О порядке организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июля 2000 г. N 714. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.08.2000 г. N 1222. Утратил силу - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 20 ноября 2004 года N 953 (V043298)
В целях организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях, определения прав и обязанностей субъектов образовательного процесса в период итоговой аттестации приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях.
2. Департаменту высшего образования (Абжаппаров А.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
И.о. Министра
Утверждены
приказом Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
от 12.07.2000 г. N 714
Правила
о порядке организации и проведения
итоговой аттестации обучающихся
в высших учебных заведениях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании".
2. Правила определяют порядок организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях, независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.
3. Итоговая государственная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени усвоения ими государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня высшего профессионального образования, по результатам которой выдается документ об образовании (диплом).
4. Итоговая аттестация обучающихся в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, проводится в сроки, предусмотренные рабочими учебными планами высших учебных заведений.
5. Продолжительность итоговой аттестации обучающихся устанавливается сроком не менее чем 4 недели.
6. Обучающиеся обязаны сдать все государственные экзамены и защитить выпускную работу в строгом соответствии с учебным планом, а также по утвержденным учебным программам, едиными для всех форм обучения в высших учебных заведениях (филиалах).
7. Обучающийся имеет право по уважительной причине (состояние здоровья, рождение ребенка, беременность) с согласия руководителя организации образования вместо выпускной работы сдавать дополнительно два государственных экзамена. В данном случае перечень государственных экзаменов утверждается заседанием выпускающей кафедры. При этом обучающийся пишет заявление на имя руководителя организации образования и представляет соответствующую медицинскую справку. Другие случаи замены выпускной работы на сдачу дополнительных государственных экзаменов не допускаются.

Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және жүргізу тәртiбi туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2000 жылғы 12 шілде N 714 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1222. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 20 қарашадағы N 953 (V043298) бұйрығымен.
Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және жүргiзу, қорытынды аттестаттау кезiнде бiлiм процесi субъектiлерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн анықтау мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлген жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбi туралы Ереже бекiтілсiн.
2. Жоғары бiлiм департаментi (Ә. Әбжаппаров) осы бұйрықты, белгiленген тәртiппен, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Ә. Ахметовке жүктелсiн.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2000 жылғы 12 шілдедегі
N 714 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды
аттестаттауды ұйымдастыру және жүргізу тәртiбi туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер жоғары оқу орындарында (ЖОО-да) бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбi туралы (ары қарай - Ережелер) 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы "Бiлiм туралы" заңына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже жоғары оқу орындарында, олардың меншiк түрi мен ведомстволық бағыныштылықтарына қарамастан, бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және жүргізу тәртiбiн анықтайды.
3. Бiлiм алушылардың жоғары кәсiби бiлiмге сәйкес мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандартты игерулерiн анықтау мақсатында жүргiзiлетiн, нәтижесiнде бiлiм туралы құжат (диплом) беретiн қорытынды мемлекеттiк аттестаттау (процедура) iс жосығы болып табылады.
4. Жоғары кәсiби бiлiм беретiн бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау жоғары оқу орындарының оқу жоспарында анықталған белгiлi бiр мерзiмде жүргізiледi.
5. Бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау мерзiмiнiң ұзақтығы 4 аптадан кем болмауға тиiстi.
6. Бiлiм алушылар жоғары оқу орындарының (филиалдардың) оқытудың барлық түрлерiне бiрдей бекiтiлген оқу бағдарламалары бойынша оқу жоспарында көрсетiлген емтихандарды түгел тапсырып, қорытынды бiтiру еңбегiн қорғауға мiндеттi.
7. Бiлiм алушының себептi жағдайларда (денсаулық, бала туу, жүктi болу) оқу орнының басшысының келiсiмiмен қорытынды бiтiру еңбегiнiң орнына қосымша екi мемлекеттiк емтихан тапсыруға құқығы бар. Бұл жағдайда мемлекеттiк емтихандар тiзбегi шығарушы кафедра отырысында бекiтiледi. Бiлiм алушы оқу орнының басшысы атына жазылған арызына медициналық анықтамасын қосып өткiзедi. Қорытынды бiтiру еңбегiнiң орнына қосымша мемлекеттiк емтихан тапсыру басқа жағдайларда рұқсат етiлмейдi.

2. Порядок организации итоговой аттестации
обучающихся в высших учебных заведениях
8. К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, выполнившие все требования учебного плана и учебных программ.
9. Допуск к итоговой аттестации обучающихся оформляется распоряжением декана факультета по списку обучающихся и представляется в Государственную аттестационную комиссию.
10. На декана факультета возлагается ответственность по составлению расписания работы Государственной аттестационной комиссии по согласованию с ее председателем.
11. Расписание работы Государственной аттестационной комиссии утверждается ректором или по его поручению проректором по учебной работе и доводится до общего сведения не позднее, чем за две недели до начала работы Государственной аттестационной комиссии. Продолжительность заседания Государственной аттестационной комиссии не должна превышать 6 часов в день.
12. До начала проведения итоговой аттестации обучающихся в Государственную аттестационную комиссию представляются следующие документы:
1) справка декана факультета о выполнении обучавшимися учебного плана и полученных ими оценок по теоретическим дисциплинам, сданным зачетам по практическим дисциплинам, курсовым проектам (работам), учебным и производственным практикам;
2) отзыв научного руководителя. В отзыве научного руководителя дается аргументированное заключение "допускается к защите" или "не допускается к защите";
3) рецензия на выпускную работу специалиста производства, научной организации или высшего учебного заведения. В рецензии дается аргументированное заключение с указанием оценки выпускной работы ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно" или "неудовлетворительно"). Не разрешается рецензирование выпускной работы преподавателями кафедры, по которой специализируется обучающийся.
13. В Государственную аттестационную комиссию могут быть представлены также другие материалы, характеризующие научную и практическую ценность выполненной выпускной работы, макеты, образцы материалов, изделий, сельскохозяйственных продуктов, коллекции минералов, гербарии и т.п.
3. Порядок проведения итоговой аттестации
обучающихся в высших учебных заведениях
14. Итоговая аттестация обучающихся в высших учебных заведениях проводится в форме сдачи государственных экзаменов и защиты выпускной работы.
15. Государственные экзамены проводятся по дисциплинам, предусмотренным учебным планом в объеме учебных программ.
16. Форма проведения государственного экзамена (устно или письменно) определяется ученым советом вуза (факультета).

2. Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды
аттестаттауды ұйымдастыру тәртiбi
8. Қорытынды аттестаттауға оқу жоспары мен оқу бағдарламаларының талаптарын толық орындаған білiм алушылар жiберiледi.
9. Бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауға жiберу тiзiмменен декан факультетiнiң өкiмiмен жасалып, Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясына ұсынылады.
10. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмыс кестесiн оның төрағасымен келiсiп жасау жауаптылығы факультет деканына жүктеледi.
11. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмыс кестесi ректормен немесе оның тапсырмасымен оқу проректорымен бекiтiлiп, Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмысы басталуынан екi аптадан кем емес мерзiмде жалпы ортаға хабарланады. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмыс ұзақтығы (мәжiлiсi) күнiне 6 сағаттан аспауы керек.
12. Бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау жүргiзгенге дейiн Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) факультет деканының бiлiм алушылардың оқу жоспарын орындағаны және олардың теориялық пәндерден алған бағасы мен практикалық пәндерден, курстық жобалардан (жұмыстардан), оқу және өндiрiстiк тәжiрибелерден алған сынақтары көрсетiлген анықтамасы;
2) ғылыми жетекшiсiнiң пiкiрi. Ғылыми жетекшiнiң пiкiрiнде "қорғауға жiберiледi" немесе "қорғауға жiберiлмейдi" деген негiзделген қорытынды берiледi;
3) бiтiру жұмысына берiлген өндiрiс маманының, ғылыми мекеменiң немесе жоғары оқу орнының сын пiкiрi. Сын пiкiрде бiтiру жұмысының бағасы көрсетiлген ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық" немесе "қанағаттанарлықсыз") негiзделген қорытынды берiледi. Бiтiру жұмысына бiлiм алушы мамандалып жүрген кафедра оқытушыларының пiкiр жазуына рұқсат етiлмейдi.
13. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясына орындалған бiтiру жұмысының ғылыми және тәжiрибелiк мәнiн сипаттайтын макеттер, материал үлгiлерi, бұйымдар, ауылшаруашылық өнiмдерi, минерал жиынтықтары, гербарийлер және басқа материалдар мен т.с.с. ұсынылуы мүмкiн.
3. Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды
аттестаттауды жүргізу тәртiбi
14. Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау мемлекеттiк емтихандар тапсыру және бiтiру жұмысын қорғау түрiнде жүргiзiледi.
15. Мемлекеттiк емтихандар оқу бағдарламалары көлемiнде оқу жоспарында көрсетiлген пәндер бойынша өткiзiледi.
16. Мемлекеттiк емтихан өткiзу түрiн (ауызша, немесе жазбаша) ЖОО-ның (факультеттiң) ғылыми кеңесi анықтайды.

17. Сдача государственного экзамена и защита выпускной работы проводится на открытом заседании Государственной аттестационной комиссии с участием не менее половины ее членов.
18. Продолжительность государственного экзамена по каждой дисциплине, а также защиты одной выпускной работы, как правило, не должна превышать 45 минут на одного обучающегося. Для защиты выпускной работы обучающийся выступает с докладом перед Государственной аттестационной комиссией не более 20 минут.
19. Результаты защиты выпускной работы и сдачи государственных экзаменов определяются оценками "отлично", "хорошо", "удовлетворительно" и "неудовлетворительно".
При определении оценки выпускной работы, а также знаний, выявленных при сдаче государственных экзаменов, принимается во внимание уровень теоретической, научной и практической подготовки обучающегося, а также отзывы научного руководителя и рецензента.
20. Результаты защиты выпускной работы, а также сдачи государственных экзаменов объявляются в день их проведения после оформления протоколов заседания Государственной аттестационной комиссии.
21. Обучающемуся, защитившему выпускную работу и сдавшему государственные экзамены, решением Государственной аттестационной комиссии присваивается квалификация в соответствии с полученной специальностью и присуждается академическая степень бакалавра или магистра.
22. Обучающемуся, прошедшему итоговую государственную аттестацию и подтвердившему усвоение образовательно-профессиональной программы соответствующего уровня высшего профессионального образования выдается диплом государственного образца с приложением и нагрудной знак.
23. Приложение к диплому заполняется на основании справки декана факультета о выполнении обучающимся учебного плана и полученных им оценок по теоретическим дисциплинам, сданным зачетам по практическим дисциплинам, курсовым проектам (работам), учебным и производственным практикам.
При наличии нескольких экзаменационных оценок по одной и той же учебной дисциплине в приложение вносится, как правило, последняя по времени оценка. В случаях, если последняя оценка не характеризует общего уровня подготовки обучающегося по данной дисциплине в связи с незначительным объемом или недостаточным научно-учебным значением программного материала последнего семестра, соответствующей кафедре предоставляется право своим решением определить, какую оценку (за какой курс или семестр) следует вносить в приложение к диплому. Среднюю оценку выводить не разрешается.
24. Обучающемуся, сдавшему экзамены и дифференцированные зачеты с оценкой "отлично" не менее, чем по 75 процентам всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам - с оценкой "хорошо", и сдавшему государственные экзамены и защитившему выпускную работу с оценкой "отлично", выдается диплом с отличием.

17. Мемлекеттiк емтихан тапсыру немесе бiтiру жұмысын қорғау мүшелерiнiң жартысынан артығы қатысқан Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының ашық отырысында өткiзiледi.
18. Тәртiп бойынша әр пәннен мемлекеттiк емтиханды тапсыру уақыты және де бiр бiтiру жұмысын қорғау уақыты әр студентке 45 минуттан аспауы керек. Бiтiру жұмысын қорғау үшiн бiлiм алушы Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының алдында уақыты 20 минуттан аспайтын баяндама жасайды.
19. Бiтiру жұмысын қорғау және мемлекеттiк емтихандар қорытындысы "өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық" немесе "қанағаттанарлықсыз" деген бағалармен анықталады.
Бiтiру жұмысын қорғау және мемлекеттiк емтихан тапсыруда көрсеткен бiлiмдi бағалауда студенттiң теориялық, ғылыми және тәжiрибелiк дайындық деңгейi және де ғылыми жетекшiсi мен сын пiкiр жазушының пiкiрi ескерiледi.
20. Бiтiру жұмысын қорғау және мемлекеттiк емтихан тапсыру қорытындылары сол күнi Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының отырысының хаттамасын жасағаннан соң жарияланады.
21. Бiтiру жұмысын қорғаған және мемлекеттiк емтихандарды тапсырған бiлiм алушыға алған мамандығы бойынша Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының шешiмiмен бiлiктiлiк және бакалавр немесе магистр академиялық дәрежесi берiледi.
22. Қорытынды мемлекеттiк аттестаттаудан өткен және жоғары кәсiби бiлiмнiң қажеттi деңгейiнiң кәсiби-бiлiм бағдарламасын меңгергенiн растайтын бiлiм алушыға мемлекеттiк үлгiдегi диплом қосымшасымен және омырауға тағатын белгi берiледi.
23. Диплом қосымшасы бiлiм алушының оқу жоспарын орындағаны және олардың теориялық пәндерден алған бағасы мен практикалық пәндерден, курстық жобалардан (жұмыстардан), оқу және өндiрiстiк тәжiрибелерден алған сынақтары көрсетiлген факультет деканының анықтамасы негiзiнде толтырылады.
Бiр оқу пәнiнен бiрнеше емтихандық баға болған жағдайда қосымшаға ең соңғы баға қойылады. Егер соңғы семестрлiк баға бағдарламалық материалдың мардымсыз көлемi немесе жеткiлiксiз ғылыми-оқу мәнiне байланысты бiлiм алушының аталған пәннен дайындығын толық сипаттай алмайтын болса, тиiстi кафедраға өз шешiмiмен қай (семестрдегi немесе курстағы) бағаны дипломның қосымшасына енгiзудi анықтау құқы берiледi. Орташа бағасын шығаруға рұқсат етілмейдi.
24. Оқу жоспарындағы пәндердiң 75 пайызынан кем емес емтихандарын және дифференциалды сынақтарын "өте жақсы" деген бағаға тапсырғанда, ал басқа пәндерден - "жақсы" деген баға алып, мемлекеттiк емтихандарда және бiтiру жұмысын қорғауда "өте жақсы" деген баға алған жағдайда бiлiм алушыға үздiк диплом берiледi.

25. Пересдача государственных экзаменов и повторная защита выпускной работы с целью повышения положительной оценки запрещается.
26. Пересдача государственных экзаменов и/или повторная защита выпускной работы лицам, получившим неудовлетворительную оценку, в данный период итоговой аттестации не разрешается.
В случаях, когда защита выпускной работы признается неудовлетворительной, Государственная аттестационная комиссия устанавливает, может ли обучающийся представить к повторной защите ту же выпускную работу с доработкой, определяемой комиссией, или же обязан разработать новую тему, которая устанавливается соответствующей кафедрой.
27. Повторная сдача государственного экзамена проводится в следующую итоговую аттестацию только по тем дисциплинам, по которым в предыдущую итоговую аттестацию получена неудовлетворительная оценка.
28. Повторная сдача государственных экзаменов и/или защита выпускной работы разрешается не более двух раз в течение трех лет с момента окончания теоретического курса обучения. При этом перечень дисциплин, выносимых на государственные экзамены для лиц, которые не сдали эти экзамены, определяется учебным планом, действующим в год окончания обучавшимся теоретического курса.
29. Обучающийся, получивший при сдаче государственного экзамена или защите выпускной работы неудовлетворительную оценку, отчисляется из высшего учебного заведения приказом руководителя организации образования с выдачей академической справки установленного образца.
30. Документы, представленные в Государственную аттестационную комиссию о состоянии здоровья после получения неудовлетворительной оценки не рассматриваются.
4. Порядок организации работы Государственных
аттестационных комиссий высших учебных заведений
31. Итоговая государственная аттестация обучающихся проводится Государственной аттестационной комиссией, которая, как правило, организуется единой для всех форм обучения по каждой специальности.
При наличии большого числа оканчивающих обучение организуется несколько Государственных аттестационных комиссий по одной и той же специальности с учетом специализаций.
При малом числе оканчивающих обучение может быть организована объединенная Государственная аттестационная комиссия по родственным специальностям.
32. В сферу деятельности Государственной аттестационной комиссии входит:
1) проверка уровня соответствия научно-теоретической и практической подготовки выпускаемых специалистов, установленным государственным общеобязательным стандартам специальностей высшего профессионального образования;

25. Қанағаттанарлық баға алған жағдайда бағасын жоғарылату мақсатымен мемлекеттiк емтихандарды қайта тапсыруға және бiтiру жұмысын қайта қорғауға рұқсат берiлмейдi.
26. Қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда сол кезеңде мемлекеттiк емтихандарды қайта тапсыруға және бiтiру жұмысын қайта қорғауға рұқсат берiлмейдi.
Бiтiру жұмысы қанағаттанарлықсыз бағаға қорғалған жағдайда, Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы бiлiм алушы сол жұмыстың комиссия көрсеткен тұстарын жөндеп, қайта тапсырма немесе тиiстi кафедра белгiлейтiн жаңа тақырыппен жұмыс iстей ме - осы жағын анықтайды.
27. Мемлекеттiк емтихан тек өткен қорытынды аттестаттауда қанағаттанарлықсыз баға алған пәндерден ғана келесi қорытынды аттестаттауда жүргiзiледi.
28. Мемлекеттiк емтихандарды қайта тапсыру және бiтiру жұмысын қайта қорғау теориялық курс бiткен 3 жылдың iшiнде 2-ақ рет рұқсат етiледi. Бұл жағдайда мемлекеттiк емтиханға шығарылатын пәндер тiзбесi мемлекеттiк емтихандарды тапсыра алмағандар үшiн олардың теориялық курсты бiтiру жылындағы оқу жоспарымен анықталады.
29. Мемлекеттiк емтихандарды тапсыруда және бiтiру жұмысын қорғауда қанағаттанарлықсыз баға алған бiлiм алушыларға белгiленген үлгiдегi академиялық анықтама берiлiп, жоғары оқу орнының басшысының бұйрығымен оқудан шығарылады.
30. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясына қанағаттанарлықсыз баға алғаннан кейiн өткiзiлген денсаулығы жөнiндегi құжаттар қаралмайды.
4. Жоғары оқу орындарының Мемлекеттiк аттестаттау
комиссиясының жұмысын ұйымдастыру тәртiбi
31. Бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау, әдетте, әр мамандықтан оқудың барлық түрлерi үшiн ортақ құрылған Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясымен жүргiзiледi.
Бiтiрушiлер саны көп болған жағдайда мамандандыру бағыттарын ескере отырып бiр мамандықтан бiрнеше Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы құрылады.
Бiтiрушiлер саны аз болған жағдайда ұқсас мамандықтардан бiрiккен Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы құрылуы мүмкiн.
32. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының қызметiне:
1) бiтiрушi мамандардың ғылыми-теориялық және тәжiрибелiк дайындық деңгейiнiң жоғары кәсiптiк бiлiм мамандықтарының жалпыға мiндеттi мемлекеттiк стандартына сәйкестiгiн тексеру;

2) принятие решения о присвоении им соответствующей квалификации и выдаче диплома (без отличия, с отличием);
3) присвоение академической степени бакалавра, магистра;
4) разработка предложений, направленных на дальнейшее улучшение качества подготовки специалистов.
33. Государственная аттестационная комиссия организуется в составе председателя и членов комиссии ежегодно и действует в течение календарного года.
34. Председатель Государственной аттестационной комиссии утверждается центральным исполнительным органом в области образования из числа наиболее опытных специалистов производства, ученых, преподавателей и учителей, имеющих большой практический стаж, соответствующих профилю выпускаемых специалистов, и, как правило, не работающих в данной организации образования. Одно и то же лицо может назначаться председателем Государственной аттестационной комиссии данного высшего учебного заведения не более двух лет подряд.  <*>
Сноска. Пункт 34 - с изменениями, внесенными  приказом  Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2003 года N 82.
35. В состав Государственной аттестационной комиссии на правах ее членов входят: декан факультета или заведующий выпускающей кафедры. Остальные члены Государственной аттестационной комиссии формируются из числа ведущих профессоров, доцентов, соответствующих профилю выпускаемых специалистов, из других организаций образования и науки, квалифицированных специалистов, работающих в различных отраслях экономики и сферах деятельности.
36. Персональный состав Государственной аттестационной комиссии кроме председателя утверждается приказом руководителя организации образования ежегодно не позднее 31 января.
Для защиты магистерской диссертации в организации образования приказом ее руководителя создается специальная Государственная аттестационная комиссия, ее председатель также утверждается центральным исполнительным органом в области образования. В состав данной комиссии должны входить преподаватели, имеющие ученую степень, соответствующие профилю специальности, из которых не менее одного доктора наук.  <*>
Сноска. Пункт 36 - с изменениями, внесенными  приказом  Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2003 года N 82.
37. Решения об оценках защиты выпускной работы и знаний, выявленных при сдаче государственных экзаменов, а также о присвоении квалификации, академической степени и выдаче окончившим диплом (без отличия, с отличием) принимаются Государственной аттестационной комиссией на закрытом заседании открытым голосованием простым большинством голосов членов комиссии, участвовавших в заседании. При равном числе голосов голос председателя комиссии является решающим.

2) оларға тиiстi мамандық және диплом (үздiк, жәй) беру жөнiндегi шешiм қабылдау;
3) бакалавр, магистр академиялық дәрежесiн беру;
4) мамандар дайындаудың сапасын одан әрi жақсартуға бағытталған ұсыныстар дайындау жатады.
33. Төраға және мүшелерден тұратын Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы жылда ұйымдастырылып, күнтiзбелiк жыл бойы жұмыс iстейдi.
34. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының төрағасын білім беру саласының орталық атқарушы органы, әдетте, басқа жерде жұмыс iстейтiн, мамандықтары сәйкес келетiн, тәжiрибесi мол өндiрiс мамандарынан, ғалымдардан, оқытушылар мен мұғалiмдерден тағайындайды. Жоғары оқу орнында бiр адам қатарынан екi жылдан артық Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының төрағасы болып тағайындала алмайды.
Ескерту: 34-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 13 ақпандағы N 82 бұйрығымен (Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 13 қаңтардағы N 13 бұйрығымен ) .
35. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының құрамына қызметтiк дәрежесi бойынша: факультет деканы немесе бiтiртiп отырған кафедра меңгерушiсi кiруге құқы бар. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының қалған мүшелерi мамандықтары сәйкес келетiн сол және басқа оқу орындары мен ғылыми мекемелердiң жетекшi профессорлары, доценттерi; экономика және басқа салалардың бiлiктi мамандарынан қалыптастырылады.
36. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының дербес құрамы төрағадан басқасы оқу орнының басшысының бұйрығымен жылсайын 31 қаңтарға дейiн бекiтiледi.
Магистрлiк диссертация қорғау үшiн бiлiм берушi мекемелерде оның басшысының бұйрығымен арнайы Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы құрылады, оның төрағасын да білім беру саласының орталық атқарушы органы бекітеді. Осы комиссияның құрамына мамандық профилi бойынша ғылыми дәрежелерi бар оқытушылар, оның iшiнде ең болмағанда бiр ғылым докторы кiруге тиiстi.
Ескерту: 36-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 13 ақпандағы N 82 бұйрығымен . (Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 13 қаңтардағы N 13 бұйрығымен ) .
37. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының бiтiру жұмысына және мемлекеттiк емтихан кезiндегi бiлiмге қойылатын баға туралы, сонымен қатар, мамандық, академиялық дәреже беру жөнiндегi шешiмi жабық отырыста комиссия мүшелерiнiң көпшілiгiнiң ашық дауыс беруi арқылы қабылданады. Тең дауыс берiлген жағдайда төрағаның дауысы шешушi болып табылады.

38. Все заседания Государственной аттестационной комиссии протоколируются. Протоколы заседания Государственной аттестационной комиссии ведутся по установленным формам: протокол N 1 "Заседания Государственной аттестационной комиссии о сдаче государственного экзамена по учебной дисциплине или специальности"; протокол N 2 "Заседания Государственной аттестационной комиссии по рассмотрению выпускной работы"; протокол N 3 "Заседания Государственной аттестационной комиссии о присвоении квалификации, присуждении академической степени" (приложения 1, 2, 3). Протокол заполняется секретарем Государственной аттестационной комиссии, назначаемым в составе комиссии из числа преподавателей выпускающей кафедры.
39. В протоколы вносятся оценки знаний, выявленные на государственных экзаменах или защите выпускной работы, а также записываются заданные вопросы, особые мнения и т.д. В случаях, если мнение одного члена Государственной аттестационной комиссии не совпадает с мнением остальных членов комиссии, он имеет право свое особое мнение записать в протокол и лично подписаться. В протоколе указывается присвоение квалификации, академическая степень, а также какой диплом (с отличием или без отличия) выдается окончившему высшее учебное заведение.
Протоколы подписываются председателем и членами Государственной аттестационной комиссии, участвовавшими в заседании.
Протоколы хранятся в архиве высшего учебного заведения.
40. По окончании работы Государственной аттестационной комиссии председатель комиссии составляет отчет.
41. Отчет председателя Государственной аттестационной комиссии обсуждается и утверждается на заседании ученого совета высшего учебного заведения (факультета).
42. Председатель Государственной аттестационной комиссии в месячный срок после завершения итоговой аттестации обучающихся представляет утвержденный отчет в центральный исполнительный орган в области образования, а копию - руководителю организации образования.
43. В отчете председателя Государственной аттестационной комиссии должны быть отражены уровень подготовки специалистов по данной специальности в высшем учебном заведении; качество выполнения выпускных работ; соответствие тематики выпускных работ современному состоянию науки, техники, культуры и запросам производства; характеристика знаний обучающихся, выявленных на государственных экзаменах, недостатки в подготовке специалистов по отдельным дисциплинам. Отчет должен содержать глубокий анализ качества подготовки специалистов по данному направлению. В отчете также даются конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки специалистов в высшем учебном заведении.

38. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының барлық отырыстарына хаттама жасалады. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы отырыстарының хаттамалары бекiтiлген түрде орындалады. "Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы отырысының оқу пәнi немесе мамандығы бойынша мемлекеттiк емтихан тапсыру жөнiндегi" N 1 хаттамасы; "Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы отырысының бiтiру жұмысын қорғау жөнiндегi" N 2 хаттамасы; "Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы отырысының мамандық, академиялық дәреже беру жөнiндегi" N 3 хаттамасы (1, 2, 3 қосымшалар). Хаттама комиссия мүшелерiнiң iшiнен бекiтiлген, шығарушы кафедраның оқытушыларынан тағайындалған, Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының хатшысымен толтырылады.
39. Хаттамаға бiтiру жұмысына және мемлекеттiк емтихандағы бiлiмге қойылған баға енедi, сонымен бiрге, берiлген сұрақтар, ерекше пiкiрлер жазылады. Егер Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жеке мүшесiнiң пiкiрi басқа комиссия мүшелерiнiң пiкiрiмен сәйкес келмесе, оның өз ерекше пiкiрiн хаттамаға енгiзiп қолын қоюға құқығы бар. Хаттамада берiлген мамандық, академиялық дәреже, сондай-ақ жоғары оқу орнын бiтiрушiге қандай диплом (үздiк немесе жәй) берiлгендiгi көрсетiледi.
Хаттамаға төраға мен Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының мәжiлiске қатысқан мүшелерi қол қояды.
Хаттамалар жоғары оқу орнының мұрағатында сақталады.
40. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмысы аяқталған соң комиссия төрағасы есеп дайындайды.
41. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмысы аяқталған соң комиссия төрағасының есебi жоғары оқу орнының ғылыми кеңесiнде талқыланып бекiтiледi.
42. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының жұмысы аяқталған соң бiр ай iшiнде комиссия төрағасы бекiтiлген есебiн бiлiм саласындағы орталық атқару органдарына өткiзедi, ал көшiрмесiн бiлiм ұйымының басшысына бередi.
43. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы төрағасының есебiнде жоғары оқу орнында сол мамандық бойынша мамандар дайындаудың деңгейi, бiтiру жұмыстарының орындалу сапасы, бiтiру жұмыстары тақырыптарының ғылымның, техниканың, мәдениеттiң қазiргi жағдайына және өндiрiс мәселелерiне сәйкестiлiгi, мемлекеттiк емтиханда байқалған бiлiмi, олардың жекелеген пәндер бойынша дайындықтарының нашарлығы көрiнiс беруi тиiс. Есепте осы бағытта мамандар дайындау сапасына терең талдау жасалуы тиiс. Есепте сонымен қатар жоғары оқу орнында мамандар даярлауды ары қарай жетiлдiруге нақты ұсыныстар берiледi.

44. Решение вопросов, не предусмотренных данными Правилами, относятся к компетенции ученого совета организации образования, дающей высшее профессиональное образование.
Приложение 1
Протокол N _______
Заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждом государственном экзамене)
"___"_________2000 г. с ____ час. _____ мин. до ____час. _____мин.
Присутствовали: председатель Государственной аттестационной комиссии ___________________________________________________________________
Члены комиссии:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
О сдаче государственного экзамена по дисциплине или специальности
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Экзаменуется обучающийся (студент, магистрант)
___________________________________________________________________
Вопросы:
1. ________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2._________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3._________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1. Признать, что обучающийся (студент, магистрант) сдал
государственный экзамен с оценкой ______________________________
2. Отметить, что________________________________________________
________________________________________________________________
3. Особые мнения членов Государственной аттестационной комиссии
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии___________________________ (подписи)
___________________________________________________
Секретарь  _______________________________(подпись)
Приложение 2
Протокол N_______
Заседания Государственной аттестационной комиссии
"___"__________2000 г. с ___ час.___ мин.  до ____час. _____мин.
По рассмотрению выпускной работы (дипломного проекта (работы),
магистерской диссертации) обучающегося_____________________________
___________________________________________________________________
(фимилия, имя, отчество, факультет и специальность)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
на тему:  _________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Присутствовали: председатель ______________________________________
члены _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(на каждую защиту выпускной работы отводится одна страница).
Работа выполнена под руководством г. _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
при консультации г.г.______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие
материалы:
1. Расчетно-пояснительная записка по выпускной работе (или текст
выпускной работы на _____ страницах).

44. Осы Ережеде қамтылмаған мәселелердi шешу жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн оқу орнының ғылыми кеңесiнiң құзырына жатады.
1-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының
N ______ хаттамасы
(әр мемлекеттік емтиханда толтырылады)
"___"__________ 2000 ж.
_____ сағ. ________ минуттан _____сағ. _________ минутқа дейін
Қатысқандар: Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Пән немесе мамандық бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру туралы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Емтихан тапсыратын білім алушы (студент, магистрант)
_________________________________________________________________
Сұрақтар:
1.____________________________________________________________
______________________________________________________________
2.____________________________________________________________
______________________________________________________________
3.____________________________________________________________
______________________________________________________________
1. Білім алушының (студент, магистрант) мемлекеттік емтиханды
_______________ деген бағаға тапсырғаны мойындалсын.
2. Төмендегілер аталынып өтсін________________________________
3. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірлері__________________________________________________________
___________________________________________________________________
Төраға ____________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ____________________________ (қолдары)
_______________________________________________________
Хатшы ____________________________ (қолы)
2-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының
N ______ хаттамасы
"___"__________ 2000 ж.
_____ сағ. ________ минуттан ______ сағ. ________ минутқа дейін
Білім алушының бітіру жұмысын қарастыру жөніндегі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(аты, жөні, тегі, факультеті және мамандығы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
тақырыбы_______________________________________________________
_________________________________________________________________
Қатысқандар: Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(әрбір бітіру жұмысына бір рет арналады).
Жұмыс жетекшісі:_______________________________________________
_________________________________________________________________
Жұмысты орындаудағы кеңесшілер:________________________________
_________________________________________________________________
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына келесі материалдар ұсынылды:
1. Бітіру жұмысы бойынша есеп-жазба түсіндірмесі (немесе бітіру
жұмысының _______ беттік түсініктемесі)
9. ________ бет сызбалар.
10. Жұмыс жетекшісінің пікірі.
11. Бітіру жұмысының сын-пікірі ______ минут орындалған жұмыс
баяндалғаннан соң студентке келесі сұрақтар қойылды:
1._____________________________________________________________
_________________________________________________________________
(сұрақ қоюшының тегі)

2. Чертежи (таблицы) к проекту (работе) на ______ листах.
3. Отзыв руководителя выпускной работы.
4. Рецензия на выпускную работу.
После сообщения о выполненной работе в течение _____ мин. студенту
были заданы следующие вопросы:
1.__________________________________________________________________                    (фамилия лица, задавшего вопрос)
____________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________                    (фамилия лица, задавшего вопрос)
____________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________                    (фамилия лица, задавшего вопрос)
Общая характеристика ответа студента на заданные ему вопросы и
рецензии ___________________________________________________________
Какую подготовку обнаружил он по общенаучным, общетехническим,
специальным дисциплинам ____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Признать, что студент выполнил и защитил выпускную работу с
оценкой ____________________________________________________________
Присвоить квалификацию_________________________________________
____________________________________________________________________
Присудить академическую cтепень________________________________
(бакалавра, магистра наук)
____________________________________________________________________
Отметить, что__________________________________________________
____________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Выдать диплом (с отличием, без отличия).
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены  комиссии__________________________ (подписи)
__________________________________________________
__________________________________________________
Секретарь _______________________________ (подпись)
Приложение 3
Протокол N_______
Заседания Государственной аттестационной комиссии
"___"______________2000 г.
О присвоении квалификации, присуждении академической степени
обучающемуся, сдавшему все государственные экзамены и защитившему
выпускную работу.
Присутствовали: председатель________________________________________
члены_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Обучающийся ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
сдал государственные экзамены и защитил выпускную работу с оценкой:
____________________________________________________________________
(наименование дисциплины, вид выпускной работы, оценка, дата сдачи)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Признать, что обучающийся______________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал все предусмотренные учебным планом государственные экзамены по
специальности и защитил выпускную работу.
___________________________________________________________________
Присвоить квалификацию _______________________________________
___________________________________________________________________
Присудить академическую степень ______________________________
(бакалавра, магистра наук)
___________________________________________________________________
Отметить, что ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии _____________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________    ________________________________________________________________
Выдать диплом (с отличием, без отличия).
Председатель ___________________________ (подпись)
Члены комиссии__________________________ (подписи)
___________________________________________________
Секретарь  ______________________________ (подпись)

2. ______________________________________________________________
_________________________________________________________________
(сұрақ қоюшының тегі)
3. ______________________________________________________________
_________________________________________________________________
(сұрақ қоюшының тегі)
Қойылған сұрақтарға және сын-пікірге берілген студент жауабының
жалпы сипаттамасы _____________________________________
Оның жалпы ғылыми, жалпы техникалық, арнайы пәндерден көрсеткен білімі_________________________________________________
_________________________________________________________________
Студент бітіру жұмысын орындап, төмендегідей бағаға қорғағанын
мойындаймыз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
Мамандығы берілсін ______________________________________________
_________________________________________________________________
Академиялық дәрежесі берілсін (бакалавр, магистр) _______________
_________________________________________________________________
Ерекше аталсын __________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі ______________________________
_________________________________________________________________
Диплом берілсін (үздік, жәй)
Төраға ____________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ____________________________ (қолдары)
_______________________________________________________
Хатшы ____________________________ (қолы)
3-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының
N ______ хаттамасы
"___"__________ 2000 ж.
Барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырып, бітіру жұмысын
қорғаған білім алушыға мамандық, академиялық дәреже беру туралы
Қатысқандар: Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Білім алушы_________________________________________________
(аты, жөні, тегі)
мемлекеттік емтихандарды тапсырып, бітіру жұмысын төмендегідей
бағаға қорғады_______________________________________________
(пән аты, бітіру жұмысының түрі, бағасы, тапсыру мерзімі)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бітіруші ___________________________________________________ оқу
жоспарында көрсетілген барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырғаны
және бітіру жұмысын қорғағаны мойындалады.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Мамандығы берілсін ______________________________________________
_________________________________________________________________
Академиялық дәрежесі берілсін (бакалавр, магистр) _______________
_________________________________________________________________
Ерекше аталсын __________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі ______________________________
_________________________________________________________________
Диплом берілсін (үздік, жәй) ____________________________________
Төраға ____________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ____________________________ (қолдары)
_______________________________________________________
Хатшы ____________________________ (қолы)