О некоторых мерах по защите прав и охраняемых законом интересов инвесторов, являющихся потенциальными приобретателями акций акционерных обществ, осуществляющих самостоятельное ведение реестра держателей акций
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 октября 2000 года N 679. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2000 года N 1309. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 305
Извлечение из постановления Правления
Агентства РК по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 305
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
15. Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 октября 2000 года N 679 "О некоторых мерах по защите прав и охраняемых законом интересов инвесторов, являющихся потенциальными приобретателями акций акционерных обществ, осуществляющих самостоятельное ведение реестра держателей акций" ...".
------------------------------------------------------------------
В целях защиты прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг, во исполнение абзаца шестого статьи 10 Закона Республики Казахстан Z970077_  "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года (далее именуемого "Закон") и подпункта 17) пункта 4 Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755 U973755_  , на основании пункта 9 статьи 34 Закона, подпункта
23) пункта 4 и подпункта 11) пункта 5 названного Положения, подпункта в) пункта 41 Положения о ведении реестра держателей ценных бумаг в Республике Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 года N 944 P960944_  , Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:

Акциялар ұстаушылардың тізілімін дербес жүргізуді жүзеге асыратын акционерлік қоғамдардың акцияларын әлеуетті сатып алушылар болып табылатын инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қорғау жөніндегі кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы директоратының 2000 жылғы 12 қазан N 679 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 28 қарашадағы N 1309. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 305 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгінiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтык актiлердiң тiзбесi
15. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы Директоратының "Акциялар ұстаушылардың тiзiлiмiн дербес жүргiзудi жүзеге асыратын акционерлiк қоғамдардың акцияларын әлеуеттi сатып алушылар болып табылатын инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау жөніндегi кейбiр шаралар туралы" 2000 жылғы 12 қазандағы N 679 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1309 тiркелген, "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналында жарияланған, 2000 жыл, N 12)...
___________________________________
Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау мақсатында, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы заңы  Z970077_  (бұдан әрi "Заң" деп аталады) 10-бабының алтыншы азатжолын және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755  U973755_  жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағының 17) тармақшасын орындау үшiн, Заңның 34-бабы 9-тармағының, аталған Ереженiң 4-тармағы 23) тармақшасының және 5-тармағы 11) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 29 шiлдедегі N 944  P960944_  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргізу туралы ереженiң 41-тармағы в) тармақшасының негізiнде Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты қаулы етеді:

1. Установить, что использованные в настоящем Постановлении понятия означают следующее:
1) "Общество" - акционерное общество, осуществляющее на основании пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан Z980281_  "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года самостоятельное ведение реестра держателей своих акций;
2) "первый руководитель Общества" - руководитель коллегиального исполнительного органа Общества или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа Общества, либо лицо, его замещающее;
3) "Специалист" - работник Общества, обладающий выданным Национальной комиссией квалификационным свидетельством второй категории (с правом допуска к выполнению работ по исполнению и регистрации сделок с ценными бумагами) и осуществляющий функции по ведению реестра держателей акций Общества.
2. Установить, что первый руководитель Общества обязан предоставлять Специалисту:
1) документы, относящиеся к эмиссии акций: письма (свидетельства) Национальной комиссии о присвоении национального идентификационного номера (национальных идентификационных номеров) эмиссии акций и/или свидетельства о государственной регистрации эмиссии акций, проспект (проспекты) эмиссии акций и иные возможные документы;
2) документы, подтверждающие представление Обществом Национальной комиссии отчета (отчетов) об итогах выпуска и размещения акций;
3) иные документы, необходимые для ведения реестра держателей акций Общества.
3. Установить, что Специалист обязан самостоятельно исчислять сроки представления Обществом отчетов об итогах выпуска и размещения акций исходя из:
1) обязанности Общества, установленной пунктом 1 статьи 24 Закона;
2) документов, полученных Специалистом в соответствии с пунктом 2 настоящего Постановления.
4. Установить, что Специалист обязан в письменной форме, не позднее чем за десять календарных дней до наступления последнего, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, дня представления Национальной комиссии отчета об итогах выпуска и размещения акций, уведомлять первого руководителя Общества о необходимости своевременного представления Национальной комиссии указанного отчета.
5. Установить, что в случае нарушения Обществом установленного законодательством Республики Казахстан срока представления Национальной комиссии отчета об итогах выпуска и размещения акций Специалист обязан в день, следующий за последним, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, днем представления указанного отчета:
1) приостановить проведение операций по лицевым счетам держателей акций Общества (в том числе операций по переводу акций с эмиссионного счета Общества на лицевые счета держателей акций), за исключением операций:
по исполнению вступившего в законную силу решения суда;
по предоставлению выписок из реестра держателей акций с обязательным включением в такие выписки записи о приостановлении проведения операций по лицевым счетам держателей акций;

1. Осы Қаулыда пайдаланылған ұғымдардың мыналарды бiлдiретiндiгi белгiленсiн:
1) "Қоғам" - "Акционерлiк қоғамдар туралы"  Z980281_  Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi заңының 35 бабы 2-тармағының негізiнде өз акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн дербес жүргізудi жүзеге асыратын акционерлiк қоғам;
2) "Қоғамның бiрiншi басшысы" - Қоғамның алқалы атқарушы органының басшысы немесе Қоғамның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлға не оның мiндетiн атқарушы тұлға;
3) "Маман" - Қоғамның Ұлттық комиссия берген екiншi санатты бiлiктiлiк куәлiгін (бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi орындау және тiркеу жөнiндегi жұмыстарды орындауға рұқсат құқығы бар) иеленген және Қоғам акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi функцияны жүзеге асыратын қызметкерi.
2. Қоғамның бiрiншi басшысының Маманға:
1) акциялардың эмиссиясына қатысты құжаттарды: Ұлттық комиссияның акциялардың эмиссиясына ұлттық бiрiздендiру нөмiрiн (ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiн) беру туралы хаттарын (куәлiктерiн) және/немесе акциялардың эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктердi, акциялар эмиссиясының проспектiсiн (проспектiлерiн) және өзге де ықтимал құжаттарды;
2) Қоғамның акцияларды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi (есептердi) Ұлттық комиссияға бергендiгін растайтын құжаттарды;
3) Қоғам акцияларын ұстаушылардың тізілімін жүргізу үшін қажетті өзге де құжаттар беруге міндетті екендігі белгіленсін.
3. Маманның:
1) эмитенттердiң Заңның 24-бабы 1-тармағында белгіленген мiндетiне;
2) осы Қаулының 2-тармағына сәйкес алған құжаттарға сүйене отырып Қоғамның акцияларды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептердi беру мерзiмдерiн дербес есептеуге мiндетi белгiленсiн.
4. Маманның жазбаша нысанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Ұлттық комиссияға акцияларды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi берудiң соңғы күнi басталғанға дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күннен бұрын кешiктiрмей Қоғамның бiрiншi басшысын аталған есептi Ұлттық комиссияға өз уақытында беру қажеттiлігі туралы ескертуге мiндеттi екендігі белгiленсiн.
5. Қоғам Ұлттық комиссияға акцияларды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi берудiң Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген мерзiмiн бұзған жағдайда, Маманның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Ұлттық комиссияға аталған есептi берудiң соңғы күнiнен кейiнгi күнi:
1) соттың заңды күшiне енген шешiмiн орындау жөнiндегi;
үзiндi-көшiрмелерге акцияларды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргiзудi тоқтата түру туралы жазбаны мiндеттi түрде енгiзе отырып акцияларды ұстаушылардың тiзiлiмiнен үзiндi-көшiрмелер беру жөнiндегi операцияларды қоспағанда:
Қоғамның акцияларын ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар (оның iшiнде Қоғамның эмиссиялық шотынан акцияларды ұстаушылардың дербес шотына аудару жөнiндегі операциялар) жүргiзудi тоқтата тұруға;

2) обеспечить уведомление о приостановлении проведения операций по лицевым счетам держателей акций Общества:
держателей акций Общества путем размещения соответствующих объявлений в легкодоступных для них местах в помещениях головного офиса и филиалов Общества;
собственников акций Общества путем направления им индивидуальных сообщений;
номинальных держателей акций Общества путем направления им индивидуальных сообщений (с возложением на них обязанности уведомить лиц, передавших принадлежащие им акции Общества в номинальное держание, о приостановлении проведения операций по их лицевым счетам);
3) обеспечить доведение до сведения Национальной комиссии письменной информации о приостановлении проведения операций по лицевым счетам держателей акций Общества и о предпринятых Специалистом и Обществом действиях.
6. Установить, что сообщения и письменная информация, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 5 настоящего Постановления, должны быть подписаны лицом, уполномоченным на подписание подобных документов от имени Общества.
7. Установить, что приостановление проведения операций по лицевым счетам держателей акций Общества влечет за собой приостановление их номинальным держателем проведения операций с акциями Общества между клиентами этого номинального держателя, а также между самим номинальным держателем и его клиентами. При этом номинальный держатель должен уведомить соответствующих клиентов о приостановлении проведения операций по лицевым счетам акций Общества, а также о том, что эмиссия акций Общества может быть признана Национальной комиссией несостоявшейся в соответствии с абзацем четвертым пункта 1 статьи 21 и пунктом 5 статьи 24 Закона.
8. Установить, что возобновление проведения операций по лицевым счетам держателей акций Общества (в том числе операций по переводу акций с эмиссионного счета Общества на лицевые счета держателей акций) осуществляется Специалистом на основании документов, подтверждающих представление Обществом в Национальную комиссию отчета об итогах выпуска и размещения его акций. При этом Специалист должен обеспечить уведомление о возобновлении проведения указанных операций держателей акций Общества (в том числе и их номинальных держателей) и Национальной комиссии в порядке, аналогичном установленному подпунктами 2) и 3) пункта 5 и пунктом 6 настоящего Постановления.
9. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты регистрации его Министерством юстиции Республики Казахстан.
10. Управлению корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии принять все возможные меры по доведению настоящего Постановления (после введения его в действие) до сведения акционерных обществ, осуществляющих самостоятельное ведение реестров держателей своих акций.

2) Қоғамның бас кеңсесiнде және филиалдарында акцияларды ұстаушылар үшiн қолайлы орындарда тиiстi хабарландырулар орналастыру арқылы акцияларды ұстаушыларды;
жеке хабарлар жiберу арқылы Қоғам акцияларының меншiк иелерiн;
Қоғам акцияларының нақтылы ұстаушыларына жеке хабарлар жiберу арқылы (оларға өздерiне тиесiлі Қоғамның акцияларын нақтылы ұстауға берген тұлғаларды олардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргiзудi тоқтата тұру туралы жазбаша ескерту мiндетiн жүктей отырып) Қоғам акцияларының нақтылы ұстаушыларын;
Қоғам акцияларын ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргiзудi тоқтата тұру туралы жазбаша ескертуге;
3) Қоғамның акцияларын ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргізудi тоқтата тұру туралы және Маман мен Қоғамның қолданған әрекеттерi туралы Ұлттық комиссияның назарына жеткiзудi қамтамасыз етуге мiндеттi екендігі белгiленсiн.
6. Осы Қаулының 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген хабарларға және жазбаша ақпаратқа осындай құжаттарға Қоғамның атынан қол қоюға уәкiлеттiк берiлген тұлғаның қол қоятындығы белгiленсiн.
7. Қоғамның акцияларын ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргізуді тоқтата тұрудың оларды нақтылы ұстаушының осы нақтылы ұстаушының клиенттерінің арасында, сондай-ақ нақтылы ұстаушының және оның клиенттерінің арасында Қоғам акцияларымен операциялар жүргізуді тоқтата тұратындығына әкеп соғатындығы белгіленсін. Бұл ретте нақтылы ұстаушы тиісті клиенттерді Қоғамның акцияларын ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргізуді тоқтата тұру туралы, сондай-ақ Қоғам акцияларының эмиссиясын Ұлттық комиссия Заңының 21-бабы 1-тармағының төртінші азатжолына және 24-бабының 5-тармағына сәйкес болмаған деп тану мүмкін екендігі туралы жазбаша ескертуі керек.
8. Қоғам акцияларын ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар (оның ішінде акцияларды Қоғамның эмиссиялық шотынан акцияларды ұстаушылардың дербес шотына аудару жөніндегі операциялар) жүргізуді жаңартуды Қоғамның оның акцияларын шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есепті Ұлттық комиссияға бергендігін растайтын құжаттардың негізінде Маманның жүзеге асыратындығы белгіленсін. Бұл ретте Маман аталған операцияларды жаңарту туралы Қоғам акцияларын ұстаушыларына және Ұлттық комиссияға осы Қаулының 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген тәртіпте жазбаша ескертілуін қамтамасыз ету керек.
9. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тіркелген күнінен бастап күшіне енетіндігі белгіленсін.
10. Ұлттық комиссия орталық аппаратының корпоративтік қаржылар басқармасына осы Қаулыны (ол күшіне енгізілгеннен кейін) өз акцияларын ұстаушылардың тізілімін дербес жүргізуді жүзеге асыратын акционерлік қоғамдардың назарына жеткізу жөнінде барлық ықтимал шараларды қабылдасын.

11. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Управление корпоративных финансов и Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии.
Председатель
Национальной комиссии

11. Осы Қаулының орындалысына бақылау жасау Ұлттық комиссия орталық аппаратының корпоративтік қаржылар басқармасына және Лицензиялау және қадағалау басқармасына жүктелсін.
Ұлттық комиссияның Төрағасы