О мерах по укреплению национальной безопасности, дальнейшему усилению борьбы с организованной преступностью и коррупцией
Указ Президента Республики Казахстан от 5 ноября 1997 г. N 3731.
В целях реализации основных положений Стратегии развития Казахстана до 2030 года, укрепления национальной безопасности, оптимизации структуры правоохранительных органов и специальных служб государства, усиления борьбы с организованной преступностью и коррупцией, в соответствии с подпунктами 3), 21) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Конституционного закона, "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Образовать на базе Департамента разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Службу "Барлау" Республики Казахстан - орган внешней разведки, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан.
2. Установить, что Директор Службы "Барлау" Республики Казахстан назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан. U090739
3. Упразднить Государственный следственный комитет Республики Казахстан с передачей его полномочий по борьбе с:
организованной преступностью, связанной с коррупцией лиц, занимающих ответственные государственные должности, военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов, специальных служб и судей, а также контрабандой и наркобизнесом, осуществляемыми преступными сообществами, - Комитету национальной безопасности;
иными формами организованной, экономической преступности - Министерству внутренних дел.
4. Правительству Республики Казахстан:
1) до 1 декабря 1997 года разработать и представить в Мажилис Парламента Республики Казахстан законопроекты, предусматривающие:
- наделение органов национальной безопасности и внутренних дел правом дознания и предварительного следствия по делам о преступлениях, передаваемым в их ведение в соответствии с пунктом 3 настоящего Указа;
- регламентацию порядка лоббирования при разработке и принятии законов и других нормативных правовых актов, исключающего возможность злоупотреблений;
- признание не имеющими юридической силы и недействительными актов, решений и сделок, связанных с коррупцией;
- установление контроля за крупными денежными расходами должностных лиц государственных органов и принятие иных мер финансового контроля в целях недопущения легализации ("отмывания") незаконно нажитых денег и иного имущества;
- обязательность проведения специальной проверки государственных служащих при их аттестации и решении вопроса о повышении в должности;
- иные вытекающие из настоящего Указа изменения и дополнения в законодательство;

Ұлттық қауiпсiздiктi нығайту, ұйымдасқан қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестi одан әрi күшейту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 5 қарашадағы N 3731.
Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясының негiзгi қағидаларын iске асыру, ұлттық қауiпсiздiктi нығайту, мемлекеттiң құқық қорғау органдары мен арнаулы қызметтерiнiң құрылымын оңтайландыру, ұйымдасқан қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестi күшейту мақсатында, Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 3), 21) тармақшаларына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Конституциялық заң күшi бар Жарлығына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Барлау департаментiнiң базасында Қазақстан Республикасының "Барлау" Қызметi - Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн сыртқы барлау органы құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы "Барлау" қызметiнiң директорын Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады деп белгiленсiн. U090739
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi оның:
жауапты мемлекеттiк қызметтер атқаратын тұлғалардың, әскери қызметшiлердiң, құқық қорғау органдарының, арнаулы қызметтер қызметкерлерi мен судьялардың сыбайлас, жемқорлығына байланысты ұйымдасқан қылмысқа, сондай-ақ қылмыстық қауымдастықтар жүзеге асыратын контрабандаға және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi өкiлеттiктерi Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне;
ұйымдасқан және экономикалық қылмыстың өзге де нысандарына қарсы күрес жөнiндегi өкiлеттiктерi Iшкi iстер министрлiгiне берiле отырып таратылсын.
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) 1997 жылғы 1 желтоқсанға дейiн мыналарды:
- ұлттық қауiпсiздiк пен iшкi iстер органдарына осы Жарлықтың 3-тармағына сәйкес олардың қарауына берiлетiн қылмыстар туралы iстер жөнiндегi анықтау мен алдын ала тергеу құқығын берудi;
- заңдар мен басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу және қабылдау кезiнде қиянат жасаушылық мүмкiндiгiн болдырмайтын сүйемелдеп өткiзу тәртiбiн реттеудi;
- сыбайлас жемқорлықпен байланысты актiлердiң, шешiмдер мен мәмiлелердiң заңдық күшi жоқ және жарамсыз деп тануды;
- мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларының iрi ақшалай шығыстарына бақылау орнату және заңсыз табылған ақша мен өзге де мүлiктi заңдастыруға ("тазартуға") жол бермеу мақсатында өзге де қаржылық бақылау шараларын қолдануды;
- мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациялау мен қызметке жоғарылату туралы мәселенi шешу кезiнде оларды арнайы тексерудiң мiндеттiлiгiн;
- заңдарға осы Жарлықтан туындайтын өзге де өзгерiстер мен толықтыруларды көздейтiн заң жобаларын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсiне табыс ететiн болсын:

2) в двухмесячный срок по согласованию с Секретариатом Совета Безопасности Республики Казахстан произвести передачу штатной численности, зданий, учебных заведений, материально-технических средств и иного имущества упраздняемого Государственного следственного комитета Комитету национальной безопасности и Министерству внутренних дел Республики Казахстан соответственно объему передаваемых им полномочий по борьбе с преступностью;
3) в месячный срок принять решения, предусматривающие сокращение числа государственных органов, уполномоченных на выдачу лицензии и иных видов разрешений, а также сокращение распределительных функций, осуществляемых государственными органами; принять конкретные меры по расширению сферы применения безналичных форм денежных расчетов между юридическими и физическими лицами;
4) до 1 декабря 1997 года внести Президенту Республики Казахстан предложения, предусматривающие повышение уровня оплаты труда, иные гарантии социальной защищенности государственных служащих, создание нормальных условий их деятельности, социально-бытового и медицинского обслуживания, нормативы компенсационных выплат, соразмерных условиям рынка и режиму государственной службы, а также о разработке комплекса мер поощрительного характера, способствующих формированию активной позиции населения в борьбе с организованной преступностью и коррупцией;
5) привести ранее изданные акты Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом;
6) принять другие необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Администрации Президента Республики Казахстан в месячный срок:
совместно с Директором Службы "Барлау" представить на рассмотрение Президенту Республики проект Положения о Службе "Барлау" Республики Казахстан;
внести предложения о приведении актов Президента Республики в соответствие с настоящим Указом.
6. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан по согласованию с Правительством Республики Казахстан и Секретариатом Совета Безопасности Республики Казахстан до 1 декабря 1997 г. передать штатную численность, здания, материально-технические средства и иное имущество Службе "Барлау" Республики Казахстан в соответствии с объемом ее задач и функций.
7. Секретариату Совета Безопасности Республики Казахстан, Генеральной Прокуратуре, Комитету национальной безопасности, Министерству иностранных дел, Министерству внутренних дел и Министерству юстиции Республики Казахстан внести предложения о заключении межгосударственных многосторонних и двусторонних соглашений о сотрудничестве в сфере борьбы с организованной преступностью, наркобизнесом и коррупцией и об участии Казахстана в международных программах по борьбе с указанными преступными проявлениями.

2) екi ай мерзiмде Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Хатшылығымен келiсе отырып, таратылатын Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң штат санын, ғимараттарын, оқу орындарын, материалдық-техникалық құралдары мен өзге де мүлкiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Iшкi iстер министрлiгiне, оларға қылмысқа қарсы күрес жөнiнде берiлетiн өкiлеттiктердiң көлемiне сәйкес, берудi жүргiзетiн болсын;
3) бiр ай мерзiмде лицензиялар мен өзге де рұқсат түрлерiн беруге уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың санын қысқартуды, сондай-ақ мемлекеттiк органдар жүзеге асыратын бөлiп беру функцияларын қысқартуды көздейтiн шешiмдер қабылдасын, заңды және жеке тұлғалар арасында ақшалай аударым арқылы есеп айырысу нысандарын қолдану аясын кеңейту жөнiнде нақты шаралар қолдансын;
4) 1997 жылғы 1 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасының Президентiне мемлекеттiк қызметшiлердiң еңбегiне ақы төлеу деңгейiн арттыруды, олардың әлеуметтiк қорғалуының өзге де кепiлдiктерiн, қызметiне, әлеуметтiк-тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетiлу жөнiнде қалыпты жағдай туғызуды, нарық жағдайы мен мемлекеттiк қызмет режимiне сай келетiн өтемақылық төлемдердiң нормативтерiн көздейтiн, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте халықтың белсендi позициясын қалыптастыруға жәрдемдесетiн ынталандыру сипатындағы шаралар кешенiн әзiрлеу туралы ұсыныстар енгiзсiн;
5) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын шығарылған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн;
6) осы Жарлықтан туындайтын басқа да шараларды қолданатын болсын.
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi бiр ай мерзiмде:
"Барлау" қызметiнiң Директорымен бiрлесе отырып Қазақстан Республикасының "Барлау" қызметi туралы ереженi Республика президентiнiң қарауына енгiзетiн болсын;
Республика Президентiнiң актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Қазақстан Республикасының Үкiметiмен және Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Хатшылығымен келiсе отырып, 1997 жылғы 1 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасы "Барлау" қызметiнiң мiндеттерi мен функцияларының көлемiне сәйкес оған штат санын ғимараттарды, материалдық-техникалық құралдар мен өзге де мүлiктi беретiн болсын.
7. Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Хатшылығы, Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Сыртқы iстер министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi мен Әдiлет министрлiгi ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесi мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы ынтымақтастық туралы мемлекетаралық көпжақты және екi жақты келiсiмдер жасасу және Қазақстанның аталған қылмыстық көрiнiстерге қарсы күрес жөнiндегi халықаралық бағдарламаларға қатысуы жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.

8. Министерству информации и общественного согласия Республики Казахстан обеспечить постоянное освещение государственными средствами массовой информации принимаемых мер по усилению борьбы с организованными формами преступности и коррупцией.
9. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
10. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

8. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарының ұйымдасқан қылмыс нысандары мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестi күшейту жөнiнде қолданылып отырған шаралардың ұдайы жария етiлуiн қамтамасыз етсiн.
9. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
10. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi