О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 13 марта 2024 года № 495.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 марта 2024 года № 495
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 13 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществление разведывательных мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 1) пункта 14:
абзац пятьдесят шестой изложить в следующей редакции:
"создавать и использовать оперативные учеты, справочные, информационные системы и электронные информационные ресурсы, обеспечивающие решение задач оперативно-розыскной деятельности;";
дополнить абзацами пятьдесят седьмым, пятьдесят восьмым, пятьдесят девятым, шестидесятым, шестьдесят первым, шестьдесят вторым, шестьдесят третьим, шестьдесят четвертым, шестьдесят пятым и шестьдесят шестым следующего содержания:
"разрабатывать, приобретать, создавать (за исключением криптографических средств защиты), эксплуатировать и использовать информационные системы и электронные информационные ресурсы, специальные технические средства, системы связи, сети телекоммуникаций специального назначения, системы передачи данных, средства защиты информации от утечки по техническим каналам, программное обеспечение к ним, вооружение и оснащение, организовывать шифровальную и дешифровальную работу. Заключать в этих целях договоры, контракты с государственными органами и организациями Республики Казахстан независимо от форм собственности, со специальными службами и с организациями иностранных государств;
создавать, приобретать, накапливать, формировать, регистрировать, хранить, обрабатывать, уничтожать, использовать, передавать, защищать электронные информационные ресурсы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты;
создавать, эксплуатировать, осуществлять развитие, сопровождение, интеграцию, прекращение эксплуатации, защиту информационных систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам;
осуществлять сбор, обработку, хранение, передачу, поиск, распространение, использование, защиту, регистрацию, подтверждение и уничтожение электронных документов и иных данных, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, с использованием информационных систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам;
проводить специальную проверку сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности;
привлекать граждан Республики Казахстан на добровольной основе в качестве внештатных оперативных сотрудников;
создавать и использовать специальный государственный архив;
создавать, аккредитовывать, прекращать деятельность специального удостоверяющего центра;
организовывать и руководить деятельностью пограничных представителей;
разрабатывать и утверждать нормативные правовые акты в области защиты государственных секретов в соответствии с целью и задачами защиты государственных секретов;";

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 13 наурыздағы № 495 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 13 наурыздағы
№ 495 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережеде:
13-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлау іс-шараларын жүзеге асыру";
14-тармақтың 1) тармақшасында:
елу алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жедел-іздестіру қызметінің міндеттерін шешуді қамтамасыз ететін жедел есептерді, анықтамалық, ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстарды құру және пайдалану;";
мынадай мазмұндағы елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші және алпыс алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"ақпараттық жүйелерді және электрондық ақпараттық ресурстарды, арнаулы техникалық құралдарды, байланыс жүйелерін, арнаулы мақсаттағы телекоммуникация желілерін, деректерді беру жүйелерін, ақпараттың техникалық арналар арқылы таралып кетуінен қорғау құралдарын, олардың бағдарламалық қамтылымын, қару-жарақ пен жарақтандыруды әзірлеу, сатып алу, құру (криптографиялық қорғау құралдарын қоспағанда), іске қолдану және пайдалану, шифрлау және шифрды ашу жұмыстарын ұйымдастыру. Осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен және меншік нысанына қарамастан ұйымдарымен, шет мемлекеттердің арнаулы қызметтерімен және ұйымдарымен шарттар, келісімшарттар жасасу;
мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды құру, сатып алу, жинақтау, қалыптастыру, тіркеу, сақтау, өңдеу, жою, пайдалану, беру, қорғау;
мемлекеттік құпияларға жатқызылған, қорғалып орындалған ақпараттық жүйелерді құру, пайдалану, дамытуды, қолдап отыруды, интеграциялауды, пайдалануды тоқтатуды, қорғауды жүргізу;
мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын электрондық құжаттарды және өзге де деректерді мемлекеттік құпияларға жатқызылған, қорғалып орындалған ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жинауды, өңдеуді, сақтауды, беруді, іздеуді, таратуды, пайдалануды, қорғауды, тіркеуді, растауды және жоюды жүзеге асыру;
ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне арнаулы тексеру жүргізу;
Қазақстан Республикасының азаматтарын ерікті негізде штаттан тыс жедел қызметкерлер ретінде тарту;
арнаулы мемлекеттік архивті құру және пайдалану;
арнаулы куәландырушы орталықты құру, аккредиттеу, оның қызметін тоқтату;
шекара өкілдерінің қызметін ұйымдастыру және басқару;
мемлекеттік құпияларды қорғаудың мақсаты мен міндеттеріне сәйкес мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";

в подпункте 2) пункта 14:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"участвовать в обеспечении безопасности Президента Республики Казахстан и других охраняемых лиц;";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"осуществлять процедуру подтверждения личности по дактилоскопической информации в отношении лиц, прошедших дактилоскопическую регистрацию, при пересечении Государственной границы Республики Казахстан;";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"проводить обязательную специальную проверку граждан Республики Казахстан, впервые поступающих на государственную службу или вновь поступающих на государственную службу после ее прекращения, а также претендующих на занятие должности судьи, служащего Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств, служащего уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, авиационного инспектора уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, осуществляющего контрольные и надзорные функции в области авиационной безопасности, в случаях, пределах и порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан;";
абзац тридцатый изложить в следующей редакции:
"осуществлять психолого-социологическое обеспечение оперативно-служебной деятельности органов национальной безопасности;";
дополнить абзацами тридцать первым, тридцать вторым и тридцать третьим следующего содержания:
"вести учет объявленных предостережений;
осуществлять работу, направленную на патриотическое, нравственное и духовное воспитание кадрового состава и предупреждение правонарушений в органах национальной безопасности;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) разработка и утверждение перечня служб, подразделений и категорий сотрудников органа внешней разведки, в компетенцию которых входит осуществление разведывательной деятельности;";
подпункт 110) изложить в следующей редакции:
"110) разработка и утверждение правил реализации информационной политики органов национальной безопасности;";
подпункт 207) исключить;
подпункт 212) исключить;
дополнить подпунктами 214-1) и 214-2) следующего содержания:
"214-1) разработка правил передачи государственных секретов и их носителей иностранным государствам и (или) международным организациям;
214-2) разработка и утверждение типового положения о постоянно действующей комиссии по защите государственных секретов в государственных органах и организациях Республики Казахстан;";
подпункт 224) изложить в следующей редакции:
"224) разработка и утверждение правил сбора, обработки, хранения, передачи, поиска, распространения, использования, защиты, регистрации, подтверждения и уничтожения электронных документов и иных данных, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, с использованием информационных систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам;";
подпункт 243) изложить в следующий редакции:
"243) разработка и утверждение правил по организации автотехнического обеспечения в Пограничной службе, Авиационной службе и Пограничной академии Комитета национальной безопасности;";

14-тармақтың 2) тармақшасында:
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің және басқа да күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысу;";
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамдарға қатысты дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімін жүзеге асыру;";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттiк қызметке алғаш рет немесе мемлекеттік қызметті тоқтатқаннан кейiн оған қайта кіретін, сондай-ақ судья, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшісі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшісі, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның авиациялық қауіпсіздік саласында бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыратын авиация инспекторы лауазымына орналасуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда, шекте және тәртіппен міндетті арнаулы тексеру жүргізу;";
отызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел-қызметтік жұмысын психологиялық-əлеуметтанушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы отыз бірінші, отыз екінші және отыз үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"хабарланған алдын ала ескертулерді есепке алуды жүргізу;
ұлттық қауіпсіздік органдарында кадрлық құрамды патриоттық, адамгершілік және рухани тәрбиелеуге және құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған жұмысты жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) құзыретіне барлау қызметін жүзеге асыру кіретін сыртқы барлау органы қызметтерінің, бөлімшелерінің және қызметкерлері санаттарының тізбесін әзірлеу және бекіту;";
110) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"110) ұлттық қауіпсіздік органдарының ақпараттық саясатын іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
207) тармақша алып тасталсын;
212) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 214-1) және 214-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"214-1) мемлекеттік құпияларды және олардың жеткізгіштерін шет мемлекеттерге және (немесе) халықаралық ұйымдарға беру қағидаларын әзірлеу;
214-2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарында мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссия туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;";
224) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"224) мемлекеттік құпияларға жатқызылған, қорғалып орындалған ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын электрондық құжаттарды және өзге де деректерді жинау, өңдеу, сақтау, беру, іздеу, тарату, пайдалану, қорғау, тіркеу, растау және жою қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
243) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"243) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде, Авиация қызметінде және Шекара академиясында автотехникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;";

дополнить подпунктами 249-1) и 249-2) следующего содержания:
"249-1) разработка и утверждение правил отчисления сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности из военных, специальных учебных заведений или организаций образования иностранных государств;
249-2) разработка и утверждение правил возмещения сотрудниками и военнослужащими органов национальной безопасности государству бюджетных средств, затраченных на обучение в военных, специальных учебных заведениях или организациях образования иностранных государств;";
подпункты 251), 252) и 253) изложить в следующей редакции:
"251) разработка и утверждение правил обеспечения горюче-смазочными материалами органов национальной безопасности;
252) разработка и утверждение правил по ветеринарному обеспечению Пограничной службы и Пограничной академии Комитета национальной безопасности;
253) разработка и утверждение правил квартирно-эксплуатационного обеспечения Пограничной службы, Авиационной службы и Пограничной академии Комитета национальной безопасности;";
подпункт 258) изложить в следующей редакции:
"258) разработка и утверждение правил организации кинологической службы и следопытства в Пограничной службе и Пограничной академии Комитета национальной безопасности;";
подпункт 260) изложить в следующей редакции:
"260) разработка и утверждение правил содержания и применения лошадей в Пограничной службе и Пограничной академии Комитета национальной безопасности;";
подпункт 300) изложить в следующей редакции:
"300) разработка и утверждение правил возложения на сотрудника органов национальной безопасности временного исполнения обязанностей по вакантной (незанятой) должности, подлежащей замещению высшим офицерским составом органов национальной безопасности;";
дополнить подпунктами 313-9), 313-10), 313-11) и 313-12) следующего содержания:
"313-9) разработка и утверждение правил осуществления работы, направленной на патриотическое, нравственное и духовное воспитание кадрового состава и предупреждение правонарушений в органах национальной безопасности;
313-10) разработка и утверждение стандарта поведения военнослужащего Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при проведении пограничного контроля;
313-11) согласование перечня уполномоченных прокуроров, осуществляющих высший надзор за соблюдением законности в сфере внешней разведки на территории Республики Казахстан, устанавливаемого приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан;
313-12) разработка и утверждение правил по разработке и утверждению типовых должностных инструкций сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности;";

мынадай мазмұндағы 249-1) және 249-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"249-1) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерін әскери, арнаулы оқу орындарынан немесе шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарынан шығарып жіберу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
249-2) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің әскери, арнаулы оқу орындарында немесе шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарында оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекеттік өтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
251), 252) және 253) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"251) ұлттық қауіпсіздік органдарын жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
252) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін және Шекара академиясын ветеринариялық қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
253) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, Авиация қызметін және Шекара академиясын пәтерлік-пайдаланушылық қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
258) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"258) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде және Шекара академиясында кинологиялық қызмет пен із кесушілікті ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
260) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"260) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде және Шекара академиясында жылқыларды ұстау және қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
300) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"300) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкеріне ұлттық қауіпсіздік органдарының жоғары офицерлік құрамы атқаруға жататын бос (тағайындалмаған) лауазым бойынша міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 313-9), 313-10), 313-11) және 313-12) тармақшалармен толықтырылсын:
"313-9) ұлттық қауіпсіздік органдарында кадрлық құрамды патриоттық, адамгершілік және рухани тәрбиелеуге және құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған жұмысты жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
313-10) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі әскери қызметшісінің шекаралық бақылау жүргізу кезіндегі мінез-құлық стандартын әзірлеу және бекіту;
313-11) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бұйрығымен белгіленетін, Қазақстан Республикасының аумағында сыртқы барлау саласындағы заңдылықтың сақталуына жоғары қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті прокурорлардың тізбесін келісу;
313-12) ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің үлгілік лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеу және бекіту қағидаларын әзірлеу және бекіту;";

пункт 19 дополнить подпунктами 23), 24), 25), 26), 27), 28) и 29) следующего содержания:
"23) определяет по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию нормы продовольственного пайка отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности с учетом особенностей прохождения службы;
24) определяет порядок применения поощрений сотрудников органов национальной безопасности;
25) определяет порядок возмещения расходов, связанных с подготовкой к перевозке тела, перевозкой тела, погребением сотрудников органов национальной безопасности, погибших при прохождении службы или умерших в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, изготовлением и установкой надгробного памятника;
26) определяет порядок безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых и находящегося в них имущества в имущественный наем (аренду) в пределах срока договора об организации питания;
27) определяет порядок обеспечения питанием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности;
28) определяет порядок выплаты денежной компенсации при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам продовольственного пайка отдельным категориям сотрудников органов национальной безопасности;
29) определяет порядок проведения специальной проверки сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282 "Вопросы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 52) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"52) осуществлять процедуру подтверждения личности по дактилоскопической информации в отношении лиц, прошедших дактилоскопическую регистрацию, при пересечении Государственной границы Республики Казахстан;".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 954 "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Службе правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 14) пункта 15 исключить.
4. Для служебного пользования.
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2019 года № 163 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Службе внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:

19-тармақ мынадай мазмұндағы 23), 24), 25), 26), 27), 28) және 29) тармақшалармен толықтырылсын:
"23) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлеріне қызметті өткеру ерекшеліктерін ескере отырып, азық-түлік үлесінің нормаларын айқындайды;
24) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлерін көтермелеуді қолдану тәртібін айқындайды;
25) қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу), ауру салдарынан қайтыс болған ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің мәйітін тасымалдауға дайындауға, мәйiттi тасымалдауға, жерлеуге, құлпытас жасау мен орнатуға байланысты шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды;
26) тамақтандыруды ұйымдастыру туралы шарттың мерзімі шегінде ғимараттарды, асхана үй-жайларын және олардағы мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) өтеусіз уақытша беру тәртібін айқындайды;
27) ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын тамақтандыруды қамтамасыз ету тәртібін айқындайды;
28) ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын азық-түлік үлесінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған кезде ақшалай өтемақы төлеу тәртібін айқындайды;
29) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арнаулы тексеру жүргізу тәртібін айқындайды.".
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы ережеде:
14-тармақтың 52) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"52) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамдарға қатысты дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімін жүзеге асыру;".
3. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 954 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Үкіметтік байланыс қызметі туралы ережеде:
15-тармақтың 14) тармақшасы алып тасталсын.
4. Қызмет бабында пайдалану үшін.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 қыркүйектегі № 163 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің Сыртқы барлау қызметі туралы ережеде:

подпункт 24) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"24) организация и обеспечение защищенной связью загранучреждений Республики Казахстан при координации Центрального органа шифровальной службы Республики Казахстан в установленном порядке;".
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 282 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении об Авиационной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 4) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"4) участие в обеспечении безопасности Президента Республики Казахстан и других охраняемых лиц";
подпункт 5) пункта 15 исключить.

15-тармақтың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"24) Қазақстан Республикасының Шифрлау қызметі орталық органының үйлестіруімен Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде қорғалған байланысты белгіленген тәртіппен ұйымдастыру және онымен қамтамасыз ету;".
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі туралы ережеде:
13-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президентінің және басқа да күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысу;";
15-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын.