороннем порядке в соответствии со статьей 47 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года:
запрет на вывоз товаров;
количественные ограничения вывоза товаров;
разрешительный порядок вывоза товаров.

Осы Келісімде пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартта айқындалған мағынада қолданылады.
3-бап
Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың
шығарылған жерін айқындау қағидалары
1. Үшінші елдің аумағына әкеліну шеңберінде Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін растау қажет болған кезде, мұндай тауарлардың шығарылған жерін айқындау Одақтың осындай үшінші тараппен халықаралық шартында, мүше мемлекеттің осындай үшінші тараппен халықаралық шартында, барлық мүше мемлекеттер қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта немесе осындай үшінші елдің заңнамасында белгіленген қағидалар бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидалары болмаған немесе Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындауды жүзеге асыратын уәкілетті органның немесе тұлғаның қолында осындай қағидалар туралы ақпарат болмаған жағдайда, тауарлардың шығарылған жерін айқындау осы Келісімнің 5-бабында белгіленген тауарлардың шығарылған жерін айқындау өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Одақтың кедендік аумағынан әкетілу шеңберінде мүше мемлекеттердің кеден органдарының Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін растауы қажет болған кезде, осы Келісімнің 4-бабының 1-тармағына сәйкес осындай тауарлардың шығарылған елін айқындау Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) белгілейтін арнаулы қағидалар бойынша жүзеге асырылады.
4-бап
Одақтың кедендік аумағынан әкетілу шеңберінде
Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың
шығарылған жерін растау және жекелеген реттеу
шараларының сақталуын қамтамасыз ету
1. Одақтың кедендік аумағынан әкетілу шеңберінде кедендік әкету баждары мен тарифтік емес реттеу шараларын (бұдан әрі - жекелеген реттеу шаралары) қолдану Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 29-бабының 2 және 3-тармақтарын ескере отырып, тауарлардың шығарылған жеріне байланысты болатын жағдайларда, Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жері расталады.
Осы бапты қолдану мақсаттары үшін мүше мемлекеттер 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 47-бабына сәйкес біржақты тәртіппен енгізетін мынадай тарифтік емес реттеу шаралары ғана қаралады:
тауарларды әкетуге тыйым салу;
тауарларды әкетудің сандық шектеулері;
тауарларды әкетуге рұқсат беру тәртібі.

2. Подтверждение происхождения товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи необходимо только в отношении товаров, в отношении которых применяются отдельные меры регулирования, и аналогичных им товаров и только в период действия таких отдельных мер регулирования.
При этом под аналогичными товарами понимаются товары, классифицируемые тем же кодом единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и имеющие такое же описание, как и товары, в отношении которых установлены отдельные меры регулирования, обусловленные происхождением товаров.
Подтверждение происхождения товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи не требуется в отношении товаров, классифицируемых в группах 27 и 29 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
3. Государство-член, вводящее отдельную меру регулирования, заблаговременно, но не позднее 3 календарных дней до даты ее введения, уведомляет Комиссию о введении такой меры, товарах, на которые она распространяется, и периоде ее действия. К уведомлению прилагается копия нормативного правового акта государства-члена, в соответствии с которым вводится отдельная мера регулирования. В случае если нормативный правовой акт составлен на ином языке, чем русский язык, к уведомлению также прилагается перевод такого нормативного правового акта на русский язык.
4. Комиссия ведет единый реестр отдельных мер регулирования и обеспечивает его размещение на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее - сеть Интернет). Форма указанного реестра утверждается Комиссией.
Комиссия на основании уведомления, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем получения такого уведомления:
обеспечивает обновление единого реестра отдельных мер регулирования, а также публикацию соответствующей информации на официальном сайте Союза в сети Интернет;
письменно уведомляет органы государственной власти государств-членов, уполномоченные на взаимодействие с Комиссией, уполномоченные и таможенные органы государств-членов о введении отдельной меры регулирования, товарах, на которые она распространяется, и периоде ее действия.
5. Положения настоящей статьи не затрагивают прав и обязательств, связанных с подтверждением происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их ввоза на территорию третьей страны, установленных международным договором Союза с такой третьей стороной, международным договором государства-члена с такой третьей стороной, международным договором, участниками которого являются все государства-члены, или законодательством такой третьей страны.
6. Положения настоящей статьи не затрагивают прав и обязательств, связанных с подтверждением происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их ввоза на территорию третьей страны в случае, установленном абзацем вторым пункта 1 статьи 3 настоящего Соглашения.
Статья 5
Критерии определения происхождения товаров
1. При определении происхождения товаров в случае, указанном в абзаце втором пункта 1 статьи 3 настоящего Соглашения, товаром, происходящим из страны, признается товар, отвечающий критериям, установленным настоящей статьей.
2. Товарами, полностью полученными (полностью произведенными) в стране, признаются:
1) полезные ископаемые, минеральные продукты и иные природные ресурсы, добытые из недр страны, на ее территории, в ее территориальном море (ином водоеме страны) или с его дна либо из атмосферного воздуха на территории такой страны;
2) продукция растительного происхождения, выращенная и (или) собранная в стране;
3) живые животные, родившиеся и (или) выращенные (выросшие) в стране;
4) продукция, полученная в стране от живых животных;
5) продукция, полученная в результате охотничьего и рыболовного промысла в стране;
6) продукция морского рыболовного промысла и другая продукция морского промысла, добытая (выловленная) за пределами территориального моря (вод) страны судном, зарегистрированным и плавающим под флагом страны;
7) продукция, полученная или произведенная исключительно из продукции, указанной в подпункте 6 настоящего пункта, на борту перерабатывающего судна, зарегистрированного и плавающего под флагом страны;
8) продукция, полученная с морского дна или из морских недр за пределами территориального моря (вод) страны, при условии, что страна имеет исключительные права на разработку ресурсов этого морского дна или этих морских недр;
9) отходы и лом (вторичное сырье), полученные в результате производственных или иных операций по переработке или потребления в стране;
10) собранные в стране бывшие в употреблении изделия, которые больше не могут выполнять свою первоначальную функцию и пригодны только для утилизации и (или) переработки в сырье;
11) продукция высоких технологий, полученная в открытом космосе на космических аппаратах, зарегистрированных в стране (в том числе арендованных ею);
12) электрическая, тепловая и иные виды энергии, произведенные на территории страны;

2. Өздеріне қатысты жекелеген реттеу шаралары қолданылатын тауарларға және соларға ұқсас тауарларға қатысты және осындай жекелеген реттеу шаралары қолданылатын кезеңде ғана осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылған жерін растау қажет.
Бұл ретте Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының дәл осы кодымен сыныпталатын және өздеріне қатысты тауарлардың шығарылған жеріне байланысты жекелеген реттеу шаралары белгіленген тауарлар сияқты сипаттамасы бар тауарлар ұқсас тауарлар деп түсініледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының 27 және 29-топтарында сыныпталатын тауарларға қатысты осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылған жерін растау талап етілмейді.
3. Жекелеген реттеу шарасын енгізетін мүше мемлекет алдын ала, бірақ ол енгізілетін күнге дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей Комиссияны осындай шараның енгізілетіні, оның қандай тауарларға қолданылатыны және оның қолданылу кезеңі туралы хабардар етеді. Хабарламаға мүше мемлекеттің соған сәйкес жекелеген реттеу шарасы енгізілетін нормативтік құқықтық актісінің көшірмесі қоса беріледі. Егер нормативтік құқықтық акт орыс тілінен өзге тілде жасалса, хабарламаға осындай нормативтік құқықтық актінің орыс тіліне аудармасы да қоса беріледі.
4. Комиссия жекелеген реттеу шараларының бірыңғай тізілімін жүргізеді және оны Одақтың “Интернет” ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі (бұдан әрі - Интернет желісі) ресми сайтында орналастыруды қамтамасыз етеді. Көрсетілген тізілімнің нысанын Комиссия бекітеді.
Комиссия осы баптың 3-тармағында көзделген хабарламаның негізінде осындай хабарлама алынған күннен кейін келесі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей:
жекелеген реттеу шараларының бірыңғай тізілімін жаңартуды, сондай-ақ тиісті ақпаратты Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялауды қамтамасыз етеді;
Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілеттік берілген мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарын, мүше мемлекеттердің уәкілетті және кеден органдарын жекелеген
3) елде туған және (немесе) өсірілген (өскен) тірі жануарлар;
4) елде тірі жануарлардан алынған өнім;
5) елде аңшылық және балық аулау кәсіпшілігі нәтижесінде алынған өнім;
6) тіркелген және елдің туын көтертіп жүзетін кемемен елдің аумақтық теңізінен (суларынан) тыс жерде өндірілген (ауланған) теңіз балық аулау кәсіпшілігінің өнімі және теңіз кәсіпшілігінің басқа да өнімі;
7) тіркелген және елдің туын көтеріп жүзетін қайта өңдеу кемесінің бортында ғана осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген өнімнен алынған немесе өндірілген өнім;
8) егер елдің осы теңіз түбінің немесе осы теңіз жер қойнауының ресурстарын игеруге айрықша құқығы болған жағдайда, елдің аумақтық теңізінен (суларынан) тыс жердегі теңіз түбінен немесе теңіз жер қойнауынан алынған өнім;
9) елде қайта өңдеу немесе тұтыну жөніндегі өндірістік немесе өзге де операциялар нәтижесінде алынған қалдықтар мен сынықтар (қайталама шикізат);
10) елде жиналған, енді өзінің бастапқы функциясын орындай алмайтын және кәдеге жарату және (немесе) шикізатқа қайта өңдеу үшін ғана жарамды, бұрын пайдалануда болған өнімдер;
11) елде тіркелген (оның ішінде ол жалға алған) ғарыш аппараттарында ашық ғарышта алынған жоғары технологиялар өнімі;
12) ел аумағында өндірілген электр, жылу энергиясы және өзге де энергия түрлері;

13) товары, произведенные в стране исключительно из продукции, указанной в подпунктах 1-12 настоящего пункта.
3. Товар, произведенный с использованием товаров, происходящих из государств-членов и (или) третьих стран, либо товаров, происхождение которых неизвестно (далее - непроисходящие товары), признается происходящим из государства-члена, на территории которого такой товар подвергся последней обработке или переработке, предусматривающей совершение иных операций, помимо указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. Товар, произведенный с использованием непроисходящих товаров, не признается происходящим из государства-члена в случае, если в отношении таких непроисходящих товаров осуществлены только следующие операции, не влияющие на происхождение товара:
1) операции по обеспечению сохранности товара во время хранения и (или) транспортировки;
2) операции по подготовке товара к продаже и транспортировке (дробление партий, формирование отправок, сортировка, переупаковка), операции по разборке и сборке упаковки;
3) мойка, чистка, удаление пыли;
4) просеивание через сито или решето, сортировка,
классифицирование, отбор, подбор (в том числе составление наборов изделий);
5) простые сборочные операции (осуществление которых не требует специальных навыков, машин, аппаратов или иного оборудования, предназначенного для осуществления таких операций) или разборка товаров на части;
6) комбинация двух или более операций, указанных в подпунктах 1-5 настоящего пункта.
5. При определении происхождения товаров не учитывается происхождение следующих материалов, которые могут использоваться при производстве и не включаются в состав товара:
1) топливо, электрическая, тепловая и иные виды энергии;
2) инструменты, штампы и пресс-формы;
3) запасные части и материалы, используемые в техническом обслуживании оборудования и зданий;
4) смазочные материалы, присадки и другие материалы, используемые в производстве или при эксплуатации оборудования и зданий;
5) перчатки, очки, обувь, одежда, оборудование для обеспечения безопасности;
6) оборудование, устройства, используемые для тестирования или проверки товаров;
7) катализаторы и растворители;
8) любые другие материалы, которые не включены в состав товара, но использование которых при его производстве может быть представлено как часть производственного процесса.
6. Приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты и информационные материалы, предназначенные для использования вместе с машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами, считаются происходящими из той же страны, что и машины, оборудование, аппараты или транспортные средства, если такие приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты и информационные материалы вывозятся и используются совместно с указанными машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами в комплектации и в количестве, в которых обычно поставляются с этими устройствами в соответствии с технической документацией.

13) елде осы тармақтың 1)-12) тармақшаларында көрсетілген өнімнен ғана өндірілген тауарлар танылады.
3. Мүше мемлекеттерден және (немесе) үшінші елдерден шығатын тауарларды не шығарылған жері белгісіз тауарларды (бұдан әрі - шығарылмайтын тауарлар) пайдалана отырып өндірілген тауар аумағында мұндай тауар осы баптың 4-тармағында көрсетілгеннен басқа, өзге операцияларды жасауды көздейтін соңғы өндеуден немесе қайта өңдеуден өткен мүше мемлекеттен шыққан деп танылады.
4. Егер мұндай шығарылмайтын тауарларға қатысты тауардың шығарылған жеріне әсер етпейтін тек қана мынадай операциялар:
1) сақтау және (немесе) тасымалдау кезінде тауардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар;
2) тауарды сатуға және тасымалдауға дайындау (партияларды бөлу, жөнелтілімдерді қалыптастыру, сұрыптау, қайта қаптау) жөніндегі операциялар, қаптаманы бөлшектеу және құрастыру жөніндегі операциялар;
3) жуу, тазалау, шаңды кетіру;
4) елеуішпен немесе елекпен елеу, сұрыптау, сыныптау, іріктеу, таңдау (оның ішінде бұйымдардың жиынтығын жасау);
5) қарапайым құрастыру операциялары (жүзеге асырылуы мұндай операцияларды жүзеге асыруға арналған арнаулы дағдыларды, машиналарды, аппараттарды немесе өзге де жабдықтарды талап етпейді) немесе тауарларды бөліктерге бөлшектеу;
6) осы тармақтың 1)-5) тармақшаларында көрсетілген екі немесе одан да көп операциялардың комбинациясы жүзеге асырылған жағдайда, шығарылмайтын тауарларды пайдалана отырып өндірілген тауар мүше мемлекеттен шыққан деп танылмайды.
5. Тауарлардың шығарылған жерін айқындау кезінде өндірісте пайдаланылуы мүмкін және тауар құрамына енгізілмейтін мынадай материалдардың шығарылған жері ескерілмейді:
1) отын, электр, жылу энергиясы және өзге де энергия түрлері;
2) құралдар, штамптар және сықпа-қалыптар;
3) жабдықтар мен ғимараттарға техникалық қызмет көрсетуде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер мен материалдар;
4) жабдықты өндіруде немесе ғимараттарды пайдалану кезінде пайдаланылатын жағармай материалдары, телімдер және басқа да материалдар;
5) қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қолғап, көзілдірік, аяқ киім, киім, жабдық;
6) тауарларды тестілеу немесе тексеру үшін пайдаланылатын жабдықтар, құрылғылар;
7) катализаторлар мен еріткіштер;
8) тауар құрамына енгізілмеген, бірақ оны өндіру кезінде пайдалану өндірістік процестің бір бөлігі ретінде ұсынылуы мүмкін кез келген басқа материалдар.
6. Машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлік құралдарымен бірге пайдалануға арналған құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар және ақпараттық материалдар, егер мұндай құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар мен ақпараттық материалдар техникалық құжаттамаға сәйкес әдетте осы құрылғылармен бірге берілетіндей жиынтықта және мөлшерде көрсетілген машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлік құралдарымен бірге әкетілсе және пайдаланылса, машиналар, жабдықтар, аппараттар немесе көлік құралдары сияқты бір елден шыққан деп саналады.

7. Упаковка и тара, поставляемые вместе с находящимися в них товарами, считаются происходящими из той же страны, что и сам товар, за исключением случаев, когда такие упаковка и тара в соответствии с Основными правилами интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности должны классифицироваться отдельно от товара. В таком случае происхождение упаковки и тары определяется отдельно от происхождения товара.
8. В случае если применение критериев определения происхождения товаров, установленных настоящей статьей, не позволяет определить происхождение товара, его происхождение считается неизвестным. В таком случае уполномоченный орган в соответствии с законодательством государства-члена вправе выдать документ, подтверждающий невозможность определения происхождения товара.
Статья 6
Уполномоченные органы
1. Государство-член определяет уполномоченные органы.
Уполномоченными органами представляются в Комиссию следующие сведения:
наименование уполномоченного органа;
адрес (место нахождения) уполномоченного органа;
адрес официального сайта уполномоченного органа в сети Интернет;
контактные телефоны и адрес электронной почты уполномоченного органа.
Указанные сведения подлежат опубликованию на официальном сайте Союза в сети Интернет.
2. В случае изменения сведений об уполномоченных органах соответствующая информация направляется этими уполномоченными органами в Комиссию не позднее 30 календарных дней с даты вступления таких изменений в силу.
Комиссия обеспечивает актуализацию сведений об уполномоченных органах на официальном сайте Союза в сети Интернет.
3. Выдача сертификатов о происхождении товара осуществляется уполномоченными органами в соответствии с Порядком согласно приложению № 1 к настоящему Соглашению, если иное не установлено международным договором Союза с третьей стороной, международным договором государств-членов с третьей стороной, международным договором, участниками которого являются все государства-члены, решениями Комиссии или законодательством третьей страны, на территорию которой предполагается ввоз товаров.
4. В целях упрощения совершения таможенных операций, поддержки экспорта и содействия доступу на рынок третьей страны товаров, происходящих из государств-членов и вывозимых с таможенной территории Союза, уполномоченные органы создают электронные системы верификации. Электронная система верификации должна обеспечивать возможность осуществления компетентным государственным органом третьей страны проверки факта выдачи сертификата о происхождении товара, а также соответствия сведений, содержащихся в таком сертификате, сведениям, заявленным при таможенном декларировании, на основании информации, содержащейся в электронной базе данных сертификатов о происхождении товара, выданных в государстве-члене.

7. Салынған тауарларымен бірге берілетін қаптама мен ыдыс, мұндай қаптама мен ыдыс Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасын түсіндірудің негізгі қағидаларына сәйкес тауардан бөлек сыныпталуға тиіс жағдайларды қоспағанда, тауардың өзі сияқты бір елден шыққан болып есептеледі. Мұндай жағдайда қаптама мен ыдыстың шығарылған жері тауардың шығарылған жерінен бөлек айқындалады.
8. Егер осы бапта белгіленген тауарлардың шығарылған жерін айқындау өлшемшарттарын қолдану тауардың шығарылған жерін айқындауға Мүмкіндік бермесе, оның шығарылған жері белгісіз болып саналады. Мұндай жағдайда уәкілетті орган мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауардың шығарылған жерін айқындаудың мүмкін еместігін растайтын құжат беруге құқылы.
6-бап
Уәкілетті органдар
1. Мүше мемлекет уәкілетті органдарды айқындайды.
Уәкілетті органдар Комиссияға мынадай мәліметтерді:
уәкілетті органның атауын;
уәкілетті органның мекенжайын (орналасқан жерін);
уәкілетті органның Интернет желісіндегі ресми сайтының мекенжайын;
уәкілетті органның байланыс телефондарын және электрондық поштасының мекенжайын ұсынады.
Көрсетілген мәліметтер Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялануға жатады.
2. Уәкілетті органдар туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, осы уәкілетті органдар Комиссияға тиісті ақпаратты осындай өзгерістер күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жолдайды.
Комиссия Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтындағы уәкілетті органдар туралы мәліметтерді жаңартуды қамтамасыз етеді.
3. Егер Одақтың үшінші тараппен халықаралық шартында, мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шартында, барлық мүше мемлекеттер қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта, Комиссияның шешімдерінде немесе өзінің аумағына тауарларды әкелу болжанатын үшінші елдің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, уәкілетті органдар тауардың шығарылған жері туралы сертификаттарды беруді осы Келісімге № 1 қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.
4. Кедендік операциялар жасауды оңайлату, экспортты қолдау және мүше мемлекеттерден шығарылатын және Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың үшінші елдің нарығына кіруіне жәрдемдесу мақсатында уәкілетті органдар электрондық верификация жүйелерін құрады. Электрондық верификация жүйесі үшінші елдің құзыретті мемлекеттік органының мүше мемлекетте берілген тауардың шығарылған жері туралы сертификаттардың электрондық дерекқорында қамтылған ақпарат негізінде тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру фактісін, сондай-ақ осындай сертификаттағы мәліметтердің кедендік декларациялау кезінде мәлімделген мәліметтерге сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.

5. Уполномоченные органы вправе назначать проведение экспертизы в целях определения происхождения товаров.
6. Удостоверение происхождения товаров, а также проведение экспертизы в целях определения происхождения товаров осуществляются на платной основе, если иное не установлено законодательством государств-членов.
7. Сведения о стоимости удостоверения происхождения товаров направляются уполномоченными органами в Комиссию и подлежат опубликованию на официальном сайте Союза в сети Интернет.
Статья 7
Верифицирующие органы
1. Государство-член определяет верифицирующий орган.
Верифицирующим органом представляются в Комиссию следующие сведения:
наименование верифицирующего органа;
адрес (место нахождения) верифицирующего органа;
адрес официального сайта верифицирующего органа в сети Интернет;
контактные телефоны и адрес электронной почты верифицирующего органа;
контактные данные структурного подразделения верифицирующего органа, ответственного за проведение проверок.
Указанные сведения подлежат опубликованию на официальном сайте Союза в сети Интернет.
2. В случае изменения сведений о верифицирующих органах соответствующая информация направляется этими верифицирующими органами в Комиссию не позднее 30 календарных дней с даты вступления таких изменений в силу.
Комиссия обеспечивает актуализацию сведений о верифицирующих органах на официальном сайте Союза в сети Интернет.
3. Основанием для проведения верифицирующим органом проверки является запрос компетентного государственного органа третьей страны о ее проведении.
4. Верифицирующий орган осуществляет проверку в соответствии с законодательством своего государства-члена, в том числе путем направления запросов, инспектирования производственных помещений производителя и (или) осуществления проверок бухгалтерской и (или) иной коммерческой документации производителя, продавца и (или) отправителя товара.
5. Производители, продавцы, отправители товара, уполномоченные органы, в отношении которых верифицирующим органом осуществляется проверка, обязаны представлять по требованию верифицирующего органа информацию, имеющую отношение к проверке, или давать объяснение причин, по которым такая информация не может быть представлена или отсутствует, а также оказывать содействие верифицирующему органу в проведении проверки.
6. По результатам проверки верифицирующий орган готовит заключение о факте и (или) правомерности выдачи сертификата о происхождении товара или о достоверности сведений, заявленных в декларации о происхождении товара.

5. Уәкілетті органдар тауарлардың шығарылған жерін айқындау мақсатында сараптама жүргізуді тағайындауға құқылы.
6. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тауарлардың шығарылған жерін куәландыру, сондай-ақ тауарлардың шығарылған жерін айқындау мақсатында сараптама жүргізу ақылы негізде жүзеге асырылады.
7. Уәкілетті органдар тауарлардың шығарылған жерін куәландырудың құны туралы мәліметтерді Комиссияға жолдайды және олар Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялануға жатады.
7-бап
Верификациялаушы органдар
1. Мүше мемлекет верификациялаушы органды айқындайды.
Верификациялаушы орган Комиссияға мынадай мәліметтерді:
верификациялаушы органның атауын;
верификациялаушы органның мекенжайын (орналасқан жерін);
верификациялаушы органның Интернет желісіндегі ресми сайтының мекенжайын;
верификациялаушы органның байланыс телефондарын және электрондық поштасының мекенжайын;
верификациялаушы органның тексерулер жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесінің байланыс деректерін ұсынады.
Көрсетілген мәліметтер Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында жариялануға жатады.
2. Верификациялаушы органдар туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, осы верификациялаушы органдар Комиссияға тиісті ақпаратты осындай өзгерістер күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жолдайды.
Комиссия Одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында верификациялаушы органдар туралы мәліметтерді жаңартуды қамтамасыз етеді.
3. Үшінші елдің құзыретті мемлекеттік органының тексеру жүргізу туралы сұрау салуы верификациялаушы органның тексеру жүргізуі үшін негіз болып табылады.
4. Верификациялаушы орган өз мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес, оның ішінде сұрау салулар жіберу, өндірушінің өндірістік үй-жайларын инспекциялау және (немесе) өндірушінің, сатушының және (немесе) тауарды жөнелтушінің бухгалтерлік және (немесе) өзге де коммерциялық құжаттамасын тексеруді жүзеге асыру жолымен тексеруді жүзеге асырады.
5. Өздеріне катысты верификациялаушы орган тексеруді жүзеге асыратын тауар өндірушілер, тауарды сатушылар, жөнелтушілер, уәкілетті органдар верификациялаушы органның талабы бойынша тексеруге қатысы бар ақпаратты беруге немесе мұндай ақпараттың беріле алмау немесе болмау себептерін түсіндіруге, сондай-ақ тексеруді жүргізуде верификациялаушы органға жәрдем көрсетуге міндетті.
6. Тексеру нәтижелері бойынша верификациялаушы орган тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру фактісі және (немесе) оның құқыққа сыйымдылығы немесе тауардың шығарылған жері туралы декларацияда мәлімделген мәліметтердің анықтығы туралы қорытынды дайындайды.

7. Заключение верифицирующего органа о неправомерности выдачи сертификата о происхождении товара или недостоверности сведений, заявленных в декларации о происхождении товара, в отношении которого проводилась проверка, влечет аннулирование уполномоченным органом сертификата о происхождении товара или признание декларации о происхождении товара недействительной.
8. Информация о результатах проверки направляется верифицирующим органом в адрес компетентного государственного органа третьей страны, инициировавшего данную проверку, а также в адрес уполномоченного органа и (или) лица, имеющего право владения, пользования и (или) распоряжения товаром, в отношении которого проводилась проверка.
Статья 8
Документы о происхождении товара
1. Декларация о происхождении товара оформляется с учетом критериев определения происхождения товаров и требований к оформлению такой декларации, предусмотренных правилами определения происхождения товаров, в соответствии с которыми оформляется декларация о происхождении товара.
2. Сертификат о происхождении товара выдается уполномоченным органом с учетом критериев определения происхождения товаров и требований к форме и порядку заполнения такого сертификата, предусмотренных правилами определения происхождения товаров, в соответствии с которыми выдается сертификат о происхождении товара.
3. В случае если третьей страной не установлены требования к форме сертификата о происхождении товара или в случае отсутствия в распоряжении уполномоченного органа информации о таких требованиях, выдается сертификат о происхождении товара по форме согласно приложению № 2 к настоящему Соглашению, который заполняется в соответствии с требованиями, предусмотренными указанным приложением.
В случае если сертификат о происхождении товара не может быть выдан на основании правил, установленных международным договором Союза с третьей стороной, международным договором государства-члена с третьей стороной, международным договором, участниками которого являются все государства-члены, или законодательством третьей страны, уполномоченный орган на основании обращения лица и при условии соблюдения критериев определения происхождения товаров, предусмотренных статьей 5 настоящего Соглашения, может выдать сертификат о происхождении товара, указанный в абзаце первом настоящего пункта.
В случае если для подтверждения таможенным органам государств-членов происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза, в рамках их вывоза с таможенной территории Союза в соответствии со специальными правилами, установленными Комиссией согласно пункту 2 статьи 3 настоящего Соглашения, оформлен сертификат о происхождении товара, такой сертификат о происхождении товара может использоваться в случаях, предусмотренных абзацем первым настоящего пункта, при необходимости подтверждения происхождения таких товаров в рамках их ввоза на территорию третьей страны, если это не противоречит законодательству такой третьей страны.

7. Верификациялаушы органның тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берудің құқыққа сыйымсыздығы немесе өзіне қатысты тексеру жүргізілген тауардың шығарылған жері туралы декларацияда мәлімделген мәліметтердің анық емес екені туралы қорытындысы уәкілетті органның тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың күшін жоюына немесе тауардың шығарылған жері туралы декларацияны жарамсыз деп тануына әкеп соғады.
8. Верификациялаушы орган тексеру нәтижелері туралы ақпаратты осы тексеруге бастамашылық жасаған үшінші елдің құзыретті мемлекеттік органының атына, сондай-ақ өзіне қатысты тексеру жүргізілген тауарды иелену, пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығы бар уәкілетті органның және (немесе) тұлғаның атына жолдайды.
8-бап
Тауардың шығарылған жері туралы құжаттар
1. Тауардың шығарылған жері туралы декларация тауарлардың шығарылған жерін айқындау өлшемшарттары және тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларында көзделген, осындай декларацияны ресімдеуге қойылатын, өздеріне сәйкес тауарлардың шығарылған жері туралы декларация ресімделетін талаптар ескеріле отырып ресімделеді.
2. Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты уәкілетті орган тауарлардың шығарылған жерін айқындау өлшемшарттарын және тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидаларында көзделген, осындай сертификатты толтыру нысаны мен тәртібіне қойылатын, өздеріне сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілетін талаптарды ескере отырып береді.
3. Егер үшінші ел тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың нысанына қойылатын талаптарды белгілемесе немесе уәкілетті органының қолында осындай талаптар туралы ақпарат болмаса, осы Келісімге № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың шығарылған жері туралы сертификат беріледі, ол көрсетілген қосымшада көзделген талаптарға сәйкес толтырылады.
Егер тауардың шығарылған жері туралы сертификатты Одақтың үшінші тараппен халықаралық шартында, мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шартында, барлық мүше мемлекеттер қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта немесе үшінші елдің заңнамасында белгіленген қағидалар негізінде беруге болмаса, уәкілетті орган тұлғаның өтініш жасауы негізінде және осы Келісімнің 5-бабында көзделген тауарлардың шығарылған жерін айқындау өлшемшарттары сақталған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауардың шығарылған жері туралы сертификат бере алады.
Егер Одақтың кедендік аумағынан әкетілуі шеңберінде мүше мемлекеттердің кеден органдарына Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін растау үшін осы Келісімнің 3-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия белгілеген арнаулы қағидаларға сай тауардың шығарылған жері туралы сертификат ресімделсе, мұндай тауардың шығарылған елі туралы сертификат, егер бұл осындай үшінші елдің заңнамасына қайшы келмесе, мұндай тауарларды үшінші елдің аумағына әкелу шеңберінде олардың шығарылған жерін растау қажет болған кезде осы тармақтың бірінші абзацында көзделген жағдайларда пайдаланылуы мүмкін.

4. В целях упрощения ведения внешнеэкономической деятельности и развития безбумажных технологий государства-члены стремятся обеспечить выдачу сертификатов о происхождении товара в электронном виде, а также обеспечить электронный формат взаимодействия уполномоченных органов с лицами при получении сертификатов о происхождении товара.
Статья 9
Применение системы самостоятельного декларирования происхождения товаров
На основании международного договора Союза с третьей стороной, устанавливающего режим свободной торговли, или в рамках применения третьей страной односторонней системы тарифных преференций государствами-членами или Союзом могут применяться системы самостоятельного декларирования происхождения товаров.
Посредством использования таких систем лицам государств-членов в порядке и при соблюдении условий, которые установлены законодательством государства-члена и (или) правом Союза, предоставляется право самостоятельно определять и подтверждать происхождение товаров для целей получения тарифных преференций в третьей стране.
Статья 10
Ответственность лиц за фальсификацию сведений о происхождении товаров
1. Государства-члены применяют в соответствии со своим законодательством меры административной или иной ответственности за умышленное заявление в декларации о происхождении товара, вывозимого с таможенной территории Союза, и (или) представление в уполномоченный орган недостоверных и (или) неполных сведений о происхождении товара, о соблюдении критериев определения происхождения товаров.
2. Государства-члены применяют в соответствии со своим законодательством меры административной или иной ответственности в отношении должностных лиц уполномоченных органов, ответственных за выдачу акта экспертизы происхождения товара, определение происхождения товара и (или) удостоверение происхождения товара, вывозимого с таможенной территории Союза, в случае если таким должностным лицам заведомо известно, что данные о происхождении товара фальсифицированы или недостоверны.
Статья 11
Переходные положения
1. До вступления в силу международного договора в рамках Союза, определяющего особенности исчисления и уплаты вывозных таможенных пошлин, подлежащих уплате в соответствии с Таможенным кодексом Евразийского экономического союза в одном государстве-члене, в отношении товаров, происходящих из другого государства-члена, в соответствии с законодательством которого установлены ставки вывозных таможенных пошлин, подтверждение происхождения товаров в целях применения вывозных таможенных пошлин в соответствии с пунктом 1 статьи 4 настоящего Соглашения не требуется.

4. Сыртқы экономикалық қызметті жүргізуді оңайлату және қағазсыз технологияларды дамыту мақсатында мүше мемлекеттер тауардың шығарылған жері туралы сертификаттар беруді электрондық түрде қамтамасыз етуге, сондай-ақ тауардың шығарылған жері туралы сертификаттарды алу кезінде уәкілетті органдардың тұлғалармен өзара іс-қимылының электрондық форматын қамтамасыз етуге ұмтылады.
9-бап
Тауарлардың шығарылған жерін
дербес декларациялау жүйесін қолдану
Одақтың үшінші тараппен еркін сауда режимін белгілейтін халықаралық шартының негізінде немесе үшінші елдің тарифтік преференциялардың біржақты жүйесін қолдануы шеңберінде мүше мемлекеттер немесе Одақ тауарлардың шығарылған жерін дербес декларациялау жүйесін қолданылуы мүмкін.
Осындай жүйелерді пайдалану арқылы мүше мемлекеттердің тұлғаларына мүше мемлекеттің заңнамасында және (немесе) Одақ құқығында белгіленген тәртіппен және шарттар сақталған кезде үшінші елде тарифтік преференциялар алу мақсаттары үшін тауарлардың шығарылған жерін дербес айқындау және растау құқығы беріледі.
10-бап
Тұлғалардың тауарлардың шығарылған жері туралы
мәліметтерді бұрмалағаны үшін жауапкершілігі
1. Мүше мемлекеттер Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауардың шығарылған жері туралы декларацияда тауардың шығарылған жері туралы, тауарлардың шығарылған жерін анықтау өлшемшарттарын сақтау туралы мәліметтерді қасақана мәлімдегені және (немесе) уәкілетті органға анық емес және (немесе) толық емес мәліметтер ұсынғаны үшін өзінің заңнамасына сәйкес әкімшілік немесе өзгеше жауапкершілік шараларын қолданады.
2. Мүше мемлекеттер Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауардың шығарылған жерін сараптау актісін беруге, тауардың шығарылған жерін айқындауға және (немесе) тауардың шығарылған жерін куәландыруға жауапты уәкілетті органдардың лауазымды адамдарына қатысты, егер мұндай лауазымды адамдарға тауардың шығарылған жері туралы деректердің бұрмаланғаны немесе дұрыс еместігі көрінеу белгілі болса, өзінің заңнамасына сәйкес әкімшілік немесе өзге де жауапкершілік шараларын қолданады.
11-бап
Өтпелі ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне сәйкес бір мүше мемлекетте басқа мүше мемлекеттен шығарылатын, оның заңнамасына сәйкес кедендік әкету баждарының мөлшерлемелері белгіленген тауарларға қатысты төленуге жататын кедендік әкету баждарын есептеу және төлеу ерекшеліктерін айқындайтын Одақ шеңберіндегі халықаралық шарт күшіне енгенге дейін осы Келісімнің 4-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік әкету баждарын қолдану мақсатында тауарлардың шығарылған жерін растау талап етілмейді.

2. Уполномоченные органы обеспечат создание и ввод в эксплуатацию электронных систем верификации, указанных в пункте 4 статьи 6 настоящего Соглашения, не позднее 2 лет с даты вступления настоящего Соглашения в силу.
3. В течение 3 лет с даты вступления настоящего Соглашения в силу уполномоченные органы вправе применять используемые в государствах-членах бланки сертификатов о происхождении товара, изготовленные по форме, отличной от формы сертификатов о происхождении товара, предусмотренной в соответствии с пунктом 3 статьи 8 настоящего Соглашения. Заполнение таких бланков сертификатов о происхождении товара осуществляется с учетом требований, предусмотренных приложением № 2 к настоящему Соглашению.
4. В период действия двусторонних соглашений между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области переработки углеводородного сырья, добытого на Карачаганакском нефтегазоконденсатном месторождении в Республике Казахстан, при определении уполномоченными органами Республики Казахстан происхождения товаров, полученных в Российской Федерации в результате такой переработки, положения статьи 5 настоящего Соглашения применяются с учетом положений указанных соглашений.
Статья 12
Заключительные положения
1. Споры, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются в порядке, определенном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
2. По взаимному согласию государств-членов в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
3. Настоящее Соглашение является международным договором, заключенным в рамках Союза, и входит в право Союза.
Статья 13
Вступление Соглашения в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Совершено в городе __________ "____" _______ 20___ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждому государству-члену его заверенную копию.
За Республику Армения
За Республику Беларусь
За Республику Казахстан
За Кыргызскую Республику
За Российскую Федерацию
Приложение № 1
к Соглашению о
гармонизированной
системе определения
происхождения товаров,
вывозимых с таможенной
территории Евразийского
экономического союза
ПОРЯДОК
выдачи сертификата о происхождении товара

2. Уәкілетті органдар осы Келісімнің 6-бабының 4-тармағында көрсетілген электрондық верификациялау жүйелерін осы Келісім күшіне енген күннен бастап 2 жылдан кешіктірмей құруды және пайдалануға енгізуді қамтамасыз етеді.
3. Осы Келісім күшіне енгізілген күннен бастап 3 жыл ішінде уәкілетті органдар осы Келісімнің 8-бабының 3-тармағына сәйкес көзделген тауардың шығарылған жері туралы сертификаттар нысанынан өзгеше нысан бойынша дайындалған, мүше мемлекеттерде пайдаланылатын тауардың шығарылған жері туралы сертификаттардың бланкілерін қолдануға құқылы. Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттардың осындай бланкілерін толтыру осы Келісімге № 2 қосымшада көзделген талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасындағы Қарашығанақ мұнай-газ конденсаты кен орнында өндірілген көмірсутек шикізатын қайта өңдеу саласындағы ынтымақтастық туралы екіжақты халықаралық шарттардың қолданылу кезеңінде Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары осындай қайта өңдеу нәтижесінде Ресей Федерациясында алынған тауарлардың шығарылған жерін айқындау кезінде осы Келісімнің 5-бабының ережелері көрсетілген халықаралық шарттардың ережелерін ескере отырып қолданылады.
12-бап
Қорытынды ережелер
1. Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта айқындалған тәртіппен шешіледі.
2. Мүше мемлекеттердің өзара келісімі бойынша осы Келісімге жекелеген хаттамалармен ресімделетін және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер енгізілуі мүмкін.
3. Осы Келісім Одақ шеңберінде жасалған халықаралық шарт болып табылады және Одақтың құқығына кіреді.
13-бап
Келісімнің күшіне енуі
Осы Келісім депозитарий мүше мемлекеттердің осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін күшіне енеді.
20 жылғы "___"_________ __________________ қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің төлнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады, ол осы Келісімнің депозитарийі бола отырып, әрбір мүше мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жолдайды.
Армения Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін
Қырғыз Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін
Еуразиялық экономикалық
одақтың кедендік аумағынан
әкетілетін тауарлардың
шығарылған жерін айқындаудың
үйлестірілген жүйесі
туралы келісімге
№ 1 ҚОСЫМША
Тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру
ТӘРТІБІ

1. Настоящий Порядок определяет правила выдачи сертификата о происхождении товара (далее - сертификат) государственными органами или организациями, уполномоченными в соответствии с законодательством государства - члена Евразийского экономического союза на его выдачу (далее соответственно - уполномоченные органы, государство-член, Союз).
2. Сертификат выдается уполномоченным органом на бумажном носителе и (или) в электронном виде.
3. Инструкция (регламент) по выдаче сертификата разрабатывается и утверждается уполномоченным органом, если иное не установлено законодательством государства-члена. Уполномоченный орган обеспечивает опубликование указанной инструкции (регламента) на своем официальном сайте в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
4. Сертификат выдается уполномоченным органом на основании заявления заинтересованного лица (далее - заявитель) с приложением документов, необходимых для определения происхождения товара и удостоверения сертификата (далее - подтверждающие документы).
5. В процессе рассмотрения заявления и подтверждающих документов уполномоченный орган вправе направлять своих представителей в место нахождения и (или) место производства товара для осмотра товара и (или) ознакомления с его производством.
6. Ответственность за достоверность сведений, указанных в заявлении и подтверждающих документах, несет заявитель.
7. Сертификат оформляется на отдельную партию товара или на серийно выпускаемый товар, если иное не установлено международным договором Союза с третьей стороной, международным договором государства-члена с третьей стороной, международным договором, участниками которого являются все государства-члены, решениями Евразийской экономической комиссии или законодательством третьей страны, на территорию которой предполагается ввоз таких товаров.
Под партией товара понимаются товары, которые отправляются одновременно по одному или нескольким товаротранспортным документам в адрес одного грузополучателя от одного грузоотправителя.
Под серийным выпуском товара понимается производство товара, которое осуществляется одним производителем государства-члена в рамках неизменного производственного процесса в течение срока действия сертификата, если иное не установлено международным договором Союза с третьей стороной, международным договором государства-члена с третьей стороной, международным договором, участниками которого являются все государства-члены, решениями Евразийской экономической комиссии или законодательством третьей страны, на территорию которой предполагается ввоз товара.

1. Осы тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификат (бұдан әрі - сертификат) беруге уәкілеттік берілген мемлекеттік органдардың немесе ұйымдардың (бұдан әрі - тиісінше, Одақ, мүше мемлекет, уәкілетті органдар) оны беру қағидаларын айқындайды.
2. Сертификатты уәкілетті орган қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық түрде береді.
3. Егер мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, сертификат беру жөніндегі нұсқаулықты (регламентті) уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді. Уәкілетті орган көрсетілген нұсқаулықтың (регламенттің) “Интернет” ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі өзінің ресми сайтында жариялануын қамтамасыз етеді.
4. Сертификатты уәкілетті орган мүдделі тұлғаның (бұдан әрі - өтініш беруші) тауардың шығарылған жерін айқындауға және сертификатты куәландыруға қажетті құжаттар (бұдан әрі - растайтын құжаттар) қоса берілген өтініші негізінде береді.
5. Өтінішті және растайтын құжаттарды қарау процесінде уәкілетті орган тауарды қарау және (немесе) оның өндірісімен танысу үшін өз өкілдерін тауардың орналасқан жеріне және (немесе) өндірілген жеріне жіберуге құқылы.
6. Өтініште және растайтын құжаттарда көрсетілген мәліметтердің анықтығы үшін өтініш беруші жауапты болады.
7. Егер Одақтың үшінші тараппен халықаралық шартында, мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шартында, барлық мүше мемлекеттер қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта, Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдерінде немесе өзінің аумағына осындай тауарларды әкелу болжанатын үшінші елдің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, сертификат тауардың жеке партиясына немесе сериялап шығарылатын тауарға ресімделеді.
Тауар партиясы деп бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының атына бір уақытта бір немесе бірнеше тауар тасымалдау құжаттары бойынша жөнелтілетін тауарлар түсініледі.
Егер Одақтың үшінші тараппен халықаралық шартында, мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шартында, барлық мүше мемлекеттер қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта, Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдерінде немесе өзінің аумағына тауар әкелу болжанатын үшінші елдің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, сертификаттың қолданылу мерзімі ішінде өзгермейтін өндірістік процесс шеңберінде мүше мемлекеттің бір өндірушісі жүзеге асыратын тауар өндірісі тауарды сериялап шығару деп түсініледі.

8. Сертификату присваивается регистрационный номер, порядок формирования которого определяется уполномоченным органом.
9. Копия сертификата и подтверждающие документы хранятся в уполномоченном органе, выдавшем сертификат, не менее 3 лет со дня выдачи сертификата.
10. Сертификат может быть выдан после вывоза товара на основании обращения заявителя, подтверждающих документов и следующих документов:
а) копия таможенной декларации, в соответствии с которой товар помещен под таможенную процедуру, предусматривающую его вывоз за пределы таможенной территории Союза, в случае вывоза товара за пределы таможенной территории Союза;
б) копии товаросопроводительных или транспортных документов, в соответствии с которыми товар перемещался между территориями государств-членов, - в случае перемещения товара между территориями государств-членов.
11. В случае утраты или повреждения сертификата уполномоченный орган может выдать его дубликат на основании обращения заявителя, содержащего указание причин необходимости выдачи дубликата сертификата.
12. Сертификат может быть аннулирован уполномоченным органом на основании информации о внесении в сертификат ошибочных сведений либо о предоставлении заявителем недействительных документов и (или) недостоверных сведений.
13. Взамен аннулированного по каким-либо причинам сертификата либо в случае необходимости переоформления ранее выданного сертификата на основании обращения заявителя может быть выдан новый сертификат по той же форме.
14. В случае вывоза с территории государства-члена товара, происходящего из третьей страны или из другого государства-члена, допускается выдача сертификата с указанием такой третьей страны или государства-члена в качестве страны, из которой происходит товар (далее - заменный сертификат), при соблюдении следующих условий:
1) на территории государства-члена товары не подвергались каким-либо операциям, за исключением операций, необходимых для обеспечения сохранности товаров, и обычных операций по подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку и маркировку;
2) наличие оригинала или копии одного из документов:
в случае вывоза с территории государства-члена товара, происходящего из другого государства-члена:
сертификата, выданного уполномоченным органом государства-члена;
декларации о происхождении товара, оформленной производителем, продавцом или отправителем государства-члена;
в случае вывоза с территории государства-члена товара, происходящего из третьей страны:
сертификата, выданного уполномоченным органом третьей страны, из которой происходит такой товар или из которой такой товар вывозился на таможенную территорию Союза;
декларации о происхождении товара, оформленной производителем, продавцом или отправителем третьей страны, из которой происходит такой товар или из которой такой товар вывозился на таможенную территорию Союза;
таможенной декларации, в соответствии с которой такой товар помещен под таможенную процедуру, предусматривающую его ввоз на таможенную территорию Союза.
Международным договором Союза с третьей стороной, международным договором государства-члена с третьей стороной или международным договором, участниками которого являются все государства-члены, могут быть установлены иные условия выдачи заменного сертификата.

8. Сертификатқа тіркеу нөмірі беріледі, оны қалыптастыру тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
9. Сертификаттың көшірмесі және растайтын құжаттар сертификат берген уәкілетті органда сертификат берілген күннен бастап кемінде 3 жыл сақталады.
10. Сертификат өтініш берушінің құжаттарды растайтын өтінішінің және мынадай құжаттардың:
а) тауар Одақтың кедендік аумағынан тыс жерге әкетілетін жағдайда - тауар Одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетуді көздейтін кедендік рәсіммен орналастырылған кедендік декларация көшірмесінің;
б) тауар мүше мемлекеттердің аумақтары арасында өткізілететін жағдайда - тауар мүше мемлекеттердің аумақтары арасында өткізілетін тауарға ілеспе немесе көлік құжаттары көшірмелерінің негізінде тауар әкетілгеннен кейін берілуі мүмкін.
11. Сертификат жоғалған немесе бүлінген жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушінің сертификаттың телнұсқасын беру қажеттілігінің себептерін көрсететін өтініші негізінде оның телнұсқасын бере алады.
12. Уәкілетті орган сертификатқа қате мәліметтердің енгізілгені туралы не өтініш берушінің жарамсыз құжаттарды және (немесе) анық емес мәліметтерді ұсынғаны туралы ақпараттың негізінде сертификаттың күшін жоюы мүмкін.
13. Қандай да бір себептермен күші жойылған сертификаттың орнына не бұрын берілген сертификатты қайта ресімдеу қажет болған жағдайда, өтініш берушінің өтініші негізінде сол нысан бойынша жаңа сертификат берілуі мүмкін.
14. Мүше мемлекеттің аумағынан үшінші елден немесе басқа мүше мемлекеттен шығарылатын тауарды әкеткен жағдайда, мынадай шарттар сақталған кезде:
1) мүше мемлекеттің аумағында тауарларға тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды және партияны ұсақтауды, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, қаптауды, қайта қаптауды және таңбалауды қоса алғанда, тауарларды тасымалдауға (көлікпен тасымалдауға) дайындау бойынша әдеттегі операцияларды қоспағанда, қандай да бір операциялар жасалмаса;
2) келесі құжаттардың біреуінің:
мүше мемлекеттің аумағынан басқа мүше мемлекеттен шығарылатын тауар әкетілген жағдайда:
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген сертификаттың;
мүше мемлекеттің өндірушісі, сатушысы немесе жөнелтушісі ресімдеген тауардың шығарылған жері туралы декларацияның;
мүше мемлекеттің аумағынан үшінші елден шығарылатын тауар әкетілген жағдайда:
осындай тауар шығарылатын немесе осындай тауар Одақтың кедендік аумағына әкетілген үшінші елдің уәкілетті органы берген сертификаттың;
осындай тауар шыққан немесе осындай тауар Одақтың кедендік аумағына әкетілген үшінші елдің өндірушісі, сатушысы немесе жөнелтушісі ресімдеген тауардың шығарылған жері туралы декларацияның;
осындай тауар оны Одақтың кедендік аумағына әкелуді көздейтін кедендік рәсіммен орналастырылған кедендік декларацияның түпнұсқасы немесе көшірмесі болса, осындай үшінші елді немесе мүше мемлекетті тауар шығарылатын ел ретінде көрсете отырып, сертификат (бұдан әрі - ауыстырылатын сертификат) беруге жол беріледі.
Одақтың үшінші тараппен халықаралық шартында, мүше мемлекеттің үшінші тараппен халықаралық шартында немесе барлық мүше мемлекеттер қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта ауыстырылатын сертификат берудің өзгеше шарттары белгіленуі мүмкін.

2. Consignee/importer (name and address)
Issued in
(country)
For submission to
(country)
3. Means of transport and route (as far as known)
5. For official use
6. N
7. Number and kind of packages
8. Description of goods
9. Quantity of goods
10. Certification
11. Declaration by the applicant
It is hereby certified, on the basis of control carried out, that the declaration by the applicant is correct
The undersigned hereby declares that the above details are correct, that all goods are originating in
(country)
and comply with the origin requirements specified for those goods
Signature
Date
Stamp
Signature
Date
Stamp
4. Форма дополнительного листа сертификата о происхождении товара на английском языке
ADDITIONAL SHEET OF CERTIFICATE OF ORIGIN N ___________
6. N
7. Number and kind of packages
8. Description of goods
9. Quantity of goods
10. Certification
11. Declaration by the applicant
It is hereby certified, on the basis of control carried out, that the declaration by the applicant is correct
The undersigned hereby declares at the above details are correct, that all goods are originating in
(country)
and comply with the origin requirements specified for those goods
Signature
Date
Stamp
Signature
Date
Stamp
II. Требования к сертификату о происхождении товара
1. Бланк сертификата о происхождении товара (далее - сертификат) изготавливается типографским способом на бумаге формата А4 (210 х 297 мм) с применением защитного рисунка и иных средств, обеспечивающих защиту от фальсификации механическим или химическим способом, по форме, установленной настоящим документом.
2. Сертификат заполняется на русском или английском языке печатным способом (за исключением отдельных обозначений, указанных ниже). В исключительных случаях по просьбе заявителя и при наличии у государственного органа или организации, уполномоченных в соответствии с законодательством государства-члена Евразийского экономического союза (далее соответственно - государство-член, Союз) на выдачу сертификатов (далее - уполномоченный орган), такой возможности сертификат может быть заполнен на другом языке.
3. Заполнение сертификата на оборотной стороне не допускается.
4. Сертификат должен содержать уникальный номер бланка сертификата, порядок формирования которого определяется уполномоченным органом.
5. Сертификат может содержать дополнительные сведения, вносимые уполномоченным органом в кодированном виде (QR-код, URL-адрес и др.).

2. Consignee/importer (name and address)
Issued in
__________________________
(country)
For submission to
___________________________
(country)
3. Means of transport and route (as far as known)
5. For official use
6. №
7. Number and kind of packages
8. Description of goods
9. Quantity of goods
10. Certification
It is hereby certified, on the basis of control carried out, that the declaration by the applicant is correct
___________________________________
Signature Date      Stamp
11. Declaration by the applicant The undersigned hereby declares that the above details are correct, that all goods are originating in
_____________________________
(country)
and comply with the origin requirements specified for those goods
___________________________________
Signature Date      Stamp
3. Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың қосымша парағының ағылшын тіліндегі нысаны
ADDITIONAL SHEET OF CERTIFICATE OF ORIGIN №__________
6. №
7. Number and kind of packages
8. Description of goods
9. Quantity of goods
10. Certification
It is hereby certified, on the basis of control carried out, that the declaration by the applicant is correct
Signature Date Stamp
11. Declaration by the applicant
The undersigned hereby declares that the above details are correct, that all goods are originating in
(country)
and comply with the origin requirements specified for those goods
Signature Date Stamp
II. Тауардың шығарылған жері туралы сертификатқа қойылатын талаптар
1. Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың (бұдан әрі - сертификат) бланкісі осы құжатта белгіленген нысан бойынша механикалық немесе химиялық тәсілмен бұрмалаудан қорғауды қамтамасыз ететін қорғаныш суретін және өзге де құралдарды қолдана отырып, А4 (210 х 297 мм) форматындағы қағазда типографиялық тәсілмен дайындалады.
2. Сертификат орыс немесе ағылшын тілінде баспа тәсілімен (төменде көрсетілген жекелеген белгілемелерді қоспағанда) толтырылады. Айрықша жағдайларда өтініш берушінің өтініші бойынша және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі - тиісінше, Одақ, мүше мемлекет) заңнамасына сәйкес сертификаттар беруге уәкілеттік берілген мемлекеттік органда немесе ұйымда (бұдан әрі - уәкілетті орган) мұндай мүмкіндік болған кезде сертификат басқа тілде толтырылуы мүмкін.
3. Сертификаттың сыртқы жағын толтыруға жол берілмейді.
4. Сертификатта сертификат бланкісінің бірегей нөмірі болуға тиіс, оны қалыптастыру тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
5. Сертификатта уәкілетті орган кодталған түрде енгізетін қосымша мәліметтер (QR-код, URL-мекенжайы және т.б.) болуы мүмкін.

6. Наличие в сертификате подчисток, помарок и незаверенных исправлений и (или) дополнений не допускается. В исключительных случаях в сертификат могут быть внесены исправления и (или) дополнения, которые вносятся путем зачеркивания ошибочной информации и надпечатывания или внесения от РУКИ скорректированных сведений и заверяются подписью должностного лица и печатью уполномоченного органа, выдавшего сертификат, если иное не установлено законодательством государства-члена.
7. Оставшееся неиспользованным место в графах 6 - 9 сертификата, а также в дополнительных листах к нему может быть перечеркнуто с целью предотвращения внесения каких-либо дополнительных сведений.
8. Соблюдение требований пунктов 1, З, 4, 6 и 7 настоящего документа обеспечивается только при выдаче сертификата на бумажном носителе.
9. Сертификат оформляется на отдельную партию товара или на серийно выпускаемый товар.
10. В сертификате указываются:
1) в графе 1 наименование (фамилия, инициалы) и адрес грузоотправителя (экспортера).
Если грузоотправитель и экспортер являются разными юридическими (физическими) лицами, указывается, что грузоотправитель (наименование (фамилия, инициалы) и адрес) действует "по поручению" ("оn behalf of") экспортера (наименование (фамилия, инициалы) и адрес).
В графе указываются те же наименования (фамилии, инициалы) и адреса грузоотправителя и экспортера, которые содержатся в товаросопроводительных документах, связанных с вывозом товара за пределы таможенной территории Союза (внешнеторговый договор, счет-фактура (инвойс) и др.).
В случае оформления сертификата на серийно выпускаемый товар в графе указываются наименование (фамилия, инициалы) и адрес производителя товара;
2) в графе 2 наименование (фамилия, инициалы) и адрес грузополучателя (импортера).
Если грузополучатель и импортер являются разными юридическими (физическими) лицами, указывается, что грузополучатель (наименование (фамилия, инициалы) и адрес) действует "по поручению" ("оn behalf of") импортера (наименование (фамилия, инициалы) и адрес).
В графе указываются те же наименования (фамилии, инициалы) и адреса грузополучателя и импортера, которые содержатся в товаросопроводительных документах, связанных с вывозом товара за пределы таможенной территории Союза (внешнеторговый договор, счет-фактура (инвойс) и др.).
Графа может не заполняться:
если сведения о грузополучателе (импортере) отсутствуют;
в случае оформления сертификата на серийно выпускаемый товар.
В случае если сведения о грузополучателе (импортере) отсутствуют, в графе также может производиться запись "по распоряжению" ("to order");

6. Сертификатта өшірудің, жөндеудің және расталмаған түзетулердің және (немесе) толықтырулардың болуына жол берілмейді. Айрықша жағдайларда, егер мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, сертификатқа қате ақпаратты сызып тастау және түзетілген мәліметтерді басып шығару немесе қолмен енгізу арқылы енгізілетін және сертификат берген лауазымды адамның қолымен және уәкілетті органның мөрімен куәландырылған түзетулер және (немесе) толықтырулар енгізілуі мүмкін.
7. Сертификаттың 6-9-бағандарында, сондай-ақ оған қосымша парақтарда пайдаланылмай қалған орын қандай да бір қосымша мәліметтер енгізуді болдырмау мақсатында сызып тасталуы мүмкін.
8. Осы құжаттың 1, 3, 4, 6 және 7-тармақтарының талаптарын сақтау сертификатты қағаз жеткізгіште беру кезінде ғана қамтамасыз етіледі.
9. Сертификат тауардың жеке партиясына немесе сериялап шығарылатын тауарға ресімделеді.
10. Сертификатта:
1) 1-бағанда - жүк жөнелтушінің (экспорттаушының) атауы (тегі, аты-жөні) және мекенжайы көрсетіледі.
Егер жүк жөнелтуші мен экспорттаушы әртүрлі заңды (жеке) тұлғалар болса, жүк жөнелтуші (атауы (тегі, аты-жөні) және мекенжайы) экспорттаушының (атауы (тегі, аты-жөні) және мекенжайы) “тапсырмасы бойынша” (“on behalf of’) әрекет етеді деп көрсетіледі.
Бағанда тауарды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерге әкетуге байланысты тауарға ілеспе құжаттарда (сыртқы сауда шарты, шот-фактура (инвойс) және т.б.) қамтылған жүк жөнелтушінің және экспорттаушының дәл сол атауы (тегі, аты-жөні) мен мекенжайы көрсетіледі.
Сериялап шығарылатын тауарға сертификат ресімделген жағдайда бағанда тауар өндірушінің атауы (тегі, аты-жөні) және мекенжайы көрсетіледі;
2) 2-бағанда - жүк алушының (импорттаушының) атауы (тегі, аты-жөні) және мекенжайы көрсетіледі.
Егер жүк алушы мен импорттаушы әртүрлі заңды (жеке) тұлғалар болса, жүк алушы (атауы (тегі, аты-жөні) және мекен-жайы) импорттаушының (атауы (тегі, аты-жөні) және мекенжайы) “тапсырмасы бойынша” (“on behalf of’) әрекет етеді деп көрсетіледі.
Бағанда тауарды Одақтың кедендік аумағынан тыс жерге әкетуге байланысты тауарға ілеспе құжаттарда (сыртқы сауда шарты, шот-фактура (инвойс) және т.б.) қамтылған жүк алушының және импорттаушының дәл сол атауы (тегі, аты-жөні) мен мекенжайы көрсетіледі.
Баған:
егер жүк алушы (импорттаушы) туралы мәліметтер болмаса;
сериялап шығарылатын тауарға сертификат ресімделген жағдайда толтырылмауы мүмкін.
Егер жүк алушы (импорттаушы) туралы мәліметтер болмаса, бағанда “тапсырыс бойынша” (“to order”) деген жазу да жазылу мүмкін.

3) в графе 3 вид транспорта и маршрут следования товара (насколько известно).
Графа может не заполняться:
если вид транспорта и маршрут следования товара неизвестны;
в случае оформления сертификата на серийно выпускаемый товар;
4) в графе 4 регистрационный номер сертификата, полное или сокращенное наименование государства-члена, в котором выдается сертификат, полное или сокращенное наименование страны, для представления в которую выдается сертификат;
5) в графе 5 - специальные отметки (при необходимости).
В случае выдачи дубликата сертификата взамен утраченного или поврежденного производится запись "Дубликат" ("Duplicate").
В случае выдачи сертификата после отправки товара производится запись "Выдан впоследствии" ("Issued retroactively").
В случае аннулирования сертификата или необходимости его переоформления производится запись "Выдан взамен" ("Issued instead") с указанием номера и даты выдачи аннулированного (переоформляемого) сертификата.
В случае выдачи сертификата на основании документа о происхождении товара, выданного (оформленного) на товар в другом государстве-члене или в третьей стране (стране, из которой происходит товар, или стране вывоза), производится запись "Выдан на основании" ("Issued оn the basis") с указанием сведений о таком документе.
В случае оформления сертификата на серийно выпускаемый товар в графе производится запись "Сертификат на серийно выпускаемый товар до" ("Certificate for series-produced goods until") с указанием срока применения такого сертификата в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) (например, "Сертификат на серийно выпускаемый товар до 05.05.22" ("Certificate for series-produced goods until 05.05.22")).
В графе также может указываться иная необходимая информация;
6) в графе 6 - порядковый номер товара перед каждым товаром (в случае заявления в одном сертификате сведений о нескольких товарах);
7) в графе 7 - данные о количестве мест и виде упаковки.
В случае оформления сертификата на серийно выпускаемый товар графа не заполняется;
8) в графе 8 описание товара, позволяющее произвести его идентификацию, коммерческое наименование товара и иные сведения о товаре.
Если в сертификате недостаточно места для описания товаров, используются дополнительные листы. Такие дополнительные листы должны быть заверены подписью должностного лица и печатью уполномоченного органа, выдавшего сертификат. На дополнительных листах должен быть указан регистрационный номер сертификата, к которому прилагаются такие дополнительные листы.
В качестве дополнительных листов к сертификату допускается использование счета-фактуры (инвойса), спецификации к контракту или иного товаросопроводительного документа, содержащего описание товара, позволяющее произвести его идентификацию, и иные сведения о товаре. Такие документы должны быть заверены печатью уполномоченного органа, выдавшего сертификат.
В случае оформления сертификата в электронном виде без оформления оригинала сертификата на бумажном носителе допускается отступать от требований о заверении дополнительных листов (товаросопроводительных документов) печатью уполномоченного органа и подписью должностного лица этого уполномоченного органа.
Дополнительно в графе 8 могут быть указаны номер и дата счета-фактуры (инвойса), спецификации к контракту или иного товаросопроводительного документа, отражающего финансовые и (или) количественные параметры товара. В случае использования указанных документов в качестве дополнительных листов к сертификату указание их номера и даты является обязательным.
Если в сертификате указываются сведения о нескольких товарах, происходящих из разных стран, в графе приводятся сведения о происхождении таких товаров. При этом в верхней строке графы 1 1 производится запись "См. графу 8" ("See bох 8");

3) 3-бағанда - көлік түрі және тауардың жүру бағыты (белгілі болғандай) көрсетіледі.
Баған:
егер көлік түрі мен тауардың жүру бағыты белгісіз болса;
сериялап шығарылатын тауарға сертификат ресімделген жағдайда толтырылмауы мүмкін;
4) 4-бағанда - сертификаттың тіркеу нөмірі, сертификат берілетін мүше мемлекеттің толық немесе қысқартылған атауы, оған ұсыну үшін сертификат берілетін елдің толық немесе қысқартылған атауы;
5) 5-бағанда - арнаулы белгілер (қажет болған жағдайда) көрсетіледі.
Жоғалған немесе бұлінген сертификаттың орнына сертификаттың телнұсқасын берген жағдайда, “Телнұсқа” (“Duplicate”) деген жазу жазылады.
Тауар жөнелтілгеннен кейін сертификат берілген жағдайда, “Кейіннен берілді” (“Issued retroactively”) деген жазу жазылады.
Сертификаттың күші жойылған немесе оны қайта ресімдеу қажет болған жағдайда, күші жойылған (қайта ресімделетін) сертификаттың нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, “Орнына берілді” (“Issued instead”) деген жазу жазылады.
Басқа мүше мемлекетте немесе үшінші елде (тауар шығарылатын елде немесе әкетілетін елде) тауарға берілген (ресімделген) тауардың шығарылған жері туралы құжат негізінде сертификат берілген жағдайда, осындай құжат туралы мәліметтерді көрсете отырып, “Негізінде берілген” (“Issued on the basis”) деген жазу жазылады.
Сериялап шығарылатын тауарға сертификат ресімделген жағдайда, мұндай сертификатты қолдану мерзімі кк.аа. жж. форматында (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы 2 саны) (мысалы, “05.05.22 дейін сериялап шығарылатын тауарға сертификат” (“Certificate for series-produced goods until 05.05.22”)) көрсетіле отырып, бағанда “дейін сериялап шығарылатын тауарға сертификат” (“Certificate for series- produced goods until”) деген жазу жазылады.
Бағанда өзге де қажетті ақпарат көрсетілуі мүмкін;
6) 6-бағанда - әрбір тауардың алдынан сол тауардың реттік нөмірі (бір сертификатта бірнеше тауар туралы мәліметтер мәлімделген жағдайда);
7) 7-бағанда - орындар саны және қаптама түрі туралы деректер көрсетіледі.
Сериялап шығарылатын тауарға сертификат ресімделген жағдайда баған толтырылмайды;
8) 8-бағанда - тауарды сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін оның сипаттамасы, тауардың коммерциялық атауы және тауар туралы өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Егер сертификатта тауарларды сипаттауға орын жеткіліксіз болса, қосымша парақтар пайдаланылады. Мұндай қосымша парақтар сертификат берген лауазымды адамның қолымен және уәкілетті органның мөрімен куәландырылуға тиіс. Қосымша парақтарда осындай қосымша парақтар қоса берілетін сертификаттың тіркеу нөмірі көрсетілуге тиіс.
Сертификатқа қосымша парақтар ретінде шот-фактураны (инвойсты), келісімшартқа ерекшеліктерді немесе тауарды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін оның сипаттамасын және тауар туралы өзге де мәліметтерді қамтитын тауарға ілеспе құжатты пайдалануға жол беріледі. Мұндай құжаттар сертификат берген уәкілетті органның мөрімен куәландырылуға тиіс.
Сертификат осы сертификаттың түпнұсқасын қағаз жеткізгіште ресімдемей, электрондық түрде ресімделген жағдайда қосымша парақтарды (тауарға ілеспе құжаттарды) уәкілетті органның мөрімен және осы уәкілетті органның лауазымды адамының қолтаңбасымен куәландыру туралы талаптардан бас тартуға жол беріледі.
8-бағанда шот-фактураның (инвойс) нөмірі мен күні, келісімшартқа ерекшеліктер немесе тауардың қаржылық және (немесе) сандық параметрлерін көрсететін өзге де тауарға ілеспе құжат қосымша көрсетілуі мүмкін. Көрсетілген құжаттарды сертификатқа қосымша парақтар ретінде пайдаланған жағдайда олардың нөмірлері мен күндерін көрсету міндетті болып табылады.
Егер сертификатта әртүрлі елдерден шығатын бірнеше тауар туралы мәліметтер көрсетілсе, бағанда мұндай тауарлардың шығарылған жері туралы мәліметтер келтіріледі. Бұл ретте 11-бағанның жоғарғы жолында “8-бағанды қараңыз” (“See box 8”) деген жазу жазылады;

9) в графе 9 вес брутто и (или) нетто товара и (или) иные количественные характеристики товара.
В случае оформления сертификата на серийно выпускаемый товар графа не заполняется;
10) в графе 10 - данные о дате и месте выдачи сертификата, наименование и печать уполномоченного органа, выдавшего сертификат, а также подпись должностного лица указанного органа.
В случае содержания в оттиске печати данных о полном наименовании уполномоченного органа дополнительное указание таких сведений не требуется.
Печать должна иметь четкий оттиск, позволяющий при необходимости осуществить идентификацию на предмет ее подлинности.
Допускается указание даты выдачи сертификата способом, отличным от печатного.
Подпись должностного лица уполномоченного органа рассматривается в качестве дополнительной информации, подтверждающей подлинность сертификата.
В случае оформления сертификата в электронном виде без оформления оригинала сертификата на бумажном носителе допускается отступать от требований о наличии в графе оттиска печати уполномоченного органа и подписи должностного лица этого уполномоченного органа;
11) в графе 11:
в верхней строке - наименование страны, из которой происходит товар;
в нижней строке подпись заявителя (уполномоченного лица заявителя), дата заполнения сертификата и печать (при наличии).
Допускается указание даты заполнения сертификата способом, отличным от печатного.
В случае оформления сертификата в электронном виде без оформления оригинала сертификата на бумажном носителе допускается отступать от требований о наличии в графе оттиска печати и подписи заявителя (уполномоченного лица заявителя).
11. Если выдача сертификата осуществляется для целей контроля отдельных мер регулирования в случаях, предусмотренных статьей 4 Соглашения о гармонизированной системе определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, сертификат заполняется с учетом особенностей, предусмотренных специальными правилами определения происхождения товаров, устанавливаемыми Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 2 статьи 3 указанного Соглашения.

9) 9-бағанда - тауардың брутто және (немесе) нетто салмағы және (немесе) тауардың өзге де сандық сипаттамалары көрсетіледі.
Сериялап шығарылатын тауарға сертификат ресімделген жағдайда баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда - сертификаттың берілген күні мен орны туралы деректер, сертификатты берген уәкілетті органның атауы мен мөрі, сондай-ақ көрсетілген органның лауазымды адамының қолы қойылады.
Мөр бедерінде уәкілетті органның толық атауы туралы деректер болған жағдайда, мұндай мәліметтерді қосымша көрсету талап етілмейді.
Мөрде қажет болған жағдайда оның төнұсқалығын сәйкестендіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін нақты бедері болуға тиіс.
Сертификаттың берілген күнін баспа тәсілінен басқа тәсілмен көрсетуге жол беріледі.
Уәкілетті органның лауазымды адамының қолы сертификаттың төлнұсқалығын растайтын қосымша ақпарат ретінде қаралады.
Сертификат осы сертификаттың түпнұсқасын қағаз жеткізгіште ресімдемей, электрондық түрде ресімделген жағдайда, бағанда уәкілетті органның мөрі бедерінің және осы уәкілетті органның лауазымды адамының қолтаңбасының болуы туралы талаптардан бас тартуға жол беріледі.
11) 11-бағанда:
жоғарғы жолда - тауардың шыққан елдің атауы;
төменгі жолда - өтініш берушінің (өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының) қолы, сертификатты толтыру күні және мөр (бар болса).
Сертификаттың толтырылған күнін баспа тәсілінен басқа тәсілмен көрсетуге жол беріледі.
Сертификат осы сертификаттың түпнұсқасын қағаз жеткізгіште ресімдемей, электрондық түрде ресімделген жағдайда, бағанда мөр бедерінің және өтініш берушінің (өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының) қолтаңбасының болуы туралы талаптардан бас тартуға жол беріледі.
11. Егер сертификат беру Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың үйлестірілген жүйесі туралы келісімнің 4-бабында көзделген жағдайларда жекелеген реттеу шараларын бақылау мақсаттары үшін жүзеге асырылса, сертификат көрсетілген Келісімнің 3-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия белгілейтін тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың арнаулы қағидаларында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.