О порядке допуска к обращению на территории Республики Казахстан облигаций юридических лиц Республики Казахстан, выпущенных в соответствии с законодательством других государств, и облигаций международных финансовых организаций
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 11 января 2001 года N 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13.02.2001 г. за N 1401. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2002 года N 393.
В целях регулирования допуска к обращению на территории Республики Казахстан облигаций юридических лиц Республики Казахстан, выпущенных в соответствии с законодательством других государств, и облигаций международных финансовых организаций, на основании подпунктов 3) и 6) пункта 4 Положения  о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Установить, что в отношении допуска к обращению на территории Республики Казахстан облигации юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством других государств, рассматриваются в качестве ценных бумаг иностранных эмитентов и к ним применяются нормы, которые установлены Положением  о допуске к обращению на территории Республики Казахстан ценных бумаг, выпущенных эмитентами других государств, утвержденным постановлением Национальной комиссии от 17 мая 1996 года N 53 (за исключением пункта 7 названного Положения).
2. Установить, что для получения допуска к обращению на территории Республики Казахстан облигаций юридического лица Республики Казахстан, выпущенных в соответствии с законодательством других государств, в Национальную комиссию должны быть представлены следующие документы:
1) заявление произвольной формы с описью прилагаемых документов и указанием сведений о данных облигациях, достаточных для их идентификации (вид облигаций, количество облигаций в эмиссии, номинальная стоимость одной облигации (при наличии таковой), срок обращения облигаций, форма выпуска облигаций, государство регистрации эмиссии облигаций, идентификационный номер облигаций, иные сведения по усмотрению заявителя);
2) нотариально удостоверенные копии действующих устава, свидетельства о государственной (пере)регистрации и статистической карточки эмитента данных облигаций (если данные документы ранее в Национальную комиссию не представлялись);

Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарған облигацияларын және халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларын Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберудiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының қаулысы 2001 жылғы 11 қаңтардағы N 93. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 13 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1401
Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарған облигацияларын және халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларын Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберудi реттеу мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағы 3) және 6) тармақшаларының негiзiнде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарған облигацияларының Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберуге қатысты шетелдiк эмитенттердiң бағалы қағаздары ретiнде қарастырылатындығы және оларға Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 17 мамырдағы N 53 қаулысымен  бекiтiлген Басқа мемлекеттер шығарған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберу туралы ережеде белгiленген нормалар (аталған Ереженiң 7-тармағын қоспағанда) қолданылатындығы белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарған облигацияларын Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберуге рұқсат алу үшiн Ұлттық комиссияға мынадай құжаттарды ұсыну керектiгі белгiленсiн:
1) ұсынылатын құжаттардың тiзбесiмен және осы облигациялар туралы, оларды бiрiздендiру үшiн қажеттi мәлiметтердi (облигациялардың түрi, эмиссиядағы облигациялардың саны, бiр облигацияның атаулы құны (осындай бар болған кезде), облигациялардың айналыс мерзiмi, облигациялардың шығарылым нысаны, облигациялар эмиссиясын тiркеген мемлекет, облигациялардың бiрiздендiру нөмiрi, өтiнушiнiң қалауы бойынша өзге де мәлiметтер) көрсете отырып еркiн үлгiде жазылған өтiнiш;
2) қолданылып жүрген жарғының, осы облигациялар эмитентiн (қайта) тiркеу туралы куәлiктiң және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшiрмелерi (егер осы құжаттар Ұлттық комиссияға бұрын ұсынылмаса);

3) проспект эмиссии ("циркуляр") данных облигаций и отчет об итогах их выпуска и размещения, составленный в произвольной форме и включающий в себя информацию о стране выпуска, валюте выпуска, сумме выпуска, цене выпущенных облигаций на момент размещения (если данные документы не были ранее представлены в Национальную комиссию в соответствии с пунктом 4 постановления  Директората Национальной комиссии "О представлении информации при выпуске международных облигаций" от 20 марта 2000 года N 580);
4) документы, необходимые и достаточные для проверки соблюдения условий пункта 3 настоящего Постановления.
3. Установить, что к обращению на территории Республики Казахстан не могут быть допущены облигации юридического лица Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством другого государства, если в обращении на территории Республики Казахстан находятся облигации этого же эмитента, ранее выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или других государств, за исключением следующих случаев:
1) облигации данного выпуска обеспечены ипотекой недвижимого имущества (если эти облигации являются ипотечными);
2) на момент принятия решения Национальной комиссии о допуске облигаций данного выпуска к обращению на территории Республики Казахстан у их эмитента отсутствуют случаи неисполнения, неполного или несвоевременного исполнения обязательств по погашению ранее выпущенных им облигаций и/или по выплате вознаграждения (интереса) по ним; и
на момент принятия решения Национальной комиссии о допуске облигаций данного выпуска к обращению на территории Республики Казахстан их эмитент имеет долгосрочную необеспеченную кредитную рейтинговую оценку в иностранной валюте не ниже "В" (по классификации "Standard & Рооr's", "Moody's" или "Fitсh"); и
если по состоянию на конец последнего квартала, предшествующего подаче документов в целях допуска облигаций данного выпуска к обращению на территории Республики Казахстан, левередж (соотношение между размерами обязательств и собственного капитала их эмитента, рассчитанными в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете) не превышает 1.0 и не будет превышать указанной величины в результате полного размещения данного выпуска облигаций (с учетом особенности, предусмотренной пунктом 4 настоящего Постановления).
4. Установить, что для банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) в качестве предельно допустимого значения левереджа, при соблюдении которого его (ее) облигации, выпущенные в соответствии с законодательством другого государства, допускаются к обращению на территории Республики Казахстан при наличии в обращении на территории Республики Казахстан облигаций этого же эмитента, ранее выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или других государств, используется нормативное значение коэффициента достаточности собственного капитала, установленное Национальным Банком Республики Казахстан.

3) осы облигациялар эмиссиясының проспектiсi ("циркуляр") және еркiн нысанда жасалған және облигацияларды шығарған ел, шығарылым валютасы, шығарылым сомасы, шығарылған облигациялардың орналастырылу сәтiне бағасы туралы ақпарат енгiзiлген облигацияларды шығару және орналастыру туралы есеп (егер осы құжаттар Ұлттық комиссияға "Халықаралық облигациялар шығару кезiнде
ақпарат беру туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 2000 жылғы 20
наурыздағы N 580 қаулысының 4-тармағына сәйкес бұрын ұсынылмаса);
4) осы Қаулының 3-тармағы шарттарының сақталысын тексеру үшiн қажеттi және жеткiлiктi құжаттар.
3. Егер Қазақстан Республикасының аумағында осы эмитенттiң Қазақстан Республикасының немесе басқа мемлекеттiң заңдарына сәйкес шығарылған облигациялары айналыста бар болса, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарған облигациялары мынадай жағдайларды қоспағанда Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберiлмейтiндiгi белгiленсiн:
1) осы шығарылымның облигациялары жылжымайтын мүлiктiң ипотекасымен қамтамасыз етiлсе (егер осы облигациялар ипотекалық болып табылса);
2) Ұлттық комиссияның осы шығарылымның облигацияларын Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберу туралы шешiмiн қабылдау сәтiне олардың эмитентiнде олардың бұрын шығарған облигацияларын өтеу жөнiндегі және/немесе олар бойынша сыйақы
(мүдде) төлеу жөнiндегі мiндеттемелерiнiң орындалмаған, толық
немесе уақытында орындалмаған жағдайлары жоқ болса;
және Ұлттық комиссияның осы шығарылымның облигацияларын Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберу туралы шешiмiн қабылдау  сәтiне олардың эмитентiнде "В-дан" ("Standard & Рооr's",
"Мооdу's" немесе "Fitсh" жiктеуi бойынша) төмен емес ұзақ мерзiмдi қамтамасыз етiлмеген шетелдiк валютадағы кредиттiк рейтингтік бағалау бар болса; және
егер облигациялардың осы шығарылымын Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберу мақсатында құжаттарды
ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның аяғының жағдайы бойынша левередж
(олардың эмитентiнiң мiндеттемелерiнiң және өз капиталының бухгалтерлiк есеп жүргiзу туралы заңдарға сәйкес есептелген
мөлшерлерiнiң арасындағы ара қатынас) 1,0-ден аспаса және облигациялардың осы шығарылымын толық орналастыру нәтижесiнде аталған өлшемнен аспайтын болса (осы Қаулының 4-тармағында көзделген ерекшелiктердi ескерумен).
4. Екiншi деңгейдегi банктер (банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар) үшiн сақталуы кезiнде Қазақстан Республикасының немесе басқа мемлекеттiң заңдарына сәйкес осы эмитенттiң бұрын шығарған облигациялары Қазақстан Республикасының аумағындағы айналыста бар болған кезде оның (оның) басқа мемлекеттiң заңдарына сәйкес шығарған облигациялары Қазақстан Республикасының аумағындағы айналысқа рұқсат етiлетiн левередждiң шектi рұқсат етiлген мәнi ретiнде өз капиталының жеткiлiктiлiк коэффициентiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген нормативтiк мәнi қолданылатындығы белгiленсiн.

5. Установить, что облигации международных финансовых организаций могут обращаться на территории Республики Казахстан без прохождения процедуры допуска и принятия какого-либо решения Директоратом Национальной комиссии, а порядок их обращения на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан регулируется правилами биржевой торговли ЗАО "Казахстанская фондовая биржа".
6. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
7. Управлению корпоративных финансов центрального аппарата
Национальной комиссии установить контроль за исполнением настоящего
Постановления.
Председатель Национальной комиссии
Члены комиссии

5. Халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат ету рәсiмiн өткiзбестен және Ұлттық комиссия Директоратының қандай да болмасын шешiмiн қабылдамастан айналыста бола алатындығы, ал олардың Қазақстан Республикасының ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногындағы айналысының тәртiбi "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның биржалық сауда қағидаларымен реттелетiндiгi белгiленсiн.
6. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енетіндігі белгіленсін.
7. Ұлттық комиссия орталық аппараты Корпоративтік қаржылар басқармасы осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Ұлттық комиссияның мүшелері