Об актах Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 26 октябpя 1994 г. N 1951. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях повышения качества нормотворческой деятельности Президента Республики Казахстан, усиления системных начал при подготовке и издании актов главы государства, в соответствии со статьей 79 Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Установить, что:
акты, издаваемые Президентом Республики Казахстан, по своей юридической силе располагаются в следующей последовательности - указы, постановления, распоряжения;
указы издаются на основе и во исполнение Конституции и законов Республики Казахстан; постановления - на основе и во исполнение Конституции, законов и указов Президента Республики Казахстан; распоряжения - на основе и во исполнение Конституции, законов, указов и постановлений Президента Республики Казахстан;
силу нормативных актов могут иметь указы и постановления Президента Республики Казахстан.
2. Установить порядок, в соответствии с которым Президент Республики Казахстан:
а) указами:
принимает необходимые меры по охране государственного суверенитета конституционного строя, обеспечению территориальной целостности Республики, прав и свобод граждан;
назначает Премьер-министра, заместителей Премьер-министра, членов Кабинета Министров, Руководителя Аппарата Президента, государственных советников, Секретаря Совета безопасности, Председателя Главной контрольной инспекции при Президенте Республики Казахстан, Председателя Комитета национальной безопасности, глав областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, глав дипломатических представительств Республики Казахстан и освобождает их от должности;
определяет состав Кабинета Министров;
образует, упраздняет и реорганизует министерства, государственные комитеты и ведомства;
отменяет либо приостанавливает полностью или в части действие актов Кабинета Министров, министерств, государственных комитетов и ведомств, глав местных администраций;
образует Совет безопасности, иные консультативно-совещательные органы и формирует их состав;
после консультаций с Верховным Советом принимает решение о проведении референдума;
решает вопросы предоставления гражданства Республики Казахстан и выхода из него, предоставления политического убежища;
решает вопросы помилования граждан;
в качестве временной меры исключительно для обеспечения безопасности граждан и защиты конституционного строя вводит чрезвычайное положение;
награждает государственными наградами Республики Казахстан, присваивает высшие дипломатические ранги и воинские звания, почетные и специальные звания Республики Казахстан;
в случаях, установленных частью второй статьи 83 Конституции Республики Казахстан, по согласованию с Верховным Советом назначает Вице-Президента Республики;
принимает отставку Кабинета Министров или члена Кабинета Министров в случае, установленном частью третьей статьи 85 Конституции Республики;
оформляет решение вопросов взаимодействия с органами судебной власти и прокуратурой;
б) постановлениями:
осуществляет общее руководство деятельностью Кабинета Министров Республики Казахстан и взаимодействие Президента Республики с Кабинетом Министров;
принимает решения по стратегическим вопросам социально-экономического развития страны;
утверждает государственные программы Республики Казахстан;
принимает необходимые меры по обеспечению законности и правопорядка, укреплению обороноспособности государства;
производит назначения руководителей иных республиканских органов государственного управления, не входящих в состав Кабинета Министров;
осуществляет полномочия, установленные законами Республики Казахстан;
утверждает структуру Аппарата Президента Республики Казахстан, положения об Аппарате Президента Республики, о консультативно-совещательных органах и иных структурных подразделениях при Президенте Республики Казахстан, нормативные акты по вопросам делопроизводства в Аппарате Президента Республики;
в) распоряжениями:
осуществляет решение вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера;
в соответствии с компетенцией Президента Республики Казахстан назначает на должность и освобождает от должности иных должностных лиц.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 26 қазан N 1951. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк актiлер шығару қызметiнiң сапасын арттыру, мемлекет басшысының актiлерiн даярлап, шығаруда жүйелiлiк негiздi күшейту мақсатында, Қазақстан Республикасы Конституциясының 79-бабына сәйкес қаулы етемiн:
1. Былай деп белгiленсiн:
Қазақстан Республикасының Президентi шығаратын актiлер өзiнiң заңдық күшi бойынша мынадай реттiлiкпен: жарлықтар, қаулылар, өкiмдер болып орналасады;
жарлықтар - Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарының негiзiнде және оларды орындау үшiн; қаулылар - Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының және Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарының негiзiнде және оларды орындау үшiн; өкiмдер - Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының және Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен қаулыларының негiзiнде және оларды орындау үшiн шығарылады;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен қаулылары нормативтiк актiлер күшiне ие бола алады.
2. Мынадай тәртiп белгiленсiн, соған сәйкес Қазақстан Республикасының Президентi:
а/ жарлықтармен:
мемлекеттiк егемендiктi, конституциялық құрылысты, Республиканың аумақтық тұтастығын қорғау, азаматтардың құқықтары мен бостандығын қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қабылдайды;
Премьер-министрдi, Премьер-министрдiң орынбасарларын, Министрлер Кабинетiнiң мүшелерiн, Президент Аппаратының Басшысын, мемлекеттiк кеңесшiлердi, Қауiпсiздiк кеңесiнiң хатшысын, Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Бас бақылау инспекциясының төрағасын, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасын, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiн, Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiктерiнiң басшыларын қызметке тағайындап, қызметтен босатады;
Министрлер Кабинетiнiң құрамын белгiлейдi;
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволар құрып, таратады және қайта құрады;
Министрлер Кабинетiнiң, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың, жергiлiктi әкiмдердiң актiлерiнiң күшiн жояды немесе толық не болмаса iшiнара кiдiрте тұрады;
Қауiпсiздiк Кеңесiн, өзге де кеңесшi-консультативтiк органдар құрып, олардың құрамын қалыптастырады;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiмен консультациялар алысудан кейiн референдум өткiзу жөнiнде шешiм қабылдайды;
Қазақстан Республикасының азаматтығын беру және азаматтығынан шығу, саяси баспана беру мәселелерiн шешедi;
азаматтарға кешiрiм жасау мәселелерiн шешедi;
тек азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және конституциялық құрылысты қорғау үшiн ғана уақытша шара ретiнде төтенше жағдай енгiзедi;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен наградтайды, Қазақстан Республикасының жоғары дипломатиялық дәрежелерi мен әскери атақтарын, құрметтi және арнаулы атақтарын бередi;
Қазақстан Республикасы Конституциясының 83-бабының екiншi бөлiмiнде белгiленген жағдайларда, Жоғарғы Кеңеспен келiсе отырып, Республиканың Вице-президентiн тағайындайды;
Республика Конституциясының 85-бабының үшiншi бөлiмiнде белгiленген жағдайда Министрлер Кабинетiнiң немесе Министрлер Кабинетi мүшесiнiң орнынан түсуiн қабылдайды;
сот билiгi және прокуратура органдарымен өзара iс-қимыл мәселелерiн шешудi ресiмдейдi;
б/ қаулыларымен:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қызметiне жалпы басшылықты және Қазақстан Республикасы Президентiнiң Министрлер Кабинетiмен өзара iс-қимылын жүзеге асырады;
елiмiздiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының стратегиялық мәселелерi жөнiнде шешiм қабылдайды;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағдарламаларын бекiтедi;
заңдылық пен құқық тәртiбiн қамтамасыз ету, мемлекеттiк қорғаныс қабiлетiн нығайту жөнiнде қажеттi шаралар қолданады;
Министрлер Кабинетiнiң құрамына енбейтiн өзге де республикалық мемлекеттiк басқару органдарының басшыларын тағайындайды;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өкiлеттiктердi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Президентi Аппаратының құрылымын, Республика Президентiнiң Аппараты, Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы кеңесшi-консультативтiк органдар мен өзге де құрылымдық бөлiмшелер туралы ережелердi, Республика Президентiнiң Аппаратында iс жүргiзу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк актiлердi бекiтедi;
в/ өкiмдерiмен:
әкiмшiлiк-өкiмдiк басқару, жедел және жеке сипаттағы мәселелердi шешудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң құзырына сәйкес өзге де лауазымды адамдарды қызметке тағайындап, қызметтен босатады.

3. Установить порядок, в соответствии с которым:
внесение изменений и дополнений в указы и постановления Президента Республики Казахстан, а также отмена их действия производятся указами;
внесение изменений и дополнений в постановления, а также отмена их действия - постановлениями;
внесение изменений и дополнений в распоряжения, а также отмена их действия - распоряжениями Президента Республики Казахстан.
В случае возникновения расхождений между актами Президента Республики Казахстан, имеющими одинаковую юридическую силу, следует руководствоваться актом, вступившим в силу позднее, если иное не установлено соответствующим актом Президента Республики Казахстан.
4. В необходимых случаях Президент Республики Казахстан при осуществлении своих полномочий может самостоятельно определить форму издаваемых им актов.
5. Акты Кабинета Министров, центральных органов государственного управления, глав местных администраций, противоречащие актам Президента Республики Казахстан, являются недействительными и подлежат отмене.
Контроль за соответствием актов Кабинета Министров, глав местных администраций актам Президента Республики Казахстан возложить на Аппарат Президента, за соответствием актов центральных органов государственного управления актам Президента Республики Казахстан - на Управление Делами Кабинета Министров Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Руководителя Аппарата Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан

3. Мынадай тәртiп белгiленсiн, оған сәйкес:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен қаулыларына өзгерулер мен толықтырулар енгiзу, сондай-ақ олардың күшiн жою Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарымен;
қаулыларына өзгерулер мен толықтырулар енгiзу, сондай-ақ олардың күшiн жою Президенттiң қаулыларымен;
өкiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу, сондай-ақ олардың күшiн жою Президенттiң өкiмдерiмен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бiрдей актiлерiнiң арасында алшақтықтар туындаған жағдайда, егер Қазақстан Республикасы Президентiнiң тиiстi актiсiмен басқаша белгiленбеген болса, күшiне кейiнiрек енген актi басшылыққа алынуға тиiс.
4. Қажет жағдайларда Қазақстан Республикасының Президентi өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде шығаратын актiлерiнiң нысанын өз бетiнше белгiлей алады.
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiне қайшы келетiн Министрлер Кабинетiнiң, орталық мемлекеттiк басқару органдарының, жергiлiктi әкiмдердiң актiлерi жарамсыз болып табылады және күшi жойылады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiне Министрлер Кабинетiнiң, жергiлiктi әкiмдердiң актiлерiнiң сәйкестiгiне бақылау жасау Президенттiң Аппаратына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiне орталық мемлекеттiк басқару органдары актiлерiнiң сәйкестiгiне бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң Iс Басқармасына жүктелсiн.
6. Осы Жарлықтың атқарылуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Аппаратының Басшысына жүктелсiн.
7. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi