Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 октября 2000 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 01.12.2000 г. за № 1315. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.10.2006 № 106 (вводится в действие с 01.01.2007 и подлежит официальному опубликованию).
В целях приведения Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан в соответствие с действующим законодательством и выполнения рекомендации Президента Республики Казахстан по отчету Национального Банка Республики Казахстан за 1999 год Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", и ввести их в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Установить, что документы уполномоченных организаций, представленные для получения разрешений на государственную регистрацию в органах юстиции и предварительного согласования и изменений и дополнений, вносимых в уставы, поступившие в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан до введения в действие изменений и дополнений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", рассматриваются в соответствии с ранее установленным порядком.
3. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан";

Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі басқармасы 2000 жылғы 30 қазан N 401 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 1 желтоқсан N 1315 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 106 қаулысымен
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 106  қаулысымен.
________________________________________________
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келтiру және Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есебi жөнiндегi ұсынымдарын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400  V991010_  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен кейін он төрт күн өткен соң күшіне енгізілсін.
2. Уәкiлеттi ұйымдар әдiлет органынан мемлекеттiк тiркелуге рұқсат алу үшiн және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратына келiп түскен жарғыларға енгiзiлетін өзгерiстер мен толықтыруларды алдын ала келiсу үшiн ұсынған құжаттар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар күшiне енгiзiлгенге дейiн бұрынғы белгiленген тәртiпке сәйкес қаралады деп белгiленсiн.
3. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", до заинтересованных подразделений и областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Областным филиалам Национального Банка Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", до уполномоченных банков и уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Управлению международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление, а также изменения и дополнения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", в средствах массовой информации.
6. Уполномоченным банкам и уполномоченным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в течение 3 месяцев со дня вступления в силу настоящего постановления и изменений и дополнений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400 "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", привести помещения и оборудование своих обменных пунктов в соответствие с вновь установленными требованиями.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 октября 2000 года N 401
Изменения и дополнения
в Инструкцию об организации обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан

2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және облыстық филиалдарына жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдары осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды уәкiлеттi банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдарға жiберсiн.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс басқармасы (Мартюшев Ю.А.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайтын болсын.
6. Уәкiлеттi банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдар осы қаулы және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар күшiне енгiзiлген күннен бастап 3 айдың iшiнде өздерiнiң айырбастау пункттерiнiң үй-жайларын және жабдықтарын жаңадан белгiленген талаптарға сәйкес келтiрсiн.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 30 қазандағы
N 401 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
өзгерiстер мен толықтырулар

В Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", регистрационный номер Министерства юстиции Республики Казахстан N 1010 от 24 декабря 1999 года, внести следующие изменения и дополнения:
1. По тексту слова "нотариально удостоверенную", "нотариально удостоверенные" заменить словами "нотариально засвидетельствованную", "нотариально засвидетельствованные".
2. Подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченные организации почтовой связи - организации почтовой связи, созданные на основании решения Правительства Республики Казахстан и имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой;".
3. В пункте 11 слово "открытого" заменить словом "открываемого".
4. В подпункте 1) пункта 14 слова "с приложением копии трудовой книжки, заверенной отделом кадров и руководителем организации" исключить.
5. В пункте 17 слона "пяти рабочих" заменить словами "тридцати календарных".
6. Пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При изменении наименований улиц, номеров зданий и т.п., указанных в регистрационном свидетельстве на открытие обменного пункта уполномоченного банка, уполномоченного кредитного товарищества, уполномоченной организации почтовой связи филиал Национального Банка производит перерегистрацию обменного пункта.
Перерегистрация обменных пунктов осуществляется в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией для регистрации обменных пунктов без проведения проверки помещения обменного пункта и повторного представления документов, имеющихся в деле.
При перемещении обменного пункта, расположенного вне помещения уполномоченного банка, уполномоченного кредитного товарищества, а также обменного пункта уполномоченной организации почтовой связи (независимо от места расположения), не влекущем за собой изменение адреса обменного пункта, уполномоченный банк, уполномоченное кредитное товарищество, уполномоченная организация почтовой связи обязаны в течение десяти рабочих дней письменно уведомить об этом филиал Национального Банка с приложением документов, указанных в подпункте 4) пункта 13 настоящей Инструкции и подлинника или нотариально засвидетельствованной копии акта приемки в эксплуатацию (обследования технического состояния) средств тревожной сигнализации (при отсутствии в обменном пункте вооруженной охраны).".

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiндегi 1999 жылғы 24 желтоқсандағы мемлекеттiк тiркеу N 1010  V991010_  , мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Мәтiн бойынша "нотариалды куәландырылған" деген сөздер "нотариат растаған" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) пошта байланысының уәкiлеттi ұйымдары - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде құрылған және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар пошта байланысының ұйымдары;".
3. 11-тармақтағы "ашылған" деген сөз "ашылатын" деген сөзбен ауыстырылсын
4. 14-тармақтың 1) тармақшасындағы "кадр бөлiмi мен ұйым басшысы куәландырған еңбек кiтапшасының көшiрмесi қоса" деген сөздер алынып тасталсын.
5. 17-тармақтағы "бес жұмыс күнi" деген сөздер "отыз күнтiзбелiк күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
6. 18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Уәкiлеттi банктiң, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң, пошта байланысы уәкiлеттi ұйымының айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгiнде көрсетiлген көшелердiң атаулары, үйлердiң номерлерi және т.б. өзгерген кезде Ұлттық Банктiң филиалы айырбастау пунктiн қайта тiркейдi.
Айырбастау пункттерiн қайта тiркеу айырбастау пунктiнiң үй-жайларына тексеру жүргiзбей-ақ және iс қағазында бар құжаттарды қайта ұсынбай-ақ осы Нұсқаулықта айырбастау пункттерiн тiркеу үшiн көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
Уәкiлеттi банктiң, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң үй-жайларынан тыс жерде орналасқан айырбастау пунктiнiң, сондай-ақ пошта байланысы уәкiлеттi ұйымының айырбастау пунктiнiң (орналасқан жерiне қарамастан) үй-жайларының орнын ауыстырғанмен айырбастау пунктiнiң мекен-жайы өзгермейтiн болса, уәкiлеттi банк, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiк, пошта байланысының уәкiлеттi ұйымы бұл жөнiнде Ұлттық Банктiң филиалына он жұмыс күнi iшiнде жазбаша хабарлауға, осы Нұсқаулықтың 13-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды және дабыл беру құралдарын (айырбастау пунктiнде қарулы күзет болмаса) пайдалануға қабылдау (техникалық жай-күйiн тексеру) актiсiнiң түпнұсқасын немесе нотариат растаған көшiрмесiн қоса ұсынуға мiндеттi."

7. Пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Разрешение на государственную регистрацию уполномоченной организации в органах юстиции (далее - разрешение) выдается филиалом Национального Банка по форме, согласно приложению N 2 к настоящей Инструкции.
Филиалы Национального Банка ведут учет выданных разрешений в регистрационных журналах.".
8. В пункте 25:
1) в подпункте 2) слово "казахском" заменить словом "государственном";
2) в подпункте 4) слова "в подпункте 3) пункта 23" заменить словами "в пункте 23".
9. Пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Филиал Национального Банка в течение 20 рабочих дней со дня поступления полного пакета документов рассматривает представленные документы и проверяет их на соответствие требованиям действующего законодательства и настоящей Инструкции. В случае необходимости филиал Национального Банка вправе запросить документы, подтверждающие информацию, содержащуюся в представленных документах.
По результатам рассмотрения представленных документов филиал
Национального Банка выдает разрешение или отказывает в его выдаче с
мотивированным изложением причин отказа.
В случае возврата документов с письменными замечаниями, сроки их
рассмотрения после повторного представления уполномоченными организациями
документов исчисляются заново.".
10. Пункт 27 исключить.
11. В пункте 28:
1) в абзаце первом слова "Национальный Банк" заменить словами "Филиал
Национального Банка", слова "разрешения на государственную регистрацию в
органах юстиции" заменить словом "разрешения";
2) в подпункте 2) слова "в подпункте 3) пункта 23" заменить словами
"в пункте 23";
3) абзац пятый исключить.
12. Пункт 29 исключить.
13. В пункте 31:
1) в подпункте 3) слово "казахском" заменить словом
"государственном";
2) в подпункте 9) слова "с приложением копии трудовой книжки,
заверенной отделом кадров и руководителем организации" исключить.
14. В пункте 36:
1) подпункт 2) исключить;
2) в подпункте 4) слова "в подпункте 3) пункта 23" заменить словами
"в пункте 23".
15. Подпункт 5) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"5) если все обменные пункты уполномоченной организации не функционируют в течение трех последовательных месяцев, в том числе по причине отзыва регистрационных свидетельств на их открытие;".
16. Дополнить пунктом 37-1 следующего содержания:
"37-1. При утрате лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация обязана в течение десяти рабочих дней представить в Национальный Банк следующие документы:
1) заявление с указанием причин и обстоятельств утраты лицензии;

7. 24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Уәкiлеттi ұйымды әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеу рұқсатын (бұдан әрi - рұқсат) осы Нұсқаулықтың N 2 қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктiң филиалы бередi.
Ұлттық Банктiң филиалдары тiркеу журналдарында берiлген рұқсаттардың есебiн жүргiзiп отырады.".
8. 25-тармақтың:
1) 2) тармақшасындағы "қазақ" деген сөз "мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 4-тармақшасындағы "23-тармағының 3-тармақшасында" деген сөздер "23-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9. 26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Ұлттық Банктiң филиалы құжаттар толық түскен күннен бастап 20 жұмыс күнi iшiнде ұсынылған құжаттарды қарайды және уәкiлеттi ұйым құрылтайшыларының (қатысушыларының) қолданылып жүрген заңдардың және осы Нұсқаулықтың талаптарына сай болуын тексередi. Ұлттық Банктiң филиалы ұсынған құжаттарды қарау және құрылтайшыларды тексеру нәтижелерi бойынша рұқсат бередi немесе бас тарту себептерiн көрсете отырып рұқсат беруден бас тартады. Құжаттар жазбаша ескертпелермен қайтарылған жағдайда, уәкiлеттi орган құжаттарды қайтадан ұсынғаннан кейiн оларды қарау мерзiмi қайта есептелетiн болады.".
10. 27-тармақ алынып тасталсын.
11. 28-тармақтың:
1) бiрiншi азатжолындағы "Ұлттық Банк" деген сөздер "Ұлттық Банктiң филиалы" деген сөздермен, "әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеу рұқсаты" деген сөздер "рұқсат" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2)-тармақшасындағы "23-тармағының 3-тармақшасында" деген сөздер "23-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) бесiншi азатжолы алынып тасталсын.
12. 29-тармақ алынып тасталсын.
13. 31-тармақтың:
1) 3) тармақшасындағы "қазақ" деген сөз "мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 9) тармақшасындағы "кадр бөлiмi мен ұйым басшысы куәландырған еңбек кiтапшасының көшiрмесi қоса" деген сөздер алынып тасталсын.
14. 36-тармақтың:
1) 2)-тармақшасы алынып тасталсын;
2) 4) тармақшасындағы "23-тармағының 3-тармақшасында" деген сөздер "23-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. 37-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. егер уәкiлеттi ұйымның барлық айырбастау пункттерi қатарынан үш ай бойы жұмыс iстемесе, оның ішiнде оларды ашуға берiлген тiркеу куәлiгiн қайтарып алу себебi бойынша;"
16. Мынадай мазмұндағы 37-1-тармақпен толықтырылсын:
"37-1. Уәкiлеттi ұйым қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлген лицензияны жоғалтып алған жағдайда бiр айдың ішiнде Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынуға мiндеттi:
1) лицензияны жоғалтып алу себептерi мен жағдайлары көрсетiлген өтiнiш;

2) копии документов, подтверждающих факт утери, уничтожения или кражи лицензии;
3) копию платежного документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора.
Национальный Банк в течение десяти рабочих дней со дня поступления полного пакета документов оформляет дубликат лицензии и направляет его в филиал Национального Банка для передачи уполномоченной организации.
Дубликат лицензии выдается за номером и датой первоначальной лицензии с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата лицензии.".
17. Пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. При изменении своего места нахождения или наименования уполномоченная организация обязана в течение месяца обратиться в Национальный Банк за переоформлением лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и представить следующие документы:
1) заявление о переоформлении лицензии;
2) нотариально засвидетельствованные копии изменений и дополнений в учредительные документы;
3) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) с указанием нового места нахождения уполномоченной организации или свидетельство о государственной перерегистрации уполномоченной организации;
4) копию платежного документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора.
Национальный Банк в течение десяти рабочих дней со дня поступления полного пакета документов переоформляет лицензию и направляет ее в филиал Национального Банка для передачи уполномоченной организации.
Переоформленная лицензия выдается за номером и датой первоначальной лицензии и указанием даты ее переоформления.".
18. Пункт 39 исключить.
19. Пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Изменения и дополнения, вносимые в устав уполномоченной организации, или новая редакция устава до их регистрации в органах юстиции должны быть предварительно согласованы с филиалом Национального Банка. Для согласования изменений и дополнений, вносимых в устав, или новой редакции устава уполномоченные организации представляют в филиал Национального Банка следующие документы:
1) заявление о рассмотрении изменений и дополнений, вносимых в устав, или новой редакции устава;
2) нотариально засвидетельствованную копию изменений и дополнений, вносимых в устав, или новой редакции устава на государственном и русском языках;
3) сведения об учредителях по форме, согласно приложению N 3 к настоящей Инструкции (если состав учредителей, размер уставного капитала или распределение долей в уставном капитале изменились);
4) письменное подтверждение, что в состав учредителей не входят лица, указанные в пункте 23 настоящей Инструкции (если состав учредителей изменился).
Согласование осуществляется в порядке, установленном настоящей Инструкцией для получения разрешения. После регистрации указанных изменений и дополнений в органах юстиции уполномоченная организация обязана не позднее одного месяца со дня регистрации представить в филиал Национального Банка их нотариально засвидетельствованные копии в двух экземплярах, один из которых направляется филиалом Национального Банка в центральный аппарат Национального Банка.".

2) лицензияның жоғалғанын немесе ұрланғанын растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
3) лицензиялық алымның төленгенiн растайтын төлем құжатының көшiрмесi.
Ұлттық Банк құжаттар толық түскен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде лицензияның көшірмесiн қайта ресiмдейдi және оны уәкiлеттiк ұйымға беру үшiн Ұлттық Банктiң филиалына жiбередi.
Лицензияның көшiрмесi алғашқы лицензияның номерiмен және күнiмен "Көшiрме" деген сөз және лицензияның көшiрмесi берiлген күнi көрсетiлiп берiлетiн болады.".
17. 38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Уәкiлеттi ұйым қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлген лицензияны жоғалтып алған жағдайда бiр айдың iшiнде қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру лицензиясын қайта ресiмдеу үшiн Ұлттық Банкке өтiнiш беруге және мынадай құжаттар ұсынуға мiндеттi:
1) лицензияны қайта ресiмдеу туралы өтiнiш;
2) құрылтай құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулардың нотариат растаған көшiрмелерi;
3) уәкiлеттi ұйымның жаңа мекен-жайын көрсете отырып мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң нотариат растаған көшiрмесi немесе уәкiлеттi ұйымның мемлекеттiк қайта тiркеу туралы куәлiгi;
4) лицензиялық алымның төленгенiн растайтын төлем құжатының көшiрмесi.
Ұлттық Банк құжаттар толық түскен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде лицензияны қайта ресiмдейдi және оны уәкiлеттi ұйымға беру үшiн Ұлттық Банктiң филиалына жiбередi.
Қайта ресiмделген лицензия алғашқы лицензияның номерiмен және күнiмен және оның қайта ресiмделген күнi көрсетiлiп берiлетiн болады.".
18. 39-тармақ алынып тасталсын.
19. 40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Уәкiлеттi ұйымның жарғысына енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар немесе жарғының жаңа редакциясы әдiлет органдарында тiркелгенге дейiн Ұлттық Банктiң филиалымен алдын ала келiсiлуi тиiс. Уәкiлеттi ұйымдар жарғыға енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтыруларды немесе жарғының жаңа редакциясын келiсу үшiн Ұлттық Банктiң филиалына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жарғыға енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтыруларды немесе жарғының жаңа редакциясын қарау туралы өтiнiш;
2) жарғыға енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың немесе жарғының жаңа редакциясының мемлекеттiк тiлдегi және орыс тiлiндегi нотариат растаған көшiрмесi;
3) осы Нұсқаулықтың N 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар туралы мәлiметтер (егер құрылтайшылар құрамы, жарғылық капиталдың мөлшерi немесе жарғылық капиталдағы үлестердi бөлу өзгерген болса);
4) осы Нұсқаулықтың 23-тармағында көрсетiлген тұлғалардың құрылтайшылар құрамына кiрмейтіні жөнiнде жазбаша растау (егер құрылтайшылар құрамы өзгерген болса).
Келiсу осы Нұсқаулықта рұқсат алу үшiн белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады. Уәкiлеттi ұйым көрсетiлген өзгерiстер мен толықтыруларды әдiлет органдарында тiркегеннен кейiн бiр айдан кешiктiрмей олардың нотариат растаған көшiрмелерiнiң екi данасын Ұлттық Банктiң филиалына беруге мiндеттi, оның бiрiн Ұлттық Банктiң филиалы Ұлттық Банктiң орталық аппаратына жiбередi.".

20. В пункте 43:
1) подпункт 3) дополнить предложением вторым следующего содержания: "При этом в договоре аренды должно быть указано целевое назначение арендуемого помещения";
2) в абзаце третьем подпункта 5) слова "охранной и пожарной" заменить словом "тревожной";
3) в подпункте 6) слова "с приложением нотариально удостоверенной выписки из трудовой книжки" исключить.
21. Дополнить пунктом 45-1 следующего содержания:
"45-1. При утрате регистрационного свидетельства уполномоченная организация обязана в течение десяти рабочих дней представить в филиал Национального Банка следующие документы:
1) заявление с указанием причин и обстоятельств утраты регистрационного свидетельства;
2) копии документов, подтверждающих факт утери, уничтожения или кражи регистрационного свидетельства.
Филиал Национального Банка в течение десяти рабочих дней выдает уполномоченной организации дубликат регистрационного свидетельства.
Дубликат регистрационного свидетельства выдается за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства и указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата регистрационного свидетельства.".
22. Пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. При изменении наименований улиц, номеров зданий и т.п., указанных в регистрационном свидетельстве на открытие обменного пункта уполномоченной организации филиал Национального Банка производит перерегистрацию обменного пункта.
При получении уполномоченной организацией новой лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой филиал Национального Банка производит перерегистрацию обменных пунктов уполномоченной организации.
Перерегистрация обменных пунктов осуществляется в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией для регистрации обменных пунктов без повторного представления документов, имеющихся в деле.
При перемещении обменного пункта уполномоченной организации, не влекущем за собой изменение адреса обменного пункта, уполномоченная организация обязана в течение десяти рабочих дней уведомить об этом филиал Национального Банка с приложением документов, указанных в подпункте 4) пункта 43 настоящей Инструкции и подлинника или нотариально засвидетельствованной копии акта приемки в эксплуатацию (обследования технического состояния) средств тревожной сигнализации (при отсутствии в обменном пункте вооруженной охраны).".
23. Пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Кассовое помещение обменных пунктов, расположенных в помещении банка, должно быть изолировано от клиентов. Кассовое помещение обменных пунктов, расположенных в помещении кредитного товарищества, организации почтовой связи, торговой организации, гостиницы, аэропорта и иных помещениях должно быть изолировано от персонала и клиентов. Обслуживание клиентов производится только через кассовое окно (окна).".

20. 43-тармақтың:
1) 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын: "Сонымен бiрге жалға алу шартында жалға алынатын үй-жайдың мақсатқа сай пайдалануы көрсетiлуi тиiс."
2) 5) тармақшасының үшiншi азатжолындағы "күзет және өрт дабылы" деген сөздер "қауiп дабылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6) тармақшасындағы "көшiрмесiне қоса еңбек кiтапшасынан нотариалды куәландырылған үзiндi көшiрме" деген сөздер "көшiрмесi" деген сөзбен ауыстырылсын.
21. Мынадай мазмұндағы 45-1 тармақпен толықтырылсын:
"45-1. Уәкiлеттi ұйым тiркеу куәлiгiн жоғалтып алған жағдайда он жұмыс күнi iшiнде Ұлттық Банктiң филиалына мынадай құжаттарды ұсынуға мiндеттi:
1) тiркеу куәлiгiн жоғалтып алу себептерi мен жағдайлары көрсетiлген өтiнiш;
2) тiркеу куәлiгiнiң жоғалу, жойылу немесе ұрлану фактiсiн растайтын құжаттардың көшiрмелерi.
Ұлттық Банктiң филиалы он жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi ұйымға тiркеу куәлiгiнiң көшiрмесiн бередi.
Тiркеу куәлiгiнiң көшiрмесi алғашқы лицензияның нөмерiмен және күнiмен, "Көшiрме" деген сөз және лицензияның көшiрмесi берiлген күнi көрсетiлiп берiлетiн болады.".
22. 46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Уәкiлеттi ұйымның айырбастау пунктiн ашуға арналған тiркеу куәлiгiнде көрсетiлген көше, ғимарат нөмiрлерi және т.б. өзгерген жағдайда Ұлттық Банктiң филиалы айырбастау пунктiн қайта тiркеуден өткiзедi.
Уәкiлеттi ұйым қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлген жаңа лицензияны алған кезде Ұлттық Банктiң филиалы уәкiлеттi ұйымның айырбастау пункттерiн қайта тiркеуден өткiзедi.
Айырбастау пункттерiн қайта тiркеу iс қағазында бар құжаттарды қайта ұсынбай-ақ айырбастау пункттерiн тiркеуге арналған осы Нұсқаулықта көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
Уәкiлеттi ұйымның айырбастау пунктiнiң орнын ауыстырғанмен, айырбастау пунктiнiң мекен-жайы өзгермейтiн болса, уәкiлеттi ұйым бұл туралы Ұлттық Банктiң филиалына осы Нұсқаулықтың 43-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды және қауiп дабылы құралдарын (айырбастау пунктiнде қарулы күзет болмаса) пайдалануға (техникалық жағынан тексеруге) қабылдап алу туралы актiнiң түпнұсқасы немесе нотариат растаған көшiрмесiн қоса он жұмыс күнi ішiнде хабар беруге мiндеттi.".
23. 47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Айырбастау пункттерiнiң банктiң үй-жайында орналасқан касса бөлмесi клиенттерден оқшауланған болуы керек. Айырбастау пункттерiнiң кредиттiк серiктестiктiң, пошта байланысы ұйымының, сауда ұйымының, қонақ үйдiң, әуежайдың үй-жайында және басқа үй-жайларда орналасқан касса бөлмесi қызметкерлерден және клиенттерден оқшауланған болуы керек. Клиенттерге тек касса терезесi (терезелерi) арқылы ғана қызмет көрсетiледi.".

24. Пункт 48 после слов "отдельно расположенное" дополнить словом "недвижимое".
25. Пункт 51 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"В случае поломки технического средства для определения подлинности денежных знаков, его нефункционирования по другой причине или несоответствия требованиям настоящей Инструкции обменный пункт должен прекратить проведение обменных операций с наличной иностранной валютой.
Технические средства для определения подлинности денежных знаков должны в обязательном порядке сочетать не менее 3 способов определения подлинности денежных знаков, в том числе ультрафиолет.".
26. Пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Применение обменными пунктами уполномоченных банков и уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, компьютерных терминалов, оснащенных фискальной памятью, компьютерных систем, программные средства которых обеспечивают некорректируемую регистрацию всех выполненных операций, регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.".
27. В абзаце двенадцатом пункта 54 слова "с приложением копии трудовой книжки, заверенной отделом кадров и руководителем организации" исключить.
28. В пункте 55 абзац второй изложить в следующей редакции:
"В обменных пунктах уполномоченных банков, уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, допускается проведение только обменных операций с наличной иностранной валютой. В расчетно-кассовых отделах уполномоченных банков, зарегистрированных как обменные пункты, допускается одновременное проведение обменных операций с наличной иностранной валютой и иных банковских операций в соответствии с банковским законодательством.".
29. Абзац первый пункта 64 после слов "в журнале реестров купленной и проданной иностранной валюты" дополнить словами ", который является бухгалтерским документом,".
30. В пункте 65 абзац второй изложить в следующей редакции:
"Для оформления журнала реестров уполномоченные банки и уполномоченные организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в соответствии с требованием, предусмотренным абзацем первым настоящего пункта, должны обратиться в филиал Национального Банка. Филиал Национального Банка проверяет соответствие журнала реестров установленным требованиям и оформляет его в течение десяти дней со дня поступления. Допускается одновременное оформление нескольких журналов реестров для одного обменного пункта уполномоченного банка, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.".

24. 48-тармақтағы "жеке тұрған ғимараттың" деген сөздер "жеке тұрған жылжымайтын ғимараттың" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. 51-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi азатжолдармен толықтырылсын:
"Ақша белгiлерiнiң түпнұсқалылығын анықтайтын техникалық құралдар сынып қалған жағдайда, басқа себеппен жұмыс iстей қалса немесе осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, айырбастау пунктi қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүргiзудi тоқтатуы тиiс.
Ақша белгiлерiнiң түпнұсқалылығын анықтайтын техникалық құралдар ақша белгiлерiнiң түпнұсқалылығын анықтайтын кемiнде 3 тәсiлдi, соның iшiнде ультрафиолеттi мiндеттi түрде байланыстыруы тиiс.".
26. 52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Уәкiлеттi банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдардың айырбастау пункттерiнiң қазыналық есте сақтау қабiлетi бар бақылау-касса машиналарын, қазыналық есте сақтау қабiлетiмен жарақталған компьютерлiк терминалдарды, барлық орындалған операциялардың түзетiлмейтiн тiркеуiн қамтамасыз ететiн бағдарламалық құралдары бар компьютерлiк жүйелердi қолдануы Қазақстан Республикасының салық заңдарымен реттеледi.".
27. 54-тармақтың он екiншi азатжолындағы "көшiрмесiмен қоса кадр бөлiмi мен ұйым басшысы куәландырған еңбек кiтапшасының көшiрмесi" деген сөздер "көшiрмесi" деген сөзбен ауыстырылсын.
28. 55-тармақтың екiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкiлеттi банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдардың айырбастау пункттерiнде тек қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ғана жүргiзуге болады. Уәкiлеттi банктердiң айырбастау пункттерi ретiнде тiркелген есеп айырысу-касса бөлiмдерінде бiр уақытта қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын және банк заңдарына сәйкес өзге банктiк операцияларды жүргiзуге ғана болады.".
29. 64-тармақтың бiрiншi азат жолындағы "сатып алынған және сатылған шетел валютасын тiзiмдеу журналында" деген сөздер "бухгалтерлiк құжат болып табылатын сатып алынған және сатылған шетел валютасын тiзiмдеу журналында" деген сөздермен ауыстырылсын.
30. 65-тармақтың екiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкiлеттi банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлетті ұйымдар тiзiмдеу журналын ресiмдеу үшiн осы тармақтың бiрiншi азатжолында көрсетiлген талапқа сәйкес Ұлттық Банктiң филиалына өтiнiш жасауы тиiс. Ұлттық Банктiң филиалы тiзiмдеу журналының белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексередi және оны келiп түскен күннен бастап он күн iшiнде ресiмдейдi. Уәкiлеттi банктiң, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымның бiр айырбастау пунктi үшiн бiрнеше тiзiмдеу журналдарын ресiмдеуге болады.".

31. Дополнить пунктом 69-1 следующего содержания:
"69-1. В случае прекращения действия лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, выданной уполномоченному банку, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, неиспользованные книжки справок-сертификатов подлежат возврату в филиал Национального Банка. Филиал Национального Банка возмещает стоимость возвращенных книжек справок-сертификатов по цене их реализации Национальным Банком.".
32. В пункте 73:
1) абзац первый дополнить словами ", который является бухгалтерским документом";
2) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Ежедневные отчеты об объемах покупки и продажи иностранной валюты формируются в сшивы, но не более чем за один календарный месяц. Сшивы хранятся в течение 5 лет со дня составления последнего подшитого в них отчета.".
33. Пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Ежемесячно в сроки, установленные филиалом Национального Банка, уполномоченные банки представляют в филиал Национального Банка отчетность об объемах покупки и продажи иностранной валюты по формам, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка по вопросам организации банковской статистической отчетности.
Ежемесячно в сроки, установленные филиалом Национального Банка, уполномоченные организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, представляют в филиал Национального Банка отчетность об объемах покупки и продажи иностранной валюты по форме, установленной Приложением N 12 к настоящей Инструкции. Отчетность представляется в разрезе обменных пунктов.
Отчетность об объемах покупки и продажи иностранной валюты, представляемая уполномоченными банками, уполномоченными организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, хранится филиалами Национального Банка в течение двух лет, считая с первого января года, следующего за годом ее составления.".
34. В пункте 76 слова "Правилами организации статистической отчетности в банках Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления от 19 сентября 1996 года N 212" заменить словами "нормативными правовыми актами Национального Банка по вопросам организации банковской статистической отчетности".
35. В пункте 82 слова "и агенты" исключить.
36. Пункт 84 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Воспрепятствование уполномоченными банками, уполномоченными организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, проведению проверки, в том числе создание препятствий для доступа членов комиссии (инспекторов) в помещение уполномоченного банка, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и их обменных пунктов, непредставление требуемых документов, отказ работников уполномоченного банка, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в выдаче необходимых сведений, касающихся их служебных обязанностей, является основанием для применения к уполномоченному банку, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или их руководителям предусмотренных банковским законодательством санкций или иных мер воздействия.".

31. Мынадай мазмұндағы 69-1 тармақпен толықтырылсын:
"69-1. Уәкiлеттi банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкілеттi ұйымға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлген лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда, анықтама-сертификаттардың пайдаланылмаған кiтапшалары Ұлттық Банктiң филиалына қайтарылуы тиiс. Ұлттық Банктiң филиалы анықтама-сертификаттардың қайтарылған кiтапшаларының құнын оларды Ұлттық Банктiң сату бағасы бойынша өтейдi.".
32. 73-тармақтың:
1) бiрiншi азатжолындағы "сатып алу және сату көлемi туралы есептi" деген сөздер "бухгалтерлiк құжат болып табылатын сатып алу және сату көлемi туралы есептi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) төртiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел валютасын сатып алу және сату көлемi туралы күнделiктi есептiң бiр күнтiзбелiк айдан аспайтын мерзiмде тiгiндiлерi жасалады. Тiгiндiлер соңғы тiгiлген есеп жасалған күннен бастап 5 жыл бойы сақталады.".
33. 74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Уәкiлеттi банктер Ұлттық Банктiң филиалына ай сайын, Ұлттық Банктiң филиалы белгiлеген мерзiмде банктiк статистикалық есептi ұйымдастыру мәселелерi бойынша Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген нысанда шетел валютасын сатып алу және сату көлемi туралы есеп берiп отырады.
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдар Ұлттық Банктiң филиалына ай сайын, Ұлттық Банктiң филиалы белгiлеген мерзiмде осы Нұсқаулыққа N 12 қосымшада белгiленген нысанда шетел валютасын сатып алу және сату көлемi туралы есептi ұсынады. Есеп айырбастау пункттерiне қатысты берiледi.
Шетел валютасын сатып алу және сату көлемi туралы уәкiлеттi банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдар беретiн есептi Ұлттық Банктiң филиалдары есеп жасалған жылдан кейiнгi жылдың бiрiншi қаңтарынан есептегенде екi жыл бойы сақтайды.".
34. 76-тармақтағы "Басқарманың 1996 жылғы 19 қыркүйектегi N 212 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiнде статистикалық есеп берудi ұйымдастыру ережесiнде" деген сөздер Ұлттық Банктiң "банктiк статистикалық есеп берудi ұйымдастыру мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. 82-тармақтағы "және агенттер" деген сөз алынып тасталсын.
36. 84-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлетті ұйымдардың тексеруге кедергi жасауы, оның iшiнде комиссия мүшелерiнiң (инспекторлардың) уәкiлеттi банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдардың және айырбастау пункттерiнiң үй-жайына кiруге бөгет жасауы, талап еткен құжаттарды бермеуi, уәкiлеттi банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдар қызметкерлерiнiң қызметтiк мiндеттерiне қатысты қажеттi мәлiметтер беруден бас тартуы уәкiлеттi банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдарға немесе олардың басшыларына банк заңдарында көзделген санкциялар мен басқа ықпал ету шараларын қолдануға негiз болып табылады.".

37. Пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Филиал Национального Банка при выявлении нарушений норм настоящей Инструкции, допущенных обменным пунктом уполномоченной организации, в зависимости от вида нарушения имеет право:
1) установить определенный срок для устранения выявленных нарушений;
2) отозвать регистрационное свидетельство на открытие обменного пункта;
3) направить в центральный аппарат Национального Банка представление об отзыве или приостановлении действия лицензии.
Филиал Национального Банка вправе отозвать регистрационное свидетельство на открытие обменного пункта также в случае нефункционирования обменного пункта уполномоченной организации в течение трех последовательных месяцев.
О примененных санкциях по отзыву регистрационного свидетельства на открытие обменного пункта филиал Национального Банка в трехдневный срок информирует центральный аппарат Национального Банка с приложением мотивированного обоснования применения санкций, копий актов проверок и подтверждающих документов.".
38. Приложения N 2 и N 12 изложить в новой редакции.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 2
к Инструкции об организации
обменных операций с наличной
иностранной валютой в Республике
Казахстан, утвержденной
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 15 ноября 1999 года
N 400
Разрешение
N____                                    "__" ____________ года
(дата выдачи)
____________________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
(наименование филиала)
разрешает государственную регистрацию в органах юстиции юридического лица
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование и место нахождения юридического лица)
создаваемого для организации обменных операций с наличной иностранной
валютой на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан.
Директор ________ филиала
Национального Банка
Республики Казахстан
Приложение N 12
к Инструкции об организации
обменных операций с наличной
иностранной валютой в Республике
Казахстан, утвержденной
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 15 ноября 1999 года
N 400
Регистрационный номер и адрес обменного пункта________________________ ___________________________________________________________________________
Место нахождения и наименование уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, открывшей обменный пункт ___________________________________________________________________________
Отчет
о покупке и продаже иностранной валюты
за___________________199_г.
(название месяца)

37. 87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Уәкiлеттi ұйымдардың айырбастау пунктiнiң осы Нұсқаулықтың нормаларын бұзғаны анықталған кезде, Ұлттық Банктiң филиалы тәртiп бұзу түрiне қарай:
1) анықталған тәртiп бұзушылықтарды жою үшiн белгiлi мерзiм белгiлеуге;
2) айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгiн қайтарып алуға;
3) Ұлттық Банктiң орталық аппаратына лицензияны қайтарып алу немесе лицензияның қолданылу күші тоқтата тұру жөнiнде ұсыныс беруге құқылы.
Ұлттық Банктiң филиалы уәкiлеттi ұйымның айырбастау пунктi соңғы үш айда жұмыс істемеген жағдайда айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгiн қайтарып алуға құқылы.
Айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгiн қайтарып алу жөнiнде қолданылған санкциялар туралы Ұлттық Банктiң филиалы үш күндiк мерзiмде Ұлттық Банктiң орталық аппаратына хабарлап, санкция қолданудың дәлелдi негiздемесiн, тексеру актiлерiнiң және растау құжаттарының көшiрмелерiн қоса жiбередi."
38. N 2 және N 12 қосымшалар жаңа редакцияда жазылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 400 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
N 2 қосымша
РҰҚСАТ
N_______ " _____"__________________ж.
(берiлген уақыты)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң___________________филиалы
(филиалдың атауы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзiнде қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру үшiн құрылатын
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және мекен-жайы)
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiне рұқсат
бередi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң________________________
филиалының директоры
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 400 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
N 12 қосымша
Айырбастау пунктінің тіркеу номері және мекен-жайы____________________
Банк операцияларының жекеленген түрлерін
жүзеге асыратын, айырбастау пунктін ашқан
уәкілетті ұйымның тұрған жері және атауы         ____________________
Шетел валютасын сатып алу және сату туралы
ЕСЕП
____________________________2000 ж.
(айдың атауы)

1. Покупка иностранной валюты обменными пунктами
___________________________________________________________________________
Наименование!Наименьший курс!Наибольший курс!Средневзвешенный!Общий объем!
валюты    !(тенге, тиын за!(тенге, тиын за!курс (тенге,тиын!  покупки  !
!единицу валюты)!единицу валюты)!за единицу ва-  !иностранной!
!               !               !люты)           !валюты у   !
!               !               !                !физических !
!               !               !                !    лиц    !
____________!_______________!_______________!________________!___________!
А      !        1      !        2      !        3       !      4    !
____________!_______________!_______________!________________!___________!
____________!_______________!_______________!________________!___________!
2. Продажа иностранной валюты обменными пунктами
___________________________________________________________________________
Наименование!Наименьший курс!Наибольший курс!Средневзвешенный!Общий объем!
валюты    !(тенге, тиын за!(тенге, тиын за!курс (тенге,тиын!  продажи  !
!единицу валюты)!единицу валюты)!за единицу ва-  !иностранной!
!               !               !люты)           !  валюты   !
!               !               !                !физическим !
!               !               !                !   лицам   !
____________!_______________!_______________!________________!___________!
А      !        1      !        2      !        3       !      4    !
____________!_______________!_______________!________________!___________!
____________!_______________!_______________!________________!___________!
Подпись руководителя          ____________________________
Подпись главного бухгалтера   ____________________________
Исполнитель _________________ телефон_____________________
Примечание: Отчетность заполняется по всем видам валют, по которым
проводились операции, в разрезе обменных пунктов.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)

1. Айырбастау пункттері сатып алған шетел валютасы
______________________________________________________________________
Валютаның  Ең аз бағам     Ең көп бағам   Орташа алынған   Жеке тұлға.
атауы   (валюта бірлігі (валюта бірлігі       бағам       лардан са.
үшін теңге,      үшін теңге,    (валюта бірлігі  тып алынған
тиын)             тиын)           үшін теңге,   шетел валю.
тиын)     тасының
жалпы
көлемі
______________________________________________________________________
А         1                2                 3              4
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
2. Айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатуы
______________________________________________________________________
Валютаның  Ең аз бағам     Ең көп бағам   Орташа алынған   Жеке тұлға.
атауы   (валюта бірлігі (валюта бірлігі       бағам       ларға са.
үшін теңге,      үшін теңге,    (валюта бірлігі  тылған
тиын)             тиын)           үшін теңге,   шетел валю.
тиын)     тасының
жалпы
көлемі
______________________________________________________________________
А         1                2                 3              4
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Басшының қолы           ___________________
Бас бухгалтердің қолы   ___________________
Орындаушы               ___________________
телефон                 ___________________
Ескерту: Есеп айырбастау пункттерінде жүргізілген операцияларға
қатысты валютаның барлық түрлері бойынша толтырылады.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.