Об утверждении Правил выдачи Министерством финансов Республики Казахстан письменного согласия на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а также на открытие счетов резидентами за границей
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2000 года N 509 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2001 года N 1395. Утратил силу - Приказом Министра Финансов Республики Казахстан от 3 августа 2004 г. N 309
В целях регламентации процесса выдачи Министерством финансов Республики Казахстан письменного согласия на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а также на открытие счетов резидентами за границей приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи Министерством финансов Республики Казахстан письменного согласия на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а также на открытие счетов резидентами за границей (далее - Правила).
2. Установить, что:
1) рассмотрение и подготовка заключения по результатам рассмотрения представляемой заявителями документации для получения письменного согласия Министерства финансов Республики Казахстан на совершение операций, связанных с движением капитала и предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а также на открытие счетов резидентами за границей осуществляется уполномоченным структурным подразделением Министерства финансов Республики Казахстан в установленном порядке;
2) письменное согласие Министерства финансов Республики Казахстан на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а также на открытие счетов резидентами за границей подписывается курирующим Вице-Министром финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 28 ноября 2000 года
N 509
Правила выдачи Министерством финансов Республики Казахстан
письменного согласия на совершение операций, связанных с
движением капитала, предусматривающих переход(перемещение)
валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а
также на открытие счетов резидентами за границей

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердің пайдасына көшуді (жылжуды) көздейтін капиталдың қозғалысына байланысты операцияларды жасауға, сондай-ақ резиденттердің шетелде шоттар ашуына жазбаша келісім берудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы Министрінің 2000 жылғы 28 қарашадағы N 509 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1395. Күші жойылды - ҚР Қаржы Министрінің 2004 жылғы 3 тамыздағы N 309 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердің пайдасына көшуді (жылжуды) көздейтін капиталдың қозғалысына байланысты операцияларды жасауға, сондай-ақ резиденттердің шетелде шоттар ашуына жазбаша келісім берудің процесін реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердің пайдасына көшуді (жылжуды) көздейтін капиталдың қозғалысына байланысты операцияларды жасауға, сондай-ақ резиденттердің шетелде шоттар ашуына жазбаша келісім берудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің капитал қозғалысына байланысты және валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердің пайдасына көшуді (жылжуды) көздейтін операцияларды жасауға, сондай-ақ резиденттердің шетелде шоттар ашуына жазбаша келісімін алу үшін өтінім берушілердің ұсынған құжаттарын қарау нәтижелері бойынша қорытындыларды қарауды және әзірлеуді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің уәкілетті құрылымдық бөлімшесі белгіленген тәртіппен жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердің пайдасына көшуді (жылжуды) көздейтін капиталдың қозғалысына байланысты операцияларды жасауға, сондай-ақ резиденттердің шетелде шоттар ашуына жазбаша келісім беруге жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қаржы вице-Министрі қол қояды деп белгіленсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
28 қарашадағы 2000 жылғы
N 509 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің валюталық
құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына
көшудi (жылжуды) көздейтiн капиталдың қозғалысына байланысты
операцияларды жасауға, сондай-ақ резиденттердiң шетелде шоттар
ашуына жазбаша келiсiм берудiң ережесi

1. Общие положения
1. Выдачу письменного согласия на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, а также на открытие счетов резидентами за границей (далее - Согласие) осуществляет уполномоченное структурное подразделение Министерства финансов Республики Казахстан (далее - уполномоченное структурное подразделение).
2. Согласие выдается юридическим и физическим лицам (далее - Заявитель), направившим в адрес уполномоченного структурного подразделения соответствующие документы, указанные в пункте 7 настоящих Правил.
3. Согласие выдается на следующие операции:
1) операции, связанные с движением капитала, предусматривающие переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов и превышающие сумму, эквивалентную 100 тысячам долларов США:
инвестиции резидентов за границу (кроме профессиональной деятельности уполномоченных банков на рынке ценных бумаг, а именно брокерской и дилерской деятельности с государственными ценными бумагами нерезидентов);
переводы от резидентов в пользу нерезидентов в оплату имущественных и иных прав на недвижимость;
осуществление резидентами расчетов, связанных с кредитованием нерезидентов по экспортно-импортным сделкам на срок более 120 дней;
предоставление резидентами кредитов нерезидентам на срок более 120 дней;
2) открытие счетов резидентами за границей.
4. Учет выданных Согласий ведет уполномоченное структурное подразделение, которое ежеквартально, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет Национальному Банку Республики Казахстан информацию о количестве выданных Согласий с указанием сумм Контрактов (Договоров, Соглашений) по каждому выданному Согласию, наименования юридического или физического лица, получившего Согласие.
2. Сроки рассмотрения заявления о выдачи Согласия
5. Решение о выдаче Согласия или обоснованный отказ в его выдаче направляется уполномоченным структурным подразделением Заявителю в срок не более 15 дней, а в случае если Заявитель является субъектом малого предпринимательства в течение 10 дней с даты предоставления им всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами.
3. Условия и порядок выдачи Согласия
6. Согласие выдается Заявителю только при представлении всех документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
7. Заявитель для получения Согласия обязан представить уполномоченному структурному подразделению следующие документы:
1) заявление на выдачу Согласия с указанием вида деятельности, на который необходимо получение лицензии Национального Банка Республики Казахстан. (В заявлении, предоставленном юридическим лицом-субъектом малого предпринимательства, должна быть произведена запись, подтверждающая, что юридическое лицо является субъектом малого предпринимательства);

1. Жалпы ережелер
1. Капитал қозғалысына байланысты валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшудi (жылжуды) көздейтiн операцияларды жасауға  V970314_  , сондай-ақ резиденттердiң шетелде шоттар ашуына жазбаша келiсiмдi (бұдан әрi - Келiсiм) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң уәкiлеттi құрылымдық бөлiмшесi (бұдан әрi - уәкiлеттi құрылымдық бөлiмше) жүзеге асырады.
2. Келiсiм уәкiлеттi құрылымдық бөлiмшенiң атына осы Ереженiң 7-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттарды жолдаған заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрi - Өтiнiм берушi) берiледi.
3. Келiсiм мынадай операцияларға берiледi:
1) валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшудi (жылжуды) көздейтiн капиталдың қозғалысына байланысты және 100 мың АҚШ долларына баламалы сомадан асатын операцияларға: шетелдегi резиденттердiң инвестицияларына (уәкiлеттi банктердiң бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтерiн, атап айтқанда резидент еместердiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен брокерлiк және дилерлiк қызметтерiн қоспағанда);
резиденттерден резидент еместердiң пайдасына алынған мүлiктiк және жылжымайтын мүлiкке деген өзге де құқықтардың төлемдерiне;
резиденттердiң резидент еместердiң 120 күннен астам мерзiмге арналған экспорттық-импорттық мәмiлелерi бойынша несиелендiруге байланысты есептердi жүзеге асыруына;
резиденттердiң резидент еместерге 120 күннен астам мерзiмге арналған несиелердi беруге;
2) резиденттердiң шетелдерде шоттар ашуына.
4. Берiлген Келiсiмдердiң есебiн есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 5 күнiнен кешiктiрмей тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне әрбiр берiлген Келiсiм бойынша Келiсiм-шарттардың (Шарттардың, Келiсiмдердiң) сомасын, Келiсiмдi алған заңды және жеке тұлғаның атауын көрсете отырып, берiлген Келiсiмнiң саны туралы ақпаратты беретiн уәкiлеттi құрылымдық бөлiмше жүргізеді.
2. Келiсiмдi беру туралы өтiнiштi қараудың мерзiмдерi
5. Келiсiмдi беру немесе оны беруден негiзделген бас тарту туралы шешiмдi уәкiлеттi құрылымдық бөлiмше Өтiнiм берушiге 15 күннен аспайтын мерзiмде, ал егер Өтiнiш берушi шағын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылса, ол осы Ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттарды берген күннен бастап 10 күн iшiнде жiбередi.
3. Келiсiмдi берудiң шарттары мен тәртiбi
6. Келiсiм Өтiнiм берушiге тек осы Ереженiң 7-тармағында көрсетiлген барлық құжаттар ұсынылған жағдайда ғана берiледi.
7. Өтiнiм берушi Келiсiмдi алу үшiн уәкiлеттi құрылымдық бөлiмшеге мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясын алуға қажеттi қызмет түрлерiн көрсете отырып Келiсiмдi беруге арналған өтiнiштi. (Шағын кәсiпкерлiктiң заңды тұлғасы-субъектiсi берген өтiнiште заңды тұлғаның шағын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатынын растайтын жазба болуы тиiс  Z970131_  );

2) экономическое обоснование необходимости проведения операций, связанных с движением капитала в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, с указанием источников финансирования;
3) копии учредительных документов (Устава, Учредительного Договора);
4) копии документов, удостоверяющих личность (для физических лиц);
5) копии контрактов по экспортно-импортной сделке (при подаче заявления резидентом для получения Согласия на осуществление резидентами расчетов, связанных с кредитованием нерезидентов по экспортно-импортным сделкам на срок более 120 дней);
6) копии платежных документов в случае предоплаты (при подаче заявления резидентом для получения Согласия на осуществление резидентами расчетов, связанных с кредитованием нерезидентов по экспортно-импортным сделкам на срок более 120 дней);
7) копии паспортов сделок по экспортно-импортным операциям;
8) копию кредитного соглашения (в случае если открытие счета за границей является условием кредитного соглашения);
9) платежный документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет Заявителем штрафа за нарушение валютного законодательства (в случае нарушения);
10) документ налогового органа по месту регистрации Заявителя об отсутствии задолженности у Заявителя по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный не более чем за 10 календарных дней до подачи заявления на выдачу Согласия (для юридических лиц, а также физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица). В случае предоставления неполного пакета документов, уполномоченное структурное подразделение вправе запросить у Заявителя документ налогового органа по месту регистрации об отсутствии задолженности у Заявителя по налогам и другим обязательным платежам в бюджет более позднего срока;
11) годовой баланс юридического лица с отметкой налогового органа на последнюю отчетную дату (для субъектов малого предпринимательства).
8. При устранении Заявителем замечаний, направленных уполномоченным структурным подразделением, заявление на выдачу Согласия рассматривается на общих основаниях.
9. В Согласии может быть указан срок действия выданного Согласия на проведение операций, связанных с движением капитала в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.

2) қаржыландыру көздерiн көрсете отырып, осы Ереженiң 3-тармағына сәйкес капиталдық қозғалысына байланысты операцияларды жүргiзу қажеттiгiнiң экономикалық негiздемесiн;
3) құрылтайшы құжаттардың көшiрмесiн (Жарғыны, Құрылтайшы Шартты);
4) жеке тұлғаны растайтын құжаттардың көшiрмесiн (жеке тұлғалар үшiн);
5) экспорттық-импорттық мәмiлелер бойынша келiсiм-шарттардың көшiрмесiн (120 күннен астам мерзiмге арналған экспорттық-импорттық мәмiлелер бойынша резидент еместердi несиелендiруге байланысты резиденттердiң есептемелердi жүзеге асыруына арналған Келiсiмдi алу үшiн резидент өтiнiш берген кезде);
6) алдын-ала төленген жағдайда төлем құжаттарының көшiрмесiн (120 күннен астам мерзiмге арналған экспорттық-импорттық мәмiлелер бойынша резидент еместердi несиелендiруге байланысты резиденттердiң есептемелердi жүзеге асыруына арналған Келiсiмдi алу үшiн резидент өтiнiш берген кезде);
7) экспорттық-импорттық операциялар бойынша мәмiле құжаттарының көшiрмесiн;
8) несиелiк келiсiмнiң көшiрмесiн (егер шетелде шот ашу несиелiк келiсiмнiң шарты болып табылған жағдайда);
9) резидент Қазақстан Республикасының валюталық заңдарының талаптарын сақтамаған жағдайда, Өтiнiм берушiнiң валюталық заңдарды бұзғаны үшiн мемлекеттiк бюджетке айыппұл төлегенiн растайтын төлем құжатын (операциялардың тиiстi түрлерiне арналған Келiсiмдi алу үшiн резидент өтiнiш берген кезде);
10) Өтiнiм берушiнiң Келiсiм беруге арналған өтiнiштi бергенге дейiн 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын уақытқа салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша Өтiнiм берушiнiң берешегiнiң жоқтығы туралы Өтiнiм берушiнiң тiркелген жерi бойынша салық органының құжатын (заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар, сондай-ақ жеке тұлғалар үшiн). Құжаттардың толық емес пакетiн берген жағдайда, бөлiмше Өтiнiш берушiден салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша Өтiнiм берушiнiң неғұрлым кеш мерзiмдегi берешегiнiң жоқтығы туралы, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктерде шоттарының бар-жоғы туралы тiркелген жерi бойынша салық органының құжатын сұратуға құқығы бар;
11) соңғы есептi күнгi салық органының белгiсiмен заңды тұлғаның жылдық балансын (шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн) беруге мiндеттi.
8. Өтiнiм берушiнiң уәкiлеттi құрылымдық бөлiмшенiң жiберген
ескертпелерiн қалпына келтiрген жағдайда Келiсiм беруге деген өтiнiш жалпы негiзде қаралады.
9. Келiсiмде осы Ереженiң 3-тармағына сәйкес капиталдың қозғалысына байланысты операцияларды жүргiзуге арналып берiлген Келiсiмде әрекет ету мерзiмi көрсетiлуi мүмкiн.

4. Отказ в выдаче Согласия
10. Отказ в выдаче Согласия производится в случаях:
наличия задолженности юридического лица по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
наличия задолженности юридического лица по гарантированным государством займам, и кредитам, выданным из государственного бюджета;
непредставления всех документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил;
представления заведомо ложной информации;
возможности проведения операций в иностранной валюте и тенге через уполномоченные банки Республики Казахстан - при подаче заявления резидентом для получения Согласия на открытие счетов резидентами за границей;
экономической нецелесообразности (критерия соотношения собственных и заемных средств Заявителя (левераж), который характеризует его текущее положение, т.е. обеспеченность юридического лица собственными средствами или его финансовую состоятельность) проведения экспортно-импортных сделок и предоставления резидентами кредитов нерезидентам на срок более 120 дней, осуществления инвестиций резидентов за границу.
5. Прочие условия
11. Согласия являются разовыми и выдаются только на совершение одной из операций, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
12. Согласия выдаются уполномоченным структурным подразделением без каких-либо обязательств со стороны уполномоченного структурного подразделения в отношении обязательств резидента по операциям, проведенным на основании выданного Согласия.
13. Ответственность за нарушение настоящих Правил наступает в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Келісім беруден бас тарту
10. Келісім беруден бас тарту мынадай:
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешегi болған;
мемлекет кепiлдiк берген заемдар және мемлекеттiк бюджеттен берiлген несиелер бойынша заңды тұлғаның берешегi болған;
осы Ереженiң 7-тармағында көрсетiлген құжаттарды түгел ұсынбаған жағдайда;
қасақана жалған ақпарат берген жағдайда;
Қазақстан Республикасының уәкiлеттi банктерi арқылы - резиденттерге шетелдерде шоттар ашуға арналған Келiсiмдi алу үшiн резидент өтiнiш берген кезде шетел валютасында және теңгемен операцияларды жүргiзудiң мүмкiндiгi болғанда;
экспорттық-импорттық мәмiлелердi экономикалық тиiмсiз және резиденттердiң резидент еместерге 120 күннен астам мерзiмге арналған несие берген, резиденттердiң шетелде инвестицияларды жүзеге асырған жағдайларда (Өтiнiш берушiнiң ағымдағы жай-күйiн, яғни заңды тұлғаның меншiктi қаражатымен қамтамасыз етiлгендiгiн немесе оның қаржылық дәулеттiлiгiн сипаттайтын меншiктi және заем қаражаттық қарым-қатынастарының өлшемi (левераж) жүргiзiледi.
5. Басқа да жағдайлар
11. Келiсiм бiр жолғы болып табылады және осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген операциялардың бiрiн жасау үшiн ғана берiледi.
12. Келiсiмдi уәкiлеттi құрылымдық бөлiмше резиденттiң берілген Келiсiмнiң негiзiнде жүргiзiлген операциялар бойынша мiндеттемелерге қатысты уәкiлеттi құрылымдық бөлiмше тарапынан қандай да бiр мiндеттемесiз бередi.
13. Осы Ереженi бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.