О статусе и полномочиях Государственного секретаря Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 12 марта 1996 года N 2896. Утратил силу - Указом Президента РК от 18 октября 1996 г. N 3144 ~U963144.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 44 Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Государственный секретарь Республики Казахстан (в дальнейшем - Государственный секретарь) является должностным лицом Республики Казахстан, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан.
2. Государственный секретарь осуществляет свою деятельность под непосредственным руководством Президента Республики Казахстан и ему подотчетен и подконтролен.
3. Государственный секретарь осуществляет следующие полномочия:
1) выработку для Президента Республики предложений по:
основным направлениям социально-экономической, региональной и правовой политики Республики Казахстан;
обеспечению согласованного функционирования всех ветвей государственной власти;
внешнеполитической стратегии Республики Казахстан и реализации международных инициатив Президента Республики - совместно с Министерством иностранных дел Республики;
внешнеэкономическим вопросам - совместно с Правительством Республики;
2) по поручению Главы государства:
организует представление его интересов в отношениях с Парламентом и его Палатами, Правительством, Конституционным Советом, Верховным судом Республики;
от имени Республики Казахстан ведение межгосударственных переговоров;
3) участие в выработке и реализации кадровой политики Главы государства;
4) координацию деятельности Национального Банка, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Генеральной Прокуратуры, Комитета национальной безопасности, Государственного следственного комитета, Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан, консультативно-совещательных органов, учреждений и организаций при Главе государства;
5) контроль за исполнением и соблюдением актов Президента Республики, исполнением его поручений;
6) выполнение иных поручений Президента Республики.
4. Правовую основу деятельности Государственного секретаря составляют Конституция, законы, настоящий Указ и иные акты Президента Республики Казахстан.
5. В целях осуществления установленных настоящим Указом полномочий Государственный секретарь вправе:
1) издавать распоряжения, имеющие обязательную силу на всей территории Республики Казахстан;
2) давать поручения Администрации Президента Республики и ее структурным подразделениям, Управлению Делами Президента Республики, Аппарату Правительства Республики, министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Главе государства, акимам областей, городов республиканского значения и столицы Республики;

Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының мәртебесi мен өкiлеттiктерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 12 наурыз N 2896. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996.10.18. N 3144 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Конституциясы 44-бабының 19-тармақшасына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы (бұдан былай - Мемлекеттiк хатшы) Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Қазақстан Республикасының лауазымды адамы болып табылады.
2. Мемлекеттiк хатшы өзiнiң қызметiн тiкелей Қазақстан Республикасы Президентiнiң басшылығымен жүзеге асырады әрi оған есеп бередi және бақылауында болады.
3. Мемлекеттiк хатшы мынадай өкiлеттiктердi жүзеге асырады:
1) Республика Президентi үшiн:
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық, аймақтық және құқықтық саясатының негiзгi бағыттары;
мемлекеттiк билiктiң барлық тармақтарының үйлесiмдi қызмет атқаруын қамтамасыз ету;
Республиканың Сыртқы iстер министрлiгiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының сыртқы саяси стратегиясы және Республика Президентiнiң халықаралық бастамашылығын iске асыру;
Республика Үкiметiмен бiрлесiп, сыртқы экономикалық мәселелер жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
2) Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша:
Республиканың Парламентiмен және оның Палаталарымен, Үкiметiмен, Конституциялық Кеңесiмен, Жоғарғы Сотымен қарым-қатынаста оның мүдделерiнiң бiлдiрiлуiн ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының атынан мемлекетаралық келiссөздер жүргiзедi;
3) мемлекет басшысының кадр саясатын әзiрлеп, iске асыруға қатысады;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң, Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң, Бас Прокуратурасының, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң, Мемлекет басшысы жанындағы консультативтiк-кеңесшi органдардың, мекемелер мен ұйымдардың қызметiн үйлестiредi;
5) Республика Президентi актiлерiнiң орындалуы мен сақталуын, оның тапсырмаларының орындалуын бақылайды;
6) Республика Президентiнiң өзге де тапсырмаларын орындайды.
4. Мемлекеттiк хатшының қызметiнiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы, заңдары, осы Жарлық және Президенттiң өзге актiлерi құрайды.
5. Осы Жарлық белгiлеген өкiлеттiктердi жүзеге асыру мақсатында Мемлекеттiк хатшы:
1) Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында мiндеттi күшi болатын өкiмдер шығаруға;
2) Республика Президентiнiң Әкiмшiлiгi мен оның құрылымдық бөлiмшелерiне, Республика Президентiнiң Iс Басқармасына, Республика Үкiметiнiң Аппаратына, министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық атқарушы органдарға, мемлекет басшысына тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдарға, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасының әкiмдерiне тапсырмалар беруге;

3) присутствовать на всех заседаниях Парламента и его Палат, Правительства Республики;
4) запрашивать и получать всю необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и должностных лиц Республики. Предписания Государственного секретаря по представлению необходимой информации, документов и иных материалов обязательны для государственных органов, должностных лиц и подлежат безотлагательному исполнению, если Государственным секретарем не будут установлены иные сроки;
5) привлекать к рассмотрению вопросов, отнесенных настоящим Указом к его ведению, структурные подразделения Администрации Президента, Управление Делами Президента, Аппарат Правительства, министерства, государственные комитеты и иные центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Главе государства, акимов областей, городов республиканского значения и столицы Республики;
6) создавать межведомственные рабочие группы для разработки проектов актов Президента Республики Казахстан, решения иных задач, поставленных Главой государства.
6. Проекты актов Президента Республики Казахстан, представляемые на рассмотрение Главе государства, подлежат согласованию с Государственным секретарем.
7. Установить, что:
1) заработная плата Государственного секретаря определяется Главой государства в соответствии с утверждаемой им по представлению Премьер-Министра Республики единой системой финансирования и оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета Республики;
2) жилищное обеспечение, медицинское, транспортное обслуживание, санаторно-курортное лечение Государственного секретаря осуществляется Управлением Делами Президента Республики;
3) охрана Государственного секретаря, его обеспечение специальными средствами связи осуществляется Службой охраны Президента Республики;
4) при определении протокольного старшинства должность Государственного секретаря следует после должности Премьер-Министра Республики.
8. Организационно-правовое, информационно-аналитическое и документационное обеспечение деятельности Государственного секретаря осуществляется его секретариатом (группой помощников и советников), который является структурным подразделением Администрации Президента Республики и в своей деятельности подчиняется непосредственно
Государственному секретарю.
9. Правительству, Администрации Президента, Управлению Делами
резидента, Службе охраны Президента Республики принять меры по
реализации настоящего Указа.
10. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

3) Республика Парламентi мен оның Палаталарының және Үкiметiнiң барлық отырыстарына қатысуға;
4) Республиканың мемлекеттiк органдары мен лауазымды адамдарынан барлық қажеттi ақпаратты, құжаттар мен өзге де материалдарды сұратуға және алуға хақылы. Мемлекеттiк хатшының қажеттi ақпарат, құжаттар мен өзге де материалдар беру жөнiндегi нұсқамалары мемлекеттiк органдар, лауазымды адамдар үшiн мiндеттi және, егер Мемлекеттiк хатшы өзге мерзiмдер белгiлемейтiн болса, кiдiрiссiз орындалуға тиiс;
5) осы Жарлықпен өзiнiң жүргiзуiне жатқызылған мәселелердi қарауға Президент Әкiмшiлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiн, Президенттiң Iс Басқармасын, Үкiмет Аппаратын, министрлiктердi, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық атқарушы органдарды, Мемлекет басшысына тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдарды, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасының әкiмдерiн тартуға;
6) Қазақстан Республикасы Президентi актiлерiнiң жобаларын әзiрлеу, Мемлекет басшысы алға қойған өзге де мiндеттердi шешу үшiн ведомствоаралық жұмыс топтарын құруға хақылы.
6. Мемлекет басшысының қарауына ұсынылатын Қазақстан Республикасы Президентi актiлерiнiң жобалары Мемлекеттiк хатшымен келiсiлуге тиiс.
7. Былай деп белгiленсiн:
1) Мемлекеттiк хатшының жалақысын Республика Премьер-Министрiнiң ұсыныс бойынша Мемлекет басшысы өзi бекiтетiн Республиканың мемлекеттiк бюджетi есебiнен ұсталатын барлық органдардың қызметкерлерiне арналған қаржыландыру мен олардың еңбегiне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiне сәйкес белгiлейдi;
2) Мемлекеттiк хатшыны тұрғын жаймен қамтамасыз етудi, медициналық, көлiкпен қамтуды, санаториялық-курорттық емдеудi Республика Президентiнiң Iс Басқармасы жүзеге асырады;
3) Мемлекеттiк хатшыны күзетудi, оны байланыстың арнаулы құралдарымен қамтамасыз етудi Республика Президентiнiң Күзет қызметi жүзеге асырады.
4) хаттамалық жағынан жоғарылығын анықтаған кезде Мемлекеттiк хатшының лауазымы Республика Премьер-Министрiнiң лауазымынан кейiн тұрады.
8. Мемлекеттiк хатшының қызметiн ұйымдастыру-құқықтық, ақпараттық-талдау және құжаттамалық қамтамасыз етудi оның хатшылығы (көмекшiлерi мен кеңесшiлерiнiң тобы) жүзеге асырады, ол Республика Президентi Әкiмшiлiгiнiң құрылымдық бөлiмшесi болып табылады және
өзiнiң қызметiнде Мемлекеттiк хатшыға тiкелей бағынады.
9. Республиканың Үкiметi, Президенттiң Әкiмшiлiгi, Президенттiң
Iс Басқармасы, Президенттiң Күзет қызметi осы Жарлықты iске асыру
жөнiнде шаралар қолданатын болсын.
10. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi