Об образовании Государственной акционерной компании "Казахстан жолдары"
Указ Президента Республики Казахстан от 21 июня 1993 года N 1251. Утpатил силу - Указом Пpезидента РК от 12 мая 1995 г. N 2270.
В целях повышения эффективности государственного регулирования транспортным строительством, ремонта и содержания автомобильных дорог Республики Казахстан в условиях формирования новых рыночных структур ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать Государственную акционерную компанию "Казахстан жолдары" на базе предприятий и организаций Министерства транспортного строительства.
Возложить на Государственную акционерную компанию "Казахстан жолдары" обеспечение потребностей республики в транспортно-дорожном и мостовом строительстве, координацию работ по развитию и совершенствованию сети автомобильных дорог общего пользования, включая их ремонт и содержание, сбор и эффективное использование средств дорожного фонда и выполнение функций заказчика по автомобильным дорогам общего пользования и сооружений на них.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
- совместно с Министерством транспортного строительства Республики Казахстан в месячный срок подготовить пакет учредительных документов компании в соответствии с национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап);
- утвердить перечень предприятий, входящих в компанию;
- делегировать компании права владения, пользования и управления автомобильными дорогами общего пользования и сооружениями на них, являющихся государственной собственностью (без включения их стоимости в Уставной фонд компании);
- передать в качестве государственного взноса в Уставной фонд компании здания, сооружения и другое имущество Министерства транспортного строительства Республики Казахстан;
- передать в Уставной фонд компании государственные пакеты акций акционерных обществ, входящих в компанию;
- делегировать компании права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий, входящих в ее состав. Установить, что в случае акционирования и приватизации данных предприятий, производимых в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации, государственные пакеты акций акционерных обществ, образуемые на их базе, передаются во владение, пользование и управление компании.
3. В связи с созданием Государственной акционерной компании "Казахстан жолдары" упразднить Министерство транспортного строительства Республики Казахстан.
Определить компанию правопреемником имущественных прав Министерства транспортного строительства Республики Казахстан.

Мемлекеттiк акционерлiк "Қазақстан жолдары" компаниясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң ЖАРЛЫҒЫ 1993 жылғы 21 маусым N 1251. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.05.12. N 2270 Жарлығымен.
Жаңа нарықтық құрылымдарды қалыптастыру жағдайында Қазақстан Республикасы көлiк құрылысын мемлекеттiк реттеу автомобиль жолдарын жөндеу мен күтiп ұстаудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Көлiк құрылысы министрлiгiнiң кәсiпорындары мен ұйымдары негiзiнде мемлекеттiк акционерлiк "Қазақстан жолдары" компаниясы құрылсын.
Мемлекеттiк акционерлiк "Қазақстан жолдары" компаниясына республиканың көлiк-жол және көпiр құрылысы жөнiндегi қажетiн қамтамасыз ету, жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары желiсiн дамыту мен жетiлдiру, оның iшiнде оларды жөндеу мен күтiп ұстау жөнiндегi жұмысты үйлестiру, жол қорын жинау және оны тиiмдi пайдалану, жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары мен бұлардағы ғимараттар бойынша тапсырыс берушi функциясын орындау жүктелсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
- Қазақстан Республикасының Көлiк құрылысы министрлiгiмен бiрлесе отырып, бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасында Мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру жөнiндегi 1993 - 1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламаға сәйкес компанияны құру туралы құрылтай құжаттар пакетiн әзiрлейтiн болсын;
- компания құрамына кiретiн кәсiпорындар тiзбесiн бекiтсiн;
- мемлекеттiк мүлiк болып табылатын жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары мен олардағы ғимараттарды иелену, пайдалану және басқару құқығын беретiн болсын (бұлардың құнын компанияның Жарғылық қорына енгiзбестен);
- Қазақстан Республикасы көлiк құрылысы министрлiгiнiң үйлерiн, ғимараттары және басқа мүлiктерiн компанияның Жарғылық қорына мемлекеттiк жарна ретiнде берсiн;
- компания құрамына кiретiн акционерлiк қоғамдардың мемлекеттiк акциялар пакетiн корпорацияның Жарғылық қорына өткiзсiн;
- компанияның құрамына кiретiн кәсiпорындардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқығын берсiн. Бұл кәсiпорындар Мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру жөнiндегi ұлттық бағдарламаға сәйкес акционерлiк қоғам етiлетiн және жекешелендiрiлетiн жағдайда акционерлiк қоғамдардың солардың негiзiнде құралатын мемлекеттiк акциялар пакетi компанияның иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiледi деп белгiленсiн.
3. Мемлекеттiк акционерлiк "Қазақстан жолдары" компаниясы құрылуына байланысты Қазақстан Республикасының Көлiк құрылысы министрлiгi таратылсын.
Компания Қазақстан Республикасы Көлiк құрылысы министрлiгiнiң мүлiк жөнiндегi құқылы мұрагерi болып анықталсын.

4. Установить, что президент Государственной акционерной компании "Казахстан жолдары" назначается Президентом Республики Казахстан.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан принять решения по реализации настоящего Указа.
6. Органам государственного управления и главам администраций оказывать содействие компании "Казахстан жолдары" в строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог общего пользования и сооружений на них.
7. Признать утратившим силу абзац 5 пункта 4 и абзац 17 пункта 7 Указа Президента Республики Казахстан от 7 февраля 1992 года N 600 "О совершенствовании организации и деятельности органов государственного управления Республики Казахстан в условиях экономической реформы" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 54).
8. Ввести в действие настоящий Указ с момента его публикования.
Президент
Республики Казахстан

4. Мемлекеттiк акционерлiк "Қазақстан жолдары" компаниясы президентiн Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды деп белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi осы Жарлықты жүзеге асыру жөнiнде шешiм қабылдайтын болсын.
6. Мемлекеттiк басқару органдары мен әкiмдер жалпы пайдаланудағы жолдарды, олардағы ғимараттарды салу, жөндеу және күтiп ұстау жөнiнде "Қазақстан жолдары" компаниясына жәрдемдесiп отырсын.
7. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Экономикалық реформа жағдайында Қазақстан Республикасы мемлекеттiк басқару органдарының ұйымдастырылуы мен қызметiн жетiлдiру туралы" 1992 жылғы 7 ақпандағы N 600 жарлығының 4-тармағы 5-абзацының және 7-тармағы 17-абзацының күшi жойылған деп танылсын (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ, 1992 ж. N 4, 54-бап).
8. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi