О применении условных цен на ввозимые товары
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 117 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.04.2000 г. за N 1123. Утратил силу - приказом Председателя Таможенного Комитета МГД РК от 6 февраля 2001г. N 42 ~V011443
Во исполнение  Закона  Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" в целях дальнейшего совершенствования системы таможенной оценки товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить Правила применения системы таможенной оценки товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан.
2. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров по резервному методу использовать ценовую информацию, предоставленную Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
3. Главному управлению таможенных доходов (Жумабеков Б.) обеспечить таможенные органы ежеквартальной ценовой информацией, сформированной на базе грузовых таможенных деклараций.
4. Начальникам Главных таможенных управлений, таможенных управлений и таможен:
- ценовую информацию по всем товарам, проходившим таможенное оформление в режиме "Выпуск товаров для свободного обращения", следует направлять в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан к 5 числу каждого четвертого календарного месяца;
- довести требования настоящего приказа до всех структурных подразделений и заинтересованных лиц.
5. Считать утратившим силу  приказ  Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 4 июля 1997 года N 174-П.
6. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
7. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Кунанбаева Д.А.
8. Настоящий приказ вступает в силу через 10 дней со дня государственной регистрации.
Председатель
Утверждены
Приказом Таможенного комитета
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан
от 4 апреля 2000 года N 117
Правила применения системы таможенной оценки товаров,
ввозимых на территорию Республики Казахстан
1. Таможенное оформление ввозимых товаров с применением метода определения таможенной стоимости по цене сделки с ввозимыми товарами осуществляется с обязательным представлением документов, подтверждающих заявляемую таможенную стоимость ввозимых товаров. Подтверждающими документами являются банковские платежные документы или экспортная грузовая таможенная декларация страны отправления. Для физических лиц платежными документами, подтверждающими заявляемую таможенную стоимость, являются счета, чеки, квитанции, справки иностранных торговых организаций.
В случае невозможности использования метода по цене сделки с ввозимыми товарами последовательно применяются следующие методы:
по цене сделки с идентичными товарами;
по цене сделки с однородными товарами;
вычитания стоимости;
сложения стоимости;
резервного.
При отсутствии данных, подтверждающих правильность определения заявленной декларантом таможенной стоимости, либо при наличии оснований полагать, что предоставленные декларантом сведения не являются достоверными или достаточными, таможенный орган оформления самостоятельно определяет таможенную стоимость декларируемого товара по резервному методу, последовательно применяя методы определения таможенной стоимости на основании имеющейся у него ценовой информации (в том числе ценовой информации по идентичным или однородным товарам).

Әкелінетін тауарларға шартты бағаларды қолдану туралы
Бұйрық Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 2000 жылғы 4 сәуір N 117 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1123. Күші жойылды - ҚР Кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2001.02.06. N 42 бұйрығымен. ~V011443
Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларды кедендiк бағалау жүйесiн алдағы уақытта жетілдiру мақсатында "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  орындау үшiн
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларды бағалау жүйесiн қолдану туралы Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын резервтiк әдiс бойынша анықтау кезiнде Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi беретiн бағалық ақпарат қолданылсын.
3. Кедендiк кiрiстер Бас басқармасы (Б. Жұмабеков) кеден органдарын кедендiк жүк декларациясының базасында жасалған тоқсандық бағалық ақпаратпен қамтамасыз етсiн.
4. Бас кеден басқармаларының, кеден басқармаларының және кедендердiң бастықтары:
- "Тауарларды еркiн айналым үшiн шығару" режимiнде кедендiк ресiмдеуден өткен барлық тауарлар жөнiндегi бағалық ақпаратты әрбiр төртiншi күнтiзбелiк айдың 5 күнiне Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiне жiберсiн;
- осы бұйрықтың талаптарын барлық құрылымдық бөлiмшелерге және мүдделi тұлғаларға жеткiзсiн.
5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнiң 1997 жылғы 4 шілдедегi N 174-П  V970352_  бұйрығы күшi жойылған деп танылсын.
6. Ұлттық қамтамасыз ету басқармасы (Г. Мұхамедиева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
7. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттiк кiрiс министрлігi Кеден комитетi Төрағасының орынбасары Д.Ә. Құнанбаевқа жүктелсiн.
8. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап 10 күннен кейiн күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің
2000 ж. 4 сәуір
N 117 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн
тауарларды бағалау жүйесiн қолдану туралы
Ережелер
1. Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша кедендiк құнды анықтау әдiсiн қолдана отырып тауарларды кедендiк ресiмдеу әкелiнетiн тауарлардың мәлiмделген кедендiк құнын растайтын құжаттарды мiндеттi тапсырумен жүзеге асырылады. Банктiк төлем құжаттары немесе жөнелткен елдiң экспорттық жүктiң кедендiк декларациясы мәлiмделген кедендiк құнды растайтын құжаттар болып табылады. Жеке тұлғалар үшiн төлем шоттар, чектер, квитанциялар, шетелдiк сауда мекемесiнiң анықтамасы мәлiмделген кедендiк құнды растайтын құжаттар болып табылады.
Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша кедендiк құнды анықтау әдiсiн қолдану мүмкiн болмаған жағдайда келесi әдiстер рет-ретiмен қолданылады:
ұқсас тауарлармен жасалынатын мәмiле бағасы бойынша;
бiртектес тауарлармен жасалынатын мәмiле бағасы бойынша;
құнды шегеру;
құнды қосу;
резерв әдiсi.
Мағлұмдаушының көрсеткен кедендiк құнының дұрыстығын растайтын деректер болмаған жағдайда немесе мағлұмдаушының көрсеткен мәлiметтерi дұрыс емес немесе жеткiлiктi емес деп ойлайтын негiздер болған кезде ресiмдеушi кеден органы оның қолында бар бағалық ақпараттың негiзiнде (соның iшiнде ұқсас немесе бiр түрлi тауарлар бойынша бағалық ақпарат) кедендiк құнды анықтаудың әдiстерiн рет-ретiмен қолдана отырып, резервтiк әдiс бойынша өз бетiнше кедендiк құнды анықтайды.

2. Ценовая информация формируется Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан на основе статистических данных грузовых таможенных деклараций.
3. При возникновении необходимости в уточнении заявленной таможенной стоимости декларант может получить декларируемый товар в соответствии с условной таможенной оценкой товара, осуществленной таможенным органом, исходя из ценовой информации, имеющейся у таможенного органа.
4. Условный выпуск товаров осуществляется при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов путем внесения на депозит таможенного органа причитающихся сумм или предоставления гарантии уполномоченного банка в соответствии с таможенной оценкой, осуществленной таможенным органом.
Внесение на депозит таможенного органа сумм обеспечения уплаты таможенных платежей осуществляется в соответствии с Инструкцией о порядке внесения на депозит сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов и их возврате, утвержденной  приказом  Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 9 декабря 1999 года N 1505.
Сумма таможенных платежей и налогов, вносимая на депозит таможенного органа, рассчитывается исходя из разницы между временной (условной) таможенной оценкой товаров, произведенной таможенным органом с заполнением формы Корректировки таможенной стоимости - 1 (далее - КТС-1), и таможенной стоимостью, заявленной декларантом. В этом случае на лицевой стороне декларации таможенной стоимости (далее - ДТС) в графе "Для отметок таможни" должностным лицом таможенного органа делается запись: "ТС уточняется. Временная ТС от "__"_______N _____. Срок корректировки "__"______", которая заверяется личной номерной печатью должностного лица, в компетенцию которого входит определение правильности заявления таможенной стоимости. Аналогичная запись делается в графе "С" грузовой таможенной декларации (далее - ГТД).
После представления декларантом документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость, в срок, не превышающий 60 дней, осуществляется возврат (либо зачет) излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, либо взыскание недоплаченных сумм, с заполнением формы КТС-1.
В случае, когда первоначально заявленная декларантом таможенная стоимость подтверждается банковскими платежными документами или экспортной ГТД страны отправления, КТС-1 не заполняется. В ДТС в графе "Для отметок таможни" делается запись "ТС принята" и указывается номер документа, представленного для подтверждения таможенной стоимости. Аналогичные отметки делаются в графе "С" ГТД.
При непредставлении необходимых документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость по истечении установленного срока, сумма таможенных платежей и налогов, исчисленная с применением условной цены товара, перечисляется в доход бюджета путем заполнения должностным лицом таможенного органа КТС-1, которая будет являться окончательным решением в отношении таможенной стоимости товара.

2. Бағалық ақпарат жүктiң кедендiк мағлұмдамаларының статистикалық деректерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiмен жасалады.
3. Мәлiмделген кедендiк құнды нақтылау қажеттiгi туындаған кездерде мағлұмдаушы мағлұмдалушы тауарды кеден органында бар бағалық ақпараттан тарай отырып кеден органы жүзеге асырған тауардың шартты кедендiк бағалануына сәйкес ала алады.
4. Тауарларды шартты шығару кеден органының депозитiне кеден органымен жүзеге асырылған кедендiк бағалауға сәйкес тиiстi сомаларды енгiзе отырып немесе өкiлдi банктiң кепiлдемесi арқылы кеден төлемдерi мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етуiн тапсырған жағдайда жүзеге асырылады.
Кеден төлемдерi мен салықтарының тиiстi сомасын депозитке салу арқылы қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiстер министрлiгiнiң 1999 жылғы N 1505  V991000_  бұйрығымен бекiтiлген Кеден төлемдерi мен салықтарының тиiстi сомасын депозитке салу арқылы қамтамасыз ету және оларды қайтару тәртiбi туралы Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Кеден органының депозитiне енгiзiлетiн кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасы Кедендiк құнды түзету - 1 (бұдан әрi - КҚТ-1) нысанын толтырумен кеден органы жүргiзген тауарлардың уақытша (шартты) кедендiк бағалауы мен мағлұмдаушының мәлiмдеген кедендiк құнының айырмасынан тарап есептеледi. Бұл жағдайда Кедендiк құн мағлұмдамасының (бұдан әрi - КҚМ) оң бетiнiң "Кеден белгiлерi үшiн" бағанында, кеден органының лауазымды тұлғасы: "КҚ нақтылануда. "___"___________ N ____________ уақытша КҚ. Түзету мерзiмi "___"______________", құзыретiне мәлiмделген кедендiк құнның дұрыстығын анықтау ететiн инспектордың жеке нөмiрлiк мөрiмен ресiмделетiн жазбасын жасайды. Ұқсас жазба Кедендiк жүк мағлұмдамасының (КЖМ) "С" бағанында да жасалады.
Мағлұмдаушының мәлiмделген кедендiк құнды растайтын құжаттарды тапсырғаннан кейiн 60 күннен аспайтын мерзiмде кедендiк төлемдер мен салықтардың артық төленген сомаларын қайтару (немесе есепке алу) немесе КҚТ-1 нысанын толтыра отырып, жеткiлiксiз төленген сомаларды алу жүзеге асырылады.
Бұл жағдайда, мағлұмдаушымен алғашқы рет мәлiмделген кедендiк құн банктiк төлем құжаттарымен немесе жөнелтушi елдiң экспорттық КЖМ-мен расталады, КҚТ-1 толтырылмайды. КҚТ-1-дiң "Кеден белгiлерi үшiн" бағанында "КҚ қабылданды" жазбасы жасалады және кедендiк құнды растау үшiн тапсырылған құжаттың N-i көрсетiледi. Ұқсас белгiлер КЖМ-ның "С" бағанында жасалады.
Мәлiмделген кедендiк құнды растайтын қажеттi құжаттарды тапсырмаған кезде белгiленген мерзiм өткеннен кейiн тауардың шартты бағасын қолдана отырып аударылған кеден төлемдерi мен салықтардың сомасы кеден органы лауазымды тұлғасының тауардың кедендiк құны қатысында соңғы шешiм болып табылатын КҚТ-1 толтыру жолымен бюджет кiрiсiне аударылады.

5. Таможенная оценка товаров, перемещаемых физическими лицами, в части превышения нормы беспошлинного провоза, в случае непредставления документов, подтверждающих заявляемую таможенную стоимость, производится с применением ценовой информации, имеющейся в таможенном органе оформления, и является окончательным решением таможенного органа. При этом КТС-1 не заполняется.
6. Порядок заполнения КТС-1 производится согласно Приложению Положения, утвержденного  Приказом  Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 11 октября 1995 года N 141-П, с учетом изменений, утвержденных  Приказом  Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 9 декабря 1999 года N 609 (Правила заполнения формы корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов).
7. Осуществление контроля за условно выпущенными товарами производится отделом таможенных доходов (платежей) с ведением Журнала учета ГТД, по которым осуществлен условный выпуск товаров, в связи с необходимостью подтверждения таможенной стоимости товара с отражением в нем следующих сведений:
1) номер ГТД;
2) наименование лица-декларанта;
3) наименование товара;
4) код товара;
5) код валюты платежа и курса иностранной валюты на дату таможенного оформления;
6) сумма таможенных платежей и налогов, внесенных на депозит таможенного органа, либо обеспеченных гарантией уполномоченного банка, а также N КТС-1;
7) установленный срок подтверждения таможенной стоимости;
8) разница сумм таможенных платежей и налогов, полученная и перечисленная в бюджет в результате таможенной оценки с применением условной стоимости, а также N КТС-1;
9) дата окончательной таможенной оценки.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)

5. Бажсыз өткiзу нормасы бөлiгiнде жеке тұлғалардың тасымалдайтын тауарларын кедендiк бағалау, мәлiмделген кедендiк құнды растайтын құжаттарды тапсырмаған жағдайда, ресiмдеушi кеден органында бар бағалық ақпаратты қолдана отырып жүргiзiледi және кеден органының соңғы шешiмi болып табылады. Бұл кезде КҚТ-1 толтырылмайды.
6. КҚТ-1 Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 1999 жылғы 9 желтоқсандағы N 609  V991001_  бұйрығымен бекiтiлген өзгерiстердi есепке ала отырып, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 11 қазандағы N 141-П  V950145_  бұйрығымен бекiтiлген Ережеге 3-қосымшаға сәйкес жүргiзiледi (Кедендiк құнды, кедендiк төлемдер мен салықтарды түзету нысанын толтыру ережелерi).
7. Шартты шығарылған тауарларды бақылауды жүзеге асыруды мынадай
мәлiметтердi көрсетумен тауардың кедендiк құнын растау қажеттiгiне
байланысты тауарларды шартты шығару жүзеге асырылған КЖМ-сын есепке алу
Журналын жүргiзе отырып, кедендiк кiрiстер (төлемдер) бөлiмi жүргiзедi:
1) КЖМ-ның нөмiрi;
2) мағлұмдаушы-тұлғаның атауы
3) тауардың атауы;
4) тауардың коды;
5) кедендiк ресiмдеу күнiне дәл келетiн шетел валютасының төлемi мен
бағамының коды;
6) кеден органының депозитiне енгiзiлген немесе өкiлдi банктiң
кепiлдемесi бойынша есептелген кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасы,
сондай-ақ КҚТ-1 N-i;
7) кедендiк құнды растауға белгiленген мерзiм;
8) шартты құнды қолдана отырып, кедендiк бағалау нәтижесiнде алынған
және бюджетке аударылған кедендiк төлемдер мен салықтар сомаларының
айырмасы, сондай-ақ КҚТ-1 N-i;
9) соңғы кедендiк бағалау
10) күні.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.