О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 606
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Агентство является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и (или) русском языках, бланки установленного образца, счета в Национальном Банке Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Финансирование деятельности Агентства осуществляется из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.";
в пункте 14:
дополнить подпунктами 82-5) и 82-6) следующего содержания:
"82-5) согласование типового договора сострахования профессиональной ответственности медицинских работников, разрабатываемого и утверждаемого уполномоченным органом в области здравоохранения;
82-6) согласование правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом в области здравоохранения;";
дополнить подпунктами 90-1) и 90-2) следующего содержания:
"90-1) определение порядка обеспечения информационной безопасности электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов;
90-2) определение порядка проведения биометрической идентификации на финансовом рынке;";
дополнить подпунктами 95-1) и 95-2) следующего содержания:
"95-1) определение условий и порядка выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов;
95-2) принятие в случаях, установленных законами Республики Казахстан, решения о приостановлении, возобновлении действия, лишении разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов;";
дополнить подпунктом 96-1) следующего содержания:
"96-1) определение порядка проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов;";

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 606 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Агенттік республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жазылған рәміздері мен айырым белгілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде шоттары бар.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Агенттіктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.";
14-тармақта:
мынадай мазмұндағы 82-5) және 82-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"82-5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әзірлеп, бекітетін медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін бірлесіп сақтандырудың үлгілік шартын келісу;
82-6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әзірлеп, бекітетін медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын келісу;";
мынадай мазмұндағы 90-1) және 90-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"90-1) банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін айқындау;
90-2) қаржы нарығында биометриялық сәйкестендіру өткізу тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 95-1) және 95-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"95-1) банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру талаптары мен тәртібін айқындау;
95-2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсаттың қолданысын тоқтата тұру, қайта бастау, айыру туралы шешімдер қабылдау;";
мынадай мазмұндағы 96-1) тармақшамен толықтырылсын:
"96-1) банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңында сауда-саттықты өткізу тәртібін айқындау;";

дополнить подпунктом 100-2) следующего содержания:
"100-2) определение порядка продления сроков исполнения письменного предписания, примененного к оператору электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов, либо плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению;";
дополнить подпунктом 122-1) следующего содержания:
"122-1) определение перечня иностранных профессиональных организаций;";
подпункт 143) изложить в следующей редакции:
"143) определение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения по банковским займам и микрокредитам;";
дополнить подпунктами 143-1), 143-2), 143-3), 143-4), 143-5), 143-6), 143-7), 143-8) и 143-9) следующего содержания:
"143-1) установление требований к сумме потребительского банковского займа и потребительского микрокредита;
143-2) определение порядка получения согласия супруга (супруги) на предоставление банковского займа или микрокредита физическому лицу, минимального размера банковского займа или микрокредита, по которому необходимо согласие супруга (супруги) на получение банковского займа или микрокредита физическому лицу;
143-3) определение порядка избрания, досрочного прекращения и осуществления деятельности банковского омбудсмана;
143-4) согласование внутренних правил банковского омбудсмана, порядка учета, рассмотрения, принятия и исполнения решений банковского омбудсмана;
143-5) направление совету представителей банковского омбудсмана рекомендаций о деятельности банковского омбудсмана в случаях выявления в действиях (бездействии) банковского омбудсмана нарушений прав потребителей финансовых услуг;
143-6) определение порядка избрания, досрочного прекращения и осуществления деятельности микрофинансового омбудсмана;
143-7) согласование внутренних правил микрофинансового омбудсмана, порядка учета, рассмотрения, принятия и исполнения решений микрофинансового омбудсмана;
143-8) направление совету представителей микрофинансового омбудсмана рекомендаций о деятельности микрофинансового омбудсмана в случаях выявления в действиях (бездействии) микрофинансового омбудсмана нарушений прав потребителей финансовых услуг;
143-9) определение порядка обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа и (или) микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан;";
подпункт 186) исключить;

мынадай мазмұндағы 100-2) тармақшамен толықтырылсын:
"100-2) банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңының операторына қолданылған жазбаша ұйғарымды не анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ олардың жасалуына ықпал еткен жағдайларды жою бойынша іс-шаралар жоспарын орындау мерзімдерін ұзарту тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 122-1) тармақшамен толықтырылсын:
"122-1) шетелдік кәсіптік ұйымдардың тізбесін айқындау;";
143) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"143) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп банктік қарыздар мен микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 143-1), 143-2), 143-3), 143-4), 143-5), 143-6), 143-7), 143-8) және 143-9) тармақшалармен толықтырылсын:
"143-1) тұтынушылық банктік қарыз және тұтынушылық микрокредит сомасына қойылатын талаптарды белгілеу;
143-2) жеке тұлғаға банктік қарызды немесе микрокредитті беруге жұбайының (зайыбының) келісімін алу тәртібін, жеке тұлғаға банктік қарызды немесе микрокредитті алуға жұбайының (зайыбының) келісімі қажет болатын банктік қарыздың немесе микрокредиттің ең төмен мөлшерін айқындау;
143-3) банк омбудсманын сайлау, оның қызметін мерзімінен бұрын тоқтату және жүзеге асыру тәртібін айқындау;
143-4) банк омбудсманының ішкі қағидаларын, банк омбудсманының шешімдерін есепке алу, қарау, қабылдау және орындау тәртібін келісу;
143-5) банк омбудсманының әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарының бұзылуы анықталған жағдайларда банк омбудсманының қызметі туралы ұсынымдарды банк омбудсманы өкілдерінің кеңесіне жіберу;
143-6) микроқаржы омбудсманын сайлау, оның қызметін мерзімінен бұрын тоқтату және жүзеге асыру тәртібін айқындау;
143-7) микроқаржы омбудсманының ішкі қағидаларын, микроқаржы омбудсманының шешімдерін есепке алу, қарау, қабылдау және орындау тәртібін келісу;
143-8) микроқаржы омбудсманының әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарының бұзылуы анықталған жағдайларда микроқаржы омбудсманының қызметі туралы ұсынымдарды микроқаржы омбудсманы өкілдерінің кеңесіне жіберу;
143-9) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың және (немесе) микрокредиттің бар-жоғы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу тәртібін айқындау;";
186) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктом 197-2) следующего содержания:
"197-2) определение порядка урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц;";
дополнить подпунктами 200-1) и 200-2) следующего содержания:
"200-1) определение иных сведений, предоставляемых поставщиками информации в кредитные бюро;
200-2) определение перечня сведений, предоставляемых поставщиками информации в кредитные бюро;";
дополнить подпунктами 235-1) и 235-2) следующего содержания:
"235-1) разработка и утверждение профессиональных стандартов в регулируемой сфере по согласованию с отраслевым советом по профессиональным квалификациям и уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций с учетом заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, которое носит рекомендательный характер;
235-2) осуществление полномочий в области признания профессиональных квалификаций, предусмотренных статьей 9 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях";";
в пункте 18:
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) утверждает стратегический план Агентства по согласованию с Президентом Республики Казахстан либо по его уполномочию Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан;";
подпункты 13) и 14) изложить в следующей редакции:
"13) утверждает положения о подразделениях Агентства, за исключением положения о подразделении внутреннего аудита;
14) заслушивает отчеты о проделанной работе подразделений Агентства, за исключением отчетов подразделения внутреннего аудита;";
подпункты 17) и 18) изложить в следующей редакции:
"17) рассматривает результаты внутреннего аудита подразделений Агентства;
18) утверждает акты по вопросам внутренней деятельности Агентства, в том числе связанной с использованием имущества, закрепленного за Агентством, трудовыми отношениями и отношениями, непосредственно связанными с трудовыми, и иными вопросами, не отнесенными к исключительной компетенции Правления Агентства;";
дополнить подпунктами 18-1) и 18-2) следующего содержания:
"18-1) утверждает порядок ведения бухгалтерского учета, типовой план счетов и формы финансовой отчетности Агентства по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
18-2) определяет порядок возмещения расходов на служебные командировки, в том числе и в иностранные государства по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
в пункте 21:
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) утверждает положение о подразделении внутреннего аудита;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) утверждает систему оплаты труда работников Агентства по согласованию с Президентом Республики Казахстан, а также условия оплаты труда и социально-бытового обеспечения работников Агентства;";

мынадай мазмұндағы 197-2) тармақшамен толықтырылсын:
"197-2) коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 200-1) және 200-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"200-1) ақпарат берушілер кредиттік бюроларға беретін өзге де мәліметтерді айқындау;
200-2) ақпарат берушілер кредиттік бюроларға беретін мәліметтер тізбесін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 235-1) және 235-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"235-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының ұсынымдық сипаттағы қорытындысын ескере отырып, кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңеспен және кәсіптік біліктіліктерді тану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша, реттелетін саладағы кәсіптік стандарттарды әзірлеу және бекіту;
235-2) "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында көзделген кәсіптік біліктіліктерді тану саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыру;";
18-тармақта:
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) Қазақстан Республикасының Президентінің не оның уәкілеттік беруімен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының келісуі бойынша Агенттіктің стратегиялық жоспарын бекітеді;";
13) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені қоспағанда, Агенттіктің бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
14) ішкі аудит бөлімшесінің есептерін қоспағанда, Агенттік бөлімшелерінің атқарған жұмысы туралы есептерін тыңдайды;";
17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) Агенттік бөлімшелерінің ішкі аудитінің нәтижелерін қарайды;
18) Агенттіктің ішкі қызметі, оның ішінде Агенттікке бекітіліп берілген мүлікті пайдаланумен, еңбек қатынастарымен және еңбек қатынастарына тікелей байланысты қатынастармен байланысты мәселелер бойынша және Агенттік Басқармасының айрықша құзыретіне жатқызылмаған өзге де мәселелер бойынша актілерді бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 18-1) және 18-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша Агенттіктің бухгалтерлік есепті жүргізу тәртібін, шоттардың үлгілік жоспарын және қаржылық есептілік нысандарын бекітеді;
18-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге іссапарларға шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды;";
21-тармақта:
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені бекітеді;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Агенттік қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесін, сондай-ақ Агенттік қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз ету шарттарын бекітеді;";

дополнить подпунктами 32-1) и 32-2) следующего содержания:
"32-1) утверждает стандарты внутреннего аудита Агентства;
32-2) утверждает среднесрочный план аудиторских проверок и годовой отчет подразделения внутреннего аудита;";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Агентство самостоятельно осуществляет от имени Республики Казахстан права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе, в порядке, определяемом правовыми актами Агентства.".
2. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзацев одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать шестого, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать восьмого, тридцать девятого и сорокового пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 20 августа 2024 года;
абзаца двадцать седьмого пункта 1 настоящего Указа, который вводится в действие с 1 сентября 2024 года;
абзацев тридцать шестого и тридцать седьмого пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 1 октября 2024 года;
абзацев восьмого, девятого и десятого пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 21 октября 2024 года;
абзацев двадцать восьмого и двадцать девятого пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 21 декабря 2024 года.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев

мынадай мазмұндағы 32-1) және 32-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"32-1) Агенттіктің ішкі аудитінің стандарттарын бекітеді;
32-2) аудиторлық тексерулердің орта мерзімді жоспарын және ішкі аудит бөлімшесінің жылдық есебін бекітеді;";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Агенттік Қазақстан Республикасының атынан Агенттіктің құқықтық актілерінде айқындалатын тәртіппен өзіне бекітілген, өз балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын дербес жүзеге асырады.".
2. Осы Жарлық:
осы Жарлықтың 2024 жылғы 20 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма алтыншы, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы және қырқыншы абзацтарын;
осы Жарлықтың 2024 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының жиырма жетінші абзацын;
осы Жарлықтың 2024 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының отыз алтыншы және отыз жетінші абзацтарын;
осы Жарлықтың 2024 жылғы 21 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын;
осы Жарлықтың 2024 жылғы 21 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының жиырма сегізінші және жиырма тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев