Об учpеждении pегиональных благотвоpительных фондов по социальной защите пенсионеpов и малоимущих слоев населения
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 15 июля 1994 г. N 1805. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях социальной защиты пенсионеров, нетрудоспособных и малоимущих граждан постановляю:
1. Создать при главах областных, Алматинской и Ленинской городских администраций региональные благотворительные фонды по социальной защите пенсионеров и малоимущих слоев населения (далее фонды) в общем размере, эквивалентном 50 млн.долларов США, в том числе 25 млн. долларов изыскать за счет централизованных источников согласно приложению.
Кабинету Министров Республики Казахстан и главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций завершить формирование средств указанных фондов не позднее 1 октября 1994 г.
Главам областных, Алматинской, Ленинской городских администраций направлять в фонды средства в соответствии с действующим законодательством.
Министерству финансов Республики Казахстан перечислять в фонды средства из республиканского бюджета пропорционально поступлению в фонды средств из местных источников.
2. Установить, что:
средства фондов размещаются в банковские депозиты или государственные ценные бумаги, а доходы от них используются для наращивания средств фондов;
учитывая, что доходы фондов направляются на оказание благотворительной помощи населению, Национальному Банку Республики Казахстан разместить средства фондов в государственные ценные бумаги без уплаты комиссионных вознаграждений;
руководство фондом осуществляется Правлением, формируемым совместно с главой администрации. В состав Правления входят представители организаций ветеранов, органов социальной защиты населения.
Пособия и помощь выдаются адресно лицам в размерах, определенных решением Правления Фонда. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения Указом Президента РК от 28 июня 1995 г. N 2349.
3. Определить основными направлениями деятельности фондов:
- оказание адресной финансовой и материальной поддержки пенсионерам и иным категориям малоимущих и нетрудоспособных граждан;
- оказание помощи в оплате лечебного и оздоровительного обслуживания в учреждениях здравоохранения;
- организацию столовых, предоставляющих бесплатные обеды особо нуждающимся гражданам.
4. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций к 15 августа 1994 г. доложить о выполнении Указа Президента Республики Казахстан от 18 января 1994 г. N 1509 U941509_ "О дополнительных мерах по социальной поддержке одиноко проживающих неработающих граждан из числа пенсионеров и инвалидов" (САПП, N 4, ст. 30).

Зейнеткерлердi және халықтың табысы аз жiктерiн әлеуметтiк қорғау жөнiндегi аймақтық қайырымдылық қорларын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 15 шiлде N 1805. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Зейнеткерлердi, еңбекке жарамсыздарды және табысы аз азаматтарды әлеуметтiк қорғау мақсатында қаулы етемiн:
1. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi жанынан зейнеткерлердi және халықтың табысы аз жiктерiн әлеуметтiк қорғау жөнiнде жалпы мөлшерi қосымшаға сәйкес 50 млн. АҚШ долларына барабар аймақтық қайырымдылық қорлары (бұдан былай қорлар) құрылсын, оның iшiнде 25 млн. доллар орталықтандырылған көздер есебiнен iздестiрiлсiн.
Қазақстан Республикасының Министрлер кабинетi мен облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi аталған қорлардың қаржысын қалыптастыруды 1994 жылғы 1 қарашадан кешiктiрмей аяқтайтын болсын.
Облыстардың, Алматы, Ленинск қалаларының әкiмдерi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қорларға қаржы бағыттап отырсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жергiлiктi көздерден қорларға түсетiн қаржыға пропорциялы түрде республикалық бюджеттен қорларға қаржы аударатын болсын.
2. Былай деп белгiленсiн:
қорлардың қаржысы банктiк депозиттерге немесе мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастырылады, ал олардан түскен табыс қорлардың қаржысын еселей түсу үшiн пайдаланылады; <*>
қорлардың табысы халыққа қайырымдылық көмек көрсетуге бағытталатыны ескерiлiп, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қорлардың қаржысын комиссиялық сыйақы төлеуiнсiз мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастырылсын; <*>
қорға басшылықты әкiммен бiрлесiп құрылатын Басқарма жүзеге асырады. Басқарманың құрамына ардагерлер ұйымдарының, халықты әлеуметтiк қорғау органдарының өкiлдерi. <*>
Жәрдемақы мен көмек адамдарға Қор басқармасының шешiмi анықтаған мөлшерде аталып берiледi.
Ескерту. 2-тармақтың 2-шi,3-шi және 4-шi абзацтарына өзгерiстер
енгiзiлген - ҚР Президентiнiң 1995.06.28. N 2349
Жарлығымен.
3. Қор қызметiнiң негiзгi бағыттары:
- зейнеткерлерге және азаматтардың табысы аз және еңбекке жарамсыз өзге де санаттарына арнаулы қаржы және материалдық қолдау көрсету;
- денсаулық сақтау мекемелерiнде емдеу және сауықтыру қызметiн көрсету ақысын төлеуге көмек көрсету;
- ерекше мұқтаж азаматтарға тегiн түстiк беретiн асханалар ұйымдастыру деп анықталсын.
4. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi "Зейнеткерлер мен мүгедектердiң арасындағы жалғыз тұратын жұмыс iстемейтiн азаматтарды әлеуметтiк қолдау жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 18 қаңтардағы N 1509 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1994 ж., N 4, 30-бап) орындалуы туралы 1994 жылғы 15 тамызға қарай баяндайтын болсын.

5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Главную контрольную инспекцию при Президенте Республики Казахстан и представителей Президента республики по регионам.
6. Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан
Приложение
к Указу Президента Республики Казахстан от 15 июля 1994 г. N 1805
Размер
региональных благотворительных фондов по социальной
защите пенсионеров и малоимущих слоев населения
(эквивалент - тыс. долларов США)
----------------------------------------------------------------------------
Области и города республиканского | Всего | В том числе за счет
подчинения                        |       | республиканского бюджета
----------------------------------------------------------------------------
1. Акмолинская                      2562        1200
2. Актюбинская                      2032         994
3. Алматинская                      2768        1700
4. Атырауская                       1200         600
5. Восточно-Казахстанская           3856        1800
6. Жамбылская                       2784        1400
7. Жезказганская                    1360         600
8. Западно-Казахстанская            2000        1000
9. Карагандинская                   4096        1900
10. Кзыл-Ординская                  1648         824
11. Кокшетауская                    2128        1084
12. Кустанайская                    3488        1700
13. Мангистауская                    592         300
14. Павлодарская                    2768        1200
15. Северо-Казахстанская            2080        1100
16. Семипалатинская                 2832        1420
17. Талдыкорганская                 2208        1200
18. Тургайская                       768         438
19. Южно-Казахстанская              4384        2200
20. г. Алматы                       4366        2300
21. г. Ленинск                        80          60
Итого                         50000       25000

5. Осы Жарлықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасының Президентi жанындағы Бас бақылау инспекциясы мен
республика Президентiнiң аймақтар бойынша өкiлдерiне жүктелсiн.
6. Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 жылғы 15 шiлдедегi
N 1805 Жарлығына
Қосымша
Зейнеткерлердi және халықтың табысы аз жiктерiн
әлеуметтiк қорғау жөнiндегi аймақтық қайырымдылық
қорларының
Мөлшерi
(барабарлығы-мың АҚШ
доллары)
--------------------------------------------------------------------
Облыстар және республикалық  ! Барлығы ! Оның iшiнде республикалық
бағыныстағы қалалар          !         ! бюджет есебiнен
--------------------------------------------------------------------
1. Ақмола                        2562              1200
2. Ақтөбе                        2023               994
3. Алматы                        2768              1700
4. Атырау                        1200               600
5. Шығыс Қазақстан               3856              1800
6. Жамбыл                        2784              1400
7. Жезқазған                     1360               600
8. Батыс Қазақстан               2000              1000
9. Қарағанды                     4096              1900
10. Қызылорда                    1648               824
11. Көкшетау                     2128              1084
12. Қостанай                     3488              1700
13. Маңғыстау                     592               300
14. Павлодар                     2768              1200
15. Солтүстiк Қазақстан          2080              1100
16. Семей                        2832              1420
17. Талдықорған                  2208              1200
18. Торғай                        768               438
19. Оңтүстiк Қазақстан           4384              2200
20. Алматы қаласы                4366              2300
21. Ленинск қаласы                 80                60
Жиыны                      50000             25000