О введении в действие Правил приема граждан Республики Казахстан в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 февраля 2000 года N 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.06.2000 г. N 1171. Утратил силу - приказом Министра обороны РК от 15.04.2005г. N 160 (V053642)
В целях обеспечения организованного и качественного комплектования слушателями и курсантами военно-учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан и других государств приказываю:
1. Утвердить и ввести в действие прилагаемые Правила приема граждан Республики Казахстан в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств.
2. Заместителям Министра обороны Республики Казахстан, начальникам департаментов, главных управлений, управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, командующим видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, командирам объединений, соединений и воинских частей, начальникам военно-учебных заведений, учреждений, предприятий и организаций Министерства обороны Республики Казахстан, военным комиссарам:
1) организовать доведение Правил приема граждан Республики Казахстан в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств до всех военнослужащих и гражданской молодежи, изъявивших желание поступать на учебу в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств;
2) всесторонне изучать моральные качества и общественную активность кандидатов для поступления в военно-учебные заведения, состояние их здоровья, военно-профессиональную направленность и индивидуальные психологические качества, уровень физической подготовленности и общеобразовательной подготовки;
3) обеспечить гласность и соблюдение социальной справедливости при отборе и приеме кандидатов на учебу в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств;
4) обратить особое внимание на организацию и качество проведения учебных сборов по подготовке военнослужащих к поступлению на учебу.
3. Заместителям Министра обороны Республики Казахстан, начальникам Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан и Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, командующим видами Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить квалифицированную работу приемных комиссий военно-учебных заведений на основе объективного конкурсного отбора военнослужащих и гражданской молодежи.

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрілігінiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау Ережелерiн күшіне енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2000 жылғы 24 ақпандағы N 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 24 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1171. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 160 (V053642) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындарын тыңдаушылар және курсанттарды жинақтауды ұйымдасқан және сапалы түрде қамтамасыз ету мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау Ережелерi (осы Бұйрықтың N 1 қосымшасы) күшiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгі мен Қарулы Күштер Бас штабы департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшылары, бiрлестіктер, құрамалар мен әскери бөлiмдер командирлерi, Қазақстан Республикасы әскери-оқу орындарының, мекемелерiнiң, кәсiпорындарының және ұйымдарының бастықтары, әскери комиссарлар:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына түскiсi келетiн әскери қызметшiлер мен азамат жастарға Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау Ережелерiн жеткiзудi ұйымдастырсын;
2) әскери-оқу орындарына түсу үшiн үмiткерлердiң моральдық қасиеттерi мен қоғамдық-саяси белсендiлiгiн, олардың денсаулық жағдайын, әскери-кәсiптiк бағдары мен жеке бастарының психологиялық қабiлеттерiн, дене және жалпы бiлiмдiк даярлық деңгейiн жан-жақты зерделесiн;
3) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына үмiткерлердi iрiктеу мен қабылдау кезiнде ашық дауыстық пен әлеуметтiк әдiлеттiлiктi қамтамасыз етсiн;
4) әскери қызметшiлердi оқуға түсуге даярлау бойынша оқу жиындарының ұйымдастырылуы мен сапасына ерекше назар аударсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментiнiң бастықтары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң қолбасшылары әскери қызметшiлер мен азамат жастарды объективтi конкурстық iрiктеу негiзiнде әскери-оқу орындарына қабылдау комиссиялары жұмысының бiлiктiлiк деңгейiн қамтамасыз етсiн.

4. Командующему Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан совместно с начальником Департамента медицинского обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан в период проведения предварительного профессионального отбора направлять в областные военные комиссариаты специалистов для квалифицированного обследования кандидатов в высшие военные авиационные училища и институты летчиков и штурманов.
5. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
6. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан 1993 года N 22.
7. Приказ разослать до отдельной воинской части.
Министр обороны
Республики Казахстан
Утверждены приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2000 года N 37
ПРАВИЛА ПРИЕМА
в военно-учебные заведения Министерства обороны
Республики Казахстан и других государств
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила приема в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств (в дальнейшем - Правила) определяют порядок подготовки и проведения приема кандидатов в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств (здесь и в последующих статьях военно-учебные заведения или вузы) сдачи экзаменов экстерном в вузах.
2. Организация и осуществление отбора кандидатов на учебу в вузы из числа военнослужащих и гражданской молодежи возлагается на начальников департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны и Генерального штаба, командующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, военные комиссариаты.
3. За своевременное и качественное комплектование вузов слушателями и курсантами отвечают начальник Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан и начальники вузов, которые непосредственно осуществляют работу по профессиональному отбору кандидатов на учебу.
2. УСЛОВИЯ ПРИЕМА
4. В военно-учебные заведения принимаются граждане Республики Казахстан: офицеры, прапорщики и мичманы, состоящие на военной службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, военнослужащие срочной службы и по контракту, гражданская молодежь, военнообязанные из числа уволенных в запас военнослужащих срочной службы, выпускники Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" Министерства обороны Республики Казахстан, республиканских военных школ-интернатов, изъявившие желание обучаться в военно-учебном заведении и отвечающие всем требованиям профессионального отбора.

4. Қазақстан Республикасы Әуе қорғанысы күштерiнiң қолбасшысы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Медициналық қамтамасыз ету департаментiнiң бастығымен бiрлесiп алдын ала кәсiптiк iрiктеудi өткiзу кезiнде облыстық әскери комиссариаттарға жоғары әскери авиациялық училищелерiне және ұшқыштар мен штурмандар институттарына түскiсi келетiн үмiткерлердi жан-жақты зерттеу үшiн мамандарды жiберсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығына жүктелсiн.
6. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1993 жылғы N 22 бұйрығының күшi жойылды деп есептелсiн.
7. Бұйрық жеке әскери бөлiмге жеткiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс Министрi
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс Министрінің
2000 жылғы N 37
бұйрығына N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң
және басқа мемлекеттердiң әскери-оқу
орындарына қабылдау
Ережелерi
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына қабылдау Ережелерi (әрi - қарай Ережелер) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына (келесi баптарда Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындары әскери-оқу орындар немесе ӘОО деп аталады) даярлау және қабылдау жүргiзу тәртiптерi мен әскери-оқу орындарында экстернмен емтихан тапсыру тәртiптерiн анықтайды.
2. Әскери оқу орындарына әскери қызметшiлер мен азамат жастар қатарынан үмiткерлердi iрiктеудi ұйымдастыру мен жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi және Бас штабы департаменттерiнiң, Бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына, Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшыларына жүктеледi.
3. Әскери оқу орындарының тыңдаушылар және курсанттармен уақытында және сапалы жасақталуына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығы мен оқуға қабылданатын үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу бойынша жұмыстарды мiндеттi түрде атқаратын әскери-оқу орындарының бастықтары жауап бередi.
2. ҚАБЫЛДАУ ШАРТТАРЫ
4. Әскери-оқу орындарына әскери-оқу орындарында оқығысы келетiн және кәсiптiк iрiктеудiң барлық талаптарына сай Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде қызмет өтеушi офицерлер, прапорщиктер мен мичмандар, мерзiмдi қызметтегi және келiсiм шарт жасасқан әскери қызметшiлер, азамат жастар, запасқа шығарылған мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер қатарындағы әскери мiндеттiлер, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадет корпусы мен Республикалық "Жас ұлан" мектебiнiң және республикалық әскери мектеп-интернаттардың түлектерi қабылданады.

5. В военно-учебные заведения, готовящие офицерские кадры с высшим военным образованием, принимаются офицеры, состоящие на военной службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, имеющие высшее военно-специальное или высшее гражданское образование, родственное по профилю военно-учетной специальности проходящие службу преимущественно в тех видах Вооруженных Сил Республики Казахстан, родах войск (службах), для которых готовят специалистов в военно-учебных заведениях.
В военно-учебные заведения, готовящие офицерские кадры с высшим военно-специальным образованием, принимаются офицеры, прапорщики и мичманы, состоящие на военной службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, военнослужащие срочной службы и по контракту, гражданская молодежь, военнообязанные из числа уволенных в запас военнослужащих срочной службы, выпускники Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" Министерства обороны Республики Казахстан, республиканских военных школ-интернатов, имеющие законченное среднее образование.
6. Военнослужащие, имеющие законченное высшее военное, высшее военно-специальное или высшее гражданское образование, на учебу в военно-учебные заведения для получения образования того же уровня по своей или другой специальности не принимаются.
7. На командные факультеты военных академий (университетов) принимаются офицеры, прослужившие на офицерских должностях не менее 5 лет, преимущественно с основных командно-штабных должностей:
1) командиров батальонов, дивизионов, эскадрилий, командиров дивизионов кораблей третьего ранга, и им равных и выше в возрасте не старше 38 лет (срок службы и возраст поступающих на учебу лиц, указанных в этой и последующих статьях настоящих Правил, определяются по состоянию на год поступления в вуз);
2) заместителей командиров (начальников штабов) батальонов, дивизионов, эскадрилий, штурманов эскадрилий, командиров кораблей третьего ранга и им равных в возрасте не старше 32 лет;
3) командиров рот, батарей, командиров (штурманов) звеньев (отрядов) и им равных, прослуживших на указанных должностях не менее 3 лет в возрасте не старше 28 лет.
8. Офицеры летного состава, поступающие в военные академии (университеты) для обучения по командно-штабным, штурманским авиационным специальностям и специальностям воспитательного профиля, должны иметь квалификацию военного летчика (штурмана) не ниже второго класса.
9. На инженерные факультеты военных академий (университетов), готовящие офицеров с высшим военным образованием, принимаются офицеры с должностей:

5. Жоғары әскери бiлiмдi офицер кадрларын дайындайтын әскери-оқу орындарына әскери-есеп мамандығының бейiнi бойынша туыстас жоғары әскери-кәсiптiк немесе жоғары азаматтық бiлiмi бар, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде әскери қызмет өтеушi және сол әскери-оқу орындарына тиiстi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде әскери қызмет өтеуші офицерлер қабылданады.
Жоғары әскери-кәсiптiк бiлiмдi офицер кадрларын дайындайтын әскери-оқу орындарына орта азаматтық бiлiмi бар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде қызмет өтеушi офицерлер, прапорщиктер мен мичмандар, мерзiмдi қызметтегi және келiсiм шарт жасасқан әскери қызметшiлер, азамат жастар, запасқа шығарылған мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер қатарындағы әскери мiндеттiлер, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадет корпусы мен Республикалық "Жас ұлан" мектебiнiң және республикалық әскери мектеп-интернаттардың түлектерi қабылданады.
6. Аяқталған жоғары әскери, жоғары әскери-кәсiптiк немесе жоғары азаматтық бiлiмдерi бар әскери қызметшiлер әскери-оқу орындарына өзiнiң немесе басқа мамандық бойынша сол дәрежеде бiлiм алу үшiн оқуға қабылданбайды.
7. Әскери университеттердiң (академиялардың) командалық факультеттерiне офицерлiк қызметтерде, әсiресе негiзгi командалық-штабтық қызметтерде 5 жылдан кем емес қызмет еткен:
1) батальон, дивизион, эскадрилья командирлерi, үшiншi рангтағы корабльдер дивизиондарының командирлерi мен қызметi олармен тең және жоғары, жасы 38-ден аспаған (оқуға түсушi тұлғалардың осы Ереженiң осы және келесi баптарында көрсетiлген қызмет мерзiмдерiмен жастары әскери-оқу орындарына түсетiн жылындағы жағдайы бойынша анықталады).
2) батальон, дивизион, эскадрилья, эскадрилья штурмандары, үшiншi рангтағы корабльдер командирлерiнiң орынбасарлары (штаб бастықтары) мен қызметi олармен тең жасы 32-ден аспаған;
3) рота, батарея, звено (отряд) командирлерi (штурмандары) мен қызметi олармен тең, көрсетiлген қызметтерде 3 жылдан кем емес қызмет еткен, жасы 28-ден аспаған офицерлер қабылданады.
8. Әскери академияларға (университеттерге) командалық-штабтық, штурмандық авиациялық және тәрбиелiк бейiн мамандықтары бойынша оқуға түсушi ұшқыштық құрам офицерлерiнiң екiншi сыныптан төмен емес әскери ұшқыш (штурман) бiлiктiлiгi болуы қажет.
9. Жоғары әскери бiлiмдi офицерлердi дайындайтын әскери академиялардың (университеттердiң) инженерлiк факультеттерiне төмендегi қызметтердегi:

1) заместителей командиров полков по технической части, вооружению (инженерно-авиационной службе), ракетному вооружению, флагманские специалисты Военно-морской базы, им равные и выше в возрасте не старше 38 лет;
2) заместителей командиров батальонов, дивизионов, эскадрилий по технической части, вооружению (инженерно-авиационной службе), ракетному вооружению, начальников служб, начальников техническо-эксплуатационных частей авиационных полков (баз), старших инженеров службы вооружения воинских частей, командиров боевых частей (начальников служб) кораблей 2 ранга со штатной категорией "капитан 3 ранга" и им равных, в возрасте не старше 35 лет;
3) командиров ремонтных и технических рот (батарей) и им равных, прослуживших на указанных должностях не менее 3 лет, в возрасте не старше 28 лет.
10. В группы подготовки военных инженеров-исследователей инженерных факультетов военных академий (университетов) принимаются офицеры с должностей инженерного профиля, имеющие высшее военно-специальное или высшее гражданское образование, проявившие склонность к научно-исследовательской работе, прослужившие на офицерских должностях не менее 3 лет, в возрасте не старше 38 лет.
11. В группу подготовки офицеров-математиков инженерных факультетов военных академий (университетов) принимаются офицеры, окончившие математические факультеты (отделения) государственных университетов, в возрасте не старше 28 лет, а также офицеры, окончившие высшие военные инженерные и командно-инженерные вузы по соответствующим специальностям, прослужившие на офицерских должностях не менее 2 лет, в возрасте не старше 27 лет.
12. В высшие вузы, военные институты и на военные факультеты принимаются:
1) лица из числа гражданской молодежи, выпускники Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" Министерства обороны Республики Казахстан, республиканских военных школ-интернатов в возрасте не старше 21 года;
2) военнослужащие срочной службы независимо от своей военной специальности и срока службы и военнообязанные из числа уволенных в запас военнослужащих срочной службы в возрасте не старше 23 лет;
3) прапорщики, мичманы по истечении 2 лет службы на должностях прапорщиков, мичманов или офицерских должностях, военнослужащие по контракту, имеющие среднее образование, в возрасте не старше 25 лет.
13. На факультеты (отделения) заочного обучения военно-учебных заведений принимаются офицеры, в том числе офицеры-женщины, состоящие на военной службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, проходящие службу по профилям и специальностям избранного факультета (отделения), с уровнями образования и сроками службы на офицерских должностях, определенными настоящими Правилами для поступающих на очные факультеты (отделения) вузов, в возрасте: старшие офицеры - не старше 40 лет, младшие офицеры - не старше 35 лет.

1) техникалық бөлiм, қарулану (инженерлiк-авиациялық қызметi) ракеталық қарулану жөнiндегi полк командирлерiнiң орынбасарлары, Әскери-теңiз базаларының флагмандық мамандары мен қызметi олармен тең және жоғары, жасы 38-ден аспаған;
2) техникалық бөлiм, қарулану (инженерлiк-авияциялық қызметi), ракеталық қарулану жөнiндегi батальон, дивизион, эскадрилья командирлерiнiң орынбасарлары, қызмет бастықтары, авиациялық полктердегi техникалық-пайдалану бөлiмдерiнiң бастықтары, әскери бөлiмдердi қаруландыру қызметтерiнiң аға инженерлерi, "3 ранг капитаны" штаттық санаты бар 2 ранг корабльдерiндегi жауынгерлiк бөлiмдердiң командирлерi (қызмет бастықтары) мен қызметi олармен тең, жасы 35-ден аспаған;
3) техникалық және жөндеу роталарының (батареялардың) командирлерi мен қызметi олармен тең, көрсетiлген қызметтерде 3 жылдан кем емес қызмет еткен, жастары 35-тен аспаған офицерлер қабылданады.
10. Әскери академиялар (университеттер) инженерлiк факультеттерiнiң әскери инженер-зерттеушiлер дайындау топтарына инженерлiк бейiн қызметтерiндегi жоғары әскери-арнайы немесе жоғары азаматтық бiлiмi бар, ғылыми-зерттеу жұмыстарына ыңғай танытқан, аталған офицерлiк қызметтерде 3 жылдан кем емес қызмет еткен, жасы 28-ден аспаған офицерлер қабылданады.
11. Әскери академиялар (университеттер) инженерлiк факультеттерiнiң математик-офицерлердi дайындау топтарына мемлекеттiк университеттердiң математикалық факультеттерiн (бөлiмдерiн) бiтiрген, жасы 28-ден аспаған офицерлер, сондай-ақ сәйкес мамандықтар бойынша жоғары әскери инженерлiк және командалық-инженерлiк оқу орындарын бiтiрген, офицерлiк қызметтерде 2 жылдан кем емес қызмет еткен, жасы 27-ден аспаған офицерлер қабылданады.
12. Жоғары әскери-оқу орындарына, әскери институттарға және әскери факультеттерге:
1) жасы 21-ден аспаған азамат жастар, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадет корпусы мен Республикалық "Жас ұлан" мектебiнiң, республикалық әскери мектеп-интернаттардың түлектерi;
2) әскери мамандығына және қызмет мерзiмiне қарамастан мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен запасқа шығарылған мерзiмдi қызметтегi жасы 23-тен аспаған әскери қызметшiлер;
3) жасы 25-тен аспаған, прапорщик, мичман немесе офицер қызметтерiнде 2 жылдан кем емес уақыт қызмет еткен прапорщиктер мен мичмандар және келiсiм-шарт жасасқан әскери қызметшiлер қабылданады.
13. Әскери оқу орындарының сырттай оқытатын факультеттерiне (бөлiмдерiне) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде әскери қызмет өтеушi, жасы аға офицерлер үшiн 40-тан аспаған, кiшi офицерлер үшiн 35-тен аспаған, ӘОО-ның күндiзгi факультеттерiне (бөлiмдерiне) түсушiлерге арналған осы Ереже арқылы анықталған қызметтердегi, бiлiм дәрежесiне және офицерлiк қызметтердегi қызмет мерзiмiне сай келетiн, таңдалған факультет (бөлiм) бейiндерi мен мамандықтары бойынша қызмет ететiн офицерлер, соның iшiнде офицер әйелдер де қабылданады.

14. Военнослужащие, поступавшие в военно-учебные заведения и не принятые ранее по результатам профессионального отбора и вступительных экзаменов, могут быть зачислены кандидатами на учебу при последующих приемах в вузы, но не более трех раз.
15. Офицеры Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардии Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и других министерств и ведомств принимаются в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан на общих основаниях в соответствии с контрактами (договорами), заключаемыми с Министерством обороны Республики Казахстан.
16. Перечень должностей, с которых принимаются офицеры, определяется Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардией Республики Казахстан, Министерством внутренних дел Республики Казахстан и другими министерствами и ведомствами применительно к требованиям, установленным для соответствующих вузов.
3. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ОТБОР КАНДИДАТОВ
1) Планирование профессионального отбора
17. Планы комплектования военно-учебных заведений слушателями из числа офицеров разрабатываются Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан ежегодно к 1 февраля года поступления на учебу, с учетом предложений департаментов, главных управлений, управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, видов Вооруженных Сил Республики Казахстан и возможностей вузов.
18. Планы комплектования вузов курсантами из числа военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи разрабатываются Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан ежегодно к 1 февраля года приема на учебу, с учетом предложений (заявок) департаментов, главных управлений, управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, видов Вооруженных Сил Республики Казахстан, родов войск (служб).
Планы комплектования военно-учебных заведений слушателями из числа офицеров и курсантами из числа военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи утверждаются Министром обороны Республики Казахстан.
19. Отбор кандидатов на учебу в военно-учебные заведения осуществляется в соответствии с планами комплектования вузов слушателями и курсантами.
20. При разработке планов комплектования военно-учебных заведений слушателями и курсантами количество кандидатов, отбираемых на учебу, определяется из расчета:
1) офицеров - 3 кандидата на 1 учебное место для проведения предварительного профессионального отбора в соединениях, объединениях, видах Вооруженных Сил, родах войск (в этой и последующих статьях настоящих Правил для краткости будут именоваться видами Вооруженных Сил Республики Казахстан);

14. Әскери оқу орындарына түсуге бұдан бұрын талпынған, бiрақ кәсiптiк iрiктеу мен қабылдау емтихандарының нәтижелерi бойынша оқуға қабылданбаған әскери қызметшiлер ӘОО-на келесi қабылдау кезiнде үмiткерлер ретiнде қабылдануы мүмкiн, бiрақ 3 реттен артық есепке алынбайды.
15. Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауiпсiздiк Комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Республикалық гвардиясының, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi мен басқа министрлiктер және ведомстволардың офицерлерi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери-оқу орындарына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiмен жасалатын келiсiм-шарт (келiсiм) негiзiнде қабылданады.
16. Қабылданатын офицер қызметтерiнiң тiзбесi әскери-оқу орындары үшiн бекiтiлген талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауiпсiздiк Комитетi және Қазақстан Республикасы Республикалық гвардиясымен, Iшкi iстер министрлiгi мен басқа министрлiктер және ведомстволармен анықталады.
3. ҮМIТКЕРЛЕРДІ КӘСІПТІК IРІКТЕУ
1) Кәсiптiк iрiктеудi жоспарлау
17. Әскери-оқу орындарын офицерлер қатарының тыңдаушыларымен жасақтау жоспарларын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi мен Бас штабы департаменттерiнiң, бас басқармаларының, басқармалары мен қызметтерiнiң, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң, әскер тектерiнiң ұсыныстарын және әскери-оқу орнының мүмкiндiктерiн ескере отырып, жыл сайын оқуға қабылдау жылының 1-ақпанына дейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi жасайды.
18. Әскери-оқу орындарын мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер және азамат жастар қатарының курсанттарымен жасақтау жоспарын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi мен Бас штаб департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң, әскер тектерiнiң ұсыныстарын (тапсырыстарын) ескере отырып, жыл сайын оқуға қабылдау жылының 1-ақпанына дейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi жасайды.
Әскери-оқу орындарын офицерлер қатарының тыңдаушыларымен, мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер және азамат жастар қатарының тыңдаушылары және курсанттарымен жасақтау жоспарын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi бекiтедi.
19. Әскери-оқу орындарында оқуға үмiткерлердi iрiктеу ӘОО-н тыңдаушылар және курсанттармен жасақтау жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Әскери оқу орындарын тыңдаушылар және курсанттармен жасақтау жоспарларын өңдеуде оқуға iрiктелетiн үмiткерлердiң саны:
1) офицерлер - Қарулы Күштердiң құрамаларында, бiрлестiктерiнде, түрлерiнде, әскер тектерiнде (осы Ережелердiң мына және бұдан кейiнгi баптарында қысқалық үшiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрлерi деп аталады) алдын ала кәсiптiк iрiктеудi жүргiзу үшiн 1 оқу орнына 3 үмiткер;

2) военнослужащих срочной службы для предварительного профессионального отбора в видах Вооруженных Сил Республики Казахстан - 3 кандидата на 1 учебное место для высших военных авиационных институтов летчиков и штурманов, а также на специальности воздушно-десантного профиля и 2 кандидата на 1 учебное место для остальных вузов;
3) гражданской молодежи: 5 кандидатов на 1 учебное место для военных академий (университетов), высших военных авиационных вузов летчиков и штурманов на летно-подъемные специальности, а также на специальности воздушно-десантного профиля; 3 кандидата на 1 учебное место - для остальных высших военно-учебных заведений; 2 кандидата на 1 учебное место для военных авиационно-технических вузов.
21. Выписки из планов комплектования вузов слушателями-офицерами Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан доводятся до начальников департаментов, главных управлений, управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба, командующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан через кадровые органы, которые на их основе до 1 марта года поступления на учебу, разрабатывают расчеты на отбор кандидатов из числа офицеров.
22. Кадровые органы видов Вооруженных Сил Республики Казахстан разрабатывают расчеты на отбор кандидатов из числа офицеров. После утверждения этих расчетов соответствующими командирами и начальниками кадровые органы до 15 марта года поступления на учебу, направляют их непосредственно в воинские части, учреждения, военно-учебные заведения, предприятия и организации Министерства обороны Республики Казахстан.
23. Выписки из планов комплектования вузов курсантами из числа военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан и Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан до 1 марта года поступления на учебу, доводятся до начальников департаментов, главных управлений, управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба, начальников военно-учебных заведений, командующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан и областных военных комиссариатов.
2) Организация профессионального отбора
24. Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан до 15 февраля года поступления на учебу разрабатывает и доводит до начальников департаментов, главных управлений, управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба, командующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, областных военных комиссариатов, военно-учебных заведений директиву начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан об итогах работы по военно-профессиональной ориентации молодежи и отбора кадров в вузы в текущем году и о задачах на очередной год, планы мероприятий по отбору кандидатов в вузы и расчеты на отбор кандидатов.

2) ұшқыштар мен штурмандарды даярлайтын жоғары әскери авиациялық институттар үшiн 1 оқу орнына 3 үмiткер, сондай-ақ әуе-десант бейiнiнiң мамандықтарына және басқа ӘОО үшiн 1 оқу орнына 2 үмiткер;
3) азамат жастар - әскери академиялар (университеттер) және ұшқыштар мен штурмандарды даярлайтын жоғары әскери авиациялық оқу орындарының ұшқыштық-көтерiлу мамандықтары, сондай-ақ әуе-десант бейiнiнiң мамандықтарына үшiн 1 оқу орнына 5 үмiткер; басқа ӘОО үшiн 1 оқу орнына 3 үмiткер және әскери авиациялық-техникалық оқу орындары үшiн 1 оқу орнына 2 үмiткер есебiнен анықталады.
21. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi ӘОО-н тыңдаушылар және курсанттармен жасақтау жоспарының үзiндiсiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң қолбасшыларына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi және Қарулы Күштерi Бас штабы департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына кадрлық қызмет ұйымдары арқылы жеткiзедi, ал олар осының негiзiнде оқуға түсу жылының 1-наурызына дейiн офицерлер қатарынан iрiктеу есебiн жасайды.
22. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң кадрлық ұйымдары офицерлер қатарынан үмiткерлердi iрiктеу есебiн жасайды. Бұл есептердi тиiстi командирлер мен бастықтар бекiткеннен кейiн кадрлық ұйымдар оқуға түсу жылының 15 наурызына дейiн тiкелей Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери бөлiмдерiне, мекемелерiне, ӘОО-на, кәсiпорындары мен ұйымдарына жiбередi.
23. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Бас штабы және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң әскери бiлiм басқармасы әскери-оқу орындарын мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер және азамат жастар қатарының тыңдаушылары және курсанттарымен жасақтау жоспарынан үзiндiлердi оқуға түсу жылының 1 наурызына дейiн Қорғаныс министрлiгi мен Бас штаб департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына, әскери-оқу орындарының бастықтарына, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң және облыстық әскери комиссариаттардың қолбасшыларына жеткiзедi.
2) Кәсiптiк iрiктеудi ұйымдастыру
24. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi оқуға түсу жылының 15 ақпанына дейiн Қорғаныс министрлiгi мен Бас штаб департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшыларына, облыстық әскери комиссариаттарға, әскери оқу орындарына жастарға әскери-кәсiптiк бағдар беру мен осы жылғы ӘОО-на кадрларды iрiктеу жөнiндегi жұмыстардың нәтижелерi туралы және келесi жылдарға арналған мәселелер, ӘОО-на үмiткерлердi iрiктеу жөнiндегi iс-шаралардың жоспары мен үмiткерлердi iрiктеу есебi туралы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер Бас штабы бастығының директивасын жеткiзедi.

25. Военно-профессиональная ориентация военнослужащих и гражданской молодежи, а также профессиональный отбор кандидатов в вузы проводится в соответствии с инструкциями (приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам).
26. Начальник Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба, командующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, областные военные комиссары и начальники военно-учебных заведений с получением выписок из планов комплектования вузов организуют и проводят работу по профессиональному отбору кандидатов на учебу непосредственно в воинских частях и военных комиссариатах.
27. Основным содержанием этой работы являются:
1) согласование с командованием воинских частей и военными комиссариатами мероприятий по отбору и подготовке кандидатов к поступлению в вузы, доведение до них программ экзаменов, справочно-информационных материалов и пособий по профессиональному отбору, а также требований, предъявляемых к кандидатам на учебу в конкретных военно-учебных заведениях;
2) направление представителей военно-учебных заведений для проведения работы по предварительному профессиональному отбору, проводимому в воинских частях, военных комиссариатах, на предприятиях, в учреждениях, организациях, учебных заведениях;
3) обеспечение войск (сил) и военных комиссариатов наглядной агитацией, отражающей жизнь военно-учебных заведений, условия приема в вузы, характер и особенности службы офицерского состава в различных видах Вооруженных Сил Республики Казахстан.
28. Отбор кандидатов в военно-учебные заведения проводится военными комиссариатами в тесном контакте с местными представительными и исполнительными органами. Работа организуется на основании совместного комплексного плана подготовки молодежи к службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утверждаемого Акимом области (города, района).
29. Областные военные комиссариаты с получением документов и расчетов на отбор кандидатов в вузы из числа гражданской молодежи до 1 марта года поступления на учебу проводят следующую работу:
1) организуют работу по изучению моральных качеств и общественной активности кандидатов на учебу в военно-учебные заведения, проверке их состояния здоровья, оценке психофизических данных, физической подготовленности и общеобразовательной подготовки;
2) разрабатывают и доводят до районных (городских) военных комиссариатов расчеты и порядок отбора кандидатов на учебу в военно-учебные заведения.
30. Районные (городские) военные комиссариаты с получением расчетов на отбор кандидатов в военно-учебные заведения в десятидневный срок разрабатывают план мероприятий, которым предусматривается:

25. Әскери қызметшiлер мен азамат жастарға әскери-кәсiптiк бағдар беру, сонымен қатар ӘОО-на үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу нұсқаулықтарға (осы Ереженiң N 1 және N 2 қосымшасына) сәйкес жүзеге асырылады.
26. Бас штабтың Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментiнiң бастығы, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшылары, облыстық әскери комиссарлар және әскери-оқу орындарының бастықтары ӘОО-н жасақтау жоспарларынан үзiндiлердi алғаннан кейiн тiкелей әскери бөлiмдер мен әскери комиссариаттарда үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу бойынша жұмыстарды ұйымдастырып, жүргiзедi.
27. Бұл жұмыстың негiзгi мазмұны:
1) әскери бөлiмдер мен әскери комиссариаттар басшылығымен ӘОО-на түсу үшiн үмiткерлердi дайындау және iрiктеу iс-шараларына келiсiм жасау, оларға емтихан бағдарламаларын, кәсiптiк iрiктеу бойынша анықтамалық-ақпараттық материалдар мен оқу құралдарын, сонымен қатар нақты әскери оқу орындарына түсерде үміткерлерге қойылатын талаптарды жеткiзу;
2) әскери бөлiмдерде, әскери комиссариаттарда, кәсiпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда, оқу орындарында жүргізiлiп жатқан алдын ала iрiктеу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу үшiн әскери оқу орындарының өкiлдерiн жiберу;
3) әскери бөлiмдер (күштер) мен әскери комиссариаттарды әскери оқу орындарының өмiрi, ӘОО-на түсу шарттары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әр түрiндегi және әскер түрлерiндегi офицерлiк құрамның қызмет ерекшелiктерi мен сипатын бейнелейтiн көрнекi үгiт құралдарымен қамтамасыз ету.
28. Әскери оқу орындарына үмiткерлердi iрiктеудi әскери комиссариат жергiлiктi және атқарушы ұйымдармен тығыз байланыста жүргiзедi. Жұмыс облыс (қала, аудан) әкiмi бекiткен жастарды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде қызмет етуге дайындайтын комплекстiк жоспар негiзiнде ұйымдастырылады.
29. Облыстық әскери комиссариаттар азамат жастар қатарынан ӘОО-на түсу үшiн үмiткерлердi iріктеуге арналған құжаттар мен есептердi алғаннан кейiн оқуға түсу жылының 1 наурызына дейiн төмендегi жұмыстар жүргiзедi:
1) әскери-оқу орындарында оқуға үмiткерлердiң моральдық қасиеттерi мен қоғамдық-саяси белсендiлiгiн зерттеп бiлу, олардың денсаулықтарының жағдайын тексеру, психофизиялық деректерiн, дене даярлығы мен жалпы бiлiмдiлiк дайындықтарын бағалау бойынша жұмыстар ұйымдастырылады;
2) әскери-оқу орындарында оқуға үмiткерлердi iрiктеу есептерi мен тәртiбiн өңдейдi және оларды аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға жеткiзедi.
30. Аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар әскери-оқу орындарына үмiткерлердi iрiктеу есептерiн алғаннан кейiн он күндiк мерзiм iшiнде төмендегi мәселелердi қарастыратын iс-шаралар жоспарын жасайды:

1) проведение инструкторско-методического совещания с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки средних общеобразовательных школ, профессионально-технических училищ, техникумов, начальниками военно-учебных пунктов предприятий и учреждений с участием представителей военно-учебных заведений, местных органов власти и общественных организаций;
2) доведение до молодежи требований, предъявляемых к поступающим в военно-учебные заведения;
3) участие в работе по военно-профессиональной ориентации молодежи на предприятиях, учреждениях, организациях, учебных заведениях;
4) организация посещения молодежью военно-учебных заведений, воинских частей для ознакомления с условиями службы, жизнью и бытом военнослужащих;
5) организация военно-спортивных соревнований;
6) проведение предварительного профессионального отбора кандидатов на учебу в вузы.
31. Командующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан с получением указаний и расчетов на отбор кандидатов в вузы из числа военнослужащих срочной службы до 1 марта года поступления на учебу проводят следующую работу:
1) издают приказ, в котором подводят итоги работы по отбору кандидатов на учебу в вузы в прошедшем году, дают указания о его проведении в воинских частях в новом году;
2) организуют в подчиненных воинских частях работу по военно-профессиональной ориентации военнослужащих срочной службы и их всестороннюю подготовку к поступлению на учебу в вузы.
32. По получении выписок из планов комплектования вузов и указаний на отбор кандидатов на учебу в военно-учебные заведения в видах Вооруженных Сил Республики Казахстан для проведения предварительного профессионального отбора кандидатов из числа военнослужащих и определения степени их соответствия установленным требованиям, предъявляемым к поступающим в военно-учебные заведения, создаются комиссии по предварительному профессиональному отбору под председательством первых заместителей командующих. Указанные комиссии при необходимости могут создаваться в департаментах, главных управлениях, управлениях Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, родах войск.
33. В состав комиссии включаются соответствующие должностные лица Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, начальники родов войск (служб), представители штабов, воспитательных структур и кадровых органов, военно-учебных заведений, военных кафедр при высших учебных заведениях Республики Казахстан, а также специалисты по осуществлению профессионального отбора.

1) әскери-оқу орындары, жергiлiктi өкiмет ұйымдары және қоғамдық ұйымдар өкiмдерiнiң қатысуымен жалпы орта бiлiм беретiн мектептердiң, кәсiптiк-техникалық училищелердiң, техникумдардың алғашқы әскери дайындық пәндерiнiң оқытушыларына, кәсiпорындар мен мекемелердiң, әскери-оқу пункттерiнiң бастықтарына нұсқау-әдiстемелiк жиналыстар жүргiзу;
2) жастарды әскери-оқу орындарына түсушiлерге қойылатын талаптармен таныстыру;
3) кәсiпорындардағы, мекемелердегi, ұйымдардағы, оқу орындарындағы жастарға әскери-кәсiптiк бағдар беру жұмыстарына қатысу;
4) әскери қызметшiлердiң қызмет жағдайларымен, өмiрiмен, тұрмысымен танысу үшiн жастардың әскери-оқу орындарына, әскери бөлiмдерге баруын ұйымдастыру;
5) әскери-спорт жарыстарын ұйымдастыру;
6) әскери-оқу орнында оқуға үмiткерлердi алдын ала кәсiптiк іріктеудi жүргiзу.
31. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшылары мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер қатарынан әскери-оқу орнына үмiткерлердi iрiктеу жөнiндегi сiлтемелер мен есептерiн алғаннан кейiн оқуға түсу жылының 1 наурызына дейiн төмендегi жұмыстарды жүргiзедi:
1) әскери-оқу орнында оқуға үмiткерлердi iрiктеу бойынша өткен жылы жүргiзiлген жұмыстардың қорытындысын шығарып, келесi жылы оларды әскери бөлiмдерде өткiзу жөнiндегi нұсқаулар беретiн бұйрық шығарады;
2) өзiнiң қарамағындағы әскери бөлiмдерде мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерге әскери-кәсiптiк бағдар беру жөнiндегi жұмыстарды және олардың әскери-оқу орындарына оқуға түсуiне жан-жақты дайындығын ұйымдастырады.
32. Әскери-оқу орындарын жасақтау жоспарларынан үзiндi және әскери бөлiмдерде әскери-оқу орындарына түсу үшiн үмiткерлердi iрiктеуге нұсқаулар алынғаннан кейiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрлерiнде әскери қызметшiлер қатарынан үмiткерлердi алдын ала кәсiптiк iрiктеуден өткiзу және олардың әскери-оқу орнына түсушiлерге қойылатын талаптарына сәйкес келу дәрежесiн анықтау үшiн орынбасарлардың төрағалық етуiмен алдын ала кәсiптiк iрiктеу жөнiнде комиссия құрылады. Аталған комиссиялар, керек болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және Бас штабының департаменттерiнде, бас басқармалары мен басқармаларында құрыла алады.
33. Комиссия құрамына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігiнiң және Қарулы Күштер Бас штабының тиiстi лауазымды адамдары, әскер (қызмет) түрлерiнiң бастықтары, штабтар, әскери-оқу орындарының тәрбиелiк құрылымдары мен кадрлық ұйымдарының, әскери-оқу орындарының, Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедралардың өкiлдерi, сонымен қатар кәсіптік iрiктеудi жүргiзу мамандары кiреді.

34. При наличии кандидатов для поступления на военно-юридический факультет военно-учебных заведений в состав комиссии могут включаться представители военной прокуратуры и военного суда.
35. Представители военно-учебных заведений командируются к местам работы комиссий по предварительному профессиональному отбору в соответствии с расчетами, утверждаемыми начальником Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
36. Кандидаты из числа офицеров, отбираемых в воинских частях, подчиненных непосредственно начальникам департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, при которых не создаются комиссии по профессиональному отбору кандидатов, рассматриваются Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан. Кандидаты, отбираемые в воинских частях, подчиненных непосредственно командующим видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, по их указаниям рассматриваются комиссиями по предварительному профессиональному отбору соответствующего вида Вооруженных Сил Республики Казахстан.
37. На основании результатов предварительного профессионального отбора выносится решение о направлении (отказе в направлении с указанием причин) кандидатов на учебу в военно-учебное заведение.
38. Результаты работы комиссии по отбору оформляются протоколами по формам 1 и 2 (приложение 3 к настоящим Правилам). Протоколы заседаний комиссий утверждаются соответствующими командующими, командирами и начальниками.
39. На кандидатов, отобранных для поступления на учебу, оформляются именные списки по форме 3 и карты профессионального отбора по формам 4 и 5 (приложение 3 к настоящим Правилам).
40. Штабы и кадровые органы видов Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также областные военные комиссариаты с марта по май включительно к 10 числу каждого месяца представляют данные о ходе отбора кандидатов на учебу в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств в Департамент кадров и военного образования Министерства обороны и Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (приложение 4 к настоящим Правилам).
3) Порядок проведения профессионального отбора кандидатов
из числа офицеров на учебу в военно-учебные заведения
41. Офицеры, желающие поступить в военно-учебные заведения до 1 февраля года поступления подают рапорты по команде на имя командира войсковой части. В рапорте указываются: воинское звание, фамилия, имя и отчество, занимаемая должность, год и месяц рождения, общее и военное образование, а также наименование военно-учебного заведения (факультета, специальности), в которое желает поступить офицер (с указанием формы обучения). К рапорту прилагаются: копии документа об образовании, служебные характеристики, 3 заверенные фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см).
Подлинный документ об образовании представляется в приемные комиссии вузов по прибытии.

34. Әскери университеттiң әскери-заң факультетiне түсуге үмiткерлер болған жағдайда комиссия құрамына әскери прокуратура мен сот өкiлдерi енгiзiледi.
35. Әскери-оқу орындарының өкiлдерi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығы бекiткен есептерге сәйкес алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссиялары жұмыс iстейтiн жерлерге iс-сапарларға жiберiледi.
36. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi мен Қарулы Күштер Бас штабы департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына тiкелей бағынатын, үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу комиссиялары құрылмайтын әскери бөлiмдерден таңдап алынатын офицерлер қатарының үмiткерлерi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнде қаралады. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Түрлерiнiң қолбасшыларына тiкелей бағынатын әскери бөлiмдерден таңдап алынатын үмiткерлер олардың нұсқаулары бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң сәйкес түрiнiң алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссияларында қаралады.
37. Алдын ала кәсiптiк iрiктеу нәтижелерiнiң негiзiнде үмiткерлердi әскери-оқу орындарына оқуға жiберу (жiбермеу себептерiн көрсетiп) туралы шешiм қабылданады.
38. Ірiктеу комиссиясы жұмыстарының нәтижелерi 1 және 2 нысандар (осы Ереженiң N 3 қосымшасы) бойынша хаттамамен рәсiмделедi. Комиссия мәжiлiстерiнiң хаттамаларын тиiстi қолбасшылар, командирлер және бастықтар бекiтедi.
39. Оқуға түсуге таңдап алынған үмiткерлерге 3 нысан бойынша аты-жөн тiзiмдерi мен 4 және 5 нысандар бойынша (осы Ереженiң N 3 қосымшасы) кәсiптiк iрiктеу парақшалары рәсiмделедi.
40. Штабтар мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң кадрлық ұйымдары, сонымен қатар облыстық әскери комиссариаттар наурыз айынан бастап мамыр айына дейiн (қоса есептегенде) әр айдың 10-на Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына үмiткерлердi iрiктеу барысы туралы деректердi Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiне және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментiне (осы Ереженiң N 4 қосымшасы) хабарлап отырады.
3) Офицерлер қатарынан әскери оқу орындарына
түсу үшiн үмiткерлердi кәсiптiк iріктеу тәртiптерi
41. Әскери-оқу орындарына оқуға түскiсi келетiн офицерлер түсу жылының 1 ақпанына дейiн команда бойынша әскери бөлiм командирiнiң атына баяндама жазады. Баяндамада: әскери атағы, аты-жөнi, қызметi, туған күнi, айы, жылы, жалпы және әскери бiлiмi және офицер оқуға түскiсi келетiн әскери-оқу орнының (факультеттiң, мамандығының) атауы көрсетiледi. Баяндамаға бiлiмi туралы құжаттың көшiрмесi, қызмет орнынан алынған мiнездемесi, расталған 3 фотокарточкасы (бас киiмсiз, мөлшерi 4,5х6) тiркеледi.
Бiлiмi туралы құжаттың түпнұсқасы әскери-оқу орнының қабылдау комиссиясына келген кезде тапсырылады.

42. Командиры воинских частей по получении рапортов офицеров с учетом мнения постоянно действующих аттестационных комиссий после проведения первичного медицинского освидетельствования офицеров, подавших рапорта, и членов их семей принимают решение о направлении офицеров на комиссию для предварительного профессионального отбора.
При необходимости одновременно направляется материал для оформления допуска к работе на режимных объектах, если офицер не имел его по занимаемой должности. Офицерам, не отвечающим условиям приема в вузы, отказывается в представлении к дальнейшему рассмотрению в качестве кандидатов на учебу.
Отказ в представлении к дальнейшему рассмотрению в качестве кандидата на учебу объявляется офицеру в ходе личной беседы с указанием причин отказа.
43. Командиры соединений рассматривают документы на представленных кандидатов и принимают решение о представлении (об отказе в представлении) для дальнейшего рассмотрения в качестве кандидата на учебу.
44. Личные дела офицеров, представляемых командирами соединений для дальнейшего рассмотрения в качестве кандидатов на учебу, служебные карточки вместе с картой медицинского освидетельствования и справкой военно-врачебной комиссии об отсутствии противопоказаний к проживанию членов семьи военнослужащего в любых местностях и документами, перечисленными в ст. 41 настоящих Правил, начальники кадровых органов соединений представляют по команде через кадровые органы в комиссии по предварительному профессиональному отбору видов Вооруженных Сил Республики Казахстан до 1 апреля года поступления на учебу.
45. До 1 мая года поступления в видах Вооруженных Сил Республики Казахстан проводится десятидневный сбор офицеров, в ходе которого осуществляется предварительный профессиональный отбор комиссиями видов Вооруженных Сил Республики Казахстан с участием соответствующих специалистов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан. Зачисление кандидатами на учебу производится из расчета 3 человека на 2 учебных места на основе результатов собеседования по общей тактике (тактике вида Вооруженных Сил Республики Казахстан, рода войск), устройству, боевым возможностям и эксплуатации основного вооружения и военной техники вида Вооруженных Сил Республики Казахстан (рода войск), общевоинским уставам, проверки физической и строевой подготовки.
Результаты предварительного профессионального отбора оформляются в протоколе по форме 6 (приложение 3 к настоящим Правилам).
Кандидаты, поступающие на командные факультеты военных академий (университетов) утверждаются Военными советами видов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Решения о зачислении кандидатами для поступления в военно-учебные заведения или об отказе в поступлении на учебу доводятся до каждого офицера не позднее 15 мая года поступления на учебу на общих собраниях офицеров воинской части.

42. Әскери бөлiмдер командирлерi офицерлердiң баяндамаларын алғаннан кейiн баяндама берген офицерлер алғашқы медициналық куәландырудан өткеннен кейiнгi ұдайы әрекет етушi аттестациялық комиссиялардың пiкiрiн ескере отырып, алдын ала кәсiптiк iрiктеу үшiн оларды комиссияға жiберу туралы шешiм қабылдайды.
Егер офицердiң қазiргi қызметiмен күн тәртiбi сақталған объектiлерде жұмыс iстеуге рұқсаты болмаса, онда, қажет болған жағдайда, сол рұқсат алу үшiн материал дайындалады. Әскери-оқу орнына қабылдау шарттарына сай келмейтiн офицерлерге оқуға үмiткер есебiнде әрi қарай қарастыруға қарсылық бiлдiрiледi.
Офицердi оқуға үмiткер есебiнде әрi қарай қарастыруға қарсылық жеке әңгiмелесу барысында себептерiн көрсету арқылы жасалады.
43. Құрамалар командирлерi тәрбие құрылымдарымен бiрлесiп ұсынылған үмiткерлердiң құжаттарын қарайды оларды оқуға үмiткер есебiнде әрi қарай қарастыруға ұсыныс туралы шешiм қабылдайды.
44. Оқуға үмiткер есебiнде әрi қарай қарастыруға құрамалардың командирлерiне ұсынылған офицерлердiң жеке iстерi, қызметтiк карточкалары, медициналық куәландыру карточкасы, әскери қызметшiлердiң жанұясы мүшелерiнiң кез келген жерлерде өмiр сүруiне қарсылық бiлдiрмеуi туралы әскери-дәрiгерлiк комиссиясының анықтамасы және осы Ереженiң 41-бабында көрсетiлген құжаттарды құрамалардың, кадрлық ұйымдардың бастықтары команда бойынша кадрлық ұйымдар арқылы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссияларына оқуға түсу жылының 1 сәуiрiне дейiн ұсынады.
45. Оқуға түсу жылының 1 мамырына дейiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрлерiнде офицерлердiң он күндiк жиыны өткiзiледi. Оның барысында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерi тиiстi мамандарының қатысуымен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң комиссияларымен өткiзiлетiн алдын ала кәсiптiк iрiктеу жүзеге асырылады. Оқуға үмiткер ретiнде қабылдау жалпы тактика (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң, әскер тектерiнiң тактикасы), құрылым, жауынгерлiк мүмкiндiктер мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң негiзгi қару-жарағы мен әскери техникасын пайдалану, жалпы әскери жарғылар, дене және саптық даярлықты тексеру бойынша әңгiме жүргiзу нәтижелерi негiзiнде 2 оқу орнына 3 адам есебiнен жүзеге асырылады.
Алдын ала кәсiптiк iрiктеудiң нәтижелерi 6 нысан (осы Ереженiң N 3 қосымшасы) бойынша рәсiмделедi.
Әскери университеттердiң (академиялардың) командалық факультеттерiне түсушi үмiткерлердi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң Әскери кеңесi бекiтедi.
Әскери-оқу орнына оқуға үмiткерлердi есепке алу немесе оқуға түсуге қарсылық бiлдiру туралы шешiмдер әрбiр офицерге оқуға түсу жылының 15 мамырына дейiн әскери бөлiм офицерлерiнiң жалпы жиналысында хабарланады.

46. На кандидатов из числа офицеров документы, перечисленные в ст. 44, и справки о допуске к работе на режимных объектах, где это требуется, а также выписки из протокола заседания комиссии по предварительному профессиональному отбору высылаются кадровыми органами в Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан к 1 июня года поступления на учебу.
4) Порядок проведения профессионального отбора кандидатов из числа
военнослужащих срочной службы на учебу в военно-учебные заведения
47. Командиры воинских частей с получением расчетов на отбор кандидатов из числа военнослужащих срочной службы в пятидневный срок издают приказ об организации и проведении профессионального отбора с приложением к нему плана мероприятий (приложение N 5 к настоящим Правилам). Приказом устанавливается порядок работы по военно-профессиональной ориентации и отбору кандидатов в подразделениях.
Планом мероприятий предусматриваются:
1) организация работы по военно-профессиональной ориентации, создание учебно-консультационных пунктов при клубах воинских частей, Домах офицеров; рекомендации по оформлению этих пунктов наглядной агитацией, отражающей жизнь военно-учебных заведений, условия приема, характер и особенности службы офицерского состава в различных видах Вооруженных Сил и родах войск;
2) порядок и сроки проведения медицинского освидетельствования, оформления личных дел и представление их на рассмотрение по команде;
3) демонстрация кинофильмов о воинской службе офицерского состава Вооруженных Сил;
4) организация встреч с ветеранами Великой Отечественной войны и Вооруженных Сил, представителями вузов, а также другие мероприятия, направленные на подготовку военнослужащих срочной службы к поступлению на учебу в военно-учебные заведения;
5) проведение индивидуальных бесед с военнослужащими срочной службы об офицерской профессии.
48. Военнослужащие срочной службы, желающие поступать в военно-учебные заведения, до 1 марта года поступления на учебу подают рапорты по команде. В рапорте указываются воинское звание, фамилия, имя, отчество, занимаемая должность, год и месяц рождения, образование, наименование военно-учебного заведения (факультета), в которое желает поступить военнослужащий. К рапорту прилагаются: копия документа (аттестата, свидетельства, удостоверения, диплома) о среднем образовании, три заверенные фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см), автобиография, характеристики (приложение 6 к настоящим Правилам), служебная карточка. Подлинный документ об образовании и военный билет предъявляются военнослужащим по прибытии в военно-учебное заведение.

46. Офицер қатарындағы үмiткерлердiң 44 бапта атап көрсетiлген құжаттарын және күн тәртiбi сақталған объектiлерде жұмыс iстеуге рұқсат беру анықтамасын (қажет болған жерлерде), сондай-ақ алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссиясы мәжiлiсiнiң хаттамасынан үзiндiнi кадрлық ұйымдар оқуға түсу жылының 1 маусымына дейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiне жiбередi.
4) Әскери-оқу орнына мерзiмдi қызметтегi әскери
қызметшiлер қатарынан үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу тәртiбi
47. Әскери бөлiмдер командирлерi мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер қатарындағы үмiткерлердi iрiктеу есептерiн алғаннан кейiн 5 күндiк мерзiм iшiнде кәсiптiк iрiктеудi ұйымдастыру және жүзеге асыру туралы бұйрық шығарып, оған iс-шаралар жоспарын тiркейдi. Бұйрықта бөлiмшелерде үмiткерлердi iрiктеу және әскери-кәсiптiк бағдар беру жұмыстарының тәртiбi көрсетiледi.
Iс-шаралар жоспарында:
1) әскери-кәсiптiк бағдар беру жұмыстарын ұйымдастыру, әскери бөлiмдердiң клубтарында, Офицерлер үйiнде оқу-кеңес беру пункттерiн құру, сол пункттерде әскери-оқу орындарының өмiрiн, қабылдау шарттарын, офицерлiк құрамының Қарулы Күштерiнiң әр түрiндегi және әскер түрлерiндегi қызметiнiң ерекшелiктерi мен сипатын көрсететiн үгiт-насихат көрнекілiк құралдарын жасауға ұсыныстар;
2) медициналық куәландыру жүргiзу, жеке iстердi дайындау және оларды әмiр бойынша қарауға тапсыру тәртiбi мен мерзiмдерi;
3) Қарулы Күштерi құрамындағы офицерлердiң жауынгерлiк қызметi туралы кинофильмдер көрсету;
4) Ұлы Отан соғысының және Қарулы Күштердiң ардагерлерiмен, ӘОО-ның өкiлдерiмен кездесулер, сонымен қатар мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердi ӘОО-на оқуға түсуге дайындайтын басқа мерекелер ұйымдастыру;
5) офицер мамандығы туралы мерзiмдi қызметтегi әскери қызметкерлер арасында жеке әңгiмелер өткiзу қарастырылады.
48. ӘОО-на түсемдеушi мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер оқуға түсу жылының 1 наурызына дейiн команда бойынша әскери бөлiм командирiнiң атына баяндама жазады. Баяндамада әскери атағы, аты-жөнi, атқаратын қызметi, туған жылы, айы, күнi, бiлiмi, әскери қызметшi оқуға түскiсi келетiн әскери-оқу орнының (факультеттiң) атауы көрсетiледi. Баяндамаға орта бiлiмi туралы құжаттың (аттестаттың, куәлiктiң, дипломның) көшiрмесi, үш расталған фотокарточкасы (бас киiмсiз, мөлшерi 4,5х6 см), өмiрбаяны, мiнездемелерi (осы Ереженiң N 6 қосымшасы), қызметтiк карточкасы тiркеледi. Бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасы әскери қызметшi ӘОО-на келгенде тапсырылады.

49. Командиры подразделений организуют тщательное изучение военнослужащих, изъявивших желание поступать в вузы. Кандидаты, отвечающие условиям приема, обсуждаются на общем собрании военнослужащих срочной службы подразделения, где открытым голосованием принимается решение о рекомендации их для дальнейшего рассмотрения. После этого их направляют на первичное медицинское освидетельствование в военно-врачебную комиссию для определения годности к обучению в избранном военно-учебном заведении.
50. О ходе отбора военнослужащих срочной службы и их подготовке к поступлению в военно-учебные заведения командиры воинских частей и соединений регулярно заслушивают подчиненных командиров и начальников.
51. На военнослужащих срочной службы, достойных направления для поступления на учебу в вузы и признанных годными к обучению в избранных военно-учебных заведениях, оформляются соответствующие медицинские документы по форме, установленной приказом Министра обороны Республики Казахстан 1995 года N 61.
52. Документы на кандидатов из числа военнослужащих срочной службы, перечисленных в ст. 48 настоящих Правил, командиры воинских частей направляют в штабы соединений до 15 апреля года поступления в вуз.
53. Решение о направлении военнослужащих срочной службы для рассмотрения комиссиями по предварительному профессиональному отбору соединений или об отказе в направлении на учебу принимается командирами воинских частей.
54. Именные списки военнослужащих срочной службы, отобранных комиссиями соединений в качестве кандидатов для поступления на учебу, рассматриваются и утверждаются командирами соединений и вместе с документами, указанными в ст. 48 настоящих Правил (оформленные учебные дела), до 1 июня года поступления на учебу высылаются в соответствующие военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан, а поступающих в вузы других государств в установленные сроки - в Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
55. Военнослужащие срочной службы для прохождения профессионального отбора и сдачи вступительных экзаменов откомандировываются в установленные сроки в военно-учебные заведения непосредственно из мест проведения предварительного профессионального отбора.
56. Военнослужащие, не прошедшие предварительный профессиональный отбор, направляются в свои воинские части.
5) Порядок проведения профессионального отбора кандидатов из числа
гражданской молодежи на учебу в военно-учебные заведения
57. Лица из числа гражданской молодежи, желающие поступить в военно-учебные заведения, подают заявления в районный (городской) военный комиссариат по месту жительства до 1 апреля года поступления. В заявлении указываются: фамилия, имя и отчество, год и месяц рождения, адрес места жительства, наименование военно-учебного заведения (факультета), в которое желает поступить (независимо от наличия вуза, специальности в разнарядке на отбор кандидатов для данного военного комиссариата).

49. Бөлiмшелердiң командирлерi ӘОО-на түсемдеушi әскери қызметшiлердi мұқият зерделеудi ұйымдастырады. Қабылдау шарттарына сай келетiн үмiткерлер ашық дауыс беру арқылы әрi қарай қарастыруға ұсыну туралы шешiм қабылданатын мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң жалпы жиналысында талқыланады. Содан кейiн таңдаған ӘОО-нда оқуға жарамдылығын анықтау үшiн әскери дәрiгерлiк комиссияға алғашқы медициналық куәландырудан өтуге жiберiледi.
50. Әскери бөлiмдер мен құрамалар командирлерi мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердi iрiктеу және олардың ӘОО-на түсу дайындығының барысы туралы қарамағындағы командирлер мен бастықтардың пiкiрiн үнемi тыңдайды.
51. ӘОО-на оқуға түсуге жiберуге лайық және өзi таңдаған ӘОО-нда оқуға жарамды деп танылған мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерге бекiтiлген форма бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1995 жылғы N 61 бұйрығына сәйкес медициналық құжаттар рәсiмделедi.
52. Осы Ереженiң N 48 бабында көрсетiлген мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер қатарындағы үмiткерлердiң құжаттарын әскери бөлiмшелердiң командирлерi оқуға түсу жылының 15 сәуiрiне дейiн құрамалар штабтарына жiбередi.
53. Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердi құрамалардың алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссияларының қарауына жiберу немесе оқуға жiберуге қарсылық бiлдiру туралы шешiмдi әскери бөлiмдердiң командирлерi қабылдайды.
54. Құрамалардың комиссиялары ӘОО-на оқуға түсуге үмiткерлер ретiнде iрiктеп алған мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң атаулы тiзiмдерiн құрамалар командирлерi қарап бекiтедi және осы Ереженiң 48-бабында көрсетiлген құжаттармен (рәсiмделген жеке iстерiмен) бiрге оқуға түсу жылының 1 маусымына дейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң тиiстi әскери-оқу орындарына, ал басқа мемлекеттердiң ӘОО-на түсушiлердiң тiзiмi белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiне жiберiледi.
55. Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер кәсiптiк iрiктеуден өту үшiн және түсу емтихандарын тапсыру үшiн белгiленген уақытта алдын ала кәсіптiк iрiктеуден өткен жерiнен тiкелей оқу орнына жiберiледi.
56. Алдын ала кәсiптiк iрiктеуден өтпеген әскери қызметшiлер өздерiнiң әскери бөлiмдерiне жiберiледi.
5) Әскери-оқу орындарына азамат жастар
қатарынан үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу тәртiбi
57. ӘОО-на түсем деушi азамат жастар қатарының тұлғалары түсу жылының 1 сәуiрiне дейiн жергiлiктi аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға өтiнiш бередi. Өтiнiште аты-жөнi, туған жылы, айы, күнi, мекен-жайы, оқуға түскiсi келетiн (аталған әскери комиссариат үшiн үмiткерлердi iрiктеу есептерiнде ӘОО-ның болу-болмауына қарамастан) ӘОО-ның (факультетiнiң) атауы көрсетiледi.

К заявлению прилагаются: автобиография, характеристика с места работы или учебы (приложение 7 к настоящим Правилам), копия документа о среднем образовании (учащиеся средних школ представляют справку о текущей успеваемости), 3 фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см).
Удостоверение личности, военный билет или приписное свидетельство и подлинный документ о среднем образовании предъявляются кандидатом в приемную комиссию военно-учебного заведения по прибытии.
В случае, когда заявления о принятии на учебу подаются непосредственно в военно-учебные заведения, начальники вузов направляют в военные комиссариаты по месту жительства лиц, изъявивших желание поступать в военно-учебные заведения, свое заключение об оформлении их в качестве кандидатов на учебу.
58. Предварительный профессиональный отбор кандидатов в вузы из числа гражданской молодежи проводится районными (городскими) призывными комиссиями до 1 мая года поступления на учебу.
59. Лица из числа гражданской молодежи, достигшие призывного возраста и изъявившие желание поступать в военно-учебные заведения, районными (городскими) призывными комиссиями рассматриваются как кандидаты для поступления в вузы, независимо от наличия разнарядки в военном комиссариате.
60. На основании всестороннего изучения кандидатов районными (городскими) призывными комиссиями принимается решение об оформлении документов на учебу в вузы или об отказе в оформлении документов. На кандидатов, прошедших предварительный профессиональный отбор и признанных военно-врачебными комиссиями при первичном медицинском освидетельствовании годными к обучению в избранных военно-учебных заведениях, оформляются соответствующие медицинские документы по установленной форме.
Все кандидаты, поступающие в военно-учебные заведения, перед направлением в вузы проходят повторное медицинское освидетельствование военно-врачебными (врачебно-летными) комиссиями областных военных комиссариатов.
61. Документы на кандидатов, перечисленные в ст.ст. 57, 60 настоящих Правил, справки о допуске к работе на режимных объектах, где это необходимо, районные (городские) военные комиссариаты представляют до 15 мая года поступления на учебу в областные военные комиссариаты.
62. Решение областных военных комиссариатов оформляется протоколом и в десятидневный срок объявляется кандидатам.
О результатах проведенной работы областные военные комиссариаты докладывают начальникам Департамента кадров и военного образования Министерства обороны и Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, а документы на отобранных кандидатов направляют к 1 июня года поступления на учебу в соответствующие военно-учебные заведения, а поступающих в вузы других государств в установленные сроки - в Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан в установленные сроки.

Өтiнiшке өмiрбаян, жұмыс немесе оқу орнынан мiнездеме (осы Ереженiң N 7 қосымшасы), орта бiлiмi туралы құжаттың көшiрмесi (орта мектеп оқушылары үлгерiмi жайлы анықтама), 3 фотокарточкасы (бас киiмсiз, мөлшерi 4,5х6 см) тiркеледi.
Төлқұжатын, әскери билетiн немесе тiзiмге тiркелгенi туралы куәлiгiн және орта бiлiмi туралы құжаттың түпнұсқасын үмiткер келгеннен кейiн қабылдау комиссиясына өзi тапсырады.
Егер оқуға қабылдау туралы өтiнiш тiкелей ӘОО-на тапсырылған болса, онда ӘОО-ның бастықтары жергiлiктi әскери комиссариаттарға ӘОО-на түскiсi келетiн тұлғаларды және оларды оқуға үмiткерлер есебiнде дайындау туралы өзiнiң қорытындысын жiбередi.
58. ӘОО-на азамат жастар қатарынан үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеудi аудандық (қалалық) шақыру комиссиялары оқуға түсу жылының 1 мамырына дейiн жүргiзедi.
59. Әскерге шақыру жасына жеткен және ӘОО-на түсем деушi азамат жастар әскери комиссариатта тiркеуде болу-болмауына қарамастан ӘОО-нда оқуға үмiткер ретiнде аудандық (қалалық) шақыру комиссияларынан тексеруден өтедi.
60. Yмiткерлердi аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының жан-жақты тексеруiнiң негiзiнде ӘОО-на түсу үшiн құжаттарды рәсiмдеу немесе құжаттарды рәсiмдеуге қарсылық бiлдiру туралы шешiм қабылданады.
ӘОО-на оқуға жiберуге лайық және алғашқы медициналық куәландыру кезiнде таңдаған әскери-оқу орындарында оқуға жарамды деп танылған үмiткерлерге бекiтiлген нысан бойынша тиiстi медициналық құжаттар рәсiмделедi.
Әскери-оқу орындарына түсушi барлық үмiткерлер ӘОО-на жiберу алдында қайтадан облыстық әскери комиссариаттардың дәрiгерлiк (дәрiгерлiк-ұшқыштық) комиссияларында медициналық куәландырудан өтедi.
61. Үмiткерлердiң осы Ереженiң 57, 60 баптарында көрсетiлген құжаттарын, қажет болған жерде, күн тәртiбi сақталған объектiлерде жұмыс iстеуге рұқсат беру туралы анықтамаларын аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар оқуға түсу жылының 15 мамырына дейiн облыстық әскери комиссариаттарға жiберуi керек.
62. Облыстық әскери комиссариаттардың шешiмдерi хаттамамен рәсiмделедi де он күндiк мерзiм iшiнде үмiткерлерге хабарланады.
Жүргiзiлген жұмыстың нәтижесi туралы облыстық әскери комиссариаттар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығына және Қарулы Күштер Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментiнiң бастығына баяндайды, ал iрiктелген үмiткерлердiң құжаттары оқуға түсу жылының 1 маусымына дейiн тиiстi әскери-оқу орындарына, ал басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiне жiбередi.

63. Приемные комиссии военно-учебных заведений и назначенные приемные комиссии в вузы других государств рассматривают поступившие документы на кандидатов и, если они отвечают требованиям настоящих Правил, принимают решение о допуске их к профессиональному отбору. Решение оформляется протоколом.
О времени и месте прибытия кандидатов для прохождения профессионального отбора в вузы Министерства обороны Республики Казахстан начальники военно-учебных заведений сообщают кандидатам до 25 июня года поступления на учебу через военные комиссариаты, а в вузы других государств - начальник Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан - до 25 июля.
6) Порядок отбора кандидатов для сдачи экзаменов экстерном
64. Экстернат при вузах Министерства обороны Республики Казахстан имеет целью обеспечить возможность получения военнослужащими среднего военно-специального образования без отрыва от службы.
65. К сдаче экзаменов экстерном допускаются военнослужащие, не имеющие среднего военно-специального образования, положительно аттестованные по службе, годные по состоянию здоровья к военной службе в соответствующем роде войск:
1) офицеры с гражданским высшим или средним специальным образованием, не прошедшие военную подготовку на военных кафедрах гражданских учебных заведений;
2) прапорщики и мичманы, военнослужащие, проходящие службу по контракту с гражданским высшим или средним специальным образованием, прослужившие на должностях прапорщиков, мичманов или офицерских должностях не менее двух лет;
3) прапорщики и мичманы, военнослужащие, проходящие службу по контракту с общим средним образованием, прослужившие на должностях прапорщиков и мичманов не менее 5 лет, по специальностям, соответствующих занимаемым должностям.
66. Офицеры, прапорщики и мичманы, изъявившие желание сдать экзамен за среднее военно-учебное заведение экстерном, подают рапорт по команде до 1 октября года, предшествующего году сдачи экзаменов. В рапорте указываются: число, месяц и год рождения, образование, а также по какой специальности они желают сдать экзамены экстерном.
К рапорту прилагаются: копия документа (аттестата, свидетельства, удостоверения, диплома) о среднем образовании, служебная характеристика, академическая справка (для лиц, обучающихся в заочных и вечерних гражданских высших и средних специальных учебных заведениях), две заверенные фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см).
67. Командиры воинских частей по получении рапортов военнослужащих, изъявивших желание сдать экзамены экстерном, обязаны побеседовать с каждым из них и в отношении тех, кто соответствует предъявляемым требованиям, принять решение о допуске к сдаче экзаменов экстерном по соответствующей специальности.
В соответствии с решением командиров воинских частей карты медицинского освидетельствования, документы, перечисленные в ст. 66 настоящих Правил, личные дела, служебные карточки и справки о допуске к работам на режимных объектах, где это требуется к 15 октября года, предшествующего году сдачи экзаменов экстерном, представляются по команде в кадровые органы объединений, соединений, родов войск или в Департамент кадров и военного образования Министерства обороны.
Подлинные документы об образовании предъявляются по прибытии в вуз.

63. Әскери-оқу орындарының қабылдау комиссиялары және басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындары үшiн тағайындалған қабылдау комиссиялары үмiткерлерге келiп түскен құжаттарды қарайды да, егер олар осы Ереженiң талаптарына сай болса, оларды кәсiптiк iрiктеуге жiберу туралы шешiм қабылдайды. Шешiм хаттамамен рәсiмделедi.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери-оқу орындарына кәсiптiк iрiктеуден өту үшiн үмiткерлердiң келетiн уақыты мен орны туралы әскери-оқу орындарының бастықтары үмiткерлерге әскери комиссариаттар арқылы оқуға түсу жылының 25 маусымына дейiн, ал басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына түсушiлерге Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығы 25 шiлдеге дейiн хабарлайды.
6) Экстернмен емтихан тапсыру
үшiн үмiткерлердi iрiктеу тәртiбi
64. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери-оқу орындары жанындағы экстернаттың мақсаты әскери қызметшiлердiң қызметтен қол үзбей орта әскери-кәсiптiк бiлiм алуын қамтамасыз ету.
65. Экстернмен емтихан тапсыруға орта әскери-кәсiптiк бiлiмi жоқ, қызметте өзiн жақсы жағынан көрсете бiлген, денсаулық жағдайы сәйкес әскер түрiндегi қызметке жарамды әскери қызметшiлер жiберiледi:
1) азаматтық оқу орындарының әскери кафедраларында әскери дайындықтан өтпеген, азаматтық жоғары немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар офицерлер;
2) келiсiм-шарт бойынша қызмет етiп жүрген, азаматтық немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар, прапорщиктер, мичмандар немесе офицерлер қызметтерiнде 2 жылдан кем емес қызмет еткен прапорщиктер, мичмандар, әскери қызметшiлер;
3) келiсiм-шарт бойынша қызмет етiп жүрген, орта кәсiптiк бiлiмi бар, прапорщиктер мен мичмандар мамандықтары бойынша 5 жылдан кем емес қызмет еткен прапорщиктер, мичмандар, әскери қызметшiлер.
66. Орта ӘОО-на түсуге экстернмен емтихан тапсырғысы келген офицерлер, прапорщиктер, мичмандар команда бойынша әскери бөлiм командирiнiң, мекеме, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi ұйым бастығының (әрi қарай әскери бөлiм командирі) атына емтихан тапсырар жылдың алдындағы жылдың 1 қазанына дейiн баяндама жазады. Баяндамада туған жылы, айы, күнi, бiлiмi, сонымен қатар, экстернмен қандай мамандық бойынша емтихан тапсырғысы келетiндiгi көрсетiледi.
Баяндамаға орта бiлiмi туралы құжаттың (аттестат, куәлiк, диплом) көшiрмесi, қызмет орнынан мiнездеме академиялық анықтама (азаматтық жоғары және орта оқу орындарында сырттай немесе кешке оқитын тұлғалар үшiн), екi расталған фотосурет (бас киiмсiз, мөлшерi 4,5х6 см) тiркеледi.
67. Әскери бөлiмдердiң командирлерi экстернмен емтихан тапсырғысы келген әскери қызметшiлердiң баяндамаларын алғаннан кейiн олардың әрқайсысын зерттеп бiлуге мiндеттi және қойылған талаптарға сай келетiндерiне қатысты сәйкес мамандықтар бойынша экстернмен емтихан тапсыруға рұқсат беру туралы шешiм қабылдауға мiндеттi.
Әскери бөлiм командирлерiнiң шешiмдерiне сәйкес медициналық куәландыру парақшалары, осы Ереженiң 64-бабында көрсетiлген құжаттар, жеке iстер, қызмет парақшасы және, қажет болған жағдайда, күн тәртiбi шектелген объектiлерде жұмыс iстеуге рұқсаты туралы анықтама оқуға түсер алдындағы жылдың 15 қазанына дейiн команда бойынша бiрлестiктердiң, құрамалардың, әскер түрлерiнiң кадрлар бөлiмдерiне және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiне ұсынылады.
Орта бiлiмi туралы құжаттардың түпнұсқалары әскери-оқу орындарына келгенде тапсырылады.

68. Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан до 30 ноября года, предшествующего году сдачи экзаменов экстерном, обобщает полученные документы, составляет списки военнослужащих, отобранных для сдачи экзаменов экстерном и докладывает Министру обороны Республики Казахстан.
Решение о допуске к сдаче экзаменов экстерном до 1 января года сдачи экзаменов, сообщается военнослужащим, изъявившим сдать экзамены экстерном, через командиров воинских частей.
Утвержденный список с приложением документов, указанных в статьях 66 и 67 настоящих Правил, направляется к 15 января года сдачи экзаменов экстерном начальнику военно-учебного заведения.
69. Начальник вуза рассматривает поступившие документы военнослужащих и до 1 февраля года сдачи экзаменов экстерном сообщает командирам воинских частей время прибытия военнослужащих в вуз для сдачи зачетов и экзаменов.
70. По вопросам учебной и методической работы экстернат при вузе руководствуется настоящим приказом.
Учебные планы и программы для подготовки специалистов со средним военно-специальным образованием через экстернат разрабатываются и утверждаются соответствующими департаментами, главными управлениями и управлениями Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан с участием представителей вуза.
По всем предметам учебного плана предусматривается сдача экзаменов или зачетов с оценкой. Прохождение практики и стажировок не предусматривается.
71. Подготовка военнослужащих к сдаче экзаменов экстерном осуществляется в порядке самостоятельной работы по соответствующим учебным программам и учебно-методическим материалам, которые высылаются вузом по запросам командиров воинских частей Вооруженных Сил Республики Казахстан.
72. Командиры воинских частей создают необходимые условия для подготовки военнослужащих к сдаче экзаменов, утверждают их личные планы подготовки, выделяют консультантов из числа наиболее подготовленных офицеров, лично и с привлечением командиров подразделений и своих заместителей осуществляют контроль за качеством и планомерностью подготовки.
Военнослужащие, утвержденные кандидатами для сдачи экзаменов экстерном, с 1 декабря года, предшествующего году сдачи экзаменов экстерном, освобождаются от занятий по командирской подготовке и это время используют для самостоятельной подготовки к экзаменам. Кроме того, для подготовки к экзаменам им представляется еженедельно один свободный от работы день и два вечера в неделю в рабочие дни с 17.00 часов.

68. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi экстернмен емтихан тапсырар жыл алдындағы жылдың 30 қарашасына дейiн алынған құжаттарды жалпылайды, экстернмен емтихан тапсыруға iрiктелген әскери қызметшiлердiң тiзiмiн жасайды да Қорғаныс министрiне баяндайды.
Экстернмен емтихан тапсыруға рұқсат беру туралы шешiм емтихан тапсырар жылдың 1 қаңтарына дейiн әскери бөлiмдердiң командирлерi арқылы экстернмен емтихан тапсырғысы келетiн әскери қызметшiлерге хабарланады.
Бекiтiлген тiзiм осы Ереженiң 64 және 65 баптарында көрсетiлген құжаттардың қосымшасымен бiрге экстернмен емтихан тапсырар жылдың 15 қаңтарына дейiн әскери-оқу орнының бастығына жiберiледi.
69. Әскери-оқу орнының бастығы әскери қызметшiлердiң келiп түскен құжаттарын қарастырады және экстернмен емтихан тапсырар жылдың 1 ақпанына дейiн әскери бөлiм командирлерiне әскери қызметшiлердiң емтихандар мен сынақтарды тапсыру үшiн әскери-оқу орнына келетiн уақытын хабарлайды.
70. Әскери-оқу орны жанындағы экстернат оқыту және әдiстемелiк мәселелер бойынша осы бұйрықты басшылыққа алады.
Экстернат арқылы орта әскери-кәсiптiк бiлiмi бар мамандарды дайындауға бағытталған жоспарлар мен бағдарламаларды әскери-оқу орны өкiлдерiнiң қатысуымен Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi және Қарулы Күштерi Бас штабы департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтары қарастырады және бекiтедi.
Оқыту жоспарының барлық пәндерi бойынша емтихан немесе бағалы сынақ тапсыру көзделедi. Тәжiрибелер мен тағылымдамалардан өту көзделмейдi.
71. Әскери қызметшiлердiң экстернмен емтихан тапсыруға дайындығы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери бөлiмдерi командирлерiнiң сұрауы бойынша жiберiлетiн әскери-оқу орындарының сәйкес оқыту бағдарламалары мен оқыту-әдiстемелiк материалдары бойынша өз беттерiнше даярлану тәртiбiмен жүргiзiледi.
72. Әскери бөлiмдердiң командирлерi әскери қызметшiлердiң емтихан тапсыруға дайындалуы үшiн барлық керектi жағдайларды жасайды, олардың жеке дайындық жоспарларын бекiтедi, тереңiрек дайындалған офицерлердiң iшiнен кеңесшiлер тағайындайды, бөлiмшелердiң командирлерi мен өзiнiң орынбасарларын қатыстыру арқылы және жеке дайындықтың жоспарға сәйкестiгi мен сапасына бақылау жасайды.
Экстернмен емтихан тапсыруға үмiткерлер болып бекiтiлген әскери қызметшiлер экстернмен емтихан тапсырар жыл алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан бастап командирлiк даярлық сабақтарынан босатылады және осы уақытты емтиханға өз бетiнше дайындалуға пайдаланады. Бұдан басқа, емтиханға дайындалу үшiн оларға аптасына жұмыстан бос бiр күн және аптасына жұмыс күндерi сағат 17.00-ден кейiн екi бос кеш берiледi.

73. Для сдачи экзаменов экстерном военнослужащие командируются на сборы в вузы с расчетом прибытия их за два месяца до начала работы Государственной квалификационной комиссии в сроки, указанные начальником вуза.
Военнослужащие, прибывшие в вуз для сдачи экзаменов экстерном, обеспечиваются казармой или общежитием. Для подготовки их к экзаменам и зачетам определяются классы, лаборатории и необходимые учебно-методические материалы. Для проведения занятий и консультаций, а также приема экзаменов и зачетов экстерном назначаются преподаватели вуза. Время проведения занятий, консультаций, приема экзаменов и зачетов включается в учебную нагрузку преподавателей.
74. До начала государственных экзаменов военнослужащие, прибывшие в вуз для сдачи экзаменов экстерном обязаны сдать экзамены и зачеты по всем предметам учебных программ, не вынесенным на государственные экзамены. Военнослужащие, получившие на экзаменах и зачетах оценки не ниже 3 (удовлетворительно), допускаются приказом начальника вуза к сдаче государственных экзаменов.
Военнослужащие, получившие неудовлетворительные оценки на экзаменах и зачетах не более чем по двум предметам, могут быть допущены начальником вуза к повторной сдаче экзаменов и зачетов по этим предметам после сдачи ими всех экзаменов и зачетов по другим предметам.
Военнослужащие, прибывшие в вуз для сдачи экзаменов экстерном, имеющие высшее или среднее специальное образование, а также обучающиеся на заочных и вечерних факультетах (отделениях) гражданских высших или средних специальных учебных заведений, решением начальника вуза могут быть освобождены от сдачи экзаменов (зачетов) по тем предметам (дисциплинам), по которым они сдавали экзамены (зачеты) в гражданских учебных заведениях, при условии соответствия требований учебных программ по этим предметам (дисциплинам).
75. Прием государственных экзаменов экстерном возлагается на государственные квалификационные комиссии, принимающие государственные экзамены от курсантов выпускного курса.
Результаты сдачи экзаменов экстерном отражаются отдельными разделами решения и отчета государственной квалификационной комиссии.
Военнослужащим, сдавшим экзамены экстерном, выдается диплом установленного образца и нагрудный знак об окончании среднего военно-учебного заведения Министерства обороны Республики Казахстан.
Военнослужащим, имеющим оценку 5 (отлично) не менее чем по 75% предметов учебного плана и оценку 4 (хорошо) по остальным предметам, сдавшим государственные экзамены с оценкой 5 (отлично) выдается диплом с отличием.

73. Экстернмен емтихан тапсыру үшiн әскери қызметшiлер әскери-оқу орны бастығы көрсеткен мерзiмде Мемлекеттiк бiлiктiлiк комиссиясы жұмысын бастағанға дейiнгi екi ай бұрын келу есебiмен әскери-оқу орнына жиынға жiберiледi.
Экстернмен емтихан тапсыру үшiн әскери-оқу орнына келген әскери қызметшiлер (әрi қарай экстерндер) казармамен немесе жатақханамен қамтамасыз етiледi. Олардың емтиханға немесе сынаққа дайындалуы үшiн кластар, зерттеуханалар және қажеттi оқу-әдiстемелiк материалдар бөлiнiп берiледi. Сабақтар мен кеңес-сабақтар өткiзу үшiн, сонымен қатар емтихандар мен сынақтарды экстернмен қабылдау үшiн әскери-оқу орнының оқытушылары тағайындалады. Сабақтарды, кеңес-сабақтарды өткiзу және емтихандар мен сынақтарды қабылдау уақыты оқытушылардың оқыту жүктемесiне қосылады.
74. Мемлекеттiк емтихандар басталғанға дейiн экстерндер оқыту бағдарламасының мемлекеттiк емтихандарға қосылмаған барлық пәндерiнен емтихандар және сынақтар тапсыруға мiндеттi. Емтихандар мен сынақтардан үштен (қанағаттанарлық) кем емес баға алған әскери қызметшiлер әскери-оқу орны бастығының бұйрығымен мемлекеттiк емтихандарды тапсыруға жiберiледi.
Екiден артық емес пәндер бойынша емтихандар мен сынақтардан қанағаттанарлықсыз баға алған әскери қызметшiлер әскери-оқу орны бастығының рұқсатымен басқа пәндерден барлық емтихандар мен сынақтарын тапсырып болғаннан кейiн сол пәндер бойынша емтихандар мен сынақтарды қайтадан тапсыра алады.
Жоғары немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар, сонымен қатар азаматтық жоғары немесе орта-кәсiптiк оқу орындарының сырттай және кешкi факультеттерiнде (бөлiмдерiнде) оқитын экстерндер әскери-оқу орны бастығының шешiмiмен азаматтық оқу орындарында емтихан (сынақ) тапсырған пәндерден оқыту бағдарламаларының сәйкес келу шартымен емтихандардан (сынақтардан) босатылады.
75. Мемлекеттiк емтихандарды экстернмен қабылдау бiтiрушi курс курсанттарынан мемлекеттiк емтихан қабылдайтын комиссияларға жүктеледi.
Экстернмен емтихандарды тапсыру нәтижелерi мемлекеттiк емтихан комиссиясының шешiмi мен есебiнiң жеке бiр тармағы ретiнде көрсетiледi.
Экстернмен емтихан тапсырған әскери қызметшiлерге бекiтiлген үлгiдегi диплом мен Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң орта әскери-оқу орнын бiтiргенi жайлы кеуде белгiсi берiледi.
Оқыту жоспарындағы пәндердiң 75 процентiнен 5 (өте жақсы бағасын), ал қалған пәндерден 4 (жақсы бағасын) алған, мемлекеттiк емтихандарды 5-ке (өте жақсы) тапсырған әскери қызметшiлерге үздiк диплом берiледi.

Военнослужащим, имеющим оценку 5 (отлично) по всем предметам учебного плана, сдавшим государственные экзамены с оценкой 5 (отлично), решением государственной квалификационной комиссии выдается диплом с отличием и их фамилии заносятся на Доску почета вуза.
76. О сдаче экзаменов экстерном и получении среднего военно-специального образования офицерами, прапорщиками и мичманами, военнослужащими по контракту объявляется приказом начальника вуза. Копия приказа направляется в Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан и Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, а выписки из него высылаются в кадровые органы по месту службы лиц, сдавших экзамены.
77. Военнослужащие, не сдавшие экзамены и зачеты по трем и более предметам или хотя бы один государственный экзамен, откомандировываются по решению начальника вуза к прежнему месту службы.
Военнослужащим, которые по заключению начальника вуза могут быть допущены к повторной сдаче экзаменов с очередным выпуском, выдается справка. В справке указываются оценки, полученные на зачетах, экзаменах и на государственных экзаменах, а также предметы, по которым зачеты, экзамены и государственные экзамены не сданы, и излагается заключение начальника вуза о целесообразности допуска военнослужащего к повторной сдаче экзаменов (зачетов). Документы на этих военнослужащих возвращаются в воинские части по месту их службы.
Военнослужащие, не сдавшие экзамены экстерном, могут быть допущены к повторной сдаче экзаменов только один раз. В этом случае льготы, предусмотренные ст. 70 настоящих Правил для подготовки к экзаменам, не представляются.
Лицам, повторно допущенным к сдаче экзаменов экстерном, засчитываются все положительные оценки, полученные ими ранее на зачетах, экзаменах и государственных экзаменах.
78. Обеспечение боеприпасами, моторесурсами, горюче-смазочными материалами и другими видами материальных средств, необходимых для подготовки военнослужащих, прибывшие в вуз для сдачи экзаменов экстерном и проведения экзаменов, производится Министерством обороны Республики Казахстан по заявке начальника вуза.
79. Для проведения государственных экзаменов приказом Министра обороны Республики Казахстан назначается Государственная квалификационная комиссия, которая в своей деятельности руководствуется Положением о государственных квалификационных комиссиях Министерства обороны Республики Казахстан, введенным в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан от 26.07.1999 г. N 115 А.

Оқыту жоспарындағы пәндердiң барлығынан 5 (өте жақсы бағасын) алған, мемлекеттiк емтихандарды 5-ке (өте жақсы) тапсырған әскери қызметшiлерге мемлекеттiк емтихан комиссиясының шешiмiмен үздiк диплом берiледi және олардың аты-жөнi әскери-оқу орнының Құрмет тақтасына енгiзiледi.
76. Офицерлердiң, прапорщиктердiң, мичмандардың, келiсiм-шарт әскери қызметшiлерiнiң экстернмен емтихан тапсыруы және орта әскери арнайы бiлiм алуы туралы әскери-оқу орны бастығының бұйрығымен хабарланады. Бұйрықтың көшiрмесi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiне және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментiне, ал оның үзiндiсi емтихан тапсырған тұлғалардың қызмет орнының кадрлық ұйымдарына жiберiледi.
77. Үш және одан көп пәндер мен сынақтар немесе бiр мемлекеттiк емтиханды тапсыра алмаған әскери қызметшiлер әскери-оқу орны бастығының шешiмiмен бұрынғы қызмет орнына қайтарылады.
Әскери-оқу орны бастығының қорытындысы бойынша келесi жылғы түлектермен бiрге қайтадан емтихан тапсыруға жiберiле алатын әскери қызметшiлерге анықтама берiледi. Анықтамада сынақтар мен емтихандардан және мемлекеттiк емтихандардан алған бағасы, тапсыра алмаған пәндерi көрсетiледi және әскери-оқу орны бастығының әскери қызметшiге емтихандарды (сынақтарды) қайта тапсыруға рұқсат беруi туралы қорытындысы жазылады. Бұл әскери қызметшiлердiң құжаттары олардың бұрын қызмет еткен орындарындағы әскери бөлiмдерiне қайтарылады.
Экстернмен емтихан тапсыра алмаған әскери қызметшiлер емтихандарды қайта тапсыруға тек бiр рет жiберiледi. Бұл жағдайда осы Ереженiң 70-бабында көрсетiлген емтиханға дайындық үшiн берiлетiн жеңiлдiктер берiлмейдi.
Экстернмен емтихан тапсыруға қайта жiберiлген тұлғалардың бұрын сынақтардан, емтихандардан және мемлекеттiк емтихандардан алған жақсы бағалары есепке алынады.
78. Емтихандарды жүргiзу және экстерндердiң дайындығы үшiн қажеттi қару-жарақпен, моторесурстармен, жанар-жағар май материалдарымен, материалдардың басқа түрлерiмен қамтамасыз етудi әскери-оқу орны бастығының сұранысы бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жүзеге асырылады.
79. Мемлекеттiк емтихандарды жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен өз қызметiнде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1999 жылғы 26 шiлдедегi N 115А бұйрығымен жарияланған Мемлекеттiк емтихан комиссиялары туралы Ереженi басшылыққа алатын Мемлекеттiк емтихан комиссиясы тағайындалады.

80. Обеспечение вуза бланками дипломов осуществляется по заявкам начальников вузов Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
7) Подготовка кандидатов к поступлению на учебу и направление
их в военно-учебные заведения
81. Военнослужащие со времени утверждения их кандидатами на учебу комиссиями по предварительному профессиональному отбору видов Вооруженных Сил Республики Казахстан по службе не перемещаются. Кандидаты на учебу в командировки длительностью более 10 суток, как правило, не направляются и, по возможности, не назначаются в наряды в выходные и праздничные дни. Офицерам для подготовки к поступлению в вузы предоставляются два свободных вечера в неделю с 17.00 часов в рабочие дни.
Очередной отпуск кандидатам на учебу из числа офицеров предоставляется с таким расчетом, чтобы он был использован указанными военнослужащими до начала сдачи экзаменов.
82. Подготовка офицеров по общественным наукам, общеобразовательным, тактическим (тактико-специальным), военно-техническим (военно-специальным) и общенаучным предметам (дисциплинам) осуществляется самостоятельно по разработанному военно-учебными заведениями программам, которые высылаются кандидатам на учебу вузами через кадровые органы к 1 июня года поступления на учебу.
83. В целях оказания помощи в подготовке к поступлению в вузы кандидатам на учебу из числа военнослужащих при Домах офицеров и клубах организуются учебно-консультационные пункты.
84. Направление кандидатов из числа гражданской молодежи в военно-учебные заведения осуществляется областными (городскими) военными комиссариатами по вызову начальников вузов и начальника Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
85. Все кандидаты, прибывшие в военно-учебные заведения, обеспечиваются бесплатным общежитием (казармой), учебными пособиями и литературой, а кандидаты из числа военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи, кроме того, и бесплатным питанием по установленной норме.
4. ПОРЯДОК ПРИЕМА И ЗАЧИСЛЕНИЯ
КАНДИДАТОВ СЛУШАТЕЛЯМИ И КУРСАНТАМИ
ВОЕННО-УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
86. Прием на учебу кандидатов, поступающих на очное и заочное обучение в вузы, проводится приемными комиссиями военно-учебных заведений (приемными комиссиями Министерства обороны Республики Казахстан).
87. Составы приемных комиссий военно-учебных заведений определяются ежегодно приказами начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и начальников вузов, которые являются их председателями.
Срок полномочий приемных комиссий военно-учебных заведений устанавливается на один год и начинается с момента подписания приказов об их назначении.

80. Әскери-оқу орнын диплом бланктерiмен қамтамасыз етудi әскери-оқу орындары бастықтарының тапсырысы негiзiнде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi жүзеге асырады.
7) Yмiткерлерді оқуға түсуге дайындау
және оларды әскери-оқу орындарына жiберу
81. Әскери қызметшiлер Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссиялары оқуға үмiткер етiп бекiткен уақыттан бастап қызмет орнынан қозғалмайды. Оқуға үмiткер 10 тәулiктен көп уақытқа iс-сапарларға жiберiлмейдi және демалыс пен мереке күндерi қызметке тағайындалмайды. Офицерлерге оқуға түсуге дайындалу үшiн жұмыс күндерi сағат 18.00-ден бастап аптасына екi бос кеш берiледi.
Офицерлер қатарынан шыққан оқуға үмiткерлерге кезектi демалыс емтихан тапсыру басталғанға дейiн пайдалана алуы есебiмен берiледi.
82. Офицерлердiң қоғамдық ғылымдар, жалпы бiлiмдiк, тактикалық (арнайы-тактикалық), әскери-техникалық (әскери-арнайы) және жалпы ғылыми пәндер бойынша дайындығы оқуға түсу жылының 1 маусымына дейiн кадрлық ұйымдар арқылы ӘОО-ның үмiткерлерiне жiберiлетiн ӘОО жасаған бағдарламалар бойынша өз беттерiнше жүргiзiледi.
83. Әскери қызметшiлер қатарының үмiткерлерiне ӘОО-на түсуге дайындалуға көмек беру мақсатында Офицерлер үйлерi мен клубтар жанында оқыту-кеңес беру пункттерi ұйымдастырылады.
84. Азамат жастар қатарының үмiткерлерiн ӘОО-на жiберудi әскери-оқу орындары бастықтарының және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығының шақыруы бойынша облыстық (қалалық) әскери комиссариаттар жүзеге асырады.
85. Әскери-оқу орындарына келген барлық үмiткерлер тегiн жатақханамен (казармамен), оқу құралдарымен, әдебиетпен, ал мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен азамат жастар қатарының үмiткерлерi бекiтiлген мөлшердегi тегiн тамақпен қамтамасыз етiледi.
4. ҮМIТКЕРЛЕРДI ҚАБЫЛДАУ ЖӘНЕ ӘСКЕРИ-ОҚУ ОРЫНДАРЫНЫҢ
ТЫҢДАУШЫЛАРЫ МЕН КУРСАНТТАРЫ РЕТIНДЕ ЕСЕПКЕ АЛУ ТӘРТIБI
86. Әскери-оқу орындарының күндiзгi және сырттай оқу бөлiмдерiне түсушi үмiткерлердi қабылдауды әскери-оқу орындарының қабылдау комиссиялары (Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрлiгiнiң қабылдау комиссиялары) жүзеге асырады.
87. Әскери-оқу орындары қабылдау комиссияларының құрамын жыл сайын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабының бастығы мен комиссия төрағалары болып табылатын әскери-оқу орындарының бастықтары анықтайды.
Әскери-оқу орындарының қабылдау комиссиялары өкiлеттiлiгiнiң мерзiмi бiр жылға бекiтiледi және оларды тағайындау туралы бұйрықтарға қол қойылған кезден басталады.

88. Заместителем председателя приемной комиссии назначается заместитель начальника вуза по учебной и научной работе (начальник учебного отдела) и представитель Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
В состав приемной комиссии вуза включаются: начальники (заместители начальника) отдела по воспитательной и социально-правовой работе, отдела кадров, юридического отдела (группы), факультетов (командиры батальонов, дивизионов курсантов) и их заместители по воспитательной и социально-правовой работе, профилирующих кафедр, циклов или их заместители (старшие преподаватели этих кафедр, циклов), медицинской службы, группы профотбора, военный психолог и другие должностные лица по решению начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и начальника вуза.
В состав приемной комиссии для приема кандидатов на военно-юридические факультеты могут включаться представители военной прокуратуры, а также военных судов.
Решением председателя приемной комиссии назначается ответственный секретарь из состава комиссии.
89. На приемную комиссию возлагается:
1) оценка общественной активности и моральных качеств кандидатов;
2) проведение профессионального отбора и окончательного медицинского освидетельствования кандидатов;
3) проведение вступительных экзаменов (тестирования);
4) подготовка проекта приказа о зачислении кандидатов слушателями и курсантами вуза;
5) рассмотрение жалоб кандидатов по вопросам приема на учебу в военно-учебные заведения.
90. Приемные комиссии военно-учебных заведений работу по профессиональному отбору проводят:
1) с офицерами - с 10 июля по 10 августа года поступления на учебу;
2) с военнослужащими срочной службы, гражданской молодежью - с 5 по 25 июля года поступления на учебу (с поступающими в вузы других государств - в сроки, установленные Департаментом кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан).
91. Для приема кандидатов на учебу в вузы решением начальника военно-учебного заведения в составе приемных комиссий создаются подкомиссии по оценке общественной активности и моральных качеств, проведению профессионального психологического отбора, проверке физической подготовленности кандидатов (в вузе - из числа преподавателей физической подготовки) и предметные экзаменационные подкомиссии для проверки знаний по каждому общеобразовательному (военному) предмету (дисциплине).
Комплектование предметных экзаменационных подкомиссий производится военнослужащими и служащими Вооруженных Сил из числа профессорско-преподавательского состава военно-учебных заведений без дополнительной оплаты. Председатель предметной экзаменационной подкомиссии назначается только из офицеров, генералов и адмиралов профессорско-преподавательского состава вузов.
При отсутствии в приемных комиссиях (подкомиссиях) специалистов по общеобразовательным предметам, по которым проводится проверка знаний кандидатов на учебу, разрешается привлекать в качестве членов предметных экзаменационных подкомиссий преподавателей высших и средних гражданских учебных заведений с почасовой оплатой труда в установленном порядке, на этих же условиях разрешается привлекать и других специалистов по проведению профессионального отбора.

88. Қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары болып әскери-оқу орны бастығының оқу және ғылыми жұмыстар жөнiндегi орынбасары (оқу бөлiмiнiң бастығы) және Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi әскери бiлiм басқармасының офицерi тағайындалады.
Әскери-оқу орны қабылдау комиссиясының құрамына: тәрбиелiк және әлеуметтiк-құқықтық жұмыстар бөлiмiнiң бастықтары (бастықтарының орынбасары), кадрлар бөлiмiнiң, заң бөлiмiнiң бастықтары, факультет бастықтары (курсанттардың батальон, дивизион командирлерi) және олардың тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыстар жөнiндегi орынбасарлары, бастаушы кафедралар, циклдар бастықтары немесе олардың орынбасарлары (осы кафедралардың, циклдардың аға оқытушылары), медициналық қызмет бастығы, кәсiптiк iрiктеу тобының бастығы, әскери психолог және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабының бастығы мен әскери-оқу орны бастығының шешiмi бойынша басқа да қызмет тұлғалары енедi.
Yмiткерлердi әскери-заң факультетiне қабылдау үшiн қабылдау комиссиясының құрамына әскери прокуратура, сонымен қатар әскери соттардың өкiлдерi енедi.
Қабылдау комиссиясы төрағасының шешiмi бойынша комиссия құрамынан жауапты хатшы тағайындалады.
89. Қабылдау комиссиясына:
1) үмiткерлердiң қоғамдық белсендiлiгi мен моральдық қасиеттерiн бағалау;
2) үмiткерлердiң кәсiптiк iрiктеуi және оларды соңғы медициналық куәландырудан өткiзу;
3) қабылдау емтихандарын өткiзу;
4) үмiткерлердi әскери-оқу орнының тыңдаушылары мен курсанттары ретiнде есепке алу туралы бұйрықтың жобасын дайындау;
5) әскери-оқу орнына қабылдау мәселелерiне қатысты үмiткерлердiң шағымдарын қарау жүктеледi.
90. Әскери-оқу орындарының қабылдау комиссиялары кәсiптiк iрiктеу жұмыстарын:
1) офицерлермен - оқуға түсу жылының 10 шiлдесiнен 10 тамызына дейiн;
2) мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлермен, азамат жастармен - оқуға түсу жылының 5-25 шiлдесi аралығында (басқа мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына түсушiлермен - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментi белгiлеген мерзiмде) жүргiзедi.
91. Yмiткерлердi әскери-оқу орындарына қабылдау үшiн әскери-оқу орны бастығының шешiмiмен қабылдау комиссиясының құрамында үмiткерлердiң қоғамдық-саяси белсендiлiгi мен адамгершiлiк қасиеттерiн бағалау, кәсiптiк психологиялық iрiктеудi жүргiзу, дене даярлығын тексеру үшiн шағын комиссия (ӘОО-нда - дене даярлығы оқытушылары қатарынан) және әрбiр жалпы бiлiм беретiн (әскери) пән бойынша бiлiмдерiн тексеру үшiн пәндiк емтихандық шағын комиссия құралады.
Пән емтихандық шағын комиссияны жасақтауды қосымша ақысыз әскери-оқу орындарының тұрақты құрамы қатарынан Қарулы Күштердiң әскери қызметшiлерi мен қызметшiлерi жүргiзедi. Пән емтихандық шағын комиссияның төрағасы тек әскери-оқу орындарының тұрақты құрамындағы офицерлер, генералдар мен адмиралдар қатарынан тағайындалады.
Ірiктеу (қабылдау) комиссияларында (шағын комиссияларында) оқуға үмiткерлердiң бiлiмдерiн тексеру жүргiзiлетiн жалпы бiлiмдiк пәндер бойынша мамандар болмаған жағдайда пән емтихандық шағын комиссияның мүшелерi ретiнде бекiтiлген тәртiп бойынша сағаттық еңбекақы төлеу арқылы жоғары және орта азаматтық оқу орындарының оқытушыларын тартуға, сонымен қатар осындай шарттармен кәсiптiк iрiктеу жүргiзу үшiн басқа да мамандарды тартуға рұқсат етiледi.

92. До начала экзаменов с лицами, назначенными в состав предметных экзаменационных подкомиссий, председателем приемной комиссии проводится инструкторско-методическое совещание.
93. Состав и привлекаемый технический персонал приемных комиссий и предметных экзаменационных подкомиссий меняется ежегодно не менее чем на 25 процентов.
94. Проверка общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки кандидатов производится по Перечню дисциплин (предметов), выносимых для проверки (приложение N 8 к настоящим Правилам).
95. Для проверки общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки кандидатов в военно-учебных заведениях ежегодно разрабатываются и утверждаются начальником Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан и начальниками вузов экзаменационные билеты и задания.
96. Военно-учебное заведение может на договорной основе с Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан проводить тестовые вступительные испытания в соответствии с действующими правилами.
97. Поступающие в вузы могут сдавать вступительные экзамены на государственном языке республики или языке межнационального общения.
98. Тестирование проводится на государственном или русском языках по выбору абитуриентов в объеме учебных программ среднего общего образования по четырем предметам. Обязательными являются казахский язык (русский язык), история Казахстана и математика, а четвертый предмет устанавливается в зависимости от специальности. При этом, один из предметов является профилирующим.
99. Количество тестов-вопросов по каждому предмету - 30. Правильный ответ на каждый тест-вопрос оценивается одним баллом. На тестирование отводится 3 (астрономических) часа.
Не допускается зачисление в число курсантов вузов Министерства обороны Республики Казахстан и других государств абитуриентов, набравших при тестировании ниже 40 баллов в сумме, в том числе по профилирующему предмету менее 10 баллов.
100. Без проверки знаний по общеобразовательным (военным) предметам (дисциплинам) при условии соответствия всем другим требованиям профессионального отбора при поступлении в военно-учебные заведения зачисляются:
1) лица, удостоенные звания "Халык каhарманы";
2) выпускники Республиканской школы "Жас улан";
3) лица, имеющие аттестаты особого образца и награжденные нагрудным знаком "Алтын Белгi",
а также при поступлении на соответствующую специальность:
а) призеры международных олимпиад школьников;
б) победители Республиканских предметных олимпиад школьников текущего учебного года, награжденным дипломами 1, 2 и 3 степени.

92. Емтихандардың басталуына дейiн қабылдау комиссиясының төрағасы пән емтихандық шағын комиссияның құрамына тағайындалған тұлғалармен нұсқау-әдiстемелiк кеңес өткiзедi.
93. Қабылдау комиссиялары мен пән емтихандық шағын комиссиялардың құрамы мен оған қатысты техникалық персонал жыл сайын кем дегенде 25 процентке өзгертiлiп отырады.
94. Yмiткерлердiң жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) даярлығын тексеру тексеруге шығарылатын пәндердiң тiзбесi бойынша жүргiзiледi.
95. Yмiткерлердiң жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) дайындықтарын тексеру үшiн әскери-оқу орнында жыл сайын емтихандық билеттер мен тапсырмалар жасалады да, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментi бастығымен және әскери-оқу орындарының бастықтарымен бекiтiледi.
96. Әскери-оқу орындары Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тест қабылдау мемлекеттiк стандарттарының ұлттық орталығымен келiсiм жасау негiзiнде Бiлiм беру министрлiгiнiң 1995 жылғы 16 қаңтардағы N 15 бұйрығына 2 қосымшасының негiзгi талаптарына сәйкес тест бойынша түсу сынақтарын өткiзе алады.
97. Әскери-оқу орындарына түсушiлер түсу емтихандарын республиканың мемлекеттiк тiлiнде немесе ұлтаралық қатынас тiлiнде тапсыра алады.
98. Тест талапкердiң таңдауынша жалпы орта бiлiм беру бағдарламаларының көлемiнде төрт пән бойынша қазақ немесе орыс тiлдерiнде өткiзiледi. Мiндеттi түрдегi пәндерге қазақ немесе орыс тiлi, Қазақстан тарихи мен математика жатады, ал төртiншi пән мамандыққа байланысты белгiленедi. Мұндайда пәндердiң бiреуi бейiндi болып табылады.
99. Әр пән бойынша тест-сұрақтардың саны - 30. Әрбiр тест-сұраққа берiлген дұрыс жауап бiр бал болып саналады. Тестке 3 (астрономиялық) сағат бөлiнедi.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да мемлекеттердiң әскери-оқу орындары курсанттарының қатарына тест кезiнде 40 балдан төмен, соның iшiнде бейiндi пән бойынша 10 балдан кем алған талапкерлердi қабылдау рұқсат етiлмейдi.
100. Әскери-оқу орындарына оқуға түсуге кәсiптiк iрiктеудiң барлық талаптарына сай келетiн жағдайда төмендегi тұлғалардың орта бiлiмдерi тексерiлмейдi:
1) "Халық қаhарманы" атағына ие болған тұлғалар;
2) Республикалық "Жас ұлан" мектебiнiң түлектерi;
3) Ерекше үлгiдегi аттестаттары бар және "Алтын белгi" кеуде белгiсiмен марапатталғандар, сонымен қатар сәйкес мамандық бойынша оқуға түскен кезде:
а) оқушылардың халықаралық олимпиадасының жүлдегерлерi;
ә) ағымдағы оқужылында оқушылардың пәндер бойынша Республиканың олимпиадаларының жеңiмпаздары, 1, 2 және 3 дәрежедегi дипломдармен марапатталғандар.

101. В вузы на первый курс без проверки знаний по общеобразовательным предметам могут быть зачислены, после соответствующего собеседования, лица, окончившие первый или последующие курсы гражданских вузов по специальностям, соответствующим профилю данного военно-учебного заведения и отвечающие другим требованиям профессионального отбора при поступлении в вузы.
При несоответствии профилей кандидаты сдают экзамены на общих основаниях. Решение о проведении собеседования, тестирования или сдачи экзаменов принимает председатель приемной комиссии.
102. Офицеры, окончившие высшие военно-учебные заведения с дипломом с отличием, военнослужащие срочной службы и лица из числа гражданской молодежи, окончившие средние, средние специальные или средние профессионально-технические учебные заведения с дипломом с отличием и удовлетворяющие всем другим требованиям к поступающим в вузы, сдают определяемый начальником вуза один экзамен по профилирующей дисциплине (предмету). При получении по профилирующей дисциплине (предмету) оценки 5 (пять), указанные лица освобождаются от дальнейшей сдачи экзаменов, а при получении оценки 4 (четыре) или 3 (три) сдают экзамены и по всем остальным дисциплинам (предметам), выносимым на экзамены на общих основаниях.
103. Вне конкурса на основании результатов профессионального отбора при получении положительных оценок по общеобразовательным (военным) предметам (дисциплинам) в военно-учебные заведения принимаются:
1) командиры рот (батарей), батальонов (дивизионов), заместители командиров батальонов (дивизионов) и им равные, занявшие первые места в конкурсе по полевой (воздушной) выучке офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
3) дети военнослужащих, погибших при выполнении служебного долга;
4) выпускники Республиканских военных школ-интернатов;
5) Кадетского корпуса Министерства обороны Республики Казахстан (в соответствии с разнарядкой).
104. По конкурсу зачисляются кандидаты на места, оставшиеся после зачисления лиц, имеющих право на поступление без вступительных экзаменов и вне конкурса. При проведении конкурса учитываются общественно-политическая активность и моральные качества, военно-профессиональная направленность и индивидуальные психологические качества, уровень физической подготовленности и общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки.
105. Преимущественным правом при поступлении в военно-учебные заведения пользуются:
1) награжденные орденами и медалями Республики Казахстан "Отан" (Отечество), "Данк" (Слава), "Айбын" (Доблесть), "Жаунгерлiк ерлiгi ушiн" (За воинскую доблесть), а также военнослужащие, проявившие высокие моральные качества при защите Республики Казахстан и при выполнении интернационального долга;

101. Әскери-оқу орындарының бiрiншi курсына орта бiлiмдiк пәндер бойынша бiлiмдерi тексерiлмей, сәйкес сұхбаттасудан кейiн аталған ӘОО-на түсу кезiндегi кәсiптiк iрiктеудiң барлық талаптарына сай келетiн және осы ӘОО-ның бейiнiне сәйкес келетiн мамандықтар бойынша азаматтық жоғары оқу орындарының бiрiншi немесе одан жоғары курстарын аяқтаған тұлғалар қабылдана алады.
Бейiндерi сәйкес келмеген жағдайда үмiткерлер ортақ негiзде емтихан тапсырады. Сұхбаттасу, тест алу немесе емтихан тапсыру туралы шешiмдi қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдайды.
102. Жоғары әскери оқу орындарын үздiк дипломмен, орта оқу орындарын үздiк дипломмен бiтiрген офицерлер, орта мектептi "Алтын белгi" кеуде белгiсiмен, орта кәсiптiк немесе орта кәсiптiк-техникалық оқу орындарын үздiк дипломмен бiтiрген азамат жастар қатарындағы тұлғалар мен мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер ӘОО-на түсушiлерге қойылатын басқа талаптарға сай болған жағдайда ӘОО-ның бастығы анықтайтын негiзгi пән бойынша бiр емтихан тапсырады. Аталған тұлғалар негiзгi пән бойынша "5" (өте жақсы) деген баға алған жағдайда басқа емтихандардан босатылады, ал "4" (жақсы) немесе "3" (қанағаттанарлық) деген бағалар алған жағдайда емтиханға шығарылатын барлық пәндер бойынша ортақ негiзде емтихандар тапсырады.
103. Әскери оқу орындарына конкурстан тыс жалпы бiлiмдiк (әскери) пәндерден жақсы баға алған жағдайда кәсiптiк iрiктеудiң нәтижелерi негiзiнде:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi офицерлiк құрамының далалық (әуе) жаттығулар жарысында бiрiншi орын алған рота (батарея), батальон (дивизион) командирлерi, батальон (дивизион) командирлерiнiң орынбасарлары мен оларға тең дәрежедегiлер;
2) жетiм балалар және ата-анасының қамқорлығынан айырылған;
3) әскери мiндетiн өткеру кезiнде қаза тапқан әскери қызметшiлердiң балалары;
4) республикалық әскери мектеп-интернаттардың түлектерi;
5) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадет корпусының түлектерi қабылданады.
104. Түсу емтихандарынсыз және конкурстан тыс түсуге құқығы бар тұлғаларды тiркеуден өткiзгеннен кейiнгi орындарға конкурс бойынша үмiткерлер қабылданады. Конкурс кезiнде қоғамдық-саяси белсендiлiгi және адамгершiлiк қасиеттерi, әскери-кәсiптiк бағытталуы мен жеке психологиялық қасиеттерi, орта бiлiмдiлiк және дене (әскери-кәсiптiк) даярлық дәрежесi ескерiледi.
105. Әскери-оқу орындарына түсу кезiнде:
1) Қазақстан Республикасының "Отан" "Даңқ", "Айбын", "Жауынгерлiк ерлiгi үшiн" ордендерi және медальдарымен марапатталғандар, сонымен қатар Қазақстан Республикасын қорғау кезiнде және интернационалдық борышын өтеу кезiнде жоғары адамгершiлiк қасиеттерiн көрсеткен әскери қызметшiлер;

2) военнослужащие, имеющие квалификацию I класса или мастера - при поступлении в вузы, готовящие специалистов по данной (родственной) специальности;
3) окончившие среднюю общеобразовательную школу с аттестатом, особого образца, среднее специальное или профессионально-техническое учебное заведение с отличием.
106. Решение приемной комиссии о приеме (отказе) на учебу в вуз оформляется протоколом (приложение 9 к настоящим Правилам). Зачисление слушателей военных академий и курсантов в вузы других государств производится приказом Министра обороны Республики Казахстан, а курсантов в военно-учебные заведения Республики Казахстан приказами начальников соответствующих вузов.
Начальники военно-учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан определяют количество курсантов, зачисляемых на первые курсы вузов сверх установленной штатной численности, но не свыше 15% для летных специальностей высших военных авиационных учебных заведений и специальности "Командная тактическая воздушно-десантных войск" и не более 10% - для остальных специальностей и вузов.
Выписки из приказов о зачислении слушателей и курсантов в течение 10 дней после их подписания высылаются в кадровые органы и районные (городские) военные комиссариаты, представившие кандидатов на учебу. На офицеров выписки из приказов направляются в соответствующие кадровые органы видов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Выписки из приказов о зачислении в вузы являются основанием для исключения из списков воинских частей военнослужащих, зачисленных на учебу.
107. Кандидаты, не принятые на учебу как не прошедшие профессиональный отбор, откомандировываются: военнослужащие - к прежнему месту службы; лица из числа гражданской молодежи - в районные (городские) военные комиссариаты по месту жительства. Личные дела и другие документы, перечисленные в ст. 46 и 55 настоящих Правил, с указанием причин отказа в зачислении на учебу, а также справки о результатах поступления в военно-учебное заведение (приложение 10 к настоящим Правилам) выдаются кандидатам на руки под расписку, о чем сообщается в воинские части и военные комиссариаты по месту жительства не позднее чем через 10 дней после окончания работы приемных комиссий.
Кандидаты из числа военнослужащих срочной службы, не принятые в вузы и у которых к этому времени истек срок действительной военной службы, в воинские части не отправляются, а увольняются в запас и направляются к месту жительства до призыва на военную службу, о чем сообщается командирам воинских частей, из которых они прибыли.
Материалы сдачи вступительных экзаменов кандидатами, не прошедшими по конкурсу в вузы (письменные экзаменационные работы и листы устного ответа), высылаются военно-учебными заведениями в двухдневный срок по запросу учебного заведения, в которое они прошли по конкурсу, а запрос и копия сопроводительного письма на высланные документы хранятся в вузе в течение года.

2) 1 сынып немесе шебер дәрежесi бар әскери қызметшiлер - аталған (туыс) мамандық бойынша мамандарды даярлайтын ӘОО-на түсу кезiнде;
3) орта бiлiм беретiн мектептi ерекше үлгiдегi аттестатпен, орта арнайы немесе кәсiптiк-техникалық оқу орнын үздiк бiтiргендер елеулi құқыққа ие болады.
106. ӘОО-на оқуға қабылдау (қабылдамау) туралы қабылдау комиссиясының шешiмi хаттамамен рәсiмделедi (осы Ереженiң N 9 қосымшасы). Әскери академия тыңдаушылары мен курсанттарды басқа мемлекеттердiң ӘОО-ның тiркеу Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрiнiң бұйрығы бойынша, ал курсанттарды Қазақстан Республикасының ӘОО-на тiркеу тиiстi әскери-оқу орындары бастықтарының бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығы ӘОО-ның 1 курсына қабылданатын курсанттардың санын бекiтiлген штаттық санынан артық бiрақ ұшқыштық мамандықтар бойынша жоғары әскери авиациялық оқу орны 15%-тен артық емес және басқа да әскери-оқу орындары үшiн 10%-тен артық емес санын анықтайды.
Тыңдаушылар мен курсантарды тiркеу туралы бұйрықтардың үзiндiлерiн әскери-оқу орнының бастығы қол қойылған күннен кейiнгi 10 күн iшiнде үмiткерлердi оқуға ұсынған әскери бөлiмдер мен облыстық (қалалық) әскери комиссариаттарға жiбередi.
ӘОО-на тiркеу туралы бұйрықтардың үзiндiлерi оқуға қабылданған әскери қызметшiлердi әскери бөлiмдер тiзiмiмен шығарудың негiзi болып табылады.
107. Кәсiптiк iрiктеуден өтпегендiктен ӘОО-на қабылданбаған үмiткерлер: әскери қызметшiлер - бұрынғы қызмет орнына, азамат жастар - тұрғылықты жерi бойынша аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға қайтарылады. Жеке iстерi мен осы Ереженiң 46 және 55 баптарында көрсетiлген басқа да құжаттары, (оқуға қабылдамау себептерi көрсетiлiп), сонымен қатар ӘОО-на түсу нәтижелерi туралы анықтамалар (осы Ереженiң 9 қосымшасы) қол хат алу арқылы үмiткерлердiң қолдарына берiледi, бұл туралы тұрғылықты жерiнiң әскери комиссариаттарына және әскери бөлiмдерге қабылдау комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейiнгi 10 күннен кешiктiрмей хабарланады.
ӘОО-на қабылданбаған және бұл уақытта әскери қызмет мерзiмi аяқталған мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер әскери бөлiмдерге жiберiлмейдi де, запасқа шығарылады және әскери қызметке шақырылғанға дейiн тұрғылықты жерлерiне жiберiледi. Бұл туралы өздерi келген әскери бөлiмдердiң командирлерiне хабарланады.
ӘОО-на конкурстан өте алмаған үмiткерлердiң түсу емтихандарын тапсыру материалдары (жазбаша емтихандық жұмыстары және ауызша жауап парақтарын) ӘОО 2 күн iшiнде конкурстан өткен ӘОО-ның сұранысы бойынша жiбердi, ал сұраныспен жiберiлген құжаттардың сiлтеме хатының көшiрмесi ӘОО-нда бiр жыл iшiнде сақталады.

108. После окончания работы приемных комиссий начальники военно-учебных заведений представляют начальнику Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан отчет о проведенном наборе слушателей и курсантов.
109. Обеспечение комиссий по предварительному профессиональному отбору и приемных комиссий вузов бланками документов, предусмотренных настоящими Правилами, возлагается на соответствующие военно-учебные заведения, где создаются указанные комиссии.
110. Порядок выплаты денежного довольствия кандидатам-военнослужащим в период прохождения профессионального отбора и после зачисления их слушателями и курсантами вузов определяется действующими руководящими документами по обеспечению денежным довольствием военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан.
111. Порядок обеспечения кандидатов, поступающих в вузы воинскими перевозочными документами и продовольствием определяется соответственно Руководством по оформлению воинских перевозок в Министерстве обороны Республики Казахстан и действующим Положением о продовольственном обеспечении Вооруженных Сил Республики Казахстан в мирное время.
Начальник Департамента кадров и военного образования
Министерства обороны Республики Казахстан
Приложение 1
к ст. 25 Правил, введенных в действие приказом
Министра обороны Республики Казахстан
от 24 февраля 2000 г. N 37
Инструкция
о порядке проведения военно-профессиональной ориентации
военнослужащих и гражданской молодежи для поступления
в военно-учебные заведения Министерства обороны
Республики Казахстан и других государств
1. Главной целью военно-профессиональной ориентации является раскрытие сущности профессии офицера, его морально-боевых и деловых качеств. Военно-профессиональная ориентация направлена на формирование у военнослужащих и гражданской молодежи сознательного выбора офицерской профессии, на оказание им помощи в выборе конкретной военной специальности (общевойсковых офицеров, офицеров-танкистов, ракетчиков, артиллеристов, связистов, летчиков, моряков и т.д.).
2. Военно-профессиональная ориентация осуществляется представителями военно-учебных заведений, воинских частей, военных комиссариатов, военными руководителями образовательных учебных заведений, а также привлекается творческая интеллигенция республики.
3. Основными задачами военно-профессиональной ориентации являются:
1) раскрытие общественного смысла и специфики службы офицеров, формирование на этой основе желания посвятить свою жизнь защите Родины;
2) оказание помощи юношам, решившим поступать в военно-учебные заведения, в выборе военной специальности с учетом призвания и способностей, особенностей воинской службы;

108. Қабылдау комиссияларының жұмысы аяқталғаннан кейiн ӘОО-ның бастықтары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығына тыңдаушылар мен курсанттардың қабылданғандығы туралы есеп тапсырады.
109. ӘОО-ның алдын ала кәсiптiк iрiктеу комиссиялары мен қабылдау комиссияларын осы Ережеде қарастырылған құжаттардың бланктерiмен қамтамасыз ету аталған комиссиялар құрылған сәйкес ӘОО-на жүктеледi.
110. Кәсiптiк iрiктеуден өту кезеңiнде және ӘОО-на тыңдаушылар мен курсанттар ретiнде тiркеуден кейiн әскери қызметшi - үмiткерлерге ақша төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери қызметшiлерiн ақшалай үлеспен қамтамасыз ету туралы қолданылып жүрген жетекшi құжаттармен анықталады.
111. ӘОО-на түсушi үмiткерлерi әскери тасымалдау құжаттарымен және азық-түлiкпен қамтамасыз ету тәртiбi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнде әскери тасымалдауды рәсiмдеуге қатысты басшылық пен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн бейбiтшiлiк уақытында азық-түлiкпен қамтамасыз ету жөнiндегi қолданылып жүрген Ережемен анықталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлiгiнiң
Кадрлар және әскери бiлiм
департаментiнiң бастығы
полковник
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
Министрiнiң 2000 жылғы N 37 бұйрығымен
енгiзiлген Ережелердiң 25-бабына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа да
мемлекеттердiң әскери оқу орындарына түсу үшiн әскери қызметшiлер мен
азамат жастарға әскери-кәсiптiк бағдар берудi жүргiзу тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Әскери-кәсiптiк бағыт берудiң басты мақсаты офицер мамандығының мәнiн, оның моральдық-әскери және iскерлiк қасиеттерiн ашу болып табылады. Әскери-кәсiптiк бағыт беру әскери қызметшiлер мен азамат жастардың офицер мамандығын дұрыс таңдауын қалыптастыруға, оларға нақты әскери мамандықты (жалпы әскер офицерi, танкiшi-офицер, ракеташы, зеңбiрекшi, ұшқыш, теңiзшi және т.б.) таңдауда көмек көрсетуге бағытталған.
2. Әскери-кәсiптiк бағыт берудi әскери оқу орындарының, әскери бөлiмдердiң, әскери комиссариаттардың өкiлдерi, оқу орындарының әскери жетекшiлерi жүзеге асырады, сондай-ақ республиканың шығармашылық иелерi келедi.
3. Әскери-кәсiптiк бағыт берудiң негiзгi мiндеттерi мыналар:
1) офицерлер қызметiнiң қоғамдық мағынасы мен ерекшелiгiн ашу, осының негiзiнде өз өмiрiн Отанын қорғауға арнау тiлегiн қалыптастыру;
2) әскери оқу орындарына түсуге бел байлаған жастарға өзiнiң жеке қабiлеттерi мен әскери қызметтiң ерекшелiктерiн есепке ала отырып, әскери мамандықты таңдауына көмек беру;

3) разъяснение требований к моральным и нравственным качествам, психологическим данным, физической подготовленности и общеобразовательной подготовке кандидатов в вузы, методов их формирования.
4. Начальным этапом военно-профессиональной ориентации является профессиональное просвещение, активное осуществление которого начинается за 2-3 года до поступления в вуз.
На этом этапе:
1) организуются встречи молодежи с представителями воинских частей и военно-учебных заведений, ветеранами Великой Отечественной войны и Вооруженных Сил;
2) на предприятиях, в учреждениях, организациях, учебных заведениях, воинских частях и подразделениях оформляются специальные стенды с информационными материалами о военно-учебных заведениях и условиях приема в них;
3) проводятся индивидуальные беседы о профессии офицера, порядке подготовки и поступления в военно-учебные заведения.
5. Основой профессионального просвещения является военно-патриотическое воспитание молодежи, в ходе которого проводятся чтения, тематические собрания, информации, лекции, беседы, доклады на военно-патриотические темы, посещения воинских частей и другие мероприятия.
6. Работа по формированию у юношей правильного представления об офицерских профессиях и интереса к воинской службе в качестве офицеров должна осуществляться в тесном контакте с их родителями и близкими.
7. Последующим этапом военно-профессиональной ориентации молодежи является военно-профессиональная консультация, в ходе которой юношам оказывается непосредственная помощь в выборе дальнейшего пути с учетом призвания, интересов и способностей. В процессе военно-профессиональной консультации проводится работа по повышению уровня военно-профессиональной ориентации юношей, глубокому изучению их склонностей, способностей, определению степени их соответствия требованиям, предъявляемым к поступающим в тот или иной вуз, формированию общественно-политических и моральных качеств, мотивации освоения профессией офицера, укреплению здоровья с учетом психологических показателей, повышению физической и общеобразовательной подготовки.
8. В начальный период военно-профессиональная консультация проводится руководителями учебных заведений, которые дают первичную оценку личностных качеств юноши, его способностей и уровня морально-психологической готовности к обучению в военно-учебном заведении.
В военно-профессиональной ориентации принимают участие представители вузов, работники военных комиссариатов, а также ветераны Великой Отечественной войны и Вооруженных Сил Республики Казахстан.

3) ӘОО-на үмiткерлердiң моральдық және адамгершiлiк қасиеттерiне, психологиялық деректерiне, дене даярлығы мен жалпы бiлiмдiк дайындығына қойылатын талаптарға, оларды қалыптастыру әдiстерiне түсiнiк беру.
4. Әскери-кәсiптiк бағыт берудiң бастапқы сатысы болып ӘОО-на түспей тұрып 2-3 жыл бұрын басталатын кәсiптiк мәлiмет беру болып табылады. Бұл сатыда:
1) жастардың әскери бөлiмдер мен әскери оқу орындарының өкiлдерiмен, Ұлы Отан соғысы мен Қарулы Күштер ардагерлерiмен кездесулерi ұйымдастырылады;
2) өндiрiс орындарында мекемелерде, ұйымдарда, оқу орындарында, әскери бөлiмдер мен бөлiмшелерде ӘОО-ры мен оларға қабылдау шарттары туралы ақпараттармен арнайы стендтер жасалады;
3) офицер мамандығы, ӘОО-на дайындалу мен түсу тәртiбi туралы жеке сұхбаттар жүргiзiледi.
5. Кәсiптiк мәлiмет берудiң негiзi әскери-патриоттық тақырыптарға кiтап оқу, тақырыптық жиналыстар, ақпараттар, дәрiс беру, сұхбаттасу, баяндама жасау, әскери бөлiмдерге бару және басқа жұмыстар арқылы жүзеге асырылатын әскери патриоттық тәрбие беру болып табылады.
6. Жастардың офицер мамандықтары туралы дұрыс түсiнiктерi мен офицер ретiндегi әскери қызметке қызығушылығын қалыптастыру бойынша жұмыстар жүргiзу олардың ата-аналарымен және жақындарымен тығыз байланыста жүзеге асырылуы керек.
7. Жастарға әскери-кәсiптiк бағыт берудiң келесi сатысы әскери-кәсiптiк кеңес беру болып табылады, оның барысында жiгiттердiң қызығушылығын, қабiлеттерiн есепке ала отырып әрi қарайғы жолын таңдауға тiкелей көмек көрсетiледi. Әскери-кәсiптiк кеңес беру процессiнде жiгiттердiң әскери-кәсiптiк бағыт алу дәрежесiн көтеру олардың ыңғайларын, қабылеттерiн терең зерттеп бiлу, олардың қандай да бiр ӘОО-на түсушiлерге қойылатын талаптарға сәйкес келу дәрежелерiн анықтау қоғамдық-саяси және моральдық қасиеттерiн қалыптастыру, психологиялық көрсеткiштерiн есепке ала отырып денсаулығын нығайту дене және жалпы бiлiмдiк дайындығын көтеру бойынша жұмыстар жүргiзiледi.
8. Алғашқы кезеңде әскери-кәсiптiк кеңес берудi жiгiттiң дербес қасиеттерiнiң, оның қабілеттерi мен ӘОО-нда оқуға моральды-психологиялық дайындық дәрежесiнiң алғашқы бағасын беретiн ӘОО-ның басшысы жүргiзедi.
Әскери-кәсiптiк бағыт беруге ӘОО-ның өкiлдерi, әскери комиссариаттардың қызметшiлерi, сонымен қатар Ұлы Отан соғысы мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерлерi қатысады.

9. Подготовка военнослужащих срочной службы к поступлению в военно-учебные заведения проводится в воинских частях.
10. По завершении военно-профессиональной ориентации выдаются рекомендации, которые отражаются в характеристиках при оформлении документов для поступления в военно-учебное заведение.
11. Общее руководство работой по военно-профессиональной ориентации возлагается на начальников Департамента кадров и военного образования Министерства обороны и Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
12. Департамент кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан организует разработку и издание справочников по офицерским профессиям и специальностям, книг, альбомов и проспектов, освещающих жизнь и деятельность вузов, доводит их до воинских частей и военных комиссариатов, привлекает средства массовой информации к освещению этих вопросов, осуществляет контроль работы подчиненных вузов по военно-профессиональной ориентации, планирует и в тесном контакте с государственными и негосударственными органами образования организует работу по профессиональному просвещению и военно-профессиональной консультации военнослужащих, гражданской молодежи. Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан осуществляет подготовку и методическое руководство работой военных руководителей образовательных учебных заведений по военно-профессиональной ориентации.
Начальники военно-учебных заведений под руководством Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан разрабатывают планы мероприятий по военно-профессиональной ориентации военнослужащих и гражданской молодежи, издают и распространяют в воинских частях и военных комиссариатах средства наглядной агитации, исторические справки, альбомы, буклеты, демонстрируют фотовитрины о жизни и быте курсантов вуза, специфике службы его выпускников, организуют выступления представителей вузов по телевидению, на радио, на страницах местной печати и освещают работу военно-патриотических школ (кружков), проводят тематические вечера, лекции, просмотры кинофильмов о военно-учебных заведениях, дни открытых дверей, направляют в воинские части и военные комиссариаты своих представителей, организуют подготовку постоянного и переменного состава вуза к проведению встреч и бесед с военнослужащими и гражданской молодежью в период прохождения войсковых стажировок, производственных практик, проведения отпусков и каникул.
Командиры соединений, воинских частей и представители органов воспитательных структур с получением указаний и плана отбора кандидатов в вузы осуществляют мероприятия по военно-профессиональной ориентации военнослужащих срочной службы на офицерские профессии, дают указания о порядке проведения агитационной работы и оформлении средств наглядной агитации, назначают ответственных офицеров за проведение военно-профессиональной консультации по группам военно-учебных заведений, регулярно заслушивают подчиненных командиров и начальников об итогах их работы по военно-профессиональной ориентации, поддерживают тесные связи с военно-учебными заведениями, организуют работу по формированию личностных качеств кандидатов, необходимых для овладения избранной офицерской профессией.
Военные комиссары организуют работу по отбору на учебу в вузы гражданской молодежи, знакомят ее с требованиями к офицерскому составу, оказывают военным руководителям помощь в работе по военно-профессиональной ориентации, оборудовании учебных заведений стендами, посвященными офицерским профессиям, обеспечивают их перечнем военно-учебных заведений, которые проводят набор курсантов, знакомят с условиями приема в эти вузы.
При военкоматах создаются пункты военно-профессиональной консультации с привлечением специалистов-социологов, психологов, врачей, военных руководителей образовательных учебных заведений, представителей воинских частей и военно-учебных заведений, на базе которых юношам оказывается помощь в выборе военных специальностей и вузов.

9. ӘОО-на түсуге мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердi дайындау ӘОО-ры өкiлдерiнiң қатысуымен әскери бөлiмдерде жүргiзiледi.
10. Әскери-кәсiптiк бағыт беру аяқталғаннан кейiн ӘОО-на түсу үшiн құжаттарды дайындау барысында берiлетiн мiнездемелерде көрсетiлетiн ұсыныстар берiледi.
11. Әскери-кәсiптiк бағыт беру жұмыстарына жалпы басшылық ету Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығына және Ұйымдастыру-жұмылдыру департаментiнiң бастығына жүктеледi.
12. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментi офицерлiк кәсiптер мен мамандықтар бойынша анықтамаларды, ӘОО-ның өмiрi мен қызметiн бейнелейтiн кiтаптарды, альбомдар мен проспектiлердi дайындайды және шығарады, оларды әскери бөлiмдер мен әскери комиссариаттарға жеткiзедi, ӘОО-ры қол астындағылардың әскери-кәсiптiк бағыт беру бойынша жұмыстарына бақылау жасауды жүргiзедi, әскери қызметшiлер мен азамат жастарға кәсiптік бiлiм беру және әскери-кәсiптiк кеңес беру жұмыстарын жоспарлайды және оларды халықтық, кәсiптiк-техникалық бiлiм беру ұйымдарымен тығыз байланыста ұйымдастырады, оқу орындарының әскери бастықтарын әскери-кәсiптiк бағыт беру жұмыстарына дайындайды және оларға әдiстемелiк басшылық жасауды жүргiзедi.
ӘОО-ның бастықтары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң басшылық етуiмен әскери қызметшiлер мен азамат жастарға әскери-кәсiптiк бағыт беру бойынша iс-шаралардың жоспарларын дайындайды, ӘОО курсанттарының өмiрi мен тұрмысы, оның түлектерi қызметiнiң ерекшелiгi жайлы көрнекi насихат құралдарын, тарихи анықтамаларды, альбомдар мен буклеттердi шығарып, оларды әскери бөлiмдер мен әскери комиссариаттарға таратады, ӘОО-ры өкiлдерiнiң теледидар, радио бойынша, жергiлiктi баспасөз бетiнде сөйлеуiн ұйымдастырады және әскери-патриоттық мектептер (үйiрмелер) жұмыстарын насихаттайды, тақырыптық кештер, дәрiстер, ӘОО туралы кинофильмдер көрсетедi, ашық есiк күндерiн өткiзедi, әскери бөлiмдер мен әскери комиссариаттарға өздерiнiң өкiлдерiн жiбередi, ӘОО-ның тұрақты және ауыспалы құрамының әскери қызметшiлермен, азаматтық жастармен әскери тәжiрибеден өту өндiрiстiк тәжiрибе, мейрамдар мен кезектi демалыстарды өткiзу кезеңдерiнде кездесулер мен сұхбаттар өткiзуге дайындығын ұйымдастырады.
Құрамалардың, әскери бөлiмдердiң командирлерi мен тәрбиелiк құрылым ұйымдарының өкiлдерi ӘОО-на үмiткерлердi iрiктеу нұсқаулықтары мен жоспарларын алғаннан кейiн мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердi офицерлiк мамандықтарға бағыттау бойынша iс-шараларды жүзеге асырады, насихат жұмыстарын жүргiзу мен көрнекi насихат құралдарын жасау тәртiбi туралы нұсқау бередi, ӘОО-ның топтары бойынша әскери-кәсiптiк кеңес берудi жүргiзуге жауапты офицерлердi тағайындайды, жүйелi түрде әскери-кәсiптiк кеңес беру жұмыстарының нәтижелерi туралы қол астындағы командирлердi тыңдап отырады, ӘОО-мен тығыз байланысты сақтайды, үмiткерлердiң таңдаған офицерлiк мамандығын игеруге қажеттi жеке қасиеттерiн рәсiмдеу жұмыстарын ұйымдастырады.
Әскери комиссарлар азамат жастарды ӘОО-на iрiктеу жұмыстарын ұйымдастырады, офицерлiк құрамға қойылатын талаптармен таныстырады, әскери бастықтарға әскери-кәсiптiк бағыт беру жұмыстарына, оқу орындарын офицерлiк мамандықтарға қатысты стендтермен безендiруде көмек көрсетедi, оларды курсанттар қабылдауды жүргiзiп жатқан ӘОО-ның тiзiмiмен және ол ӘОО-на қабылдау шарттарымен қамтамасыз етедi, тiзiмге алу кезiнде жiгiттермен олардың жоспарлары туралы сұхбаттасу жүргiзедi.
Әскери комиссариаттарда әлеуметтанушы-мамандарды, психологтарды, дәрiгерлердi, оқу орындарының әскери бастықтарын және әскери бөлiмдер мен ӘОО-ның өкiлдерiн қатыстыру арқылы әскери-кәсiптiк кеңес беру пункттерiн ұйымдастырады, онда жастарға әскери мамандықтары мен ӘОО-н таңдауда көмек көрсетiледi.

13. Вся работа по военно-профессиональной ориентации должна носить плановый и целеустремленный характер и быть под постоянным контролем со стороны Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан, командующих (командиров), воспитательных структур и кадровых органов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Начальник Департамента кадров и военного образования
Министерства обороны Республики Казахстан
Приложение 2
к ст. 25 Правил, введенных в действие приказом
Министра обороны Республики Казахстан
от 24 февраля 2000 г. N 37
Инструкция
о порядке проведения профессионального отбора
кандидатов в военно-учебные заведения Министерства
обороны Республики Казахстан и других государств
1. Профессиональный отбор кандидатов в военно-учебные заведения осуществляется в целях качественного комплектования вузов путем всесторонней оценки личности каждого кандидата по следующим разделам:
1) моральные качества и общественная активность;
2) военно-профессиональная направленность и индивидуальные психологические качества;
3) состояние здоровья (медицинское освидетельствование кандидатов проводится в соответствии с Положением о медицинском освидетельствовании в Вооруженных Силах, введенным в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1995 года N 61);
4) физическая подготовленность (проверка физической подготовленности кандидатов проводится в соответствии с требованиями Наставления по физической подготовке и спорту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, введенного в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1998 года N 215.
5) общеобразовательная (военно-профессиональная) подготовка.
Определение моральных качеств и общественной
активности кандидатов
2. При определении моральных качеств и общественной активности кандидатов учитываются:
1) понимание политики Президента и Правительства, конституционной обязанности по защите отечества;
2) готовность к выполнению любых задач, проявлению патриотизма и интернационализма;
3) понимание необходимости высокой бдительности, непримиримость к враждебным общечеловеческим ценностям идеологии и морали;
4) проявление чувства долга, принципиальность, исполнительность, трудолюбие и честность;
5) активное участие в общественной жизни коллектива;
6) достигнутые результаты в служебной (трудовой) деятельности, учебе и начальной военной подготовке.
Для военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи, кроме того, учитываются обоснованность желания стать офицером и наличие личностных качеств для этого.
3. Анализ и оценка уровня моральных качеств и общественной активности кандидатов проводятся: военнослужащих - командирами и офицерами воспитательных структур воинских частей и подразделений (кроме того, военнослужащих срочной службы - с учетом общего мнения собрания личного состава подразделений); гражданской молодежи - военными комиссариатами, администрацией предприятий и образовательных учебных заведений при участии военных руководителей. В оценке моральных качеств и общественной активности принимают участие также представители военно-учебных заведений.
В военно-учебных заведениях изучение и оценка моральных качеств и общественной активности кандидатов возлагаются на приемные комиссии.
Эти качества оцениваются:

13. Әскери-кәсiптiк бағыт беру бойынша барлық жұмыстар жоспарлық және белгiлi бiр мақсатқа бағытталған сипатта және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Кадрлар және әскери бiлiм департаментi, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң қолбасшылары, тәрбиелiк құрылымдары мен кадрлық ұйымдары тарапынан ұдайы бақылауда болуы керек.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс Министрлiгi
Кадрлар және әскери бiлiм
департаментiнiң бастығы
полковник
Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрiнiң
2000 жылғы N 37 бұйрығымен енгiзiлген
Ережелердiң 25-бабына N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және басқа
мемлекеттердiң әскери оқу орындарына үмiткерлердi кәсiптiк
iрiктеу тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. ӘОО-на үмiткерлердi кәсiптiк iрiктеу әрбiр үмiткердiң тұлғасын төмендегi бөлiмдер бойынша жан-жақты бағалау арқылы ӘОО-н сапалы жасақтау мақсатында жүзеге асырылады:
1) моральдық қасиеттерi мен қоғамдық белсендiлiгi;
2) әскери-кәсiптiк бағыт алуы және дербес психологиялық қасиеттерi;
3) денсаулық жағдайы (Үмiткерлердi медициналық куәландыру Қарулы Күштерiндегi медициналық куәландыру туралы ережеге (ҚР Қ Министрiнiң 1995 жылғы N 61 бұйрығы) сәйкес жүргiзiледi);
4) дене даярлығы (Үмiткерлердiң дене даярлығы Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрiнiң 1998 жылғы N 215 бұйрығының талаптарына сәйкес жүргiзiледi);
5) жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) дайындығы.
Yмiткерлердiң моральдық қасиеттерi мен
қоғамдық белсендiлiгiн анықтау
2. Үмiткерлердiң моральдық қасиеттерi мен қоғамдық белсендiлiгiн анықтау кезiнде:
1) Президенттiң және Үкiметтiң саясатын, отанын қорғау жөнiндегi конституциялық мiндеттерiн түсiну;
2) кезек келген тапсырмаларды орындауға, патриотизмi мен интернационализмiн көрсетуге дайындығы;
3) жоғары қырағылықтың қажеттiлiгiн, жауапкершiлiк идеология мен моральдың сыйыспайтындығын түсiнуi;
4) борыш сезiмiн көрсетуi, қағидашылдығы, атқарушылығы, еңбексүйгiштiгi мен адалдығы;
5) ұжымның қоғамдық өмiрiне белсене араласуы;
6) қызметтiк (еңбектiк) әрекетiнде, оқуда және алғашқы әскери дайындықта қол жеткiзген нәтижелерi есепке алынады.
Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен азамат жастардың, бұдан басқа, офицер болғысы келетiн тiлегi мен оған лайық жеке қасиеттерiнiң болуы да есепке алынады.
3. Үміткерлердің қоғамдық-саяси белсенділігі мен моральды қасиеттерiнiң дәрежесiн анализдеу мен бағалау: әскери қызметшілердiң - әскери бөлiмдер мен бөлiмшелердiң, тәрбиелiк құрылымдардың командирлерi мен офицерлерi (бұдан басқа, мерзiмдi қызметтегi қызметшiлердiң - бөлiмшелердiң жеке құрамы жиналысының ортақ пiкiрiн есепке ала отырып); азамат жастардың - әскери бастықтардың қатысуымен оқу орындары шеберлерiмен, бригадирлерiмен және әкiмшiлiгiмен жүргiзiледi. Қоғамдық белсендiлгi мен моральдық қасиеттерiн бағалауда ӘОО-ның өкiлдерi, ал азаматтық жастардың - әскери комиссариаттардың өкiлдерi қатысады.
ӘОО-нда үмiткерлердiң қоғамдық-саяси белсендiлiгi мен моральды қасиеттерiн бағалау қабылдау комиссияларына жүктеледi.
Бұл қасиеттер төмендегiдей бағаланады:

1) "характеризуется отлично", если кандидат обладает высокими моральными качествами, активно участвует в работе общественных организаций, имеет высокие показатели в работе, отличные и хорошие оценки в боевой и государственно-правовой подготовке и учебе, высокую дисциплинированность и примерное поведение;
2) "характеризуется хорошо", если кандидат характеризуется только с положительной стороны, но недостаточно активно проявил себя в общественной жизни коллектива, имеет положительные показатели в работе, боевой и государственно-правовой подготовке, хорошие показатели в учебе, проявляет высокую дисциплинированность и примерное поведение;
3) "характеризуется удовлетворительно", если кандидат характеризуется с положительной стороны, но недостаточно активно проявил себя в общественной жизни коллектива, имеет положительные показатели в работе, боевой и государственно-правовой подготовке, удовлетворительные показатели в учебе и поведении.
Оценка военно-профессиональной направленности и индивидуальных
психологических качеств кандидатов из числа военнослужащих срочной
службы и гражданской молодежи
4. Оценка военно-профессиональной направленности и индивидуальных психологических качеств проводится в целях выявления у кандидатов конкретных личностных качеств и индивидуальных особенностей, необходимых для успешного обучения в вузе, овладения избранной военной специальностью и эффективного применения полученных знаний в военно-профессиональной деятельности.
5. Изучение военно-профессиональной направленности и индивидуальных психологических качеств осуществляется специалистами профессионального психологического отбора в воинских частях, военных комиссариатах и в процессе работы приемных комиссий. При этом психологическое обследование кандидатов проводится с помощью наборов психодиагностических бланковых и аппаратурных тестов с учетом требований к конкретной офицерской профессии, определяемых методиками проведения профессионального психологического отбора, разрабатываемыми департаментами, главными управлениями и управлениями Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, видами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
6. Результаты психологического обследования сообщаются только приемной комиссии. Кандидатам, не зачисленным по результатам психологического отбора, в документах, выдаваемых на руки или высылаемых по месту службы кандидатов или в военкоматы по месту жительства записывается формулировка отказа в зачислении: "Не сдал квалификационный экзамен".
Порядок оценки общеобразовательной
(военно-профессиональной) подготовки

1) "Өте жақсы" деп сипатталады, егер үмiткердiң жоғары моральдық қасиеттерi болса, қоғамдық ұйымдардың жұмысына белсене араласса. Жұмыста жоғары көрсеткiштерге қол жеткiзсе, жауынгерлiк және мемлекеттiк-құқықтық дайындықта және оқуда жақсы бағалары, жоғары тәртiптiлiгi болса;
2) "Жақсы" деп сипатталады, егер үмiткер өзiн тек қанағаттанарлық жағынан сипаттаса, бiрақ жеткiлiктi дәрежеде ұжымның қоғамдық өмiрiнде өзiн көрсете алмаса, жұмыста жоғары көрсеткiштерге қол жеткiзсе, жауынгерлiк және мемлекеттiк-құқықтық дайындықта және оқуда жақсы бағалары, жоғары тәртiптiлiгi болса;
3) "Қанағаттанарлық" деп сипатталады, егер үмiткер өзiн тек қанағаттанарлық жағынан сипаттаса, бiрақ жеткiлiктi дәрежеде ұжымның қоғамдық өмiрiнде өзiн көрсете алмаса, жұмыста, жауынгерлiк және мемлекеттiк-құқықтық дайындықта жақсы көрсеткiштерге қол жеткiзсе, оқуда және тәртiпте қанағаттанарлық бағалары болса.
Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен азамат жастар
қатарынан шыққан үмiткерлердiң әскери-кәсiптiк бағдары мен жеке
психологиялық қасиеттерiн бағалау
4. Әскери-кәсiптiк бағытталуы мен дербес психологиялық қасиеттердi бағалау үмiткерлердiң ӘОО-нда табысты оқуы, таңдап алған әскери мамандығын игеру үшiн және алған бiлiмдерiн әскери-кәсiптiк қызметiнде пайдалы қолдануы үшiн қажеттi нақты қасиеттерi мен жеке қасиеттерiн тауып көрсету мақсатында жүргiзіледi.
5. Әскери-кәсiптiк бағытталуы мен жеке психологиялық қасиеттердi зерттеп бiлудi әскери бөлiмдерде, әскери комиссариаттарда және қабылдау комиссияларының жұмысы барысында кәсiптiк психологиялық iрiктеу мамандары жүргiзедi. Бұл жағдайда үмiткерлердiң психологиялық тексерiлуi нақты офицерлiк мамандықтың талаптарын есепке ала отырып Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және Бас штабының департаменттерi, бас басқармалары мен басқармалары, Қарулы Күштер түрлерi әзiрлейтiн кәсiптiк психологиялық iрiктеудi жүргiзу әдiстемесiмен анықталатын психодиагностикалық бланктер мен аппаратуралық тестердiң көмегi арқылы жүргiзіледi.
6. Психологиялық тексерудiң нәтижелерiн тек қабылдау комиссиясы хабарлайды. Психологиялық iрiктеудiң нәтижелерi бойынша оқуға қабылданбаған үмiткерлердiң қолдарына берiлетiн немесе мекен-жайы бойынша әскери комиссариаттарға жiберiлетiн құжаттарында "Бiлiктiлiк емтиханын тапсыра алмады" деген оқуға қабылдамау себебi жазылады.
Үмiткерлердiң жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) дайындығын
бағалау тәртiбi

7. Оценка общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки кандидатов осуществляется путем проведения экзаменов (комплексного тестирования). До их начала для кандидатов проводятся консультации, разъясняются порядок проведения экзаменов (тестирования) и предъявляемые требования.
Порядок оценки общеобразовательной (военно-профессиональной)
подготовки кандидатов путем проведения экзаменов
8. Экзаменационные группы формируются по 25-30 человек. Расписание экзаменов объявляется кандидатам не позднее чем за 3 дня до их начала, фамилии экзаменаторов в нем не указываются. Интервал между экзаменами должен быть, как правило, 3 дня.
На экзаменационную группу к каждому экзамену составляется экзаменационная ведомость (форма 1 к настоящей Инструкции).
9. Экзамены от кандидатов принимаются предметными экзаменационными подкомиссиями по экзаменационным билетам и заданиям.
Экзаменационные билеты и задания направляются к местам работы приемных комиссий в двойных опечатанных конвертах. Внутренний конверт адресуется председателю приемной комиссии и вскрывается лично им или его заместителем.
Экзаменационные билеты и задания хранятся как документы строгой отчетности в опечатанных конвертах и сейфах у председателей (заместителей председателей) приемных комиссий.
Председатель (заместитель председателя) приемной комиссии за 20 минут до начала экзамена выдает председателям предметных экзаменационных подкомиссий экзаменационные билеты и задания и назначает экзаменаторов в группы.
10. Устные экзамены от каждого кандидата принимаются не менее чем двумя преподавателями в следующем порядке: кандидат, прибыв на экзамен, сдает экзаменационный лист (форма 2 к настоящей Инструкции), выбирает экзаменационный билет, получает лист устного ответа (форма 3 к настоящей Инструкции) и приступает к подготовке. Все записи при подготовке к ответу производятся только на листе устного ответа.
Опрос производится по всем вопросам экзаменационного билета даже в том случае, если экзаменуемый при ответе на первые вопросы показал недостаточную подготовленность. Кроме вопросов билета в необходимых случаях экзаменатор задает уточняющие вопросы. Свои замечания по ответу и дополнительные вопросы экзаменаторы записывают в лист устного ответа. На подготовку к ответу отводится не более 1,5 ч., опрос должен продолжаться, как правило, не более 15 мин.
11. В помещении, где проходит устный экзамен, могут одновременно находиться не более 6 кандидатов, в том числе 2 кандидата, отвечающие по билетам, и 4 - готовящиеся к ответу.
Присутствие на экзаменах лиц, кроме членов предметной экзаменационной подкомиссии, назначенных экзаменаторами в данную группу, допускаются только с разрешения председателя приемной комиссии.

7. Үмiткерлердiң жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) дайындығын бағалау емтихандар өткiзу жолымен жүзеге асырылады. Олардың басталуына дейiн үмiткерлерге кеңестер берiледi, емтихандардың өткiзiлу тәртiбi мен қойылатын талаптар түсiндiрiледi.
Үмiткерлердiң жалпы бiлiмдік (әскери-кәсiптiк) дайындығын
емтихандар қабылдау жолымен бағалау тәртiбi:
8. Емтихандық топтар 25-30 адамнан құрылады. Емтихандар кестесi олардың басталатынынан 2-3 күн бұрын хабарланады, онда емтихан алушылардың фамилиялары көрсетiлмейдi. Емтихандардың алшақтығы, әдеттегiдей, 3 күн болуға тиiс.
Емтихандық топқа әрбiр емтиханға қатысты емтихандық ведомость (осы Нұсқаудың 1 қосымшасы) құрылады.
9. Үмiткерлерден емтиханды емтихандық билеттер мен тапсырмалар бойынша пән емтихандық шағын комиссиялар қабылдайды.
Емтихандық билеттер мен тапсырмалар қабылдау комиссияларының жұмыс орындарына екi мөрленген конверттерде жiберiледi. Iшкi конверт қабылдау комиссиясының төрағасына арналады және оны тек өзi немесе оның орынбасары ашады.
Емтихандық билеттер мен тапсырмалар қатаң есептегi құжаттар ретiнде мөрленген конверттерде және қабылдау комиссиясы төрағаларының (төраға орынбасарларының) сейфтерiнде сақталады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы (төрағаның орынбасары) емтихан басталардан 20 минут бұрын пән емтихандық шағын комиссияның төрағаларына емтихан билеттерi мен тапсырмаларын бередi де топтардағы емтихан алушыларды тағайындайды.
10. Әрбiр үмiткерден ауызша емтихандарды екiден кем емес оқытушылар төмендегi тәртiпте қабылдайды: емтиханға келген үмiткер емтихандық парақты (осы Нұсқаулықтың 2 қосымшасы) тапсырады, емтихан билетiн таңдайды, ауызша жауап парағын (осы Нұсқаулықтың 3 қосымшасы) алады да дайындыққа кiрiседi. Жауап беруге дайындық кезiндегi барлық жазулар ауызша жауап парағына жазылады.
Сұрау емтихан тапсырушы жауап беру барысында алғашқы сұрақтарға жеткiлiктi дәрежеде дайындалмағанын көрсеткен жағдайда да емтихандық билеттiң барлық сұрақтары бойынша жүргiзiледi. Емтихан алушы қажет болған жағдайда билеттiң сұрақтарынан басқа да анықтаушы сұрақтар қояды. Емтихан алушы жауап бойынша өзiнiң ескертулерi мен қосымша сұрақтарын ауызша жауап парағына жазады. Жауап беруге дайындыққа, әдеттегiдей, 1.5 сағаттан көп емес, ал сұрауға 15 минуттан көп емес уақыт бөлiнуге тиiс.
11. Ауызша емтихан өтiп жатқан бөлмеде бiр мезгiлде 6 үмiткерден көп емес, соның iшiнде билеттерi бойынша жауап берушi 2 үмiткер және жауап беруге дайындалып отырған 4 үмiткер болуға тиiс.
Емтихандар аталған топқа емтихан алушы болып тағайындалған пән емтихандық шағын комиссия мүшелерiнен басқа тұлғалардың болуы тек қабылдау комиссиясы төрағасының рұқсатымен ғана мүмкiн болады.

12. Результаты вступительных экзаменов определяются оценками: 5 (пять), 4 (четыре), 3 (три), 2 (два). Экзаменационная оценка (цифрой и в скобках прописью) проставляется сначала в экзаменационную ведомость, а затем в экзаменационный лист поступающего. Каждая оценка по устному экзамену подписывается двумя экзаменаторами.
13. Письменные экзамены проводятся потоками из 2-6 однопрофильных групп (в зависимости от емкости аудитории) в следующем порядке: кандидаты к началу установленного расписанием времени занимают места в аудитории, и до них доводится порядок проведения экзамена. Экзаменаторы собирают экзаменационные листы кандидатов и взамен выдают титульные листы (форма 4 к настоящей Инструкции) и листы вкладыши (форма 5 к настоящей Инструкции). Каждый экзаменующийся заполняет титульный лист.
Вся письменная работа, как в чистовом, так и в черновом варианте выполняется только на листах-вкладышах (подписывать или делать на них какие-либо пометки, позволяющие установить ее автора, не разрешается).
Для написания сочинения отводится 4 астрономических часа с момента окончания записи названий всех тем на классной доске без перерыва, для написания диктанта - 1 астрономический час.
При написании диктанта экзаменатор прочитывает вслух весь текст, затем диктует его по предложениям и снова прочитывает для проверки написанного самими кандидатами. Дополнительное время на самостоятельную проверку диктанта кандидатами не представляется.
Для выполнения работы или по истечении времени, отведенного на письменный экзамен, титульные листы и листы-вкладыши сдаются экзаменатору. Экзаменатор возвращает экзаменационные листы, предварительно сверив все данные, указанные в титульных листах.
По окончании экзамена все письменные работы передаются ответственному секретарю для шифровки. Девиз в форме цифрового или другого условного шифра на титульном листе и на каждом листе вкладыше проставляет председатель (заместитель председателя, ответственный секретарь приемной комиссии).
Зашифрованные титульные листы хранятся в сейфе у ответственного секретаря, а листы-вкладыши возвращаются председателю предметной экзаменационной подкомиссии для проверки работ.
14. Проверка письменных работ производится в специально выделенном для этой цели служебном помещении. Лица, не имеющие отношения к экзамену, к проверке указанных работ не допускаются. При обнаружении на листах-вкладышах подписи или других надписей, не относящихся к работе, письменная работа проверяется двумя экзаменаторами.
Оценка по письменной работе проставляется на первой странице чистового листа-вкладыша и заверяется подписью экзаменатора (экзаменаторов), одновременно оценка проставляется в экзаменационную ведомость с занесением в нее девиза (шифра) кандидата.
По окончании проверки письменные работы и экзаменационные ведомости передаются ответственному секретарю для расшифровки и проставления оценок в экзаменационные листы кандидатов.

12. Түсу емтихандарының нәтижелерi төмендегi бағалармен анықталады: 5 (бес), 4 (төрт), 3 (үш), 2 (екi). Емтихандық баға (цифрмен және жақша iшiнде жазумен) алдымен емтихандық ведомоске, кейiн түсушiнiң емтихандық парағына қойылады. Ауызша емтихан бойынша әрбiр бағаға екi емтихан алушы қол қояды.
13. Жазбаша емтихандар 2-6 бiр бейiндi топтардан құрылған ағымдарға (аудиторияның сыйымдылығына байланысты) төмендегi тәртiп бойынша жүргiзiледi: кестеде бекiтiлген уақытқа дейiн үмiткерлер аудиториядан орын алады, оларға емтихан өткiзу тәртiбi түсiндiрiледi. Емтихан алушылар үміткерлердің емтихандық парақтарын жинап алады да, орнына бет парақтар (осы Нұсқаулықтың 4 қосымшасы) мен арасындағы парақтарды (осы Нұсқаулықтың 5 қосымшасы) таратады. Әрбiр емтихан тапсырушы бет парақты толтырады.
Барлық жазба жұмысы, оның iшiнде жұмыстың таза нұсқасы да арасындағы парақтарда орындалады (жұмыстың орындаушысын анықтауға болатын таңбалар салуға немесе қол қоюға рұқсат етiлмейдi).
Шығарма жазуға сынып тақтасында барлық тақырыптарды жазып болған сәттен бастап үзiлiссiз 4 астрономиялық сағат, диктант жазуға 1 астрономиялық сағат берiледi.
Диктант жазу кезiнде емтихан алушы мәтiндi дауыстап толық оқып шығады да, кейiн сөйлемдеп оқиды және жазылғанды курсанттардың өзi тексеруi үшiн қайталап оқиды. Диктантты курсанттардың өз бетiнше тексеруi үшiн қосымша уақыт берiлмейдi.
Жұмысты орындап болғаннан кейiн немесе жазбаша емтиханға берiлген уақыт аяқталғаннан кейiн бет парақтар мен арасындағы парақтар емтихан қабылдаушыға тапсырылады. Емтихан алушы алдымен бет парақтардағы деректердi салыстырып тексерiп, емтихан парақтарын қайтарады.
Емтихан аяқталған кезде барлық жазба жұмыстары шифрлану үшiн жауапты хатшыға берiледi. Бет парақтағы және әрбiр арасындағы парақты цифрлы немесе басқа шартты шифр түрiндегi девиздi қабылдау комиссиясының төрағасы (төрағаның орынбасары, жауапты хатшысы) қояды.
Шифрланған бет парақтар жауапты хатшының сейфiнде сақталады, ал арасындағы парақтар жұмыстарды тексеру үшiн пән емтихандық шағын комиссияның төрағасына қайтарылады.
14. Жазба жұмыстарын тексеру осы мақсатқа арнайы бөлiнген қызметтiк бөлмеде жүргiзiледi. Емтиханға қатысы жоқ тұлғалар емтихандық жұмыстарды тексеруге жiберiлмейдi. Арасындағы қағаздардан қойылған қолдар немесе жұмысқа қатысы жоқ басқа жазулар табылған жағдайда жазба жұмысын екi емтихан қабылдаушы тексередi.
Жазба жұмысы бойынша баға арасындағы таза парақтың бiрiншi бетiне қойылады да емтихан қабылдаушының (емтихан алушылардың) қолымен расталады, бiр мезгiлде баға үмiткердiң девизiн (шифрын) енгiзу арқылы емтихандық ведомоске қойылады.
Тексеру аяқталғаннан кейiн жазба жұмыстары мен емтихандық ведомостер шифрды алу және бағаларды үмiткерлердiң парақтарына қою үшiн жауапты хатшыға берiледi.

15. Председатель предметной экзаменационной подкомиссии проверяет правильность оценок по всем работам с оценками 5 (пять) и 2 (два), а также выборочно 5 процентов остальных письменных работ и подтверждает своей подписью выставленные оценки.
16. Исправление оценок, проставленных по результатам сдачи экзаменов, допускается только с разрешения председателя приемной комиссии и оформляется протоколом заседания комиссии.
17. Письменные экзаменационные работы и листы устных ответов кандидатов после окончания экзаменов хранятся в личном (учебном) деле кандидата в период обучения в вузе.
18. Кандидаты, получившие неудовлетворительную оценку на экзаменах (профильных или непрофильных) или не явившиеся без уважительных причин на один из экзаменов в назначенное расписанием время, к дальнейшим экзаменам не допускаются.
О невозможности сдавать экзамены по состоянию здоровья или другим причинам, подтвержденным документами, кандидат обязан сообщить в комиссию до начала экзамена.
19. Порядок рассмотрения жалоб кандидатов по поводу выставленной экзаменаторами оценки определяет приемная комиссия. Жалоба должна подаваться в день проведения устного экзамена или в день объявления оценки по письменному экзамену. Переэкзаменовка при рассмотрении жалобы не допускается.
Порядок оценки общеобразовательной (военно-профессиональной)
подготовки кандидатов путем проведения комплексного тестирования
20. С правилами поведения на экзамене абитуриенты должны быть ознакомлены заранее.
Во время тестирования абитуриенту запрещается:
1) пересаживаться;
2) без команды дежурного открывать экзаменационный материал;
3) производить обмен экзаменационными материалами с другими абитуриентами;
4) пользоваться калькулятором, справочной литературой и т.п;
5) переговариваться, списывать у других абитуриентов, пользоваться
шпаргалкой и т.п.;
6) выходить из аудитории в первый и последний часы тестирования (только во втором часу тестирования можно выходить по разрешению дежурного по аудитории, дальше дежурный по коридору сопровождает абитуриента от аудитории до туалета и обратно). Разрешается одновременно выходить не более двум абитуриентам.
21. Вход абитуриентов в аудиторию осуществляется по пропускам, подготовленным и выданным им заранее.
22. Пакет с экзаменационными материалами принимается в аудитории от представителя Национального центра государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки (далее по тексту - НЦГСО и Т), проверяется наличие пломбы НЦГСО и Т, целостность пакета, после чего приглашается любой абитуриент для вскрытия пакета.

15. Пән емтихандық шағын комиссияның төрағасы 5 (бес) және 2 (екi) бағалары қойылған барлық жұмыстардың және таңдап алған жазба жұмыстарының 5%-iнiң дұрыс бағалауын тексередi де, қойылған бағаларды өз қолымен бекiтедi.
16. Емтихандарды тапсыру нәтижелерi бойынша қойылған бағаларды жөндеу тек қабылдау комиссиясы төрағасының рұқсатымен болуы мүмкiн және комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасымен рәсiмделедi.
17. Yмiткерлердiң жазбаша емтихандық жұмыстар және ауызша жауап парақтары емтихан аяқталғаннан кейiн ӘОО-нда оқу кезеңiнде үмiткердiң жеке (оқу) iсiнде сақталады.
18. Емтихандарда (кәсiптiк немесе кәсiптiк емес ) қанағаттанарлықсыз баға алған немесе бiр емтиханға кестемен белгiленген уақытта себепсiз келмеген үмiткерлер келесi емтихандарға жiберiлмейдi.
Денсаулығына байланысты немесе құжаттармен расталған басқа себептермен емтихан тапсыра алмайтыны туралы үмiткер мiндеттi түрде емтихан басталғанға дейiн комиссияға хабарлауға тиiс.
19. Қойылған емтихандық бағаға қатысты үмiткерлердiң шағымдарын қарау тәртiбiн қабылдау комиссиясы анықтайды. Шағым ауызша емтихан тапсырған күнi немесе жазбаша емтиханның бағасы хабарланған күнi берiлуге тиiс. Шағымды қарауда емтиханды қайта тапсыруға рұқсат берiлмейдi.
Yмiткерлердiң жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) даярлығын
кешендiк тест өткiзу жолымен бағалау тәртiбi
20. Тәртiп ережелерiмен талапкерлер емтихан үстiнде танысулар керек.
Тест кезiнде талапкерге:
1) орнын ауыстырып-отыруға;
2) кезекшiнiң командасыз емтихандық материалды ашуға;
3) басқа талапкерлермен емтихандық материалды ауыстыруға;
4) калькуляторды, анықтама әдебиетiн және с.с пайдалануға;
5) сөйлесуге, басқа талапкерлерден көшiруге, көшiрiп алған парақты қолдануға және т.б.;
6) тестiнiң бiрiншi және соңғы сағатында аудиториядан шығуға (тек тестiнiң екiншi сағаты кезiнде ғана аудитория бойынша кезекшiнiң рұқсатымен шығуға болады, әрi қарай коридор бойынша кезекшi талапкердi дәретханаға дейiн және керi қарай шығарып салады) тиым салынады.
21. Талапкерлер аудиторияға алдын ала дайындалған және оларға таратылған рұқсат қағаздар бойынша кiредi.
22. Емтиханның материалдары салынған пакет аудиторияда Бiлiм және ғылым министрлiгi Мемлекеттiк бiлiм стандарттары және тест ұлттық орталығының (әрi қарай МБС ж ТҰО) өкiлiнен қабылданады, ондағы МБСжТҰО-ның мөрi, пакеттiң бүтiндiгi тексерiледi, одан соң талапкерлердiң бiреуi пакеттi ашуға шақырылады.

23. Раздаются листы ответов и даются разъяснения по его заполнению.
24. После заполнения абитуриентами листа ответов раздаются копии листов ответов и книжки-вопросники, при этом рядом сидящие абитуриенты должны получать разные варианты.
В специальной графе абитуриентом ставятся его подпись, дата проведения экзамена, номер аудитории.
25. По завершении организационной части, начинается отсчет чистого времени экзамена. Чистое время экзамена - 3 часа (180 минут). Время начала и окончания экзамена записывается дежурным на доске и объявляется абитуриентам. Прекращаются все вопросы и объяснения. Дежурный строго следит за порядком в аудитории. В случае нарушения правил со стороны абитуриента экзаменатор имеет право пересаживать или удалить из аудитории, о чем составляется соответствующий акт.
26. Через 20-30 минут после начала экзамена представителю НЦГСО и Т передаются данные о количестве присутствующих и лишние экзаменационные материалы по акту.
27. Вход в аудиторию посторонним лицам, кроме представителей НЦГСО и Т, председателя приемной комиссии, его заместителей, ответственного секретаря и начальника группы профотбора запрещен.
28. За 30 и 10 минут до окончания экзамена дежурный предупреждает об истечении времени.
29. Абитуриенты, окончившие экзамен раньше определенного времени, сдают экзаменационные документы дежурному по аудитории и в сопровождении дежурного покидают помещение. По истечении времени экзамена, дежурный по аудитории объявляет об окончании испытания и принимает экзаменационные документы (лист ответов и книжка-вопросник) и в аудиторном списке проставляет отметку о приеме материалов.
30. Кандидаты, не явившиеся без уважительных причин на тестирование в назначенное расписанием время, к дальнейшим испытаниям не допускаются.
О невозможности сдавать экзамены по состоянию здоровья или другим причинам, подтвержденным документами, кандидат обязан сообщить в комиссию до начала тестирования.
31. Порядок рассмотрения жалоб кандидатов по поводу полученных баллов определяет приемная комиссия. Жалоба должна подаваться в день проведения тестирования или в день объявления результатов тестирования.
32. Общий вывод о целесообразности зачисления кандидата в вуз приемной комиссией делается на основании комплексного подхода ко всем показателям профессионального отбора. При этом в равной степени учитываются моральные качества и общественная активность, состояние здоровья, военно-профессиональная направленность с учетом психологических данных, физическая подготовленность и общеобразовательная (военно-профессиональная) подготовка.
Начальник Департамента кадров и военного образования
Министерства обороны Республики Казахстан
Форма 1
к ст. 9 Инструкции (приложение 2
к Правилам, введенным в действие
приказом МО РК 2000 г. N 37)
ПРИЕМНАЯ КОМИССИЯ
_________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
"___"__________20___г.
ЭКЗАМЕНАЦИОННАЯ ВЕДОМОСТЬ N _______
экзамена по ___________________________________
(наименование дисциплины)
Экзаменаторы:       1.______________________________
2.______________________________
_______________________________________________________________________
N !   Воинское звание,   !    Номер листа    !  Оценка   !  Подпись
!    фамилия, имя,     ! профессионального !           !экзаменатора
!  отчество кандидата  !      отбора       !           !
___!______________________!___________________!___________!____________
___!______________________!___________________!___________!____________
___!______________________!___________________!___________!____________
___!______________________!___________________!___________!____________
Всего: 5 (пять) _______________
4 (четыре) _____________
3 (три) ________________
2 (два) ________________
Председатель предметной подкомиссии
__________________________ _________________________________
(воинское звание)          (инициал имени, фамилия)
Члены комиссии
__________________________ _________________________________
(воинское звание)          (инициал имени, фамилия)
Форма 2
к ст. 11 Инструкции (приложение 2
к Правилам, введенным в действие
приказом МО РК 2000 г. N 37)
ПРИЕМНАЯ КОМИССИЯ
ЭКЗАМЕНАЦИОННЫЙ ЛИСТ
_________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
Факультет _____________________________________
Специальность _________________________________
Экзаменационный лист __________________________
Фамилия _______________________________________
Имя _______________ Отчество __________________
Дата выдачи "____"____________20____г.
Ответственный секретарь приемной комиссии
______________________           (подпись)
Фотокарточка,
скрепленная
гербовой
печатью
вуза                           ____________________________
(подпись поступающего)
(оборотная сторона)
ОЦЕНКИ, ПОЛУЧЕННЫЕ НА ВСТУПИТЕЛЬНЫХ ЭКЗАМЕНАХ
__________________________________________________________________
N !  Наименование  !  Дата  !  Оценка  ! Фамилия и  !   Подпись
!    предмета    !экзамена!          !  инициалы  !экзаменатора
!    (характер   !        !          !экзаменатора!
!    экзамена)   !        !          !(писать раз-!
!                !        !          !   борчиво) !
------------------------------------------------------------------
Пример заполнения
------------------------------------------------------------------
1  Русский язык и
литература       14 июля   4 (четыре)
2  Математика
(устно)          17 июля   5 (пять)
3  Физика
(устно)          21 июля   3 (три)
ИТОГО
------------------------------------------------------------------
Ответственный секретарь приемной комиссии
______________________         (подпись)
Форма  3
к ст. 11 Инструкции (приложение 2
к Правилам, введенным в действие
приказом МО РК 2000 г. N 37)
ПРИЕМНАЯ КОМИССИЯ
_________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
ЛИСТ УСТНОГО ОТВЕТА
На экзамене по ________________________________________________
(наименование дисциплины)
Фамилия, имя и отчество кандидата (воинское звание) ___________
Факультет _____________________ Номер группы __________________
Номер экзаменационного билета _________________________________
Дата экзамена _________________________________________________
Время начала ответа ___________________________________________
Время окончания ответа ________________________________________
КОНСПЕКТ ОТВЕТА
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ

23. Жауап парақтары таратылады және оны толтыру бойынша түсiнiктемелер берiледi.
24. Талапкерлер жауап парақтарын толтырған соң жауап парақтарының көшiрмесi және сұрақ-кiтапшалары таратылады, мұндайда қасында отырған талапкерлерге әртүрлi варианттар берiлу керек.
Арнайы жолға талапкердiң қолы қойылып, емтихан өткiзiлген күн, аудиторияның нөмiрi жазылады.
25. Ұйымдастыру бөлiмi аяқталған соң емтихан уақытының таза есебi басталады. Емтиханның таза уақыты - 3 сағат (180 минут). Емтиханның басталуы мен аяқталуын кезекшi тақтаға жазады және талапкерлерге хабарлайды. Барлық сұрақтар мен түсiндiрулер тоқтатылады. Кезекшi аудиториядағы тәртiптi қатаң қадағалайды. Талапкер ережелердi бұзған жағдайда емтихан алушы оны орнынан ауыстыруға немесе аудиториядан шығарып жiбере алады, ол туралы тиiстi акт жасалады.
26. Емтихан басталғаннан 20-30 минуттан кейiн МБСжТҰО өкiлiне қатысушылардың саны туралы мәлiметтер және акт бойынша артық емтихандық материалдар берiледi.
27. Аудиторияға МБСжТҰО өкiлiнен, қабылдау комиссиясының төрағасы мен оның орынбасарларынан, жауапты хатшы мен кәсiби iрiктеу тобының бастығынан басқаларға кiруге тиым салынады.
28. Емтиханның аяқталуына 30 және 10 минут қалғанда кезекшi уақыттың таяп қалғандығы туралы хабарлайды.
29. Емтиханды белгiленген уақыттан ерте аяқтаған талапкерлер аудитория бойынша кезекшiге емтихандық құжаттарды тапсырады және кезекшiнiң қадағалауымен бөлмеден шығады. Емтихан уақыты аяқталған кезде аудитория бойынша кезекшi сынақтың аяқталғандығы туралы хабарлап, емтихандық құжаттарды (жауаптар парағы мен сұрақтар-кiтабын) қабылдайды және аудиториялық тiзiмде материалдарды қабылдағандығы туралы белгi қояды.
30. Кестеде белгiленген уақытта тестіге себепсiз келмеген үмiткерлер одан кейiнгi сынақтарға жiберiлмейдi.
Денсаулық жағдайы бойынша немесе құжаттармен расталған басқа да себептермен емтихан тапсыра алмайтындығы туралы тест басталмай тұрып үмiткер комиссияға хабарлауы тиіс.
31. Алған баллдары бойынша талапкерлердiң шағымдарын қарау тәртiбiн қабылдау комиссиясы анықтайды. Шағым тест өткiзiлген күнi немесе тестiнiң нәтижелерi хабарланған күнi берiлуi тиiс.
32. Үмiткердi оқу орнына қабылдаудың мақсатқа сәйкестiгi туралы қабылдау комиссиясымен шығарылатын жалпы қорытынды кәсiби iрiктеудiң барлық көрсеткiштерiне кешендi қарау негiзiнде жасалады. Мұндайда бiрдей дәрежеде моральдық қасиеттерi мен қоғамдық белсендiлiгi, денсаулық жағдайы, психологиялық деректерiн ескерумен әскери-кәсiптiк бағдары, дене дайындығы мен жалпы бiлiмдiк (әскери-кәсiптiк) даярлығы есепке алынады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс Министрлiгiнiң
Кадрлар және әскери бiлiм
Департаментiнiң бастығы
полковник
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелер
Нұсқаулығының 9 бабына
N 1 нысан
Қабылдау комиссиясы
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
"_____"______________________ 20 ____ ж.
N _______ емтихандық ведомость
_______________________ бойынша емтихан
(пәннің атауы)
Емтихан қабылдаушылар: 1. _________________________________________
2. _________________________________________
-------------------------------------------------------------------
N !  Үміткердің  !Кәсіптік іріктеу !Бағасы !Емтихан қабылдаушының
!әскери атағы, !  парақшасының   !       !         қолы
!  аты-жөні,   !     нөмірі      !       !
! әкесінің аты !                 !       !
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Барлығы:    5 (бес)  ______________
4 (төрт) ______________
3 (үш)   ______________
2 (екі)  ______________
Пән шағын комиссиясының төрағасы
_____________________________          ____________________________
(әскери атағы)                             (аты-жөні)
Комиссия мүшелері
_____________________________          ____________________________
(әскери атағы)                             (аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелер
Нұсқаулығының 11 бабына
N 2 нысан
Қабылдау комиссиясы
емтихан парақшасы
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
Факультет _________________________________________________________
Мамандық  _________________________________________________________
Емтихан парақшасы _________________________________________________
Тегі ______________________________________________________________
Есімі ___________________ Әкесінің аты ____________________________
Берілу мерзімі "____"_______________ 20 ____ ж.
Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы ___________________
(қолы)
Әскери-оқу
орнының
елтаңбалы
мөрімен
басылған             ________________________________________
фотосурет                      (оқуға түсушінің қолы)
Түсу емтихандарында алынған бағалар
---------------------------------------------------------------------
N !Пәннің атауы  !Емтихан ! Бағасы !    Емтихан   !   Емтихан
!(емтихан түрі)!мерзімі !        !қабылдаушының ! қабылдаушының
!              !        !        !   аты-жөні   !     қолы
!              !        !        !   (анықтап   !
!              !        !        !   жазылсын)  !
---------------------------------------------------------------------
Толтыру үлгісі
1   Орыс тілі мен              4
әдебиет     14 шілде  (төрт)
2   Математика                 5
(ауызша)      17 шілде   (бес)
3   Физика                     3
(ауызша)       21 шілде   (үш)
Барлығы
---------------------------------------------------------------------
Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы ________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелер
Нұсқаулығының 11 бабына
N 3 нысан
Қабылдау комиссиясы
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
Ауызша жауап беру парағы
_________________________________________________ бойынша емтиханда
(пәннің атауы)
Үміткердің аты-жөні, әкесінің аты (әскери атағы) __________________
Факультет ________________________ Топ нөмірі _____________________
Емтихандық билеттің нөмірі ________________________________________
Емтихан мерзімі ___________________________________________________
Жауаптың басталу уақыты ___________________________________________
Жауаптың аяқталу уақыты ___________________________________________
Жауап конспектісі
Қосымша сұрақтар

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
Подпись кандидата _______________
Подпись экзаменатора ______________
Форма 4
к ст. 14 Инструкции (приложение 2
к Правилам, введенным в действие
приказом МО РК 2000 г. N 37)
ПРИЕМНАЯ КОМИССИЯ
_________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
"____"___________20___ г.
ТИТУЛЬНЫЙ ЛИСТ
Девиз (шифр)
Группа N _____________________
Поток (рота) ___________________
ПИСЬМЕННЫЙ ЭКЗАМЕН
по
_______________________________________________________________
(наименование предмета)
Вариант N __________  Наименование темы:
_______________________
_______________________________________________________________
Кандидат
_______________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество)
_______________________________________________________________
Форма 5
к ст. 14 Инструкции (приложение 2
к Правилам, введенным в действие
приказом МО РК 2000 г. N 37)
ПРИЕМНАЯ КОМИССИЯ
_________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
"____"________________20___ г.
ЛИСТ-ВКЛАДЫШ
Девиз (шифр)
___________________________
(оценка)
___________________________
ДЛЯ ТЕКСТА
________________________________________________________________
Вариант N           !      Наименование темы        !
----------------------------------------------------------------
Приложение N 3
к ст. 38, 39, 45 Правил,
введенных в действие приказом
МО РК 2000 года N 37
ФОРМЫ
документов, заполняемых комиссиями, осуществляющими
профессиональный отбор кандидатов на учебу в ВУЗы
"УТВЕРЖДАЮ"                                         Форма 1
________________________                             к ст. 38 Правил
(должность)
________________________                         _______________________
(воинское звание)                              (инициал имени и фамилия)
"_____" __________ 20___г.
ПРОТОКОЛ N ___
заседания комиссии по предварительному профессиональному отбору в
_________________________________________________________________
(наименование объединения, при котором создается комиссия)
о направлении на учебу кандидатов в  ____________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование вуза, факультета)
Комиссия в составе председателя _________________________________
заместителя председателя  _______________________________________
членов __________________________________________________________
_________________________________________________________________
проведя предварительный профессиональный отбор кандидатов, постановила:
зачислить кандидатами для направления на учебу в ________________
_________________________________________________________________
(наименование вуза, факультета)
кандидатов согласно прилагаемым спискам.
Приложение. Именные списки на ______________________ листах.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ
________________________________    ________________________________
(воинское звание)              (инициал имени и фамилия)
ЧЛЕНЫ КОМИССИИ:
________________________________    ________________________________
(воинское звание)              (инициал имени и фамилия)
"УТВЕРЖДАЮ"                                    Форма 2
________________________                        к ст. 38 Правил
(должность)
________________________                   _______________________
(воинское звание)                        (инициал имени и фамилия)
"_____" __________ 20___г.
ПРОТОКОЛ N ___
заседания комиссии по предварительному профессиональному отбору в
__________________________________________________________________
(наименование объединения, при котором создается комиссия)
об отказе направления на учебу кандидатам.
Комиссия в составе председателя _______________________________
заместителя председателя  __________________________________________
членов  ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
проведя предварительный профессиональный отбор кандидатов, постановила:
отказать в направлении на учебу нижепоименованным кандидатам:
_____________________________________________________________________
NN !        Воинское звание      ! Фамилия, имя, !  Причина отказа
!                             !    отчество   !
____!_____________________________!_______________!__________________
____!_____________________________!_______________!__________________
____!_____________________________!_______________!__________________
____!_____________________________!_______________!__________________
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ
________________________________    ________________________________
(воинское звание)                (инициал имени и фамилия)
ЧЛЕНЫ КОМИССИИ:
________________________________    ________________________________
(воинское звание)                 (инициал имени и фамилия)
Форма 3
к ст. 39 Правил
ИМЕННОЙ СПИСОК
кандидатов, отобранных для поступления на учебу в
__________________________________________________________________
(наименование военно-учебного заведения)
__________________________________________________________________
_______________
комиссией
__________________________________________________________________
____________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
__________________________________________________________________
!__________________________________________________________________!
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ
________________________________
________________________________        _________________________
(воинское звание)                 (инициал имени и фамилия)
Форма 4
______________________                               к ст. 39 Правил
(воинская часть)
КАРТА
профессионального отбора на военнослужащего срочной службы
поступающего в  ___________________________________________________
(наименование вуза)
на ____________________________________________ факультет (отделение).

1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
Үміткердің қолы ____________________
Емтихан қабылдаушының қолы ____________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелер
Нұсқаулығының 14 бабына
N 4 нысан
Қабылдау комиссиясы
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
"_____"______________________ 20 ____ ж.
Мұқабасы
Девиз (шифр)
N ____________________ топ
Топ (рота) _______________
Жазбаша емтихан
___________________________________________________________ бойынша
(пәннің атауы)
N ______________ вариант  Тақырып атауы: __________________________
___________________________________________________________________
Үміткер ___________________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөні, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелер
Нұсқаулығының 14 бабына
N 5 нысан
Қабылдау комиссиясы
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
"_____"______________________ 20 ____ ж.
Қосымша парақ
Девиз (шифр)
_______________________
(бағасы)
_______________________
Мәтін үшін
N вариант                           Тақырып атауы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің 2000 жылғы
N 37 бұйрығымен енгізілген
Ережелердің 38, 39, 45 баптарына
N 3 қосымша
Жоғары әскери-оқу орны үміткерлерін
кәсіби іріктеуден өткізуді жүзеге асыратын
комиссиялармен толтырылатын құжаттардың
Нысандары
"Бекітемін"                                      Қазақстан Республикасы
_______________________________             Қорғаныс министрінің 2000 жылғы
қызметі, әскери атағы, аты-жөні               N 37 бұйрығымен енгізілген
"___"_____________20___ж.                   Ережелердің 38 бабына N 1 нысан
алдын-ала кәсіптік іріктеу бойынша комиссия мәжілісінің
___________________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
N __  хаттамасы
үміткерлерді ______________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_______________________________________________________ оқуға жіберу туралы
(әскери-оқу орнының, факультеттің атауы)
Төрағаның басшылық етуімен құрылған комиссия ______________________________
төраға орынбасары _________________________________________________________
мүшелері __________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
алдын-ала кәсіптік іріктеу өткізіп, қаулы етті:
қоса беріліп отырған тізімдерге сәйкес үміткерлер _________________________
___________________________________________________________________________
(әскери-оқу орнының, факультеттің атауы)
оқуға жіберілу үшін қабылдансын.
Қосымша: Атаулы тізімдер ____________________________ бетте.
Комиссия төрағасы
_______________________________             _______________________________
(әскери атағы)                                  (аты-жөні)
Комиссия мүшелері:
_______________________________             _______________________________
(әскери атағы)                                  (аты-жөні)
"Бекітемін"                                      Қазақстан Республикасы
_______________________________             Қорғаныс министрінің 2000 жылғы
қызметі, әскери атағы, аты-жөні               N 37 бұйрығымен енгізілген
"___"_____________20___ж.                   Ережелердің 38 бабына N 2 нысан
алдын-ала кәсіптік іріктеу бойынша комиссия мәжілісінің
___________________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
N __  хаттамасы
үміткерлердің оқуға жіберілмеуі туралы.
Төрағаның басшылық етуімен құрылған комиссия ______________________________
төраға орынбасары _________________________________________________________
мүшелері __________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
алдын-ала кәсіптік іріктеу өткізіп, қаулы етті:
төменде есімдері аталған үміткерлер оқуға жіберілмесін:
---------------------------------------------------------------------------
NN !    Әскери атағы     !  Аты-жөні, әкесінің аты  !  Қабылданбау себебі
---------------------------------------------------------------------------
Комиссия төрағасы
_______________________________             _______________________________
(әскери атағы)                                  (аты-жөні)
Комиссия мүшелері:
_______________________________             _______________________________
(әскери атағы)                                  (аты-жөні)
Ережелердің 39 бабына
N 3 нысан
комиссиямен __________________________ оқуға түсуге іріктелген
(әскери-оқу орнының атауы)
үміткерлердің _____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
Атаулы тізімі
___________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы
___________________________________     ___________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
N 4 нысан
Ережелердің 39 бабына
___________________
(әскери бөлім)
__________________________________________________ факультетіне (бөліміне)
(әскери-оқу орнының атауы)
түсуші мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің кәсіби іріктеу
Картасы

1. Воинское звание, фамилия, имя, отчество _________________
_________________________________________________________________
2. Год и месяц рождения  ___________________________________
3. Национальность  _________________________________________
4. Образование  ____________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование учебного заведения и дата окончания)
5. Социальное происхождение  _______________________________
6. Должность и стаж работы до призыва в ВС и Военно-Морской флот
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Государственные награды _________________________________
_________________________________________________________________
8. Классность  _____________________________________________
9. Почетное спортивное звание или спортивный разряд (вид спорта)
_________________________________________________________________
10. В Вооруженных Силах и Военно-Морском Флоте с ___________
11. Срок службы и занимаемая должность  ____________________
1. ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЙ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ОТБОР В ОБЪЕДИНЕНИИ
12. Общественно-политическая активность и моральные качества
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(оборотная сторона)
13. Результаты психологического обследования:
___________________________________________________
Название методики  !  Показатели  !  Примечание
_____________________!______________!______________
_____________________!______________!______________
_____________________!______________!______________
Заключение по результатам психологического обследования
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
14. Постановление военно-врачебной комиссии _________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
15. Результаты проверки физической подготовленности:
___________________________________________________________
Проверяемые   !  Единицы  !  Результаты  !   Оценки
упражнения    ! измерения !              !
_________________!___________!______________!______________
_________________!___________!______________!______________
_________________!___________!______________!______________
Итоговая оценка физической подготовленности____________________

1. Әскери атағы, аты-жөні, әкесінің аты __________________________________
__________________________________________________________________________
2. Туған жылы мен айы ____________________________________________________
3. Ұлты __________________________________________________________________
4. Білімі ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оқу орнының атауы және бітірген уақыты)
5. Әлеуметтік шығу тегі __________________________________________________
6. Қарулы Күштерге және Әскери-Теңіз флотына шақырарға дейінгі қызметі мен
жұмыс мерзім _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Мемлекеттік сыйлықтары ________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Сыныптылығы ___________________________________________________________
9. Спорттық құрмет атағы немесе спорттық дәрежесі (спорт түрі)
__________________________________________________________________________
10. Қарулы Күштерде және Әскери-Теңіз флотында ___________________________
11. Қызмет мерзімі және атқарған қызметі _________________________________
1. Бірлестіктегі алдын-ала кәсіби іріктеу
12. Қоғамдық-саяси белсенділігі мен моральдық қасиеттері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Психологиялық зерттеу нәтижелері:
--------------------------------------------------------------------------
Әдістеме атауы      !      Көрсеткіштер     !          Ескерту
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды
___________________________________________________________________________
14. Әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы _____________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
15. Дене даярлығын тексерудің нәтижелері:
---------------------------------------------------------------------------
Тексерілетін жаттығулар !  Өлшем бірліктері  !  Нәтижелері  !   Бағасы
---------------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Дене даярлығының қорытынды бағасы _________________________________________

16. Результаты собеседования (проверки) по общеобразовательной
(специальной) подготовке:
__________________________________________________________
Наименование дисциплин (предметов)!        Оценки
__________________________________!_______________________
__________________________________!_______________________
__________________________________!_______________________
Форма 5
_______________________                   к ст. 39 Правил
(воинская часть)
КАРТА
профессионального отбора для гражданской молодежи
поступающего в  ___________________________________________________
(наименование вуза)
на ____________________________________ факультет (отделение).
1. Фамилия, имя и отчество  _________________________________
__________________________________________________________________
2. Год и месяц рождения _____________________________________
3. Национальность ___________________________________________
4. Социальное происхождение  ________________________________
5. Образование  _____________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование учебного заведения и дата окончания)
6. Должность и стаж работы __________________________________
__________________________________________________________________
7. Государственные награды __________________________________
__________________________________________________________________
8. Почетное спортивное звание или спортивный разряд (вид спорта)
__________________________________________________________________
1. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ОТБОР В РАЙОННОМ (ГОРОДСКОМ)
ВОЕННОМ КОМИССАРИАТЕ
9. Общественно-политическая активность и моральные качества
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Результаты психологического обследования:
__________________________________________________________________
Название методики    !    Показатели   !      Примечание
_________________________!_________________!______________________
_________________________!_________________!______________________
_________________________!_________________!______________________
Заключение по результатам психологического обследования
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

16. Жалпы білімдік (арнайы) даярлық бойынша тексерудің нәтижелері:
---------------------------------------------------------------------------
Пәндердің атауы              !              Бағасы
---------------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________________
N 5 нысан
Ережелердің 39 бабына
___________________
(әскери бөлім)
__________________________________________________ факультетіне (бөліміне)
(әскери-оқу орнының атауы)
түсуші азамат жастар үшін кәсіби іріктеу
Картасы
1. Аты-жөні, әкесінің аты ________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Туған жылы мен айы ____________________________________________________
3. Ұлты __________________________________________________________________
4. Әлеуметтік шығу тегі __________________________________________________
5. Білімі ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оқу орнының атауы және бітірген кезі)
6. Қызметі мен жұмыс мерзімі _____________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Мемлекеттік сыйлықтары ________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Спорттық құрмет атағы немесе спорттық дәрежесі (спорт түрі)
__________________________________________________________________________
1. Аудандық (қалалық) әскери комиссариаттағы кәсіби іріктеу
9. Қоғамдық белсенділігі мен моральдық қасиеттері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Психологиялық зерттеу нәтижелері:
--------------------------------------------------------------------------
Әдістеме атауы      !      Көрсеткіштер     !          Ескерту
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

12. Постановление врачебной комиссии при районном (городском)
военном комиссариате _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
13. Результаты проверки физической подготовленности:
_____________________________________________________________
Проверяемые   !   Единицы   !   Результаты   !   Оценки
упражнения    !  измерения  !                !
_________________!_____________!________________!____________
_________________!_____________!________________!____________
_________________!_____________!________________!____________
Итоговая оценка физической подготовленности__________________
14. Результаты собеседования (проверки) по общеобразовательной
(специальной) подготовке:
_______________________________________________________________
Наименование дисциплин (предметов)    !      Оценки
__________________________________________!____________________
__________________________________________!____________________
__________________________________________!____________________
15. Заключение районной (городской) призывной комиссии и предложения
по внеконкурсному зачислению в вуз _______________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
17. Заключение комиссии по профессиональному отбору. При наличии
оснований вносится предложение на внеконкурсное зачисление в
вуз_______________________________________________________________
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ
________________________________
________________________________          __________________________
(воинское звание)                  (инициал имени и фамилия)
"___"_______________20___ г.
2. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ОТБОР В ВУЗЕ
18. Общественная активность и моральные качества_____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
19. Результаты психологического обследования:
__________________________________________________________________
Название методики    !    Показатели    !      Примечание
_________________________!__________________!_____________________
Заключение по результатам психологического обследования
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

12. Аудандық (қалалық) әскери комиссариат жанындағы дәрігерлік комиссияның
қаулысы __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Дене даярлығын тексерудің нәтижелері:
--------------------------------------------------------------------------
Тексерілетін жаттығулар !  Өлшем бірліктері  !  Нәтижелері  !   Бағасы
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дене даярлығының қорытынды бағасы ________________________________________
14. Жалпы білімдік (арнайы) даярлық бойынша тексерудің нәтижелері:
--------------------------------------------------------------------------
Пән атаулары                !              Бағасы
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
15. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының қорытындысы және әскери-оқу
орнына конкурстан тыс қабылдау туралы ұсыныстар __________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Кәсіби іріктеу бойынша комиссияның қорытындысы. Негіз болған жағдайда,
әскери-оқу орнына конкурстан тыс қабылдау туралы ұсыныс енгізіледі
___________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
"____"________________ 20 _____ ж.
2. Әскери-оқу орнындағы кәсіби іріктеу
18. Қоғамдық белсенділік пен моральдық қасиеттері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
19. Психологиялық зерттеу нәтижелері:
--------------------------------------------------------------------------
Әдістеме атауы      !      Көрсеткіштер     !          Ескерту
--------------------------------------------------------------------------
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды
__________________________________________________________________________

20. Постановление военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии вуза
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
21. Результаты проверки физической подготовленности:
__________________________________________________________________
Проверяемые   !    Единицы    !    Результаты    !    Оценки
упражнения    !   измерения   !                  !
_________________!_______________!__________________!_____________
_________________!_______________!__________________!_____________
_________________!_______________!__________________!_____________
Итоговая оценка физической подготовленности _________________
22. Результаты экзаменов по общеобразовательным предметам
__________________________________________________________________
п. ! Наименование дисциплин ! Оценки по предметам: 5 (пять), 4
п. !       (предметов)      !    (четыре), 3 (три), 2 (два)
____!________________________!____________________________________
_1__!________________________!____________________________________
_2__!________________________!____________________________________
23. Заключение приемной комиссии вуза _______________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ
________________________________    ________________________________
(воинское звание)              (инициал имени и фамилия)
ОТВЕТСТВЕННЫЙ СЕКРЕТАРЬ КОМИССИИ
_______________________________    _________________________________
(воинское звание)               (инициал имени и фамилия)
"_____"___________________20_____ г.
Форма 6
_______________________                         к ст. 45 Правил
(воинская часть)
ПРОТОКОЛ
результатов предварительного профессионального
отбора офицера, поступающего в
__________________________________________________________________
(наименование вуза)
1. Воинское звание, фамилия, имя и отчество _________________
__________________________________________________________________
2. Занимаемая должность _____________________________________
3. Год и месяц рождения _____________________________________
4. В Вооруженных Силах и Военно-Морском Флоте с _____________
Срок службы в офицерском звании _____________________________
5. Вывод последней аттестации _______________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

20. Әскери-оқу орны әскери-дәрігерлік комиссиясының қаулысы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
21. Дене даярлығын тексерудің нәтижелері:
--------------------------------------------------------------------------
Тексерілетін жаттығулар !  Өлшем бірліктері  !  Нәтижелері  !   Бағасы
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
Дене даярлығының қорытынды бағасы _________________________________________
22. Жалпы білімдік пәндер бойынша емтихандардың нәтижелері:
---------------------------------------------------------------------------
п.п. !         Пән атаулары             ! Пәндер бойынша баға: 5 (бес), 4
!                                  ! (төрт), 3 (үш), 2 (екі)
---------------------------------------------------------------------------
1
_________________________________________________________________________
2
---------------------------------------------------------------------------
23. Әскери-оқу орны қабылдау комиссиясының қорытындысы
___________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
Комиссияның жауапты хатшысы
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
"____"________________ 20 _____ ж.
6 нысан
Ережелердің 45 б.
_________________
(әскери бөлім)
__________________________________________________________________________
(әскери-оқу орнының атауы)
офицерді алдын-ала кәсіби іріктеу қорытындыларының
Хаттамасы
1. Әскери атағы, аты-жөні мен әкесінің аты _______________________________
__________________________________________________________________________
2. Атқаратын қызметі _____________________________________________________
3. Туған жылы мен айы ___________________________________________________
4. Қарулы Күштерде және Әскери-Теңіз Флотында ____________________ бастап
Офицер атағындағы қызмет мерзімі _________________________________________
5. Соңғы сараптаудың қорытындысы _________________________________________
__________________________________________________________________________

6. Результаты собеседования по военно-профессиональной подготовке
____________________________________________________________________
Наименование дисциплин (предметов)!Оценки по дисциплинам (предметам)
__________________________________!_________________________________
Общая тактика (тактика вида ВС)
Устройство, боевые возможности и
эксплуатация основного вооружения и
военной техники вида ВС (рода войск)
Общевоинские уставы
Строевая подготовка
____________________________________________________________________
7. Результаты проверки физической подготовленности
____________________________________________________
Проверяемые !  Единицы  !  Результаты   !  Оценки
упражнения  ! измерения !               !
_____________!___________!_______________!__________
_____________!___________!_______________!__________
_____________!___________!_______________!__________
Итоговая оценка физической подготовленности____________________
8. Результаты проверки общеобразовательной подготовленности:
____________________________________________________________________
Наименование дисциплин (предметов)!Оценки по дисциплинам (предметам)
__________________________________!_________________________________
__________________________________!_________________________________
__________________________________!_________________________________
__________________________________!_________________________________
__________________________________!_________________________________
9. Постановление военно-врачебной комиссии_____________________
____________________________________________________________________
10. Заключение комиссии по предварительному профессиональному
отбору. При наличии оснований вносится предложение на внеконкурсное
зачисление или зачисление в вуз без проверки военно-профессиональной и
общеобразовательной подготовки _____________________________________
____________________________________________________________________
СЕКРЕТАРЬ КОМИССИИ
_______________________________    _________________________________
(воинское звание)              (инициал имени и фамилия)
"___"______________20___ г.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ
______________________________          ___________________________
(воинское звание)                    (инициал имени и фамилия)
"____"_____________20___ г.
2. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ОТБОР В ОБЛАСТНОМ ВОЕННОМ
КОМИССАРИАТЕ
(для поступающих в военные авиационные вузы летчиков
и штурманов, воздушно-десантное и военно-морские вузы)

6. Әскери-кәсіптік даярлық бойынша әңгімелесудің нәтижелері
--------------------------------------------------------------------------
Пән атаулары            !      Пәндер бойынша баға
--------------------------------------------------------------------------
Жалпы тактика (ҚК түрінің тактикасы)
Негізгі қару-жарақ пен ҚК түрі (әскерлер
тегі) әскери техникасының құрылысы,
мүмкіндіктері мен оны пайдалану
Жалпы әскери жарғылар
Саптық даярлық
---------------------------------------------------------------------------
7. Дене даярлығын тексерудің қорытындылары
---------------------------------------------------------------------------
Тексерілетін жаттығулар !  Өлшем бірліктері  !  Нәтижелері  !   Бағасы
---------------------------------------------------------------------------
Дене даярлығының қорытынды бағасы _________________________________________
8. Жалпы білімдік даярлықты тексерудің қорытындылары:
---------------------------------------------------------------------------
Пән атаулары             !         Пәндер бойынша баға
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
9. Әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысы __________________________________
___________________________________________________________________________
10. Алдын-ала кәсіби даярлық бойынша комиссияның қорытындысы. (Негіз
болған жағдайда, әскери-оқу орнына конкурстан тыс немесе әскери-кәсіптік
және жалпы білімдік даярлықты тексермей қабылдау туралы ұсыныс енгізіледі)
___________________________________________________________________________
Комиссия хатшысы
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
"____"________________ 20 _____ ж.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
"____"________________ 20 _____ ж.
2. Облыстық әскери комиссариаттағы кәсіби іріктеу
(ұшқыштар мен штурмандардың әскери авиациялық училищелеріне,
әуе-десанттық және әскери-теңіз училищелеріне түсушілер үшін)

16. Общественная активность и моральные качества ________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
17. Результаты психологического обследования
--------------------------------------------------------------
Название методики  і       Показатели    і  Примечание
--------------------------------------------------------------
і                     і
і                     і
і                     і
--------------------------------------------------------------
Заключение по результатам психологического обследования
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
18. Постановление врачебной (врачебно-летной) комиссии при
военном комиссариате _________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
19. Результаты проверки физической подготовленности:
--------------------------------------------------------------
Проверяемые  і   Единицы   і  Результаты   і    Оценки
упражнения   і  измерения  і               i
--------------------------------------------------------------
і             і               і
і             і               і
--------------------------------------------------------------
Итоговая оценка физической подготовленности______________
20. Результаты собеседования по общеобразовательной подготовке
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
21. Заключение областного военного комиссариата и предложения по
внеконкурсному зачислению в вуз_______________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
ВОЕННЫЙ КОМИССАР
______________________________          ___________________________
(воинское звание)                   (инициал имени и фамилия)
"___"___________20___ г.
3. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ОТБОР В ВУЗЕ
22. Общественная активность и моральные качества_________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
23. Результаты психологического обследования:
----------------------------------------------------------------
Название методики    і       Показатели    і   Примечание
----------------------------------------------------------------
і                     і
і                     і
і                     і
----------------------------------------------------------------
Заключение по результатам психологического обследования
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
24. Постановление военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии
вуза, врачебной (врачебно-летной) комиссии при военном комиссариате
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
25. Результаты проверки физической подготовленности:
----------------------------------------------------------------
Проверяемые   і  Единицы    і  Результаты   і    Оценки
упражнения    і  измерения  і               і
----------------------------------------------------------------
і             і               і
і             і               і
----------------------------------------------------------------
Итоговая оценка физической подготовленности________________
26. Результаты экзаменов по общеобразовательным предметам:
-----------------------------------------------------------------
N  і  Наименование предметов  і Оценки по предметам: 5 (пять),
п/п і                          і 4 (четыре), 3 (три), 2 (два)
-----------------------------------------------------------------
і                          і
і                          і
і                          і
і                          і
і                          і
-----------------------------------------------------------------

16. Қоғамдық белсенділік пен моральдық қасиеттері ________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Психологиялық зерттеудің нәтижелері
--------------------------------------------------------------------------
Әдістеме атауы      !      Көрсеткіштер     !          Ескерту
--------------------------------------------------------------------------
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды
___________________________________________________________________________
18. Әскери комиссариат жанындағы дәрігерлік комиссияның қаулысы
___________________________________________________________________________
19. Дене даярлығын тексерудің нәтижелері
---------------------------------------------------------------------------
Тексерілетін жаттығулар !  Өлшем бірліктері  !  Нәтижелері  !   Бағасы
---------------------------------------------------------------------------
Дене даярлығының қорытынды бағасы _________________________________________
20. Жалпы білімдік пәндер бойынша әңгімелесудің нәтижелері
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
21. Облыстық әскери комиссариаттың қорытындысы және әскери-оқу орнына
конкурстан тыс қабылдау туралы ұсыныстар __________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Әскери комиссар
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
"____"________________ 20 _____ ж.
3. Әскери-оқу орындарына кәсіби іріктеу
22. Қоғамдық белсенділік пен моральдық қасиеттері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
23. Психологиялық зерттеу нәтижелері:
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
24. Әскери-оқу орны әскери-дәрігерлік комиссиясының, әскери комиссариат
жанындағы дәрігерлік комиссияның қаулысы __________________________________
___________________________________________________________________________
25. Дене даярлығын тексерудің нәтижелері:
---------------------------------------------------------------------------
Тексерілетін жаттығулар !  Өлшем бірліктері  !  Нәтижелері  !   Бағасы
---------------------------------------------------------------------------
Дене даярлығының қорытынды бағасы _________________________________________
26. Жалпы білімдік пәндер бойынша емтихандардың қорытындылары:
---------------------------------------------------------------------------
NN   !         Пән атаулары             ! Пәндер бойынша баға: 5 (бес), 4
п.п.  !                                  ! (төрт), 3 (үш), 2 (екі)
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------

27. Заключение приемной комиссии вуза____________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ПРИЕМНОЙ КОМИССИИ
______________________________          _____________________________
(воинское звание)                   (инициал имени и фамилия)
"_____"_________________20____ г.
Приложение 4
к ст. 40. Правил, введенных в действие
приказом Министра обороны РК
24 февраля 2000 г. N 37
СВЕДЕНИЯ
о ходе набора кандидатов на учебу в военно-учебные
заведения Министерств обороны
Республики Казахстан и Российской Федерации
_________________________________________________________________
Наименование военно-!____________________________________________!
учебных заведений, !    ВА ВС РК  !      АВВАУ   !  ВФ при АГА  !
факультетов, специ- !______________!______________!______________!
альностей (отдельно !наряд!отобрано!наряд!отобрано!наряд!отобрано!
по очному и заочному!     !        !     !        !     !        !
обучению)    !     !        !     !        !     !        !
____________________!_____!________!_____!________!_____!________!
Продолжение таблицы:
_________________________________________________________________
____________________________________________
КК      !РШ "Жас Улан" !    вузы РФ   !
______________!______________!______________!
наряд!отобрано!наряд!отобрано!наряд!отобрано!
!        !     !        !     !        !
!        !     !        !     !        !
_____!________!_____!________!_____!________!
А. Офицеры
Б. Военнослужащие срочной и сверхсрочной службы, прапорщики и мичманы
В. Гражданская молодежь
Начальник___________________________
Приложение N 5
к ст. 47 Правил, введенных в действие
приказом Министра обороны РК
24 февраля 2000 г. N 37
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке поведения учебных сборов по подготовке
военнослужащих срочной службы к поступлению
в военно-учебные заведения Министерства обороны
Республики Казахстан и других государств
1. Учебные сборы по подготовке военнослужащих срочной службы видов Вооруженных Сил Республики Казахстан к поступлению в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств проводятся в целях подготовки военнослужащих срочной службы к поступлению в военно-учебные заведения, предварительного профессионального отбора и направления их в качестве кандидатов для поступления в военно-учебные заведения.
Сборы проводятся по решению командующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, начальников департаментов, главных управлений и управлений (служб) Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
При незначительной численности кандидатов из воинских частей, подчиненных непосредственно начальникам департаментов, главных управлений и управлений (служб) Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, их подготовка осуществляется на сборах, проводимых в Силах общего назначения Вооруженных Сил Республики Казахстан.

27. Әскери-оқу орны қабылдау комиссиясының қорытындысы ____________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қабылдау комиссиясының төрағасы
____________________________________     __________________________________
(әскери атағы)                               (аты-жөні)
"____"________________ 20 _____ ж.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37 бұйрығымен
енгізілген Ережелердің 40 бабына 4 қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және басқа да
мемлекеттердің әскери-оқу орындарына үміткерлерді іріктеудің
барысы туралы
Мәліметтер
---------------------------------------------------------------------------
Әскери-оқу!                   Қарулы Күштер түрлері
орнының,  !----------------------------------------------------------------
факультет.! ҚР ҚК ӘА!  АЖӘАУ  !АВА жан-ғы ӘФ!   КК    !"Жас ұлан"!РФ-ң ӘОО
тердің    !         !         !             !         !    РМ    !
атауы (кү.!----------------------------------------------------------------
ндізгі    !на.!ірік.!на.!ірік.!наряд! ірік. !на.!ірік.!на.! ірік.!на.!ірік.
және сырт.!ряд!телді!ряд!телді!     ! телді !ряд!телді!ряд! телді!ряд!телді
тай оқу   !
бөлімдері !
үшін      !
бөлек)    !
---------------------------------------------------------------------------
А. Офицерлер
Б. Жедел мерзімді және шартты қызметтегі әскери қызметшілер, прапорщиктер
мен мичмандар
В. Азамат жастар
Бастық ______________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37 бұйрығымен
енгізілген Ережелердің
47 бабына 5 қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінiң және басқа да
мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына түсу үшін мерзімді
қызмет әскери қызмет әскери қызметшілерді даярлау бойынша
оқу жиындарын жүргізу тәртібі туралы
Нұсқаулық
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерінің мерзімді қызмет әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және басқа да мемлекеттердің әскери-оқу орындарына түсуге даярлау бойынша оқу жиындары мерзімді қызмет әскери қызметшілерін әскери-оқу орындарына түсу үшін даярлау, алдын ала кәсіптік іріктеуден өткізу мен оларды оқуға түсуге үміткерлер ретінде әскери-оқу орындарына жіберу мақсатында өткізіледі.
Жиындар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлері қолбасшыларының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мен Қарулы Күштер Бас штабының департаменттері, бас басқармалары мен басқармалары (қызметтері) бастықтарының шешімі бойынша өткізіледі.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлері қолбасшыларының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мен Қарулы Күштер Бас штабының департаменттері, бас басқармалары мен басқармалары (қызметтері) бастықтарының қарамағындағы әскери бөлімдерден келген үміткерлердің саны аз болған жағдайда, олардың даярлығы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жалпы мақсаттағы күштерінде өткізілетін жиындарда жүзеге асырылады.

6. Начальник сборов назначается из числа офицеров, способных организовать учебный процесс по изучаемым предметам, проводить воспитательную работу и поддерживать воинский уставной порядок. На него возлагается ответственность за проведение учебно-воспитательной работы, воинскую дисциплину и моральное состояние личного состава сборов. Начальник сборов подчиняется командиру соединения, воинской части, начальнику гарнизона и является прямым начальником всего личного состава сборов. Начальник сборов обязан:
1) изучить кандидатов и распределить их по учебным взводам в зависимости от профиля вуза, в который они готовятся;
2) назначить командиров учебных взводов из числа кандидатов, как правило, из сержантов (старшин) из расчета один командир взвода на 20-25 человек, и закрепить за каждым взводом преподавателей для проведения занятий;
3) утвердить расписание занятий и консультаций, проводимых под руководством преподавателей;
4) разработать распорядок дня сборов и утвердить его у командира соединения, воинской части, начальника гарнизона;
5) осуществлять контроль за организацией и проведением учебных занятий, консультаций и самостоятельной подготовки.
По окончании занятий начальник сборов представляет командиру соединения, воинской части, начальнику гарнизона доклад о результатах работы сборов.
7. На сборах изучаются предметы, по которым проводятся экзамены (приложение N 9 к Правилам).
Учебный процесс организуется с учетом типовых учебных программ по предметам и учебным планам сборов, разрабатываемых управлением военного образования Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан.
Занятия по физической подготовке проводятся ежедневно вместо физической зарядки продолжительностью 45 минут по упражнениям Военно-спортивного комплекса Вооруженных Сил Республики Казахстан.
8. Общий бюджет учебного времени на сборах при 6-дневной рабочей неделе должен быть не менее 250 часов, в том числе 150 часов на занятия, проводимые под руководством преподавателей, и 100 часов на самостоятельную подготовку. Учебное время планируется из расчета ежедневно 6 часов занятий по расписанию под руководством преподавателей и 4 часа на самостоятельную подготовку, продолжительность учебного часа 45 минут. В часы самостоятельной подготовки проводятся консультации под руководством преподавателей. Между 4 и 5 часами занятий устанавливается перерыв 15-20 минут, между остальными часами занятий 5-10 минут.
Не рекомендуется планировать более 4 часов занятий по одному предмету.
Занятия по предметам, по которым в большинстве военно-учебных заведений установлены экзамены, проводятся в составе учебного взвода.
Занятия по предметам, по которым в большинстве военно-учебных заведений установлены экзамены, проводятся в составе учебного взвода.

6. Жиындардың бастығы оқу пәндері бойынша оқу процесін ұйымдастыруға, тәрбие жұмысын жүргізуге және әскери жарғы тәртібін ұстануға қабілетті офицерлер қатарынан тағайындалады. Ол оқу-тәрбие жұмысының өткізілуіне, әскери тәртіпке және жиындар жеке құрамының моральдық жағдайына жауап береді. Жиындардың бастығы құрама, әскери бөлім командиріне, гарнизон бастығына бағынады және жиындардың барлық жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады. Жиындардың бастығы:
- үміткерлерді зерттеуге және оларды даярланатын әскери-оқу орнының бейініне байланысты оқу взводтарына бөлуге;
- үміткерлер қатарынан, әдетте, 20-25 адамға бір командир есебі бойынша сержанттар (старшиналар) арасынан оқу взводтарының командирлерін тағайындауға және оқу сабақтарын өткізу үшін әрбір взводқа оқушыларды бекітуге;
- жиындардың күн тәртібін әзірлеуге және оны құрама, әскери бөлім командирімен, гарнизон бастығымен бекітуге;
- оқу сабақтарының, кеңестердің және өз бетінше даярлықтың ұйымдастырылуы мен өткізілуіне бақылау жасауға міндетті.
Оқу сабақтары аяқталған кезде жиындардың бастығы құрама, әскери бөлім командиріне, гарнизон бастығына жиындар жұмысының нәтижелері туралы баяндама жасайды.
7. Жиындарда емтихандар өткізілетін пәндер оқытылады (Ережелердің N 9 қосымшасы.).
Оқу процесі типтік оқу бағдарламаларын ескерумен жиындардың пәндері мен Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар және әскери білім департаменті әзірлейтін оқу жоспарлары бойынша ұйымдастырылады.
Дене даярлығы бойынша сабақтар күнара дене даярлығы жаттығуларының орнына 45 минуттан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-спорт кешенінің жаттығулары бойынша өткізіледі.
8. 6 күндік жұмыс аптасы кезінде жиындардағы оқу уақытының жалпы бюджеті 250 сағаттан кем болмауы тиіс, соның ішінде 150 сағат оқытушылардың жетекшілігімен өткізілетін оқу сабақтарына және 100 сағат өз бетінше жұмысқа арналу керек. Оқу уақыты оқытушылардың жетекшілігімен күнара 66 сағат кесте бойынша оқу сабақтары және 4 сағат өз бетінше жұмыстар есебінен жоспарланады, оқу сағатының ұзақтылығы 45 минут. Өз бетінше даярлық кезінде оқытушылардың жетекшілігімен ақыл-кеңестер өткізіледі. 4-5 оқу сағаттары арасында 15-20 минуттық үзіліс, ал қалған оқу сағаттары арасында 5-10 минуттық үзіліс белгіленеді.
Бір пән бойынша 4 сағаттан аса оқу сабақтарын өткізуге кепілдеме берілмейді.
Әскери-оқу орындарының көбісінде емтихандар белгіленген пәндер бойынша оқу сабақтары оқу взводының құрамында өткізіледі.

9. Бюджет времени, выделяемый преподавателям для проведения консультаций по каждому изучаемому предмету в учебной группе планируется из расчета не более 20 процентов от количества часов, отводимых учебным планом на изучение этого предмета.
Начальник Департамента кадров и военного образования
Министерства обороны Республики Казахстан
Приложение 6
к ст. 48 Правил, введенных в действие
приказом Министра обороны Республики
Казахстан 2000 г. N 37
ХАРАКТЕРИСТИКА
(для военнослужащих срочной службы)
Воинское звание ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество _________________________________________
Число, месяц и год рождения ____________________________________
Национальность _________________________________________________
Социальное происхождение _______________________________________
Образование (с указанием, какие учебные заведения окончил)______
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Общественная деятельность (какие постоянные общественные поручения
выполнял)_______________________________________________________
________________________________________________________________
Специальность, квалификация и стаж работы по специальности до
службы в Вооруженных Силах и Военно-Морском Флоте ______________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Воинская специальность _________________________________________
1. Общественно-политическая активность и моральные качества: интерес к текущим политическим событиям; понимание конституционной всеобщей воинской обязанности и ответственности за защиту Отечества; участие в общественной жизни подразделений; принципиальность; дисциплинированность и исполнительность, трудолюбие, честность; умение подчинять личные интересы общественным; целенаправленность, умение доводить начатое дело до конца.
2. Военно-профессиональная направленность и подготовленность: искренность и обоснованность стремления стать офицером; качество усвоения программы боевой и государственно-правовой подготовки, владение вооружением и военной техникой, выполнение боевых нормативов, знание и умение применять положения уставов и наставлений при выполнении служебных обязанностей; занятие спортом и участие в художественной самодеятельности; бдительность: умение хранить военную и государственную тайну.
3. Индивидуальные качества: настойчивость, целеустремленность,
собранность; быстрота и точность двигательных реакций, координация
движений, умение выражать свои мысли.
Мнение общего собрания подразделения о направлении на учебу.
ВЫВОДЫ: основные наиболее характерные положительные и отрицательные
свойства личности, наклонности к военно-профессиональной деятельности,
целесообразность направления для поступления в соответствующее
военно-учебное заведение.
Командир войсковой части_____________________________
Заместитель командира войсковой части
по ВиСПР__________________________________________
Приложение 7
к ст. 57 Правил, введенных в действие
приказом Министра обороны Республики
Казахстан 2000 г. N 37
ХАРАКТЕРИСТИКА
(для гражданской молодежи)
На ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Число, месяц и год рождения___________________________________
Национальность _______________________________________________
Социальное происхождение _____________________________________
Образование общее и специальное ______________________________
школа (колледж, техникум) ___________, класс (группа) ________
занимаемая должность _________________________________________

9. Оқу тобында әрбір оқу пәні бойынша кеңес сабақтарын өткізу үшін оқытушыларға бөлінетін уақыт бюджетті оқу жоспарымен сол пәнді оқытуға бөлінетін сағаттар санының 20 пайызынан аспайтын есеп бойынша жоспарланады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
Кадрлар және әскери білім
Департаментінің бастығы
полковник
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелердің
48 бабына 6 қосымша
Мінездеме
(жедел мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер үшін)
Әскери атағы _____________________________________________________________
Аты-жөні, әкесінің аты ___________________________________________________
Туған күні, айы, жылы ____________________________________________________
Ұлты _____________________________________________________________________
Әлеуметтік шығу тегі _____________________________________________________
Білімі (қандай оқу орнын бітіргені көрсетілсін) __________________________
__________________________________________________________________________
Қоғамдық қызметі (қандай үнемі қоғамдық тапсырмаларды орындаған) _________
__________________________________________________________________________
Мамандығы, біліктілігі және Қарулы Күштердегі қызметіне дейінгі мамандық
бойынша жұмысының мерзімі ________________________________________________
__________________________________________________________________________
Әскери мамандығы _________________________________________________________
1. Қоғамдық белсенділігі мен моральдық қасиеттері: ағымдағы саяси өзгерістерге деген мүдде; конституциялық жалпы әскери міндетті және Отанды қорғауға деген жауапкершілікті түсіну; бөлімшелердің қоғамдық өміріне қатысу; тәртіптілік пен орындаушылық, еңбек сүйгіштік, адамгершілік; жеке басының қызығушылығын қоғамдық мүддеге бағындыра білу; мақсаттылық, бастаған ісін аяғына дейін жеткізе білу.
2. Әскери-кәсіптік бағыт пен даярлық: офицер болу мақсатының шындығы мен негізділігі; жауынгерлік және мемлекеттік-құқықтық даярлық бағдарламасын игерудің сапасы, қару-жарақ және әскери техниканы қолдану, жауынгерлік нормативтерді орындау, міндеттерді орындауда жарғылар мен нұсқаулардың ережелерін білу және қолдана білу; спортпен шұғылдану әдеби шығармашылыққа қатысу; абайлылық: әскери және мемлекеттік құпияны сақтай білу.
3. Жеке қасиеттері:
алған бетінен қайтпаушылық, мақсаттылық, жинақылық; қимыл реакцияларының жылдамдығы мен дәлдігі, қимыл координациясы, өз ойын айта білу. Оқуға жіберу туралы бөлімшедегі жалпы жиналыс ойы.
Қорытынды: жеке тұлғаның негізгі жағымды және жағымсыз қасиеттері, әскери-кәсіптік қызметке деген ынта, тиісті әскери-оқу орнына түсуге жіберудің мақсатқа сәйкестігі.
Әскери бөлім командирі _________________________________
Әскери бөлім командирінің тәрбие және құқықтық жұмысы бойынша орынбасары
____________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N______
бұйрығымен енгізілген Ережелердің
57 бабына 7 қосымша
Мінездеме
(азамат жастар үшін)
_______________________________________________________________
(аты-жөні)
Туған күні, жылы, айы ____________________________________________________
Ұлты _____________________________________________________________________
Әлеуметтік шығу тегі _____________________________________________________
Жалпы және арнайы білімі _________________________________________________
__________________________________________________________________________
мектеп (арнайы орта оқу орны)_______________, сынып (топ) қызметі ________

1. Жизненная позиция: общественная активность, интерес к текущим событиям, поведение в коллективе и быту, искренность стремления стать офицером и др.
2. Черты характера: волевые (целеустремленность, настойчивость, самостоятельность, самообладание, дисциплинированность и др.), эмоциональные (впечатлительность, горячность, инертность), нравственные (честность, правдивость, отзывчивость и др.); склонность выбирать трудные и легкие задачи, отношение к учебе и труду, отношение к окружающим людям, требовательность к себе и др.
3. Физическая подготовленность: спортивный разряд, умение плавать, каким видом спорта увлекается. Выносливость, утомляемость.
4. Показатели за период начальной военной подготовки: огневая, строевая подготовка, знание Уставов ВС, знание стрелкового оружия, отношение к военной подготовке, способность переносить тяготы и лишения в период проведения военизированных игр, исполнительность и дисциплинированность, опрятность, в каком виде ВС, роде войск желает служить.
Выводы: основные наиболее характерные положительные и отрицательные свойства личности, склонность к военно-профессиональной деятельности, целесообразность направления для поступления в соответствующий военный вуз.
Для учащихся Для рабочей молодежи Классный руководитель Мастер (бригадир)
Представитель военного комиссариата__________________________
Приложение 8
к ст. 94 Правил, введенных в
действие приказом МО РК 2000 г. N 37
ПЕРЕЧЕНЬ
дисциплин (предметов), по которым проводятся вступительные
экзамены в военно-учебные заведения МО РК и других государств
__________________________________________________________________________
N !        Наименование ВУЗов        !          Наименование
N !   (факультетов, специальностей)  !            дисциплин
___!__________________________________!___________________________________
1. Военная академия Вооруженных Сил   Общая тактика (тактика вида ВС, рода
Республики Казахстан               войск).
командно-штабная оперативно-       Устройство, боевые возможности и
тактическая сухопутных войск       эксплуатация основного вооружения
(офицеры-слушатели).               и техники вида ВС (рода войск).
Физическая подготовка.
Иностранный язык.
2. Высшие командные, командно-        История Казахстана.
инженерные и инженерные военно-    Математика (письменно).
учебные заведения, военно-учебные  Физика.
заведения летчиков и штурманов,    Русский язык (письменно).
военно-морские и другие высшие
военно-учебные заведения.

1. Өмірдегі орны: қоғамдық белсенділік, ағымдағы өзгерістерге деген мүдде, ұжымдағы және өмірдегі мінез-құлқы, офицер болу мақсатының шыншылдығы және т.б.
2. Мінез-құлқы: еркін (мақсаттылық, қайтпаушылық, өзін өзі ұстай білу, тәртіптілік және т.б.), эмоциялық (сезімталдық, ашушаңдық, немқұрайлық), адамгершілік (шындық, ізеттілік, т.б.); қиын және оңай тапсырмаларды таңдай білу, оқуға және еңбекке деген көзқарас, өзін қоршаған адамдарға деген қарым-қатынас, өзіне деген талапкершілік және т.б.
3. Дене даярлығы: АДД-99 нормаларын тапсыру нәтижелері, спорттық дәреже, суда жүзе білу, спорттың қандай түрімен шұғылданады. Ұстамдылығы, шыдамы.
4. Алғашқы әскери даярлық кезіндегі көрсеткіштер: атыс, саптық даярлық, Қарулы Күштер жарғыларын білу, атыс қару-жарағын білу, әскери даярлыққа деген көзқарас, әскери ойындарды өткізу кезіндегі қиыншылықтарға шыдай білу, орындаушылық және тәртіптілік, тазалық, Қарулы Күштердің қай түрінде, әскерлердің қай тегінде қызмет еткісі келеді.
Қорытынды: тұлғаның негізгі жағымды және жағымсыз қасиеттері, әскери-кәсіптік  қызметке деген ықылас, тиісті әскери училищеге түсуге жіберудің мақсаттылығы.
Оқушылар үшін                       Жұмыс жастары үшін
Сынып жетекшісі                     Шебер (бригадир)
Әскери комиссариат өкілі __________________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелердің
94 бабына 8 қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінiң және басқа
мемлекеттердiң әскери-оқу орындарына қабылдау емтихандарында
өткізілетін пәндердің тізімі
---------------------------------------------------------------------------
N !     Әскери-оқу орнының атауы      !              Пән атаулары
п/п! (факультеттердің, мамандықтардың) !
---------------------------------------------------------------------------
1 !               2                   !                  3
---------------------------------------------------------------------------
1.  Қазақстан Республикасы Қарулы        Жалпы тактика (ҚК түрлерінің
Күштерінің Әскери академиясы -       тактикасы)
құрлықтағы әскерлердің командалық-   ҚК түрлерінің негізгі техникасын
штабтық жедел-тактикалығы            және қару-жарағын қолдану, оның
(офицер-тыңдаушылар);                құрылымы мен жауынгерлік
мүмкіндігі.
Дене даярлығы.
Шет тілі.
2.  Жоғары командалық, командалық-       Қазақстан тарихи.
инженерлік және инженерлік           Математика (жазбаша).
әскери-оқу орындар, ұшқыштар мен     Физика.
штурмандардың оқу орындары,          Қазақ (орыс) тілі (жазбаша).
шекаралық, әскери-теңіз және
басқа да жоғары әскери-оқу
орындары

3. Кадетский корпус, РШ "Жас улан"    Математика (письменно).
МО РК, РВШИ                        Казахский (русский) язык (письменно).
___________________________________________________________________________
Профильные (конкурсные) экзамены оцениваются по четырехбалльной системе: "пять", "четыре", "три" и "два". Остальные экзамены оцениваются по двухбалльной системе: "удовлетворительно" и "неудовлетворительно".
Профильными (конкурсными) экзаменами являются:
1) для офицеров-слушателей (специальность - командно-штабная оперативно-тактическая сухопутных войск):
- общая тактика (тактика вида ВС, рода войск);
- устройство, боевые возможности и эксплуатация основного вооружения и техники вида ВС (рода войск);
2) для курсантов высших и средних вузов:
математика (письменно).
Экзамены, форма проведения которых не указана в настоящем Перечне, решением председателя приемной комиссии могут проводиться устно или письменно.
Кандидаты, изучавшие в среднем учебном заведении русский язык в объеме программы национальной школы, на письменном экзамене по русскому языку вместо сочинения по их выбору могут писать изложение или диктант.
Приложение 9
к ст. 106 Правил, введенных в действие
приказом Министра обороны Республики
Казахстан 2000 г. N 37
ПРОТОКОЛ N_______
заседания приемной комиссии_____________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
о приеме (отказе в приеме) в __________________________________________
(наименование вуза)
Комиссия в составе: председателя _____________________________________,
заместителей председателя ______________________________________________
членов _________________________________________________________________
на своем заседании рассмотрела, изучила кандидатов и постановила:
_________________________________________________________________________
N п/п!Воинское!Число, !Образо!Социаль!Государст!Должность, !Срок пребывания
!звание, !месяц, !вание !ное по-! венные  !при поступ-!в звании офице-
!фамилия,!год рож!      !ложение! награды !лении в вуз!ра (прапорщика,
!  имя,  ! дения !      !       !         !и время пре!мичмана) военно
!отчество!       !      !       !         !бывания в  ! служащего по
!        !       !      !       !         !    нем    !  контракту
_____!________!_______!______!_______!_________!___________!_______________
1  !   2    !   3   !  4   !   5   !    6    !     7     !       8
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
___________________________________________________________________________
Наличие  !        Результаты профессионального отбора по разделам
оснований !_______________________________________________________________
для внекон-! Результаты !Состоя- !Психоло-!Физичес-!Экзамены по ! Решение
курсного !общественной!  ние   !гические!кая под-!общеобразова!комиссии о
зачисления !активности и!здоровья! данные !готовлен!тельным (во-!приеме (от
в вуз  ! моральные  !        !        ! ность  !енным) пред-!казе) на
! качества   !        !        !        !метам (дис- !учебу в
!            !        !        !        !циплинам) и !  вуз
!            !        !        !        !   оценки   !
___________!____________!________!________!________!____________!__________
9      !     10     !   11   !   12   !   13   !     14     !    15
---------------------------------------------------------------------------
А. Кандидатов, имеющих высокие общественные и моральные качества,
состояние здоровья с учетом психологических данных, физическую
подготовленность, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым по
специальностям вуза, и показавших высокие результаты по
общеобразовательным (военным) предметам (дисциплинам), принять на учебу:
Итого принято ____________________ чел.
В том числе ______ чел. - без проверки знаний по общенаучным (военным)
дисциплинам;
_____ чел.  - вне конкурса;
_____ чел. - по конкурсу в порядке преимущества.
Б. Отказать в приеме кандидатам, не отвечающим установленным
требованиям.
Председатель комиссии ___________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Заместитель председателя комиссии ________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Приложение 10
к ст. 107 Правил, введенных в
действие приказом МО РК 2000 г. N 37
СПРАВКА
о результатах поступления в военно-учебное заведение
Выдана __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество полностью)
в том, что он поступал на _______________________________________
_________________________________________________________________
(наименование факультета и военно-учебного заведения)
и получил на экзаменах следующие оценки:
---------------------------------------------------------------------
NN  і         Наименование предмета          і   Дата    і  Оценка
пп  і                                        i           і
---------------------------------------------------------------------
1.  і                                        і           і
2.  і                                        і           і
3.  і                                        і           і
4.  і                                        і           і
5.  і                                        і           і
---------------------------------------------------------------------
______________________________ не зачислен в вуз по _____________
(фамилия, инициалы)
_________________________________________________________________
(по конкурсу, не сдал квалифицированный экзамен, за проявленную
_________________________________________________________________
недисциплинированность, по физической неподготовленности)
Настоящая справка выдана для предъявления в учебное заведение.
Ответственный секретарь приемной комиссии _____________________
(подпись)
Гербовая печать
"____" _____________ 20__ г.
_________________________________
Рекомендуется печатать на плотной бумаге форматом 20х20.

3.  ҚР ҚМ Кадет корпусы, "Жас ұлан"      Математика (жазбаша).
РМ, РӘМИ                             Қазақ (орыс) тілі (жазбаша).
---------------------------------------------------------------------------
Бейінді (конкурсты) емтихандар төрт баллды жүйе бойынша бағаланады: "бес", "төрт", "үш", "екі". Басқа емтихандар екі баллды жүйе бойынша бағаланады: "қанағаттанарлық" және "қанағаттанарлықсыз".
Бейінді (конкурсты) емтихандар:
1) офицер-тыңдаушылар үшін (құрлықтағы әскерлердің командалық-штабтық жедел-тактикалық мамандығы бойынша):
- жалпы тактика (ҚК түрлерінің тактикасы);
- ҚК түрлерінің негізгі техникасын және қару-жарағын қолдану, оның құрылымымен жауынгерлік мүмкіндігі.
2) жоғары және орта әскери оқу орындарының түлектері үшін:
- математика (жазбаша)
Өткізу нысаны осы тізбеде көрсетілмеген емтихандар Қабылдау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша ауызша немесе жазбаша өткізілуі мүмкін.
Орта оқу орнында орыс тілін ұлттық мектеп бағдарламасының көлемінде оқыған үміткерлер, орыс тілінің жазбаша емтиханында шығарманың орнына өз еріктері бойынша мазмұндама немесе диктант жаза алады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен енгізілген Ережелердің
106 бабына 9 қосымша
Қабылдау комиссиясы мәжілісінің
N ____ хаттамасы
__________________________________________________________________
(комиссия құрылатын мекеменің атауы)
қабылдау (қабылдамау) туралы _____________________________________
(әскери-оқу орнының атауы)
Төраға ______________________, төраға орынбасары _________________
мүшелері ______________________________________ құрамындағы комиссия
__________________________________________________________________
өзінің мәжілісінде үміткерлермен танысып, қаулы етті:
---------------------------------------------------------------------------
N !Әскери!Туған!Білімі!Әлеуметтік!Мемлекеттік!Әскери-оқу!Офицер, !Әскери-
п/п!атағы,!күні,!      !шығу тегі !сыйлықтары !орнына тү.!прапор. !оқу ор.
!аты-  !жылы,!      !          !           !скендегі  !щик ата.!нына
!жөні  !айы  !      !          !           !қызметі   !ғында,  !конкур.
!      !     !      !          !           !және онда.!шартты  !стан тыс
!      !     !      !          !           !ғы жұмыс  !негізде.!қабылдау
!      !     !      !          !           !істеген   !гі әске.!негізде.
!      !     !      !          !           !уақыты    !ри қыз. !рі
!      !     !      !          !           !          !метші   !
!      !     !      !          !           !          !ретінде !
!      !     !      !          !           !          !болған  !
!      !     !      !          !           !          !уақыты  !
---------------------------------------------------------------------------
1 !  2   !  3  !  4   !     5    !     6     !    7     !    8   !    9
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Кәсіби іріктеу қорытындылары бөлімдер бойынша
---------------------------------------------------------------------------
қоғамдық- !денсаулық!психологиялық!дене даярлығы!жалпы білім  ! Әскери-оқу
саяси бел.! жағдайы ! мәліметтері !             !беру (әскери)!орнына қа.
сенділік  !         !             !             !пәндері бойы.!былдау (қа.
және мо.  !         !             !             !нша емтихан. !былдамау)
ральдық   !         !             !             !дар және ба. !туралы коми.
қасиеттері!         !             !             !ғалары       !ссияның ше.
!         !             !             !             !шімі
---------------------------------------------------------------------------
10     !    11   !     12      !      13     !      14     !     15
---------------------------------------------------------------------------
А. Жоғары қоғамдық-саяси және моральдық қасиеттері, психологиялық
қалпын есепке алғандағы денсаулық жағдайы, мамандықтар бойынша әскери-оқу
орнында қойылатын талаптарға сай дене даярлығы бар және жалпы білімдік
пәндер бойынша жоғары нәтиже көрсеткен үміткерлер оқуға қабылдансын:
Барлығы __________________________ адам қабылданған
Оның ішінде ______________________ адамның жалпы ғылыми (әскери)
пәндер бойынша білімі тексерілмеген;
______________________ адам конкурстан тыс;
______________________ адам жеңілдік беру тәртібінде
конкурс бойынша.
Б. Белгіленген талаптарға жауап бермейтін үміткерлер қабылданбасын:
Комиссия төрағасы ________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөні)
Комиссия төрағасының орынбасары __________________________________
(әскери атағы, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2000 жылғы N 37
бұйрығымен күшіне енгізілген
Ережелердің 107 бабына 10 қосымша
Әскери-оқу орнына түсу қорытындылары туралы
Анықтама
____________________________________________________________ берілді
(аты-жөні, әкесінің аты толығымен)
өйткені ол _________________________________________________________
______________________________________________________________ түсті
(факультет және әскери-оқу орнының атауы)
және емтихандардан төмендегідей бағалар алды:
---------------------------------------------------------
N !           Пәннің атауы           !  Күні   ! Бағасы
п/п!                                  !         !
---------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
---------------------------------------------------------
______________________________________ әскери-оқу орнына төмендегідей
себептер бойынша қабылданбаған ______________________________________
(аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(конкурс бойынша біліктілік емтиханын тапсырмаған, байқатқан
тәртіпсіздігі үшін, дене даярлығының болмауынан)
_____________________________________________________________________
Осы анықтама оқу орнына берілген.
Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы ______________________________
(қолы)
Елтаңбалы мөр
"___"_____________ 20___ ж.