О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 3 октября 1995 г. N 2477.
В связи с принятием Конституции Республики Казахстан и в соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
I. Внести в Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года Z914800_ "О гражданстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, N 52, ст. 636) следующие изменения и дополнения:
1. В преамбуле Закона:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"В республике Казахстан каждый человек имеет право на гражданство. Гражданство в Республике Казахстан приобретается и прекращается в соответствии с настоящим Законом";
дополнить третьим абзацем следующего содержания:
"Гражданин Республики Казахстан ни при каких условиях не может
быть лишен гражданства, права изменить свое гражданство, а также быть
изгнан за пределы Казахстана".
2. В статье 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"За гражданином Республики Казахстан не признается гражданство
другого государства";
часть третью исключить;
часть четвертую считать третьей, в ней слова "бывших союзных
республик" заменить словами "других государств".
3. Статью 4 после слова "является" дополнить словами
"удостоверение личности либо".
4. Статьи 5, 8, 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Правовое положение граждан
Республики Казахстан
Гражданство Республики Казахстан является единым и равным
независимо от основания его приобретения.
Граждане Республики Казахстан равны перед законом, независимо от происхождения, социального и имущественного положения, расовой и национальной принадлежности, пола, образования, языка, отношения к религии, политических и иных убеждений, рода и характера занятий, места жительства или любых иных обстоятельств.
Граждане Республики Казахстан обладают всей полнотой гражданских,
политических, экономических и социальных прав и свобод,
провозглашенных и гарантируемых Конституцией и законами Республики
Казахстан.
Статья 8. Недопустимость выдачи гражданина Республики
Казахстан другому Государству
Гражданин Республики Казахстан не может быть выдан иностранному
государству, если иное не установлено международными договорами
Республики.

"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 3 қазандағы N 2477 Заң күшi бар жарлығы
Қазақстан Республикасының жаңа Конституциясының қабылдануына байланысты және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес қаулы етемiн:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 20 желтоқсандағы заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 52, 636-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Заңның кiрiспесiнде:
екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында әрбiр адамның азаматтық алуға құқығы бар. Қазақстан Республикасының азаматтығы осы заңға сәйкес алынады және тоқтатылады";
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматын ешқандай жағдайда азаматтығынан, өзiнiң азаматтығын өзгерту құқығынан айыруға, сондай-ақ оны Қазақстаннан тыс жерлерге аластауға болмайды".
2. 3-бапта:
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматының басқа мемлекеттiң азаматтығында болуы танылмайды";
үшiншi бөлiгi алынып тасталсын;
төртiншi бөлiгi үшiншi бөлiгi болып саналсын, ондағы "бұрынғы одақтас республикалар" сөздерi "басқа мемлекеттер" сөздерiмен алмастырылсын.
3. 4-баптағы "растайтын құжат" сөздерiмен кейiн "Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi немесе" сөздерiмен толықтырылсын.
4. 5,8,9-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтық
жағдайы
Қазақстан Республикасының азаматтығы, оның қандай негiзде алынғанына қарамастан, бiрыңғай және тең болып табылады.
Қазақстан Республикасының азаматтары тегiне, әлеуметтiк және мүлiктiк жағдайына, нәсiлi мен ұлтына, жынысына, бiлiмiне, тiлiне, дiнге көзқарасына, саяси және өзге де сенiмдерiне, кәсiбiнiң түрi мен сипатына, тұрғылықты жерiне және басқа мән-жайларға қарамастан заң алдына тең.
Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында жарияланған, кепiлдiк берiлетiн азаматтық, саяси, экономикалық және әлеуметтiк құқықтар мен бостандықтарды барынша толық иеленедi.
8-бап. Қазақстан Республикасының азаматын басқа мемлекетке
беруге болмайтындығы
Республиканың халықаралық шарттарында өзгеше белгiленбесе,
Қазақстан Республикасының азаматын шет мемлекетке беруге болмайды.

Статья 9. Защита граждан, находящихся за
пределами Республики Казахстан
Республика Казахстан гарантирует своим гражданам защиту и
покровительство за ее пределами".
5. Пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"3) по основаниям или в порядке, предусмотренными межгосударственными договорами Республики Казахстан".
6. Статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Условия приема в гражданство Республики
Казахстан
В гражданство Республики Казахстан могут быть приняты:
1) лица, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан не менее пяти лет либо состоящие в браке с гражданами Республики Казахстан.
Наличие условий, предусмотренных в абзаце первом настоящего пункта, не требуется при приеме в гражданство Республики Казахстан несовершеннолетних, недееспособных и лиц, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан, а также лиц, вынужденно покинувших территорию Казахстана по политическим мотивам, и их потомков, если они возвратились для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую Родину;
2) граждане бывших союзных республик, имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан: ребенка (в том числе усыновленного), супруга (супругу), одного из родителей (усыновителей), сестру, брата, деда или бабушку, независимо от срока их проживания в Республике Казахстан.
Вопросы гражданства военнослужащих, состоящих на действительной военной службе и дислоцированных на территории Республики Казахстан, определяются межгосударственными договорами Республики Казахстан".
7. В пункте 7 статьи 17 исключить слова "при отсутствии с ними
межгосударственного соглашения о двойном гражданстве".
8. В части первой статьи 21:
пункт 1 после слов "вследствие поступления лица" дополнить
словами "на воинскую службу", и слова "в другом государстве" заменить
словами "другого государства";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4) если лицо, постоянно проживающее за пределами Республики
Казахстан, не встало на консульский учет без уважительных причин в
течение пяти лет".
9. Название главы 5 изложить в следующей редакции:
"Полномочия Президента Республики Казахстан
и государственных органов по вопросам гражданства".
10. В части второй статьи 29:
абзац четвертой после слов "о выходе из гражданства Республики Казахстан постоянно проживающих" дополнить словами "на территории Республики Казахстан, а также";
абзац шестой исключить.

9-бап. Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегi
азаматтарды қорғау
Қазақстан Республикасы өзiнiң одан тыс жерлерде жүрген
азаматтарын қорғауға және оларға қамқорлық жасауға кепiлдiк
бередi".
5. 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында
көзделген негiздер мен тәртiп бойынша".
6. 16-бап мына редакцияда жазылсын:
"16-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау
шарттары
Қазақстан Республикасының азаматтығына:
1) Қазақстан Республикасының аумағында кемiнде бес жыл тұрақты тұрып келген адамдар, не болмаса Қазақстан Республикасы азаматтарымен некеде тұратын адамдар қабылданатын болады.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған кезде кәмелетке толмағандардан, пайым қабiлетiн жоғалтқан адамдардан және Қазақстан Республикасы алдында ерекше еңбек сiңiрген адамдардан, сондай-ақ Қазақстан аумағынан саяси себептермен кетуге мәжбүр болған адамдар мен олардың ұрпақтарынан, егер олар тарихи Отаны ретiнде тұрақты тұру үшiн Қазақстан Республикасына қайтып оралған болса, олардан осы тармақшаның бiрiншi абзацында көзделген шарттардың болуы талап етiлмейдi;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының iшiнде жақын туыстарының бiрi - баласы (оның iшiнде асырап алған баласы), жұбайы (зайыбы) және ата-анасының бiреуi (асырап алушысы), апа-қарындасы, аға-iнiсi, атасы немесе әжесi бар бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары, Қазақстан Республикасында тұру мерзiмiне қарамастан, қабылданатын болады.
Мiндеттi әскери қызмет атқарып жүрген және Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан әскери қызметшiлердiң азаматтығы мәселелерi Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарымен белгiленедi".
Ескерту. 6-тармаққа түзету енгiзiлген.
7. 17-баптың 7-тармағындағы "Қосарлас азаматтық туралы мемлекетаралық келiсiм болмаған жағдайда" сөздерi алынып тасталсын.
8. 21-баптың бiрiншi бөлiгi: "адамның басқа мемлекетте" сөздерiнен кейiн "әскери қызметке" сөздерiмен толықтырылсын.
Осы баптың 3-тармағында "бойынша" сөзiнен кейiн нүктелi үтiр қойылып, "айырылады" сөзi алынып тасталсын.
Осы бөлiк мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4) егер Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адам дәлелсiз себептермен бес жыл бойы консулдық есепке тiркелмесе айырылады".
9. 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң және мемлекеттiк органдарының азаматтық мәселелер жөнiндегi өкiлеттiгi".
10. 29-баптың екiншi бөлiгiнде:
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын Қазақстан Республикасы азаматтығынан шығару туралы";
алтыншы абзац алынып тасталсын.

11. Статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Полномочия органов внутренних дел.
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, управления, отделы внутренних дел областей, городов, районов и районов в городах:
принимают от лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, заявление по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направляют их на рассмотрение Президента Республики Казахстан;
осуществляют регистрацию приобретения гражданства Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан, предусмотренных межгосударственными договорами Республики Казахстан;
регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан лицами,
постоянно проживающими на территории Республики Казахстан".
12. В части второй статьи 34 слова "Кабинет Министров Республики
Казахстан" заменить словами "Министерство иностранных дел и орган
Республики Казахстан, ведующий миграцией населения".
13. Часть первую статьи 36 изложить в следующей редакции:
"По вопросам приема, изменения гражданства и при отклонении
ходатайства издается Указ Президента Республики Казахстан".
14. В статье 37:
часть первую дополнить новым абзацем следующего содержания:
"его регистрации в порядке, предусмотренном межгосударственными
договорами";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Гражданство Республики Казахстан прекращается в день:
- издания Указа Президента Республики Казахстан о выходе из
гражданства;
- регистрации его утраты государственными органами и порядке,
предусмотренном настоящим Законом;
- регистрации выхода из гражданства Республики Казахстан в порядке,
предусмотренном межгосударственными договорами Республики Казахстан".
15. В части первой статьи 39 слова "исполнительных комитетов Советов
народных депутатов" заменить словами "областей, городов, районов и районов
в городах".
II. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от
23 декабря 1993 года N 1470
U931470_
"Об установлении упрощенного порядка
приобретения гражданства в Республике Казахстан" (САПП, 1993 г., N 48, ст.
577).
III. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

11. 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Iшкі iстер органдарының өкiлеттiгi
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, облыстардың, қалалардың, аудандардың және қаладағы аудандардың iшкi iстер басқармалары, бөлiмдерi:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелерi жөнiнде арыздар қабылдайды және оларды қажеттi құжаттармен бiрге Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына жiбередi;
Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделгендей Қазақстан Республикасының азаматтығына алынғандығын және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққандығын тiркеудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылуын тiркейдi".
12. 34-шi баптың екiншi бөлiгiндегi "Министрлер Кабинетi" сөздерi "Сыртқы iстер министрлiгi және Қазақстан Республикасының халықтың көшi-қон мәселелерiн жүргiзушi органы" сөздерiмен алмастырылсын.
13. 36-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтыққа қабылдау, оны өзгерту мәселелерi жөнiнде және өтiнiш қабылданбаған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы шығарылады".
14. 37-бапта:
бiрiншi бөлiктiң үшiншi тармағында "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы шыққан күнi" деген сөздерден кейiн, нүктелi үтiр қойылып, "ие болады" деген сөздер алынып тасталсын.
Осы бөлiк мынадай мазмұндағы төртiншi тармақпен толықтырылсын:
"мемлекетаралық шарттарында көзделгендей тәртiп бойынша тiркелген күннен бастап ие болады";
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығы:
- Қазақстан Республикасы Президентiнiң азаматтықтан шығару туралы Жарлығы шыққан күнi;
- осы Заңда көзделген тәртiппен мемлекеттiк органдардың одан айырылғанын тiркеген күнi;
- Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы тiркелген күнi тоқталады".
15. 39-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "Халық депутаттары
Кеңестерi атқару комитеттерiнiң" сөздерi "облыстардың,
қалалардың, аудандардың және қалалардағы аудандардың" сөздерiмен
алмастырылсын.
II. "Қазақстан Республикасында азаматтық алудың оңайлатылған
тәртiбiн белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң
1993 жылғы 23 желтоқсандағы N 1470 Жарлығының (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 48, 577-құжат) күшi жойылған
деп танылсын.
III. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi