Об утверждении Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов
Указ Президента Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 4184
Постановляю:
1. Утвердить Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов, совершенное 8 октября 1998 года в Алматы, Москве.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Российской Федерацией и Республикой Казахстан
об урегулировании взаимных финансовых вопросов
(Бюллетень международных договоров РК, 2000 г., N 4, ст. 34)
(Вступило в силу 14 июля 1999 года - ж. "Дипломатический курьер",
спецвыпуск N 2, сентябрь 2000 года, стр. 174)
Российская Федерация и Республика Казахстан, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь духом Декларации о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном на XXI столетие,
признавая необходимость урегулирования взаимных финансовых обязательств в соответствии с двусторонними договорами,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны признают наличие взаимных финансовых обязательств, включающих:
с Казахстанской Стороны:
задолженность по государственным кредитам, предоставленным Российской Федерацией, и процентам, начисленным за пользование кредитами, на общую сумму 1441,1 млн. долларов США, в том числе:
в соответствии с Соглашением между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о переоформлении задолженности по техническим кредитам по итогам 1992 года и января - июня 1993 г. в государственный кредит Правительству Республики Казахстан от 29 июля 1993 года - 1250 млн. долларов США по основному долгу и 123,1 млн. долларов США по процентам, начисленным за пользование кредитом;
в соответствии с Соглашением между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о государственном кредите на 1993 год от 29 июля 1993 года - 68 млн. долларов США по основному долгу;
с Российской Стороны:
задолженность по арендной плате за пользование комплексом "Байконур" в 1994 - 1998 годах в соответствии с U952195_ Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан от 10 декабря 1994 года в размере 575 млн. долларов США;
задолженность по арендной плате за использование военно испытательных полигонов в 1997 - 1998 годах в соответствии с Договором между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан об аренде испытательного полигона "Сары-Шаган" от 18 октября 1996 года, Договором между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан об аренде испытательного полигона "Эмба" от 18 октября 1996 года, Договором между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан об аренде объектов и боевых полей 929 Государственного летно-испытательного центра Российской Федерации, расположенных на территории Республики Казахстан, от 18 октября 1996 года, Договором между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан об аренде объектов и боевых полей 4 Государственного центрального полигона Российской Федерации, расположенных на территории Республики Казахстан, от 18 октября 1996 года на общую сумму 55 млн. долларов США;
компенсацию в соответствии с B948000_ Соглашением между Российской Федерацией и Республикой Казахстан об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года имущественных потерь и расходов Республики Казахстан на содержание и эксплуатацию комплекса "Байконур" в 1992 - 1993 годах в размере 1318 млн. долларов США;

Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Өзара қаржылық мәселелерді реттеу туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 1998 жылғы 24 желтоқсан N 4184
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 1998 жылғы 8 қазанда Алматыда, Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Өзара қаржылық мәселелерді реттеу туралы келісім бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы өзара қаржы талаптарын реттеу туралы
Келісім
(ҚР халықаралық шарттары бюллетені, 2000 ж., N 4, 34-құжат)
(1999 жылғы 14 шілдеде күшіне енді - "Дипломатия жаршысы" ж.,
Арнайы шығарылым N 2, 2000 жылғы қыркүйек, 85 бет)
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
XXI ғасырға бағдарланған мәңгілік достық пен одақтастық туралы декларацияның рухын басшылыққа ала отырып,
өзара қаржы міндеттемелерін екі жақты шарттарға, келісімдерге және хаттамаларға сәйкес реттеудің қажеттілігін тани отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар өзара мынадай қаржы міндеттемелерін:
Қазақстан Тарапынан:
жалпы сомасы 1441,1 млн. АҚШ доллары болатын Ресей Федерациясы берген мемлекеттік несиелер мен несиелерді пайдаланғандығы үшін есептелген проценттер бойынша қарызды, соның ішінде:
1992 жылғы және 1993 жылдың қаңтар-маусым айларының қорытындылары бойынша техникалық несиелер жөніндегі - 1250,0 млн. АҚШ доллары болатын негізгі қарызды және 123,1 млн. АҚШ доллары болатын несиені пайдаланғаны үшін есептелген проценттер бойынша қарызды Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік несиесіне қайтадан ресімдеу туралы 1993 жылғы 29 шілдедегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметі арасындағы Келісімге сәйкес;
негізгі қарыз бойынша 68,0 млн. АҚШ доллары болатын 1993 жылғы 29 шілдедегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы 1993 жылға арналған Мемлекеттік несие туралы Келісімге сәйкес;
Ресей Тарапынан:
1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға алу Шартына сәйкес 1994-1998 жылдары "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін - 575 млн. АҚШ доллары болатын жалға алу ақысы бойынша қарызды;
1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Сары-Шаған сынақ полигонын жалға алу туралы Шартқа, 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ембі сынақ полигонын жалға алу туралы Шартқа, 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясының 929 Мемлекеттік ұшу-сынау орталығының объектілері мен ұрыс алаңдарын жалға алу туралы Шартқа, 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының 4 Мемлекеттік орталық полигонының объектілері мен ұрыс алаңдарын жалға беру туралы Шартқа сәйкес 1997-98 жылдары әскери-сынақ полигондарын пайдаланғаны үшін 55 млн. АҚШ доллары жалпы сомасы болатын жалға алу ақысы бойынша қарызды;
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негізгі принциптері мен шарттары туралы келісімге сәйкес 1992-1993 жылдары "Байқоңыр" кешенін ұстауға және пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасының мүліктік шығындары және шығыстарын 1318 млн. АҚШ доллары көлеміндегі өтемақыны;

компенсацию имущественных потерь и расходов Республики Казахстан, связанных с эксплуатацией военно-испытательных полигонов в 1992 - 1996 годах в соответствии с упомянутыми в настоящей статье договорами об аренде полигонов, на общую сумму 137,5 млн. долларов США.
Статья 2
Сумма компенсации имущественных потерь и расходов Республики Казахстан на содержание и эксплуатацию комплекса "Байконур" в 1992-1993 годах, указанная в статье 1 настоящего Соглашения, уменьшается на 393,8 млн. долларов США, израсходованных Российской Федерацией на восстановление основных фондов комплекса "Байконур" в 1992-1993 годах.
Статья 3
Сноска. Статья 3 - в редакции Указа Президента РК от 9 октября 2000 года N 458 U000458_ .
Стороны договорились включить во взаимные финансовые обязательства в рамках настоящего Соглашения долги хозяйствующих субъектов:
задолженность по обязательствам государственной компании АО "Казконтракт" перед ФКК Росконтракт за 1993 год - 136,3 млн. долларов США;
НЭС "Казахстанэнерго" перед РАО ЕЭС России за 1994-1996 годы - 114,3 млн. долларов США.
Статья 4
Стороны производят разовое погашение взаимных финансовых обязательств, перечисленных в статьях 1, 2 и 3 настоящего Соглашения, на сумму 1691,7 млн. долларов США.
Статья 5
Российская Сторона отказывается от компенсации затрат на содержание граждан Республики Казахстан, проживающих в г. Байконур, произведенных ею с 1995 года до момента ратификации Казахстаном Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти.
Статья 6
Перечисление арендной платы за использование комплекса "Байконур" и военно-испытательных полигонов осуществляется начиная с 1999 года в соответствии с договорами аренды.
В 1999 году оплата части арендной платы за использование комплекса "Байконур" в размере 65 млн. долларов США осуществляется товарами, в размере 50 млн. долларов США - в денежной форме.
Со дня вступления в силу настоящего Соглашения Стороны не будут увязывать выплату арендной платы за комплекс "Байконур" и военно-испытательные полигоны с долгами хозяйствующих субъектов.
Статья 7
Стороны поручают Министерству финансов Российской Федерации и Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Центральным банком Российской Федерации, Внешэкономбанком и Национальным банком Республики Казахстан внести в технический порядок расчетов и ведения счетов изменения, вытекающие из настоящего Соглашения.

осы бапта аталған полигондарды жалға алу туралы шарттарға сәйкес 1992-1996 жылдары әскери-сынақ полигондарын пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасының жалпы сомасы 137,5 млн. АҚШ доллары болатын мүліктік шығындары мен шығыстарының өтемақысын мойындайды.
2-бап
Осы Келісімнің 1-бабында белгіленген, Қазақстан Республикасының 1992-1993 жылдары "Байқоңыр" кешенін ұстауға және пайдалануға жұмсаған мүліктік шығындары мен шығыстарын өтеу Ресей Федерациясының 1992-1993 жылдары "Байқоңыр" кешенінің негізгі қорын қалпына келтіруге жұмсаған 393,8 млн. АҚШ доллары сомасына азаяды.
3-бап
Тараптар осы Келісімнің шеңберінде өзара қаржылық міндеттемелерге шаруашылық субъектілерінің қарыздарын кіргізуге уағдаласты:
"Қазконтракт" АҚ-ның "Росконтракт" ФКК-ге 1993 жыл үшін - 136,6 млн. АҚШ доллары; "Қазақстанэнерго" ҰЭЖ-ның "Ресей БЭЖ" РАҚ-қа 1994-1996 жылдар үшін 99,6 млн. АҚШ доллары және "Қазақстан темір жолы" РМК-ның Ресейдің Қатынас жолдары министрлігі мен кәсіпорындарына 1997-1998 жылдар үшін 14,4 млн. АҚШ доллары болатын мемлекеттік компаниялардың міндеттемелері бойынша қарыз.
4-бап
Тараптар 1691,7 млн. АҚШ доллары сомасында осы Келісімнің 1, 2 және 3-баптарында келтірілген өзара қаржылық міндеттемелердің бір жолғы күшін жоюды жүргізеді.
5-бап
Ресей Федерациясы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі, оның атқарушы өкімет органдарын қалыптастырудың тәртібі және мәртебесі туралы келісімді Қазақстан бекіткен сәтке дейін 1995 жылдан бастап Байқоңыр қаласында тұрып жатқан Қазақстан Республикасы азаматтарын ұстауға арналып Ресей Тарапы жұмсаған шығындарға өтемақы төлемінен бас тартады.
6-бап
"Байқоңыр" кешенін және әскери сынақ полигондарын пайдаланғаны үшін жалға алу төлемін аудару 1999 жылдан бастап жалға алу шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
1999 жылы "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін жалға алу төлемінің бір бөлігін төлеу 65 млн. АҚШ доллары мөлшерінде тауарлармен, 50 млн. АҚШ доллары мөлшерінде ақшалай нысанда жүзеге асырылады.
Тараптар осы Келісім күшіне енген күннен бастап "Байқоңыр" кешені мен әскери сынақ полигондары үшін жалға алу төлемін төлеуді шаруашылық жүргізуші субъектілердің қарыздарымен байланыстырмайтын болады деп уағдаласты.
7-бап
Тараптар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне және Ресей Федерациясының Қаржы министрлігіне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен және Ресей Федерациясының Орталық банкімен, Сыртэкономбанкпен бірлесе отырып, осы Келісімнің шарттарынан туындайтын өзгерістерді есеп айырысу мен есеп жүргізудің техникалық тәртібіне енгізуді тапсырады.

Статья 8
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами необходимых для этого внутригосударственных процедур и прекращает свое действие на дату полного выполнения обязательств по настоящему Соглашению.
Совершено в городе Алма-Ата 13 октября 1998 года в двух экземплярах, каждый на русском и казахском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.

8-бап
Осы Келісім Тараптардың ол үшін қажетті мемлекетішілік процедураларды орындағандығы туралы соңғы жазбаша хабардағы күннен бастап күшіне енеді және осы Келісім бойынша міндеттемелер толық орындалған күні өзінің қолданысын тоқтатады.
Алматы, Москва қалаларында 1998 жылғы 8 қазанда әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі дана болып жасалды және де екі мәтіннің күші бірдей.