Об утверждении Правил об организации деятельности педагогического совета учебных заведений начального и среднего профессионального образования
Приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 25 апреля 2000г. N 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.05.2000г. за N 1137. Утратил силу - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 октября 2007 года N 506.
Сноска. Приказ Министерства образования и науки РК от 25 апреля 2000 г. N 392 утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 24 октября 2007 года  N 506  (вводится в действие со дня его офиц. опуб-ния).
В соответствии с Законом Республики Казахстан  Z990389_  "Об образовании" приказываю:
1. Утвердить "Правила об организации деятельности педагогического совета учебных заведений начального и среднего профессионального образования" (прилагается).
2. Департаменту начального и среднего профессионального образования (Лекер К.А.) в установленном порядке представить приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию.
3. Областным, гг.Астаны, Алматы управлениям (департаментам) образования данный приказ довести до сведения учебных заведений начального и среднего профессионального образования.
4. Контроль за исполнение данного приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
И.о.Министра
Утверждено приказом
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
от 25 апреля 2000 г. N 392
ПРАВИЛА ОБ ОРГАНИЗАЦИИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
ПЕДАГОГИЧЕСКОГО СОВЕТА УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
НАЧАЛЬНОГО И СРЕДНЕГО ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО
ОБРАЗОВАНИЯ
1. Общие положения
1. Настоящие Правила об организации педагогического совета учебных заведений начального и среднего профессионального образования (далее - учебное заведение) разработано во исполнение Закона Республики Казахстан "Об образовании", для коллегиального управления государственной организацией образования.
2. Задачи педагогического совета
2. Задачами педагогического совета являются:
1) объединение усилий всего коллектива начального и среднего профессионального образования для качественной учебно-воспитательной работы;
2) постоянное совершенствование качества подготовки специалистов с учетом потребности рынка труда, перспективы развития экономики республики;
3) переход к личностно-ориентированному образованию и воспитанию учащихся.
3. Состав педагогического совета
3. В состав педагогического совета начальных и средних профессиональных учебных заведений входят: руководитель (председатель), заместители руководителя, заведующие отделениями, преподаватели, руководители предметных (цикловых) комиссий, физического воспитания, начальной военной подготовки, мастера по обучению, заведующий библиотекой, заведующие филиалами и учебно-производственными мастерскими, а также представители предприятий, учреждений, учащиеся и представители родительской общественности.
Представители от педагогического коллектива избираются тайным голосованием на собрании (по каждой кандидатуре, предложенной преподавателями).
На производственном совещании члены совета от сотрудников избираются тайным голосованием.
Учащиеся - члены совета избираются тайным голосованием на общем собрании группы (25% от общего количества членов совета).
В состав совета включают родителей, предложенных родительским комитетом колледжа. Представителя в состав совета от ведомственной организации предлагает коллегиальный орган данного предприятия.

Бастауыш және орта кәсiптiк оку орындарының педагогикалық кеңесi қызметiн ұйымдастыру туралы кағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрлiгiнің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 392 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 24 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1137. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 24 қазандағы N 506 Бұйрығымен
Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.24.  N 506  Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы "Білім туралы"  Z990389_  заңына сәйкес бұйырамын:
1. "Бастауыш және орта кәсіптік оқу орындарының педагогикалық кеңесі қызметін ұйымдастыру қағидасы" бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Бастауыш және орта кәсіптік білім департаменті (Қ.А. Лекер) белгілі ретпен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Облыстық, Астана, Алматы қалалық білім басқармалары (департаменттері) осы бұйрықты бастауыш және орта кәсіптік білім ұйымдарының оқу орындарына мәлімдеп жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау вице-Министр Ә.С. Ахметовке жүктелсін.
Министрдің міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы Білiм
және ғылым министрлiгiнiң
2000 жылғы сәуiр айының 25 күнгi
N 392 бұйрығымен бекiтiлген
Бастауыш және орта кәсiптiк оқу орындарының
педагогикалық кеңесi қызметiн ұйымдастыру туралы
қағида
1. Жалпы ереже
1. Бастауыш және орта кәсiптiк оқу орындарының (әрi қарай - оқу орны) педагогикалық кеңесi қызметiн ұйымдастыру туралы осы қағида Қазақстан Республикасы "Бiлiм туралы" заңын орындау мақсатында мемлекеттiк білiм ұйымдарын алқалық басқару үшiн әзiрлендi.
2. Педагогикалық кеңестiң басты мiндеттерi
2. Педагогикалық кеңестің басты мiндеттерi болып табылатындар:
1) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру орындарының барлық ұжымының бiрiгуiн жұмыс сапасын арттыру үшiн күшейту;
2) нарықтық еңбектiң сұранысының есебiне, республика экономикасының даму болжамына сәйкес мамандар дайындаудың сапасын әрдайым жетiлдiру;
3) оқушының дербес білiм және тәрбие алуына бағдар беруге көшу.
3. Педагогикалық кеңестiң құрамы
3. Бастауыш және орта кәсiптiк оқу орындарының педагогикалық кеңесiнiң құрамына енетiндер: басшы (төраға), басшының орынбасарлары, бөлiм меңгерушiлерi, пәндiк (циклдiк) комиссияның бастықтары; дене-тәрбиесi, бастауыш әскери дайындық, оқыту мастерлерi; оқытушылар, кiтапхана меңгерушiсi, оқу-өндiрiстiк шеберханалардың және бөлiмшелердiң меңгерушiлерi, сонымен қатар өндiрiстiң, мекеменiң, оқушылардың және ата-аналардың өкілдерi.
Педагогикалық ұжымнан жiберiлген өкiл, оқытушылардың ұсынған кандидатурасы жиналыста жасырын дауыспен сайланады.
Өндiрiстiк мәжiлiсте қызметкер кеңес мүшесi болып жасырын дауыспен тағайындалады.
Кеңес мүшесiндегi оқушылар оқу топтарының жиналысында жасырын дауыспен сайланады (Кеңес мүшелерiнiң жалпы санының 25%-i).
Кеңес құрамына колледждiң ата-аналар комитетi ұсынған ата-аналар енедi. Ведомстволық ұйымнан ұсынылатын кандидатураны осы кәсiпорынның алқалы ұйымы сайлайды.

От базовых предприятий (2-3 человека) в состав включаются лучшие руководители практики, предложенные руководством данного предприятия.
Сроки полномочия и нормы представительства преподавателей, сотрудников и других категорий определяются Уставом учебного заведения с учетом конкретных условий.
4. Состав педагогического совета утверждается приказом руководителя начального и среднего профессионального учебного заведения на учебный год. Из состава педагогического совета открытым голосованием избирается секретарь.
4. Права педагогического совета
5. Педагогический совет рассматривает:
1) мероприятия по выполнению постановлений Правительства Республики Казахстан, положений, инструкций, приказов и указаний вышестоящих организаций о подготовке специалистов с начальным и средним профессиональным образованием;
2) состояние учебно-воспитательной и методической работы, вопросы совершенствования методов обучения по всем (дневной, заочной и т.д.) формам обучения;
3) состояние работы филиалов, отделений, учебно-вспомогательных подразделений;
4) план развития учебно-материальной базы учебного заведения;
5) план учебно-воспитательной и методической работы;
6) вопросы повышения квалификации руководителей, преподавателей, мастеров производственного обучения, учебно-вспомогательного персонала;
7) вопросы приема учащихся и выпуска специалистов, а также вопросы связи учебного заведения с выпускниками;
8) мероприятия по подготовке и проведению семестровых, переводных, государственных экзаменов и защиты дипломных работ (проектов);
9) вопросы организации и проведения производственной практики учащихся;
10) состояние дисциплины учащихся, вопросы исключения учащихся по неуспеваемости, за нарушение правил внутреннего распорядка и проживания в общежитии, а также, в отдельных случаях, вопросы восстановления учащегося в учебном заведении;
11) состояние компьютеризации учебно-воспитательного процесса;
12) сохранение контингента учащихся;
13) вопросы личностно-ориентированного воспитания и образования учащихся;
14) вопросы подготовки кадров в соответствии с требованиями рынка труда и перспектив развития экономики республики.
6. На рассмотрение педагогического совета выносятся, в необходимых случаях, вопросы о соответствии квалификации отдельных работников учебного заведения, выполняемой ими работы в данном учебном заведении.
Работники учебного заведения, работу которых намечается обсуждать, имеют право присутствовать на заседании педагогического совета. О дне заседания работники оповещаются не позднее, чем за семь дней.

Базалық кәсiпорыннан (2-3 адам) кеңес құрамына осы кәсiпорынның басшылығы ұсынған өте тәжiрибелi, iскер жетекшілерi кiредi.
Оқытушылар, қызметкерлер және басқа да санаттағы өкiлдiктердiң нормалары мен өкiлдiгi мерзiмдерi, нақты шарттарды есепке ала отырып оқу орнының Жарғысымен анықталады.
4. Педагогикалық кеңестің құрамы оқу жылына арналып бастауыш және орта кәсіптік оқу орнының басшысының бұйрығымен бекiтiледi. Педагогикалық кеңестiң құрамынан ашық дауыспен хатшы сайланады.
4. Педагогикалық кеңестiң құқы
5. Педагогикалық кеңес қарастырады:
1) бастауыш және орта кәсiптiк оқу орнының Қазақстан Республикасы Yкiметінiң қаулысын орындауы жолындағы шаралары; ереже, нұсқау, бұйрық сонымен қатар бастауыш және орта кәсiптiк білімдi мамандар дайындау туралы жоғарғы ұйымның бұйрығы мен нұсқауын iске асыру;
2) оқу-тәрбие және әдiстемелiк жұмыстар, барлық оқу түрлерiнің (күндiзгi, сырттай, т.б.) әдiстемесін жетілдiру;
3) бөлiмшелердiң, филиалдардың, қосымша оқу-бөлiмшелерiнiң жұмыстарының жағдайы;
4) оқу орнының оқу-тұрмыстық негiзiн дамыту жоспары;
5) оқу-тәрбиесi және әдiстемелiк жұмыстардың жоспары;
6) оқытушылардың, басшылардың, оқу-өндiрiстік шеберлерiнiң, оқу-қосалқы құрамының бiлiктiлiгiн көтеру мәселелерi;
7) мамандарды оқуға қабылдау және бiтiрту, сонымен қатар оқу орнының бiтiрушiлермен байланысы туралы мәселелерi;
8) семестрлiк, ауысу, мемлекеттiк емтихандар және дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау жұмыстарын дайындау шаралары;
9) оқушылардың өндiрiстiк практикаларын ұйымдастыру және оны өткізу мәселелерi;
10) оқушының тәртiп деңгейi, оның үлгерiміне, iшкi тәртiп, жатақхана ережесiн бұзылуына байланысты оқудан шығару, сонымен қатар жеке жағдайларда оқушыны оқу орнына қайтадан қабылдау;
11) оқу-тәрбие үдерiсiн компьютермен қамтамасыз ету жағдайы;
12) оқушылардың құрамын сақтау;
13) оқушының дербес білiм және тәрбие алуына бағдар беруге көшу;
14) нарықтық еңбектiң сұранысының есебiне, республика экономикасының даму болжамына сәйкес мамандар дайындаудың сапасын тұрақты жетілдiру.
6. Қажет болған жағдайда педагогикалық кеңесте жеке бiлiм қызметкерлерiнiң жұмыс iстейтiн оқу орнындағы атқаратын iсiне бiлiктiлiгiнiң сай екендiгі жөнiндегi мәселелер қаралады.
Жұмысы талқыланатын оқу орны қызметкерлерi педагогикалық кеңестiң мәжiлiсiне қатысуға құқы бар. Бұл жөнiнде қызметкерлер мәжiлiстiң болатын күнiнен 7 күн бұрын хабарлануға тиiс.

5. Порядок деятельности педагогического совета
7. Работа педагогического совета проводится по плану, который разрабатывается на учебный год, рассматривается на заседании педагогического совета и утверждается руководителем начального и среднего профессионального учебного заведения.
8. Педагогический совет собирается в сроки, установленные руководителем учебного заведения, но не реже одного раза в два месяца. По вопросам, обсуждаемым на заседаниях педагогического совета, выносятся решения с указанием сроков исполнения и лиц, ответственных за исполнение.
9. Решения педагогического совета принимаются простым голосованием и вступают в силу после утверждения их руководителем учебного заведения.
10. Каждый член педагогического совета обязан посещать все заседания совета, принимать активное участие в его работе, своевременно и точно выполнять возлагаемые на него поручения.
11. Заседания педагогического совета оформляются протоколом. Протокол подписывается председателем и секретарем педагогического совета. В каждом протоколе указывается его номер, дата заседания совета, количество присутствующих, повестка заседания. Ведется ясная и исчерпывающая запись выступлений и принятое решение по обсуждаемому вопросу.             Протоколы заседаний педагогического совета являются документами постоянного хранения в номенклатуре дел учебного заведения и сдаются по акту при приеме и сдаче дел учебного заведения.
12. Председатель педагогического совета должен организовать систематическую проверку выполнения принятых решений и итоги проверки ставить на обсуждение педагогического совета.

5. Педагогикалық кеңес iс-әрекетiнің ретi
7. Педагогикалық кеңестiң жұмысы оқу жылына әзiрленген жоспарға сәйкес жүргiзiледi, кеңестiң мәжiлiсiнде қарастырылады; бастауыш және орта кәсiптiк оқу орнының басшысымен бекiтiледi.
8. Педагогикалық кеңес оқу орнының басшысының тағайындаған уақытына сай кем дегенде айына бiр рет өткiзiледi. Педагогикалық кеңестiң мәжiлiсінде қаралатын сұрақтар жөнiнде орындалу мерзiмi және орындаушы, орындауға жауапты кiсiлер көрсетiлген шешiм шығарылады.
9. Педагогикалық кеңестiң шешiмi жәй дауыспен қабылданады және оқу орнының басшысы бекiткеннен кейiн күшiне енедi.
10. Педагогикалық кеңестің әрбір мүшесі кеңестің барлық мәжілісіне қатысуға міндетті, оның жұмысына белсене атсалысуға тиісті; өзіне берілген тапсырманы уақытында және дәл орындауы керек.
11. Педагогикалық кеңестің мәжілісі хаттамамен ресімделеді. Хаттамаға кеңестің төрағасы және хатшысы қол қояды. Әрбір хаттамада кеңестің мәжілісінің күні, реті, қатысушылар саны, мәжіліс тақырыбы көрсетіледі. Талқыланатын сұрақ жөніндегі қабылданған шешім, баяндаманың анық және толық жазылуы хаттамада қамтамасыз етіледі. Педагогикалық кеңестің мәжілісінің хаттамасы оқу орнының іс қағаз тізбелерінде тұрақты сақталады және оқу орнын қабылдау, өткізу кездерінде акт бойынша тапсырылады.
12. Педагогикалық кеңестің төрағасы қабылданған шешімнің орындалуын жүйелі түрде тексеруді ұйымдастыруы керек және тексеру қорытындысын педагогикалық кеңестің талқылауына ұсынады.