О Положении о специальном Представителе Президента Республики Казахстан на космодроме "Байконур"
Указ Президента Республики Казахстан от 18 апреля 1996 г. N 2955. Утратил силу Указом Президента РК от 25 июля 2006 года N 155 (вводится в действие со дня подписания)
Сноска. Указ Президента Республики Казахстан от 18 апреля 1996 г. N 2955 утратил силу Указом Президента РК от 25 июля 2006 года N  155  (вводится в действие со дня подписания).
В целях соблюдения юрисдикции Республики Казахстан и конституционных прав граждан Республики Казахстан на космодроме "Байконур" постановляю:
1. Утвердить Положение о специальном Представителе Президента Республики Казахстан на космодроме "Байконур" (прилагается).
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 апреля 1996 г. N 2955
Положение
о специальном Представителе Президента
Республики Казахстан на космодроме "Байконур"
1. Общие положения
1. Специальный Представитель Президента Республики Казахстан на космодроме "Байконур" (далее - Представитель) является уполномоченным лицом Республики Казахстан на космодроме "Байконур" в условиях его аренды по определенным казахстанско-российскими договоренностями вопросам, связанным с обеспечением юрисдикции Республики Казахстан и конституционных прав граждан Республики Казахстан.
2. Представитель при осуществлении своей деятельности взаимодействует с казахстанско-российской Межправительственной комиссией по космодрому "Байконур", Координационным советом комплекса "Байконур", государственными органами, организациями и должностными лицами Республики Казахстан, а также с главой администрации г. Байконыр, органами, организациями Российской Федерации и других государств-участников СНГ, осуществляющих свою деятельность на космодроме "Байконур".
3. Представитель руководствуется в своей деятельности Конституцией, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан и настоящим Положением.
4. Представитель назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
5. Представитель является членом Координационного совета космодрома "Байконур".
2. Основные задачи Представителя
6. Представитель способствует принятию мер, направленных на:
1) реализацию Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года (далее - Соглашение), Договора аренды космодрома "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее - Договор) и дополнительных Соглашений к нему в части обеспечения юрисдикции Республики Казахстан и конституционных прав граждан Республики Казахстан, проживающих в г. Байконыр;

"Байқоңыр" ғарыш айлағындағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң арнайы Өкiлi туралы ереже туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 18 сәуiрдегi N 2955. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.07.25. N 155 жарлығымен.
"Байқоңыр" ғарыш айлағында Қазақстан Республикасының юрисдикциясын және Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын сақтау мақсатында қаулы етемiн:
1. "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң арнайы Өкiлi туралы ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1996 жылғы
18 сәуiрдегi N 2955
Жарлығымен бекiтiлген
"Байқоңыр" ғарыш айлағындағы Қазақстан Республикасы
Президентiнiң арнайы Өкiлi туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң арнайы Өкiлi (бұдан әрi - Өкiл) оны жалға беру жағдайында Қазақстан Республикасының юрисдикциясын және Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын қамтамасыз етуге байланысты Қазақстан-Ресей уағдаластықтарында айқындалған мәселелер бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң уәкiлдi адамы болып табылады.
2. Өкiл өз қызметiн жүзеге асыру кезiнде "Байқоңыр" ғарыш айлағы жөнiндегi Қазақстан-Ресей Үкiметаралық комиссиясымен, "Байқоңыр" кешенiнiң Үйлестiру кеңесiмен, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен, ұйымдарымен және лауазымды адамдарымен, сондай-ақ Байқоңыр қаласының әкiмiмен, Ресей Федерациясының, органдарымен, ұйымдарымен және "Байқоңыр" ғарыш айлағында өз қызметiн жүзеге асыратын ТМД-ға қатысушы басқа да мемлекеттермен өзара iс-қимыл жасайды.
3. Өкiл өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Өкiлдi Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.
5. Өкiл "Байқоңыр" ғарыш айлағы Үйлестiру кеңесiнiң мүшесi болып табылады.
2. Өкiлдiң негiзгi мiндеттерi
6. Өкiл:
1) "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi принциптерi мен шарттары туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы Келiсiмдi (бұдан әрi - Келiсiм), 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру Шартын (бұдан әрi - Шарт) және Қазақстан Республикасының юрисдикциясы мен Байқоңыр қаласында тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету бөлiгiнде оған қосымша Келiсiмдердi iске асыруға;

2) укрепление взаимопонимания, развития сотрудничества между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в деле обеспечения функционирования инфраструктуры космодрома "Байконур" в целях нормальной жизнедеятельности граждан, проживающих на космодроме "Байконур".
7. Представитель информирует Президента Республики Казахстан об обстановке на космодроме "Байконур".
3. Полномочия Представителя
8. Представитель вправе:
1) запрашивать информацию у министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих свою деятельность на космодроме "Байконур" в части обеспечения юрисдикции Республики Казахстан и конституционных прав граждан Республики Казахстан, проживающих, а также работающих в г.Байконыр;
2) проводить совещания с участием представителей заинтересованных министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов и организаций Республики Казахстан, а также участвовать в мероприятиях, связанных с его деятельностью на космодроме "Байконур";
3) знакомиться с ходом выполнения казахстанских государственных и межгосударственных программ и проектов по аэрокосмической деятельности на космодроме "Байконур";
4) вносить предложения о привлечении к ответственности должностных лиц Республики Казахстан за невыполнение своих функций и непринятие необходимых мер по обеспечению юрисдикции Республики Казахстан и конституционных прав граждан Республики Казахстан на космодроме "Байконур";
5) вносить в необходимых случаях предложения по разработке и принятию новых нормативных правовых актов, отмене или изменению действующих актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, иных государственных органов Республики Казахстан;
6) вносить предложения на рассмотрение казахстанско-российской
Межправительственной комиссии по космодрому "Байконур";
7) получать документы заседаний казахстанско-российской
Межправительственной комиссии и Координационного совета по
космодрому "Байконур", а также необходимые акты главы администрации
г.Байконыр;
8) посещать объекты и площадки космодрома "Байконур" с
соблюдением требований режима и безопасности.
4. Заключительные положения
9. Представитель формирует свой рабочий аппарат, создаваемый
для обеспечения его деятельности на космодроме "Байконур".
10. Обеспечение Представителя и его рабочего аппарата
служебными помещениями, транспортом, средствами связи осуществляется
за счет средств республиканского бюджета.

2) "Байқоңыр" ғарыш айлағында тұратын азаматтардың қалыпты тыныс-тiршiгi мақсатында "Байқоңыр" кешенi инфрақұрылымының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету iсiнде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасында өзара түсiнiстiктi нығайтуға, ынтымақтастықты дамытуға бағытталған шаралардың қолданылуына ықпал жасайды.
7. Өкiл Қазақстан Республикасының Президентiн "Байқоңыр" ғарыш айдағындағы жағдай туралы хабардар етiп отырады.
3. Өкiлдiң өкiлеттiктерi
8. Өкiлдiң:
1) Қазақстан Республикасының юрисдикциясын және Байқоңыр қаласында тұратын, сондай-ақ жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету бөлiгiнде Қазақстан Республикасының министрлiктерiнен, мемлекеттiк комитеттерiнен, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарынан, сондай-ақ "Байқоңыр" ғарыш айлағында өз қызметiн жүзеге асыратын ұйымдардан ақпаратты сұратып алуға;
2) Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдары мен ұйымдары өкiлдерiнiң қатысуымен кеңестер өткiзуге, сондай-ақ өзiнiң "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы қызметiне байланысты iс-шараларға қатысуға;
3) "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы аэроғарыштық қызмет жөнiндегi қазақстандық мемлекеттiк және мемлекетаралық бағдарламалар мен жобалардың орындалу барысымен танысуға;
4) өз функцияларын атқармағаны және Қазақстан Республикасының юрисдикциясы мен Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қолданбағаны үшiн Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарын жауапкершiлiкке тарту туралы ұсыныстар енгiзуге;
5) қажет болған жағдайларда жаңа нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу мен қабылдау, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк органдарының қолданылып жүрген актiлерiнiң күшiн жою немесе өзгерту жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
6) "Байқоңыр" ғарыш айлағы жөнiндегi Қазақстан-Ресей Үкiметаралық комиссиясының қарауына ұсыныстар енгiзуге;
7) "Байқоңыр" ғарыш айлағы жөнiндегi Қазақстан-Ресей Үкiметаралық комиссиясы мен Үйлестiру кеңесiнiң отырыстарының құжаттарын, сондай-ақ Байқоңыр қаласы әкiмiнiң қажеттi актiлерiн сұратып алуға;
8) режим және қауiпсiздiк талаптарын сақтай отырып, "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы объектiлер мен алаңдарда болуға құқығы бар.
4. Қорытынды ережелер
9. Өкiл өзiнiң "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы қызметiн қамтамасыз ету үшiн құрылатын жұмыс аппаратын жасақтайды.
10. Өкiл мен оның жұмыс аппаратын қызметтiк үй-жайлармен, көлiкпен, байланыс құралдарымен қамтамасыз ету республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.

11. Организационное, правовое, информационное и иное
обеспечение Представителя и его рабочего аппарата осуществляется
Администрацией Президента Республики Казахстан.
12. Деятельность Представителя координируется Руководителем
Администрации Президента Республики Казахстан.

11. Өкiл мен оның жұмыс аппаратын ұйымдық, құқықтық, ақпараттық және өзгедей қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi жүзеге асырады.
12. Өкiлдiң қызметiн Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы үйлестiрiп отырады.