Вопросы Высшего экономического совета при Президенте Республики Казахстан
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 7 февраля 1997 г. N 3350. Утратил силу - Указом Президента РК от 3 ноября 1997 г. N 3723 ~U973723.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 11 апреля 1996 г. N 2946 U962946_ "Об образовании Высшего экономического совета при Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить:
состав Высшего экономического совета при Президенте Республики Казахстан (прилагается);
Положение о Высшем экономическом совете при Президенте Республики Казахстан (прилагается).
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 1997 г. N 3350
С О С Т А В
Высшего экономического совета при Президенте
Республики Казахстан
Назарбаев Н.А.        - Президент Республики Казахстан, Председатель
Высшего экономического совета
Утембаев Е.А.         - заместитель Председателя Высшего
экономического совета
Оразбаков Г.И.        - заведующий Секретариатом Высшего
экономического совета, секретарь Высшего
экономического совета
Члены Высшего экономического совета:
Азимов Р.Ж.           - президент Международной казахстанской
агропромышленной биржи
Дуйсенов Т.Т.         - Заместитель Премьер-Министра Республики
Казахстан
Джандосов У.А.        - Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Какимжанов 3.Х.       - Председатель Народного Банка Республики
Казахстан
Кенжегузин М.Б.       - директор Института экономики Министерства
науки - Академии наук Республики
Казахстан
Марченко Г.А.         - Председатель Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
Мынбаев С.М.          - заместитель Министра финансов Республики
Казахстан
Нарибаев К.Н.         - ректор Казахского государственного
национального университета имени
Аль-Фараби
Петрофф Дж.           - Исполнительный директор Казахстанокого
Института Менеджмента, Экономики и
Прогнозирования при Президенте Республики
Казахстан
Радостовец Н.В.       - Председатель Государственного комитета
Республики Казахстан по ценовой и
антимонопольной политике
Тажин М.М.            - заместитель Руководителя Администрации
Президента - руководитель Центра анализа и
стратегических исследований Администрации
Президента Республики Казахстан
Школьник В.С.         - Министр науки - президент Академии
наук Республики Казахстан
Шукеев У.Е.           - Министр экономики Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 1997 г. N 3350
П О Л О Ж Е Н И Е
О Высшем экономическом совете при Президенте
Республики Казахстан
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ

Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Жоғары экономикалық кеңестiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 7 ақпан N 3350. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.11.03. N 3723 жарлығымен. ~U973723
"Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Жоғары экономикалық кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 сәуiрдегi N 2946 U962946_ Жарлығына сәйкес қаулы етемiн:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Жоғары
экономикалық кеңестiң құрамы (қоса берiлiп отыр);
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Жоғары
экономикалық кеңес туралы Ереже (қоса берiлiп отыр).
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 7 ақпандағы
N 3350 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы
Жоғары экономикалық кеңестiң
ҚҰРАМЫ
Назарбаев Н.Ә.           - Қазақстан Республикасының
Президентi, Жоғары экономикалық
кеңестiң Төрағасы
Өтембаев Е.Ә.            - Жоғары экономикалық кеңес
Төрағасының орынбасары
Оразбақов Ғ.I.           - Жоғары экономикалық кеңес
Хатшылығының меңгерушiсi, Жоғары
экономикалық кеңестiң хатшысы
Жоғары экономикалық кеңестiң мүшелерi:
Әзiмов Р.Ж.              - Қазақстан халықаралық агроөнеркәсiп
биржасының президентi
Дүйсенов Д.Т.            - Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары
Жандосов О.Ә.            - Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң Төрағасы
Кәкiмжанов З.Х.          - Қазақстан Республикасы Халықтық
Банкiнiң Төрағасы
Кенжеғозин М.Б.          - Қазақстан Республикасының Ғылым
министрлiгi - Ғылым Академиясы
Экономика институтының директоры
Марченко Г.А.            - Қазақстан Республикасының Құнды
қағаздар жөнiндегi ұлттық
комиссиясының Төрағасы
Мыңбаев С.М.             - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң орынбасары
Нәрiбаев К.Н.            - Әл-Фараби атындағы Қазақ
Мемлекеттiк ұлттық университетiнiң
ректоры
Петрофф Дж.              - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
жанындағы Қазақстан Менеджмент,
Экономика және Болжамдау
институтының атқарушы директоры
Радостовец Н.В.          - Қазақстан Республикасы Баға және
монополияға қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы
Тәжин М.М.               - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасары-
Президент Әкiмшiлiгiнiң Талдау
және стратегиялық зерттеулер
орталығының жетекшiсi
Школьник В.С.            - Қазақстан Республикасының Ғылым
министрi - Ғылым Академиясының
президентi
Шүкеев Ө.Е.              - Қазақстан Республикасының
Экономика министрi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 7 ақпандағы
N 3350 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы
Жоғары экономикалық кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1. Высший экономический совет является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Правовую основу деятельности Высшего экономического совета составляет Конституция и законы Республики Казахстан, акты Президента Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
II. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ ВЫСШЕГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОВЕТА
3. Основными задачами Высшего экономического совета являются:
1) подготовка предложений по решению социально-экономических проблем стратегического характера;
2) подготовка для Главы государства докладов и аналитических материалов о состоянии экономики, ее основных сфер и секторов;
3) разработка предложений по основным направлениям социально-экономической политики государства;
4) изучение опыта осуществления экономических реформ в зарубежных странах, в том числе с переходной экономикой, и подготовка предложений по его применению в Казахстане;
5) подготовка предложений по вопросам экономической безопасности государства;
6) иные задачи, определяемые Президентом Республики Казахстан.
III. СОСТАВ ВЫСШЕГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОВЕТА
4. В состав Высшего экономического совета входят Председатель, заместитель Председателя и члены Высшего экономического совета.
5. Председателем Высшего экономического совета является Президент Республики Казахстан, Председатель Высшего экономического совета руководит его деятельностью, утверждает повестку и председательствует на заседаниях Высшего экономического совета.
6. Председатель Высшего экономического совета имеет заместителя, который выполняет функции Председателя в его отсутствие и осуществляет общее руководство Секретариатом Высшего экономического совета.
7. Заместитель Председателя Высшего экономического совета назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан и работает под его непосредственным руководством.
8. По условиям материального и социально-бытового обеспечения заместитель Председателя Высшего экономического совета приравнен к Заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан.
9. Персональный состав Высшего экономического совета утверждается Президентом Республики Казахстан.
10. Члены Высшего экономического совета участвуют в его заседаниях без права замены, выполняют поручения Председателя Высшего экономического совета и его заместителя, периодически отчитываются о своей работе.
11. Заседание Высшего экономического совета правомочно, если на нем присутствует не менее половины от общего числа его членов. Заседания Высшего экономического совета проводятся по мере необходимости, как правило, один раз в три месяца.
IV. ПОЛНОМОЧИЯ ВЫСШЕГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОВЕТА

1. Жоғары экономикалық кеңес Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Жоғары экономикалық кеңес қызметiнiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерi, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк актiлерi, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
II. Жоғары экономикалық кеңестiң негiзгi мiндеттерi
3. Жоғары экономикалық кеңестiң негiзгi мiндеттерi:
1) стратегиялық сипаттағы әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды шешу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
2) Мемлекет басшысы үшiн экономиканың, оның негiзгi салалары мен секторларының жай-күйi туралы баяндамалар мен талдау материалдарын даярлау;
3) мемлекеттiң әлеуметтiк-экономикалық саясаттың негiзгi бағыттары бойынша ұсыныстар әзiрлеу;
4) шет елдерде, соның iшiнде өтпелi экономикасы бар елдерде, экономикалық реформаларды жүзеге асыру тәжiрибесiн зерделеу және оны Қазақстанда қолдану жөнiнде ұсыныстар даярлау;
5) мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiнде ұсыныстар даярлау;
6) Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын өзге де мiндеттер болып табылады.
III. Жоғары экономикалық кеңестiң құрамы
4. Жоғары экономикалық кеңестiң құрамына Төраға, Төрағаның орынбасары және Жоғары экономикалық кеңестiң мүшелерi кiредi.
5. Қазақстан Республикасының Президентi Жоғары экономикалық кеңестiң Төрағасы болып табылады. Жоғары экономикалық кеңестiң Төрағасы оның қызметiне басшылық етедi, Жоғары экономикалық кеңестiң отырыстарында күн тәртiбiн бекiтедi және төрағалық етедi.
6. Жоғары экономикалық кеңес Төрағасының орынбасары болады, ол Төраға орнында болмаған кезде оның мiндеттерiн атқарады және Жоғары экономикалық кеңестiң Хатшылығына жалпы басшылықты жүзеге асырады.
7. Жоғары экономикалық кеңес Төрағасының орынбасарын Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындап, қызметтен босатады және ол тiкелей Президенттiң басшылығымен жұмыс iстейдi.
8. Жоғары экономикалық кеңес Төрағасының орынбасары материалдық және әлеуметтiк-тұрмыстық қамтамасыз етiлу жағдайлары жөнiнен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасарына теңестiрiледi.
9. Жоғары экономикалық кеңестiң жеке құрамын Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
10. Жоғары экономикалық кеңестiң мүшелерi оның отырыстарына алмастыру құқығынсыз қатысады, Жоғары экономикалық кеңес Төрағасының және оның орынбасарының тапсырмаларын орындайды, мезгiл-мезгiл өз жұмысы туралы есеп берiп отырады.
11. Жоғары экономикалық кеңестiң отырысы, егер оған мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде жартысы қатысса, құқылы болады. Жоғары экономикалық кеңестiң отырыстары қажеттiлiкке қарай, әдетте, үш айда бiр рет өткiзiледi.
IV. Жоғары экономикалық кеңестiң өкiлеттiктерi

12. Высший экономический совет для выполнения возложенных на него задач и функций имеет право:
1) запрашивать и получать от Аппарата Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, министерств, государственных комитетов, центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, должностных лиц и организаций необходимые материалы по вопросам, относящимся к его компетенции;
2) создавать межведомственные комиссии, рабочие группы и иные организационные формы для подготовки предложений и рекомендаций по решению проблем экономического развития государства с участием ведущих ученых и специалистов, в том числе и зарубежных;
3) определять совместно с Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан и экономическими ведомствами тематику научных исследований в области экономики.
13. Высший экономический совет имеет собственный бланк с изображением Государственного герба и своим наименованием на государственном и официальном языках.
14. Решения Высшего экономического совета оформляются протоколом и подписываются Председателем или по его поручению заместителем Председателя Высшего экономического совета. В случае необходимости решения Высшего экономического совета могут быть реализованы актами Президента Республики Казахстан.
V. ОБЕСПЕЧЕНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ВЫСШЕГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОВЕТА
15. Деятельность Высшего экономического совета обеспечивается Секретариатом Высшего экономического совета, являющимся структурным подразделением Администрации Президента Республики Казахстан.
16. Заместитель Председателя Высшего экономического совета:
1) несет персональную ответственность за организацию работы Секретариата, выполнение возложенных на него задач и реализацию установленных настоящим Положением прав;
2) в пределах компетенции Секретариата отвечает за своевременное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан;
3) подписывает документацию Высшего экономического совета.
17. Структура и численность Секретариата Высшего экономического совета утверждаются Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по представлению заместителя Председателя Совета. Служащие Секретариата Совета являются служащими Администрации Президента.
18. Секретариат Высшего экономического совета возглавляет заведующий, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан и заместителя Председателя Высшего экономического совета и осуществляющий непосредственное руководство деятельностью Секретариата.

12. Жоғары экономикалық кеңес өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды орындау үшiн:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппаратынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардан, министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдардан, лауазымды адамдар мен ұйымдардан өз құзыретiне жататын мәселелер жөнiнде қажеттi материалдарды сұратуға және алуға;
2) мемлекеттiң экономикалық даму проблемаларын шешу жөнiндегi ұсыныстар мен ұсынымдарды даярлау үшiн жетекшi ғалымдар мен мамандардың, соның iшiнде шетелдiк ғалымдар мен мамандардың қатысуымен ведомствоаралық комиссиялар, жұмыс топтары мен өзге де ұйымдық нысандарды құруға;
3) Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясымен және экономикалық ведомстволармен бiрлесiп экономика саласындағы ғылыми зерттеулердiң тақырыбын айқындауға хақылы.
13. Жоғары экономикалық кеңестiң Мемлекеттiк елтаңба бейнесi мен мемлекеттiк және ресми тiлдерде жазылған өз атауы бар жеке бланкiсi болады.
14. Жоғары экономикалық кеңестiң шешiмдерi хаттамамен ресiмделедi және оларға Жоғары экономикалық кеңес Төрағасы немесе оның тапсыруы бойынша Төрағаның орынбасары қол қояды. Қажет болған жағдайда Жоғары экономикалық кеңестiң шешiмдерi Қазақстан Республикасы Президентi актiлерiмен iске асырылуы мүмкiн.
V. Жоғары экономикалық кеңестiң қызметiн қамтамасыз ету
15. Жоғары экономикалық кеңестiң қызметiн Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң құрылымдық бөлiмшесi болып табылатын Жоғары экономикалық кеңес хатшылығы қамтамасыз етедi.
16. Жоғары экономикалық кеңес Төрағасының орынбасары:
1) Хатшылық жұмысының ұйымдастырылуы, өзiне жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен осы Ережеде белгiленген құқықтардың iске асырылуы үшiн жеке-дара жауап бередi;
2) Хатшылық құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерi мен тапсырмаларының уақытылы орындалуы үшiн жауап бередi;
3) Жоғары экономикалық кеңестiң құжаттамасына қол қояды.
17. Жоғары экономикалық кеңестiң құрылымы мен санын Кеңес Төрағасы орынбасарының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы бекiтедi, Кеңес Хатшылығының қызметшiлерi Президент Әкiмшiлiгiнiң қызметшiлерi болып табылады.
18. Жоғары экономикалық кеңес Хатшылығын Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы мен Жоғары экономикалық кеңес Төрағасы орынбасарының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындап, қызметтен босататын және Хатшылықтың қызметiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын Меңгерушi басқарады.